Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 99
  1. #21
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    A mos mendove ti se jemi te barabarte ,si ne qe i bindemi Zotit te gjithesise dhe si ju qe talleni me thenjet e tije?
    A mos mendove se do t'i jap perparesi surratit tend perpara krijuesit tim dhe t'i le
    keshillat e tije pasi qe me jane bere te qarta?
    Edhe 100 bilion njerez sikurse lloji yt po te ishin ,une prap nuk do ta lija besimin tim,edhe sikur te varej jeta e juaj nga kjo,a po kupton tani ,a po kupton tani, a po kupton tani.................

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Ok Aliko!

    Urime Aliko!

    Arkimedes...e hengre me duket!

    Me vjen keq se po shikoj qe shkrimet e mia po fshihen rregullisht!!!Ndoshta edhe kjo eshte shenje tolerance!

    "e verteta do t'ju beje te lire!"

  3. #23
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    A mos mendove ti se jemi te barabarte ,si ne qe i bindemi Zotit te gjithesise dhe si ju qe talleni me thenjet e tije?
    Allahu i gjithesise bene thirrje per vrasje apo si? Bene thirrje per injorim t epabesimtareve? Nuk ka krijuar Allahu gjithcka qe ndodhet ne Univers? Edhe pabesimtaret dhe ateistet? Nga kjo qe konkludoni, Allahu juaj qenka nje Allah i rreme

    Neni 1) Te gjithe njerzit jane te lire dhe te barabart ne dinjitet dhe te drejta qe nga lindja. Ata posedojne arsyen dhe ndergjegjen dhe duhet te ndeshin njeri tjetrin ne mendje dhe vllazeri.

    Koran 4/144. O ju qe besoni! mos i beni pabesimtaret per shoke para besimtareve. Deshironi t'i jepni Allahut nje deshmi te hapur kunder juve?

    Koran 9/28. O ju qe besoni! Me te vertet, sherbetoret e idhujve jane te papaster...

    Koran 4/101. Dhe kur te levizni neper vendin, atehere nuk eshte per ju mekat, ne qoftese ju e shkurtoni lutjen, kur te frikoheni se pabesimtaret do te ju bien ne qafe. Me te vertet, pabesimtaret jane armiku i bindur i juve.

    Koran 2/178. O ju qe besoni, hakmarrjen per te vrarit e keni obligim: I liri per te lirin, skllavi per skllavin, dhe gruaja per gruan. Sikur t'i hiqet (lirohet) njerit dicka nga vllau i tij, atehere duhet te ngritet kerkesa per larje te denimit me liresi, dhe vrasesi vullnetmire duhte t'i paguaj viktimes para per gjakun. Kjo eshte nje lehtesi per juve dhe nje zemergjeresi. Dhe kush te bene me vone nje krim, ate e kap nje denim i rende.




    Me fjale te tjera, barazia e njerzeve ne islam nuk akzeptohet. Takime vllazerore duhet te kete vetem ne mes te besimtareve. Tmeeeerr.....

    Ju lutem juve dijetareve te islamit te me jepni sqarim se vertet keto vargje me kane tmerruar se tepermi???!

  4. #24
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga Lioness

    PS: Cappuccino, nqs ky debat mbeshtetet vetem me citime nga Kurani, atehere fare mire mund te gjesh citime ne Bibel per te argumentuar te njejten gje.
    Kurani=Allahu=Muhameti.
    Jezusi=testamenti i ri

    Me cito nje varg nga testamenti i ri ku bene thirrje Jezusi per vrasje te atyre qe mendojne ndryshe ose cfardo citati tjeter qe bene thirrje per dhune?

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    [B] Kurani=Allahu=Muhameti.
    Jezusi=testamenti i ri
    Keto relacione disi nuk qendrojn,ndoshta keshtu po :

    Allahu -> Kurani -> Muhamedi
    Mateu,Marku,LLuka,Gjoni -> Testamenti i ri

    E kur ta gjen Ungjillin e Jezusit,Atehere behet keshtu :

    Jezusi ->Testamenti i ri

  6. #26
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga buki19
    Keto relacione disi nuk qendrojn,ndoshta keshtu po :

    Allahu -> Kurani -> Muhamedi
    Mateu,Marku,LLuka,Gjoni -> Testamenti i ri

    E kur ta gjen Ungjillin e Jezusit,Atehere behet keshtu :

    Jezusi ->Testamenti i ri

    Doja qe te shtoja qe Testamentin e ri e kane shkruajtur edhe shume njerez te tjere, s.psh. edhe Judas, mirepo keto jane fshire nga Kisha dhe 'besimtare' te tjere.

    Judas thote qe Jezusi eshte i derguari i Zotit, mirepo askush nga apostelet nuk ka thene qe Jezusi eshte djali i Zotit, apo vete Zoti. Keto jane manipulimet e Kishes dhe besimit otordoks per interesat e tyre. Jezusi nuk ka thene kurre qe Ai eshte djali i Zotit, apo vete Zoti. Ai ka thene vazhdimisht qe Ai nuk mund qe te beje dot as nje gje pa Zotin dhe qe Zoti nuk eshte dicka per zemrat e njeriut, sepse Zoti eshte me shume se sa nje njeri mund te mendoj, apo te ndjej rreth Zotit dhe Jezusi kete ja thote Judasit. Jezusi eshte edhe per mua
    "I derguari i Zotit" dhe te gjitha pseudonimet e tjera qe ne i ngjisim atij vine nga njerezimi dhe jo nga Zoti.
    E ndjeva te detyrueshme per me e shkruajtur kete, sepse po e shikoj qe Jezusi fryhet kot e me se koti ne vend qe ne njerezit te nderojme ne rradhe te pare vete Zotin dhe pastaj Jezusin dhe te tjeret.
    .................................................. .................................................. .
    Cappuccino, vazhdo me te drejtat e njeriut. Je i lire qe te shkruash. Nje dite do te ndodhesh edhe ti para Zotit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arcimedes : 02-05-2006 më 00:40
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  7. #27
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Ah,Arkimedis ja per cka te kam bere vella se flet nga shpirti i paster dhe arsyeja e shendoshe.Te ka begatuar Allahu me urtesi.Dhe kujt i eshte dhene urtesia dhe dituria ate e ka begatuar Allahu me nje miresi te madhe.Andaj madheroje Zotin tend dite e nate me fytyre per toke(kete po ta them me seriozitetin me te madhe).
    Prandaj te paret tuaj(pasuesit e isase a.s) ne i konsiderojme se kane qene muslimane te mire.Sidomos ata qe romaket i dogjen te gjalle vetem e vetem qe ta linin besimin e tyre ne Zotin nje.Per keto na informon Kur'ani dhe Allahu i mallkon kriminelet qe vepruan ashtu.

    Cappucino nuk po e sjelle edhe ate pjese nga kur'ani ku thot per palen e demtuar ,.... Ose faleni ate ,e kjo eshte me mire per juve nese e dini.....

    Do te thote familja ka te drejte te kerkoje: vrasjen e dorasit (nese ai e ka vrare personin),pagesen me pasuri te gjakut,ose ta fali ate(gje qe Allahu e pelqen me shume te nje besimtare).
    Pastaj a po e hedhni poshte ju dhijaten e vjeter apo si eshte puna me juve?
    A nuk eshte pjese e Bibles edhe ajo?

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Jam dakord me arcimedes ne disa pika,
    psh qe bibla eshte e manipuluar sa te duash dhe qe nuk eshte habi se Juda ishte nder me te miret mes apostujve.

    Fjala Gnostic me sa di une qe kam kerkuar do te thote "Dije mbi Zotin" qe nuk eshte njesoj si te thuash "di qe Zoti ekziston" diçka me e thelle.

    Sa per temen i them cappucinos ta leri me mire se kur ta kuptojne alko 71 me shoke se feja e tyre e paster eshte frut i i nteresave vetjake te nje njeriu si muhamedi do jete ca si vone, do jene perpara Zotit ose nuk i dihet duke pare te verteten te pa kushtezuar nga ideologjirat dhe shpelarja e trurit qe islami i ben besimtareve te vet.

    Se mos ofendohet njeri, mendimi im eshte mund edhe ta injoroni po deshet.

  9. #29
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Arcimedes
    Doja qe te shtoja qe Testamentin e ri e kane shkruajtur edhe shume njerez te tjere, s.psh. edhe Judas, mirepo keto jane fshire nga Kisha dhe 'besimtare' te tjere.

    Judas thote qe Jezusi eshte i derguari i Zotit, mirepo askush nga apostelet nuk ka thene qe Jezusi eshte djali i Zotit, apo vete Zoti. Keto jane manipulimet e Kishes dhe besimit otordoks per interesat e tyre. Jezusi nuk ka thene kurre qe Ai eshte djali i Zotit, apo vete Zoti. Ai ka thene vazhdimisht qe Ai nuk mund qe te beje dot as nje gje pa Zotin dhe qe Zoti nuk eshte dicka per zemrat e njeriut, sepse Zoti eshte me shume se sa nje njeri mund te mendoj, apo te ndjej rreth Zotit dhe Jezusi kete ja thote Judasit. Jezusi eshte edhe per mua
    "I derguari i Zotit" dhe te gjitha pseudonimet e tjera qe ne i ngjisim atij vine nga njerezimi dhe jo nga Zoti.
    E ndjeva te detyrueshme per me e shkruajtur kete, sepse po e shikoj qe Jezusi fryhet kot e me se koti ne vend qe ne njerezit te nderojme ne rradhe te pare vete Zotin dhe pastaj Jezusin dhe te tjeret.
    .................................................. .................................................. .
    Cappuccino, vazhdo me te drejtat e njeriut. Je i lire qe te shkruash. Nje dite do te ndodhesh edhe ti para Zotit.
    I nderuar Arcimedes, pikërisht këtë e thotë Kurani, pa i mohuar aspak respektin Jezusit.
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  10. #30
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Artikel 2) Secili njeri ka te drejten e barabart per te drejtat dhe lirit e deklaruara ne konvet pa ndonje dallim rasor, ngjyre, gjinie, gjuhe, feje, bindjeje politike apo dicka tjeter, prejardhjes kombetare dhe sociale, pasuris, lindjes dhe rrethanave te tjera. Nder te tjera nuk guxon te behet dallim lidhur me qendrimin politik, juridik dhe internacional te vendit apo zones, te se ciles nje person i takon, pa bere dallim se a eshte ai vend i pavarur apo jo, a ka apo nuk ka qeveri funkcionale etj.

    Koran 9/29. Luftoni (vritni) ata nga populli i shkrimit, te cilet nuk besojne ne Allah dhe diten e fundit, dhe te cilet nuk e shohin te palejueshme ate qe ka ndaluar Allahu dhe i derguari i tij dhe te cilet nuk e ndjekin besimin e vertet, derisa sa ata te paguan haraqin vullnetarisht dhe te pranojne skllaverimin e tyre.

    Koran9/5.Dhe kur te kene kaluar muajt e ndaleses, vritni sherbetoret e idhujve, kudo t'i takoni, dhe kapeni ata, rrethoni dhe pergjoni ata ne cdo kurth. Nqs i bien pizhman, fillojne te luten dhe paguajne haraqin, pastaj lirojauni rrugen. Me te vertet, Allahu fal gabimet, eshte zemergjere.

    Koran 9/123. O ju qe besoni, luftoni ata nga pabesimtaret qe i keni te aferm, lejoni qe te ndijejne gjithe fuqine tuaj; dhe ta dijeni, qe Allahu eshte ne anen e adhuruesve te tij.

    Koran 4/34. Meshkujt jane pergjegjes per femrat, sepse Allahu njeren pale e ka kategorizuar mbi tjetren dhe ata nga pasuria e tyre dhurojne (japin). Per kete jane femrat e pershtatshme te degjueshme(bindshme) dhe me ndihmen e Allahut i fshehin gjerat sekrete te burrave te tyre. Ndersa ato prej te cilave keni friken se jane te pabindura ndaj jush, qortoni, lereni te shkojne te vetmuara ne krevat dhe goditni. Nqs ato me pastaj ju binden urdherave tuaj, mos kerkoni pretekst ndaj tyre; Allahu eshte i lartngrituri, i madhe.



    Dua sqarime??

  11. #31
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    Me cito nje varg nga testamenti i ri ku bene thirrje Jezusi per vrasje te atyre qe mendojne ndryshe ose cfardo citati tjeter qe bene thirrje per dhune?

    "Veç kësaj, i sillni këtu armiqtë e mi, të cilët nuk donin që unë të mbretëroja mbi ta dhe i vritni përpara meje!" (Luka, 19:27)




    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Kjo quhet poshtersi!

    Per ne te krishteret kjo qe po ben ti quhet vrasje...sepse copetove shkrimin e shenjte dhe e detyron qe te thote nje gje qe nuk eshte e vertete!

    Ne radhe te pare ...Jezusi po tregon nje shembelltyre (parabola) qe fillon ne 19,12 e mbaron ne 19,27. Pra duhet marre si pericope, si e tere!

    E dyta...parabola eshte nje tregim i krijuar i marre nga jeta e perditshme... qe Jezusi i ka perdorur shume shpesh sepse eshte lehtesisht e kuptueshme, mbahet mend lehte dhe shtyn degjuesin (lexuesin) te nxjerre nje perfundim!

    E treta: nuk eshte Jezusi qe po flet! Por eshte ai padroni i mare si shembull. Jezusi po thote...ja padronet e botes e ja sherbetoret....lexuesi nxjerr nje mesim pastaj.


    do te te flisja me gjate per teologjine e Lukes, per kuptimin e paraboles por shume gjera nuk do ti kuptoje e nuk do ti pranoje.

    Interesante...ke ndonje pjese tjeter ku Jezusi fton per dhune si puna e kesaj???

    si i thone?...u ngjiz mali e polli nje mi....

    lexo!

    Luka 19,11-27.

    11 Dhe, ndërsa ata po i dëgjonin këto, Jezusi vazhdoi të tregojë një shëmbëlltyrë, sepse ai ishte afër Jeruzalemit dhe ata mendonin se mbretëria e Perëndisë do të shfaqej menjëherë.
    12 Tha, pra: ''Një njeri fisnik shkoi në një vend të largët për të marrë në dorëzim një mbretëri e pastaj të kthehej.
    13 Dhe, si i thirri dhjetë shërbëtorët e vet, u dha dhjetë mina dhe u tha atyre: "Tregtoni deri sa të kthehem".
    14 Por qytetarët e vet e urrenin dhe i dërguan pas një përfaqësi duke thënë: "Nuk duam që ky të mbretërojë përmbi ne".
    15 Dhe kur ai u kthye, pasi e mori në dorëzim mbretërinë, urdhëroi t'i thërresin ata shërbëtorët, të cilëve u kishte dhënë paratë për të marrë vesh sa kishte fituar secili duke tregtuar.
    16 Atëherë doli i pari dhe tha: "Zot, mina jote dha dhjetë mina të tjera";
    17 dhe ai tha: "Mirë, o shërbëtor i mirë, sepse ke qenë besnik në gjëra të vogëla, merr sundimin mbi dhjetë qytete".
    18 Pastaj erdhi i dyti duke thënë: "Zot, mina jote dha edhe pesë mina";
    19 dhe ai i tha edhe këtij: "Edhe ti ji sundimtar mbi pesë qytete".
    20 Atëherë erdhi një tjetër i cili tha: "Zot, ja mina jote që e ruajta në një shami,
    21 sepse kisha frikë nga ti, që je njeri i rreptë; ti merr atë që nuk ke vënë dhe korr atë që nuk ke mbjellë".
    22 Dhe zoti i tij i tha: "Do të të gjykoj nga vetë fjalët e tua, o shërbëtor i keq; ti e dije se jam njeri i rreptë, që marr atë që nuk kam vënë dhe korr atë që nuk kam mbjellë;
    23 përse nuk e vure paranë time në bankë që, kur të kthehem, ta marr bashkë me përqindje?".
    24 Pastaj u tha të pranishmëve: "Merrjani minën dhe ia jepni atij që ka dhjetë mina".
    25 Dhe ata i thanë: "Zot, po ai ka dhjetë mina".
    26 Unë po ju them se atij që ka, do t'i jepet; por atij që s'ka do t'i hiqet edhe ajo që ka.
    27 Veç kësaj, i sillni këtu armiqtë e mi, të cilët nuk donin që unë të mbretëroja mbi ta dhe i vritni përpara meje!"''.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Power blu...me duket se nuk e ke kuptuar ti!

    Nuk dua te komentoj me forum 126 e te tjeret sepse e kam prishur pak fjalorin...e sinqerisht nuk ia vlen barra qerane! Pastaj, jam ende i mendimit qe forum126 nuk e ka me te voglen ide çfare shkruan sepse nuk shkruan ai...por na sjell materiale qe kopiacon andej kendej!

    Kam dhene fjalen te mos shkruaj me mbi kete teme dhe do ta mbaj!
    Ti nuk mund te gjykosh mbi sinqeritetin tim!

    Pershendetje!

  14. #34
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga student romak
    Ti nuk mund te gjykosh mbi sinqeritetin tim!

    Pershendetje!
    Ke te drejte studenti "Nuk mund qe te gjykoje ai ty", por cdo njeri mund qe ta njohi sinqeritetin tend.

    Eshte shume thjeshte per te njohur karakterin e nje njeriu, por eshte shume gje e bukur kur e zbulon dhe e gjen vete se cfare dua qe te them un me keto fjale.

    Kalofshi mire dhe per mendimin tim ki kujdes kur thua qe "Testamenti i ri eshte i shenjte", sepse zbulon ate besimin dhe diturine tende, ashtu sikur zbuloj edhe un ate besimin dhe diturine time.

    Jezusi eshte me shume the shume me i thjeshte dhe me i paster se sa shkruhet ke Testamenti i ri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arcimedes : 03-05-2006 më 17:20
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Dhurate per SHIUN!

    Ndoshta e kupton me mire!

    Luka 11-27

    11وَإِذْ كَانُوا يَسْمَعُونَ هذَا عَادَ فَقَالَ مَثَلاً، لأَنَّهُ كَانَ قَرِيبًا مِنْ أُورُشَلِيمَ، وَكَانُوا يَظُنُّونَ أَنَّ مَلَكُوتَ اللهِ عَتِيدٌ أَنْ يَظْهَرَ فِي الْحَالِ. 12فَقَالَ:«إِنْسَانٌ شَرِيفُ الْجِنْسِ ذَهَبَ إِلَى كُورَةٍ بَعِيدَةٍ لِيَأْخُذَ لِنَفْسِهِ مُلْكًا وَيَرْجعَ. 13فَدَعَا عَشَرَةَ عَبِيدٍ لَهُ وَأَعْطَاهُمْ عَشَرَةَ أَمْنَاءٍ، وَقَالَ لَهُمْ: تَاجِرُوا حَتَّى آتِيَ. 14وَأَمَّا أَهْلُ مَدِينَتِهِ فَكَانُوا يُبْغِضُونَهُ، فَأَرْسَلُوا وَرَاءَهُ سَفَارَةً قَائِلِينَ: لاَ نُرِيدُ أَنَّ هذَا يَمْلِكُ عَلَيْنَا. 15وَلَمَّا رَجَعَ بَعْدَمَا أَخَذَ الْمُلْكَ، أَمَرَ أَنْ يُدْعَى إِلَيْهِ أُولئِكَ الْعَبِيدُ الَّذِينَ أَعْطَاهُمُ الْفِضَّةَ، لِيَعْرِفَ بِمَا تَاجَرَ كُلُّ وَاحِدٍ. 16فَجَاءَ الأَوَّلُ قَائِلاً: يَا سَيِّدُ، مَنَاكَ رَبحَ عَشَرَةَ أَمْنَاءٍ. 17فَقَالَ لَهُ: نِعِمَّا أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ! لأَنَّكَ كُنْتَ أَمِينًا فِي الْقَلِيلِ، فَلْيَكُنْ لَكَ سُلْطَانٌ عَلَى عَشْرِ مُدْنٍ. 18ثُمَّ جَاءَ الثَّانِي قَائِلاً: يَا سَيِّدُ، مَنَاكَ عَمِلَ خَمْسَةَ أَمْنَاءٍ. 19فَقَالَ لِهذَا أَيْضًا: وَكُنْ أَنْتَ عَلَى خَمْسِ مُدْنٍ. 20ثُمَّ جَاءَ آخَرُ قَائِلاً: يَا سَيِّدُ، هُوَذَا مَنَاكَ الَّذِي كَانَ عِنْدِي مَوْضُوعًا فِي مِنْدِيل، 21لأَنِّي كُنْتُ أَخَافُ مِنْكَ، إِذْ أَنْتَ إِنْسَانٌ صَارِمٌ، تَأْخُذُ مَا لَمْ تَضَعْ وَتَحْصُدُ مَا لَمْ تَزْرَعْ. 22فَقَالَ لَهُ: مِنْ فَمِكَ أَدِينُكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الشِّرِّيرُ. عَرَفْتَ أَنِّي إِنْسَانٌ صَارِمٌ، آخُذُ مَا لَمْ أَضَعْ، وَأَحْصُدُ مَا لَمْ أَزْرَعْ، 23فَلِمَاذَا لَمْ تَضَعْ فِضَّتِي عَلَى مَائِدَةِ الصَّيَارِفَةِ، فَكُنْتُ مَتَى جِئْتُ أَسْتَوْفِيهَا مَعَ رِبًا؟ 24ثُمَّ قَالَ لِلْحَاضِرِينَ: خُذُوا مِنْهُ الْمَنَا وَأَعْطُوهُ لِلَّذِي عِنْدَهُ الْعَشَرَةُ الأَمْنَاءُ. 25فَقَالُوا لَهُ: يَا سَيِّدُ، عِنْدَهُ عَشَرَةُ أَمْنَاءٍ! 26لأَنِّي أَقُولُ لَكُمْ: إِنَّ كُلَّ مَنْ لَهُ يُعْطَى، وَمَنْ لَيْسَ لَهُ فَالَّذِي عِنْدَهُ يُؤْخَذُ مِنْهُ. 27أَمَّا أَعْدَائِي، أُولئِكَ الَّذِينَ لَمْ يُرِيدُوا أَنْ أَمْلِكَ عَلَيْهِمْ، فَأْتُوا بِهِمْ إِلَى هُنَا وَاذْبَحُوهُمْ قُدَّامِي».

  16. #36
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Shtetet islame nuk mund te bien dakord me kete deklarate pasi demokracia si sistem baze i deklarates se OKB bie ndesh me sistemin islamik ku njeriu nuk lejohet te beje zgjedhje individuale por mesohet ta jetoje jeten sipas keshillave dhe deshires se nje personi qe ka jetuar 13 shekuj me pare. Ndaj kjo deklarate bie ndesh me parimet e tyre, eshte shume e thjeshte kjo.

  17. #37
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Nuk eshte per infidel tema andaj mos nderhyj.

  18. #38
    Perjashtuar nga Mod. Maska e brahobravo
    Anëtarësuar
    23-04-2006
    Vendndodhja
    Mallakaster
    Postime
    26
    Citim Postuar më parë nga carpucino
    Me cito nje varg nga testamenti i ri ku bene thirrje Jezusi per vrasje te atyre qe mendojne ndryshe ose cfardo citati tjeter qe bene thirrje per dhune?
    LEXOJE BIBLEN O COBAN KU URDHERON PER VRASJEN E FEMIVE GRAVE DHE KAFSHEVE
    uN PAJTOHEM ME FJALEN E GERY MULER KU THOTE "BIBLA ESHTE LIBER QE DO MBAJTUR SHUME LARGE SHTEPISE





    "Pastaj Samueli i tha Saulit: "Zoti më ka dërguar që të të vajos mbret mbi popullin tënd, mbi Izraelin; tani dëgjo fjalët e Zotit.
    Kështu thotë Zoti i ushtrive: Unë do ta dënoj Amalekun për atë që i bëri Izraelit kur i preu rrugën, ndërsa po dilte nga Egjipti.Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e të gjitha gjërave që ai ka pa pasur fare mëshirë për të, por vrit burra dhe gra, fëmijë dhe foshnja gjiri, lopë e dhen, deve dhe gomarë.
    (po kafshet e gjora cfare faji kishin bere???)
    Sauli thirri popullin dhe kaloi në parakalim në Telaim; dyqind mijë këmbësorë dhe dhjetë mijë njerëz të Judës.
    Sauli erdhi në qytetin e Amalekut dhe zuri pritë në luginë.Pastaj Sauli u tha Kenejve: "Shkoni, tërhiquni, dilni jashtë Amalekitëve, që të mos ju shkatërrojë bashkë me ta, sepse ju u treguat të mëshirshëm me të gjithë bijtë e Izraelit kur po dilnin nga Egjipti". Kështu Kenejtë u tërhoqën nga radhët e Amalekitëve.Sauli i mundi Amalekitët nga Havilahu deri në Shur, që ndodhet përballë Egjiptit.
    Ai e zuri të gjallë Agagun, mbretin e Amalekitëve, dhe vendosi shfarosjen e të gjithë popullit, duke i vrarë me shpatë.
    Por Sauli dhe populli kursyen Agagun dhe pjesën më të mirë të deleve dhe të lopëve, të kafshëve të majme, të qengjave dhe të kafshëve më të mira, duke mos vendosur shkatërrimin e tyre; por vendosën zhdukjen e tërë sendeve që ishin të një cilësie të dobët dhe pa asnjë vlerë.
    Atëherë fjala e Zotit iu drejtua Samuelit, duke i thënë:
    "Unë jam penduar që e kam bërë Saulin mbret, sepse ai është larguar nga unë dhe nuk ka zbatuar urdhërat e mia
    1Samuel 15:1-11
    Komentet do te ishin te teperta...

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2006
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    44

    Ne vend te capuccinos per brahobravo...

    Ke sjelle si citim nga capucino ku kerkon te sjellesh nga TESTAMENTI I RI .... .

    Me kete nuk dua te them qe Beselidhjen e Vjeter duhet ta hedhim poshte. Gjuha e BV eshte e tille sepse koha ishte e tille: kohe lufterash, konfliktesh ne nje ambjent te eger e problematik e njerezit e shikonin ne kete menyre nderhyrjen e Zotit.

    Perseri dua te them qe jo per kete duhet ta mohojme e te mos ta quajme Fjala e Zotit.

    Problemi yt...(nuk e mbaj mend sa here e kam perseritur tashme...) eshte se harron qe ka nje evolucion. Njerezit nderkohe jane "rritur" e kane ndryshuar sjellje e mentalitet e Zoti me durimin e vet.... i eshte pershtatur trurit te njerezve pa ndaluar asnje moment se foluri e keshilluari.

    Gjeja me e rendesishme eshte se ajo BV, si ecje e popullit te te Zotit neper shekuj...behet e re; d m th BESELIDHJE E RE.. jo me ne sakrificat e kafsheve ne tempull e lufterat mes njerezish...por Beselidhje ne nje LIGJ te RI; ne gjakun e Krishtit e ne ligjin e ri: ate te DASHURISE! Eshte po ai Zot (qe edhe ne BV, KURRE nuk ka kerkuar vdekjen e njerezve) qe thote sa gabim e kemi patur kur mendonim se e kishim Zotin nga ana jone kur vrisnim armikun sepse ne BR na thote qe ishim te gjithe vellezer e nuk ka me dallim mes popujve por jemi NJE POPULL I VETEM!

    Sa here qe sillni copeza te tilla nga Bibla, te shkeputura nga e tera...nuk beni gje tjeter vetem se perpiqeni te justifikoni mendimet tuaja te gabuara me copeza nga Bibla e nuk lexoni "mes rreshtave" cili eshte mesazhi qe Zoti na jep nepermjet asaj ecje, udhetimi, peregrinazhi te popullit te BV drejt Lajmit te Mire e Ligjit te DASHURISE! Drejt BR ne Jezu Krishtin!

    Pershendetje!

  20. #40
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Dashuria biblikeeeeeeeeee



    34 ``Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën.
    35 Sepse unë erdha ta ndaj birin nga ati, bijën nga nëna, nusen nga vjehrra,
    36 dhe armiqt e njeriut do të jenë ata të shtëpisë së vet.
    37 Ai që e do të atin ose nënën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua; dhe ai që e do birin ose bijën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua.(Mateu 10)

    49 ``Unë erdha të hedh zjarr mbi tokë dhe sa dëshiroj që ai të ishte tashmë i ndezur.
    51 A kujtoni se erdha të sjell paqen mbi tokë? Jo, po ju them, por më shumë përçarjen;
    52 sepse, tash e tutje, pesë veta në një shtëpi do të jenë të ndarë: tre kundër dyve dhe dy kundër treve.
    53 Babai do të ndahet kundër të birit, dhe i biri kundër babait; nëna kundër së bijës dhe e bija kundër nënës; vjehrra kundër nuses së saj dhe nusja kundër vjehrrës së vet``. (Luka 12)

    sepse armët e luftës sonë nuk janë prej mishi, por të fuqishme në Perëndinë për të shkatërruar fortesat, që të hedhim poshtë mendimet dhe çdo lartësi që ngrihet kundër njohjes së Perëndisë dhe t`ia nënshtrojmë çdo mendim dëgjesës së Krishtit, dhe jemi gati të ndëshkojmë çdo mosbindje, kur të bëhet e përkryer bindja juaj.(2 e Korintasve 10/4-6)



    Dhe u tha: "Dilni në mbarë botën e predikoni Ungjillin të gjithë popujve. Kush do të besojë do të pagëzohet, do të shëlbohet, ndërsa kush s'do të besojë, do të dënohet". (Marku, 16:15-16).

    27 Veç kësaj, i sillni këtu armiqtë e mi, të cilët nuk donin që unë të mbretëroja mbi ta dhe i vritni përpara meje!"`(Luka 19/27)`.





    36 U tha, pra, atyre: ``Po tani, kush ka një trastë le ta marrë me vete, dhe po kështu thesin; dhe kush nuk ka shpatë, le të shesë rrobën e vet e ta blejë një.

    37 Sepse unë po ju them se çfarë është shkruar duhet të plotësohet ende në mua: "Dhe ai është radhitur ndër keqbërësit". Sepse ato gjëra që janë shkruar për mua do të kenë kryerjen e tyre``.

    38 Atëherë ata thanë: ``Jezus, ja këtu dy shpata``. Por ai u tha atyre ``Mjaft!``.


    49 Atëherë ata që ishin përreth tij, duke parë çfarë do të ndodhte, i thanë: ``Jezus, a t`u biem me shpatë?``.

    50 Dhe një nga ata i ra shërbëtorit të kryepriftit dhe ia preu veshin e djathtë.
    51 Por Jezusi, duke u përgjigjur, tha: ``Lëreni, mjaft kështu(Luka 22)

    51 Dhe ja, një nga ata që ishte me Jezusin, zgjati dorën, nxori shpatën e vet, iu hodh shërbëtorit të kryepriftit dhe ia preu veshin(Mateu 26)




    Pse nuk luftoi Jezusi?

    50 Atëherë dishepujt e lanë dhe ikën të gjithë.(Marku 14)

    Jezusi donte qe te luftonin por ai iu nenshtrua fatit.

    36 Jezusi u përgjigj: ``Mbretëria ime nuk është e kësaj bote; po të ishte mbretëria ime e kësaj bote, shërbëtorët e mi do të luftonin që të mos u dorëzohesha Judenjve; porse tani mbretëria ime nuk është prej këtej``(Gjoni 18).
    __________________




    “ Mos mendoni se unë erdha për të shfuqizuar ligjin ose profetët; unë nuk erdha për t’i shfuqizuar, po për t’i plotësuar.” (Mateu 5:17)

    28 Kushdo që shkel ligjin e Moisiut vritet pa mëshirë me deponimet e dy ose tre dëshmitarëve. Hebrenjve - Kapitulli 10
    Sa budalla eshte "Odisea"

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Civilizimi në Islam
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 81
    Postimi i Fundit: 01-11-2013, 09:18
  2. Të drejtat e gruas në një këndvështrim global
    Nga Lioness në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 171
    Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:30
  3. Islami Sot Dhe Nesër
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
  4. Islami Ndërmjet Lindjes E Perëndimit
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
  5. Sheriati, xhihadi dhe shtetësia e muslimanit.
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-02-2005, 05:32

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •