Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 189
 1. #41
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Si mendoni qe duhet te zgjidhet problemi i mbetjeve plastike ne Shqiperi?
  Ecen rruges dhe shikon male me mbeturina plastike, shikon lumejte plot me shishe plastike dhe plazhet plot me qese plastike dhe lloj-lloj gjerash tjera plastike.
  Po vazhdoi keshtu Shqiperi do te kthehet ne nje kazan te madh mbeturinash...
  Pashe se ne nje vend te Evropes Lindore, ne Bjellorusi me duket, mbeturinat plastike i ktheinin ne tjegulla shume me teper rezistente se tjegullat prej qeramike te zakonshme, dhe kjo behej thjesht duke shkrire te gjitha mbeturinat plastike dhe duke i perzier e pastaj duke i dhene formen e deshiruar.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Anėtarėsuar
  18-08-2004
  Postime
  511
  Faleminderit
  3
  12 falenderime nė 11 postime
  Ne bote flitet per zhdukjen e specieve te rralla kurse ne shpiperi jo specie qe ska mbet (sguxon as zogu te ulet ne token tone) por po zhduket dhe bimesia!!!Mos eshte koha valle ti kthehemi mbarapsht nje ligji qe ka qarkulluar ne kohen e skenderbeut! Cdo cift qe martohej ne ate kohe duhej te mbillte 10 rrenje ullinje!
  nese ne diten e sotme nje cift martohet te bej te njejten gje dhe ata qe divorcohen ta bejne kete pune dyfish!

 3. #43
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Per speciet nuk po pyet kush, bile edhe keto qe kane mbetur po thuhet ti vrasim se jane bere te teperta, por po themi per ambientin ku jetojme qe eshte bere si kosh mbeturinash.
  Nje raport i BBC ne vitin 2003 thoshte se ne Tirane cdo njeri thithte 49 kg mbetje te ngurta ne vit, imagjino sa do te jete tani ne 2006 kur te behen floket te bardha kur del ne rruge nga betonieret dhe kamionet qe mbajne dhe...
  Tani rrezik te ndertohen pallate me gjithe keto lende te ngurta qe thithim...

 4. #44
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si per ambjentin edhe per mbeturinat qe jane me problematiket ketu ne Shqiperi, qe kur secili mendon vetem per brenda shpis dhe jashte te hedhin ku te mundin apo tja lene tjetrit tek dera, kjo kulture anti-ambjentaliste dhe plere krijues, vjen nga vete kultura e individit. Duhet cdo njeri te bej pjesen e tij per te mbajtur paster cdo qytet te shqiperise. Ne kete vaper kundermuese era e plerave ose e koshave ne flake ndihet kudo.
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 5. #45
  vintermark Maska e Legjion
  Anėtarėsuar
  06-02-2005
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Edvin83
  Si mendoni qe duhet te zgjidhet problemi i mbetjeve plastike ne Shqiperi?
  Ecen rruges dhe shikon male me mbeturina plastike, shikon lumejte plot me shishe plastike dhe plazhet plot me qese plastike dhe lloj-lloj gjerash tjera plastike.
  Po vazhdoi keshtu Shqiperi do te kthehet ne nje kazan te madh mbeturinash...
  Hapi i parė ėshtė rrėzimi i qeverisė, hapi i dytė http://en.wikipedia.org/wiki/Ecofascism. Je gati?
  Alle Serben müssen sterben

 6. #46
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Shifrat e ndotjes ne Shqiperi jane alarmante, ne Elbasan kemi nje ndotje prej 65 here me te larte se normat e lejuara ne BE, nga metalet e renda qe kane depertuar ne uje e toke. Ne Tirane kemi nje ndotje 7 here me te larte te ajrit se sa norma e lejuar nga Keshilli jone i ministrave, prandaj dhe kanceret ne rruget e frymemarrjes dhe ne lekure jane shtuar kaq shume. Ndotja ndikon direkt dhe nuk njeh kufij.
  Pashe dje se ne Shqiperi ende perdoret amianti (Asbest) qe eshte rreptesisht i ndaluar ne vende tjera te botes per shkak te te qenit teper kanceroz dhe futjes se tij ne rruget e frymemarrjes lehtesisht.
  Ne jemi i vetem shtet ne Evrope qe ende djegim shishet plastike duke hedhur ne ajer frimca teper helmuese dhe kancerogjene.
  Qeveria rri dhe nuk merr asnje mase.....

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e 007uk
  Anėtarėsuar
  20-08-2006
  Vendndodhja
  planet earth
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Unhappy ngrohja globale ..?warning

  U pershendes te gjitheve..  Sa e informuar eshte shoqeria jone per ngrohjen globale, dhe cfare mund te bejme ta ndalojme kete fenomen te mos ndodhe..!


  loading......
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 03-10-2006 mė 15:42

 8. #48
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Bler: Marreveshje per gazin qe ndot mjedisin

  (Top Channel)

  Nderhyrja per te shpetuar planetin nga nje katastrofe klimaterike duhet te jete e menjehershme dhe te perfshije te gjitha vendet. Keshtu deklaroi kryeministri britanik Tony Blair. Eksperte te mjedisit dhe te ekonomise kane theksuar se ndryshimet ne toke do te ndikojne negativisht ne ekonomi dhe do te kushtojne 20% te prodhimit te brendshem. Sipas Blair, duhet te merret ne konsiderate hipoteza e arritjes se nje marreveshjeje per reduktimin e gazeve qe shkaktojne efektin serre qe vitin e ardhshem dhe jo ne 2010-te, sic eshte parashikuar nga Protokolli i Kiotos.

 9. #49
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Marre nga BBC Shqip

  Pėrpjekje pėr mbrojtje tė parkut nė Alaskė

  SHBA ka prezantuar njė legjislacion qė ndalon gėrmimin pėr naftė nė njė zonė tė pasur me jetė tė egėr nė Alaska.

  Legjislacioni do tė bėjė qė afro 500 mijė ha tokė pėrgjatė bregdetit tė Alaskės tė jenė tė mbrojtuar duke e vėnė atė pėrgithmonė larg duarve tė kompanive energjitike.

  Pėr shumė ambjentalistė zona pėrfaqėson ndoshta vendin mė tė jashtėzakonshėm me faunė dhe florė tė egėr qė ka nevojė pėr mbrojtje.

  Zona ėshtė krahasuar me vende tė tilla si Serengeti nė Afrikė pasi ka me shumicė kafshė tė egra si arinj polarė dhe miliona zogj shtegtarė.

  Zona thuhet se ka gjithashtu edhe mė shumė se 10 miliardė fuēi naftė dhe nė ēaste tė prodhimit maksimal mund tė furnizojė deri nė njė milion fuēi naftė nė ditė.

  Presidenti Bush vazhdimisht ka thėnė se ai beson se ka mundėsi tė mbrohet mjedisi edhe duke lejuar shfrytėzim tė naftės.

  Ai beson se zona ka shumė rėndėsi pėr tė lehtėsuar varėsinė e Amerikės ndaj burimeve tė huaja tė energjisė.

  Nxjerrja jashtė ligjit e shfrytėzimit tė zonės pėr naftė nė tė shkuarėn nuk ka patur sukses, por tashmė kur demokratėt janė me shumicė nė kongresin amerikan dhe kur njė numėr republikanėsh gjithashtu e pėrkrahin iniciativėn, sponsorizuesi kryesor i legjislacionit, pėrfaqėsuesi, Edward Markey, tani beson se ka shans qė tė ketė sukses.

 10. #50
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Edvin83
  Shifrat e ndotjes ne Shqiperi jane alarmante, ne Elbasan kemi nje ndotje prej 65 here me te larte se normat e lejuara ne BE, nga metalet e renda qe kane depertuar ne uje e toke. Ne Tirane kemi nje ndotje 7 here me te larte te ajrit se sa norma e lejuar nga Keshilli jone i ministrave, prandaj dhe kanceret ne rruget e frymemarrjes dhe ne lekure jane shtuar kaq shume. Ndotja ndikon direkt dhe nuk njeh kufij.
  Pashe dje se ne Shqiperi ende perdoret amianti (Asbest) qe eshte rreptesisht i ndaluar ne vende tjera te botes per shkak te te qenit teper kanceroz dhe futjes se tij ne rruget e frymemarrjes lehtesisht.
  Ne jemi i vetem shtet ne Evrope qe ende djegim shishet plastike duke hedhur ne ajer frimca teper helmuese dhe kancerogjene.
  Qeveria rri dhe nuk merr asnje mase.....
  Marre nga BBC News:

  Albania wakes up to green issues

  Albania does not at first sight seem to be fertile ground for environmental politics.
  Rubbish bins on city streets and country roads overflow with refuse.
  Plastic bags blow around the fields, catching on the branches of trees and on fences.
  Dust, diesel and smog choke pedestrians braving the chaotic traffic of Tirana.
  Albania is a very poor country, and many citizens seem to have too many other problems to worry about to concentrate on ecology.

  Smouldering rubbish

  But with fiercely contested mayoral and local elections due in February, environmental issues are firmly on the agenda.
  "I think they have started to realise how important environmental issues are," explains Xhemal Mato, the executive director of Eco-Levisja, a grouping of NGOs.
  "People feel it most when it affects them, much more than reading about it or hearing it on the news.

  "In Tirana a lot of people now have allergies and cancers from the bad air. Polluted drinking water has caused disease outbreaks. The green gardens in our cities have disappeared, covered by buildings."

  The environmental issues that Albanians view as important are local ones.

  When the charismatic Mayor of Tirana, Edi Rama, took office, he started a campaign to paint buildings in bright colours and clean up the area around the Lana River.
  In February's election for the capital's mayor, green spaces and air pollution are important issues.
  So is the city's rubbish dump, just outside the capital. Fires underneath the rubbish send smoke over Tirana, making its smog even worse.
  Many trace the environmental problems to the downfall of the oppressive communist regime of Enver Hoxha.

  Deforestation

  People did not have much then, argues Xhemal Mato, so although Albanians are still poor, they now generate a lot more rubbish than the infrastructure was built to cope with.
  Under Hoxha's rule, Albanians all had to take part in communal activities.
  After communism people turned against this, keeping their own private places spotless and caring far less about the public areas.

  Albania's beautiful countryside has also suffered.
  It is a country blessed by a mixture of towering mountain peaks, dense forests and a long coastline along the Adriatic and Ionian seas.
  Since the end of communism around 30% of the forests have gone, and erosion is now a serious problem in many parts.

  Clean-up 'vital'

  But despite poverty and the scrabble to make ends meet, there are signs that changes are under way.
  Around a third of Albanians earn their livings abroad.
  When they return they bring outside influences to what was for almost half a century a very closed society.
  This includes awareness of how important the environment is.
  Campaigners say that cleaning up Albania is vital if the country is to make the most of its potential as a tourist destination.

  Hopes are high that areas like the Ionian coast, which borders Greece, could be the next cheap holiday hotspot.
  Part of making this happen is getting the environment right.
  "This is not only a problem of flowers or birds or plants," says Xhemal Mato.
  "The environment can be a big cost economically. The government and people now realise that getting it wrong means they have to pay."
  (Perkthim jo verbatuim)

  Sipas raportin ne BBC News, Shqiperia po zgjohet per "problemet jeshile." Ne fillim jepet nje "pasqyre" e zymte e situates ne Shqiperi, dhe duke pasur parasysh varferine dhe problemet e tjera, nuk mendohet qe problemet ekologjike te kene prioritet ne jeten e shqiptareve.
  Por me zgjedhjet lokale, problemet ekologjike jane vene ne agjende. Gjithesesi flasim per ambientin ne aspektin mikro, lokal. Pastrimi i rrugeve, ajrit, parqet etj. Ne Tirane, sipas Xhemal Matos, drejtor ekzekutues i ECO-Levizja, shume njerez vuajne nga kanceri dhe alergjite per shkak te ajrit te ndotur. Gjithashtu uji i ndotur ka shkaktuar epidemi te ndryshme.
  Nje shqetesim tjeter eshte perhapja e plehrave; edhe pse njerezit jane te varfer, konsumohet me shume, rrjedhimisht "prodhohen" me shume plehra se sa mund te perballohen nga infrastruktura e tanishme. Per me teper Plehrat qe digjen jashte Tiranes, ndotin ajrin e kryeqytetit.

  Pervec metropoleve, edhe zonat rurale vuajne. Nje nga problemet me akute eshte diforestimi (cpyllezimi?.) Eshte shkaterruar rreth 30%, pothuajse 1/3 e pyjeve ne Shqiperi, duke shkaktuar keshtu erozion.

  Megjithate, mendohet se sot njerezit jane me te ndergjegjshem per ceshtjet ekologjike. Kjo, sipas autorit te artikullit, duke qene se shume shqiptare (rreth 1/3) jetojne jashte shtetit, kur vijne ne Shqiperi ata sjellin me vete influencen e jashtme rreth mjedisit e cila pasohet tek vendasit. (Personalisht jam pak skeptike per shkallen e suksesit te ketij faktor.)

  Por faktori me i rendesishem qe po ndikon ne kete ceshtje eshte aspekti ekonomik. Sic dihet, shume shpresa per te ardhmen jane vene ne industrine turistike. Por kjo industri nuk ka shans te zhvillohet ne nje ambient me te tilla probleme ekologjike. Si qeveria ashtu dhe vete shqiptaret duhet te bejne hapa te metejshme per permiresim (nqs nuk duan te paguajne me shtrenjte me vone.)

 11. #51
  Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Vlore/Tirane
  Mosha
  31
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Keto gjera u takojne qeveritareve qe mendojne vetem per vete dhe si te genjejne, sesa do te shpenzojne.
  Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2006
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cdo njeri ka mundesi te beje pjesen e tij, shume te vogel, por jo aq sa mos te merret parasysh..., per te luftuar kunder ndotjes se mjedisit..., jo vetem me pretendimet(shume te drejta) ndaj politikaneve, kapitalisteve etj... por dhe ne shtepi, ne rruge, ne lagje, ne pune, ne dyqan...
  Sic thoshin disa “njerez te eger” : “TOKEN E KEMI MARRE ME QERA NGA BIJTE TANE”(nuk jam i sigurt per fjalet, po ideja eshte kjo, pak a shume)

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ok popull trushplare qe ndjek turmen e gazetareve dhe politikaneve sensacionale. Perpiquni te formuloni idete tuaja para se te merni kot e ta fshini sumen me leter zmerril me shpresen se po ndihmoni pyjet e Amazones duke mos perdorur leter higjenike.
  Eshte qesharake ideja se njeriu na paska fuqi te ndryshoje natyren. Paskeni besim te tepruar te vetvetja. Koha evolon me cikle, ngrohet e ftohet ne baze te ciklit qe po kalon. Toka sot nuk eshte aspak afer ngrohjes maksimale te regjistruar ndonjehere. Gjate zhvillimit te tokes, ka paq kaq shume ndotje mjedisi nga shperthimet e vullkaneve, sa njeriu gjate gjithe egzistences se tij nuk do u afrohet as me 10%. E ja ku jemi sot te vertetojme se natyra sherrohet shume me shpejt se c'mendojme ne. Me 1983 stacioni i metrologjik i Antarctides ka matur -83 grade celcius. Pra 200 vite me pas revolucionit industrial, ku ndotja e ambjentit ka qene ne pikun e tij, eshte regjistruar nje nga temperaturat me te ulta te matura ndonjehere.
  Te gjitha statistikat e mara jane me supozime, nuk ka statistika te mjaftueshme per te arritur konkluzion te plote. Statistikat jane vetem keto 200-300 vitet e fundit, qe po te krahasosh me egzistencen miljona vjecare te tokes jane te pallogaritshme fare. Mendojeni pak se cfare po ju serviret, impakti i njeriut ne keto 5000 vitet e egzistences se tij industriale, na paska shkaterruar nje ekosistem miljona vjecar qe ka kaluar ndotje qindra here me te madhe se sot. Kjo eshte jashte cdo logjike.

  Pastaj keta shkencetare jane te njejtet shkencetare qe para 30 vjetesh po jepnin me fakte te sigurta se toka po ftohet dhe se shpejti do kalojme ne epoken e akullit. Po te njejtat brockulla si sot u ndermoren nga qeverite, te njejtat simpoziume u mbajten e po keshtu si sot njerezit u emocionuan e u qurraviten. Para 20 vitesh po keta shkencetare po alarmonin se do binte shi acidi nga ndotja e ambjentit, gjithe bota do ishte pre e ketij shiu e nuk do kishte vend qe do i shpetonte. Ja ku jemi prape, s'kemi pare shkaterim te tille. Pas 60 vitesh kjo ngrohja e ambjentit do jete harruar e fundosur ne ndonje rraft, e te vetmit qe e vuajtem do jemi ne, qe po i vendosim fre zhvillimit e industrise ne saj te nje ceshtjeje idioteske.

  Si perfundim, dhe nese ju besoni vertet se toka po ngrohet e se nuk ka dyshim se per kete shkaktar eshte njeriu mendoni pak me gjere. Energjia nga mineralet eshte ne zhdukje. Nafta e gazi natyror (shkaktaret kryesore te ndotjes) do mbarojne ne 50-200 vjet (varet se cilat statistika beson), industria e rende, e transporti detyrimisht do evolojne qe te egzistojne pa keto minerale. E si rrjedhoje ndotja e atehereshme do jete e paperfillshme. Duroni dhe 200 vjet, 200 vjet per natyren nuk konsiderohen fare. Mos u besoni qorrazi brockullave, qurravitja globale eshte me rrezikshme se ngrohja globale.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 14. #54
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Igli_Vlonjati
  Keto gjera u takojne qeveritareve qe mendojne vetem per vete dhe si te genjejne, sesa do te shpenzojne.
  Fillo nga vetja duke i hedhur ato qeset roze ne plera e jo ne rruge.

  Pastaj kerkoi llogari qeverise.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime


  Besa edhe ne duhet te interesohemi dhe te mesohemi qe tani ta ruajmi ambientin...

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2006
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eshte qesharake ideja se njeriu na paska fuqi te ndryshoje natyren

  Megjithe ate qe eshte shpenzuar dhe po shpenzohet per te bindur turmen boterore trushplare…, cuditerisht, krahas disa gazetareve dhe politikaneve ka akoma shume shkencetare sensazionale qe jane te bindur se fuqia shkaterruese e njeriut(per boten ku jeton dhe per gjallesat e kesaj bote…) nuk eshte aq qesharake…

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Viti Polar Ndėrkombėtar - Programi mė i gjerė shkencor

  Mė 1 mars filloi Viti Polar Ndėrkombėtar. Eshtė njė pėrpjekje ndėrkombėtare ndėrgjegjėsimi, qė zyrtarisht, vazhdon deri nė mars tė vitit 2008. Tė paktėn 50 mijė shkencėtarė nga mė tepėr se 60 vende tė botės janė pėrfshirė nė kėtė aktivitet.

  Tė ashtuquajturat kapsula polare janė mes rajoneve mė pak mikpritėse tė botės, pėr shkak tė temperaturave nėn zero, stuhive tė fuqishme dhe erėrave tė vazhdueshme. Por pėr shumė shkencėtarė, tė cilėt punojnė atje, ato janė diēka e mrekullueshme.


  Paul Ponganis ėshtė vetėm njėri prej shumė shkencėtarėve qė marrin pjesė nė studimin e koordinuar qė filloi kėtė javė. Ai studjon pinguinėt e Polit tė Jugut. "Kėto kafshė mund tė jetojnė nė kushtet kur niveli i oksigjenit nė trupin e tyre ėshtė shumė i ulėt. Kėto nivele mund tė shkaktojnė trauma pėr sistemin tonė qelizor, prandaj pėrshtatja e pinguineve mund tė na ndihmojė tė kuptojmė disa procese psikologjike qė studjon mjekėsia", thotė shkencėtari.

  Viti Ndėrkombėtar Polar, ėshtė njėri prej programeve mė tė gjerė, ku sintetizohet bashkėpunimi nė fushėn e shkencės. Ai financohet nga Kombet e Bashkuara dhe nga Kėshilli Ndėrkombėtar i Shkencėtarėve dhe synon tė na vijė nė ndihmė tė kuptojmė problemet qė lindin nga ndryshimet e klimės. "Kėto probleme nuk mund t’i trajtojmė si vende tė veēanta. Kuptimi ynė pėr rajonet polare do tė avancojė. Do tė kemi njė sistem vėzhgimi polar nė Arktik dhe nė Antarktidė. Jemi tė sigurt se do tė ndeshemi me zbulime tė reja dhe njohuritė tona do tė shtohen, por siē e kemi dėgjuar disa herė, rezultati do tė jetė krijimi i njė brezi tė ri shkencėtarėsh dhe inxhinerėsh, tė cilėt do tė kenė motivacionin pėr tė kuptuar planetin tonė dhe pėr tė trajtuar ēėshtjen e ndryshimit tė tij. Viti Polar Ndėrkombėtar ėshtė njė mundėsi e cila tė jepet njė herė nė jetė".

  Profesor Donald Manahan ka punuar mbi 20 vjet me radhė nė Antarktidė. "Shkenca ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr publikun e gjerė. Biosfera e ftohtė dominon planetin tonė, dhe jo vetėm polet, por edhe oqeanin e thellė. Pjesa mė e madhe e Tokės ėshtė e ftohtė dhe unė mendoj se njė nga sfidat tona nė kėtė Vit Polar, ėshtė ndėrgjegjėsimi i publikut pėr rėndėsinė e poleve. Nuk kemi tė bėjmė vetėm me disa zona tė vogla nė majėn, apo nė fundin e Tokės, qė kanė rėndėsi pėr njė numėr tė vogėl shkencėtarėsh, por kjo ēėshtje ėshtė e rėndėsishme pėr tė gjithė ne", thotė shkencėtari.

  Pikėrisht me kėtė ka tė bėjė Viti Polar Ndėrkombėtar qė do tė pėrqėndrohet tek koordinimi i studimeve nė shkallė botėrore mbi polin e Veriut dhe atė tė Jugut.


  zeri amerikes

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Ndotja rritet nga viti nė vit

  Ministria e Xhuvelit nuk realizon asnjė projekt pėr pėrmirėsimin e gjendjes


  Projektet afatshkurtra pėr shtimin e sipėrfaqes sė gjelbėr, uljen e ndotjes apo sigurimin e qytetarėve pėr njė shėndet tė mirė, nuk kanė bėrė asnjė hap pėrpara, por shumė hapa pas. Ajri gjatė kėtyre dhjetė viteve tė fundit jo vetėm qė ėshtė ndotur edhe mė shumė, por ėshtė bėrė edhe me "imunitet". Askush, e aq mė pak Ministria e Mjedisit, nuk ka arritur tė ndėrmarrė projekte, strategji, plane afatmesme apo afatgjata pėr tė pėrmirėsuar situatėn, apo pėr t‘i shpallur "luftė" ndotjes. Duke nisur qė nga vitet 1990, 1997 e deri nė 2007, sasia e pluhurit qė thithim, personat qė humbin jetėn nė kėto kushte dhe zonat me blozėn mė tė lartė, ēdo vit vijnė drejt rritjes, pavarėsisht se alarmi i zonave tė "kuqe" ka tė paktėn tri vite qė ėshtė ndezur. Tė gjitha kėto pėrfundime janė dhėnė nga Instituti i Shėndetit Publik gjatė raporteve tė detajuara ēdo vit, vetėm pėr cilėsinė e ajrit nė vendin tonė. Sipas tri monitorimeve tė fundit tė ajrit nga ISHP, vetėm dy qytete rezultojnė nė nivele disi normale pėr sa i takon ndotjes: Korēa dhe Vlora. Por edhe kėto qytete, po tė kalojnė nė "lupėn" e ekzaminimeve, do tė dilnin me probleme tė tjera mjedisore, tė cilat ndikojnė drejtpėrdrejt nė shėndetin e njeriut. Njė prej tyre ėshtė edhe problemi i radonit, ose siē quhet ndryshe gazi radioaktiv, i cili i ka rrėnjėt nėntokė. Nė raportin e 2004-ės ISHP-ja ka raportuar se "qyteti i Korēės rezulton me rrezikshmėri tė mesme radoni nė tokė. Vilat dhe banesat tipike korēare me dysheme dėrrase kanė aktivitet tė ngritur tė pėrqendrimit tė radonit, nė raste tė caktuara arrijnė deri nė nivele tė larta". Por para se tė shkohet te pėrmirėsimi dhe marrja e masave pėr tė tilla probleme, specialistėt kanė sugjeruar qė puna duhet tė niste nga fillimi, nga ajri. Vit pas viti rekomandimet e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, apo tė specialistėve tė Shėndetit Publik, kanė qenė kontrollimi i mjediseve, informimi i publikut, shtimi i sipėrfaqeve tė gjelbra, kontrolli i materialeve tė ndėrtimit, apo marrja e masave urgjente pėr zonat problematike qė e kalojnė shkallėn e ndotjes disa herė mbi normalen. Konkretisht, nė vitin 2004, ISHP thotė se "Tirana vazhdon tė jetė nė krye pėr keq, me njė tejkalim mesatar prej rreth dy herėsh, ku pika e ‘21 Dhjetorit‘ konsiderohet e rrezikshme pėr shėndetin e njerėzve, me tejkalim tė rendit mbi 6-7 herė". Nė vitin 2005 raporti i monitorimit tė ajrit thotė se "konstatohet qė mbi 80-90 pėr qind e popullatės urbane nė qytetet kryesore tė vendit ėshtė e ekspozuar ndaj pėrqendrimeve tė grimcave tė imta shumė mė tė larta se normat e lejuara".

  Nė vitin 2006 situata rėndohet edhe mė shumė, duke kaluar vlerat e 6, 7 apo 8 herė mė tė ndotura se normalja. Nė ekspertizėn e OBSH-sė nė 2006 thuhet: "Shqiptarėt vetėm nga pluhuri humbasin nga 1,5 deri nė 2 vite jetė".

  Edhe pėr 2006-ėn Tirana vazhdon tė jetė nė krye tė listės sė zezė tė ndotjes sė ajrit, pasi nė disa zona niveli i ndotjes tė pluhurave ėshtė 10 herė mbi normat e BE-sė.

  Por kėtė herė, sipas ISHP-sė, nuk rritet vetėm ndotja, por edhe zonat e konsideruara me rrezik shumė tė lartė. Sipas monitorimit tė ajrit tė 2006-ės, nuk ėshtė vėrejtur asnjė pėrmirėsim i cilėsisė sė ajrit. Madje specialistėt raportuan se zonės sė "21 Dhjetorit", si pika mė e ndotur nė Tiranė, tashmė i ėshtė shtuar edhe zona te "Zogu i Zi". Pika mė e ndotur nga grimcat e imėta (PM10), sipas monitorimit, ka rezultuar te "21 Dhjetori" me 445 mg/m3. Shifėr kjo marramendėse dhe tepėr shqetėsuese, pasi duke ditur qė normat e BE-sė janė 50 mg/m3, janė kaluar kėto norma nė 395 mg/m3. Pas "21 Dhjetorit" dhe "Zogut tė Zi", pėr nivelin e ndotjes radhitet qendra e Tiranės, me 129 mg/m3. Edhe nė kėtė pikė, gjatė 4 viteve tė fundit, niveli i ndotjes sipas monitorimit ka ardhur gjithnjė nė rritje. Mė pas vjen "Pazari i Ri", Liceu Artistik, kryqėzimet apo rrugėt parėsore. Duke "deleguar" pėrgjegjėsinė pėr sipėrfaqet e gjelbra nga Ministria e Mjedisit nė bashki, mbetet pėr t‘u analizuar pjesa tjetėr e fajit. Kjo do tė thotė se kjo ministri u detyrohet tė gjithė taksapaguesve tė paktėn monitorimin e zbatimit tė ligjit pėr materialet e ndėrtimit qė vijnė nė Shqipėri, pėr cilėsinė e karburanteve qė prodhohen dhe importohen, si dhe kontrollin teknik tė automjeteve. Ēdo vit nė vendin tonė vdesin rreth 150 qytetarė, si pasojė e ndotjes sė ajrit, ndėrkohė qė pjesa tjetėr thith rreth 40 kilogramė pluhur pėr 365 ditė tė vitit.


  shqip.com

 19. #59
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Laguna e Shengjinit

  LEZHĖ- Pas shpėrthimit tė dy depozitave tė naftės, nė muajin dhjetor nė Shėngjin, ambientalistėtjapin alarmin se zona e lagunės ėshtė braktisur thuajse plotėsisht nga shpendėt karakteristikė tė kėsaj zone. Aktualisht, laguna e Shėngjinit i ngjan njė shkretėtire tė vėrtetė, pa praninė e shpendėve tė cilat e popullonin atė para se tė ndodhte shpėrthimi i depove tė karburantit tė " Taēi Oil" nė hyrje tė qytetit tė Shėngjinit. Pas shpėrthimit tė dy depozitave nė muajin dhjetor, nafta ėshtė derdhur nė ujėrat e lagunės dhe aktualisht ajo ka precipituar nė fund tė saj. Sipas specialistėve, precipitimi i naftės nė fund tė lagunės e bėn tė pamundur pastrimin e zonės, pasi edhe teknika e pastrimit mungon nė vendin tonė. "Kjo zonė ėshtė braktisur thuajse plotėsisht nga shpendėt karakteristikė tė dikurshėm. Nafta ka qenė nė sipėrfaqe tė ujit, por tashmė ka zbritur nė thellesi dhe ka dėmtuar tė gjithė llojet e peshqve. Po kėshtu, vihet renjė largim i shpendėve karakteristikė, tė cilėt e kishin populluar kėtė zonė mė parė",-pohon pėr "Shekullin" Jak Gjini, i cili ėshtė pėrgjegjėsi i ambientalistėve nė Lezhė. Ai thekson se ambientalistėt e kėtij qyteti i kanė paraqitur Ministrisė sė Mjedisit njė projekt pėr pastrimin e lagunės dhe pritet reagimi i zyrtarėve tė kėsaj ministrie, pėr fatin e mėtejshėm tė lagunės sė Shėngjinit.

 20. #60
  Larguar
  Anėtarėsuar
  17-11-2006
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kisha nje e mail per temen qe me ka ardhur dy tre muaj me pare nuk e di nese ia vlen po hidhini nje sy.
  Respekte.

  __________________________________________________ __________________________________________________ ______________________________
  Gjerat e persosura nga natyra jane me te mira se ato te pergatitura nga arti - Ciceroni  Pergatitur nga Qendra Rajonale e Mjedisit

  Rr. Ismail Qemali, Nr. 27, Kati III

  Kutia postare 127, Tirane

  Tel/Faks (+355 4) 23 29 28

  Email: info@albania.rec.org  PERMBAJTJA  **************

  NGA VENDI

  - Elbasan, mbyllet fabrika e cimentos

  - S’ndalen peshkaqenet, kapet i katerti

  - “Nese shumohen ketu, e veshtire se ikin me”

  - Nis fushata e pyllezimit ne qarkun e Kukesit  *************

  Nga BOTA

  - Riciklimi dhe riperdorimi “duhet te kene status te njejte

  - Shkarkimet e grimcave te imta ne Austri rriten ndjeshem  **************

  Njoftime

  - Takimi i VI Kombetar i OJFM-ve mbi “Gjelberimin e Zgjedhjeve Lokale”

  - Workshop per Politikat e Zhvillimit Rajonal ne konteksin e BE dhe SNZHR

  - Workshop per prezantimin e projekteve ne fushen e biodiversitetit

  - Vacancy announcement

  - Seminar per identifikimin e problematikes lidhur me hapesirat e futjes ne Shqiperi te produkteve me Amiant (azbest)

  - Thirrje per projekte ne kuadrin e Programit te Granteve te Vogla

  - Forum Urban "Qyteti Neser?!"

  - Call for abstracts for the 15th International Conference on Environmental Bioindicators

  - Regional Scientific Coordinator for the Iimplementation of the Convention on Biological Diversity in the Dinaric Arc Ecoregion

  - REEEP Media Award for Excellence in Sustainable Energy Reporting in Central and Eastern Europe  Te gjitha OJF-te mjedisore dhe ato qe kryejne aktivitete per mjedisin, jane te mirepritura te dergojne informacione ose njoftime, ne adresen Mjedisi Sot info@albania.REC.org, ose Kutia Postare 127, Tirane. Informacioni i perditshem ne forme elektronike behet i mundur ne saje te mbeshtetjes se Ambasades se Mbreterise se Vendeve te Ulta, ne kuader te Projektit «Rritja e Ndergjegjesimit Mjedisor permes Edukimit Mjedisor dhe Programit te Informacionit».  ****************

  Nga vendi  Elbasan, mbyllet Fabrika e Cimentos

  Fatmir Popja, Gazeta Shqiptare, fq. 19  Tejndotja e qytetit te El basanit nga ana e op eratoreve te medhenj industriale, dje ka cuar ne mbylljen perkohesisht te Fabrikes se Cimentos (ECF), e cila para disa vitesh eshte marre me koncension nga libanezet. Pas gjobave dhe paralajmerimeve te bera nga Ministria e Mjedisit dhe Agjencia Rajonale e Mjedisit e ketij qarku, drejtuesit e kompanise se huaj kane mbyllur aktivitetin e prodhimit ne nje afat te pacaktuar. Drejtori i Agjencise Rajonale te Mjedisit ne Elbasan, Beqir Kilaka shprehet se dje ka qene afati i fundit per kompanine libaneze qe te vendoste ne kete objekt sistemin e ri te thithjes se pluhurave. Mosrespektimi i ketij afati dhe i paralajmerimeve te bera nga ana e krereve te Mjedisit, ka bere qe te mbyllet fabrika. Shkresa zyrtare e firmosur nga vete ministri Lufter Xhuveli i eshte dorezuar perfaqesuesve te kompanise se huaj mengjesin e djeshem. Sipas Kilakes, ECF-ja nuk ploteson parametrat kunder ndotjes ne kete qytet.

  VENDIMI

  Dy jave me pare, ARM-ja, e nxitur dhe nga ankesat e shumta te banoreve te Elbasanit ne lidhje me ndotjen, u kane kerkuar libanezeve qe te vendosnin impiantin e filtrimit te pluhurave ne Fabriken e Cimentos. Perfaqesuesit e Mjedisit i lane afat kompanise se huaj per vendosjen e ketij impianti deri diten e djeshme. Me gjithe paralajmerimet, libanezet nuk kane plotesuar kete kerkese. Menjehere, ministri Xhuveli ka urdheruar mbylljen e aktivitetit te kesaj fabrike, e cila aktualisht ze nje vend te rendesishem ne prodhimin e cimentos ne shkalle vendi. Drejtori i ARM-se, Beqir Kilaka sqaron se para disa muajve u instalua ne fabrike sistemi i thithjes se pluhurave, por pas nje defekti te pesuar ai doli jashte funksionit. Nga ana tjeter, Kilaka thote se impianti kunder ndotjes pritet te vije nga Gjermania gjate diteve ne vijim. Por deri ne vendosjen e sistemit te thithjes se pluhurave, Fabrika e Cimentos do te rrije e mbyllur.

  FABRIKA

  Ajo ndodhet ne periferi te qytetit te Elbasanit, ne krah te djathte te rruges nacionale Elbasan-Tirane dhe perfshihet ne komunen e Bradasheshit. Prej shume vitesh Fabrika e Cimentos, Uzina e Celiqeve (e kompanise turke “KURUM”) si dhe Uzina e Ferrokromit (e kompanise “DARFO”), jane konsideruar si tre operatoret qe kane shkaktuar ndotje te madhe ne qytetin e Elbasanit dhe rrethinat e tij. Here pas here banoret kane protestuar, duke kerkuar marrjen e masave te menjehershme kunder ndotjes, qe rrezikon seriozisht jeten e tyre. Presioni nga ana e komunitetit beri qe drejtuesit e Mjedisit te kerkonin qe ne objektet ne fjale te vendosej sistemi i thithjes se pluhurave. “KURUM” dhe “DARFO” kane bere instalimin e impiantit te filtrimit, ndersa ende nuk eshte realizuar nje gje e tille ne Fabriken e Cimentos ne Bradashesh.  ****************

  S’ndalen peshkaqenet, kapet i katerti

  Jorgjeta Gjanci, Gazeta Panorama, fq. 11  Ujerat e Adriatikut po shnderrohen ne vende te shumimit te peshkaqenit. Fakti i frikshem vjen pas kapjes se nje kelyshi peshkaqeni nga nje peshkatar i vjeter, ne afersi te ures se Dajlanit ne Durres. Tri rastet e kapjes se egersirave te detit fundjaven e fundit jane pasuar me alarmin se ata jo vetem po i afrohen Adriatikut, por dhe po lindin ketu te vegjlit e tyre.  Shtimi i peshkaqeneve ne afersi te bregdetit po jep shenjat e alarmit per pushuesit qe do te frekuentojne ne muajt e ardhshem plazhin.

  Festim Spaho, 50-vjecari i apasionuar ndaj peshkimit, tregon se ishte nisur nga Maliqi i Korces ku jeton, per te njerezit e tij ne Durres. Te dielen ai ka dale per te peshkuar me grep, kur pas pak kohesh ka terhequr ne siperfaqe jo nje peshk te zakonshem, por kelyshin e species se tmerrshme. Kishte nje gjatesi 35 cm dhe peshe 200 grame. Vete Spaho thote se e ka bere publik kete fakt, per hir te rrezikut qe ky fenomen mbart per bregdetin dhe vete njerezit.

  - Kur e kapet peshkaqenin e vogel?

  Rreth ores 16:00 te se dieles po gjuaja peshk tek ura e Dajlanit dhe grepi e kapi kete krijese te vogel. Sapo e pashe e njoha qe ishte peshkaqen i vogel. Duke u nisur nga rreziku qe mund te perbeje neser prania e kesaj specieje ne keto brigje, mendova ta bej kete fakt publik. Shiheni, forma e kokes eshte ajo e peshkaqenit, vecse duke qene shume i vogel nuk ka dhembe.

  - Saktesisht, ku ishte vendi ku ju po peshkonit?

  Po peshkoja afersisht 100 metra me poshte se ura e Dajlanit dhe afro 2 metra larg nga bregu. Pasi e dallova me kujdes e nxora nga deti dhe e mbeshtolla me kujdes.

  - Kush ju tha se kjo specie eshte peshkaqen?

  E njoh vete. Jam peshkatar i vjeter, kam peshkuar qe ne moshen 9–10 vjecare.

  - Si mendoni, cfare moshe mund te kete?

  Nuk e di per moshe, por di qe eshte 35 centimetra i gjate dhe ka nje peshe mbi 200 grame. Brenda ne bark i gjeta keto dy qeska te vogla prej plastmasi me mbushje te brendshme dhe me mbetje te fildispanjes ne krye. Mendoj se jane ushqim artificial dhe i ka ngrene nga grepat e peshkatareve te tjere. Ne keto raste ai mund te kete marre edhe goditje te ndryshme, sepse kur e kapa une ishte disi i trullosur.

  - Zakonisht ku peshkoni?

  Ne lumin Devoll, i cili kalon prane qytetit ku jetoj, por kur shkoj te vjehrri ne Durres dal ne breg te Adriatikut, ndersa kur jam ne Greqi peshkoj ne det, ne afersi te qytetit te Vollosit...  ***************

  “Nese shumohen ketu, e veshtire se ikin me”

  Gazeta Panorama, fq. 11  Zeri me i njohur i biologjise detare ne Durres, Vaso Stamo, e shpjegon fenomenin e mesymjes se peshkaqeneve drejt brigjeve me efektin “serre”, qe po e shkaterron planetin dita-dites. “Ekuilibrat natyrore jane prishur, tashme uji i Adriatikut ne keto dite nentori ka thuajse temperatura tropikale, ndaj kjo situate sjell lindjen e habitateve te reja per egersirat mishngrenese”, shpjegon biologu Stamo. Sipas tij, fare mire egersirat e oqeaneve te ngrohta mund te gjallojne, gjuajne, madje edhe te shumohen ne Adriatik, fale ndryshimit te klimes. Nuk ka asnje ndryshim per peshkaqenin qe te shumohet si ne ujerat e Adriatikut, ashtu dhe ne ujerat e Paqesorit. Perderisa uji eshte nje temperature optimale per te, atehere shumimi kryhet normalisht per te. Por e keqja eshte se nese keto specie, shumojne dhe lindin ketu, atehere eshte shume e veshtire qe te shkulen prej ketyre ujerave”, sqaron biologu. I pyetur se kur eshte periudha e shumimit te peshkaqeneve, Stamo pergjigjet se ajo varion sipas llojeve te tyre. “Nevojitet nje studim i detajuar per t’u dhene nje pergjigje shkencore rasteve te pahasura me pare me egersirat oqeanike. Deri tani pala shqiptare mund te flase vetem ne kuadrin e hipotezave, pasi asgje nuk eshte e provuar. Mund te hamendesojme qe peshkaqenet u afrohen brigjeve per ushqim, pasi ata jane te pasur me lloje te ndryshme gjallesash, ose nuhasin eren e gjakut dhe te kermes qe e ndiejne permes shqises se gjashte. Sipas Stamos, egersirat mishngrenese e ndiejne prene qe 10 milje larg, ndaj nje gje e tille mund t’i beje shume shpejt plazhet shqiptare te pasigurta.

  Keto fakte korrespondojne edhe me vendet ku peshkataret shqiptare kane kapur peshkaqenet. Behet fjale gjithmone prane grykederdhjeve te lumenjve, te cilet mbartin me vete edhe kufoma kafshesh e mbeturina te gjithfarellojshme, qe terheqin nuhatjen e peshkaqeneve. o.u  *****************

  NIS FUSHATA E PYLLEZIMIT NE QARKUN E KUKESIT

  Top Channel  Problemi i rreshqitjeve dhe erozionit ne qarkun e Kukesit ka filluar te vihet ne qender te vemendjes se sherbimit pyjor. Jane nente fshatra vetem ne rrethin e Kukesit, qe perballen me rreshqitjen masive, qe pervecse ndikon negativisht ne mjedis, demton infrastrukturen dhe vendbanimet. Pyllezimet e reja jane pare gjithmone ne ndikim te dyfishte; ne ate te shtimit te pyjeve qe deri tani vetem po shfrytezohen, si dhe ne parandalimin e rreshqitjeve. Fushata e pyllezimit ka nisur me bashkepunimin me pushtetin vendor dhe me sensibilizimin e vete komunitetit. Kete vit jane shtuar 17 hektare pyje me rreth 34 mije fidane.  ***************

  Nga BOTA  RICIKLIMI DHE RIPERDORIMI “DUHET TE KENE STATUS TE NJEJTE

  ENDS Europe DAILY 2200  Evropa duhet te vazhdoje t’i jape riciklimit “te pakten te njejten perparesi si riperdorimi” ne kuader te direktives ligjore, e cila eshte duke u shqyrtuar aktualisht, kerkojne prodhuesit e hekurit. Grupi i ketij sektori Apeal, e ben kete thirrje, pasi te dhenat e nxjerra prej tyre tregojne se eshte lene pas dore procesi i riciklimit te paketimeve metalike gjate vitit 2005.

  Ne 15 vendet anetare te Bashkimit Evropian, riperdorimi i hekurit eshte rritur mesatarisht nga 62.5% ne vitin 2004 ne 66%. Sipas nje vleresimi te plotem mesatarja e 25 shteteve evropiane eshte 63%. Disa prej rritjeve me te shpejta, mbi 12% nga viti ne vit ne Lituani, jane arritur prej shteteve te reja anetare te Bashkimit Evropian. Midis 15 shteteve ekzistuese evropiane, Danimarka dhe Britania e Madhe kane raportuar rritjen me te madhe ne vitin 2005.

  Gjendja e hierarkise se mbetjeve ne Bashkimin Evropian, parandalimi, riperdorimi, riciklimi, rigjenerimi dhe depozitimi, eshte nje nga pikat kryesore te diskutimeve lidhur me direktiven ligjore. “Mesazhet rreth vlerave te riciklimit” duhet te nxisin qeverite te perfshijne masa qe “shperfillin totalisht ndikimin e materilave paketuese te riciklueshme”, shprehet drejtori i grupit Apeal.  Per me shume informacion:

  http://www.apeal.org/  ***************

  Shkarkimet e grimcave te imta ne austri rriten ndjeshem  Numri i zonave qe tejkalojne kufijte e Bashkimit Evropian lidhur me shkarkimet e grimcave te imta, jane dyfishuar gjate vitit te kaluar ne Austri, ben te ditur Agjencia kombetare e Mjedisit.

  Sipas agjencise, 58 stacione te monitorimit kane raportuar tejkalim te larte dhe joligjor te grimcave te imta PM10 gjate vitit te kaluar, krahasuar me 28 qe ishin ne vitin 2004. Faktori kryesor jane shkarkimet e medha nga sektori i transportit.

  Nderkohe eshte duke u shqyrtuar legjislacioni evropian per cilesine e ajrit, i cili do t’u jape shteteve anetare me shume fleksibilitet ne arritjen e limiteve per PM10en.  Per me shume informacion:

  http://www.umweltbundesamt.at/presse/lastnews/  ****************

  Njoftime  Takimi i VI Kombetar i OJFM-ve mbi “Gjelberimin e Zgjedhjeve Lokale”  9-10 dhjetor 2006, Hotel Mondial, ora 10.00.  Takimi i VI i shoqatave organizohet nga Milieukontakt– zyra per Tiranen ne bashkepunim me grupimin Ekolevizja ne kuader te projektit “Mbeshtetje per Levizjen Mjedisore Shqiptare”. Synimet e ketij takimi jane:

  a) Te prezantoje punen e bere nga grupimi Ekolevizja dhe fushaten “Gjelberimi i Zgjedhjeve Vendore”;

  b) Te diskutoje rruget per te vendosur mjedisin ne axhenden e zgjedhjeve vendore, vjeshte 2006;

  c) Te prezantoje dhe strategjine e Milieukontaktit per te ardhmen;  Takimi eshte konceptuar shume nderveprues. Ne seancat plenare do te prezantohet logo dhe moto e fushates por edhe materiale te tjera te pergatitura nga grupi i eksperteve prane ekolevizjes. Pjesa me e madhe e seancave jane pune ne grupe per te gjeneruar sa me shume ide dhe aktivitete per shoqatat ne mbeshtetje te fushates kombetare.  Per me shume informacion, si dhe per te terhequr formularet e rregjistrimit, ju lutem kontaktoni:

  Valbona Mazreku

  Milieukontakt International Representative for Albania

  Rr A.Frasheri, ish godina qeveritare

  Sh 3; Ap 4; Tirane

  Tel/fax (4) 234851

  E-mail: mkoe@albmail.com / milieuka@icc-al.org  *****************

  Workshop per Politikat e Zhvillimit Rajonal ne konteksin e BE dhe SNZHR  Ne kuadrin e pergatitjes se Strategjise Kombetare per Zhvillim dhe Integrim (SKZHI), Ministria e Ekonomise, Tregetise dhe Energjitikes (METE) ka udhehequr dhe drejtuar procesin e pergatitjes se draft-dokumentit bazik te Strategjise Ndersektoriale per Zhvillim Rajonal (SNZHR), ne bashkepunim me Ministrite e tjera te linjes dhe me asistencen teknike te siguruar nga PNUD.

  Me synim sqarimin dhe shpjegimin e rendesise se politikave rajonale ne konteksin e BEse dhe permbajtjen dhe synimet e draft-dokumentit bazik te SNZHR, do te organizohen nje seri workshopesh.

  Keto workshope do te kene nje synim te perbashket, njohje dhe konsultim, mbi draft-dokumentin e mesiperm, i cili do te sherbeje si baze per formulimin e SNZHRse te plote deri ne fund te vitit 2007, nepermjet nje procesi te gjere konsultimesh me aktore nga sektori publik, shoqeria civile dhe sektori privat, ne nivel qendror, rajonal dhe lokal.

  Ne daten 27 Nentor 2006 ora 9.00 – 14.00 eshte planifikuar te zhvillohet workshopi i pare ne qytetin e Tiranes, prane METE, ku do te referojne ekspertet nderkombetare qe asistuan ne pergatitjen e draft-dokumentit bazik te SNZHR.  ***************

  Workshop per PREZANTIMIN E projekteVE NE FUSHEN e biodiversitetit  Data: E premte, 24 Nentor

  Vendi: Hotel MondiAl, Tirane  “Drejt gjetjes se rrugeve te perbashketa nder aktivitete te ndryshme ne menyre qe te gjenden mekanizmat e domosdoshem per te mbrojtur biodiversitetin kombetar ne perputhje me rekomandimet e SBPV dhe direktivat e GEF dhe Konferences se Paleve/Konventa e Biodiversitetit KB”  Objektivi i Aktivitetit te Aftesimit II per Biodiversitetin, lidhur me vleresimin e nevojave per Vleresimin e Ngritjes se kapaciteteve per te adresuar Prioritetet e Strategjise se Biodiversitetit dhe Planit te Veprimit te Shqiperise, eshte qe te ndihmoje Shqiperine ne kontrollin e progresit mbi prioritetet e identifikuara ne SPVB, identifikimin e boshlleqeve, pikave kyce, alternativave dhe nevojave prioritare ne te ardhmen, vleresimin e metejshem te nevojave per ndertimin e kapaciteteve; analizen e kapaciteteve vepruese dhe percaktimi i mekanizmave te domosdoshem per mbrojtjen e biodiversitetit kombetar, ne perputhje me rekomandimet e SBPV dhe direktivat e GEF dhe Konferences se Paleve KP/Konventa e Biodiversitetit KB.

  Ky objektiv do te arrihet nepermjet aktiviteteve te meposhtme:

  – Vleresimi i gjendjes dhe nevojave per zbatimin e masave per konservimin dhe zhvillimin e qendrueshem in-situ dhe ex-situ.

  – Vleresimi i kapacitetit dhe efektivitetit te perqasjeve per vleresim, trajtim dhe monitorimin e rreziqeve specifike per biodiversitetin ne ekosistemet pyjore, kullosore, bujqesore dhe detare, qe do te perfshijne rishikimin e statusit dhe mundesive per permiresim.

  – Percaktimi i nevojave dhe mundesive per krijimin e nje Mekanizmi te shkembimit te informacionit dhe krijimi i Mekanizmit te Shkembimit te Informacionit.

  – Vleresimi i kapacitetit dhe nevojave per te cuar perpara MSHI, per te krijuar dhe operuar nje baze te dhenash te informacionit mbi biodiversitetin dhe sistemin e monitorimit.

  – Pergatitja e Raportit te dyte kombetar per Konferencene Paleve.

  Workshopi do te organizohet per te grumbulluar te gjithe aktoret e projekteve GEF, te lidhura me biodiversitetin ne Shqiperi.  ***************

  VACANCY ANNOUNCEMENT  The UNDP office in Albania is looking for a qualified candidate who could fill the following vacancy.  Vacancy No: UNDP/2006/61

  Post Title: Local Project Coordinator, Integrated Ecosystem Management in the Prespa Lakes Basin of Albania, FYRoM, Greece

  Duty station: Korca, Albania

  Duration of Assignment: 3 months probation period (with possible extension)

  Type of Contract: Special Service Contract

  Salary Range: NO-A

  Educational Background: University degree in environment, rural development and/or related fields

  Work Experience: Over 3-4 years of UNDP or other international organization

  project management experience with a mix of government,

  non-governmental and/or private sector practical experience.

  Tentative starting date: December 10, 2006

  Deadline for Application: 30 November 2006, 5:00 p.m.

  Job Description: is available at the UNDP site http://undp.org.al

  Interested and qualified candidates should submit the letter of interest, the updated CV and copies of supporting documents including letters of reference, to the following address:  Batkhuyag Baldangombo/ Human Resources Unit

  UNDP Office, Rr. Deshmoret e 4 Shkurtit, Villa 35,

  Tel: 257627/233122 / 233148 / 233149  Please indicate on the envelope and on your cover letter the position you are applying for.

  Only short-listed candidates will be notified.  ****************

  Seminar per identifikimin e problematikes lidhur me hapesirat e futjes ne Shqiperi te produkteve me Amiant (azbest)  Shoqata “Per Politika te Reja te Mbrojtjes se Mjedisit dhe Zhvillimit Rajonal” dhe Ministria e Mjedisit, Pyjeve, dhe Menaxhimit te Ujerave, ne kuader te projektit “Studimi i gjendjes dhe masat per permiresimin e situates per eleminimin e rrezikut Amiant” financuar nepermjet nje granti te Ambasades se Mbreterise se Hollandes, organizojne nje seminar te specializuar me target-grupe diten e Hene, date 20 Nentor 2006, ora 09.30, prane Drejtorise se Pergjithshme te Doganave ne Tirane.

  Ne vijim te evidentimit ne pune e siper te dobesive te sistemit, dhe ne perputhje me objektivat e projektit, ne kete faze te punes ky seminar i rradhes do te jete i orientuar drejt evidentimit te hapesirave te hyrjes se produkteve me permbajtje Amianti ne Shqiperi, dhe drejt analizes se nderhyrjeve qe do ta forconin sistemin e parandalimit te futjes se ketij materjali kancerogjen ne vendin tone. Do te kete perfaqesues te te gjithe aktoreve qe duhet te ushtrojne nje rol ne kete drejtim, perfaqesues nga Ministrite e interesuara, nga i gjithe sistemi doganor, etj. Ftohen te marrin pjese dhe te kontribuojne ne suksesin e seminarit gjithashtu te gjitha OJF-te mjedisore, dhe ne vecanti ato qe operojne ne fushen e mbrojtjes nga ndotja dhe ne ate te parandalimit te kercenimeve mjedisore ne shendetin publik. Ftohen te marrin pjese gjithashtu sipermarrjet prodhuese apo tregtare qe kane lidhje me importin e Amiantit ne perberje te produkteve.

  Pjesemarresit do te kene ne dispozicion materjale te ndryshme produkte te projektit per rrezikun Amiant.  Person kontakti: Dr. Romeo Hanxhari

  Rr. ”M.Shyri”, P. 1/3, Tirane

  Email: new.environment.policies.alb@gmail.com  ****************

  THIRRJE PER PROJEKTE NE KUADRIN E PROGRAMIT TE GRANTEVE TE VOGLA

  Lajmerim i Fondacionit soros  Programi i Granteve te vogla prane Fondacionit Soros, nepermjet dhenies se granteve, synon zhvillimin e bashkepunimit me OJF shqiptare dhe grupe te ndryshme qytetare.  Ky program per vitin 2006 ka si objektiva:

  – Te mbeshtese pjesemarrjen qytetare;

  – Te nxise dialogun qytetar dhe mendimin kritik/alternativ rreth rrugeve me te mira per zhvillimin e vendit;

  – Te ndihmoje per forcimin e kohezionit social me synim kryesor ndihmen per grupet e menjanuara.  Perparesi do te kene projektet qe do te ndikojne ne drejtimet e meposhtme:

  – Pjesemarrja qytetare ne perpunimin e politikave dhe te vendim-marrjes ne nivel qendror dhe vendor;

  – Rritja e transparences dhe monitorim i praktikave te qeverisjes;

  – Rritja e aksesit te qytetareve ne informacionin e institucioneve publike;

  – Gjallerimi i dialogut qytetar per pavaresine e pushteteve, per politikat ne media dhe per garantimin e lirise se shprehjes;

  – Ndihme per pakicat, shtresat e menjanuara, femijet dhe grate ne nevoje etj.  Ne kete program jane te ftuara te aplikojne organizata joqeveritare qe punojne me komunitetin, grupe pune dhe institute te perpunimit te politikave qe veprojne ne keto fusha. Perparesi te vecante do te kene organizatat me seli ne rrethe; shoqatat me antaresi dhe baze komunitare, si dhe subjektet qe perfaqesojne grupe te menjanuara.  Shuma e financuar per cdo projekt do te jete deri ne 7500$.  Te interesuarit duhet te paraqiten prane sekretarise se Fondacionit Soros (OSFA) per te terhequr formularet dhe per t'u njohur me kriteret e aplikimit ne Programin e Granteve te Vogla ose mund t’i printojne formularet nga faqja e internetit e Fondacionit Soros www.soros.al  Forma e aplikimit dhe dokumentat e tjera te nevojshme duhet te dorezohen ne nje zarf prane Zyres se OSFA-se drejtuar Programit te Granteve te Vogla deri me 8 dhjetor 2006 ne adresen e meposhtme:  Fondacioni Shoqeria e Hapur per Shqiperine

  (Fondacioni Soros)

  Rruga "Pjeter Bogdani", Nr.23

  Tel:34621/34223/35856

  Fax: 35855

  Tirane  Kete informacion dhe dokumentat e aplikimit mund t’i gjeni edhe ne faqen tone te internetit www.soros.al  *******************

  Forum Urban "Qyteti Neser?!"  Kemi kenaqesine t’ju ftojme ne Forumin Urban “Qyteti Neser?!” qe do te organizohet diten e Merkure date, me date 22 Nentor 2006, ora 8.30 ne ambientet e Hotel Sheraton. Ky aktivitet i rendesishem eshte nje nisme e perbashket e Co-PLAN, Institutit per Zhvillimin e Habitatit, Ministrise se Brendshme dhe Shoqates se Bashkive Shqiptare, ne bashkepunim me Bashkite Fier dhe Elbasan.  Forumi eshte organizuar ne kuadrin e mbylljes se programit “Per nje Qeverisje te Mire Urbane – EGUG II” dhe mbeshtetet nga Ambasada e Mbreterise se Vendeve te Ulta.  Qellimi i forumit eshte perhapja e pervojes se fituar permes ketij programi ne qytetet Fier dhe Elbasan ku per mese 3 vjet permes proceseve pjesemarrese jane zhvilluar mjaft produkte me vlere per menaxhimin strategjik te pushtetit lokal si p.sh. Strategji te Zhvillimit te Qytetit, Plane te Pergjithshem Rregullues, Sisteme Informacioni mbi Territorin, Buxhetimi me Pjesmarrje etj.  Duke vleresuar punen dhe eksperiencen a njesive te tjera vendore si dhe organizatave te tjera vendase dhe te huaja do te donim te debatonim mbi keto eksperienca per te kontribuar ne menyre praktike ne procesin e decentralizimit dhe fuqizimit te pushtetit lokal.  ****************

  Call for abstracts for the 15th International Conference on Environmental Bioindicators  The Environmental Bioindicators Foundation and the Environmental Bioindicators journal invite you to submit an abstract for the 15th International Conference on Environmental Bioindicators being held June 7-9, 2007 at the City University of Hong Kong in Kowloon, Hong Kong SAR.  Organized by the City University of Hong Kong and the International Society of Environmental Bioindicators (ISEBI), this event will follow the 5th International Conference on Marine Pollution and Ecotoxicology, being held from 4 to 6 June 2007.  Major topics for platform and poster sessions at the 15th International Conference on Environmental Bioindicators will include:

  – Marine and Terrestrial Indicators of Climate Change

  – Use of Sentinel Animals for Tracking Bird Flu

  – Mercury Bioindicators

  – Drugs and the Efficacy of Waste Water Treatment

  – Biomarkers of Environmentally-derived Disease

  – Microbial Indicators for Tracking Industrial and Sewage Pollution

  – Bioindicators of Water, Air and Soil Pollution

  – Radioecology

  – Genetic Markers

  Leading scientists have been invited to deliver keynote addresses, and to form sessions and workshops in these fields. Other topics will be added in accordance with abstracts that are submitted. Abstracts will be accepted across the hierarchical range of indicator systems, from molecular or genetic indicators to landscape-level indicators, including microbial, plant and animal indicators.  Additional Suggested Themes include, but not limited to:

  – Coral Reef Indicators

  – Policy & Regulatory Uses

  – Endocrine Disrupters

  – Physiological Indicators

  – Landscape Indicators

  – Pesticides

  – Petroleum Contamination

  – Plant & Wildlife Indicators

  – Water Quality

  – Benthic Indicators  Submission Guidelines and Template

  Submission Deadline: Sunday, January 7, 2007

  Acceptance Decisions: Friday, February 16, 2007

  Presentation Due Date: Monday, May 7, 2007  For more information on the 15th International Conference on Environmental Bioindicators,

  please visit www.InformaLearning.com/EBI.  *****************

  REGIONAL SCIENTIFIC COORDINATOR FOR THE IMPLEMENTATION OF THE CONVENTION ON BIOLOGICAL DIVERSITY IN THE DINARIC ARC ECOREGION  WWF the global nature conservation organisation, is looking for a Regional Scientific Coordinator for a new project aiming at building enabling conditions for the implementation of the Convention on Biological Diversity – Programme of Work on Protected Areas (CBD/PoWPA) in the Dinaric Arc ecoregion, including the following countries: Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, and Albania. The project will (i) gather, elaborate, produce and make available the basic information that is needed by decision-makers and other stakeholders; (ii) build capacity to implement CBD PoWPA within national and local authorities; (iii) ensure that PoWPA receives greater attention in the political agenda of all five countries.  This is a part-time, 40 month position, starting in March 2007. The position can be based at the applicant’s current working place within the Dinaric Arc Ecoregion.  The Regional Scientific Coordinator will be responsible for the implementation of most of the activities foreseen under the information component of the project. He/she will liaise with the biodiversity experts within the ecoregion and lead the establishment of the network of institutions towards achieving project objectives. A Protected Area Gap Analysis for the ecoregion based on the best available information will be produced, as well as a set of biodiversity indicators, a red data list, a set of maps of existing and planned infrastructure and land use, and a website.  The Regional Scientific Coordinator must cultivate strong and cooperative working partnerships relationship with biodiversity experts and key institutions involved in research, planning and biodiversity protection within the ecoregion. His/her main tasks will be to:

  • Lead the establishment of a network of experts and institutions committed to providing the information needed for the protected areas gap analysis, and endorsed by the respective governments.

  • Lead the Protected Areas gap analysis for the ecoregion based on the best available information, identification of biodiversity conservation targets, and creation of the red data list for the ecoregion. Ensures that these data are made available to all key actors involved in the implementation of the PoWPA.

  • Represents the project in all relevant scientific fora within the ecoregion  The ideal candidates are nationals from one of the five project countries with:

  • Graduate degree in biology, ecology, environmental science, natural resources management or related fields. Minimum of five years of post-educational working experience management or related fields is required.

  • Recognition as a conservation science leader with a proven track record of success and accomplishment

  • Experience in collaborating with biodiversity experts at universities and national institutions within the ecoregion. Candidate must have the presence and stature to engage the highest levels of leadership in these organisations.

  • Understanding of the region’s current issues in conservation and development.

  • Excellent oral and written English and Serbo-Croatian communication skills required. Knowledge of Slovenian and/or Albanian would be an advantage.

  • Good inter-personal, networking and organisational skills. Self-motivation and an ability to initiate actions and to follow through to satisfactory completion.

  • Good level of computer literacy especially data management.

  • Ability to work under pressure and meet deadlines.

  • Availability to undertake frequent travel within the region and to other venues as required  Applicants should send a cover letter and curriculum vitae to:

  Ms. Marzia Ventimiglia

  WWF Mediterranean Programme Office – Via Po 25 C (00198 Rome)

  By e-mail: mventimiglia@wwfmedpo.org

  Deadline for Applications: 31 December 2006

  Only Short-listed candidates will be contacted  *******************

  REEEP Media Award for Excellence in Sustainable Energy Reporting in Central and Eastern Europe  The Renewable Energy Efficiency Partnership (REEEP) and Green Horizon — the quarterly magazine of the Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe (REC) — in partnership with The Guardian Foundation proudly announce the

  The award aims to boost the coverage of sustainable energy alternatives by mass media by encouraging journalists to produce and publish a higher number and quality stories, reports and other media materials.  The Award

  The REEEP Media Award for Excellence in Sustainable Energy Reporting in Central and Eastern Europe (CEE) will be awarded in three categories:

  First Prize of EUR 1,500;

  Second Prize of EUR 750 each; and

  Honourable Mention of EUR 500 each.

  The awards ceremony will take place during a high profile REEEP event in the first half of 2007.  Selection

  A panel of REEEP media and sustainable energy experts will evaluate the entries based on the formal and quality criteria listed below. Experienced journalists from the Green Horizon magazine of the REC and The Guardian Foundation will sit on the jury. Winning media entries should:

  cover topics and provide vital information related to sustainable energy, including renewable energy, energy efficiency, alternative forms of energy, and their effects on society and the environment;

  have had measurable impact on communities and society in CEE countries;

  have appeared in print, on air or online in the period August 1, 2006 – February 28, 2007; and

  demonstrate high-quality journalism.  Applications

  Entries for the REEEP Media Award should be sent by post or electronically to the REEEP Regional Secretariat for CEE (see address below). To be considered complete, entries must contain a copy of the published media material on paper or CD; an English language translation or transcript; and a completed application form (enclosed with this announcement).  Completed entries must be received by 5 p.m. on Thursday, March 15, 2007.  Judit Balint, Project Manager

  REEEP Regional Secretariat for Central and Eastern Europe and Turkey

  Regional Environmental Center, Ady Endre ut 9-11, Szentendre 2000, Hungary

  Tel: (36-26) 504-000, Fax: (36-26) 311-294, E-mail: jbalint@rec.org  **************

  C'eshte "Mjedisi Sot"  “Mjedisi Sot" eshte nje nga botimet periodike te Qendres Rajonale te Mjedisit - Zyra ne Shqiperi. Ne kete botim ditor do te gjeni lajme dhe probleme mjedisore nga shtypi i dites, informacion per aktivitete mjedisore nga vendi dhe bota.

  Per t'u futur falas ne listen e shperndarjes se "Mjedisi Sot" ose per t’u cregjistruar, dergoni nje e-mail ne adresen: info@albania.REC.org

  Versionin e shtypur mujor te "Mjedisi Sot" mund ta gjeni prane Zyres se REC ne Shqiperi.  Lajmet mjedisore ditore dhe "Mjedisin Sot" mujor mund t'i gjeni edhe ne internet: http://albania.REC.org  ****************

  C'eshte REC  Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) per Evropen Qendrore e Lindore eshte nje organizate nderkombetare jopartizane, joavokate, jofitimprurese qe mbeshtet zgjidhjen e problemeve mjedisore ne Evropen Qendrore e Lindore (EQL), duke nxitur bashkepunimin ndermjet organizatave joqeveri-tare, qeverive, bizneseve e aktoreve te tjere mjedisore, si dhe duke mbeshtetur shkembimin e lire te informacionit dhe pjesemarrjen e publikut ne vendimmarrjen mjedisore.

  REC eshte krijuar ne 1990 nga ShBA, Komisioni Evropian dhe Hungaria. Sot REC, bazohet ligjerisht ne Karten e tij, nenshkruar nga 28 vende dhe Komisioni Evropian, dhe ne nje marreveshje nderkombetare me qeverine hungareze. REC ka zyren qendrore ne Szentendre, Hungari dhe zyrat e vendeve ne secilin prej 16 vendeve perfituese. Shqiperia e ka nenshkruar Karten e REC ne 1992. Zyra e REC per Shqiperine eshte hapur ne 1994. Kjo zyre punon per realizimin e misionit te REC duke mbeshtetur organizatat jofitimprurese, institucionet mjedisore ne te gjitha nivelet, dhe aktore te tjere te interesuar ne fushen e mjedisit, duke mbeshtetur proceset pjesemarrese dhe shkembimin e lire te informacionit. Fushat kryesore te veprimtarise jane: Programi i granteve per OJF-te; Planet Lokale te Veprimit ne Mjedis, Informacioni Mjedisor; Edukimi Mjedisor; Programi i kualifikimit per OJF-te dhe zyrtare te mjedisit, nismat dhe programet vendore e rajonale; etj.

  ************************************************** ***********************************  ***********************
  Nese jeni te interesuar te njiheni me cfare ndodh cdo dite ne mjedisin
  shqiptar dhe neper bote, abonohuni falas ne "Mjedisi Sot", pakete e perditshme elektronike.
  Dergoni nje mesazh me titull "Abonim" tek info@albania.rec.org
  ************************

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shpetoni Akademine Marubi
  Nga kino nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 23-02-2009, 18:51
 2. Reforma e sistemit politik nė ambientin shqiptar
  Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 13:35
 3. Shpetoni mbretereshen nga Al-Kaida!
  Nga Alket123 nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-12-2005, 05:44
 4. Shpetoni shqipen
  Nga Kryeplaku nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 05-03-2003, 15:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •