Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime

  Programe pr prkthime gjuhsh

  Pako me programe per perkthime.Ne pako perfshihen keto programe perkthimi:
  Ace Translator v4.1

  *Babylon Pro v5.0.6
  *Business Translator 7.00.6200
  *Cute Translator v1.01
  *IE Translator v2.1
  *Magic Translator v6.00.5777
  *Site Translator v2.42
  *Pragma 4.01.0003
  *Storm Translator v1.2
  *Talking Translator v1.7 Pro
  *Translation Pad v1.7
  *Translator Internet v1.1
  *Web Translator v6.0
  *Google Translator
  *AIM Translator v3
  *Geographic Translator v3.0
  http://www.megaupload.com/?d=O3BO0UA0
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Bensenven! A di gje se si jane keta programe ne raport me Systran Profesional?
  Kam degjuar fjale te mira per kete te fundit (ceshtja eshte qe te gjithe programet pretendojne se jane ata dhe vetem ata me te miret ne bote).....
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 3. #3
  Perjashtuar Maska e romeoOOO
  Antarsuar
  27-08-2005
  Postime
  1,543
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me falni po kush nga keto programe eshte ai qe perkthen ne 5-6 gjuhe te huaja? Si Italisht, Gjermanisht, Spanjisht, Anglisht, Frengjisht, etj?

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Web translator, Magjik translator,biznes translator jane njelloj si programe. Perkthejne ne anglisht,frengjisht,gjermanisht,italisht,spanjisht ,portugez,rusisht,koreance,kinesce dhe japonisht.
  Ace translator dhe cute translator te ngjashem me 3 te parat.Kane edhe opsionin per perkthim ne greqisht.
  --
  Site translator perkthen faqe interneti nga anglisht ne italisht,italisht anglisht,
  anglisht gjermanisht dhe gjermanisht italisht..Ka edhe per frengjisht,portugeze.Rusishten dhe gjuhet e azise nuk i ka.
  ---
  Storm dhe translator pad jane plugins(dll file qe ndihmojne te perkthesh fjale qe gjen neper faqe)
  ---
  Pragma eshte plugin gjithashtu per internet ose aplikacione si word.Perkthen ne rusisht,gjermanisht,ukraine dhe letonisht.
  ---
  Fjalori me ze(talking translator) perkthen ne frengjisht italisht gjermanisht,rusisht,portugez(braziliance),
  ---
  IM Translator perkthen vetem ne anglisht,gjermanisht,rusisht,italisht dhe spanjisht.Do fusin edhe frengjisht me vone.
  ---
  Google translator,program i lezetcem e ben perkthimin ne dritare te vogla.
  --
  Babylon translator pro eshte programi me i mire nga gjithe ky grup.
  Kerkohet qe nga faqja e Babilonit te shkarkohen pako te ndryshme te gjuhes qe quhen ndryshe edhe glossary files(bgl files) Ka edhe nje pako per shqipen te faqja ne internet e babilonit.
  --
  Per perkthime fjalesh ne faqe ne web vetem per anglisht,dmth perkthim fjalesh anglisht duke ua dhene kuptimin dhe sqarimin ne anglisht(sinonime) shiko faqen www.answers.com.Aty fut nje fjale qe s kupto ne anglisht dhe te jepen ne anglisht detaje per kuptimin e fjales.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 19-04-2006 m 21:42
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  Perjashtuar Maska e romeoOOO
  Antarsuar
  27-08-2005
  Postime
  1,543
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  benseven11,

  kam degjuar per nje prograqm qe perkthen fjali te tera dhe me kuptim te plote. Eshte ndonjeri nga keto programe qe shpjegove ti qe e ben kete gje, dhe ku mund te gjehet?


  flm.

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Perkthejne fjali dhe paragrafe:
  AIM Translator
  Google translator.Mund te perdoresh kete program http://www.megaupload.com/?d=GK7A9T80 fjalekalimi forumishqiptar
  Web Translator
  Cute translator
  (Antadis) translator internet
  Translation Pad
  Talking translator pro ( i ngadalte ne perkthim)
  Storm translator perkthen faqe interneti te huaja,perkthen 13 gjuhe.
  http://www.gold-software.com/download8183.html
  Edhe "Site translator" eshte per te perkthyer faqe interneti so dhe te ndihmon te perkthesh websajtin tend dhe paraqesesh ne web ne 13 gjuhe te huaja.(nuk perfshihet shqipja)
  --
  Magjik translatori,biznes translatori,ace dhe cute translatoret perkthejne fjale,fjali,paragrafe,faqe interneti.
  Programet me siper nuk kane brenda databaze fjalori.Te dhenat ato per perkthimet i marrin nga serveri qe ka krijuar programin.Programet japin perkthimin pas 10-20 sekondash afersisht.
  --

  Systran premium
  http://rapidshare.de/files/4092735/SYST.part01.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4092785/SYST.part02.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4092828/SYST.part03.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4092815/SYST.part04.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4092821/SYST.part05.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095168/SYST.part06.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095194/SYST.part07.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095217/SYST.part08.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095268/SYST.part09.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095720/SYST.part10.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095282/SYST.part11.rar.html
  http://rapidshare.de/files/4095480/SYST.part12.rar.html
  Password: www.soft-force.com

  Faqe ne internet ku mund te besh perkthime fjale ,fjali,paragrafe.
  http://www.babblefish.com/babblefish/language_webt.htm
  http://www.freetranslation.com/
  altavista-babelfish http://babelfish.altavista.com/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-07-2005
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  benseven flm per fjalor por a ka mundesi me sa shkrojte me siper per babilonin te perktheje shqip dhe mundesisht me fraza se ai fjalori gold i lingosoftit nuk ishte i mire ?nuk e di nese me kuptove flm

 8. #8
  Perjashtuar Maska e romeoOOO
  Antarsuar
  27-08-2005
  Postime
  1,543
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me fal qe po bej edhe 1 pyetje tjeter per ty ben7, kush nga keto programe ka si gjuhe baze shqip ose italisht? (kuptohet falas ose te crackuara)


  Psh. Italisht -Anglisht
  ose Italishte - Gjermanisht etj etj...


  se un mora ate google translator po kishte vetem Italisht - Anglisht.  Flm.

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Shiko postin 4.Kur permendet italishtja ne program do te thote qe perkthehet nga italisht ne anglisht dhe gjuhet e tjera si dhe e kunderta nga gjuhet e tjera ne italisht.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Translator Pad perkthen ne gjuhet me poshte
  English to German
  English to Spanish
  English to French
  English to Italian
  English to Portuguese
  Spanish to English
  German to English
  French to English
  Italian to English
  Portuguese to English
  French to German
  German to French
  --
  Web Translatori perkthen ne keto gjuhe
  English, French,
  German, Spanish, Italian, Portuguese, Dutch, Russian, Chinese, Korean, Japanese,
  Perfshihet perkthim italisht -anglisht dhe anglisht italisht
  --
  Storm translator,translator Internet,perkthejne nga italisht ne anglisht dhe e kunderta.
  Magjik translator,web translator,Site Translator,Cute Translator,Ace translator,babilon,biznes translator,talking translator perkthejne ne shume gjuhe perfshi italisht-anglisht dhe e kunderta.
  AIM translator,,pragma nuk e ka italishten fare,ka frengjisht gjermanisht rusisht spanjisht.Provova magjik translator eshte shume i mire.Perktheva nga rusishtja ne anglisht per te krakuar Pragmen.Magjiku i ka te dyja edhe anglisht-italisht edhe italisht anglisht
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 11. #11
  Perjashtuar Maska e romeoOOO
  Antarsuar
  27-08-2005
  Postime
  1,543
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ben7
  Web translator, Magjik translator,biznes translator jane njelloj si programe. Perkthejne ne anglisht,frengjisht,gjermanisht,italisht,spanjisht ,portugez,rusisht,koreance,kinesce dhe japonisht.
  Ace translator dhe cute translator te ngjashem me 3 te parat.Kane edhe opsionin per perkthim ne greqisht.

  Per keto e kishe?

 12. #12

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e che_guevara86
  Antarsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  verdalle anej ktej
  Postime
  641
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Power Translater 7 (Fjalor)

  Eshte nje perkthyes ne shume gjuhe ne menyre te anasjelltas . Shkarkojeni se mbase keni ndonje gje per te perkthyer ose doni te mesoni nje gjuhe te huaj perse te rrini te hapni fjaloret nga 100 Kile qe peshoni nje futeni ne pc dhe mbase ju mbaron me shume pune sesa ta gjeni ne fjalor liber.... Boni cfare te doni une jam duke e shkarku ju nese je nese po ketu e keni . Nese dikujt i mbaroj pune dmth e ndihmoj me kete fjalor do me behej shume qefi ... Ne fund te fundit me ndihmu njoni tjetrin mer se scahet jeta vetem . Aq me mire qe jemi Albanessi tutti....l Shnet te gjitheve... Se desh harrova une per vete kete skam arrit ta shkarkoj sepse jam me studime jasht shteti dhe nuk e kam internetin ne shtei po ja keshtu neper internet kafe ose interneti i shkolles ... Dmth nuk ju siguroj se nese punon a ku ta di une . Nese keni probleme shkruani se dhe une do pyes te tjere per tju ndihmuar..


  The latest version of Lernout & Hauspie's Power Translator Pro translates foreign letters, reports, e-mail and Web pages into English. Version 7.0 of the software supports six of the world's most widely-used languages including Spanish, German, French, Italian, Portuguese (Brazilian) and Japanese and has significantly come down in price compared with previous versions.

  Aimed at the corporate and small business user and suitable for use with Windows 95/98/2000 or Windows NT 4.0, the program now offers full integration with all Microsoft Office 2000 products. The user can translate documents directly within third-party applications including PowerPoint, Excel and Outlook 2000 or Corel WordPerfect 7/8/9. Support for these programs is automatically installed on the system.

  When a new project is created, the user is presented with a screen that contains two windows. Both the upper and lower window holds a copy of the source text. As the project is translated, the text in the lower window is replaced by the translated text. Power Translator Pro only works with .MTP (Machine Translation Project) files and all Word files opened are copied/converted into .MTP's. Files can also be saved in HTM, HTML, RFT, or plain text format and then imported.

  The program has an International ProofReader, which can help identify awkward phrases, names, acronyms and jargon. Subject Dictionaries also allow the user to specify the content of their document, and search for words using particular subjects. These include Business/Finance, Computer/Internet, Medical/Health and Legal.

  The RealSpeak Text-to-Speech technology allows users to listen to translation in English, French, German, Spanish and Italian. There is also a conversation utility, which acts as an instant translation tool and is specifically targeted at the business traveller.

  One of the main differences between version 6.43 (reviewed here) and 7.0 is the sophisticated Web Translator. This is a browser add-on for translating Web pages. The user maintains the site's hotlinks, graphics and format but has the option to switch between the translated and the original pages relatively easily.

  The multilingual Phrase Book is a database of commonly used phrases, which have been pre-translated into different languages. The translations take the form of typical situations and cover 36 languages including Esperanto and Ukrainian. Topics include accommodation, dining, conversation, travel and business.

  The other powerful reference tool is the Word Lookup feature, which is a bilingual dictionary that scans for words in 40 different languages from Arabic to Vietnamese. Lernout and Hauspie claim it contains a total of 6 million words in its memory. This feature would suit those with an Intermediate level of language understanding.

  There can be some discrepancy between common forms of expression and the translation program itself. Confusion can occur with colloquial phrases and slang terminology. To prevent inaccuracy, it is a good idea to stick to the basic principals of translation. Avoid idiomatic expressions, use proper grammar and punctuation and always use apostrophes for possessives and not for contradictions. Hard carriage returns are also interpreted as line breaks which imply the end of a sentence.

  Code:
  Download:

  http://rapidshare.de/files/36283130/PT7.part1.rar.html
  http://rapidshare.de/files/36284379/PT7.part2.rar.html
  http://rapidshare.de/files/36285729/PT7.part3.rar.html
  http://rapidshare.de/files/36286951/PT7.part4.rar.html
  http://rapidshare.de/files/36288086/PT7.part5.rar.html
  http://rapidshare.de/files/36289234/PT7.part6.rar.html
  http://rapidshare.de/files/36289746/PT7.part7.rar.html

  Password: L@ter

  Format: ISO CD

  Size: 487 mb

  Traduction:

  Anglais > Francais
  Francais > Anglais
  Anglais > Italien
  Italien > Anglais
  Anglais > Espagnol
  Espagnol > Anglais
  Anglais > Allemand
  Allemand > Anglais
  Anglais > Portugais
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-09-2005
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po ndonje English-Greek a gjendet?

 15. #15
  larguar
  Antarsuar
  11-09-2006
  Postime
  535
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Nje program per ''Perkthime''...!!!

  Pershendetje!
  Do deshiroja te dija nga ekspertet nqs ekziston ndonje program qe te perkthej nje material ne cdo gjuhe qe do ti apo qoft dhe dy apo tre gjuhe nuk eshte e domosdoshme qe te jet per te gjitha gjuhet e botes, a ekziston ndonje program i ketill dhe a ka ndonje adres ku mund t'a marr 4 free & ndonje shpjegim te vogel se si perdoret ky program ''nqs ka''???
  Kalofshi mire.
  Flm qe u pergjigjet!

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-11-2006
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une kam blere nje program ne CD qe quhet SYSTRA.
  Nuk e mbaj mend ne sa gjuhe mund te jete i disponueshem. Te ndihmon per te perkthyer, por nuk eshte shume i sakte.Psh. mund te perkthesh gjera voluminoze, por duhet te rikthehesh mbrapsh per ti ripare e korrigjuar. Per aq sa e bleva (82 Euro me duket) nuk ia vlen.

 17. #17
  ReSpEcT Maska e Neo_AS
  Antarsuar
  08-04-2005
  Vendndodhja
  i cik ne Shqipri, i cik ne Itali...
  Mosha
  31
  Postime
  74
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tek postimi i meposhtem do gjesh ate cfare kerkon. Gjithsesi mos shpreso qe nje perkthyes elektronik te te perkthej tekstet ne menyre perfekte se njeri i shpreh mendimet ne forma te ndryshme.
  Te sugjeroj qe pasi ta perkthesh tekstin ti hedhesh nje sy vet para se t'ia dorzosh dikujt, per te qen me i sigurt mbi permbajtjen pas perkthimit!

  Kodi:
  Moderatori: Tema u bashkua me kete teme
  Neo.

  P.S.: Tamam, tamam nuk esht free po esht me stil.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 07-12-2006 m 23:40

 18. #18
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Citim Postuar m par nga shefqeti11
  Pershendetje!
  Do deshiroja te dija nga ekspertet nqs ekziston ndonje program qe te perkthej nje material ne cdo gjuhe qe do ti apo qoft dhe dy apo tre gjuhe nuk eshte e domosdoshme qe te jet per te gjitha gjuhet e botes, a ekziston ndonje program i ketill dhe a ka ndonje adres ku mund t'a marr 4 free & ndonje shpjegim te vogel se si perdoret ky program ''nqs ka''???
  Kalofshi mire.
  Flm qe u pergjigjet!
  Ke shume pako programesh perkthimi te nen forumi i piraterise,perfshire edhe Systran-in profesional.Sic e tha dhe Neo,per perkthim fjalish keto programe nuk jane perfekte,per fjale po.Te duhet nje njohje bazike e gramatikes per gjuhen e materialit te perkthyer, per te kapur difektet ne perkthim dhe bere ndonje ndryshim vete.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 19. #19
  larguar
  Antarsuar
  11-09-2006
  Postime
  535
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Faleminderit te gjithve per ndihmen tuaj.
  Si perfundimisht kam marr kete program ''Intein Fjalor 2005''
  eshte shume i mire po vetem se duhet te blihet, te lejon t'a perdoresh per nje kohe te caktuar vetem.


  Ps. me lodhen dhe keta moderatoret, kerko temen andej kerko kendej as nuk te njoftojn ne privat qe u leviz tema.
  Nejse kalofshi mire all, edhe thnx per ndihmen

 20. #20
  dIsOrDeR Maska e Orso
  Antarsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Systran Professional Premium 5.0 Multilanguage

  SYSTRAN Professional Premium 5.0
  An international company requires effective communication with customers and offices overseas. A manufacturing firm seeks business intelligence via the Web. A retail group needs to expand its market reach overseas. A freelance translator wants to increase his or her productivity.

  SYSTRAN Professional Premium 5.0 meets every translation challenge on every level. Dependable and proven, it translates documents, emails, Web content, chat, and more — at a substantial savings over traditional translation services.

  Kodi:
  http://rapidshare.com/files/14372610/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.001
  http://rapidshare.com/files/14378409/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.002
  http://rapidshare.com/files/14384427/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.003
  http://rapidshare.com/files/14390906/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.004
  http://rapidshare.com/files/14397294/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.005
  http://rapidshare.com/files/14404007/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.006
  http://rapidshare.com/files/14404531/Systran_Professional_Premium_v5.0_Multilanguage.rar.007
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Orso : 01-02-2007 m 11:31

Tema t Ngjashme

 1. OpenCD (programe cilsore me burim t hapur, shqip)
  Nga helios n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-11-2008, 07:58
 2. 2 programe per heqje zhurmash per kenge/video
  Nga benseven11 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 03-12-2004, 05:14
 3. If nga Rudyard Kipling n 6 prkthime
  Nga Diabolis n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-07-2003, 09:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •