Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Jak' o dit' e uruar! Qe lint nga perendon, At' an' e ke ndritur, E ne pse na harron?
  Postime
  140
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Biologji-Ngjyra e Syve

  Nje njeri mund te kete sy me ngjyra te ndryshme, pershembull njeri sy mund te jete jeshil ndersa tjetri blu. Si e arsyeton shkenca kete?

  FLM,
  Djal_Lacjan

 2. #2
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Tani, eshte ndonjeri ne hall apo ja fute keshtu kot ti, pa te dale ku te dale.

  Eshte e mundur. Crregullimi ka baze gjenetike dhe njihet ndryshe si "Waardenburg Syndrome" (nuk ja di perkthimin ne shqip).
  Summertime, and the livin' is easy...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Jak' o dit' e uruar! Qe lint nga perendon, At' an' e ke ndritur, E ne pse na harron?
  Postime
  140
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Cupke_pe_Korce
  Tani, eshte ndonjeri ne hall apo ja fute keshtu kot ti, pa te dale ku te dale.

  Eshte e mundur. Crregullimi ka baze gjenetike dhe njihet ndryshe si "Waardenburg Syndrome" (nuk ja di perkthimin ne shqip).
  lol, ma merr mendja se vecse ndonjeri ka sy me ngjyra t'ndryshme nuk esht e then te jet n'hall. po kjo s'ishte arsyja pse pyta. mu desht pergjigje per disa detyra. kaq.

 4. #4
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Djal_Lacjan
  Nje njeri mund te kete sy me ngjyra te ndryshme, pershembull njeri sy mund te jete jeshil ndersa tjetri blu. Si e arsyeton shkenca kete?

  FLM,
  Djal_Lacjan

  Eshte e vertet kjo qe thua ti.Dhe mua me ka ndodhur te shof te till person qe njeri sy ndryshon me ngjyren e syrit tjeter..

  Sa per ta shpjeguar nuk di..Ndoshta eshte gjithmon e lidhur me genien e njeriut..
  Feel the pump √

 5. #5
  AOP KoRbi :) Maska e KiKiRiKu
  Anėtarėsuar
  27-11-2005
  Vendndodhja
  Tirane me Shpirt
  Postime
  101
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  un e dija qe ndodh vetem te macet te ashtu quajtura "Macet Turke"
  po tani qe me kujtohet mbaj mend qe kam pas njoft dike para nja 10-12 vjetesh qe kishte sy me ngjyre te ndryshme nga tjetri po atehere ishim te vegjel e degjonim legjenda per ate, thonin qe kish vene sy qeni ngaqe kishte humbur syrin e vet

 6. #6
  . Maska e delisa
  Anėtarėsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Ncuk Ketu !
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sindroma e mesiperme quhet Heterochromia qe cilesohet si nje difference ne ngjyrim ( iriseve ne pergjithesi por gjithashtu dhe te flokeve apo lekures)

  Ne rastin e syve kemi te bejme me Heterochromia iridis, si pasoje e te ciles njeri iris eshte nje ngjyre ndryshe nga irisi tjeter( heterokromi komplete) , ose mund te kemi te bejme me nje ndryshim ngjyre parcial e njerit iris ( heterokromi sektorale). Heterokromia mund te jete e trasheguar gjenetikisht ose si pasoje e nje semundjeje apo demtimi fizik.

  Ngjyra e syve specifikohet nga perqendrimi dhe perhapja e pigmentit te melanines ne inde.Leto cilesi karakterizojne Heterokromine. Heterokromia eshte e perhapur dhe te njerezit ama eshte akoma me e perahapur te kafshet: macet (Japanese Bobtails; Turkish Angora ose Macet Turke), qente ( Huskiet Siberiane qe jane te njohur per ngjyren e tyre tipike blu te syve Pastoret Australiane dhe Border Collies), gjjithastu dhe te kuajt.

  Heterokromia parciale eshet me e rralle se heterokromia komplete dhe rrjedhon si pasoje e sindromave te trasheguara gjenetikisht si psh : Semundja e Hirschprungut ose Sindroma e Waardenburgut.
  Te njerezit primarisht eshte e shkaktuar nga sindroma te trasheguara, ose me sakt eshte nje efekt dytesor i ketyre sindromave.

  Nder te ndikuarit nga Heterokromia jane disa aktore si psh : Joe Pesci, Jane Seymor, David Bowie, Milena Kunis ( That 70's Show) etj

  1. Heterokromi Parciale - Kate Bosworth
  2. Heteokromi Komplete.- Milena Kunis
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 7. #7
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga Djal_Lacjan
  lol, ma merr mendja se vecse ndonjeri ka sy me ngjyra t'ndryshme nuk esht e then te jet n'hall. po kjo s'ishte arsyja pse pyta. mu desht pergjigje per disa detyra. kaq.
  Shyqyr zotit ti qenke si bucko. Ne fakt, une di qe problemi ne fjale jo rralle shoqerohet me efekte te tjera si mosdegjimi, prandaj dhe pyeta.
  Summertime, and the livin' is easy...

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sindroma Waardenburg nuk eshte emri i ketij fenomeni, por mund te jete nje nga shkaqet e karakterizimit te ngjyres se irisit ne nje nga syte. Emri mjekesor i semundjes eshte "Heterochromia Iridum" (pra, "Iris me ngjyre te ndryshme"). Kjo semundje shkaktohet nga crregullime gjenetike ne karakteristikat poligjenike qe ka syri ne gjenomim njerezor. Ky crregullim gjenetik sjell nje disbalance ne nivelet e melanines (pigmenti i ngjyres se lekures plus percaktues themelor i ngjyres se irisit). Megjitheate heterochromia iris mund te shkaktohet edhe nga trauma post-natale (zakonisht gjate gjashtemujorit te pare te jetes se bebes).
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 9. #9
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 20 postime
  Nice fare...une keto femra me sy te tille i kom pike te dobet...na e bote qefin
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Kjo semundje shkaktohet nga...
  Me falni per fjalen "semundje". Nuk eshte aspak semundje, por thjesht nje crregullim. Une personalisht kam takuar nje vajze me ngjyre irisi te ndryshme dhe i pelqej shume Nuk ka asnje problem ne shikim, eshte thjesht pigmenti i ndryshem. E vecanta, thone, eshte me e bukura...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime nė 56 postime
  interesante kjo...
  pale ti kene e syte e kėmbyer kto lloj speciesh?!

 12. #12
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Me falni per fjalen "semundje". Nuk eshte aspak semundje, por thjesht nje crregullim. Une personalisht kam takuar nje vajze me ngjyre irisi te ndryshme dhe i pelqej shume Nuk ka asnje problem ne shikim, eshte thjesht pigmenti i ndryshem. E vecanta, thone, eshte me e bukura...

  Cfare mund ti pelqesh nje syri te bardhe/gri dhe nje atij tjetrit te zi ? Yack scary. Sidomos naten .

  Nejse shije shije bota sot ....
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 13. #13
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nji pyetje tjeter
  Si shpjegohet kur te dy prinderit i kane syt kafe dhe jane brune,dhe femija lind pothuajse bjond me sy blu????
  Femija po ben 1 vjec e gjysen dhe asgje nuk ka ndryshuar nga ngjyra e syve.
  :^zilet

 14. #14
  Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
  Anėtarėsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  Athina fck city
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Tironsja
  Nji pyetje tjeter
  Si shpjegohet kur te dy prinderit i kane syt kafe dhe jane brune,dhe femija lind pothuajse bjond me sy blu????
  Femija po ben 1 vjec e gjysen dhe asgje nuk ka ndryshuar nga ngjyra e syve.
  hahaah
  1 Mund te mos jet femija e tyre
  2 Mundet mamaja te ket ber gabimisht ..pa dashje ndonje derck dhe doli femija ashtu
  3 Si dihet ndoshta do akoma me shume kohe qe te nderrohet ngjyra e syve dhe e flokve..durim..ose le te ven te bejen test dna te shohin i kujt eshte femija
  Mind is like a parachute it works best when it is open
  Dalai Lama

 15. #15
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ja fute kot tepelanas
  nuk egzistojn ato dy te parat ta garantoj.Shif me jep ndonje shpjegim tjeter
  :^zilet

 16. #16
  femmedecarriere Maska e Visage
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tironsja
  Nji pyetje tjeter
  Si shpjegohet kur te dy prinderit i kane syt kafe dhe jane brune,dhe femija lind pothuajse bjond me sy blu????
  Femija po ben 1 vjec e gjysen dhe asgje nuk ka ndryshuar nga ngjyra e syve.
  Tironsja,

  tiparet e nje femije nuk eshte e thene te vijne vec nga prinderit por mund te vijne nga gjysheri dhe stergjysherit. Dihet qe tiparet jane te determinuara gjenetikisht, dhe ka disa gene te cilat nuk jane dominante, dmth nuk shfaqen ne brezin e pare, po mund te shfaqen ne te dyting ose me vone.

  Psh ne rastin e syve, alelet dominante jane ato te ngjyres kafe, por nese njeri nga prinderit (babai psh) ka patur prindin e vet (gjyshi/gjyshja e femijes) me sy blue, atehere ky alel eshte prap pjese e informacionit gjenetik te babai, i cili e kalon tek femija. Dhe keshtu edhe me mamane.

  Dmth me pak fjale, eshte e mundur qe femija te dale me ato tipare edhe nese prinderit kane tipare te tjera.

 17. #17
  . Maska e delisa
  Anėtarėsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Ncuk Ketu !
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pak a shume Visage e ka shprehur "sekretin" pas syve blu te nje femije me prinderit sykaf. Zakonisht femijet i marrin tiparet e tyre sipas kodit gjenetik te bashkuar te dy prinderve, secili perj tyre duke leshuar nje gamet haploid ( me gjysem kodi). Nena me ane te vezes dhe babai me ane te spermatozoidit qe do te fertilizoi vezen.

  Genet qe percaktojne ngjyren e syve ne rastin e mesiperm jane geni i pergjegjshem per ngjyren kafe i cili eshte dominant. Le ta percaktojme kete gen me shkronjen K ( Kafe) , nderkohe qe geni i pergjegjshem per ngjyren blu eshte recesiv dhe do ta percaktojme me ngjyren b (blu)

  Ne rastin e prinderve gjenotipi i tyre eshte heterozigot, dmth kane te dy genet dhe genin per ngjyren kafe dhe ate per ngjyren blu, por per shkak se ngjyra kafe eshte dominante mbi ngjyren blu , fenotipi qe i perket keti genotipi dmth karakteristika qe perfaqeson eshte qe prinderit do jene me sy kaf.

  Dmth Prinderit jane Kb x Kb
  nga kjo lidhje :
  Femijet kane keto shance 1/4 KK 1/2 Kb 1/4 bb
  ku:
  KK dhe Kb rezultojne ne femije me sy kaf, dhe bb me sy blu.
  Ne rastin e femijes ne fjale ai do te jete Homozigote recesiv me genotip bb per te dy genet= sy bojeqielli.

Tema tė Ngjashme

 1. Cfarė ngjyre preferoni nė rroba ...??
  Nga Piskavica_ nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 147
  Postimi i Fundit: 24-11-2010, 16:17
 2. kush mund te ma kthej nje foto pa ngjyra te bej me ngjyra kolor
  Nga geezer nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 02:19
 3. Ndihme si mund te kthej Fotot me ngjyra ne Foto pa ngjyra.
  Nga __SwEeT_GirL__ nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 21-09-2006, 16:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •