Close
Faqja 11 prej 33 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 651
  1. #201
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga fejer nagy
    Darkman, e di qe disa gjuhetare shqiptare jane te mendimit se ndarja e dialekteve te shqipes filloi qysh para dyndjes se sllaveve ne Ballkan, dhe se rrotacizmi (rrotacioni) paraqet nje nga dukurite me te vjetra te toskerishtes. Une i kam lexuar veprat e atyre gjuhetareve dhe mund te them qe me gjithe perpjekjet qe kane bere, argumentet e tyre ne favor te nje ndarjeje te hershme te shqipes, para dyndjeve sllave, nuk jane bindese.
    Kjo eshte e drejte qe thua por jo te gjithe gjuhetaret mendojne se ndarja eshte kryer para dyndjes se sllaveve. Psh mund te te permend Cabejn, i cili ka gjetur ngjashmeri te medha midis te folmes se arberesheve te Italise dhe Greqise (qe pranohet pergjithesisht si toskerishte) me gegerishten e autoreve te hershem te shqipes (Buzuku, Bardhi, Bogdani), pra qe deshmon se dialektet e atehershme (shek. XV, XVI) kishin me pak diferenca se sot.

    Edhe argumentet qe sjell ti jane mjaft te arsyeshem.

  2. #202
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    faleminderit dp17ego!
    per te pranuar fjale te gjuheve te huaja ne gjuhen amtare, ekzistojne disa rregulla shkencore, te cilave duhet permbajtur se perndryshe, nese veprohet sikurse po veprohet koheve te fundit ne Kosove se per Shqiperi nuk mund te flas, shume shpejt do te vij deri te asimilimi i gjuhes shqipe dhe pas nje kohe te shkurter femijet tane do te na pyesin se cila eshte gjuha jone amtare. Prandaj cdo intelektual shqiptar duhet qe sa me shpejt te ndermarre masa per ndalimin e kesaj dukurie negative qe eshte bere aktuale koheve te fundit.

  3. #203
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    me posht po jap nje numer te fjaleve te huaja qe ne mase te madhe keto vitet e fundit pa nevoj kane hyre ne fjalesine e gjuhes shqipe:
    brifing.............................mbledhje, takim, tubim
    implementim................... realizim, permbushje, sendertim,ekzekutim, zbatim,permbarim
    draft............................... projekt, plan, skic
    aplikacion....................... lutje, kerkese
    asistence.......................ndihme
    asistoj........................... marre pjese, jam i pranishem
    bazik............................themelor, thelbesor,qenesor
    destinim........................percaktim
    edicion..........................program, lajme
    emergjence.................. krize, rast kritik
    esencial........................ kryesor, thelbesor,themelor
    abuzoj.......................... shperdoroj, keqeperdoroj
    ambient........................mjedis
    E shume e shume fjale te tjera qe me vie keq t'i shkruaj sepse me te vertete eshte bastarduar mjafte gjuha shqipe.

  4. #204
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Qazim RUDI
    A mund te kete ndonje lidhje me gjuhen shqipe dhe emri i Mosheh (Moses, Moisi), profeti, prifti dhe mbreti i Izraelit?
    Ne gjuhen shqipe fjala mesheh, mceh, meshef, mshef, fshef, fsheh, mshe(sipas perdorimeve te ndryshme krahinore) ka te njejtin kuptim me ate qe eshte perdorur per te emertuar nje profet, prift dhe mbret sipas legjendes izraelite?

    "According to the Hebrew legend, Mosheh was born during the Captivity of the Israelites in Egypt, at a time when the Egyptian Pharaoh had ordered the infanticide of all male Hebrew children. To protect him, his mother hid him in an ark of bulrushes, sealed with pitch, and set it at the edge of the Nile. It was discovered by Pharaoh's daughter, who returned the child to his mother to be nursed. Later, the mother brought the child to Pharaoh's daughter, who named him Moses (meaning "saved from the water"), and he grew up at Pharaoh's court".
    Emri Mosheh ose Moshe eshte hebraizmi i emrit egjiptian Moses (gr. Μωυσης). Dhe kuptimi i tij (etimologjia) eshte 'biri i ujit' si emrat Ramses (i biri i Ra-se, i diellit), Tuthmoses, Manases etj dhe jo 'ai qe u shpetua nga uji'.

    Sic e shikon, ska lidhje me shqipen.

  5. #205
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Mbani mend kete:

    GJUHA SHQIPE MUND TE ZHVILLOHET, TE PASUROHET DHE TE PERSOSET DUKE U MBESHTETUR NE BURIMET E VETA, PA MARRE FJALE PREJ GJUHEVE TE HUAJA.

  6. #206
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga dp17ego
    Dmth ti Zeus mendon qe greqishtja e re nuk ka rrjedhur nga e vjetra, por jane dy gjuhe te ndryshme?

    Ky ishte vetem edhe nje nga qindra apo ndoshta mijra argumente te tjera qe argumentojne te njejtin Fakt.

    Tung

  7. #207
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Zeu s
    Ky ishte vetem edhe nje nga qindra apo ndoshta mijra argumente te tjera qe argumentojne te njejtin Fakt.
    Cilat jane keto qindra apo mijera argumente.

    Na sill nje te pakten dhe na thua ne qofte se e di greqishten (edhe te lashten edhe te sotmen) qe te bejme nje bisede konstruktive.

  8. #208
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar më parë nga fejer_nagy
    Darkman, e di qe disa gjuhetare shqiptare jane te mendimit se ndarja e dialekteve te shqipes filloi qysh para dyndjes se sllaveve ne Ballkan, dhe se rrotacizmi (rrotacioni) paraqet nje nga dukurite me te vjetra te toskerishtes. Une i kam lexuar veprat e atyre gjuhetareve dhe mund te them qe me gjithe perpjekjet qe kane bere, argumentet e tyre ne favor te nje ndarjeje te hershme te shqipes, para dyndjeve sllave, nuk jane bindese.
    Ne lidhje me rotacionin albanologu i njohur E. Hamp shprehet:

    On the question of the earlier location of the Albanians, there is a good summary and batch of references in A. Rosetti, Istoria limbii romîne. II. Limbile bakanice3 41-44 (Bucureti, 1962). Rosetti, however, mistakenly repeats the myth that some Tosk dialects show Geg characteristics, thus pointing, allegedly, to a more recent dialect split. The isogloss is clear in all dialects I have studied, which embrace nearly all types possible. It must be relatively old, that is, dating back into the post-Roman first millennium. As a guess, it seems possible that this isogloss reflects a spread of the speech area, after the settlement of the Albanians in roughly their present location, so that the speech area straddled the Jireek line.
    http://members.tripod.com/~Groznijat/balkan/ehamp.html
    Dmth ai (ne kundershtim me Rossetin) e vendos kohen e ndarjes se dy dialekteve menjehere ne periudhen pas-romake (shek. 4-5te).

    Pervec kesaj, me sa di une, migrimet e para arvanitase per ne Greqi filluan ne she. 1 11-12te (??), dhe jane krejtesisht toskfolese. Kjo do te thote se dialektet ishin te mireformuara te pakten qe pas mijevjecarit te pare.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  9. #209
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Rosseti duhet lexuar me kujdes se eshte shprehur kunder prejardhjes ilire te shqiptareve dhe ne kete aspekt i ka trajtuar tezat e tij per gjuhen shqipe.

    Citim Postuar më parë nga D@mian
    Pervec kesaj, me sa di une, migrimet e para arvanitase per ne Greqi filluan ne she. 1 11-12te (??), dhe jane krejtesisht toskfolese. Kjo do te thote se dialektet ishin te mireformuara te pakten qe pas mijevjecarit te pare.
    Po por diferencat e te folurit te arvanitasve jane shume te pakta ne krahasim me autoret e hershem te Veriut.

  10. #210
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Ka ca dit qe nuk isha kendej fare dhe spata mundesi te futem tek kjo tem ,ama eshoh se e keni bere remuj fare,lexojeni or njerez titullin e temes,dhe ju lutem jepni ndonje shembull, pra ndonje fjeli nga gjuh tjera qe mendoni(apo jeni te sigurt) se esht e huazuar nga shqipja,se e shoh se e keni ngatruar ketu (si P.sh sadetja) dhe na japni shembuj te kundert pra fjal qe shqipja i ka huazuar nga gjuh tjera(e qe nuik esht tema ne lidhje me kete).

    Faleminderit per mirkuptim-Bela.
    Duajeni njëri tjetrin.

  11. #211
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ëhë, Bela70
    Atehere ja nje te huazuar nga shqipja ne sllavishten jugore:
    shprehja "tata", qe tregon se ata ose nuk e kishin fare te zhvilluar konceptin per t'atin, ose qene ndikuar nga thirrjet e femijeve fqinj shqiptare. (E verteta e thelle eshte shume me e tmerrshme, por qe do te na largonte nga tema).

  12. #212
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    keto car-cer, door - dere qka permend ti nuk mirren per baze per studimin e lashtesise sepse veturat jane teknologji e kohes moderne i bjen njesoj sikur interneti apo kompjuteri...keto qarte jane fjale jo shqipe.
    Perse zoterote?
    Mos valle te duket shprehje e re ty "kompjuter"?
    shprehja kerr, cerre nuk hyri ne perdorim me ardhjen e automobilit.
    Ja edhe nje te perbashket me anglishten

    sq.: Pre(ja); en.: prey [prej]; shprehje gjahu
    sq.: spirre(cpirre); en.:spear [spië] thumb i mbrehte ose shtize
    sq.:(hulumtues i gjahut) hundaq; hundë; en.:hunter; ger.:hude : Qen

    tjeter:

    S'po jap tjeter!

  13. #213
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    keto car-cer, door - dere qka permend ti nuk mirren per baze per studimin e lashtesise sepse veturat jane teknologji e kohes moderne i bjen njesoj sikur interneti apo kompjuteri...keto qarte jane fjale jo shqipe.
    Perse zoterote?
    Mos valle te duket shprehje e re ty "kompjuter"?
    shprehja kerr, cerre nuk hyri ne perdorim me ardhjen e automobilit.
    Ja edhe nje te perbashket me anglishten

    sq.: Pre(ja); en.: prey [prej]; shprehje gjahu
    sq.: spirre(cpirre); en.:spear [spië] thumb i mbrehte ose shtize
    sq.:(hulumtues i gjahut) hundaq; hundë; en.:hunter; ger.:hunde : Qen

    tjeter:

    S'po jap tjeter!

  14. #214
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Cilat jane keto qindra apo mijera argumente.

    Na sill nje te pakten dhe na thua ne qofte se e di greqishten (edhe te lashten edhe te sotmen) qe te bejme nje bisede konstruktive.
    Cili eshte ai forumist Shqiptare qe ka mundur te beje bisede konstruktive me ty ?

    Sa per lidhjen ne mes "greqishtes se vjeter" dhe "greqishtes se re" me duhet te them qe ke te drejt pjeserisht, se me te vertet existon nje lidhje mes ketyre dy gjuhve te ndryshme,
    pas Katharevouses qe ishte gjuhe e vetme zyrtare afro 200 vite, dhe permes gjuhes mijravjeqare shqiptare.

  15. #215
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Zhar, pozhar,në gjuhët sllave vjen nga fjala shqipe zjarr.

  16. #216
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Zeu s
    Cili eshte ai forumist Shqiptare qe ka mundur te beje bisede konstruktive me ty ?
    Cili je ti qe kerkon te besh bisede konstruktive me mua?

    Sa per lidhjen ne mes "greqishtes se vjeter" dhe "greqishtes se re" me duhet te them qe ke te drejt pjeserisht, se me te vertet existon nje lidhje mes ketyre dy gjuhve te ndryshme,
    pas Katharevouses qe ishte gjuhe e vetme zyrtare afro 200 vite, dhe permes gjuhes mijravjeqare shqiptare.
    Nuk u pergjigje ne pyetjen time. Ti e njeh greqishten e sotme dhe te vjeter?

  17. #217
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Nuk u pergjigje ne pyetjen time. Ti e njeh greqishten e sotme dhe te vjeter?
    Nuk është problem i madh ky mor baloz, as un nuk e njoh asnjërën po mjafton një fjalor online dhe të japim përgjigje për çfarë të duash.

  18. #218
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Zhar, pozhar,në gjuhët sllave vjen nga fjala shqipe zjarr.
    Ali a munesh vlla me na-e elaboru pak ket' punen e zjermit, se mos po bahna p'rralle najkun, -a ki naj reference?
    Se sa per shprehjen "flakë" di me ta argumentu deri te "koha kur kane fole shpezte" pa u referu n'rezultate t'parardh'sve tjere hic, po shprehja "zjarr" e "zjerem" bash hiq nuk em lidhet me kurrnji gja, perpos n'pacte kun' lidhje t'larg-te me "kultin e lareve", e me votren e shpise, se tjeter une nuk po muj me xhete, -jo n'krye t'em.

    Se kam drone mos po na del kun naj shprehje krejt e huja si puna e "zhabes"?!

  19. #219
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ali a munesh vlla me na-e elaboru pak ket' punen e zjermit, se mos po bahna p'rralle najkun, -a ki naj reference?
    Se sa per shprehjen "flakë" di me ta argumentu deri te "koha kur kane fole shpezte" pa u referu n'rezultate t'parardh'sve tjere hic, po shprehja "zjarr" e "zjerem" bash hiq nuk em lidhet me kurrnji gja, perpos n'pacte kun' lidhje t'larg-te me "kultin e lareve", e me votren e shpise, se tjeter une nuk po muj me xhete, -jo n'krye t'em.

    Se kam drone mos po na del kun naj shprehje krejt e huja si puna e "zhabes"?!
    Ishte hamendje.

  20. #220
    kunder racizmit
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    215
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Ishte hamendje.
    Mendoj qe esht hamendje e gabuar
    Fjala zjarr ne shqip rrjedh nga zjarm ne nje shqipe arkaike e cila rrjedh prej formes IE gʷher-
    Shenim: nga e njejta forme rrjedh edhe termi anglisht warm (ngrohte).
    Ekziston nje teze qe edhe termi Gjermani rrjedh nga ilirishtja qe do te thote vendi zjarrit
    germ (zjarr) ueni (vendi) germ-ueni -> gjermani

Faqja 11 prej 33 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •