Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 79 prej 79
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime nė 56 postime
  Po ne shqiptaret ca beme per t'u mbrojtur nga nderhyrja greke?
  Asgje..............
  i'u a hapem portat kat e kat...bujrum Janaqis deri ne Tepelenaqis sa s'eshte vonaqis o klysh pe gerkaqis...

 2. #62
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Ndersa analizat e Pedros dhe sugjerimet qe Pedro ben per teza PhD apo per botime te tjera jane perralla me mbret per te na vene ne gjume...
  Por syri vigjilent i Partise, bashke me kllasen punetore dhe fshataresine kooperativiste qe nuk flene (ose flene ne kembe), i ka kuptuar keto qellime armiqesore dhe nuku e ha ate kokrra te ulirit...


  Per sa i perket temes, eshte tashme shume e qarte qe, bazuar ne studimet e Harxhit dhe artikujt e Rimekebjes, faji per 97'-ten duhet kerkuar jashte kufijve te RSH. Po ore po, nuk e ka fajin klasa politike shqiptare e cila lejoi krijimin e firmave piramidale, bashkepunoi dhe i mbeshteti ato, si edhe injoroi paralajmerimet e institucioneve financiare nderkombetare per rrezikun qe ato paraqesnin. Fajin natyrisht nuk e ka mentaliteti pertac i popullit te lavdishem per te fituar sa me shume para pa punuar, idiotesia qe nuk i lejonte te shohin mashtrimin evident, kalbja morale qe justifikonte para qe vinin nga tregeti armesh, droge dhe femrash. Fajin nuk e kane p.sh. turmat qe dolen neper rruget e Lushnjes dhe qytetesh te tjera duke kerkuar mos-mbylljen e firmes Xhaferi dhe me vone firmave te tjera. Fajin pra nuk e ka shoqeria shqiptare, e cila ishte ne kompromis te plote me dukurine korruptive te firmave piramidale, kuptohet per sa kohe keto u jepnin interesa 300-400%. Jo jo, nuk e ka fajin ajo shoqeri qe nxorri nga gjiri i saj individed-monstra si dhe u be deshmitare e shtazerise se papare te periudhes 97'-98' dhe me pas, qe mbushi varrezat me djem dhe Evropen me droge dhe prostituta.
  Gjithcka ishte nje komplot i armikut te jashtem, ajo dihet tashme ketu e shume vjet...
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 3. #63
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mund te shikoje shume kendveshtrime analitike te:
  Real Politikes, Balances se Fuqive, Problemet Ekonomike qe destabilizuan shtetin, Mungesa e eksperteve per ceshtjet e Kompanive Rentiere, Idealizmin e disa qe shkruajne ketu, Realisteve qe e shikojne fajin tek vetja, por te gjitha gjerat jane ne kompleks dhe nderthuren me njera tjetren per te ndertuar ate kompleks mozaiku per 1997, Jam shume dakort me mendimet e tuaja por duke mare parasysh edhe faktin qe ne lexojme ate qe shkruani dhe jo ate qe ju keni ndermend por qe nuk e shprehni apo Ironizoni, Pedro me dashje apo pa dashje shkruan nje arsyetim qe spermbahet ne kete mozaik. Apo si permbahet asnje mendimi racional. Kete e them ne baze analizash te thella te bera nga shqiptaret qe studiuan 1997, faktor tjeter dhe shume i rendesishem ishte "Lirimi nga burgu i nje te faktuari politikan dhe ardhja e tij ne pushtet nepermjet grekeve" Kjo tregohet qarte ne artikullin qe i referohet edhe takimeve zyrtare.

  Gjithkush e ka te qarte qe ne asnje vend te botes nje lider politik i denuar per vjedhje jo vetem qe karriera politikanit mer fund por as qe behet fjale te jete edhe anetar partie... (Eksperienca Angli, US, France, Gjermani...)

  Ndoshta Harxhi eshte nje bllok i madh i atij mozaiku qe ne mundohemi te plotesojme sepse po smesuam nga gabimet tona nuk ecim perpara.

  Edvin 83 revolta do te vinte nga brenda dhe per arsye te parave jo se ne kemi perplasje fetar apo me minoritetin grek... (e kupton iden pas asaj)
  Skemi as perplasje ortodoksi-myslimanizem apo as minoritet grek me mazhoritet shqiptar, shqiptaret ne Lushnje , Vlore , Tepelen u revoltuan per firmat piramidale dhe jo per autonomin e Vorioepirit apo shkeputje te jugut.

  Qeveria e shpetimit kombetar admnistoi gjithe ata te burgosur qe nuk ishin as politik apo per arsye idealiste ata ishin te parat qe ne munges parash krijuan bandat dhe vodhen dogjen e gjobiten shume qytete. Politika greke luajti rolin me an te agjenteve pastaj u balancua me hyrjen e saj nga turqia. Llogjike e paster balancimi.

  Nese dikush shkruan nga nje shtet pro aleances shqiptare ne mardheniet nderkombetare ketu jemi vet ne qe i politizojme gjerat apo jo dp17. Sepse un apo kushdo tjeter smund te mohoj faktet e shkruajtura mire, ashtu sic nuk mund te lejoj ne intelektin tim te gjykoj se po shkruante filani nga Australia apo Zelanda e re e spaska te drejt te mbeshtes politiken e nje kombi, pjesa me e madhe jane shqiptare qe shkruajne studiojne jashte. Ka nacionaliste ka dhe moderniste (neoliberal) qe duan nje mardhenie te mire me fqinjet. Per kete po punohet ne procesin e madh te integrimit ne B.E.

  1) Ligji i pare ne diplomaci eshte ne nuk kemi mundesi te zgjedhim kundershtarin ai eshte faktik.
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 4. #64
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Kundershtari ate pune ka, edhe ne rastin tone Greqia beri ate qe i takonte...
  Eshte si te akuzosh sulmuesin e skuadres kundershtare ne futboll se pse ai gjuajti ne porten tone e beri gol.....
  PO ne rastin tone ku ishte portieri????
  Pse ne e hapem porten dhe e ndihmuam bile te shenonte gol????????????

 5. #65
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ti thua: Mungesa e eksperteve per ceshtjet e Kompanive Rentiere,
  [/I]
  Vertet beson se ne nuk kishim eksperte per ato? Sigurisht qe kishim, mjeshtra bile. Osenuk e njeh fare sistemin financiar, dhe ky s'eshte mekat, ose nuk do ta njohesh...ka ketu ne forum disa financiere dhe i lus qe te shkruajne dicka per kete. Vec kesaj ne kishim qindra, po, qindra specialiste financiere te bankave te ndryshme qe asistonin mjeshtrat tane. Te jesh i sigurt bankieret tane kane qene dhe jane shume te pregatitur per te dalluar keto lojra naive qe cdo shitese e MAPO-s i dallon.

  Ti thua: Lirimi nga burgu i nje te faktuari politikan dhe ardhja e tij ne pushtet nepermjet grekeve" [/I]
  Venja ne pushtet e tij u be, jo per te krijuar nje qeverri te forte, absolutisht jo. Ai ishte pjese e lojes dhe si i vetmi kundershtar i denje per Te parin. Deri sot une ve re qe ne nuk kemi pasur asnje qeverri te forte, por perpjekje per te qeverrisur fort, si mjet per te arritur qellime te caktuare(kjo eshte mjaft e gjere dhe jashte teme per tu analizuar). Pra Nano erdhi ne pushtet jo si i dashuri i dikujt, por si i pershtatshem... dhe jo i pershtatshem si qeverritar i mire por si kundershtar i mire i te parit.

  Ai u vu ne pushtet nga nje kompleks me i gjere, grek dhe ......gjithe ato te tjera copa te nje mozaiku gjigand i cili nuk ka perfunduar akoma se ndertuari...Ky mozaik qe i ngjet aq shume legjendes se Rozafes, por me permasa gjigande qe shtrihen ne kohe dhe hapesire me menyre te frikshme.
  Loja vazhdoi me mjaft manipulime te vogla brenda saj, qe nga "komitetet e shpetimit publik", presionet e vazhdueshme karshi policeve edhe kur "polici" nuk kishte fare, ortiqet e thashethemeve qe dilnin cdo dite nga zyra te caktuara dhe perhapeshin ne popull, i cili si ajo debora e sapo rene ishte nje teren i favorshem per ato ...dhe deri ne mobilizimin e rezervisteve.
  Ka shume ngjarje te vogla qe formojne nje sfond makaber.
  Ka shume ngjrje te medha per Shqiperine, kete skene kaq te ngushte.
  Barre shume e rende per nje popull aq te demtuar nga diktaturat e meparshme...
  Respekt
  DP
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dp17ego : 14-05-2006 mė 09:17
  sereno

 6. #66
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Ti thua: Mungesa e eksperteve per ceshtjet e Kompanive Rentiere,
  [/I]
  Vertet beson se ne nuk kishim eksperte per ato? Sigurisht qe kishim, mjeshtra bile. Osenuk e njeh fare sistemin financiar, dhe ky s'eshte mekat, ose nuk do ta njohesh...ka ketu ne forum disa financiere dhe i lus qe te shkruajne dicka per kete. Vec kesaj ne kishim qindra, po, qindra specialiste financiere te bankave te ndryshme qe asistonin mjeshtrat tane. Te jesh i sigurt bankieret tane kane qene dhe jane shume te pregatitur per te dalluar keto lojra naive qe cdo shitese e MAPO-s i dallon.

  Ti thua: Lirimi nga burgu i nje te faktuari politikan dhe ardhja e tij ne pushtet nepermjet grekeve" [/I]
  Venja ne pushtet e tij u be, jo per te krijuar nje qeverri te forte, absolutisht jo. Ai ishte pjese e lojes dhe si i vetmi kundershtar i denje per Te parin. Deri sot une ve re qe ne nuk kemi pasur asnje qeverri te forte, por perpjekje per te qeverrisur fort, si mjet per te arritur qellime te caktuare(kjo eshte mjaft e gjere dhe jashte teme per tu analizuar). Pra Nano erdhi ne pushtet jo si i dashuri i dikujt, por si i pershtatshem... dhe jo i pershtatshem si qeverritar i mire por si kundershtar i mire i te parit.

  Ai u vu ne pushtet nga nje kompleks me i gjere, grek dhe ......gjithe ato te tjera copa te nje mozaiku gjigand i cili nuk ka perfunduar akoma se ndertuari...Ky mozaik qe i ngjet aq shume legjendes se Rozafes, por me permasa gjigande qe shtrihen ne kohe dhe hapesire me menyre te frikshme.
  Loja vazhdoi me mjaft manipulime te vogla brenda saj, qe nga "komitetet e shpetimit publik", presionet e vazhdueshme karshi policeve edhe kur "polici" nuk kishte fare, ortiqet e thashethemeve qe dilnin cdo dite nga zyra te caktuara dhe perhapeshin ne popull, i cili si ajo debora e sapo rene ishte nje teren i favorshem per ato ...dhe deri ne mobilizimin e rezervisteve.
  Ka shume ngjarje te vogla qe formojne nje sfond makaber.
  Ka shume ngjrje te medha per Shqiperine, kete skene kaq te ngushte.
  Barre shume e rende per nje popull aq te demtuar nga diktaturat e meparshme...
  Respekt
  DP
  Po te kishim eksperte te mire per kohen ateher variantet mund te ishin te shumta si licensimi i bankave private, kontrolli i perqindjeve. Nje kontroll administrativ ne financat e brendshme per kompani qe arin permasa makroekonomike. Ate qe beri deloiden toiche ta bente me perpara, ne periudhen e ekzistences se firmave nje plan afat gjat i kthimit te parave brenda kushteve te caktuara nga kotrolli i balaceve dhe qarkullimit te parase ne menyre te paster si cdo kompani e madhe... (keshtu flasim sot) por ajo qe dua te them qe edhe sot e kesaj dite analistet ekonomik kritik apo politik jane te kufizuar por jo ne ate mase si atehere...
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 7. #67
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  replike

  Citim Postuar mė parė nga The Dardha
  Po te kishim eksperte te mire per kohen ateher variantet mund te ishin te shumta si licensimi i bankave private, kontrolli i perqindjeve. Nje kontroll administrativ ne financat e brendshme per kompani qe arin permasa makroekonomike. Ate qe beri deloiden toiche ta bente me perpara, ne periudhen e ekzistences se firmave nje plan afat gjat i kthimit te parave brenda kushteve te caktuara nga kotrolli i balaceve dhe qarkullimit te parase ne menyre te paster si cdo kompani e madhe... (keshtu flasim sot) por ajo qe dua te them qe edhe sot e kesaj dite analistet ekonomik kritik apo politik jane te kufizuar por jo ne ate mase si atehere...
  Lojrat e tipit te piramidave, por ne variante te ndryshme, paraqiten akoma ne te gjitha shtetet ku statusi politik eshte i manipulueshem.
  Keto lojra ne politike quhen "Tavolinat me tre kembe", duke ju referuar paqendrueshmerise se kesaj tavoline ne rast se i hiqet njera kembe. Menyrat si ndertohen keto "tavolina" jane te shumellojshme, duke filluar nga sistemi financiar i shtetit dhe deri tek mikroekonomia. Nje variant i saj eshte te themi sot statusi i Serbise, se ciles i kerkohet te dorezoje X gjeneral ne Hage ne kembim te hyrjes ne EU. Po ashtu nje variant i tille eshte filmi Siriana...keto shfaqen ne cdo fushe, art bile, kinematografi, politike(psh gjendja e veshtire ne te cilen u ndodh Greqia pas ndarjes se Pranveres Demokratike nga partia e Micotaqit). Ndarja e Pollos Nga PD po ashtu ngriti nje tavoline te tille etj, etj; po te kerkosh gjen gjithandej.
  Cdo profesor i Historise ne gjimnaz i di keto, cdo ekonomist e dinte qe ato, (Piramidat), nuk kishin asnje logjike ekonomike per te qendruar dhe cdo qytetar e dinte qe nuk jepet paraja per nje cope leter amballazhi. Pash zotin, te gjithe e dinin qe ishte nje bixhoz i thjeshte, por ne po flasim: kush i ngriti dhe Pse u ngriten dhe jo a e dinite njeri sa te rregullta ishin nga ana financiare.
  Bankieret tane nuk e mbyllnin zyren sikur kontabilizimi i fondit te cedonte edhe 1 Lek, jo me mijra dollare , ne rastin e Piramidave.
  DP
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dp17ego : 14-05-2006 mė 13:05
  sereno

 8. #68
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Thjesht te ktheheshin parate ishte ideja sepse falimentimi ne menyre te kontrolluar do te ishte me ne menyre te mire ne kthimin e parave tek populli. Perderisa ato ishin skema te pastra piramidale dhe loje e thjesht bixhozi ateher ku ishin ekspertet qe te dilnin e te bertisnin publikisht me vjen keq por replika te sjell kundra asaj qe ju thoni me lart, kishte ekspert por qe sbene gje. (keshtu flasim ne 2006) por mungesa e nje kompanie qe kontrollon financat apo menyra per zigjdhje ka por se si u shfrytezuan politikisht ato mos te percjell shabllon qe u premtohen leket per fushat elektorale 100%...

  Menyrat si ndertohen keto "tavolina" jane te shumellojshme, duke filluar nga sistemi financiar i shtetit dhe deri tek mikroekonomia. Nje variant i saj eshte te themi sot statusi i Serbise, se ciles i kerkohet te dorezoje X gjeneral ne Hage ne kembim te hyrjes ne EU.
  ( ne mareveshjet e pagesat per fushata te partive politike u bene hapur ne zgjedhje por lobing behet gjithandej) legalizimi ishte pika kyce e kthimit ne bank
  por aferat ekzistojne por qeveria pati fajin duke kontrolluar ato ne fazat perfundimtare e jo me para pse? nga mungesa e eksperteve qe duhej te vepronin qe ti thua qe ishin shume por sfolen hapur, si FMN apo institucione nderkombetare apo Banka Boterore qe kane analiste te kualifikuar.

  Kot per kuriozitet nuk e di ke vene re batuten tek filmi Siriana, kur krahason ne menyr ofenduse GDP e vendit arab me ate te Shqiperis per te ofenduar te ardhurat e nje vendi prodhues nafte me nje vend si ky i yni.

  Qe ka 15 pa privatizuar Kesh apo Eksport 0-te produktit vendas sepse smund te konkuroj ne BE. Shqiperia shfrytezohet nga vendet e huaja vetem per krahun e lire te punes dhe mallrat dalin made in greece apo made in italy. Ngelen vetem ca firma ne forem te vogel zanati. Shqiperia ka ngelur mbrapa ne krahasim me vendet e Ballkanit, investitoret jane ne nivelin 0.
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 9. #69
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Per tipat qe kane mendjen e Pedros bashke me Pedron, mund te thuhet se u mungon aftesia per gjykim dhe mendim kritik. Kjo vjen nga mungesa e te lexuarit dhe nuk eshte faji i Pedros qe eshte i manget nga ana analitike, aq me teper ne njohuri. Nje analize e tille qe ka bere Harxhi, eshte analitike sepse bazohet ne arsyetime faktike. Ndersa analizat e Pedros dhe sugjerimet qe Pedro ben per teza PhD apo per botime te tjera jane perralla me mbret per te na vene ne gjume...
  Jam shume dakort me ty.
  Mua me mungon aftesia per gjykim, thjesht prej faktit se nuk e gjykoj si fakt nje shkrim gazete, aq me teper kur gazetat i perkasin rrymave ultranacionaliste, dhe aq me teper kur sillen tituj dhe shkrime gazetash, te cilat as nuk hedhin dot as driten me te vogel mbi ndonje komplot te mundshem.
  Jam dokort me ty, kur thua, qe me mungon mendimi kritik.
  Mua me mungon mendimi kritik dhe kjo duket fare mire ne shkrimet e mia, sepse keshtu duhet te jete ne te vertete, apo jo, kur nuk e ha sapunin per djathe, atehere te mungon mendimi kritik.
  Jam dakort me ty kur thua, qe une jam i manget nga ana analitike dhe nuk kam njohuri, sepse une ne ate kohe kam jetuar mes bresherive te plumbave dhe gjemimit te bombave dhe nuk kam se nga te kem njohuri nga ajo kohe. Po te isha arratisur nga Shqiperia me nje cope pasaporte diplomatike, sic bene shume veta ne ate kohe, sot ndoshta do te isha duke u kolovitur ne kolltukun e zv.ministrit te Jashtem, pasi do te kisha shkruar ndonje master mbi komplotet e fqinjeve ndaj Shqiperise, dhe e gjitha pa e vene koken ne rrezik dhe pa u lodhur fare. Mjaftonte qe ne pushimin nga nje döner kebab ne tjetrin, te germoja pak arkivet per ndonje mbeturine gazete greke, te cilen do t“ja dergoja ndonje profesoreshe ne Edinburgh ose ne Honolulu per ta perkthyer.
  Por c“ti besh, ne ate kohe une bridhja sa ne Jug e ne Veri duke shoqeruar trupen e kanalit te lajmeve turk ntv, e prandaj nuk e kam idene fare se cfare ndodhte ne Shqiperi. Ndoshta do te kisha me teper njohuri sikur ne ate kohe te bridhja rrugeve te Parisit Ankarase apo Berlinit.
  Ma gavte la nata thone piemontezet.

  Gjithkush e ka te qarte qe ne asnje vend te botes nje lider politik i denuar per vjedhje jo vetem qe karriera politikanit mer fund por as qe behet fjale te jete edhe anetar partie... (Eksperienca Angli, US, France, Gjermani...)
  Jam shume dakort me arsyetimin tend. Ama duhet ti shkojme arsyetimit deri ne fund. Une personalisht jam mese i bindur qe Fatos Nano ka qene dhe eshte nje hajdut dhe halabak ordiner, i cili nuk meriton gje tjeter vecse te kalbet ne burg. Por kjo te behet ne baze te ligjit dhe me ane te nje procesi te rregullt gjyqesor, dhe jo me ane urdhrash lideresh partie, perndryshe rreshqasim perseri atje ku ishim. Sali Berisha i ka bere Nanos nderin me te madh qe mund t“ja kete bere atij ndonje njeri ndonjehere. Ne vend qe Nano te perfundonte burgjeve si nje hajdut ordiner, sic e meritonte, Berisha e rehabilitoi Nanon duke e bere ate viktime te diktatures berishiane, aq sa edhe ne Keshillin e Europes, Fatos Nano kishte statusin e te burgosurit politik. Kjo eshte edhe arsyeja perse Nano doli jo vetem pa lagur, por na u be edhe Kryeminister disa here me rradhe. Ishte Berisha ai, qe e solli Nanon ne pushtet dhe jo komploti i qeverise greke. Po per kete jeni te qarte?

  Per sa i perket te tjerave, keshtu sic eshte nisur ky diskutim nuk sjell dot ndonje gje te frytshme, sepse kam pershtypjen se njerezit nuk duan te shohin te verteten ne sy. Dhe kjo eshte dhe arsyeja perse shoqeria shqiptare nuk resocializohet dot, por gangrenizohet cdo dite e me teper.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pedro : 14-05-2006 mė 17:51
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 10. #70
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Anėtarėsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  kėtu
  Mosha
  76
  Postime
  231
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Po sikur te mos kene qene greket, por te kene qene turqit ata qe bene katrahuren ne Shqiperi dhe duke pare reagimin grek dilnin gjoja me deklarata se ishin gati te dergonin trupat per "te mbrojtur" Shqiperine?
  Nuk ka sikur ore Pedro, nuk ka sikur. E dime tashme qe ishin greqerit ata qe bene katrahuren ne Shqiperi, jo turqit, sado qe ti & co te perpiqeni ta mohoni te verteten. Ama sado qe te perpiqeni, diellin me shoshe nuk e zini dot ....

  Po, mor xhuku, ti i di te gjithe si vetja, qe orientohen pas shteteve sikur te ishin skuadra futbolli, njeri eshte tifoz grek, tjetri tifoz serb, tjetri tifoz amerikan e tjetri tifoz italian. Ne fund fare asnje nuk eshte tifoz me Shqiperine.
  Degjo Pedro, kur them qe ke orientim pro-grek, une nuk them vetem se dua te te akuzoj ty ashtu kot. Perkunderazi, orientimin tend pro-grek une e bazoj ne vete shkrimet e tua, dhe ato shkrimet e tua Pedro, i karakterizon nje fryme e theksuar anti-shqiptare.
  Je perbuzes ndaj shqiptareve, ndaj Shqiperise dhe ndaj shqiptarizmit Pedro. Tallesh dhe nencmon perpjekjet e shqiptareve per te perforcuar pozitat e tyre ne Ballkan, dhe e ke zakon te besh komente kunder shqiptareve te Kosoves.

  Megjithese kunder shqiptareve nuk ke lene gje pa thene, nuk te kam pare qofte edhe nje here te vetme te denosh pislleqet e fqinjeve ndaj shqiptareve. Madje edhe kur inkuadrohesh ne ato tema qe trajtojne aktet anti-shqiptare te fqinjeve, ti cdohere ben apologjistin, domethene perpiqesh te arsyetosh apo justifikosh anti-shqiptarizmin e fqinjeve sllavo-greke.

  Te gjitha keto veprimet e tua qe i permenda me siper, me bejne te mendoj qe ti Pedro ose nuk je me kombesi shqiptare, ose edhe po te jesh nominalisht shqiptar, nuk ndihesh i tille. Fundja fundit eshte zgjedhja dhe e drejta jote te mos ndihesh shqiptar, dhe une ne kete zgjedhjen tende nuk mund te te perzihem. Por ama une nuk mund te lejoj qe nje jo-shqiptar, nje person qe ndihet me shume grek sesa shqiptar, te na beje patriotin duke mbrojtur djallezite e greqerve .....

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Post

  Citim Postuar mė parė nga Pedro
  Jam shume dakort me ty.
  Mua me mungon aftesia per gjykim, thjesht prej faktit se nuk e gjykoj si fakt nje shkrim gazete, aq me teper kur gazetat i perkasin rrymave ultranacionaliste...
  I nderuar Pedro, po e riperseris, ky nuk eshte shkrim gazete por nje teme Master of Science e Bilkent University. Ty te mungon vertet mendimi dhe gjykimi kritik, sepse e ushqen mendjen me argumenta te kota nga gazetat e tua te preferuara. Pra, ti nuk je tip shkencor ne kete aspekt. Une kam lexuar temen e masterit te gjithen dhe mund te jap vleresimet e mia, por i kane dhene profesore te medhenj perpara meje. Une nuk po kerkoj te te mbush mendjen, sepse ti perfaqeson eliten e famshme shqiptare me parime te teorive te konspiracionit alla-Balkan. Prandaj, nuk kam ndermend ta vazhdoj kete diskutim me ty. Si keshille te fundit, te stimuloj ta lexosh shkrimin me kujdes. Vertet ekzistojne njeanshmerira, por duhet te dish qe ato nuk paraqiten ne shkrimin per master.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 12. #72
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jam shume dakort me arsyetimin tend. Ama duhet ti shkojme arsyetimit deri ne fund. Une personalisht jam mese i bindur qe Fatos Nano ka qene dhe eshte nje hajdut dhe halabak ordiner, i cili nuk meriton gje tjeter vecse te kalbet ne burg. Por kjo te behet ne baze te ligjit dhe me ane te nje procesi te rregullt gjyqesor, dhe jo me ane urdhrash lideresh partie, perndryshe rreshqasim perseri atje ku ishim. Sali Berisha i ka bere Nanos nderin me te madh qe mund t“ja kete bere atij ndonje njeri ndonjehere. Ne vend qe Nano te perfundonte burgjeve si nje hajdut ordiner, sic e meritonte, Berisha e rehabilitoi Nanon duke e bere ate viktime te diktatures berishiane, aq sa edhe ne Keshillin e Europes, Fatos Nano kishte statusin e te burgosurit politik. Kjo eshte edhe arsyeja perse Nano doli jo vetem pa lagur, por na u be edhe Kryeminister disa here me rradhe. Ishte Berisha ai, qe e solli Nanon ne pushtet dhe jo komploti i qeverise greke. Po per kete jeni te qarte?

  Per sa i perket te tjerave, keshtu sic eshte nisur ky diskutim nuk sjell dot ndonje gje te frytshme, sepse kam pershtypjen se njerezit nuk duan te shohin te verteten ne sy. Dhe kjo eshte dhe arsyeja perse shoqeria shqiptare nuk resocializohet dot, por gangrenizohet cdo dite e me teper
  .[/QUOTE]

  Ritheksoj qe faktet jane te mjaftueshme dhe por sistemi i Gjykatave le shume per te deshiruar dhe kjo eshte pika kyce qe interesi i ekzekutivit ne cdo lloj lufte ngaj korrupsionit eshte qe si Prokuroria dhe Gjykata ta mbeshtesin.

  Per kete asnjehere njerez te inkriminuar nuk u denuan kurre, si nga mos veprimi i drejte i gjykatave apo duke mbyllur njerin sy prokuroria prandaj eshte nje lufte e fort edhe sot.

  Ne artikull jane mardheniet zyretare te ish kryeministrit me Zyretare grek fakte reale ne artikull. Dhe nese sje ne dijeni kjo vjen nga mos leximi. Por edhe ju hyni ne ate pjese qe duhet te jepni mendim reth dickaje pa qene ne dijeni. Te flasesh ne lidhje per dicka per nje shkrim edhe te flaseh per autorin jane dy gjera krejtesisht te kunderta.

  Fajer negy ka te drejte: Rregulli i dyte i Diplomacise eshte te mbrosh interesat e shtetit qe ti perfaqeson.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Dardha : 15-05-2006 mė 11:24
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 13. #73
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  I nderuar Pedro, po e riperseris, ky nuk eshte shkrim gazete por nje teme Master of Science e Bilkent University. Ty te mungon vertet mendimi dhe gjykimi kritik, sepse e ushqen mendjen me argumenta te kota nga gazetat e tua te preferuara. Pra, ti nuk je tip shkencor ne kete aspekt. Une kam lexuar temen e masterit te gjithen dhe mund te jap vleresimet e mia, por i kane dhene profesore te medhenj perpara meje. Une nuk po kerkoj te te mbush mendjen, sepse ti perfaqeson eliten e famshme shqiptare me parime te teorive te konspiracionit alla-Balkan. Prandaj, nuk kam ndermend ta vazhdoj kete diskutim me ty. Si keshille te fundit, te stimuloj ta lexosh shkrimin me kujdes. Vertet ekzistojne njeanshmerira, por duhet te dish qe ato nuk paraqiten ne shkrimin per master.

  Po ku e kuptove ti, mor aman, se kjo na qenka teme per Master of Science, duke qene se madmoiselle Harxhi, sic na e jep ne CV e saj, Master of Arts e ka kryer ne Universitetin e Edinburgut, kurse ne Universitetin e Bilkentit me 1998 nisi programin per Ph.D, te cilin pas nje viti e transferoi ne Britanine e Madhe.
  Edhe boll bere si i ditur dhe duke u hequr si tip interesant dhe shkencor, qe na paske lexuar te gjithe temen e Edith Harxhit per Master of Science.

  E para
  Ne shkencat politike dhe sociologjike fitohet Master of Arts dhe jo Master of Science.

  E dyta
  A nuk te bie pak ne sy, se autoresia e shkrimit eshte e dyfishte, kurse tezat per master jane individuale. Per te ta perkthyer ty, qe ta marresh vesh me mire, tezen per master e shkruan dhe e paraqet nje person i vetem dhe jo dy veta.

  E treta
  Pjesa e cituar eshte e shkeputur nga artikulli i Edith Harxhit dhe Mal Berishes. Lexoje me vemendje nqs nuk e kishe lexuar akoma:
  Konkluzion
  Hulumtimi, analiza dhe me se fundi botimi i ketyre dokumenteve qe prezantuam ne kete shkrim jane nje apel i vendosur ...............
  Ke nevoje per sqarime te tjera apo te ta shpjegoj me ane te nje skice?

  Tani per sa i perket shkrimit te Harxhit dhe Berishes, kam deshire te citoj fundin e tij te tipit "a doni me per Belulin" dhe menyra e te shkruarit, e cila te kujton hartimet letrare te viteve para `90. Nenvizimet dhe shenimet ne kllapa jane bere nga une

  Konkluzion
  Hulumtimi, analiza dhe me se fundi botimi i ketyre dokumenteve qe prezantuam ne kete shkrim jane nje apel i vendosur ndaj te gjithe bashkeatdhetareve tane, patriote, nacionaliste qe besojne tek e drejta qe kane shqiptaret per te jetuar te lire ne trojet e tyre, ne te cilat kane ardhur bashke me Diellin. Ky material i bazuar ne pretendimet greke ndaj Shqiperise te dhena nga vete media greke, si dhe shtratit anti - kombetar qe ajo ka gjetur ne radhet e komunisteve shqiptare dhe elementit anti - shqiptar brenda shoqerise shqiptare, perfaqesuesve te qarqeve anti shqiptare greke ne pushtet dhe ne opozite, kane si qellim ti shtohen perpjekjeve te patrioteve dhe nacionalisteve demokrate shqiptare ane e mbane botes, e sigurisht atyre qe e perjetojne direkt presionin greko - komunist ne Shqiperi. (fjaline e lexova dhjete here, por por mua nuk ka kuptim llogjik.)Me ane te ketij materiali dhe fakteve te hedhura per here te pare ne shtypin dhe median shqiptare, menduam se do te mundesojme perhapjen e te vertetes se hidhur, se kush ishte shkaktari kryesor i prishjes se qetesise qe mbreteronte ne Shqiperine e para vitit 1997 dhe se kush u mundua te minonte luften Per ēlirimin dhe pavaresimin e Kosoves.
  Ky materiali i bashkohet zerit te nacionalisteve shqiptar, punes se diaspores shqiptare jashte vendit, endrres se mijera intelektualeve shqiptare jashte Shqiperise dhe trojeve shqiptare, per te pare nje shtet te perparuar me te cilin ne mund te krenohemi.
  Ky material, sherben si kushtrim, per te gjithe Shqiptaret brenda dhe jashte vendit, per te kuptuar, menduar dhe vepruar kunder asimilimit te Shqiperise dhe planeve te fqinjeve tane per aneksimin e vendit, shkaterrimin total te ekonomise tone, per nxjerrjen e Shqiperise jashte planeve dhe politikave te vendeve aleate te cilat duan te shohin nje Ballkan te zhvilluar por ne baze te stabilizimit te faktorit shqiptar te rroberuar ne shekuj nga fuqite dhe akset lindore.
  Ne keto momente qe po luhet edhe akti final per stabilizimin e ēeshtjes se pambyllyr shqiptare, kur Shqiperia eshte futur ne nje qorrsokak nga klika greko-serbe-komuniste, kur shqiptaret vazhdojne te marrin rruget e mergimit per nje jete me te mire duke kenaqur endrren serbo-greke per pastrim etnik te trojeve shqiptare (a thua e ka fajin Serbia dhe Greqia per emigrimin e shqiptareve), kur truri dhe mendja e ndritur e intelektualeve shqiptare mergon (edhe per kete e ka fajin agjentura e huaj?) dhe vuan pasojat e largimit nga Shqiperia dhe me deshperim pret ti jipet shansi i vetem per tu rikthyer (Harxhi e ka fituar tashme shansin e vet ), kur populli ne territorin e Republikes se Shqiperise ka arritur varferine maksimale dhe nje pesimizem patologjik per te ardhmen e vendit dhe politiken ne pergjithesi, kur ēeshtja shqiptare eshte shitur ne menyren me flagrante ne tregjet e politikes serbo-greke, kur Kosova eshte drejt rruges se qarte per fitoren e pavaresise dhe eshte zgjuar ndergjegjia kombetare e shqiptareve ane e mbane botes, duhet te kuptohet qarte nga ēdo shqiptare se vetem ne jemi te zotet te rikthejme vlerat kombetare qe kane patur gjysherit dhe stergjysherit tane, vetem ne mund te ndalojme shperberjen tone si komb, vetem ne mund te pengojme andartizimin e jugut te Shqiperise, vetem ne mund te rifitojme besimin ne vetevete dhe ne arenen nderkombetare, vetem ne mund te rindertojme ekonomine tone te shkaterruar, vetem ne mund ti rikthejme vetes ekonomine familjare qe kishim filluar ta ngrinim deri ne vitin 1996, vetem ne mund te kthejme qetesine dhe rendin ne vend, dhe se fundi ne jemi pergjegjes per te ardhmen qe na pret dhe krijimin e nje platforme kombetare nga e cila do te varet mbarevajtja jone politike, ekonomike dhe shoqerore. Per kete, ne rradhe te pare duhet ndergjegjesim mbi ate qe na ndodhi dhe se kush na shkaterroi e vazhdon te na shkaterroje dhe poshteroje, si dhe kthim ne vlerat e verteta kombetare dhe demokratike
  .
  Thjesht per tu habitur, qe ky person eshte nr. 2 i diplomacise shqiptare

  Dhe per ta mbyllur, deshiroja ta pyesja anetarin e forumit fejer_nagy:
  Ma perkufizo pak cdo te thote te jesh shqiptar dhe cfare te ben te mendosh qe une qenkam jo-shqiptar ose te pakten qe ti je me shqiptar se une?

  Cfare na qenke zotrote, qe na paske marre persiper te lejosh dhe te ndalosh njerezit?

  Ku e gjen gjithe kete frymezim per magallomanizmin tend?
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pedro, te jesh i sigurt se ekziston Master of Science ne cdo lloj fushe, dhe tema per master e Harxhit eshte Master of Science. Leri menjane prezantimet publike, sepse une kete gje e di me mire se kushdo... Per sa i perket shkrimit, eshte bazuar ne temen e Harxhit dhe eshte bere ne bashkepunim me M. Berishen. Kjo eshte shume normale. Edhe une kam bashkepunuar ne disa kerkime me profesore, dhe tek permbledhja e kerkimeve tona neper gazeta (ku audienca eshte me e pergjithshme) kemi therritur edhe te tjere per te shkruar nje shkrim me disa opinione me shume. Me vjen keq qe vazhdoj te perseris te njejtat gjera ne disa fjali, por tani po ta permbledh ne nje fjele: qenke vertet i mbytur nga mungesa e logjikes kritike.

  Per me teper, balkanasit ne pergjithesi e kane per zakon te atakojne personalitete (qofshin profesioniste, qofshin politikane) nga statusi i tyre aktual ose ne qofte se u mungon statusi, nga ndonje gabim gramatikor i bere para kush e di sa vitesh. Pra, ju (me Pedron ne krye) nuk arrini dot te argumentoni ate qe shkruani, sepse ju mungon nje teze e qarte. Kjo teze qe ju duhet te propozoni nuk ekziston sepse nuk i keni aftesite e duhura per te gjetur argumente te mjaftueshme. Per pasoje, kufizoheni ne te shkruarit duke u valvitur sa andej kendej dhe duke keputur fillin e temes. Te keshilloj ty Pedro, dhe disa te tjere, te rilexojne postimin no. 1 te kesaj teme...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 15. #75
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Sa merrni vesh ju nga diplomacia, merr vesh edhe Edhit Harxhi qe sot e gjen veten zv/ministre e jashtme ne nje administrate qe i ka vene prioritet vetes maredheniet me fqinjin jugor. Pra, asaj i duhet te lepije ato qe ka vjelle para 9 vjetesh kur ishte ne Ankara, dhe duhet tu shtrengoje doren ne takimet dypalesheve atyre "armiqve te popullit" qe i ka akuzuar me kete artikull propagandistik alla-turka. Dhe nese ju e vleresoni ate si diplomate, kjo nuk thote shume per Harxhin, thote shume se sa ju merrni vesh nga diplomacia dhe me cilin kendveshtrim i shihni zhvillimet rajonale.

  Degjo Pedro, kur them qe ke orientim pro-grek, une nuk them vetem se dua te te akuzoj ty ashtu kot. Perkunderazi, orientimin tend pro-grek une e bazoj ne vete shkrimet e tua, dhe ato shkrimet e tua Pedro, i karakterizon nje fryme e theksuar anti-shqiptare.
  Ne Shqiperi ka mbetje gjenetike turke, ka edhe mbetje ne mentalitet alla-turka. Shpresoj qe ti te besh pjese ne grupin e dyte. Mentaliteti alla-turk i shqiptareve deshmohet duke e perkufizuar "patriotizmin" dhe "shqiptarine" me nje urrejtje ndaj fqinjeve. "Nuk je shqiptar i mire po nuk urreve greket, serbet, bullgaret, italianet, malazezet e mbare boten".... pasi vetem fale urrejtjes se fqinjeve mund te mbulohet e verteta historike 500 vjecare e asaj gjemes qe turqit i bene Shqiperise si popull. Pra kendveshtrimi i juaj nuk eshte kendveshtrimi i nje shqiptari ballkanik, eshte kendveshtrimi i nje "arnaudi" ne "Turqine Evropiane".

  Pra, ju (me Pedron ne krye) nuk arrini dot te argumentoni ate qe shkruani, sepse ju mungon nje teze e qarte. Kjo teze qe ju duhet te propozoni nuk ekziston sepse nuk i keni aftesite e duhura per te gjetur argumente te mjaftueshme.
  Gabimi i vetem i Pedros dhe shume si Pedro eshte se ai mendon me mendjen e tij dhe nuk gelltit pa pertypur propaganden e Ankarase. Te sjellesh si fakte artikuj gazetash te ekstremeve te cdo shoqerie, nuk peben FAKT dhe nuk thote asgje per ate qe diskutohet, thote shume per ate qe e ka shkruajtur dhe per ate lexuesin qe e lexon dhe e sheh si fakt te kryer. I pari eshte nje vegel propagandistike e Ankarase, i dyti eshte nje lexues medioker qe nuk ka njohjen e duhur te problemit dhe as kapacitetin intelektual per te menduar me mendjen e vete.

  Cdo shqiptar po te marri ne duar editorialet e gazetave shqiptare ne 1997, mund te arrije ne perfundimin se zjarrin Shqiperise ia vuri gazeta Koha Jone! Ia vuri vertet gazeta Koha Jone zjarrin Shqiperise? Njerez si Mal Berisha dhe Edhit Harxhi mund te mendojne keshtu, pasi nuk duan te vene gishtin atje ku ishte faji i vertete: qeveria e Tiranes qe lejoi hapjen dhe lulezimin e skemave piramidale dhe nuk ishte ne gjendje qe te ruante sovranitetin e vendit.

  Ajo qe dikush qe lexon kete teme nxjerr si mesim, edhe pse kane kaluar 9 vjet, eshte se ka ende shqiptare si The Dardha, Borix, Fejer Nagy e kompani qe nuk kane nxjerre mesime nga historia e 1997. Dr. Berisha i ka nxjerre mesimet e tij, Harxhi i ka nxjerre mesimet e gabimeve te saja, por ju nuk keni nxjerre absolutisht asnje mesim por keni mbetur me te njejtat paragjykime alla-turka dhe alla-komuniste (te cilat konvergjojne tek "armiku i popullit") qe kishit para 1997.

  Koha dhe bota ecen perpara, botekuptimi juaj ngelet ne vend numero.

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 17-05-2006 mė 10:12

 16. #76
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne radhe te pare ne po flasim per artikullin dhe per ngjarjet e 1997 dhe mardheniet Shqiperi - Greqi, ne radhe te dyte me logjiken qe ecen ti i bie qe Amerika mbeshteti Irakun para luftes se Gjirit e per arsye te ketille nuk mund ta godasi me vone.

  E kunderta po ndodh me Shqiperine ajo po krijon mardhenie te mira me shtetet fqinje. Por politika rajonale si e cdo vendi tjeter ndryshon ne lidhje marveshjesh. Por po te jesh per informatik sdo mend qe gjykon me ndryshe dhe per kete ste ve faj.

  I dashur Albo nese po flasim per mardhenie diplomatike i bie me mire te flasesh me eksperte se politikat e jashtme te nje shteti ndryshojne ne periudha te ndryshma kohore e perseris qe po flasim per periudhe 97-00 e jo per vitin 2006.

  Gjeja kryesore eshte qe kemi pikepamje te kundert per nje ceshtje sepse kjo i jep me demokraci mendimit. E dyta politika e jashtme greke eshte me e moderuar karshi rajonit ne ditet e sotme, por kujdes duhet te mesojme nga e kaluara.
  Asnje mendim tend nuk kam injoruar por s-lejoj kursesi, qe gjykimi i nje njeriu qe eshte ekspert informatike te kuptoj kendveshtrimin tone. Nuk lejoj kursesi te te fyej, por Borix dhe Dr Prof te tjere jane ftuar te mbajne Teme ne statistika ne MIT. Shume shkrime ne gazetat e perditshme jane analitike dhe shikojne qeverine e sotme me syrin kritik. Analiza te kryera per institucione te ndryshme kane vene ne dukje institucionet me shperndarje jo normale dmth qe kane elemente te korruptuar ne ecurine e pergjithshme te fushave ku ata kane studiuar, si ne Administraten Publike, apo sitemet e ndryshme Bankare. Risija e vetme e juaja eshte hapja e forumit. Eshte te shikoni gjerat me ngjyra politike. Dhe kurresesi me syrin kritik.

  ETN1 televizioni Kombetar Grek e shume e shume referenca qe kam sjell un nga ai artikull i kam sjell se me duken te rendesishme kete mund ta thoni por. Per mendimin tim. Si ju edhe une i shohim gjerat ndryshe sepse un i shikoj nga brenda e ju nga Filadelfia. Kur nje njeri nuk argumenton gjerat e tij ai fillon e percmon. Me vjen keq por te jemi realist gjithmon jam kritik ndaj cdo gjeje qe une me analizen time mendoj. Artikulli i Harxhit eshte nje pjese e rendesishme qe i mungonte analizes se 97. Sepse mendoje dhe e perserise mozaiku duhet pare i plote.
  E dine mire ata qe jane ne shqiperi se cndodh me shqiperine, ku biznesi grek ka nje prioritet si ne fushen e telekomunikacionit, biznesit te bankave etj. Kete e theme hapur per sot. Shqiperia duhet te eci me hapat e rajonit ne procesin e Evropianizimit por duke pasur parasysh krijimin e nje kompetitivitetit ne te gjitha fushat si ne biznes edhe mardhenie nderkombetare jemi shume larg kesaj. Kur shfrytezojme cdo moment te nxjerim veten tone me lart se tjetri aq me shume kur ate e njohim vetem ne ate cka shkruhet ketu dhe jo ne jeten aktive.

  Rregulli i trete i diplomacise eshte respekto kundershtarin.

  P.S. (lexoni me kujdes postimet e meparshme, ne postimin e pare eshte artikulli i plote)

  Empire State University of New York
  Bachelor: Shkenca Politike: Mardhenie Nderkombetare
  Dhe ne Administrim Biznesi: Menaxhim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Dardha : 17-05-2006 mė 13:22
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Une e kuptoj kendveshtrimin e Albos. Le ta sqarojme. Duke akuzuar shqiptaret per trashegime osmane ne gjenomin e tyre, Albo e klasifikon veten si ortodoks grek, ndaj te cileve une nuk kam asgje kunder, por jane ne pergjithesi qenie te neveritshme. Kete nuk e them nga respekti im per popullin turk, por nga mendja ime, nga gjykimi im. Gazeta Koha Jone u dogj ne 1997 nga "ata" te 1997. Personat fajtore te asaj kohe kane dale dhe kane kerkuar falje (te pakten disa elemente kryesore te asaj periudhe). Pra, fajin e vetedeklaruan.

  Por pyetja qe shtrohet ne kete teme eshte kush perfitoi nga situata. Nga situata, sipas tezes se argumentuar te Harxhit, perfitoi shteti helen ne plan te pare qe nxiste elemente te brendshem shqiptare pro-greke per te shfarrosur kombin shqiptar. Por Albo me shoke nuk arrijne te logjikojne, sepse jane elemente te helenizuara (nuk mund te them te amerikanizuara, sepse do te ishte kompliment per aq sa vlen). Personat si Albo dhe Pedro une i klasifikoj si kafshe politike (sipas D. Agollit), sepse nuk jane profesioniste, por elemente te orientuara nga politika. Nuk jam tip qe atakoj personalisht, por po e bej sepse me eshte permendur emri ne disa postime te personave ne fjale.

  Albo, me lejo te te azhornoj meqe nuk je ne atdhe. Shteti helen me asfaline dhe kishen e homoseksualeve ortodokse ne krye vahzdon te financoje organizatat antishqiptare ne Shqiperi per te nxitur trazira. Omonia vazhdon te mbijetoje per kete arsye. Per me teper, gjate periudhave ku turizmi ne Shqiperi duhet te lulezoje, shteti helen nxit televizionet private dhe publike per te shfaqur video te vitit 1997 me nentitren "Live from Albania". Kjo dekurajon "boten" per te ardhur ne Shqiperi. Mund te vazhdoj ende duke permendur presidentin aktual grek qe hyri ne kufirin tone jugor duke ndezur grindje ne popull. Keto jane fakte, dhe nuk ka rendesi nga merren, por rendesi ka nga kush nxiten. Kjo nxitje dhe te tilla konspiracione vazhdojne ende dhe nuk kane per t'u ndalur per sa kohe qe vendi yne nuk ndal kurverine politike me shtetin grek.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Borix : 17-05-2006 mė 14:06
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 18. #78
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Une e kuptoj kendveshtrimin e Albos. Le ta sqarojme. Duke akuzuar shqiptaret per trashegime osmane ne gjenomin e tyre, Albo e klasifikon veten si ortodoks grek, ndaj te cileve une nuk kam asgje kunder, por jane ne pergjithesi qenie te neveritshme. Kete nuk e them nga respekti im per popullin turk, por nga mendja ime, nga gjykimi im. Gazeta Koha Jone u dogj ne 1997 nga "ata" te 1997. Personat fajtore te asaj kohe kane dale dhe kane kerkuar falje (te pakten disa elemente kryesore te asaj periudhe). Pra, fajin e vetedeklaruan.
  Je i vogel si ne mendim edhe ne shpirt per te me kuptuar mua. Te genjen mendja se ti mund te me kuptosh mua, edhe sikur te duash te kuptosh, ti nuk kupton. Nuk ke si te me kuptosh mua kur ti nuk je ne gjendje te kuptosh realitetin e vitit 2006 te maredhenieve shqiptaro-greke. Dhe per kete realitetin e 2006, une kam shkruajtur ne 2003.

  Albo, me lejo te te azhornoj meqe nuk je ne atdhe. Shteti helen me asfaline dhe kishen e homoseksualeve ortodokse ne krye vahzdon te financoje organizatat antishqiptare ne Shqiperi per te nxitur trazira. Omonia vazhdon te mbijetoje per kete arsye. Per me teper, gjate periudhave ku turizmi ne Shqiperi duhet te lulezoje, shteti helen nxit televizionet private dhe publike per te shfaqur video te vitit 1997 me nentitren "Live from Albania". Kjo dekurajon "boten" per te ardhur ne Shqiperi. Mund te vazhdoj ende duke permendur presidentin aktual grek qe hyri ne kufirin tone jugor duke ndezur grindje ne popull. Keto jane fakte, dhe nuk ka rendesi nga merren, por rendesi ka nga kush nxiten. Kjo nxitje dhe te tilla konspiracione vazhdojne ende dhe nuk kane per t'u ndalur per sa kohe qe vendi yne nuk ndal kurverine politike me shtetin grek.
  Per aq kohe sa do bazohesh real-politiken tek shperthimet e Harxhit dhe tek "kafsheria" e Agollit, do te jesh gjithmone nje hap me perpara me kohen, qe cuditerisht per ty rrjedh ne kahun e kundert.

  Ne jetojme ne vitin 2006, ty te ka ngelur ora ne vitin 1997.

  Albo

 19. #79
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Hej medet per ment' e krese !

  Ky tipi me lart, tip prototipi me nje fjale, ka gjete njefare busulle qe edhe ne pol te veriut te jesh, gjithmone te tregon Greqine. Ndonje tip tjeter (tip prototipi dhe ky tjetri) ka gjete busullen turke.

  Hap kutine, nxjerr medalionin, e var ne qafe, dhe Z. Albo ben gjithmone kujdes qe medalioni te jete nga shkronja G. Se ben vaki dhe nuk e ka mendjen dhe atehere medalioni tregon germen T. Me nje fjale, G-ja per z. Albo eshte aq obsesionale saqe edhe po qe se ai sheh T-ne, mendja i shkon tek G-ja. Njekohesisht dhe e anasjellta. Ēifti G-T eshte ēift qe t'i prish endrrat edhe ne mes te Philly.

  Po sikur t'ua bejme naften edhe G-se edhe T-se, ēfare behet ? Behet ajo qe tipat T dhe G zvogelohen e behen te veckel fare. Ska me buzeqeshje prapa ekranit, ska me nenqeshje "eh, u bere ti vogelush te me kuptosh mua". Sa te gjore ! Sa te kete kesi tipash, G-ja dhe T-ja nuk kane kurrfare nevoje qe te llapin. Llaposjen ose llapimin e bejne tipat, te gatshem si gjithmone. Tytyyyyyt... hapuni se erdhi makina e Llapes...

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
  Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Migjeni
  Nga macia_blu nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 04:03
 3. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 20:53
 4. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •