Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 107
  1. #1
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741

    Fermanet e Sulltanit që dëshmojnë tolerancën e Portës së Lartë

    Më poshtë po japim disa nga shumë shembujt të historisë së pushtetit osman të ilustruara me fermane origjinale të Sulltanëve të asaj kohe. Origjinalet secili mund t'i kërkojë në Arkivën e Shëtit.
    - Ferman i Sulltanit për lejimin e rindërtimit të kishës së rrënuar të Shën Harallambit në Kamenicë të Sarandës (viti 1862 AQSH F140D17 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit që urdhëron të mos ndërhyhet në ullishtën pas ankimit të bërë nga i krishteri Naum (viti 1736 AQSH f128.d213 fl2).
    - Ferman i Sulltanit për të drejtat e zotërimit të pronave nga priftërinjtë e Delvinës. (viti 1712 AQSH f140 d6 fl.1).
    - Ferman i Sulltanit që u ndalon spahinjve që të lypin taksa arbitrare priftërinjve të kishës së Delvinës për pronat kishtare. (viti 1680 AQSH f.140 d3 fl.1).
    - Ferman i Sulltanit për ndërtimin e shkollës së Nokovës (v.1902 AQSH f.39 d47 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit dërguar prefektit të Beratit ku njeh të drejtat e Metropolitit të Beratit (viti 1853 AQSH f128 d50 fl.55)
    - Ferman i Sulltanit për meremetimin e kishës së Shënkollit Elbasan (viti 1849 AQSH f143 d128 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit ku të parit të Mirditës i jepet grada e gjeneralit të brigadës dhe dekorohet (viti 1856 AQSH f10 d1 fl.5)
    - Ferman i Sulltanit ku thuhet ,Mbasi katolikët e Durrësit nuk kanë një faltore dhe janë lutur që të ndërtojnë një kishë në një vend të përshtatshëm, dhe pasi dëshira ime është që të gjithë shtetasit të gëzojnë qetësi të plotë, dhashë leje që të ndërtohet kjo kishë e re dhe urdhërova që të mos bëhet asnjë pengesë apo ndalim dhe të mos i merren asnjë para. (viti 1856 AQSH f 131 d 1 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit dërguar priftit dhe kadiut të Delvinës mbi marrjen e masave ndaj personave që ndërhyjnë në pronat e kishës, (viti 1699 f140 d5 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit për ndërtimin e kishave në lagjet Goricë dhe Mangalem të Beratit (viti 1842 AQSH f128 d55 fl61)
    - Dorëshkrim origjinal në gjuhën shqipe të ,Divanit të Mezin Frakullësë (viti 1730 f43 d2 )
    Në këtë valë tolerancë mund të përmendim e Kuvendi osman i Shqipërisë kishte edhe deputetë kristianë si:
    - Anxhelo Efendiu Deputet i Shkodrës 1876 (Reslim Kitap vell.1 fq 321)
    - Filip Efendiu Deputet i Shkodrës 1876 (Reslim Kitap vell 1 fq 321
    - Mishel Efendiu Deputet i Korçës 1908 (Osmanli Mebushar Albumu).
    Sa budalla eshte "Odisea"

  2. #2
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Ahd-Nameja e Fatih Sulltan Mehmetit II-të mbi të drejtat e njeriut

    “Unë jam sulltan Mehmed hani, e shpalli para masës së
    zakonshme dhe formacioneve, me të cilën klerikëve boshnjakë
    u tregoj kujdes të madh, dhe urdhëroj:
    As njerëzit, emrat e të cilëve shpallen këtu
    dhe as faltoret e tyre të mos pengohen e të mos dëmtohen.
    Le të jetojnë në paqe e të qetë ata brenda perandorisë
    sime. Të gjithë këta njerëz të rënë në gjendje refugjati le
    të jetojnë të lirë e të sigurtë. Le të kthehen ata në çdo
    pjesë të Perandorisë e të vendosen e sistemohen pa frikë
    nëpër manastiret e tyre. Askush nga rrethi i nderuar i imi,
    as nga vezirët e mi, as nga shërbetorët dhe qytetarët e
    perandorisë sime, nuk do të cenojë dinjitetin e këtyre
    njerëzve dhe nuk do t’i dëmtojë ata. As nuk do të cënojë
    jetën, pasurinë dhe faltoret e tyre, Po ashtu, iu lejohet
    të sjellin njerëz të tyre nga një vend tjetër në shtetin
    tim.
    Duke shpallur këtë urdhëresë Timen për të
    përmendurit, betohem në emër të Allahut, Krijuesit dhe
    Zotit të tokës e qiejve, me shtatë mus’hafë, të dërguarit
    të Allahut, Muhammedit, e 124 mijë pejgamerëve dhe në emër
    të shpatës që kam ngjeshur në brez, se asnjë nga shtetasit
    e mi, të cilët do t’i binden urdhërave e do të mbesin
    besnikë të mi, nuk do të veprojnë në kundërshtim me çka
    shkruhet në këtë urdhëresë.”

    Shkruar më 28 maj 1463
    Në kufij të Milodrazhit
    Fatih sultan Mehmedi


    (Origjinali i dokumentit: http://www.fojnica.ba/english)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arrnubi : 16-04-2006 më 12:53
    Sa budalla eshte "Odisea"

  3. #3
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Kot sa mundoesh or Arrnub se karakterin tend po tregon...bashk me temat tek Toleranca fetare...po e kthen si lajme terroristesh...

  4. #4
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga Arrnubi
    Noname eshte semure.Gjate pashkeve i puthi doren priftit.Mirepo menjehere eshte shtruar ne spital.Gjendja eshte shume e rende.Mjeket kane indetifikuar nje semunde shume te forte.Shkaku i saj perflitet se ishte nga dora e palare mbas daljes nga banjoja e priftit.Mjeket dhe infermieret e spitalit jane vene ne dispozicion te infeksionit te Noname.Dyshohet qe te jete Aids.Buza eshte mavijosur dhe as ultrakonteni i bere si vaksine nuk po i ben dobi.Te gjithe besimtaret jane mbledhur per tu lutur per sherimin e tij .

    Burimi: Agjensia e lajmeve Katolike.

    Me dukesh se po behesh edhe ti si NoName tani.
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  5. #5
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga niku-nyc
    Kot sa mundoesh or Arrnub se karakterin tend po tregon...bashk me temat tek Toleranca fetare...po e kthen si lajme terroristesh...

    Fajin nuk e ka vetem Arnub, por edhe Noname qe hapi tema koti dhe shpifse, por un mendoj qe fajin e kane edhe moderatoret qe nuk qendrojne neutral dhe qe lejojne gjera dhe shkrime shpikse dhe te fryera me djallzira, apo me budalliqe.

    Megjithate un mendoj qe gabimi, apo urretja e njerit, nuk duhet qe te behet edhe gabimi dhe urretja e tjetrit. Ai qe imiton mekatarin, apo gabuesin ai njeri eshte per mua njesoj: mekatar dhe shpifes.

    Mencuria nuk tregohet me kthimin e urretjes mbrapsh, por me qetsi dhe me gjakftohsi.


    Shpresoj qe kjo do t'ju ndihmoj, perndryshe vazhdoni rrugen e NoName, apo te ndonje moderatori njeanes dhe katolik.
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Bani gjk
    Anëtarësuar
    06-01-2005
    Postime
    550
    Arcimedes Citim: Me dukesh se po behesh edhe ti si NoName tani.
    Hehehe kjo me pelqeu shummmm.

    Te lumte Arcimedes per ate qe e the.



    PAQ
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bani gjk : 16-04-2006 më 12:49

  7. #7
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Arrnubo, me duket se po i ngaterro myslimanet me osmanet.


    Citim Postuar më parë nga Arrnubi
    Më poshtë po japim disa nga shumë shembujt të historisë së pushtetit osman të ilustruara me fermane origjinale të Sulltanëve të asaj kohe. Origjinalet secili mund t'i kërkojë në Arkivën e Shëtit.
    - Ferman i Sulltanit për lejimin e rindërtimit të kishës së rrënuar të Shën Harallambit në Kamenicë të Sarandës (viti 1862 AQSH F140D17 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit që urdhëron të mos ndërhyhet në ullishtën pas ankimit të bërë nga i krishteri Naum (viti 1736 AQSH f128.d213 fl2).
    - Ferman i Sulltanit për të drejtat e zotërimit të pronave nga priftërinjtë e Delvinës. (viti 1712 AQSH f140 d6 fl.1).
    - Ferman i Sulltanit që u ndalon spahinjve që të lypin taksa arbitrare priftërinjve të kishës së Delvinës për pronat kishtare. (viti 1680 AQSH f.140 d3 fl.1).
    - Ferman i Sulltanit për ndërtimin e shkollës së Nokovës (v.1902 AQSH f.39 d47 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit dërguar prefektit të Beratit ku njeh të drejtat e Metropolitit të Beratit (viti 1853 AQSH f128 d50 fl.55)
    - Ferman i Sulltanit për meremetimin e kishës së Shënkollit Elbasan (viti 1849 AQSH f143 d128 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit ku të parit të Mirditës i jepet grada e gjeneralit të brigadës dhe dekorohet (viti 1856 AQSH f10 d1 fl.5)
    - Ferman i Sulltanit ku thuhet ,Mbasi katolikët e Durrësit nuk kanë një faltore dhe janë lutur që të ndërtojnë një kishë në një vend të përshtatshëm, dhe pasi dëshira ime është që të gjithë shtetasit të gëzojnë qetësi të plotë, dhashë leje që të ndërtohet kjo kishë e re dhe urdhërova që të mos bëhet asnjë pengesë apo ndalim dhe të mos i merren asnjë para. (viti 1856 AQSH f 131 d 1 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit dërguar priftit dhe kadiut të Delvinës mbi marrjen e masave ndaj personave që ndërhyjnë në pronat e kishës, (viti 1699 f140 d5 fl.1)
    - Ferman i Sulltanit për ndërtimin e kishave në lagjet Goricë dhe Mangalem të Beratit (viti 1842 AQSH f128 d55 fl61)
    - Dorëshkrim origjinal në gjuhën shqipe të ,Divanit të Mezin Frakullësë (viti 1730 f43 d2 )
    Në këtë valë tolerancë mund të përmendim e Kuvendi osman i Shqipërisë kishte edhe deputetë kristianë si:
    - Anxhelo Efendiu Deputet i Shkodrës 1876 (Reslim Kitap vell.1 fq 321)
    - Filip Efendiu Deputet i Shkodrës 1876 (Reslim Kitap vell 1 fq 321
    - Mishel Efendiu Deputet i Korçës 1908 (Osmanli Mebushar Albumu).
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  8. #8
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut
    Arrnubo, me duket se po i ngaterro myslimanet me osmanet.

    Jo, ai ka te drejte ti i ngaterron. Per te si myslymane si Osmane jane e njejta gje.
    Ezekiel 25-17.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Bani gjk
    Anëtarësuar
    06-01-2005
    Postime
    550
    Opaa ktu duna me nderhy Menjeher: Nuk eshte muslimanet si osmanet,as si arabet, as si iranjanet, as si avganistanet, e as si boshnjaket ...

    Muslimoni mbet Musliman.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2006
    Postime
    182
    Sidoqofte sa here qe perballeni me fakte nuk ju pelqejne. Ketu po flasim per dokumente historike te pakundershtueshme, qe perkundrejt llafeve boshe qe dominojne forumin, japin nje sfond tjeter te relitetit historik.
    Perandoria osmane ishte maja administrative e muslimaneve dhe per rrjedhoje dokumente te tilla japin edhe shpirtin dhe karakterin e cdo muslimani.

    Mesoni, mesoni

  11. #11
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga Arrnubi
    Ahd-Nameja e Fatih Sulltan Mehmetit II-të mbi të drejtat e njeriut

    “Unë jam sulltan Mehmed hani, e shpalli para masës së
    zakonshme dhe formacioneve, me të cilën klerikëve boshnjakë
    u tregoj kujdes të madh, dhe urdhëroj:
    As njerëzit, emrat e të cilëve shpallen këtu
    dhe as faltoret e tyre të mos pengohen e të mos dëmtohen.
    Le të jetojnë në paqe e të qetë ata brenda perandorisë
    sime. Të gjithë këta njerëz të rënë në gjendje refugjati le
    të jetojnë të lirë e të sigurtë. Le të kthehen ata në çdo
    pjesë të Perandorisë e të vendosen e sistemohen pa frikë
    nëpër manastiret e tyre. Askush nga rrethi i nderuar i imi,
    as nga vezirët e mi, as nga shërbetorët dhe qytetarët e
    perandorisë sime, nuk do të cenojë dinjitetin e këtyre
    njerëzve dhe nuk do t’i dëmtojë ata. As nuk do të cënojë
    jetën, pasurinë dhe faltoret e tyre, Po ashtu, iu lejohet
    të sjellin njerëz të tyre nga një vend tjetër në shtetin
    tim.
    Duke shpallur këtë urdhëresë Timen për të
    përmendurit, betohem në emër të Allahut, Krijuesit dhe
    Zotit të tokës e qiejve, me shtatë mus’hafë, të dërguarit
    të Allahut, Muhammedit, e 124 mijë pejgamerëve dhe në emër
    të shpatës
    që kam ngjeshur në brez, se asnjë nga shtetasit
    e mi, të cilët do t’i binden urdhërave e do të mbesin
    besnikë të mi, nuk do të veprojnë në kundërshtim me çka
    shkruhet në këtë urdhëresë.”

    Shkruar më 28 maj 1463
    Në kufij të Milodrazhit
    Fatih sultan Mehmedi


    (Origjinali i dokumentit: http://www.fojnica.ba/english)
    Cilet jane te 124 mije pajgamberet ore? Bene pjese edhe Osama Bin Ladeni e Abu Musab El Sarkawi ne kete grup? Ramzi Binalshid e Muhamet Ata?? Al Sawuahiri e Moktada El Sadr?

  12. #12
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga Rejjan
    Perandoria osmane ishte maja administrative e muslimaneve dhe per rrjedhoje dokumente te tilla japin edhe shpirtin dhe karakterin e cdo muslimani.

    Mesoni, mesoni
    Me demek dokumente te tilla tregojne homogjenitetin e ymetit Islam qe prej Danubit deri ne Yang Tze? LOL.

    Aman, o njeri...si nuk e kupton kontradikten etnike qe te jep parkatesia ne ate Ymet Islamik? Nuk eshte Osmani njisoj si Myslimani or bir!
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  13. #13
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    Cilet jane te 124 mije pajgamberet ore? Bene pjese edhe Osama Bin Ladeni e Abu Musab El Sarkawi ne kete grup? Ramzi Binalshid e Muhamet Ata?? Al Sawuahiri e Moktada El Sadr?
    Jo ben pjese Gjergj Bushi dhe Xhon Pali.Lat name me keto fjalime.


    Cdo popull ka pasur profete por me te shquarit jane ato qe permenden ne librat e shenjte.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2006
    Postime
    182
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut
    Me demek dokumente te tilla tregojne homogjenitetin e ymetit Islam qe prej Danubit deri ne Yang Tze? LOL.

    Aman, o njeri...si nuk e kupton kontradikten etnike qe te jep parkatesia ne ate Ymet Islamik? Nuk eshte Osmani njisoj si Myslimani or bir!
    Pse mor "profesor" na e spejgo nje cike se qenke i lezetshem ti.

  15. #15
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Jeni shume dobet historikisht.

    Shihini me vemendje vitet per cdo ferman qe permendni me lart. Shumica derrmuese jane ne shekullin 19, aq me teper pas vitit 1839 te Hatit te Gjylhanese (Reforma e Tanzimatit), reforme qe u pa si tradheti ndaj konceptit islamik te qeverisjes.

    Asnje nga ju se ka kuptuar kete deri me sot (perderisa se permendni), pasi ju ne menyre shabllone mendoni se, bie fjala, 500 vjet otomanizem = islamizem puro.

    Pervec kesaj, duhen marre parasysh, per secilin rast qe sillni ju dhe rrethanat konkrete. Ndoshta eshte nje tolerance qe vjen nga rryshfeti, korrupsioni, dekadenca dhe jo nga te qenit musliamn.


    Pastaj, nuk eshte rindertimi i nje Kishe, apo qofte ndertimi i nje Kishe te re, ajo qe e ben nje fe tolerante. Tolerante do te thote, mbi te gjitha, te jesh ne pozita te barabarta para ligjit.
    A ishin ne pozita te barabarta ato?

  16. #16

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    Cilet jane te 124 mije pajgamberet ore? Bene pjese edhe Osama Bin Ladeni e Abu Musab El Sarkawi ne kete grup? Ramzi Binalshid e Muhamet Ata?? Al Sawuahiri e Moktada El Sadr?
    Me nje vend i bie fyellit ti Cappuccino.Kur do e kuptosh qe askujt si intereso se ti permend Bin Ladenin? Gje dicka tjeter te kapesh fort

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga La_Lune
    Me nje vend i bie fyellit ti Cappuccino.Kur do e kuptosh qe askujt si intereso se ti permend Bin Ladenin? Gje dicka tjeter te kapesh fort
    mua me intereson,
    ja qe e ka kuptuar mire.

    Nga titulli " Fermanet e Sulltanit që dëshmojnë tolerancën e Portës së Lartë"
    duket se Arrnubi eshte simpatizant i perandorise dhe Portes se Lartmadheruar osmane. Sa keq qe nuk zgjati edhe 200 vjet te tjera. A thua arrnubi do mund te shkruante ketu?

    Po ti arrnubo si mysliman tolerant qe je, me ben pershtypje firma jote.
    Te ishin te gjithe myslimanet si ty bota do ishte ndryshe.

  18. #18

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Me llogjike o xfile ca lidhje na paska osama me temen?Pff ske nga ju kap me diskutu me ju se po me nje vend rifni.

  19. #19
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Dikush me dashje e ka nderruar titullin e temes.Kjo per shkak te inatit sepse Patriakana ortodokse e ka qendren ne stamboll dhe jo ne greqi. lol

    Tema ishte "Toleranca muslimaneve kur ishin me shumice".
    Sa budalla eshte "Odisea"

  20. #20
    fushori Maska e Ermal 22
    Anëtarësuar
    19-07-2005
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    549
    Po ti rreklame Perandorise Otomane po i ben?

    Pse nuk e tregon dhe anen tjeter te medaljes se perandorise se Kalifatit islamik, pra intolerancen permes taksave, trajtimit ne sistemin gjyqesor, ne jeten e perditshme etj etj.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare
    Nga ILovePejaa në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 106
    Postimi i Fundit: 05-08-2013, 21:21
  2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  3. Plavë e Guci
    Nga Davius në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
  4. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
    Nga tani_26 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
  5. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
    Nga Kallmeti në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •