Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Divorcet

  1. #1
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Divorcet

    Ju pershendes bashkeforumas.

    Hapa kete teme pas nje bisede me nje miken time te sapo ndare.
    Perpara se ajo te ndahej, i kisha thene ne lidhje me martesen ne pergjithesi, eshte me mire ta prishesh martesen, sesa te kerrusesh e ta genjesh. pasi ajo me pyeste se c'duhej te bente nje njeri nese martesa nuk i shkonte mire.
    Por sot une u bera pishman per fjalet e mia sepse ajo me tha dicka teper te prekese " I keputa lidhjet martesore, por martesa me shkallmoi perpara!"

    Po ju bashkeforumas jeni per Divorcin nese nje martese nuk shkon mire?, apo jeni per mbajtjen gjalle te nje lidhjeje neprmjet metodave tuaja individuale?


    Prandaj une keshtu i paraprij marteses: Vijoj...

    Ju u martuat, kini mendjen te mos ju perfundoje keq. Ju u martuat mjaft shpejt, prandaj mund te pesoni carje.
    Prandaj me pelqen ajo qe thone te ndershmit: "Ne duhemi, na lini te mendojme sesi ta ruajme dashurine! Apo te jete premtimi yne nje bast?"
    "Jepnani nje afat, nje bashkim te shkurter, gjersa te bindemi se jemi te afte per nje bashkejetese te gjate. Eshte jo e lehte te jesh gjithmone i lidhur me nje tjeter!"
    Keshtu i keshilloj gjithe te ndershmit: Jo vetem duhet te mbillni, vellezer, por duhet te ndihmoni ne kopshtin e marteses.

    Dito.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Varet nga problemet Daje por kam degjuar nje miken time qe eshte ndare nga burri se ziheshin gjithmone se flinte macja ne krevatin e tyre e quaj te jashte zakonshme sepse kur martohesh ke bere nje zgjidhje te nje njeriu qe mendon se te takon ose te shkon.Tani cdo gje ben vaki une nuk do arrija ne divorc pervec tradhetise aty do ta arrija te ndahesha.

  3. #3
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Po ju bashkeforumas jeni per Divorcin nese nje martese nuk shkon mire?, apo jeni per mbajtjen gjalle te nje lidhjeje neprmjet metodave tuaja individuale?

    Kundra divorcit edhe pse kur arrin ne nje pike, kthim mbrapa eshte shume veshtire te besh.


    Jam i ides qe kur nuk ka me dialog dhe kuptim ne cift eshte e veshtire te gjesh nje rrugdalje, por megjithate duhet luftuar me mish e me shpirt per te kaluar situatat e veshtira.

    Jeta vete na nxjerr shume veshtirsi, dhe ne cift ka shume veshtirsi, por nuk shikoj si rrugzgjidhje ndarjen. Perkundrazi duhen bashkuar forcat dhe kaluar keto probleme!

  4. #4
    BeLeGu Maska e KaLajsi
    Anėtarėsuar
    19-05-2004
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    365
    Indirit me ke cmen fare me kto tema
    Jufka ime ...

  5. #5
    femmedecarriere Maska e Visage
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    LarG ... aty ke veriu i veriut
    Postime
    588
    Edhe une them varet nga problemet.

    Megjithate, nese qe te dy jane not happy ne martesen e tyre, atehere nuk ka kuptim te vazhdohet. Njerezit ndryshojne dhe ndonjehere ndryshojne aq shume saqe eshte e pamundur per nje cift te gjeje dicka te perbashket ne menyre qe te vazhdojne lidhjen, atehere pritet komunikimi dhe ata behen si dy njerez qe s'e njohin me njeri tjetrin, zenkat fillojne, dhe sidomos kur kane femije, nuk eshte mire per femijet te shofin prinderit gjithmone duke u zene ose jo te lumtur.

    Por gjithashtu, nuk bie dakort me ciftet e sotme qe me veshtiresine e pare ne nje lidhje shofin deren dhe nxjerrin divorcin. Eshte shume e gabuar. Ne relationships, asgje s'eshte e lehte, duhet pune dhe dedikim gjate gjithe jetes nga ana e te dy paleve. ciftet sot e kesaj dite mund te shkojne ne marriage counselling etj etj te mundohen te zgjidhin problemet e tyre. Dhe nese gjithcka eshte bere, dhe asgje nuk ndryshon ne martese atehere eshte e kote te vazhdosh. Ne fund te fundit, what's the point qe te mos jesh i lumtur per tere jeten vetem qe te mbash nje martese te gjalle.

  6. #6
    ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
    Anėtarėsuar
    16-03-2006
    Vendndodhja
    In the land of the unkown man
    Postime
    137
    Jane shume arsyje perse nje divorcim ndodh por ama si gjithcka tjeter ne jete asgje nuk eshte e garantuar.
    Besoj se jam gabim por une mendoj se neqofte se dikush perfundon dhe fikson ne mendjen e tyre fjalen "divorce" atehere ajo nuk eshte dashurie e vertete. Ne nje martese duhet te punosh dhe plotesosh kushtet e asaj martese ne menyre reciproke.
    Ndoshta po devijoj pak nga tema pro besoj se kjo ka shume lidhje me divorcin...

    E para e punes une si person duhet te jem i kenaqur me jeten dhe provojen qe kam pasur ne jete perpare se te martohem sepse e kam ate liri qe te bej cfare te dua dhe plotesoj deshirat e enderrat e mija. Dhe kjo provoje nuk eshte vetem ne lidhje me femra por jeta shoqerore, jeta e punes ndoshta kariera ime dhe gjithashtu te jem i rrehatshem nga ana ekonomike.
    Vetem atehere une mund te jem si me thene "i kompletuar" dhe kur vendos qe te martohem nuk do te kem shume nevoje te mendoj per te tradhetuar nusen ose plotesoje enderra ose deshira qe kam patur.
    Atehere ndoshta (me ? te madhe) do te kem provojen e duhur per te punuar dhe mbajtor nje jete bashkeshortore sa me te lumtur qe te jete e mundur dhe te mos perfundoj ne Divorce....

  7. #7
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    Po ju bashkeforumas jeni per Divorcin nese nje martese nuk shkon mire?,

    Do respektoja Vendimin e Divorcit nese Mardhenia ka arritur deri aty....
    Ne shumicen e rasteve Ciftet sidomos ato " Shqiptare" qe kane probleme te cilat te cojne ne grindje dhe mosmarveshje perpiqen te Eliminojne Mendimin E Divorcit ne cdo fushe pervec asaj te ( Tradhetise) por harrojme se nuk i sjellim asgje te dobishme ksaj mardhenie vec telashe mbi veten dhe Shpirtin tone, une nuk e di se per cfare eshte ndare personi ne fjale por respektoj Vendim qe ka marre, Dashuria Respekti Harmonia jane keto qe mbajne te lidhur fort nje mardhenie bashkshortore , kur mungojne eshte me mire ndarja si Miq se sa Armiq...........
    ****************************************

  8. #8
    PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
    Anėtarėsuar
    18-09-2005
    Vendndodhja
    somewherE
    Postime
    576
    Pro divorcit !!

    Nqs martesa ka arritur deri ne ate pike saqe mendon per divorc, atehere mendimi im eshte qe duhet ta besh. Njeriut nuk i shkrepet per divorc kot... pra dmth qe sth eshte gabim me lidhjen tende... nje gabim i madh madje, kshuqe sa te vuash kot.... ene te harxhosh kohen e jetes tende per dicka te pavlere atehere me mire ndahu ene mblidh mendjen, sepse nqs nje gje thyhet nuk behet kurre ashtu si ka qen me perpara....ai sdo jete MR. Right anymore ne syte e tu
    * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

    CrosiN Da Dead LiNe...Y


  9. #9
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834
    Te martohesh nuk eshte nje vendim i lehte,por kur nje cift martohet atehere do te thote qe duhen dhe kane vendosur te kalojne jeten bashke.
    Eshte normale qe ka mosmareveshje gjate jetes se nje cifti,por une nuk jam pro divorcit te menjehershem per nje konflikt te vogel sepse e mira eshte te ruash martesen dhe te mundohesh te rregullosh gjithcka si me pare,vetem po pati shku puna der ne ate pike qe nuk mund te vazhdohet me tej.
    Pra,une Dito mendoj se i ke thene sh mire mikes tate me siper: eshte me mire ta prishesh martesen, sesa te kerrusesh e ta genjesh.
    Duhet te kete qene nje shkak shume i forte qe kane arritur te ndarja.

    Me Respekt Lindi

  10. #10
    Pyet njeqind vete e bej si di vet thote populli yne, e ne kete rast eshte keshilla me e mire..
    Perderisa ajo e beri eshte se e ndjente ne shpirt zhgenjimin nga martesa, por qe nuk perballohet lehte ndarja nga martesa edhe kjo eshte shume e vertete, kush i ka provuar mund ti kuptoj , te tjeret japin ment ne baze teorish...

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Personalisht them qe ne Shqipetaret nuk vemi lehte tek Divorci!!!Me nje fjale,bejme te gjithesakrificat qe duhen per te shpetuar nje lidhje martesore,por Divorci eshte zgjidhja e vetme e nje maredhenie qe nuk funksionon!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

Tema tė Ngjashme

  1. Me ēfarė syri shihet sot ndarja?!
    Nga PINK nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 03-09-2009, 09:33
  2. Divorcet nė kryeqytet, 6 ēifte nė ditė
    Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 23-04-2007, 10:54
  3. Divorcet nė Tiranė, shumė edhe prej dhunės
    Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 05-02-2007, 17:52
  4. Pse shumohen divorcet shqiptare kur vijne ne amerike.
    Nga Edmondii nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 16-01-2006, 18:11
  5. Divorcet
    Nga BlueBaron nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-07-2004, 15:38

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •