Close
Faqja 13 prej 33 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 651
  1. #241
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    rreth 730 me etimologji te pashpjegueshme.
    Kjo më mirë është të thuhet etimologji pellazge.

  2. #242
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Kjo më mirë është të thuhet etimologji pellazge.
    Jo, ska pse.

    Keto 730 jane fjale qe G. Meyer-i nuk mundi ti shpjegonte, por kjo nuk do te thote se dijetare te tjere (qe e njihnin me mire shqipen dhe kishin literature me te madhe) nuk do tia dilnin mbane. keshtu nje pjese nga keto fjale i ka shpjeguar E. Cabej dhe Sh. Demiraj dhe kane rezultuar te jene prej burimit (trashegimit) indoevropian.

  3. #243
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Tannhauser e flet pellazgishten ti?

  4. #244
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Tannhauser e flet pellazgishten ti?
    Jo, se eshte nje gjuhe qe nuk flitet ketu e 2500 vjet. Nuk ka njerez sot qe te dine pellazgjishte.

    Por njoh nje numer te madh fjalesh te pellazgjishtes.

  5. #245
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    D.m.th. simbas Tannhäuserit dhe ketyre "linguistve" G. Meyer, E. Cabej dhe Sh. Demiraj gjuha shqipe nuk ekziston, ose eshte nje gjuhe artificiale, diçka si gjuha Esperanto.


    -----------------------------
    Armiku më i madh që i ka shkaktuar dëmet më të mëdha popullit Pellazgo-Iliro-Shqiptarë, ka qenë gjithmonë Shqipfolsi …

  6. #246
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Armiku më i madh që i ka shkaktuar dëmet më të mëdha popullit Pellazgo-Iliro-Shqiptarë, ka qenë gjithmonë Shqipfolsi
    Dmth mer baloz, sipas teje armiku me i madh qe i ka shkaktuar demet me te medha shqiptarit eshte shqiptari? Sepse edhe ky flet shqip...

    Prandaj redaktoje edhe nje here ate c'fare doje te thoshje, mendohu me mire dhe pershtate per ate person qe do me te vertete ta thuash. Nuk te keqkuptoni asnjeri, vec fol drejt...

  7. #247
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    D.m.th more baluc, une flas gjithmone drejt, dhe e them gjithmone te verteten e kjo eshte ajo qe ty te pengon me se shumti, siç po na tregon me kto shkrimet e tua qe jan kaq monoton dhe te merzitshme qe ta shuajn shume shpejt deshiren per ti lexuar.
    Pra une jam e kunderta nga ti.

    Ti zonje zgjidh vet cilit popull i takon, sepse religjioni eshte religjion e kombi eshte komb, e ti po me duket qe i ke ngatrruar keto dy gjera. Provoje nje here ne jeten tende te flasish drejt dhe te thuash te verteten, kjo eshte çliruese me beso.

    Dhe pasi qe je fétar po te them qe Zoti nuk e don padrejtesine dhe genjeshtrat siç e din edhe ti shume mire kete gje, e ti e paske leshuar rrugen e zotit qe moti. Mos i harro keto fjale qe ti thash, se nje dite do te kujtohen fjalet e nje far Zëu_sit apo Dardhanusit ne nje far Forumi Shqiptar.

    T'pershendes

  8. #248
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Jo, se eshte nje gjuhe qe nuk flitet ketu e 2500 vjet. Nuk ka njerez sot qe te dine pellazgjishte.

    Por njoh nje numer te madh fjalesh te pellazgjishtes.
    Pellazgishtja është gjallë mor junan.E flasim që të gjithë ne, dhe vet ti këtu në forum po shkruan në gjuhën pellazge.

  9. #249
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Zeu s
    D.m.th more baluc, une flas gjithmone drejt, dhe e them gjithmone te verteten e kjo eshte ajo qe ty te pengon me se shumti, siç po na tregon me kto shkrimet e tua qe jan kaq monoton dhe te merzitshme qe ta shuajn shume shpejt deshiren per ti lexuar.
    Pra une jam e kunderta nga ti.

    Ti zonje zgjidh vet cilit popull i takon, sepse religjioni eshte religjion e kombi eshte komb, e ti po me duket qe i ke ngatrruar keto dy gjera. Provoje nje here ne jeten tende te flasish drejt dhe te thuash te verteten, kjo eshte çliruese me beso.

    Dhe pasi qe je fétar po te them qe Zoti nuk e don padrejtesine dhe genjeshtrat siç e din edhe ti shume mire kete gje, e ti e paske leshuar rrugen e zotit qe moti. Mos i harro keto fjale qe ti thash, se nje dite do te kujtohen fjalet e nje far Zëu_sit apo Dardhanusit ne nje far Forumi Shqiptar.

    T'pershendes
    Zonje? Po kjo si te erdhi?

    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Pellazgishtja është gjallë mor junan.E flasim që të gjithë ne, dhe vet ti këtu në forum po shkruan në gjuhën pellazge.
    Pellazgjishtja mer arnaut ka vdekur, fale grekeve, ilireve dhe thrakeve qe me dyndjen e tyre nuk lane hund pellazgu ne Ballkan dhe ne Azine e Vogel. Une shkruaj ne gjuhen shqipe. Edhe sikur arabishte ta pagezosh prape shqipe mbetet.

  10. #250
    Wellsi ka si simbol "the Red Dragon of Wales" ose ne gjuhen e tyre ata i thone "y ddraig goch", qe ne shqip thuhet "Dragoi i Kuq"!?

  11. #251
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Nje korrigjim te vogel (sry), eshte Hungarishtja dhe Finlandishtja.

    Finlandezet, Hungarezet, Turqit dhe Bullgaret vijne nga i njeti vend, nga Mongolia ose nga rrethina e Mongolise.
    Sllavizimi gjuhesor i Bullgarve ndodhi dikund ne Azi, ata erdhen te sllavizuar ne Europe (Ballkan).
    Shih paska bere Troy III nje gabim!

  12. #252
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Pellazgishtja është gjallë mor junan.E flasim që të gjithë ne, dhe vet ti këtu në forum po shkruan në gjuhën pellazge.
    Ha,ha, plotesisht e sakte

  13. #253
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    por se gabove qe e quajte junan se kjo do te thote lopar

  14. #254
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Ti Tannhauser po na thua arnaut?Ne s,na vjen keq te na therasesh keshtu sepse ashtu jemi sipas turqeve .
    Shqipja shqipe eshte dhe nuk ka shqipe te vjeter apo te re sic ka gjuha qe flet ti.
    Shqip kane folur te paret tane shqip kane folur edhe aty ku je ti.Teorit e vjetra per shqipen i ke per zemer por mos harro se iku koha e izolimit per ne.,e verteta do te dale ne drit o Tannhauser

  15. #255
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    mire keto fjale turke (qe kane gjithe shqiptaret) e sllave (qe kryesisht i kane shqiptaret e Kosoves, malit zi dhe Maqedonise) ashtu greke (qe kane ndoshta vetem shqiptaret jugor) mund te zavendsohen me fjale tjera shqipe te zonave tjera nendialektore p.sh i Gjakoves, Dibres, Shkodre, Ulqinit, Tetoves...e mos te hi andej ka Shqiperia....pra me gjuhe standarde

    dmth fjalori me i madh qe kam ndegjuar Shqip-Shqip eshte 45.000 fjale plus 5000 ato tjera qe i permendi tanhuazeri eshte 50.000...po i bjen 10% jane te huazume?

    me gjithese ato fjale rumune qe pretendon qe jane njesoj me shqipen...nuk jane latine por Iliro-Daciane...qe gjithsej jane 300 fjale...dhe nuk jane latine por Ilire-Daciane...

  16. #256
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Qazim RUDI
    Wellsi ka si simbol "the Red Dragon of Wales" ose ne gjuhen e tyre ata i thone "y ddraig goch", qe ne shqip thuhet "Dragoi i Kuq"!?
    Eh me solle nder mend diçka.

    Fjala "gal" ose "galan", qe perdoret ne gjuhen shqipe per nje lloj te njerzve ose race te njerzve.

    Vetemse nuk me kujtohet tash, se per çfar lloji njerzish ose race njerzish perdoret kjo fjale shqipe.

  17. #257
    i/e regjistruar Maska e mr.Hoti
    Anëtarësuar
    08-09-2006
    Vendndodhja
    Ilirid
    Postime
    43
    Gjuhes shqipe ja kan vjedh fjalet se pak kan ata po kan vjedh fjalet e tona kot e kot tem asht kjo.
    Shkau i ri e shkau i vjeter,
    Ska ma marveshje tjeter.

  18. #258
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Nje korrigjim te vogel (sry), eshte Hungarishtja dhe Finlandishtja.

    Finlandezet, Hungarezet, Turqit dhe Bullgaret vijne nga i njeti vend, nga Mongolia ose nga rrethina e Mongolise.
    Sllavizimi gjuhesor i Bullgarve ndodhi dikund ne Azi, ata erdhen te sllavizuar ne Europe (Ballkan).
    Citim Postuar më parë nga Baptist
    Shih paska bere Troy III nje gabim!

    ???

    kete nuk e kuptova

    ishte gabim nga une qe e korrigjova ate gabim te vogel nga Troy III ?

  19. #259
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga ajzberg
    Ti Tannhauser po na thua arnaut?Ne s,na vjen keq te na therasesh keshtu sepse ashtu jemi sipas turqeve .
    Deri kur do te tolerohen keto epitete antishqiptare ne nje forum shqiptar?! Epitetet "arnaut", "shiftar" etj. per shqiptaret, jane perdor dhe perdoren nga qarqet me ekstreme sllave, qe kane ushtruar politiken dhe luften
    gjenocido-shovenisto-shfaresose ne Kosove. E sot perdoret nga nje "enciklopedi ne biciklete", kurse ata/o, qe duhet te reagojne, prape mbyten ne heshtje!!

  20. #260
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    ???

    kete nuk e kuptova

    ishte gabim nga une qe e korrigjova ate gabim te vogel nga Troy III ?
    Une them paske bere pune te mbare qe e ndreqe
    sepse sic me duket mua
    ai nuk e paska me mundesine ta beje kete.

Faqja 13 prej 33 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •