Close
Faqja 12 prej 33 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 651
  1. #221
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Mendoj qe esht hamendje e gabuar
    Fjala zjarr ne shqip rrjedh nga zjarm ne nje shqipe arkaike e cila rrjedh prej formes IE gʷher-
    Shenim: nga e njejta forme rrjedh edhe termi anglisht warm (ngrohte).
    Ekziston nje teze qe edhe termi Gjermani rrjedh nga ilirishtja qe do te thote vendi zjarrit
    germ (zjarr) ueni (vendi) germ-ueni -> gjermani
    Më duket se më keni keqkuptuar.E them se fjala zjarr është shqipe, por sllavët e kanë marrë nga ne.

  2. #222
    kunder racizmit
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    215
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Më duket se më keni keqkuptuar.E them se fjala zjarr është shqipe, por sllavët e kanë marrë nga ne.
    Jane pak larg format arkaike te shqipesh nga fjalet sllavisht.
    Me duket pak e veshtire qe ato ti kene marre nga shqipja.

  3. #223
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga darkman
    Ekziston nje teze qe edhe termi Gjermani rrjedh nga ilirishtja qe do te thote vendi zjarrit
    germ (zjarr) ueni (vendi) germ-ueni -> gjermani
    Emri 'gjerman' eshte shqiptimi latin i emrit gotik 'heerman' qe do te thote 'luftetar = burr i ushtrise' duke e krahasuar (me ane te nje etimologjie popullore) me emrin latin germanus qe do te thote 'i lindur nga i njejti bark'. Pra emri ska si te jete ilir apo shqiptar.

  4. #224
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Eshte interesante qe ne shqiptaret ne te folur themi Gjermon (Germon) e jo Gjerman (German)

  5. #225
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Emri 'gjerman' eshte shqiptimi latin i emrit gotik 'heerman' qe do te thote 'luftetar = burr i ushtrise' duke e krahasuar (me ane te nje etimologjie popullore) me emrin latin germanus qe do te thote 'i lindur nga i njejti bark'. Pra emri ska si te jete ilir apo shqiptar.
    Tan a ke ndonje reference apo ia fute edhe ti tani "si kau peles" qe thone kendej-na.

  6. #226
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Eshte interesante qe ne shqiptaret ne te folur themi Gjermon (Germon) e jo Gjerman (German)

    A ste duket interesente pse Shkodranet i thone "dritares" "dritore"
    ?

  7. #227
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Troy III

    A ste duket interesente pse Shkodranet i thone "dritares" "dritore"
    ?
    Une deshta te them diçka me ate Gjermon (Germon).
    Mendo.

  8. #228
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    . (baah, Moderator fshije kete te dyten te lutem)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 07-09-2006 më 12:29

  9. #229
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Une deshta te them diçka me ate Gjermon (Germon).
    Mendo.

    Po po ma kapi!
    Kete qe sygjeron, e kam eksplikuar ne temen per arianetedhe pse jashte temes mjaft gjere por shkurt per nga numri i shkronjave!

    po e risjell ketu atehere ti nxjerr konkludimet vete:
    Citim
    Postuar më parë nga Tannhauser

    Ariane eshte fjale perse dhe karakterizon banoret e Iranit.
    Prandaj perset quhen dhe ariane dhe indoevropianet quhen shpesh dhe indo-gjermane ose indo-ariane.
    Mos do te thuash se eshte shqip?
    Paj tash qe e hape vete:

    Arian, ka lidhje me shprehjen "ari" dhe ka te beje pikerisht me kultin mbase
    totemin e ariut qe nuk ka pasur ndonje popullaritet te shqiptaret.

    Perset ishin nje perzierje e madhe e popujve dhe kulturave, e shkaktuar krye-
    sisht nga valet e pushtimeve tona ose te anes tone te dheut e te detit (peren-
    dimit). Pra, ishin 'hibride'; si per nga kultura ashtu edhe per nga etnija.

    Nje nder fiset me te medha te tyre, -sa mbaj mend une, (se e kam lexuar para
    me se 20 vjetesh) quhej German, ishin te njohur si toke punues shume te vyer
    dhe ne ze, mbase edhe emri i tyre ka lidhje me shprehjen, gr, gropoj; germoj;
    gerryej; grumbulloj e bukuri tjera qe shprehin fjalet shqipe me germen G. Me nje
    fjale popull bulk.

    Se nga na erdhi kjo bulk qe s'perket askund me gr, eshte e qarte se eshte per-
    fitim i mevonshem dhe se ka te beje me forma pak me te avancuara te punimit te
    tokes me qete, me saktesisht me buajt. Me kete te rene po godasim edhe bulg-
    aret, po ja se e meritojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 07-09-2006 më 13:12 Arsyeja: plotesim

  10. #230
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Pa dashur qe te nxeheni ju shoke, une kam lexuar qe fjala "gjerman" eshte shfaqur pas perzenies se huheve mongole nga Europa, dhe eshte fjale ne nje gjuhe nordike (gjuhe te cilen une s'e kujtoj ne bote se kush eshte, por pak jane keshtu qe gjehet) dhe ka kuptim "ata qe na shpetuan" (nga barbaret dmth).

  11. #231
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga darwin
    Pa dashur qe te nxeheni ju shoke, une kam lexuar qe fjala "gjerman" eshte shfaqur pas perzenies se huheve mongole nga Europa, dhe eshte fjale ne nje gjuhe nordike (gjuhe te cilen une s'e kujtoj ne bote se kush eshte, por pak jane keshtu qe gjehet) dhe ka kuptim "ata qe na shpetuan" (nga barbaret dmth).

    mos baj dert se po na nxene kush me keso llafesh
    S'paskam degjuar se ka arritur t'i ndjeke kush Hunet (hunaqet-hundemdhenjte) apo Magiaret nga Evropa ndonjehere.
    Hun[k]are[c]ët vazhdojne te jetojne ne evrope dhe duket se ne shqiptareve na e kishin treguar qefin mire, se sot e kesaj dite perqeshja e hundes ka mbetur Tabu. Hungarishtja dhe Norvegjishtja mbeten dy gjuhet e vetme turko-mongole ne evrope.
    Dhe ajo etimologjija qe ke gjetur ti eshte "si me t'vra reja prej qielle' s'kthjellte!"

  12. #232
    "Gjerman" e darwino është shumë më e vjetër, i përket kohës kur i kishim ende fqinjë (Athineu e Jul Qesari dëshmitarë :P). Kështu që emri iu është shpikur e dhënë o nga librarët, o nga piratët morracakë nga Marsi.

  13. #233
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Troy III
    Hungarishtja dhe Norvegjishtja mbeten dy gjuhet e vetme turko-mongole ne evrope.
    Nje korrigjim te vogel (sry), eshte Hungarishtja dhe Finlandishtja.

    Finlandezet, Hungarezet, Turqit dhe Bullgaret vijne nga i njeti vend, nga Mongolia ose nga rrethina e Mongolise.
    Sllavizimi gjuhesor i Bullgarve ndodhi dikund ne Azi, ata erdhen te sllavizuar ne Europe (Ballkan).

  14. #234
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    E paskan perjashtu Trojanin e ? More... Tannhasuer, Albo & Co. INC. te bashkuar ne nje qellim, shkaterrimin e cdo personi te vetdijeshem scores again.
    Sikur jena duke lujt ne fushe kundershtare kahmoti me duket. Forumi Shqiptar baaahh
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  15. #235
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    E paskan perjashtu Trojanin e ? More... Tannhasuer, Albo & Co. INC. te bashkuar ne nje qellim, shkaterrimin e cdo personi te vetdijeshem scores again.
    Sikur jena duke lujt ne fushe kundershtare kahmoti me duket. Forumi Shqiptar baaahh

    hmmmm, po po veq vazhdoni keshtu se shume mire jeni.

    Eshte me t'vertet interesante qe nuk me kan perjashtuar ende me kete nickun e ri Zëu_s.
    Sa isha me nickun Dardhanus me perjashtonin pas çdo shkrimi nga nje jave (per kete arsye nervoza ne disa shkrime te mia). Edhe pse nuk kishin edhe aq shume peshe shkrimet e mia. Nejse.

    Por une vetem i falenderoj "vllezerit" e mi nga Shqypnia.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 08-09-2006 më 10:20

  16. #236
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Nje korrigjim te vogel (sry), eshte Hungarishtja dhe Finlandishtja.

    Finlandezet, Hungarezet, Turqit dhe Bullgaret vijne nga i njeti vend, nga Mongolia ose nga rrethina e Mongolise.
    Sllavizimi gjuhesor i Bullgarve ndodhi dikund ne Azi, ata erdhen te sllavizuar ne Europe (Ballkan).
    Hungarezet dhe Filandezet nga ana linguistke jane aziatik ama nga ana racore jane 100% evropian bile me evorpian se disa popuj ne Balkan...

    Bullgaret cudi pretendojne qe jane thrakas (kohen e fundit po insistojne kete hipoteze gjithe historianet bullgar) por une mendoj keta jane nje shumice sllave perzier me avar dhe tartar.

  17. #237
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    A po tregon dikush sakte sipas shkences (linguistike) gjuha shqipe si gjuhe sa % te fjaleve latine ka? mundesisht tregoni edhe emrin e linguistit, kishte me qene mire te jete i huaj...flm

  18. #238
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    A po tregon dikush sakte sipas shkences (linguistike) gjuha shqipe si gjuhe sa % te fjaleve latine ka? mundesisht tregoni edhe emrin e linguistit, kishte me qene mire te jete i huaj...flm
    Per kete arsye behen keto ristudime te ketyre gjerave, pasiqe pohimet e linguisteve te me hershem mbi fjalet greke, latine, sllave dhe turke ne gjuhen shqipe ne te shumten e rasteve nuk qendrojne, sidomos ato greke dhe latine.

    Siç po e shohim, ndegjojme dhe kuptojme te gjith, apo jo.

  19. #239
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    Hungarezet dhe Filandezet nga ana linguistke jane aziatik ama nga ana racore jane 100% evropian bile me evorpian se disa popuj ne Balkan...

    Bullgaret cudi pretendojne qe jane thrakas (kohen e fundit po insistojne kete hipoteze gjithe historianet bullgar) por une mendoj keta jane nje shumice sllave perzier me avar dhe tartar.
    Une ne nje forum grek kam degjuar se Bullgaret jan turq tipike dhe qe i takojne fisit tatar, gje qe edhe vet e pranonin pa ndonje diskutim

  20. #240
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga GL Branch
    A po tregon dikush sakte sipas shkences (linguistike) gjuha shqipe si gjuhe sa % te fjaleve latine ka? mundesisht tregoni edhe emrin e linguistit, kishte me qene mire te jete i huaj...flm
    Per kete pyetje kam hapur teme me vete, sidoqofte ky eshte perpjestimi qe ka dhene Gustav Meyer.

    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Albanologu i madh G. Meyer ne parathenien e vepres se tij madhore 'Fjalori Etimologjik i Gjuhes Shqipe' (f. IX) shkruan se perdori rreth 5110 fjale. Nga keto:

    rreth 1420 dalin me prejardhje romane (pra latine, italiane, frenge, rumune etj)

    rreth 540 dalin me prejardhje sllave

    rreth 1180 prej burimit turk

    rreth 840 prej burimit e greqishtes se re (pa mare parasysh huazimet nga greqishtja e vjeter sic kishte vertetuar Thumb-i)

    rreth 400 me burim te trashegimit te vjeter indoevropian

    rreth 730 me etimologji te pashpjegueshme.

    pra ne preqindje:

    27,7% e shqipes eshte prej burimit roman, 10,5% eshte e burimit sllav, 23% eshte e burimit turk, 16,4% prej burimit grek, 7,8% prej burimit te vjeter i.e, 14,2% me etimologji te pashpjegueshme.

    Nje perpjestim ka bere edhe prof. E. Cabej per vepren e tij te jetes 'Studime Etimologjike ne Fushe te Shqipes' ku trajton numrin e huazimeve te shqipes ne fjalet qe studioi. Do ta postoj se shpejti.

Faqja 12 prej 33 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •