Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
 1. #21
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Talking

  Jepi jepi TETOVE kush ēan koken per ti.  OR TETOVARE SMUTAJTU ME NJER XHITKE TAJ XHI PO BOESH RAKATAKE MEDET MOS E GET TENEēen
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dibrani2006 : 16-06-2006 mė 19:48

 2. #22
  TETOVA Maska e Tetovar
  Anėtarėsuar
  15-02-2006
  Vendndodhja
  Ne zemer te Sharrit
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cfare gjuhe folish mor plako se sen nuk te miret vesht, une ti nget tenecet taj hiq mos ki dert edi ti,...

 3. #23
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  ah ah ah ah ajt tani jemi bo shoke TETOVAR.

  Une flasi nuk foli.


  Kalovsh mire, ndoshta mos te kam mike se edhe Tetovaret i kam miq.


  Jepi Tetove forumi dhe tendi eshte jepi.

 4. #24
  TETOVA Maska e Tetovar
  Anėtarėsuar
  15-02-2006
  Vendndodhja
  Ne zemer te Sharrit
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edi cka, nuk te thash se nuk te kuptoj ti pse nuk ke shkruar ne gjuhe letrare por me te vertet nuk te kuptova cfare deshe te thuash ne shkrimin e para fundit ti ke shkruar si ne vendin tend dhe nuk te kuptova,...
  Ti prandaj i jep ne kete forum se ndihesh si ne shtepin tende???

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po me doket se keni marre inatin Shkupit,

  po ma shume se ne Shkup qe ka monumente Shqiptare nuk askund.

  po kush ka ure mo te bukur , kala,xhamia, hamame, shtepi te vjetra, etj etj.

  Shkupin do e bojme.................... ?

 6. #26
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  35
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Debatojme per ceshtje te kultures, teme qe nuk toleron jotolerance dhe lokalizem.
  Rrespekte!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bOndi_oo7 : 18-06-2006 mė 12:29
  Punė, djersė, dashuri mes njerėzve dhe ndaj atėdheut.

 7. #27
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Talking

  Akoma nuk e kane thene nje emer monumenti shqipetare vetem ka, po emrin dhe qytetin .

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Kumanovare Ku
  Anėtarėsuar
  10-04-2005
  Vendndodhja
  Ne Hapsire e Pa Funde
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pse si shkrun dikush cfare monomentesh ka veq thoni ktu aty.une sdije per veti ku ak se skam shetit kun perveq Kumanoves...
  FCUK

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Kumanovare Ku
  Anėtarėsuar
  10-04-2005
  Vendndodhja
  Ne Hapsire e Pa Funde
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dibra ka skenderbeun
  FCUK

 10. #30
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  35
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kumanovare Ku
  se skam shetit kun perveq Kumanoves...
  Urdhero dil naj dite ka Shkupi, te mirepresim.
  Punė, djersė, dashuri mes njerėzve dhe ndaj atėdheut.

 11. #31
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Kumanovare Ku
  Dibra ka skenderbeun

  Ka dhe te tjera por nuk kam foto per ti treguar.
  eshte ura e kecit, shpella e skenderbeut,ka qene dhe nje kala por sllavit e kane shembur vitet 60 ta,edhe te tjera por ne momente nuk me kujtohen dihet se xhamite jane shume te vjetra dhe shtepite karakteristike te vjetra Dibrane, por desha me shume nga forumistet te japin nje mendim te vetin.

 12. #32
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  Dibra ėshtė qytet mjaft i vjetėr. Emri i saj pėrmendet qė nga shekulli i pestė para erės sonė nga Herodoti, e mė vonė nė shekullin e parė tė erės sonė nga Straboni dhe Plini. Kėta pėrmendin fisin Ilir, fisin e Doberėve, tė cilėt themeluan qytetin me kete emer e tyre me emrin Dober. Ptolomeu nė shekullin e dytė tė erės sonė konfirmon nė hartat e tija planin e qytetit tė quajtur Dober apo Doberos dhe banorėt e tij Doberėt. Hulumtimet arkeollogjike dhe historike tė deritanishme konfirmojnė se Dibra ėshtė pasardhėsi i qytetit tė Doberos,
  Dibra ka qenė dhe eshte njė nga vatrat e qėndresės kundėr pushtuesve tė ndryshėm dhe dha njė ndihmesė tė veēantė nė luftrat shqiptaro-osmane nėn udhėheqen e Skėnderbeut. Dibra si vend i vjetėr ka dhe shum monumente te vjetra historike qi i perkasin kombit ,me dibren mos beni asnje krasim me ndonje qytet tjeter,se eshte qendra e kultures e mbare shqiptarizmit,ka qene dhe eshte ,sot po te bejme krahasim qytetet tjera si tetova shkupi gostivari jane 2oo vjet mbas saj kurse qytetet qe si permenda jane me nga 1oo vjet pas dibres, nuk e them kete se une nuk jam dibrane po permendet per cdo gje te mire vecanrisht per kulture te larte , ngelshi me te mira te gjith ata qe postuan, sa per mos dali nga tema monumenti i skenderbeut i pare eshte vene ne diber, jo ki qe eshte ,pastaj e ka shkollen e pare te gjuhes shqipe. DIBRA ehte DIBER
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Monumentet kryesore historike tė Tetovės

  Teqja Arabati Baba
  Xhamia e larme
  Kalaja e Tetovės
  Kulla e sahatit
  Ura e Kazazėve


  te mara nga http://www.tetovo.gov.mk/meni.asp?lang=shq&menuid=55

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Informata pėr Xhaminė e Larme


  Xhamia e Larme nė Tetovė, e cila nė popull njihet si Xhamia e Pashės, gjendet pranė lumit Shkumbi nė pjesėn e vjetėr te qytetit, ku gjenden edhe objektet e tjera tė arkitekturės fetare islame dhe civile, tė r?ndėsishme pėr vlerat estetiko-artistike dhe pėr vulėn historike qė mbajnė.
  Xhamia ėshtė ndėrtuar mė 1495 kurse e rindėrtuar nga themeli dhe e zgjeruar mė 1833 nga ana e Abdurrahman pashės, biri i Rexhep pashės, qė janė mbrojtėsit e Tetovės, tė cilėt kanė qenė edhe dashamirė tė mėdhenj tė artit. Tė gjitha kėto tė dhėna i kuptojmė nga mbishkrimi i ruajtur mbi hyrjen nė xhami si dhe nga nishani i varrit i cili ruhet nė turben e ndėrtuar nė oborin e xhamisė. Kėta pashallarė tė njohur qė kanė vepruar nė Tetovė nė gjysmėn e parė tė shekullit XIX e kanė ndėrtuar dhe rindėrtuar kalanė e qytetit dhe Arabati Baba teqen. Nė turben tetėanėsore janė varrosur zonjat Hurshide dhe Mensure. E para ka vdekur mė 1534. Pėr to supozohet se kanė qenė donatorė tė xhamisė sė mėparshme nga shekulli XV. Nė afėrsi tė xhamisė gjendet edhe shadėrvani, i cili ka pasur funksion tė dyfishtė: pėr tė marrė abdest para namazit dhe si zeshme pėr nevojat e popullatės sė kėtushme.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Informata pėr TEQEN ARABATI BABA

  Pozita e mirė gjeostrategjike, tė ndodhurit nė udhėkryq si dhe pologu me tokė pjellore, Tetova ua tėrhiqte vėmendjen pushtuesėve tė ndryshėm. Nė shekullin e XV kėtė qytet e pushtojnė turqit. Me ardhjen e turqėve u zhvillua kultura. Vatėr e saj bėhet kompleksi i Teqes Bekteshiane-HARABATI(Teqe) 1538 – 1548 e ndėrtuar nga ana e Sersem Ali Dedes.

  Osmanlinjtė Tetovės i dhuruan shumė objekte publike e fetare tė kulturės islame: xhami, teqe, kuzhina publike pėr tė varfėr, hamame(banjat publike), shadėrvane etj.

  Ėshtė pėr t'u pėrmendur biblioteka e Teqes sė Arabatit shek XVIII – XIX sepse nė tė kultura dhe arsimi u zhvillua krahas fesė islame. Nė kėtė bibliotekė bėhej edhe kopjimi i veprave tė intelektualėve tė kohės me kaligrafi tė zgjedhur tė cilat mė vonė zbukuroheshin me prnamente tė mbėshtjellura me lėkurė.

 16. #36
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  Monumentet historike shqiptare nė Maqedoni

  --------------------------------------------------------------------------------

  Te shikojme se cili qytet Shqipetare ne Maqedoni ka me shume monumente te lashta Shqipetare, tregoni nje monument me emer se nuk e di saktesisht a kemi shume monumente ne Shqipetaret ne maqedoni pa mare parasysh se ēfare monumenti tregoni vetem te jete monument Shqipetar.
  __________________
  Jeto jeten qe ta ka dhuruar Zoti
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Citim Postuar mė parė nga valius Lexo Postimin
  Monumentet kryesore historike tė Tetovės

  Teqja Arabati Baba
  Xhamia e larme
  Kalaja e Tetovės
  Kulla e sahatit
  Ura e Kazazėve


  te mara nga http://www.tetovo.gov.mk/meni.asp?lang=shq&menuid=55
  tetova paska ma shume monumente turkistane
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  tetova paska ma shume monumente turkistane
  ndoshta sta prishim qejfin ty.....

 18. #38
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Ne Tetove kane jetuar Shqiptaret, pra me sa di une Xhamija e larme dhe Kalaja jane te Abduraman Pashes , ky nje Pasha Shqiptar, Ura e Kazazeve edhe kta Shqiptar etj. Edhe pse Shqiptaret te sunduar nga Otomanet, perseri kane pasur historine dhe kulturen e tyre, edhe pse ajo ngjason me ate Turke. Pra kto Monumente jane te Shqiptarve

  Sipas logjikes se kush i ka ndertuar dhe qenkan monumente te tyre del se TAXH MAHALLI qenka monument Shqiptar pasi qe Shqiptari e ka ndertuar .

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •