Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Vend pune per...sekretare

  Pėrmbysja e vlerave femėrore

  Edlira Gjoni

  Nė faqen e internetit me adresė www.albic.net (goxha prestigjioze), lexova me ēudi tė ēakorduar kėtė njoftim shokues (pėr perceptimet e mia): Njoftim pėr vend tė lirė pune: Firma e mirėnjohur “ Schwarzkopf” kėrkon tė punėsojė njė femėr pėr vendin e sekretares personale tė drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Filialeve, dega Tiranė. Konkurrentet duhet tė pėrmbushin cilėsitė e mėposhtme: Tė jenė shumė tė paraqitshme dhe tė kenė mbaruar shkollėn e mesme. Konkurrentet e gatshme pėr njė orar pune fleksibėl do kenė pėrparėsi. Paga varion nga 350-500 euro/muaj nė varėsi tė kushteve tė punės, me mundėsi rritjeje tė ndjeshme pas fitimit tė vendit tė punės nė rast VLERESIMI pėr gatishmėritė e treguara.
  Personat e interesuar tė dėrgojnė CV-nė (e detyrueshme) dhe 3 fotografi (e detyrueshme). Fotografitė duhen tė mėdha dhe tė ndryshme nga njėra-tjetra. Ato duhet tė jenė sa mė tė realizuara, qė tė duken sa mė qartė cilėsitė tuaja fizike.
  Pavarėsisht skepticizmit me tė cilin mund tė gjykohen pikėpamjet mbi kėtė njoftim diskriminues, ėshtė e vėshtirė tė gjenden justifikime pėr nėntekstin poshtėrues tė tij. Nėse lajmėrimi do tė bėhej pėr njė konkurs bukurie, sfilatė mode apo agjenci promocionale, njoftimi nuk do tė vihej re. Kriteret e kėrkuara do ta bėnin patjetėr tė kuptueshme kėmbėnguljen pėr tė tėrhequr vetėm vajza joshėse. Por, ku qėndron merita e tė qenit me kėmbė tė gjata dhe “gatishmėri” qė tė ēon nė rritje page, nėse oferta qė tė bėhet ėshtė tė jesh “sekretare personale”?! Pėrse duhen tre fotografi me pėrmasa dhe module tė ndryshme, qė tė tregojnė “sa mė qartė cilėsitė fizike” nė njė aplikim pėr njė punė qė nuk ka tė bėjė me demonstrimin e “virtyteve” fizike? Eshtė ironike tė mendosh se tė parat qė bien viktimė e kėtij diskriminimi janė vetė ato vajza qė pranojnė tė aplikojnė, apo tė punojnė nė njė pozicion tė tillė. Nė stėrmundimin pėr tė nxjerrė nga arsenali i fotove pa motiv tre mė tė bukurat, duke u joshur nga njė pagė nė rritje dhe termi “drejtor”, shumė prej tyre kanė veshur takat e holla dhe i janė drejtuar me ego tė shkelur zyrės rekrutuese. Mbase kjo ėshtė arma e tyre e vetme dhe betejat e sotme tregojnė se fitohet vetėm kėshtu. Por, ushtrisė sė tyre iu shtohen me zor edhe shumė tė tjera qė nuk shohin mundėsi tjetėr pėrveē “shitjes sė imazhit” pėr tė zėnė njė vend. (Shpesh shumė tė pėrkohshėm, si freskia e fizikut tė tyre)!
  Eshtė shumė tunduese kureshtja pėr tė parė rendimentin e punės sė njė sekretareje personale&co, qė shkon nė punė me pantallona treēerekėshe dhe dekolte transparente! Pirgun e letrave, fakseve, dosjeve apo dokumenteve pėr t’u sistemuar, sigurisht qė duhet ta bėjė nė kohėn e lirė (nėse ka), ose ta lerė nė dorėn e koleges sė zyrės. Kjo lloj kolegeje pėrgjithėsisht ka fytyrė tė paprekur nga bojėrat, paraqitet me kostum nė punė, vesh kėpucė tė sheshta dhe i mban flokėt tė kapura. KJO ėshtė sekretarja e vėrtetė...qė merr madje edhe udhėzime prej tė emėruarės pėr “arritje nė detyrė dhe paraqitje shembullore fizike”. Nė shėrbimet e shumta bankare jashtė Shqipėrisė orientohesh lehtė falė uniformės identifikuese qė veshin tė gjitha punonjėset (kryesisht femra). Nė vizitat e kėtushme bankare, vihet re gara e paepur e stafit veshur me ngjyra ylberi pėr podiumin e veshjes me “nė modė”(qė nuk ka fare lidhje me vendin e punės).
  Kjo ėshtė pamja qė tė shfaqet gjithandej ku femrat janė tė punėsuara me shumicė, nė zyra dhe ambiente administrative, shtetėrore apo private qofshin.
  Realisht, a ekziston ndonjė kriter pėr tė marrė, pasur apo ruajtur njė vend pune kėtu tek ne?
  Njoftimet si i mėsipėrmi i shtyjnė femrat tė orientohen drejt harbimit psikologjik, i zhveshin ato nga vlerat apo meritat e personalitetit dhe shkaktojnė njė traumė tė vėrtetė nė besimin e tyre nė vetvete, tek aftėsitė apo investimet qė kanė bėrė pėr t’u formuar profesionalisht.
  Pėrderisa vėmendja e punėdhėnėsve si i mėsipėrmi pėrqendrohet tek “aftėsitė dhe pėrkushtimi fizik”, vėshtirėsohet akoma mė shumė procesi i vendimmarrjes pėr tė aplikuar apo shpresuar se mund tė gjesh apo tė mbash njė vend pune, nėse nuk i zotėron fleksibilitetet e kėrkuara! Femra shqiptare po orientohet kėshtu me detyrim drejt idesė se personaliteti, karakteri dhe profesionalizmi nuk janė thelbėsore, madje as nuk vlejnė, nėse i jep pėrparėsi gjenetikės dhe shfrytėzon lotarinė e paluajtur tė saj. Nėse hierarkitė do tė funksiononin siē duhet edhe kėtu si nė Evropė (ku lajmėrime tė ngjashme ēojnė para drejtėsisė hartuesit), firma qė pėrcakton kritere tė tilla nė kėrkesat e saj dhe qė akoma mė keq, i publikon ato, pėrfundon para dyerve tė gjykatės. Sepse me kėtė lloj lajmėrimi poshtėrohet tė qenit femėr, diskriminohen aftėsitė e saj profesionale, nėpėrkėmbet dinjiteti dhe shkelet krenaria e tė qenit pikėsėpari njeri i formuar, pastaj femėr e bukur (nėse)!
  Nėnvlerėsohet haptas kėtu kapaciteti dhe vlera profesionale, duke injoruar faktin se nevoja me e madhe emocionale e njė personi, ėshtė tė ndjehet i vlerėsuar.
  Dhe vlerėsimi pėr kriteret qė kėrkon lajmėrimi qė sot shokon me vėrtetėsinė e tij, ka zhvlerėsuar pėrfundimisht sistemin e parimeve sipas tė cila kujtojmė se orientohemi.

  "Panorama"

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kjo firme me cfare merret ? Duhet kuptuar dhe biznesi qe permben firma mbase eshte ndonje firme e tipit Playboy ne Shqiperi ?
  ps: pervec se eshte per te qeshur dhe qesharake eshte vertete nje realitet i hidhur i gjendjes ne Shqiperi ku femra nuk trajtohet sipas cilesive te saj po sipas karakteristikave fizike si te ishte mall .

 3. #3
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kur do veja ne TR, me qe do rrija goxha kohe, po shikoja per ndo nje vend pune qe te kem dicka per te bere gjithe diten, sidomos paraditeve dhe ne oret e vapes qe s'dilet dot. Thuajse c'do punesim ne Shqiperi kerkonte femra te "paraqitshme," si edhe foto, a thua deshen modele (kontrolloni www.njoftime.com per vertetime). Imagjinoni synimet e tyre se shpesh as imagjinata s'eshte kaq e tmerrshme sa realiteti. Gjithsesi ma lehtesoi punen sepse e dija se KU te mos shkelja. Kerkonin diku nje arkitekte, nen 35, e paraqitshme... me beri cudi. C'ka pamja te beje me arkitektet? Mesuan llac & tulla kur dolen nga Shqiperia, e tani qe u kthyen bejne sikur jane bosa... kapen qiellin me dore, te shkretet, se mesuan si te benin llac.

  Kuptohet pse per sekretare shpesh kerkojne vajza te shkathta, te paraqitshme, tip i hedhur sepse shpesh here sherbejne si first impression per kompanine. Kam qene sekretare dhe organizuese events per nje firme ne Shqiperi, qe nuk eshte njesoj si sekretaret ketu ne Amerike qe gjeneralisht merren vetem me telefonata, orare takimesh dhe shkrime. Nqs psh do kisha turp te kerkoja per udhezime se ku eshte kjo filan ndertese etj., s'do me jepnin nje mendim te dyte e do me kishin hequr nga puna me shqelma si njeri inkompetent, qe ne kete rast vertete do isha e tille.

  Kesaj rradhe nepermjet miqve m'u ofrua nje vend pune ne nje klinike dhe nje tjeter tek muzeu historik, te dyja ne TR. Nuk u ve faj atyre qe zene vende pune me miqsh se s'i zihet bese tjetrit. Po ata (firma, bosat) te pakten e kane idjotesine & fshataresine te shkruajtur ne balle.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  O Leila do punosh ne Shqiperi ? lol Po ti per pushime po shkon ? Jua ka bere jeten vetem pune pune ajo e shkrete Amerike

 5. #5
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Pse, mi... une rri disa muaj, minimumi 3 muaj, jo 2 jave si shumica. Njerezia kane hallet e veta, s'do me vijne mua pas 24/7. Le qe kush u jep atyre pushime 3 mujore? Pastaj lekun qe e nxjerr e fus prap ne xhep, kam liri ekonomike se te rrish pa pune 3 muaj te vitit eshte shume rraskapitese per xhepin se pasanike s'jemi bere... akoma Ku do shkosh pa leke? As ne plazh jo se duhet paguar varka & cadra bashke. Ne fundjava, lezeti eshte te marresh makinen e te kalosh kufirin e Shqiperise, qe mua dhe burrit na pelqen shume. Mbasditeve gjate javes del me shoqerine (perfshi dhe burrin qe e kam "shok" me benefica behemi gjithe ai grup i madh) per pije apo ne ndo nje klub. Paraditeve & ne dreke te merret fryma ne vend atje. C'do bej ne shtepi? Do shoh kengetaret e llangosura te kapardisen ne ekran? Atyre qe jetojne jashte Shqiperise u mungon menyra e jeteses jo fakti se s'punojne kur vene. Te rrish pa pune aq gjate & vetem, te dalin trute nga koka... pushimet kane lezet kur jane 1 jave a 2.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  E mire se mua mu duk pak e cuditshme se kur degjova qe pune e leke ska per ata qe jane aty jo me ne . po mbase po te njohesh njerez e gjen i pune e sa do te paguajne sidoqofte a ja vlen paga .
  O goce po te japin leje amerikonet ty 3 muj mi ? apo je akoma ne shkolle .

  Vallaj un ku isha skisha leke po shume mire ja kalova se shoqeria paguante per gjithcka .

  Plus qe ato tre muaj mund ti harxhosh duke pare evropen ja un psh pashe Turqine , greqine e shqiperine njeheresh , i fut edhe i xhiro heres tjeter itali france gjermani vitin tjeter edhe ne rregull jam me planin e te udhetuarit .. nji kshu dmth . po puna ne shqiperi do jete e lehte ma merr menja se nuk lodhesh shume .

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ne Shqiperi ne fundjava mund te shkosh ne Mal te Zi apo Maqedoni, qe eshte goxha nice, maje malit me makine ku te pelcasin daullet e veshit. Une qejfin aty e kam, te udhetoj me ndalime si US-Angli-Greqi-Shqiperi ose me traget nga Bari ne Durres, ose me tren... Turqine akoma s'e kam shkel. Rri nga 2-3 dite te secili vend-ndalim dhe kenaqesh ashtu. Benefica te jetes studentore... qe po me merr fund se shpejti. Kush e di, i rihyj shkolles prap vetem se me pelqen keshtu.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Shume denigrues ai postimi per pune. Megjithate une kam nje shoqe qe punon sekretare ne nje firme ne shqiperi dhe ajo shkon shume mire me shefin.

 9. #9
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lunesta
  Shume denigrues ai postimi per pune.
  e pse qenka denigrues postimi per pune?

  une nuk do kisha deshire, biles do ofendohesha, te isha para nje sekretareje me syte e shtrembert, me buze te shtrembta etj. sepse do ishte per mua si klient nje denigrim.

  jo na paraqisni zyren ne nje banjo publike qe te mos denigrojme sekretaren.  ka vende te tjera per vajzat jo te bukura.
  boll me pallavra qesharake forumiste.

 10. #10
  Ere... Maska e bluemoon
  Anėtarėsuar
  17-11-2005
  Vendndodhja
  Ne nje pike te vockel vese mbi nje fije bari...
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alket123
  e pse qenka denigrues postimi per pune?

  une nuk do kisha deshire, biles do ofendohesha, te isha para nje sekretareje me syte e shtrembert, me buze te shtrembta etj. sepse do ishte per mua si klient nje denigrim.

  jo na paraqisni zyren ne nje banjo publike qe te mos denigrojme sekretaren.  ka vende te tjera per vajzat jo te bukura.
  boll me pallavra qesharake forumiste.
  postimi eshte denigrues sepse eshte nje kerkese e hapur per gjera te tjera...

  Sigurisht qe pamjen e vleresojne te gjithe dhe te gjithe mund ta kene nje mendje per te zgjedhur nje sekretare te bukur, po kjo eshe nje plus, jo nje kusht thelbesor per te qene sekretare.

  Mendo veten tende psh. Nese ke nje aktivitet privat dhe kerkon nje sekretare, e kerkon sepse ke nevoje per ndihme. Nje njeri i papergatitur sado i bukur te jete nuk ta jep dot kete ndihme. Keshtu qe ti si aktivitet paguan nje njeri kot.

  Aaaaaaaaaaaaaa, nese kerkon nje shoqeruese fikse, kjo eshte pune tjeter...
  ne ate rast njoftimi nuk do te ishte denigrues, mjaft te thuhesh ne te "kerkoj shoqeri...paga aq..." Megjithese kjo se si quhet...ah po, prostitucion!

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alket123
  e pse qenka denigrues postimi per pune?

  une nuk do kisha deshire, biles do ofendohesha, te isha para nje sekretareje me syte e shtrembert, me buze te shtrembta etj. sepse do ishte per mua si klient nje denigrim.

  jo na paraqisni zyren ne nje banjo publike qe te mos denigrojme sekretaren.  ka vende te tjera per vajzat jo te bukura.
  boll me pallavra qesharake forumiste.

  Seriozisht e ke ti apo tallesh.....?

  Ti do sekretare aty apo kercimtare haremi?

 12. #12
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga bluemoon
  postimi eshte denigrues sepse eshte nje kerkese e hapur per gjera te tjera...

  Sigurisht qe pamjen e vleresojne te gjithe dhe te gjithe mund ta kene nje mendje per te zgjedhur nje sekretare te bukur, po kjo eshe nje plus, jo nje kusht thelbesor per te qene sekretare.

  Mendo veten tende psh. Nese ke nje aktivitet privat dhe kerkon nje sekretare, e kerkon sepse ke nevoje per ndihme. Nje njeri i papergatitur sado i bukur te jete nuk ta jep dot kete ndihme. Keshtu qe ti si aktivitet paguan nje njeri kot.
  postimi nuk eshte aspak denigrues. per cfare dreqin e djall pregatitje e ke llafin?

  modelet qe bejne reklamat ne tv nuk i marrin as per inteligjente as se "pjellin para" por pamja e tyre i sjell fitime biznesit te tv dhe biznesit qe reklamon.


  sekretaren bukuroshe nuk e marrin per mend, sepse punen e ben dikush tjeter ai qe ka hapur apo operon biznesin.

  nuk kerkohet ndonje pune "inteligjence" nga ajo. ajo reklamon biznesin. kaq!

  si do te ndihesha une te vihesha para nje biznesi kur sekretaret para meje ishin syshtrembta dhe me koke te madhe?
  une sdo i shikoja me deren atij biznesi.

  nuk po perbuz vajzat me mangesi trupore.
  ka mijera vende te tjera per ato ne kete bote.

 13. #13
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lunesta
  Seriozisht e ke ti apo tallesh.....?

  Ti do sekretare aty apo kercimtare haremi?
  sa here eshte bere biznes,politike dhe fe ne kete bote kur eshte ofruar per defrim nje kercimtare harremi personit tjeter?

 14. #14
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Sekretaret e bukura neper firma ne Shqiperi kuptohet pse jane te dobishme. Aty u jap te drejte. Por te justifikosh kriteret per punesimet si krejt normale dhe se bukuria sjell fitime (per arkitekte? lol), kjo do te thote te jesh krejt, krejt naiv per prapaskenat (qe s'kane fare te bejne me perfitimet e biznesit). Dhe vetem per naiv nuk te mbaj une ty, Alket.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 15-04-2006 mė 19:54
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 15. #15
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Anėtarėsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si i bejme kerkesat per pune?

  Di te fishkellesh?
  Te shkon minifundi?

  Sme ze gjumi naten.
  Me kane bere magji.
  Dua te ndahem nga gruaja.
  Kerkojme psikologe me orar part time.
  Marketingu eshte Biznes.

  Mbas dy muaj

  Perjashtim nga puna
  Mos bindje ndaj drejtorit
  Dalje ne pension tejkalim moshe (25 vjec)
  Je e paafte ne marredhenit me klientet.
  Sa budalla eshte "Odisea"

 16. #16
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Anėtarėsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  Nė botėn e ēudirave
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Evelyn
  Kjo firme me cfare merret ?

  Ju jeni dhe femra me aman.Ėshtė Firma e mirėnjohur “ Schwarzkopf” ,ajo firma e njohur e produktetve pėr flokė,xhel,shkumė etj etj.

  Ah pika qė sju bie,kur sa lexoni njė titull nxitoni ta replikoni direkt me atė egoizmin tipik feminin.E pastaj thoni qė i kemi nė tė gjitha fajet.E pastaj na dalin ca kodosha (si puna e kėtij mė sipėr) me lloj lloj teorirash pėr "diskriminimin" e femrės nė shoqėritė e zhvilluara..

  Ore bjeri pak trurit e vėreni tė punojė.Gjėrat janė llogjike e tė thjeshta.

  Ofron njė vend pune,ku rol kryesor luan kontakti i parė qė ke me prezantuesin e firmės e qė ėshtė tepėr i rėndėsishėm.Pėr mė tepėr produket qė personi pėrkatės do pėrfaqsojė i drejtohen femrės e pikėrisht asaj qė dėshiron tė jetė nė qendėr tė vėmendjes.Asaj mesatares e cila do tė jetė e bukur....tamam si ajo prezantuesja/sekretarja e firmės.

  Ofrohet njė pagė e mirė.Nė krahasim me pagat e administratės shtetėrore,e nė pėrgjithsi rrogat nė Shqipėri,kjo ėshtė njė pagė shumė e mirė.Kėshtu qė ėshtė llogjike qė shoqėria pėrkatėse ėshtė e obliguar tė vejė disa kushte tė tilla pėr tė pėrmbushur synimin e saj komercial.

  Ku e shikoni diskriminimin ju kėtu?

  Pse kėrkoi qė femrat tė jenė tė pashme e me karakteristika tė caktuara ?!

  Po pikėrisht se duan imazhin e firmės prandaj.Po pse sipas jush tė pėrfaqsonte produktet pėrkatėse ndonjė xhuxhe,me fytyrėn plot puēra me flokėt skandal.. lol

  Kėto janė detaje manaxheriale por edhe llogjike.Unė u mundova tjua paraqis nga ky vizion i fundit.Nqs ju nuk ju punon rrakedakja,apo nuk doni tju punojė, sjua kam fajin unė e as meshkujt nė pėrgjithsi.lol

  Ps.Pastaj sipas jush gjithė ato femra tė lezetshme tė na qenkan sekretare...na qenkan dhe curva...?!


  Pffffff
  .........................

 17. #17
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga miki_ro
  Ku e shikoni diskriminimin ju kėtu?

  Ps.Pastaj sipas jush gjithė ato femra tė lezetshme tė na qenkan sekretare...na qenkan dhe curva...?!
  diskriminim dhe curvat?????
  keto femrat forumiste jane pak si "weird!"

  keto nese duan te martohen e duan djalin te bej dyfishin e parave qe bejne ato, te jete 10cm me i gjate se ato etj. kerkojne djali te jete i barabarte me to.
  per cfare barazie flasin keto?

  nese dua te jem i ndershem mua me vjen keq per ate djalin me sy te shtrembert (une dmth!) qe keto refuzojne.
  refuzimin per te qene te lezetshme si sekretare e marrin si diskriminim po ate djalin qe calon (une dmth!) nuk qenka diskriminim?
  kush eshte kush?

  nese une vete para nje zyre nuk dua te shikoj sekretaren nje pasqyre e imja ne gjinine tjeter por dua te shikoj nje krijese te bukur.
  bota jeton me biznes dhe bukuria e sekretares (i sh*it you not!) do te jepte nje boost dhe bukuri biznesit.

  politically correct?

 18. #18
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Si? Ne Shqiperi sekretaret bejne reklamen paraqitjen dhe shitjen e produkteve te firmes? Nuk ka persona te vecante qe merren me marketingun? Besoj se ne asnje cep te botes, keto qe jane pershkruar me siper nuk jane detyra te nje sekretarje. Termi sekretare zakonisht permbledh detyra te tjera, dhe nisur nga keto, ai lajmerimi, eshte denigrues!
  Ji Vetvetja!

 19. #19
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Lule Portokalli solli nje argument te vlefshem por pa llogaritur se ne Shqiperi marketingu eshte art primitiv. S'dua ta nenvleresoj sepse kam miq qe merren me kete pune, por njerez primitive bejne (me) mjete primitive. Ne nje firme dinjitoze qe punova ne TR (s'kish nevoje per asoj reklamash), mbeta shume e kenaqur nga stafi dhe ambienti, mgjs mu duk pune me stres pasi sekretaret ne Shqiperi marrin me shume detyrime mbi supe se sa sekretaret ne Amerike.

  Megjithate, terhiqem me konkluzionin se ju nuk jeni naive. Perkundrazi... juve jeni tipi i "bosave" (bos i thencin) zhylsa qe kthehen ne Shqiperi e u duket se bene ndo nje gje te madhe te hapin nje biznes me llac e tulla. Medeomos duhet gjetur nje "sekretare" (sekretare i thencin) si kalim kohe ne pune. Kurve nuk eshte ajo qe pranon punen me ndergjegje te paster, por eshte pusht ai qe shfrytezon me preteksin e "punesimit per sekretare" ose... ose... "arkitekte" (puh-lease!) lol

  Sigurisht qe do perkrahni persona te tille. Pushtet kane mijera admirues.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 20. #20
  Ere... Maska e bluemoon
  Anėtarėsuar
  17-11-2005
  Vendndodhja
  Ne nje pike te vockel vese mbi nje fije bari...
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Miki_ro, do te ishte absurde te kalohet nga nje diskriminim tek nje diskriminm tjeter. Nuk mendoj se nje femer e bukur qe punon si sekretare mund te marre ate epitetin qe permend ti. Perseris, bukuria nuk ka te beje me punen.

  Alket, eshte budallalleku me i madh te seleksionosh partnerin ose partneren mbi kritere estetike apo materiale. Sigurisht, e bukura pelqehet, por ke vene re se njeriu nuk ushqehet me lule? Nese nen siperfaqe nuk ka substance, atehere cdo gje e bukur te shemtohet papritur...

  Lule Protokalli ka shume te drejte. Ne fakt Sekretarja, PR, Hostess, Agjentja e Marketingut etj. kryejne detyra te ndryshme.

  Problemi i estetikes se jashtme eshte dicka denigruese per te gjithe ate pjese te femrave te botes qe nuk eshte 90-60-90. Megjithate ketu ne perendim po behet problem edhe per meshkujt te cilet penalizohen jorralle kur nuk jane version Baywatch.

  Mund te thoni cfare te doni, por bukuria nuk eshte merite e njeriut dhe nuk duhet te trajtohet si e tille. Jetojme me fiksimin e pamjes e harrojme cfare vlen ne te vertete...harrojme se pamja nuk eshte vecse nje detaj i qenies komplekse qe ne jemi...e per me teper, nje detaj qe humbet udhes...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Hetimet e Kryeprokurorisė pėr tragjedinė e Gėrdecit
  Nga RaPSouL nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 625
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 23:56
 2. Nėntėvjeēari studion nė kolegj
  Nga new-man nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-01-2009, 11:52
 3. Hillary Clinton emėrohet Sekretare e Shtetit Amerikan
  Nga Davius nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-12-2008, 17:19
 4. Sekretaret, pertej pushtetit te sekreteve
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2005, 18:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •