Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 99
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Sallate e bukur!

    Te falem nderit! E ça do me tregu ti me kete sallate ruse?

    Mesazhi eshte i qarte edhe nga kjo permbledhje suresh qe ke sjelle! Ju prisni nje Mesi luftarak por une nuk jam i tille. Une kam ardhur te sjell nje permbysje ne mendimet tuaja prej njerezish, kam ardhur te krijoj rremuje ne liturgjite tuaja te deritanishme, kam ardhur te permbys mendimin tuaj qe keni mbi Zotin... sepse keni degjuar te thone... ndersa une po ju them...etj etj.

    Me lufte se kaq do ti? Me revolucion se kaq do ti?

    Pa tjeter qe apostujt ia mbathen sepse ne fillim mbeten te zhgenjyer nga ai "mbret" qe nuk kishte ushtare, nga ai Mesi qe nuk perdor shpaten e kur e pane edhe te kryqezuar si me kriminelin nder kriminele...ia mbathen!!

    Por me pas e kuptuan se kush ishte Mbreti i tyre, kush ishte Mesia qe kishe ardhur e kuptuan se nuk kishin te benin vetem me nje mesues e profet por me Zotin!

    Ke sjelle shume pak copeza...perpiqu me shume...Bibla e sidomos Testamenti i Ri eshte plot me dhune, me ftesa per prerje duarsh, vrasje me gure ne mes te rruges, kamikaze. Nese ke durim mund te te ndihmoj edhe une!

    Eshte normale qe bej shaka!

  2. #42
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    36 Jezusi u përgjigj: ``Mbretëria ime nuk është e kësaj bote; po të ishte mbretëria ime e kësaj bote, shërbëtorët e mi do të luftonin që të mos u dorëzohesha Judenjve; porse tani mbretëria ime nuk është prej këtej``(Gjoni 18).
    Ndersa muslimanet luftuan per mbreterine e Zotit dhe profetit te tij dhe vendosen monoteizmin.Ato nuk e abandonuan profetin e Zotit por perkundrazi e perkrahen dhe luftuan bashke me te derisa rrezuan mbreterite e idhujtarise.Keshtu do te veprojne dhe kur te vije Jezusi ne rikthimin e dyte ne toke do ti bashkangjiten atij kunder atyre qe luftojne islamin dhe me lejen e Zotit do te luftojne dexhallin(antikrishtin), dhe do ti thyej Jezusi kryqet per ti bere me dije njerzve qe ai nuk eshte Zot dhe bashke me muslimanet doti luftoj dhe armiq e tjere te Zotit do ti nenshtrojne.(Armagedoni musliman)

    Ke lexuar ndonjehere per ardhjen e dyte e Jesusit ne toke sipas islamit?

    Lufta eshte ligj i Zotit mbi toke.Kjo per shkak qe te dominoje e mira dhe te mbrohemi nga e keqa.Kush nuk lufton per te mbrojtur vendin e tij fen, pasurine nderin e tij nuk quhet as musliman as kristian por hipokrit dhe burracak.Prandaj mos i thoni muslimaneve qejane te ashper kur nderkohe ato vetem po ruajne fene dhe nderin e tyre nderkohe qe pasurine e tyre deshirojne tia vjedhin politeistet evangjeliste.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arrnubi : 04-05-2006 më 08:36
    Sa budalla eshte "Odisea"

  3. #43
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085

    studenti romak

    Sa i "sinqertë' dhe sa i 'drejtë' që je... ti mund të flasish për islamin dhe Kuranin, kurse të tjerët nuk mund të flasin për Testamentin... Jo se dua të humbas kohë me hipokrizi të llojit, por vetëm për të të përkujtuar se ishte premtim shkrimi në vijim, i yti!!!
    shëndet

    Citim Postuar më parë nga student romak
    Nuk dua te komentoj me forum 126 e te tjeret sepse e kam prishur pak fjalorin...e sinqerisht nuk ia vlen barra qerane! Pastaj, jam ende i mendimit qe forum126 nuk e ka me te voglen ide çfare shkruan sepse nuk shkruan ai...por na sjell materiale qe kopiacon andej kendej!

    Kam dhene fjalen te mos shkruaj me mbi kete teme dhe do ta mbaj!
    Ti nuk mund te gjykosh mbi sinqeritetin tim!

    Pershendetje!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Dhe e kam mbajtur fjalen!

    Fjollat... hiqe ferexhene nga syte e lexo! E kam mbajtur fjalen! I kam kthyer pergjigje atyre qe shtremberojne Biblen time...minimumi apo jo?! Por nuk jam marre me me Kuranin.

    Arrub mor burre... kam degjuar e lexuar per armagedonin mysliman e per paruzine islame!!! E ça me duhet? Lexoj shume libra ne te njejten kohe dhe ato me fantazi me pelqejne shume!

    Nuk mund te ndaloj askend te interpretoje TESTAMENTIN e RI, do te kisha qef ta beja per te menjanuar çdo keq-interpretim po nuk di sesi. Por edhe nuk dua te ndaloj askend. Kushedi, duke lexuar Biblen ndonjerit nga ju i flet Zoti dhe i ndriçon mendjen. E kush jam une ti prish pune Zotit?

    Tani po ke te drejte fjollat te thuash qe nuk e mbajta fjalen.

    Mjaft me keto nderhyrje Abdibaletase se po ndjej lodhje...

  5. #45
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga student romak
    Tani po ke te drejte fjollat te thuash qe nuk e mbajta fjalen.

    Mjaft me keto nderhyrje Abdibaletase se po ndjej lodhje...
    Pusho nga pak ti, mos u lodh shumë se nuk ke noj zor!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  6. #46
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga student romak
    Ndoshta e kupton me mire! Luka 11-27 11وَإِذْ كَانُوا يَسْمَعُونَ هذَا عَادَ فَقَالَ مَثَلاً، لأَنَّهُ كَانَ قَرِيبًا مِنْ أُورُشَلِيمَ، وَكَانُوا يَظُنُّونَ أَنَّ مَلَكُوتَ اللهِ عَتِيدٌ أَنْ يَظْهَرَ فِي الْحَالِ. 12فَقَالَ:«إِنْسَانٌ شَرِيفُ الْجِنْسِ ذَهَبَ إِلَى كُورَةٍ بَعِيدَةٍ لِيَأْخُذَ لِنَفْسِهِ مُلْكًا وَيَرْجعَ. 13فَدَعَا عَشَرَةَ عَبِيدٍ لَهُ وَأَعْطَاهُمْ عَشَرَةَ أَمْنَاءٍ، وَقَالَ لَهُمْ: تَاجِرُوا حَتَّى آتِيَ. 14وَأَمَّا أَهْلُ مَدِينَتِهِ فَكَانُوا يُبْغِضُونَهُ، فَأَرْسَلُوا وَرَاءَهُ سَفَارَةً قَائِلِينَ: لاَ نُرِيدُ أَنَّ هذَا يَمْلِكُ عَلَيْنَا. 15وَلَمَّا رَجَعَ بَعْدَمَا أَخَذَ الْمُلْكَ، أَمَرَ أَنْ يُدْعَى إِلَيْهِ أُولئِكَ الْعَبِيدُ الَّذِينَ أَعْطَاهُمُ الْفِضَّةَ، لِيَعْرِفَ بِمَا تَاجَرَ كُلُّ وَاحِدٍ. 16فَجَاءَ الأَوَّلُ قَائِلاً: يَا سَيِّدُ، مَنَاكَ رَبحَ عَشَرَةَ أَمْنَاءٍ. 17فَقَالَ لَهُ: نِعِمَّا أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ! لأَنَّكَ كُنْتَ أَمِينًا فِي الْقَلِيلِ، فَلْيَكُنْ لَكَ سُلْطَانٌ عَلَى عَشْرِ مُدْنٍ. 18ثُمَّ جَاءَ الثَّانِي قَائِلاً: يَا سَيِّدُ، مَنَاكَ عَمِلَ خَمْسَةَ أَمْنَاءٍ. 19فَقَالَ لِهذَا أَيْضًا: وَكُنْ أَنْتَ عَلَى خَمْسِ مُدْنٍ. 20ثُمَّ جَاءَ آخَرُ قَائِلاً: يَا سَيِّدُ، هُوَذَا مَنَاكَ الَّذِي كَانَ عِنْدِي مَوْضُوعًا فِي مِنْدِيل، 21لأَنِّي كُنْتُ أَخَافُ مِنْكَ، إِذْ أَنْتَ إِنْسَانٌ صَارِمٌ، تَأْخُذُ مَا لَمْ تَضَعْ وَتَحْصُدُ مَا لَمْ تَزْرَعْ. 22فَقَالَ لَهُ: مِنْ فَمِكَ أَدِينُكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الشِّرِّيرُ. عَرَفْتَ أَنِّي إِنْسَانٌ صَارِمٌ، آخُذُ مَا لَمْ أَضَعْ، وَأَحْصُدُ مَا لَمْ أَزْرَعْ، 23فَلِمَاذَا لَمْ تَضَعْ فِضَّتِي عَلَى مَائِدَةِ الصَّيَارِفَةِ، فَكُنْتُ مَتَى جِئْتُ أَسْتَوْفِيهَا مَعَ رِبًا؟ 24ثُمَّ قَالَ لِلْحَاضِرِينَ: خُذُوا مِنْهُ الْمَنَا وَأَعْطُوهُ لِلَّذِي عِنْدَهُ الْعَشَرَةُ الأَمْنَاءُ. 25فَقَالُوا لَهُ: يَا سَيِّدُ، عِنْدَهُ عَشَرَةُ أَمْنَاءٍ! 26لأَنِّي أَقُولُ لَكُمْ: إِنَّ كُلَّ مَنْ لَهُ يُعْطَى، وَمَنْ لَيْسَ لَهُ فَالَّذِي عِنْدَهُ يُؤْخَذُ مِنْهُ. 27أَمَّا أَعْدَائِي، أُولئِكَ الَّذِينَ لَمْ يُرِيدُوا أَنْ أَمْلِكَ عَلَيْهِمْ، فَأْتُوا بِهِمْ إِلَى هُنَا وَاذْبَحُوهُمْ قُدَّامِي».
    Jo, aspak nuk e kuptova kete, POR ATE SHQIP QE TA POSTOVA E KAM KUPTUAR FARE MIRE... Leri ti parabolat, hiperbolat, karbohidratet e trigliceridet: fjalia qe citova eshte fare e thjeshte per t'u kuptuar. Pra, sipas Llukes, Jezusi thote:

    "Veç kësaj, i sillni këtu armiqtë e mi, të cilët nuk donin që unë të mbretëroja mbi ta dhe i vritni përpara meje!" (Luka, 19:27)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shiu : 04-05-2006 më 11:53
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  7. #47
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Jo Shiu, nuk ke te drejte.

    Parabole (ose me shqip shembelltyre) eshte nje menyre shprehjeje per te bere gjerat me te kuptueshme.

    Ajo qe ben ti eshte se menjanon nje varg te vetem dhe pastaj thua se keshtu tha krishti.

    eshte njelloj sikur ta bej edhe une kete ne shkrimin me posht:

    Agroni tha: Hajde te lozim top.

    Ti c'fare ben? Thua:
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Hajde te lozim top
    .

    vertete kete fjali e gjete tek shkrimi im por harrove te thuash se fjaline e tha Agroni.

    kete deshi te te thoshte studenti_romak me larte. Vertete, e tha Krishti, por duke treguar nje shembelltyre.

    edhe kjo qe bej une tani eshte forme parabole.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Shiu me analiza biokimike!!

    Shiu, ia dhe pergjigjen vetes!

    Ti nuk kupton e nuk do te kuptosh! Nese ajo qe thashe une te duket e pa vlere vazhdo me idene tende! Preferoj me mire t'ia shpjegoj monitorit tim, jam i sigurt do ta kuptoje para teje!

    Cilen gjuhe kupton me mire? Do te ta shjegoj ne koreançe? Mos thuaj qe e kupton shqipen...genjen!

    Kujdes nga trigliceridet dhe kolesteroli...kur rriten mund te te demtojne enet e gjakut!

  9. #49
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Jo Shiu, nuk ke te drejte.

    Parabole (ose me shqip shembelltyre) eshte nje menyre shprehjeje per te bere gjerat me te kuptueshme.
    Po, Tannhauser, une po te kuptoj ty plotesisht cfare deshiron te thuash.

    Mirepo, ne anen tjeter duhet te dish qe edhe ne Kuran perdoren shume alegori (psh. pamja e Parajses, bukurite e parajses...) te cilat nuk duhet te kuptohen bukvalisht, por ja qe shume nga bashkefetaret e tu kapen per "72 virgjeresha" qe s'permendet askund ne Kuran, kapen per "veren qe nuk deh" qe s'ka kurrfare lidhje me veren ashtu sic e kuptojme ne kete bote, e shume alegori te tjera. Kristianet nuk hezitojne qe ato alegori t'i interpretojne bukvalisht duke banalizuar poetiken e shkrimit kuranor. Nese ne shkrime biblike perdoren elemente stilistike, poashtu ato perdoren edhe ne shkrimin kuranor.

    Prandaj, perderisa u jepni vetes lirine qe ta interpretoni Kuranin si t'ua kenda qejfi, pse ne mos ta intepretojme Dhjaten e Re apo te Vjeter ashtu sic qendron aty tekstualisht, pa u thelluar ne kuptimin e fshehur, apo mesazhin qe duhet nenkuptuar nga konteksti.

    Shume ajete kuranore jane shpallur varesisht prej kontekstit, ndonje ngjarjeje te caktuar te jetes se bashkesise islamike, dhe kane pasur validitet per nje moment te caktuar, por kjo nuk ju pengon aspak qe ne baze te disa citateve te shkeputura pak kendej e pak andej te nxjerrni konkluzione te pergjithshme dhe te perhershme per Islamin, e qe kryekeput krijon nje pershtypje absolutisht te gabuar.

    Nese me kaq finese i caseni leximit te Dhjates se Re, poaq finese (ne mos me teper) ju nevojitet qe ta lexoni tekstin kuranor e ta kuptoni esencen e mesazhit qe percillet.


    Ketij "studentit romak" nuk po i pergjigjem sepse sipas nickut ka mbetur diku ne periudhen e Konstandinit, e jo ne kete shekull.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shiu : 04-05-2006 më 16:21
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Per t'i bere qefin fjollat, shiu and co.!

    Isha duke lexuar Biblen pak me pare, e ne Veprat e Apostujve lexova nje diçka te tmerrshme. Po te mos kisha lexuar çka shkruani ju kur interpretoni Testamentin e Ri, me siguri nuk do ta kisha kuptuar, por tani mu hapen syte!

    Pikerisht ne V e Ap. 11,7 shkruan: "E degjova nje ze qe me thoshte: Pjeter, ngrihu, vriti dhe haji!"

    Me siguri eshte Krishti qe meson Pjetrin te dale e te vrase ndonje e pasi ta gatuaje, ta haje. Pra SHIU; jo vetem qe Krishti meson per dhune por edhe per kanibalizem!

    E interpretova drejt?
    ------------------------------------------------------------------------------------------

    "Une jam bariu i mire, i njoh delet e mia e delet e mia me njohin mua, si Ati me njeh mua e une njoh Atin; e une jap jeten per delet e mia. E kam edhe dele te tjera qe nuk jane te ketij stani(vathe); edhe keto duhet t'i drejtoj; do te degjojne zerin tim e do te behen nje tufe e vetme e nje bari i vetem." Gjoni 10,14-16.

    Shpresoj dhe pres!

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Rrofsh, faleminderit Shiu!

    Do Zoti e mban Fjalen!!!

    Sa mire... koha e Kostantinit, perandor Ilir, pranoi fene e krishtere dhe beri Krishterimin fe zyrtare te perandorise romake. Problemet do te vinin nja 3 shekuj me vone diku andej nga Lindja e mesme!

  12. #52
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311

    Thumbs down

    Citim Postuar më parë nga BluPower_blu
    Un nuk gjykoj per sinqeritetin tend por ti vet me shkrimin tend.

    Sa i perket kopjimeve te materialeve nga vende te ndyshme dhe postimi i tyre ne forum edhe une jam kunder, por sa i perket Ajete Kuranore nuk jam kunder sepse hapesi i temes ka ber manipulim dhe provokim e me kryesorja eshte ka ber Percarje sepse ai ka kopjuar kot keto qe ka postuar.

    shendet
    Nuk ka manipulime ne ajetet qe kame sjellur por lexo Kurani famekqe dhe i gjene te gjitha ne te. Une kam filluat qe 2 dite te lexoje Kuranin. E huazova nga nje shok imi dhe jame shume i tmerruar nga ajo qe lexoj. Ka vetem kunderthenje dhe perseritje ne cdo kaptne. Gati asgje te re. Kame lexuar sot edhe kaptinen e 8 dhe ka vetem perseritje te ajeteve - pershkruan se si do te duket xhehnemi per te pafet dhe se si do te kembehen bisedime ne mes te atyre qe do te perfundojen ne xhehnem dhe atyre qe Allahu i Muharremit ua fal xhenetin. Katastrof dhe perverzizem. Une, linda dhe u rrita dhe keso libri perverz nuk kame lexuar dhe as qe besoj qe do te lexoj ndonejhere. Ka vetem urrejtje dhe madje edhe Allahu flet me veteveten dhe nder te tjera ne nje ajt lexova qe "Allahu eshte sunduesi i te gjitha cka ekziston ne botra dhe ne qiej, sepse Allahu e ka vertetuar kete! Dmth. Allahu as veht nuk paska qene i sigurt se eshte i vetmi dhe i eshte deshur te vertetoj se a eshte sundues i vetem apo ka nje shok.
    Ne parathenje te Kurani shkruan se :" cdo njeri eshte i barabart ne jete, ne pune, ne dashuri pa marrur parasysh rasen kombin ngjyren etj dhe ajetet e para fillojne me frikesim dhe hallucionojne se si duket xhehnemi per pabesimtaret. Liber me qesharak dhe te degjeneruar, te pakuptimt nuk kame lexuar ne jeten time. Nje ajet flet, shembull per krijimin e Botes, derisa ajeti ne vazhdim pershkruan ferrin dhe flaken qe do ti kap pabesimtaret. Cdo i dyti apo treti ajet flet per zjarr per pabesimtaret. Sa i perket ngrenjes se mishit te derrit ja se cfare lexova ne njerin prej ajeteve: " Ndalohet ngrenja e mishit te derrit, coftines, gjakut dhe te gjitha kafsheve qe nuk theren ne emer te Allahut", perveq ne raste urije dhe qe nuk keni per qellim shijen e ushqimit! Shtrohet pyetja: Ne raste urije Allahu lejon edhe ngrenjen e coftines dhe derrit dhe nuk i ofron ushqim besimtarit te devotshem."
    Sa i perket mishit te derrit, ju (muslimanet) thuani se eshte i ndyte dhe shkakton semundje e si atehere Allahu tua beje ate te padrejt gjate urise kur dihet qe gjate urise edhe sistemi Imun i organizmit eshte shume me i dobesuar dhe mundesia e ndeshjes me ndonje semundje eshte shume me e lart dhe ate te ngrenet mishi i coftines qe i vie era 5 km nga largesia
    Ja se cfare lexova per ceshtjen e martesave: "Nuk ke te drejt te martohesh me vajzen, tezen, nenen, hallen dhe gruan e birit tend, nese i biri yt eshte nga gjaku yt, e nese jo atehere ke te drejt te martohesh me gruan e tij". E shihni c'fare hipokriti ka qene Muhameti? E shihni se Kurani nuk eshte gje tjeter perpos nje pasqyre e epshevet te profetit? E Dini se profeti ia mua gruan birit te adoptuar dhe te njejtin ligj e futi ne fuqi edhe per te tjeret? Katastroff dhe perverzitet eshte kjo.
    Me qindra ajete lexova, pa domethenje, pa kuptim, pa lidhshmeri me njeri tjetrin, urrejtjenxitese, frikedhenese. Lexova aq shume kunder thenje sa qe ne shume raste te krijon pershtypjen se as ai muslimani me i miri nuk do te fiton parajsen kur kihet parasysh se duhet refuzuar pabesimtaret si shok dhe duhet luftur dhe shume ajete tjera perverze. Sigurisht, ju do te thuani se kete (kuranin) nuk mund te kuptoi une se skam kapacitet mendor dhe jame pabesimtare?? Kete e pershkraun edhe nje ajet per pabesimtaret. Po pse Allahu e ka shkruar aq te komplikuar Kurani per te mos e kuptuar pabesimtaret? Na ka denuar neve Allahu pa lindur fare me xhehnem? Ka urrejtje dhe nuk deshiron qe ne fillim qe ne ta kuptojme kuranin?
    Une ne te ardhemen do te sjell fakte te mjaftueshme per Kuranin tuaj Famelart. Kete qe po e lexoj eshte botimi i vitit 1994 ne Kairo dhe le te shohim sa do me bejne balle nervat qe ti dal ne fund!

    E ju blow power merre e lexoj te njejtat ajete qe kame plasuar ketu ne Kuran. Une e di qe feja islame e lejon edhe genjeshtren, pra te genjehen dhe te manipulohen pabesimtaret kur kritikohet islami, dhe kete e beni edhe JU cdo dite dhe Imamat dhe Kleriket mysliman ne tere Boten. Kur flitet per xhehnemin e jobesimtareve, per te mbrojtur Kuranin, Librin e allahut thuani: S'eshte e vertet se edhe atyre u premton xhenet" Po edhe mua me ra ne sy nje ajet ku shkruante: "Ka te atille nga ithtaret e librit qe e pranojne Muhametin dhe Kuranin dhe per ta Allahu ka pregatirur nje shperblim"!!! Po si ore? Eshte parakusht Muhameti te pranohet si pajgamber i fundit dhe perfekt per te fituar edhe te pafet parajsen hallucinative qe ofron Muharremi, kinse te thene nga goja e allahut??
    A nuk e shihni se Muharremi vetem ka manipuluar dhe ka keqperdor emrin e Perendise dhe autoritetin e profeteve te tjere per te krijuar nje ideologji te re te tij??? A nuk e shihni qe Allahu i Muhametit. xhehnemi9 dhe xheneti jane vetem hallucinacionet dhe fantazit e nje te krisuri??

    Haj medet o popull

    Te fala ju bene Qafiri

  13. #53
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Keshtu flisnin edhe ne kohen e Muhamedit a.s..Ja sikurse ti.(Cappucino)

    E quanin te krisur,te cmendur, magjistare,por kurre nuk e quajten genjeshtare.
    Kjo sepse ai kurre ne jeten e tije para shpalljes(ne moshen 40 vjecare)gjate,dhe pas, nuk kishte genjyer dhe per kete arsye i'a kishin vene ofiqin BESNIKU.

    Ne nje rast ,ne fillimet e shpalljes ,ai iu drejtua turmes duke ju thene:Po t'ju thoja se pas kesaj kodre eshte duke ardhur nje ushtri qe do te ju sulmoje,a do te me besonit?Ata i thane se pa dyshim qe do te te besonim.Atehere pse pra kur ju therras ne besimin e paster ne Allahun,nuk me besoni?

    Pra ata i besonin shume atije sepse e dinin se ai nuk ka genjyer kurre,por kur i ftonte te besonin ne shpalljen qe po i vinte ata refuzonin duke e quajtur me emrat e siper thene.
    A e dini kush ishin kundershtaret me te medhenje te tije?

    Ishin xhaxhallaret e tije ata qe e sulmonin me se shumti si Ebu Xhehli,Ebu Sufjani,e te tjeret qe ishin nga te pasurite mekes ,pra ishin paria e kurejshiteve.

    Dikush tha se Muhamedi e ka shpallur islamin per interesa vetijake(X-files).

    Po cfare interesash more? Ai kishte mundesi te behej me i pasuri i Mekes,sepse paria kurejshe i ofroi atije shume pasuri vetem qe te hicte dore nga thirrja qe po bente,dhe kur xhaxhai i tije Ebu Talibi i tregoi per oferten e tyre ai iu pergjigj duke thene :O xhaxhai im edhe sikur te me ofronin diellin ne doren e djathte dhe henen ne te majten une nuk do te hicja dore nga ajo qe me eshte urdheruar nga Zoti.

    Cfare interesi kishte te rrezikonte jeten e vet?

    Kur shkoi ne TAIF vendbanim afer mekes qe t'i thirrte banoret e Taifit ata i versulen femijet kunder tij,te cilet e gjuanin me gure me c'rast mori shume lendime
    dhe kur u largua nga aty, u ndal ne nje vend qe te pushonte.Ai ishte shume i pikelluar qe nuk po e degjonin dhe ate cast iu shfac Gabriel(Xhibril) i cili e informoi se Zoti e kishte derguar bashke me te(Gabrielin) edhe engjellin e kodrave dhe nese deshiron ti ,vetem jep urdher dhe ai menjehere do i permbyse kodrat perreth mbi ta.Muhamedi a.s. iu lut Zotit qe te mos i denonte se ndoshta do te kete besimtare nga pasardhesit e tyre.
    Pra ai e kishte ne dore ceshtjen e tyre dhe( per habine tuaj!) veproi ne kete menyre.

    Cfare interesi thoni ju,kur Muhamedi a.s. nderroi jete ai la pas vetes vetem nje shtroje dhe mbuloje dhe nje parzmore me nje hark.Pra nuk ishte i pasur edhe pse e kishte nje mundesi te tille.

    A mendoni ju cka e shtyri ate te hicte dore nga te gjitha te mirat e kesaje bote dhe te shpallte besimin ne nje Zot te vetem?

    Pasurimi personal.....JO!

    Ai kurre njehere nuk kerkoi ndonje shperblim per ate qe thoshte,pra cfar perfitimi kishte, a nuk keni mend?

    Kurejshet tentuan ta vrisnin dhe bene nje komplot per kete por u shkoi huc.Dhe ai u detyrua te largohej per ne Medine se bashku me mikun e tije te ngushte Ebu Bekr r.a.dhe pas nje udhetimi te gjate neper shkretetire(Cfare interesi!) arriti ne periferi te Medines ku e pritnin Banoret e saj me gezim .Pra ata kishin degjuar per te dhe e kishin pranuar shpalljen dhe profetesine e tije.

    Ata kishin degjuar edhe me heret per te nga shpalljet e me hereshme(Tewrati dhe Bibla) dhe benin gare me cifutet se cili do ta pranoje i pari profetin qe do te dali ne ate kohe.

    Dhe kur ky erdhi,Cifutet u terhoqen sepse ata kishin pritur qe profeti te ishte nga mesi i tyre. Dhe e refuzuan edhe pse ky i kishte te gjitha shenjat qe pershkruheshin ne te dy librat!

    Ku eshte interesi i tije ,kur sulmohej bashke me besimtaret ashtu sic u sulmuan edhe profetet e tjere bashke me pasuesit e tyre?

    Bile ky sulmohej nga xhaxhallaret dhe u urdherua qe te luftoj kunder tyre qe te mbrohej.Pra kishte shume besimtare muslimane qe luftonin kunder vellezerve te tyre,dajave, xhaxhave,dhendurrve...etj ,e ku po e shihni ju interesin.

    Pra, ju thoni edhe se islami u perhap me shpate dhe dhune.PO cfare dhune perdori Muhamedi a.s kur ishte i vetem ne fillim i pasuar nga e shoqja dhe Ebu Bekr e me pas edhe Aliu r.a i cili ishte femije kur e pranoi islamin dhe ishte djali i xhaxhait te Muhamedit a.s.A kjo ju duket force?
    Ata perjetuan tortura nga me te ndryshmet per 13 vite me rradhe pa patur mundesi qe te kunderviheshin.Vriteshin,persekutoheshin,izolohesh in,nuk u shisnin e as nuk blenin gje prej tyre.Nuk u jepnin dhe as nuk u merrnin gra.

    Lidheshin ne hunje(shtylla) dhe i linin ashtu derisa vdisnin nga thatesija dhe te nxehtit,apo shtriheshin ne reren perveluese ashtu te lidhur dhe e vendosnin mbi ta nje gure te madh poashtu pervelues dhe kerkonin nga ata qe te hjekin dore nga ai besim,duke u ofruar idhullin prej druri a guri qe ta puthnin.Por ata refuzuan dhe shume vdicen per kete shkak.Pra i vetmi interes i tyre ishte qe ta arrinin kenaqesine e krijuesit ne boten e pastajme edhe pse kurre nuk e kane pare.

    Ky quhet BESIM,Ky quhet BESIM. Gjene ju ne veten tuaj nje besim te tille nese mundeni.

  14. #54
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Hutbeja e Lamtumires




    Kjo ligjerate (hutbe) e Muhammedit as. eshte mbajtur ne vitin e 10 te Hixhres, pas kryerjes se haxhit te fundit te Profetit.

    O Njerez! Degjoni cka do t'ju them, sepse nuk e di nese do t'ju takoj ne kete vend pas ketij viti.
    O njerez! Kini frike Zotin dhe respektojeni Ate. Behuni te njerezishem dhe te drejte ndaj vetes dhe ndaj te tjereve. Kjo eshte dita e flijimeve ne emer te All-llahut. Me te vertete gjaku dhe pasuria juaj jane te shenjta per ju, derisa te takoheni me Krijuesin tuaj, ashtu sic eshte e shenjte kjo dite ne kete muaj dhe ne kete vend.

    Ruajeni, respektoni dhe nderojeni vleren e personalitetit dhe dinjitetit njerezor. Njeriu eshte veper madheshtore e Allahut dhe mjere ai qe e nencmon nderin dhe dinjitetin e vepres se All-llahut. Ju, o njerez, pashmangshem dhe pakthyeshem do ti ktheheni All-llahut te Amshueshem dhe Ai do t'ju marre ne pergjegjesi per veprat dhe punen tuaj.

    O besimdrejte! Ta dini, ta mbani mend dhe te jeni te bindur se perfundoi koha e mosdijes dhe traditave te keqija, qe i sollen fatkeqesi te shumta gjinise njerezore. Une jua kam treguar rrugen e shpetimit, neper te cilen duhet te shkoni. Gjakmarrja eshte e ndaluar. Te gjitha akuzat e ketilla qe rrjedhin nga koha para Islamit, anulohen. Akuza e pare e ketille qe anulohet eshte gjakmarja e xhaxhait tim, Amir b. Rebi`b. Harith b. Abdulmuttalibit, te cilin pa kurrfare faji e mbyten njerezit nga fisi Hudhejl. Kjo gjakmarrje le te harrohet dhe te gjitha te tjerat ne te ardhmen le te falen.

    Fajdeja dhe kamata jane te ndaluara. Huadhenesi nga huamaresi duhet ta marre vetem ate qe vertet ia ka huazuar. Huate e para qe i nenshtrohen ketij vendimi jane huate e xhaxhait tim Abbasit, i cili ka pasur mjaft borxhlinj. O besimdrejte! Duhet t`ua falni kamatat borxhlinjve. Degjoni keshillen time dhe pasuria juaj do te shtohet, sepse juve ju mbetet kryegjeja per tregti dhe pune te ndershme. Nese nuk e beni kete, duhet ta dini se do t`i zemeroni thelle All-llahun dhe te Derguarin e Tij. Nese borxhliu juaj eshte ne veshtiresi, duhet t`ia vazhdoni afatin e pagimit, ndersa nese jeni ne gjendje qe t`ia falni borxhin, kjo do te ishte edhe me mire per ju.

    O besimdrejte! O njerez! Frikesojuni asaj dite qe me siguri do te vije, kur te gjithe do te paraqiteni para All-llahut, Gjykatesit te Vetem Suprem. Kur ju pret drejtesia absolute. Kur te zotoheni se nje borxh do ta paguani me kohe dhe kur ta lidhni marreveshjen, te gjitha keto beni me shkrim, dhe me besnikeri theksoni afatin e pagimit. O te vdekshem! Duajeni dhe degjojeni Zotin, Krijuesin e tere materiales dhe jomateriales, i cili krijoi meshkuj dhe femra, prej te cileve u zhvillua gjinia njerezore. Kini frike nga All-llahu, ne ndihmen, prehjen dhe meshiren e te Cilit te gjithe jemi te udhezuar. Ne jemi te vdekshem dhe ne cdo cast jem gjithnje e me afer vdekjes dhe takimit me Te, me All-llahun e Amshueshem, me Gjykuesin e Drejte.

    Shprehni repektin e duhur ndaj farefisit. Me pergjegjesi te thelle permbushni detyrat dhe obligimet qe egzistojne ndermjet burrit dhe gruas, ndermjet prinderve dhe femijeve. Femija e fiton xhenetin nen kembet e nenes se tij. Ruajuni nga prostitucioni, tradhetia bashkeshortore dhe xhelozia. Prostitucioni dhe tradhetia bashkeshortore jane mekate te renda, nderkaq xhelozia mund te shkaktoj prishjen e bashkeshortesise. Martohuni me ato qe i doni. E kur vullneti i Zotit t'ju bashkoje, atehere respektojeni dhe duajeni njeri-tjetrin dhe jetoni ne dashuri dhe harmoni te vertete.

    O bashkeshorte! Silluni ndaj grave tuaja me shume miresi dhe dashuri. O besimdrejte! Largohuni nga ngateresat dhe pergojimet! Ata qe shpifin per grate e ndershme, le te jene te mallkuar ne te dy botet. Ata qe i akuzojne grate e ndershme per tradhti ne martese ose per amoralitet, nderkaq qe nuk mund per kete t'i sjellin kater deshmitare te besueshem, denoni me tetedhjete goditje, dhe asnjehere ne te ardhmen ne asgje mos u besoni, sepse ata jane njerez te keqij.

    Nese mendoni se ndaj grave tuaja me nuk e ndjeni dashurine e dikurshme, mos nxitoni, por mendoni mire. Ndoshta Allahu nepermjet ketij sprovimi ju udhezon ne rrugen e fatit te ri te madh, me te cilen deshiron t'ju pergezoje. Mos kerkoni shkurorezim pa shkaqe te arsyeshme, meqe prej te gjitha gjerave qe All-llahu i ka lejuar, me se tepermi e urren shkurorezimin. Grate tuaja u jane dorezuar ne bese te Zotit. Respektojeni, o besimdrejte, ate amanet te Zotit.

    O njerez! Sot djalli i mallkuar eshte i deshperuar, sepse ka pesuar humbje dhe me nuk mund te ndikoje ne ju. Por ju megjithate gjithnje behuni te kujdesshem, qe ai i mallkuar te mos ju ve ne lajthitje as per gjerat me te vogla. O besimdrejte! Kur e caktoni dhe e ndani ndermjet veti trashegimine, behuni te drejte dhe permbajuni librit te Zotit. Ruajeni pasurine e bonjakeve, te paafteve dhe te semureve mendore. Zoti cdonjerit ia ka dhene te drejten e vet, andaj nuk ka nevoje qe trashegimtareve t'u lihet testament; ndersa si testament nuk mund te lihet me teper se nje e treta(1/3) e pasurise. Femija i takon atij, ne shtratin e te cilit eshte i lindur. Kush pohon se i takon tjeterkujt pervec prindit, ate do ta arrije mallkimi i Zotit. Nuk i lejohet gruas qe te jape dic nga pasuria e burrit te saj pa lejen e tij. Borxhi duhet paguar ndersa sendi i huazuar duhet kthyer. Dhurata duhet te kthehet me dhurate. Kush hyne dorezane per dikend, obligohet edhe me pergjegjesi per dorezani. Me roberit dhe sherbetoret silluni ne menyre njerezore. Ushqeni ata sikur qe ushqeheni vete, dhe vishni ata sikur qe visheni vete. Nuk guxoni t'u beni keq, as t'i keqperdorni. Edhe ata jane njerez, edhe ata jane sherbetore te Zotit.

    O besimdrejte! Ta dini dhe te mos harroni se te gjithe muslimanet jane vellezer. Ju te gjithe jeni pIotesisht te barabarte ne te drejta dhe detyra. Nuk ka kurrfare perparesie arabi ndaj jo-arabit, e as jo-arabi ndaj arabit, as i ziu ndaj te kuqit, e as i kuqi ndaj te ziut pervec me devotshmeri. Te gjithe jeni pasardhesit e Ademit, ndersa Ademi eshte prej dheut.

    O muslimane! Duhet te kujdeseni, te duheni dhe te ndihmoheni ndermjet vete. Nuk guxoni ta ofendoni njeri-tjetrin, e as t'i merrni me dhune njeri-tjetrit dicka. Keto jane mekate te renda. Merreni vetem ate qe me vetedeshire ju jepet. Respektoni pacenueshmerine e pasurive tuaja derisa jane ne frymen e ligjeve te Zotit. Ne punen tuaj Islami dhe interesi i pergjithshem le te jene mbi ju dhe interesin tuaj personal. Perkushtojani Islamit jeten tuaj dhe ne punen per Islamin jepni prej vetes githcka qe mundeni. Kurre mos e shkelni te drejten dhe nderin e askujt. Vetvetes mos i beni dhune. Mos harroni se meshira eshte nje nder bazat kryesore te Islamit.

    0 njerez! Degjoni cka po ju them dhe mbajeni mend mire. Une po jua le librin e Zotit - Kur'anin - te cilit nese i permbaheni gjithnje do t'ju ruaje qe te mos e humbni rrugen e drejte, rrugen e drejtesise dhe se vertetes. Kur'ani eshte liber i qarte dhe i shenjte, veper e vertete e All-llahut, fjale e Tij, ne vertetesine e se ciles nuk ka kurrfare dyshimi.

    Para vetes e keni tere jetei time, fjalet dhe veprat e mia. Gjithcka qe kam folur dhe punuar, jam perpjekur qe te jete ne pajtim te plote me urdhrat e All-llahut. Ju vertet nuk do te gjendeni ne lajthitje perderisa t'i permbaheni Kur'anit dhe sunnetit tim.

    O besimdrejte! Thuajeni gjithnje te verteten e paster. Urrejtja asnjehere le te mos ju largoje nga rruga e te drejtave dhe drejtesise. Drejtesia eshte motra e devotshmerise. Frikesohuni nga All-llahu! Ai e sheh punen tuaj.

    O njerez! I degjuat porosite e mia, futini ne zemrat tuaja e ne jeten tuaj. Te gjithe ata qe i kane degjuar keto fjale te mia, le t'ua percjellin atyre qe nuk i kane degjuar, sepse prej tyre mund te kete me mbamendes se vete degjuesit.

    (Pas nje pauze te shkurter, i Derguari i Zotit me nje ze me te bute ka thene):
    "A e percolla mesazhin e Allahut tek ju, o njerez?"
    "O i Derguari i Zotit! Ti besnikerisht e ke permbushur misionin tend dhe neve na ke komunikuar cka te ka urdheruar Zoti", u pergjigjen me se 100 000 haxhinjte e pranishem.
    (Atehere Muhammedi a.s. me ze solemn tha
    O Zoti im, deshmo (ne kete)!
    (Te njejten dite, Zoti i Lavdishem e shpalli edhe ajetin e fundit te Kur'anit):
    "Sot persosa per ju fene tuaj, plotesova ndaj jush dhuntine time, dhe zgjodha per ju Islamin fe". (Sure Maide, 3).

  15. #55
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    [QUOTE]
    [E quanin te krisur,te cmendur, magjistare,por kurre nuk e quajten genjeshtare.
    /QUOTE]
    Disa ende nuk e kan kuptuar!!
    Per me shme lexoni edhe ketu
    http://www.iranfocus.com/modules/new...p?storyid=3429
    http://jmm.aaa.net.au/articles/15565.htm

    http://www.iranfocus.com/french/modu...p?storyid=1511
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 05-05-2006 më 03:09
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #56
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    E cka ka lidhje kjo me Muhamedin a.s.

    Pergjigja me e mire eshte vete firma e jote pra LUMI KA UJIN E PASTER NE BURIM

    e pse e ndotin njerezit me vone burimi nuk ka faj.

  17. #57
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Mos eshte Muhamedi ose Kurani burimi, nuk ka pasur njerz para tij?
    Ne burim nuk ka fe, njerzit jane te paster, fete jane pastaj si dege te turbullta qe derdhen ne lum.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 05-05-2006 më 10:44
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  18. #58
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Dhe kur ky erdhi,Cifutet u terhoqen sepse ata kishin pritur qe profeti te ishte nga mesi i tyre. Dhe e refuzuan edhe pse ky i kishte te gjitha shenjat qe pershkruheshin ne te dy librat!
    Ky informacion eshte shume i ceket. Ke anashkaluar vrasjet e 700 burrave jahud pas dorezimit te Medines! Te gjitha me kokeprerje. Ekzekutimi ka zgjatur tere diten dhe te gjithe jane varrosur ne nje grop te perbashket. Pastaj ke harruar te citosh skllaverimin e femrave dhe femijeve jahud. Muhameti beri edhe eksperimente seksuale me femrat jahude dhe ua dhuroi si placke luftetareve te tije dhe vehtes. I Mjeri Allah muar si shembull placken (robereshat e sepates se Muharremit) dhe i dergoi Muharremit nje ajet enkas per robereshat.

    Une (Qafiri) them: "Sa i padijeshem eshte Allahu qe i duhet ndihma e Muhametit ne toke (kujto robereshat) per te thurur nje ajet! Dhe, me te vertet, Allahu eshte i padijshem, Ai nuk di asgje (Ky eshte ajeti i thurur nga Qafiri Cappuccino)

  19. #59
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311

    Thumbs down

    Toleranca e fese islame

    Meqe, moderatoret me kane mbyllur temen time te hapur enkas per keto ceshtje, jame i detyruar t'i paraqes neper tema te tjera. Ky lajm tmerrues nenvizon edhe njehere largesine e te drejteve ne islam dhe te atyre qe ofron konventa nderkombetare.

    [MISSING WOMAN CONTACTS FAMILY FOR HELP

    Kidnapped Christian refutes police claims that she ran away to convert to Islam.




    Compass Direct - Egypt - Thursday February 23, 2006

    Theresa Ghattass Kamal


    February 23 (Compass) – Missing for over a month, a young Christian woman has telephoned her relatives and reported being imprisoned in a Cairo apartment while facing pressure to convert to Islam.



    Last seen in the village of El-Saff 30 miles south of Cairo on January 3, Theresa Ghattass Kamal briefly contacted her aunt on January 24. She told her aunt that she had not yet succumbed to her unknown captors’ demands that she become a Muslim, her brother Sa’eed Ghattass Kamal told Compass.



    Her phone call contradicted earlier police statements that she had converted to Islam voluntarily and did not want to see her family again. Police made the claims last month in the wake of a three-day protest by clergy and lay members of the Coptic Orthodox church.



    Further investigation by Sa’eed Kamal revealed that no official records of his sister’s conversion existed at Cairo’s Al-Azhar Islamic center. Egyptian law requires that all conversions be registered at Al-Azhar and then validated with the security police, the State Security Investigation (SSI).





    The Kamal family traced the origination point of the 19-year-old woman’s call to an apartment in Cairo’s Shubra district owned by Muslim Mostafa Mahmood Ali.



    A local priest who asked not to be named for security reasons characterized Ali’s house as “a dangerous place, full of fundamentalists.”



    Sa’eed Kamal and a Shubra diocesan lawyer immediately reported Ali to the Shubra branch of the SSI. When the Christian returned on January 30, police told him over a waiting room telephone that they had interrogated Ali and that he did not have the Christian woman. Police refused to meet with Sa’eed Kamal in person.



    Disappearance



    Originally from Wadi El-Natroun 50 miles northwest of Cairo, Theresa Kamal, 19, was living in a church-owned apartment for women in Giza and taking courses at the Secretarial Academy in old Cairo. Theresa’s father converted to Islam in 1995, and her mother died in 2003, leaving her and her four adult siblings on their own.



    On January 3, she visited Coptic Orthodox priest Bavley William in the village of El-Saff and asked for his help in renewing her national and student identity cards. She had lost the documents while riding on a public bus.



    William encouraged the Christian woman to return to Wadi El-Natroun to apply for her ID and gave her some money to help cover the expense. Theresa Kamal then called her brother and told him she would return home no later than the morning of January 5.



    When his sister had not returned home by January 6, Sa’eed Kamal traveled to Giza and El-Saff to find her. Police in both cities refused to file a missing person report, telling him to return to Wadi El-Natroun to report his sister’s disappearance.



    In a January 10 report of the Christian woman’s disappearance, Wadi El-Natroun police stated that they would first “request a report from the Bureau of Investigation about this event.”



    Fearing continued government inaction, 150 Christians, including three Coptic Orthodox priests, began a three-day, peaceful protest on January 11 outside the village police station. Led by priest Yahnoss Kama, parish priest Botross of Wadi El-Natroun, and parish priest Bavley of Khatatba City, the local Orthodox congregation demanded the return of Theresa Kamal.



    On the third day, SSI officer Tarek Haykal promised the protestors that Kamal would be returned to her family, and that they could meet her at his office in Demnhoor, the provincial capital of Buhayrah, on January 17. Claiming to speak on orders from Hassan Abdul Rahman, the head of the SSI in Cairo, Haykal also threatened to arrest the three priests if they did not disperse immediately.



    But according to Sa’eed Kamal, at the January 17 meeting officer Haykal cursed and insulted him and then kicked him out of the office. Haykal then told the two Demnhoor parish priests accompanying the Christian man that Theresa had converted to Islam on the day of her disappearance and that she refused to return to her family.



    Haykal said he would schedule a meeting between Theresa Kamal and a priest, a mandatory prerequisite for legal conversion in Egypt.



    Upon checking conversion records at all Al-Azhar Islamic center and at Cairo and Giza security directorates, Sa’eed Kamal discovered that his sister’s supposed conversion had never taken place.



    Police Complicity



    Reports of kidnappings and the forced conversion of Christian girls are common among Egypt’s Coptic community. Some Christian girls romanced by young Muslim men voluntarily leave their families and convert to Islam in order to escape poverty and unhappy family situations.



    But “there have been credible reports that government authorities have failed to sufficiently cooperate with Christian families seeking to regain custody of their daughters,” the U.S. State Department said in its latest annual International Religious Freedom Report on Egypt.



    Without police cooperation, families find it difficult to verify the motives for each conversion. Unless the convert is under 18, the legal age for conversion, police can refuse to recover the missing woman by claiming that she does not want to see her family.



    Kamal’s situation is unusual in that she was able to contact her family and deny reports of willful conversion. It has been easier than usual to see police complicity in this case, “because Theresa was able to tell her aunt that she is in the place where she was phoning from,” one Cairo-based lawyer commented. “But all that the officers did in response was to inform her brother that she was not there.”



    Coptic Christians make up at least 10 percent of the Egyptian population. While it is illegal for Egypt’s Muslims to convert to Christianity, "kidnap conversions" to Islam have long been the subject of debate in the country.

    In December 2004, thousands of Coptic Christians in Cairo protested when Wafaa Constantin, the wife of an Orthodox priest in Bahayrah province, supposedly converted to Islam and eloped with a Muslim man. Constantin was returned to church custody by Egyptian security forces

  20. #60
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    ]Të drejtat elementare dhe liritë e njeriut sipas jurisprudencës islame

    E drejta e jetës

    Definicioni i përgjithshëm i jetës nënkupton se ajo është dhunti e Allahut xh.sh. dhuruar krijesës së tij - njeriut, prandaj askush nuk është kompetent për marrjen apo mohimin e saj, veçse me të drejtë të përcaktuar. Jeta është e drejtë kolektive e të gjithëve. Allahu xh.sh. lidhur me këtë thotë: ”Pa dyshim Ne japim jetë dhe vdekje dhe ne jemi trashëgimtarë.”(El Hixhr, 23).

    Për këtë arsye çdo kërcënim (armiqësi) ndaj një personi, konsiderohet kërcënim ndaj tërë shoqërisë: “Kush mbyt ndokënd i cili s’ka mbytur askënd, ose atë që nuk ka bërë krime (çrregullime) në tokë, është sikur të mbytë tërë njerëzimin.” (El-Maide, 32).

    Armiqësia ndaj vetvetes me vetëmbytje konsiderohet krim, meqenëse këtu tejkalohet drejtpërdrejtë përcaktimi i Allahut dhe fuqia e tij e për këtë arsye në botën tjetër meriton dënim të tmerrshëm “Mos mbytni vetveten tuaj …dhe kush e bën këtë nga armiqësia e dhuna, Ne pastaj atë do ta hedhim në zjarr”. (En-Nisa, 29-30).

    Në pjesën “e drejta për jetën dhe ruajtjen e saj”, kemi disa rregulla, ndër të cilat janë:

    Në pjesën “e drejta për jetën dhe ruajtjen e saj”, - kemi disa rregulla, ndër të cilat.

    1. Çdo element që lidhet me jetën dhe ruajtjen e saj konsiderohet si obligim për aplikim në jetën e përditshme, si p.sh.: ruajtja e shëndetit, shërimi nga sëmundjet, luftimi i virusëve nga organizmi i njeriut, janë detyrime për ruajtjen e jetës.

    2. Çdo gjë që e shkatërron trupin dhe pengon zhvillimin e jetës normale, si e tillë, është e ndaluar (haram), p.sh.: të dehurit dhe çdo gjë tjetër që përdoret në dëm të shëndetit.

    Muhamedi a.s. thotë: “Ndaj vetes sate ke obligim, ndaj trupit tënd ke obligim…[1] d.m.th. vetvetja jote është dhuratë e Tij, andaj mëshiroje atë.[2]

    3. Çdo gjë që është imune ndaj jetës, konsiderohet obligim. Si p.sh. ruajtja nga ushqimi i tepërt. Allahu xh.sh. thotë: ”hani e pini e mos e teproni” (El-Earaf, 31).

    4. Çdo gjë që e largon vdekjen nga njeriu, të vepruarit e tillë është e pëlqyeshme (mubah)[3].

    E drejta e lirisë


    Islami garanton të drejtën e lirisë për çdo njeri që nga lindja e tij. Për çdo njeri e drejta e lirisë është gjë e natyrshme e lindur. Omeri (knaqësia e Zotit qoftë mbi të) thotë: “Si mund të robërohen njerëzit, kur nënat e tyre i kanë lindur të lirë”. Nuk mund t’i mohohet njeriut liria përveç në raste të veçanta që t’i detyron koha. f.v. kur armiku mposht ushtrinë islame, e një pjesë të tyre i robëron. Në këtë rast, nëse edhe ushtria islame triumfon ndaj asaj të armikut, atëherë mund t’i robëroni ata. Për këtë arsye në fillim të Islamit ka qenë i lejuar robërimi. Të veprosh me ata (armiqtë) ashtu si veprojnë ata me ne. Ky qëndrim i Islamit ishte i përkohshëm.

    Juristët islam e definuan robërinë si domosdoshmëri të përkohshme e jo të përjetshme.

    Me fjalën – Njeri i lirë nënkuptojmë të mohuarit e çdo robërie nga faktori njeri apo nga ndonjë faktor tjetër i kësaj jete, përveç Allahut, i cili është Një.

    E këtu bazohet maksima islame “la ilahe il-la ll-llah” nuk ka zot përveç Allahut, po ashtu edhe simboli i muslimanit është “ijake nabdu ve ijake nesteainë”- vetëm Ty të adhurojmë dhe vetëm nga Ti ndihmë kërkojmë”. Këtë muslimani, e thotë tridhjetë herë mbrenda ditës në lutjen e tij, e me këtë njeriu lirohet nga çdo prangë e djallit, lirohet nga epshet e jetës. Të robëruarit nga epshi është lloji më i keq i robërisë, e këtë më së shumti e urren Kur’ani që thotë:

    “A e ke parë ti atë, që për zot të vetin e ka epshin i tij” (el-Furkan, 43)

    Baza e lirisë është të menduarit e lirë, adresa e lirisë është të besuarit e lirë. Thotë Allahu xh.sh: “Nuk ka dhunë në fe” (El-Bekare, 256). Dhe liria e njeriut në atdheun e tij. Thotë Allahu xh.sh.: “Ne kemi dashur t’u japim të mira (liri) të shtypurve në tokë e t’i bëjmë udhëheqës dhe trashëgimtarë”(el-Kasas, 5).

    Atdheu nuk ka vlerë nëse banorët e tij mbahen të robëruar dhe të shtypur.

    “Atyre që ua marrin shpirtin engjëjt, duke qenë ata mizorë të vetvetes, Ata (engjëjt) u thanë ku ishit? Thamë kemi qenë të shtypur në tokë. Thanë: A nuk ishte toka e Allahut e mjaftueshme që të gjenit, strehim në të? dhe liria e atdhetarit për kritikë shoqërore “Atyre të cilët, nëse u japim pushtet në tokë – kryejnë namazin, japin zeqatin, urdhërojnë për të mirë, e ndalojnë nga e keqja” (En-Nahl, 41).

    Liria e tij për të kritikuar mendimet dhe për të zgjedhur më të mirin mendim. Allahu xh.sh. thotë “Përgëzoji ata të cilët dëgjojnë fjalën, e pasojnë atë që është më e mirë”. Këto liri janë të kushtëzuara me interesin e përgjithshëm si gjithë liritë dhe të drejtat e tjera elementare, të cilat Islami i vë në shërbim të interesit shoqëror.

    E drejta e shkollimit

    Islami e obligon shkollimin për të gjithë njerëzit.

    “Kërkimi i diturisë është obligim për çdo musliman“[4]. Injoranti duhet të pyesë të diturin për atë që nuk di. “Pyetni të diturit për atë që nuk dini” (En-Nahl, 43). Islami nuk do të ketë në shoqëri përveç dijetarë dhe nxënës. Injoranti nuk ka vend në këtë shoqëri.

    Njerëzit ndahen në dy grupe: dijetarë dhe nxënës. Nuk ka dobi përveçse prej këtyre të dyve“.[5] Kur’ani në një mënyrë mohon praninë e të menduarit të injorantit.

    "Dhe, këta shembuj, ne ua paraqesim njerëzve, por këta nuk i logjikon kush pos dijetarit” (El-Ankebut, 43)

    Islami nuk pranon që injorantët të rrinë pasivë, atyre u rekomandon të jenë të lidhur vazhdimisht me dijetarët. E këta t’i udhëzojnë injorantët.

    Një ditë i Dërguari a.s. u ngrit dhe mbajti një fjalim, ku tha: “Çfarë janë këta njerëz, që fqinjët e tyre nuk u shpjegojnë, e as nuk i mësojnë, e as nuk i këshillojnë, e as nuk i udhëzojnë për të mirë, e as nuk i ndalojnë nga të këqijat. Çfarë janë këta njerëz që nuk mësojnë nga fqinjët e tyre e as nuk marrin shpjegime, e as nuk pranojnë këshilla. Për Allahun, njerëzit duhet t’i mësojnë patjetër fqinjët e tyre e t’u shpjegojnë e t’i këshillojnë e t’i urdhrojnë për të mirë, e t’i ndalojnë nga e keqja”.

    Njerëzit duhet të mësojnë nga fqinjët e tyre, t’i pranojnë shpjegimet dhe këshillat, ose së shpejti do t’u vijë dënimi. Pastaj zbriti Pejgamberi a.s. E kuptuan shokët e tij se Ai kishte për qëllim esharijintë.- njerëz që posedojnë dituri, e fqinjët e tyre ishin të paarsimuar, ngase ishin endacakë.

    U arriti lajmi esharijinjve, dhe erdhën deri tek i Dërguari s.a.v.s. e i thanë: “O i dërguar i Zotit, ke përmendur disa njerëz për të mirë e ne na ke përmendur për të keq, çfarë është çështja jonë?

    Pejgamberi a.s. tha: “Patjetër njerëzit duhet t’i mësojnë fqinjët e tyre …. Dhe njerëzit duhet patjetër të mësojnë prej fqinjëve të tyre …ose do t’u vijë dënimi! përsëriti të njejtat fjalë, pastaj e pyetën atë se fjala “njerëzit duhet patjetër t’i mësojnë” a është një apel që ka për qëllim ne? E përsëriti të njejtin apel në përgjithësi. Me këtë u dha shenjë që t’ia fillonin, pa përcaktuar grup të veçantë e as kohë të përcaktuar. Por ky ishte apel për çdo grup në çdo kohë. E pasi u bindën për atë, thanë: na përcakto njëvit, dhe ua përcaktoi.[6] Pastaj Pejgamberi a.s. e lexoi ajetin “U mallkuan ata që nuk besuan prej Beni israilëve në gjuhën e Davudit dhe të Isait – të birit të Merjemes, ngase nuk dëgjonin dhe kishin kaluar kufirin, dhe njëri-tjetrin nuk e pengonin nga veprat e këqija që punonin …” (El-Maide, 78)

    Ky është argument i qartë, se Islami injorancën e konsideron të urrejtur dhe shteti nuk ka të drejtë ta mbështes atë. Shteti duhet t’i përkrahë dijetarët për diturinë, e injorantët që të mësojnë. Nëse njëri prej këtyre, obligimin e vet e lë anash atëherë shteti është i obliguar të marrë masa ndëshkuese, që t’i detyrojë dijetarët të kontribuojnë në zhdukjen e analfabetizmit, e injorantët të mësojnë. Siç e dimë, kjo ishte lufta e parë në historinë e njerëzimit, luftë që apeloi për zhdukjen e analfabetizmit, në krye të së cilës qëndronte Pejgamberi.

    Juristët islamë janë të mendimit se dituria për të cilën ka nevojë të patjetërsueshme njeriu në fenë dhe jetën e tij, është obligim personal. Ndërsa shkencat që janë nevojë e përgjithshme e shoqërisë, mbeten si obligime të përgjithshme dhe nëse një pjesë e shoqërisë merret me to, atëherë obligimi hiqet prej të tjerëve. P.sh. shkencat ekzakte, si matematika, kimia etj.

    Duke pasur parasysh se dituria është një prej të drejtave elementare, juristët islamë furnizimin e nxënësit me ushqim, veshmbathje dhe banim e shohin si obligim që bie mbi prindërit ose të afërmit e tij[7]. Gjithashtu të theksojmë se nuk ka zekat për librat që janë të nevojshëm për nxënësin, pavarësisht se sa arrin vlera e tyre. (nëse nuk janë për tregti).

    Ibn Abidi, duke komentuar këtë, thotë se injoranca për dijetarët islamë konsiderohet si shkatërrim (gjenocid)[8].

    Dëshiroj të paraqes se dituria që e pranon Islami, është ajo që përmban saktësi që për burim ka tri rrugë:

    1. Pejgamberin a.s.,

    2. Eksperiencën (që u nënshtrohet argumentimeve shkencore)

    3. Mendjen dhe logjikën.

    Këtë e dëshmon ajeti i Kur’anit “Mos iu qas asaj ane nga ajo që nuk ke dituri për të, se me të vërtetë të dëgjuarit, të pamurit dhe zemra (mendja), të gjitha këto janë përgjegjëse për atë (që ka ndodhur).” (El Isra: 36)

    Nga kjo shihet se Islami për herë të parë diturinë e zhveshi prej iluzioneve dhe paragjykimeve. Dhe ishte i pari që diturinë e ndërtoi mbi rregullat eksperimentale, mendjen dhe saktësinë (vahjin).

    E drejta e nderit (respektit)

    Allahu xh.sh. thotë: ”Ne vërtet nderuam Bijtë e Ademit (njerëzit) u mundësuam të udhëtojnë në tokë dhe në det, duke i furnizuar me ushqime të mira dhe i kemi dhënë përparësi të madhe ndaj shumicës nga ata që i kemi krijuar”. (El-Isra:70)

    Ky është tekst i qartë që tregon se njeriu është krijesë e nderuar me shumë përparësi ndaj krijesave të tjera. Nderimi ndaj tij qëndron në faktin se ai është njeri pavarësisht nga feja, gjeneza, gjuha, rrethi, kombi etj.

    Alusi në komentimin e këtij teksti thotë: Si të mirin ashtu edhe të keqin, i kemi nderuar, respektuar dhe dekoruar.[9] Ky nderim për pasardhësit e Ademit, kushtëzon barazinë në çdo pikëpamje njerëzore, si në ruajtjen e nderit, autoritetit, jetës, respektit etj. Njeriu nuk e nënçmon njeriun, e as nuk e poshtërson. Allahu xh.sh.thotë:

    “O ju që keni besuar, nuk bën të tallet një popull me një popull tjetër… dhe mos e nënçmoni njëri-tjetrin, dhe mos e etiketoni njeri-tjetrin, me llagape të këqija” (el Huxhurat, 11).

    Të gjithë njerëzit kanë një babë dhe një nënë. Pejgamberi a.s. thotë: “O ju njerëz, Zoti juaj është një dhe Babai juaj është një, të gjithë ju jeni prej Ademit, e Ademi prej dheut”[10]. Nëse ata (njerëzit) kanë dallime nga dituria, origjina dhe gjuha, rruga e kësaj distance dhe ndryshueshmërie është bashkëpunimi e jo ndasia-përçarja. Këta njerëz para drejtësisë dhe ligjit janë të barabartë. Allahu xh.sh. thotë: ”O ju njerëz, Ne me të vërtetë ju krijuam ju prej një mashkulli dhe femre, dhe u bëmë juve popuj dhe fise për t’u afruar (njëri me tjetrin) - më i nderuari tek Allahu është ai që më së shumti është i devotshëm” (El-Huxhurat, 13).

    Fjala Et –takva: i devotshëm, nuk përfshin vetëm namazin dhe agjërimin, por ajo përmban të gjitha veprat e mira dedikuar vetvetes dhe njerëzve në përgjithësi. Ai që më së shumti i bën mirë vetëvetes dhe shoqërisë, ai tek Allahu është më i vlefshëm. Pejgamberi a.s. thotë: “krijesat, që të gjitha janë të varfërit e Allahut, prej më të dashurit të tij janë ata që i ndihmojnë të varfërit e Tij “[11]

    Njerëzit mund të kenë dallime njëri ndaj tjetrit në mençuri, punë dhe në veprimtari të përgjithshme jetësore. Kjo është në kontekst me ajetin “dhe ngriti në një shkallë më të lartë disa nga ju mbi të tjerët, për t’ju sprovuar për atë që ju ka dhënë” (El-En`am, 165). Por kjo përparësi duhet të merret si përparësi morale bamirëse, që këta njerëz (të avancuarit) këto përparësi t’i shfrytëzojnë në shërbim të shoqërisë dhe interesave të saj. Sa i përket ligjit, të gjithë para tij janë të barabartë.

    Nëse i dituri e vret një injorant, do të mbytet për të, dhe nuk merret parasysh dituria e tij si veçori. Edhe injoranti nëse mbyt një të ditur, mbytet për të vetëm ai e jo edhe dikush tjetër. Allahu xh.sh. thotë “personi mbytet për person” (El-Maide, 45).

    Këtu nuk merret parasysh ngritja personale me ide, kulturë ose cili ka qenë më i devotshëm e cili më pak për shoqëri, por këtu shikohet vetëm personi që ka mbytur personin. Këto ndryshime, ngritje ndaj njëri tjetrit si në urtësi, mençuri, në të menduar, në kompetencë, në natyrën fizike, mundësi etj., janë prej ligjeve të jetës.

    Kështu njerëzit janë të ndërlidhur me njëri-tjetrin. Për ketë flet edhe ajeti i Kur’anit: “Ne, furnizimin e kësaj jete e kemi ndarë në mes tyre dhe kemi ngritur disa në shkallë më të lartë (për nga pozita dhe pasuria) se të tjerët, që të shfrytëzojnë njëri-tjetrin për shërbime”.

    E me këtë sigurohet bashkëpunimi shoqëror me të gjitha klasët dhe nivelet që e përbëjnë atë, që të gjithë të jenë të barabartë në obligimet shoqërore dhe në të drejtat njerëzore pa kurrfarë përjashtimi. Në Islam nuk ka njerëz të shenjtë, të cilët nuk i nënshtrohen ligjit. Nuk ka njerëz të lartësuar, të cilët nuk i kryejnë obligimet. Nuk ka, në të, mbretër të cilët nuk kontrollohen nga pushteti; nuk ka pasanikë të cilët nuk shpenzojnë dhe nuk paguajnë zekat. Por i gjithë populli është një dhe ligji është i njëjtë për të gjithë. Maksima e pushtetit është ashtu siç e ka deklaruar Ebu Bekri ditën kur kishte ardhur në pushtet – kalif: “Më keni zgjedhur ju, por nuk jam më i mirë se ju,…i forti tek ju, tek unë është i dobët derisa t`i merret e padrejta që ka bërë. I dobëti tek ju, tek unë është i fortë derisa t’i kthehet atij e drejta që i takon”.[12]

    E drejta e posedimit të pasurisë

    Kur parasheh për secilin njeri të drejtën e jetës, lirisë, shkollimit, dinjitetit. Islami vërteton se çdo gjë në këtë botë është vendosur në shërbim të të gjithë njerëzve: ”Allahu është Ai që për ju ka nënshtruar detin, që nëpër të me urdhrin e Tij të lundrojnë anijet për t’i kërkuar dhuntitë e Tij, e ndoshta ju do ta falënderoni. Dhe për ju ka nënshtruar ç’gjendet në qiej dhe ç’gjendet në tokë, të gjitha janë (krijuar) prej Tij.” (El Xhathije: 12-13).

    Pos kësaj, Islami parasheh edhe të drejtën e posedimit të pasurisë.

    Vetë jeta e përditshme që zhvillohet dhe ndërtohet, e nxitë njeriun që të punojë për të fituar, në mënyrë që njeriu të krijojë bazat e jetës. Pa punë, as një e mirë e kësaj jete nuk paramendohet. Njeriu varësisht nga angazhimi, përpjekja, kompetencat dhe puna, arrin zhvillimin e tij.

    Allahu xh.sh. thotë: ”dhe se njeriut nuk i takon tjetër, vetëmse për atë që ka nxituar (ka bërë përpjekje)”. (En-Nexhm, 39). Ajo që arrin njeriu me përpjekjet e tij, është vetëm e drejtë e tij, nuk i merret me dhunë e as nuk i grabitet.

    Ligjet që i rregullojnë këto të drejta

    Kur jeta shoqërore – islame parasheh këto pesë të drejta elementare për çdo njeri, ajo vendos edhe ligjet përkatëse që rregullojnë secilën prej këtyre të drejtave dhe garanton sigurimin e tyre për çdo njeri në formën më të përshtatshme dhe të plotë. Prej këtu shohim se rrjedh edhe ligji i aplikimit të dënimeve, ligji i sigurisë shëndetësore, që përmban rregullimin e së drejtës së jetës, ligjet qeveritare dhe udhëzuese të shoqërisë, ligji universal ndërkombëtar që përmbanë të drejtën e lirisë, ligji i shkollimit dhe edukimi që rregullon të drejtën për shkollim, shumë ligje të tjera që garantonë të drejtën e nderit dhe respektit, ligjet ekonomike, bazuar në shitblerje, financim, qira etj., që përmbajnë të drejtën e posedimit të pasurisë. Gjithashtu parashikon dënimet e ndryshme për atë që shkel një prej këtyre të drejtave. Me fjalën ligj nënkuptohen një vargë dispozitash (që kanë të bëjnë, ose janë) të lidhura me një tematikë.[13]

    Trajtimi fundamental i pronësisë

    1 - Gjithçka në ekzistencë është e Allahut xh.sh.


    Allahu xh.sh.thotë: ”Allahu është pronar i qiejve dhe tokës” (Esh-Shuara, 49), “vetëm të Allahut janë ç’ka në qiej dhe Tokë” (El-Bekare, 284). Këto ajete dhe shumë të tjera tregojnë se çdo send që gjendet në hapësirë prej pasurisë, toka, ujërat, detet, pyjet, Dielli, Hëna dhe çfarëdo tjetër janë pronësi e Allahut pa rivalitet. Në këtë pronësi Allahu nuk kërkon farë rezultati që duhet të dalë nga obligimet, por qëllimi i pronësisë është i lidhur ngushtë me realizimin e dy gjërave të domosdoshme në këtë drejtim-kornizë:

    I pari: Mposht çdo mashtrim që krijohet në zemrat e njerëzve që posedojnë pasuri, se pasuria është gjithçka në këtë jetë. E ky mashtrim është bazë e shkatërrimit të jetës në shoqëri. E kur besimtari ka parasysh se pronar i vërtetë është vetëm Allahu, është i qetë shpirtërisht dhe i shmanget çdo mashtrimi.

    I dyti: Njerëzit i detyron t’u përmbahen kodeve të jurisprudencës së Sheriatit për pasuri në përputhshmëri të plotë me pronarin e saj të vërtetë, që është Allahu xh.sh.

    2- Ekzistenca është në shërbim të njeriut

    Allahu xh.sh. thotë: ”Për ju vuri në shërbim anijet, të lundroni me to nëpër dete me autorizimin e Tij e në shërbim tuaj vuri edhe lumenjtë. Për ju nënshtroi (vuri në shërbim)diellin dhe hënën që udhëtojnë vazhdimisht. Për ju përshtati(për shfrytëzim) edhe natën e ditën“. (Ibrahim:32-33)

    “Dhe për ju nënshtroi gjithçka në qiej dhe në tokë“ (El-Xhathije:13).

    “A nuk e sheh se Allahu për ju nënshtroi çdo gjë që gjendet në tokë“ (El-Haxh, 65)

    Linguistët kanë thënë: fjala “Es-seharetu” d.m.th. t’i shërbesh pa pagesë dhe vlerë, gratis. Allahu i vuri në shërbim devetë d.m.th. i krijoi të përshtatshme dhe të lehta për ngarkim, udhëtim etj.[14] pa na kërkuar kompensim.

    Vënia e ekzistencës në shërbim të njeriut nga Allahu xh.sh., ka dy qëllime:

    I pari: i tregon njeriut se gjithçka që është në hapësirë, mund të shfrytëzohet nëse punon, mendon dhe di, por me vullnet, dëshirë, ambicie të larta për punë. E pasi Allahu këtë ekzistencë e vuri në shërbim të njeriut, atëherë për njeriun mbetet vetëm të përfitojë nga angazhimi i tij, dhe të financojë në të mirat që janë nënshtruar për të.

    I dyti: Të gjithë njerëzit janë të barabartë sa i përket përfitimit nga këto të mira të tokës dhe qiejve, ngase thirrja u bëhet gjithë njerëzve pa dallime race, ngjyre, klase. Allahu i krijoi këto gratis për të gjithë njerëzit.

    3 - Pasuria është mjet për mirësi

    Pasuria në vetvete nuk është synim final, ajo është mjet që shërben për këmbimin e të mirave dhe kryerjen e nevojave. E kush e trajton pasurinë si synim final, ajo është në dëm të tij dhe shoqërisë, njëherësh paraqet rrezik për vetë pronarin e saj, e në shoqëri hap dyert e korrupsionit. Për këtë fenomen të rrezikshëm sinjalizon edhe Kur’ani, që fitimin dhe shfrytëzimin e pasurisë i pranon vetëm nëse arritja dhe shpenzimi i saj kanë qenë përmes rrugëve dhe mënyrave të lejuara.

    Allahu xh.sh. thotë: Ju është bërë obligim testamenti, kur ju afrohet vdekja, nëse le diçka të mirë (pasuri) pas vetes, të ndahet me të drejtë ndaj prindërve dhe farefisit.“ (El-Bekare, 180)

    Komentatorët kanë thënë: Fjala Hajre – mirësi – ka domethënien e pasurisë. Me këtë fjalë –mirësi – Kur’ani aludon pasurinë[15]. Me këtë, nuk ka dyshim se Kur’ani ua tërheq vërejtjen se fitimi i pasurisë bëhet përmes mjeteve të lejuara, njëkohësisht edhe shpenzimi i saj bëhet në rrugë të lejuar. Këtë e vërteton edhe Pejgamberi a.s., i cili thotë: “Më e mira pasuri është te personi i mirë[16]

    Pasuria e mirë është ajo që është fituar pa mizori dhe mashtrim. Person i mirë është ai që e shpenzon atë në rrugë të dobishme dhe për qëllime paqësore.

    Kur’ani sinjalizon se njerëzit në shumicë, pasurinë e konsiderojnë si mjet dëfrimi për epshet. “U është zbukuruar njerëzve, dashuria ndaj të këndshmeve, si ndaj grave, ndaj fëmijëve, e ndaj pasurisë së grumbulluar prej ari dhe argjendit…” (Ali Imran, 40).

    Këtë mënyrë të trajtimit të pasurisë e arrin Islami dhe e konsideron këtë si shkak të mosmarrëveshjeve ndërmjet popujve.

    4- Varfëria sëmundje shoqërore

    Kur të mirat e tokës, që të gjitha janë në shfrytëzim të njeriut, dhe për çdo njeri në këtë ekzistencë Allahu xh..sh. ka caktuar furmizimin nga begatitë e tokës “Nuk ka asnjë gjallesë në tokë që Allahu të mos ia ketë garantuar furnizimin e saj“ (Hud, 6).

    Dhe nëse pasuria përdoret si mjet për mirësi e lehtësim të nevojave, atëherë mbetet obligim për njeriun që të punoje për të arritur dhe fituar furnizimin e tij, dhe nuk ka kurrfarë arsyeje për mospunë se Allahu ia ka caktuar varfërinë, ose paaftësinë, ose rrethanat e jetës t’i përshkruajë si të vështira, që pengojnë punën dhe angazhimin. Pra varfëria është sëmundje shoqërore e jo përcaktim i Allahut xh.sh., që nuk mund të largohet me nxitim, angazhim dhe punë.

    Kur’ani na urdhëron që të nxitojmë për të fituar në viset e tokës.

    “Ai është që juve tokën jua bëri të nënshtruar (të përshtatshme), andaj ecni nëpër viset e saj, dhe shfrytëzoni përcaktimin e tij…” (El Mulk:15)

    Në bazë të kësaj del se varfëria është pasojë e dy shkaqeve: e përtacisë, e cila nuk zë vend në Islam, dhe e pamundësisë për punë, si pasojë e humbjes së lidhjeve me punën, e për këtë Islami parasheh ligje që mjaftojnë për sigurinë e shoqërisë nga vuajtjet dhe varfëria duke i ruajtur njeriut nderin dhe autoritetin e tij. Legjislacioni islam urren varfërinë, bazuar në fjalën e Profetit a.s. “Varfëria mund të jetë mosbesim (kufër)“[17]. Prej lutjeve të tij ishte: ”O Zoti im, më ruaj nga varfëria, (kufri), mosbesimi dhe mëkatet…”[18]

    Në fund të lutjeve, Profeti thoshte: ”O Zoti im, me të vërtetë kërkoj udhëzim, devotshmëri, falje dhe pasuri”[19]

    Këtu hasim një transmetim nga një gjendje me (përmbytje) që është varfëria, në një gjendje me qëndrim pozitiv, e kjo është pasuria. Kërkimi i pasurisë nga Profeti a.s. është argument i qartë i antiasketizmit në këtë botë.

    5 - Puna mjeti kryesor për arritje të pasurisë

    Për të arritur pasurinë ka shumë mjete (mënyra). Sipas Islamit, më kryesorja është puna. “Profeti a.s. thotë: Fitimi më i vlefshëm i njeriut është ai nga duart e tij “[20]. Nuk i lejohet askujt të shtrijë dorën e lëmoshës nëse është i aftë për punë ose ka mundësi fitimi. Prandaj puna ka një trajtim të merituar në Islam, ajo mbetet nder dhe obligim.

    6 - Sigurimi i elementeve të domosdoshme

    Profeti a.s. thotë në fjalën e tij autentike: “Në tri gjëra njerëzit janë pjesëmarrës (të barabartë):në ujë, bimë dhe zjarr” (në një thënie tjetër përfshin edhe kripën). Këtu shihet qartë se këto tri elemente janë të domosdoshme për jetën e njeriut, si në të kaluarën, ashtu edhe sot. Ky tekst i profetit nuk i përkufizon vetëm këta gjëra, ngase legjislacioni Islam parasheh se çdo gjë që është e ngjashme me këto elemente, është e domosdoshme për shoqërinë. Dhe këto elemente assesi nuk duhet të lihen (në dorë të individit) në mbikëqyrje private, ngase për to lidhen nevojat e shoqërisë. Ato patjetër duhet t`i mbikëqyrë, t’i rregullojë e t’i financojë për shoqërinë vetë pushteti.

    7 - Rrugët –Mënyrat e fitimit të pasurisë

    Çdo rrugë që shpie tek fitimi i pasurisë është e lejuar, përveç këtyre:

    1 - Mizoria - zullumi, andaj Islami ka ndaluar kamatën, bixhozin, dhunën, korrupcionin, vjedhjen dhe çdo gjë që është e ngjashme me këto.

    2 - Mashtrimi, andaj Islami e ka ndaluar ndërhyrjen e palës tjetër gjatë shitblerjes, ashtu siç e ka ndaluar fshehjen e të metave të sendit që është për t’u shitur, gënjeshtrën gjatë akteve shitblerëse edhe shumë shitje e marrëveshje të tjera që përmbajnë mashtrim dhe tradhti.

    3 - Dëmet që janë pasojë për individin, shoqërinë ose shtetin, andaj Islami e ka ndaluar fitimin e rebelit, tregtinë me alkool, tregtinë me armikun etj.

    8 - Pasuria është çështje shoqërore

    Islami, ashtu siç parasheh kujdesin që duhet të kemi ndaj shoqërisë gjatë fitimit, posedimit, gjithashtu parasheh edhe kujdesin që duhet të kemi pas fitimit të pasurisë, ngase pronësia e vërtetë i takon vetëm Allahut, e njeriu është vetëm kujdestar i saj.

    Allahu xh.sh.thotë: ”Dhe jepni nga ajo që Ai ju bëri trashëgues-kujdestar në të…” (El-Hadid, 7). Në bazë të këtij ajeti njeriu është vetëm trashëgues - kujdestar e jo pronar. Allahu xh.sh. pasurinë e bëri mjet për mirësi dhe ajo assesi nuk duhet shpenzuar përveçse në të mira.d.m.th. në interes të shoqërisë. E kjo do të thotë se pronësia private – idividuale, sipas islamit, është çështje shoqërore.

    9 - Ngrirja e pasurisë për mendjelehtët

    Islami i kushton rëndësi të veçantë që individi pasurinë e tij ta shpenzojë për nevojat e tij deri në një masë të caktuar, pa e tepruar me shpenzime dhe pa u bërë dorështrenjtë në dhënie. ”Hani dhe pini e mos e teproni“ (El-Earaf, 31)

    Sepse shpenzimi dhe derdhja e pasurisë pas epsheve dhe kënaqësive në mënyrë të tepruar e të pakontrolluar, obligon ngrirjen e pasurisë së tij, se ai është paraqitur i paaftë – mendjelehtë në veprimet e tij. Me fjalën ngrirje nënkuptohet: imponimi nga ana e pushtetit që personi të veprojë me pasurinë e tij si gjithë të mençurit. Dhe të krijohen disa kushte që pengojnë në manipulim e orientojnë për të vepruar drejt.

    Kjo për bazë ka fjalën e të lartësuarit – Allahut xh.sh.: ”Dhe mos u jepni mendjelehtëve – plangprishësve pasurinë tuaj që Allahu e bëri për ju mjet ekzistimi (mëkëmbjeje)…” (En-Nisa, 5). Vini re se në këtë ajet pasuria e plangprishësve –mendjelehtëve konsiderohet si pasuri e shoqërisë, dhe pastaj cilësohet si mëkëmbje për shoqërinë. Ky është edhe një argument i qartë që vërteton fjalët e lartpërmendura se pronësimi është çështje shoqërore e jo individuale.

    10 – Mohimi i mbetjes së pasurisë në duart e disa personave

    Islami me të madhe urren dhe refuzon mbetjen e pasurisë pronë e disa personave të caktuar (feudalë) në shoqëri, se kjo shpie në keqpërdorimin e pasurisë, manipulim, korrupcion, shfrytëzim të njëri tjetrit. Mu për këtë, Allahu xh.sh. obligon që një pjesë nga pasuria t’u jepet të varfërve. “Në mënyrë që ajo (pasuria) të mos mbetet vetëm në mesin e pasanikëve tuaj” (El-Hashr, 7).

    Këtu gjejmë edhe mospajtimin që ndodhi në mesin e sahabëve për ndarjen e tokave të Irakut dhe Shamit për çlirimtarët (ushtarët) në periudhën e sundimit të Omerit. Mendimi i tij ishte që toka të mos ndahej, por të mbetej në duart e atyre që humbën betejën (të pushtuarit), dhe ata të nxjerrin nga pasuria e tyre atë pjesë që u takon të varfërve. Këtë mendim e pëlqeu edhe Muadhi, i cili i tha Omerit: “Nëse e ndan atë (pasuri), pjesa më e madhe do të mbetet në duart e atyre (ushtarëve, çlirimtarëve), e pastaj ata (ushtarët) vriten në beteja, dhe toka mund t’i mbetet një personi ose një gruaje.”[21]

    D.m.th. islami nuk pranon që pasuria të mbetet vetëm në dorën e disa personave, po ajo të jetë e gjithë popullit.

    11 - Pasuria e fituar me të drejtë është e garantuar

    Nëse pasuria është krijuar përmes rrugëve të lejuara, dhe atë pronari i saj e ka shpenzuar aty ku (duhet) është paraparë, ajo pjesë e pasurisë që ka mbetur në duart e pronarit të saj duhet ruajtur dhe siguruar nga shteti përmes ligjit, po ashtu edhe shoqëria duhet ta sigurojë atë.

    Allahu xh.sh. thotë: “Dhe mos e hani pasurinë e njëri-tjetrit me të padrejtë!”. (El-Bekare, 188).

    Dhe shteti atë pasuri do ta përdorë për popullin dhe nevoajt e shoqërisë.

    12 - Ligji i trashigimisë

    Nëse pronari që vdes, pas vetes lënë pasuri, këtë pasuri e trashëgojnë të afërmit e tij. Këtu gjejmë edhe ligjin e trashëgimisë, i cili sqaron mënyrën e ndarjes së pasurisë nga trashëgimtarët. Por në ligjin e trashëgimisë në Islam bëjnë pjesë një numër i madh i të afërmve që u takon nga një pjesë e pasurisë së mbetur. Kjo pasuri e mbetur nuk përkufizohet vetëm për një klasë të caktuar, siç ndodh tek shoqëritë jo islame.

    Ky qëndrim i islamit mundëson që pasuria sado të jetë e madhe, të ndahet, dhe përmes ndarjes të krijohen prona që bëhen pjesë e një numri të konsiderueshëm të njerëzve. Në ligjet evropiane, nëse pronari nuk ka trashëgimtar të parë, atëherë pasuria e tij kalon drejtpërsëdrejti në pronë të kishës. Në këtë mënyrë kisha për një kohë të shkurtë mbledh pasuri të mëdha, e në anën tjetër krijohen shtresa të varfra të popullsisë, që është pasojë e uzurpimit të pasurisë nga kisha përmes ligjit që është në fuqi.

    13- E drejta e deponimit të përgjithshëm

    Nëse pronari vdes, dhe pas vetes nuk lë trashëgimtar, pasuria e mbetur kalon në duart e shtetit, dhe ajo do të jetë bazë që shërben për sigurimin shoqëror.

    Nga ajo që u përmend më parë lidhur me të drejtat elementare dhe fundamentet e pronës, mund të konkludojmë se Islami parasheh të drejta përmes të cilave realizohet një barazi sociale në mesin e njerëzve, sepse shteti mban përgjegjësinë e mbikëqyrjes së pasurisë, shpenzimit dhe përdorimit të saj.

    E këtë Islami e parasheh si ngjarje praktike në shoqëri, dhe këtu qëndron edhe synimi i Islamit që është barazia sociale me veçori krejtësisht të tjera nga drejtime dhe ideologji të tjera joislame. Kjo më së miri shihet në ligjet e sigurimit shoqëror.

    _____________

    Fusnotat:

    [1] El Buharij

    [2] EL mebsut, vëll: 3, fq: 245.

    [3] ibn Abidijn vëll: fq: 310

    [4] El Bejhekij ve Taberanij.

    [5] Et-Taberanij.

    [6] El mexhmea zevaid, vëll: 1, fq: 164.

    [7] En-Nefekat min sherh kanun el ahval esh-shahsije, vëll: 1, fq: 227.

    [8] Redul muhtar, vëll: 1, fq: 6.

    [9] Ruhul meanij, vëll: 10, fq: 117.

    [10] Shënon el Bezzar dhe Ebu Ja`la.

    [11] Shënon Bezzari dhe Ebu Ja`la.

    [12] Sire Ibni Hisham, vëll: 1, fq: 128.

    [13] El ahkam es-sultanije, fq: 31-32.

    [14] Lisanul arab, vëll: 6, fq: 240.

    [15] Ibnu Kethiri,vëll: 1, fq: 134.

    [16] El edebu el mufred, fq: 84

    [17] Shënon Ebu Neijm fil hullije, vëll: 3, fq: 41.

    [18] Shënon El hakim fil mustedrek, vëll: 4, fq: 124.

    [19] Sahihu Muslim, vëll: 3, fq: 48.

    [20] Sahihul Buharij, vëll: 4, fq: 223.

    [21] Ebi Ubejd, el ahval, fq: 59

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Civilizimi në Islam
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 81
    Postimi i Fundit: 01-11-2013, 09:18
  2. Të drejtat e gruas në një këndvështrim global
    Nga Lioness në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 171
    Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:30
  3. Islami Sot Dhe Nesër
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
  4. Islami Ndërmjet Lindjes E Perëndimit
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
  5. Sheriati, xhihadi dhe shtetësia e muslimanit.
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-02-2005, 05:32

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •