Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 88
 1. #61
  Proud to be who I am! Maska e Erlisa-uk
  Antarsuar
  10-12-2006
  Vendndodhja
  London
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga FLORIRI
  Ne shqiptart ne guzhine njifmi me la pjatat,me qeru qepet,me gri sallate..
  Me ba nej sherr me guzhinjeret e me i rras nej kokerr patate kokes...
  per asgja tjeter
  Asnje presje nuk do ti shtoja ksaj qe ke thene Floriri

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Gjellerat e ndryshme ne shqiperi jane te huazuara..(te ardhura nga kultura te tjera)...
  tradicionale jane qengji i pjekur...pulat e pjekura...kokoreci...melcite e pjekura...djathi i bardhe...etj ushqime blektorale..(populli yne tradicionalisht eshte marre me bageti)..
  Te vetemen gatim qe eshte ne librin internacional te guzhines jane QOFTET e PERMETIT..

 3. #63
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Per Pasul Ndoshta! LoL

 4. #64
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  TRI jane gatimet qe nuk i gjen kerkund ne bote, jane :
  Shqetoja e Permetit
  Qoftet e Permetit
  Kolloface gjithashtu.
  Permeti ka kuzhine te vecante.
  Ka shume gatime qe per aresye historikoekonomike jane zhdukur.Shqiptaret historikisht natyrisht kane gatuar e kane ngrene edhe para pushtimeve te ndryshme por si ne shume fusha te tjera edhe ketu na kane "pushtuar" me dhune ose detyruar me njemije e nje menyra te ndryshojme.
  Degjojini gjyshet ,gatuani si ato dhe krahasoni me kuzhinat e tjera qe te gjejme cila eshte shqiptare .
  PER djathin e bardhe:
  Ne bote njihet si Feta ose djath grek.GABIM I MADH Greket feten e mesuan nga ARVANITASIT .
  Dhe nga ajo qe nuk e thoshin dote DJATH mesuan vetem nje cope djath,nje FETE (feta).Ju qe jetoni ne Greqi po te pyetni arvanitin me turpshqiptarvequajtes do ta konstatoni fare lehte kete, une nga ata e kam degjuar.
  Pra FETA eshte original shqiptare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ARKIA : 12-12-2006 m 11:23
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 5. #65
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Gjellet e mirefillta shqiptare jane:
  trahana
  rosnica
  gjelle me presh,
  fasule,
  (ajo qe behet me gjize ,s me kujtohet si i thone tiransit),
  dollme,bakllava,revani e shume gjera te tjera ,magjepese qe do ta benin me te njohur guzhinen mesdhetare

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Arben Kote
  TRI jane gatimet qe nuk i gjen kerkund ne bote, jane :
  Shqetoja e Permetit
  Qoftet e Permetit
  Kolloface gjithashtu.
  Permeti ka kuzhine te vecante.
  Ka shume gatime qe per aresye historikoekonomike jane zhdukur.Shqiptaret historikisht natyrisht kane gatuar e kane ngrene edhe para pushtimeve te ndryshme por si ne shume fusha te tjera edhe ketu na kane "pushtuar" me dhune ose detyruar me njemije e nje menyra te ndryshojme.
  Degjojini gjyshet ,gatuani si ato dhe krahasoni me kuzhinat e tjera qe te gjejme cila eshte shqiptare .
  PER djathin e bardhe:
  Ne bote njihet si Feta ose djath grek.GABIM I MADH Greket feten e mesuan nga ARVANITASIT .
  Dhe nga ajo qe nuk e thoshin dote DJATH mesuan vetem nje cope djath,nje FETE (feta).Ju qe jetoni ne Greqi po te pyetni arvanitin me turpshqiptarvequajtes do ta konstatoni fare lehte kete, une nga ata e kam degjuar.
  Pra FETA eshte original shqiptare.
  mos ja fusni pordhes kot.....sikur i dini te gjitha....
  Feta eshte nje lloj i djathit te bardhe qe e benin greket dhe e quanin (feta)...
  Eshte problem tjeter qe ne epoken e komercialitetit te gjithe llojet e djathit quhen feta ne europe...

 7. #67
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  --------------

  Citim Postuar m par nga Akili-A
  mos ja fusni pordhes kot.....sikur i dini te gjitha....
  Feta eshte nje lloj i djathit te bardhe qe e benin greket dhe e quanin (feta)...
  Eshte problem tjeter qe ne epoken e komercialitetit te gjithe llojet e djathit quhen feta ne europe...
  I nderuar bythetingujdegjues AKIL!
  1-Nuk thashe se e di une, thashe e kam degjuar nga ARVANITAS .Fjala FETA ne GR nuk ka asnje Prejardhje tjeter pervec nga shqipja.
  Mundohu te qendrosh ne nivelin tend te kultures se shprehjes,nese ke ndonje fakt kundershtoji arvanitasit .Une nuk kam asnje interes te origjinalizoj gjerat si shqiptare kur nuk jane te tilla ,dhe nuk shpif ose genjej per asnje lloje interesi them vetem te verteten qe e besoj si te tille .
  2-Ne Evrope dhe Amerike te pakten FETA quajne vetem djathin e bardhe dhe jo te gjithe djatherat sic shkruan me siper.
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 8. #68
  Gjumash Maska e ShocK
  Antarsuar
  09-12-2006
  Postime
  677
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Guzhine shqiptare mesa di une nuk ka..
  Pak a shume kemi guzhinen e vendeve te tjere psh Turke.Tani kane hyre edhe shume gatime Greke.Pastaj mund te kete edhe shume gatime qe si kam provuar,por do te vecoja Taven e Baltes(Elbasani e ka shum te perdoruar).Kemi vjedh shume guzhina ne Shqiptaret .

 9. #69
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  per pasul dhe pite
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Tav me Patate dheu

  Ene Fergez Elbasanse

  Qe bahet ne furre !!

 11. #71
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  o zot cmenesha per patrixhane te mbushur te bere me tav ne sobe ,qe mi bente mami kur isha ne shqiperi,ose byreku me lakra aapapapapapa
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Vertet teme e mir dhe plot vend !
  me qka njifemi ?.....disa thon pasula ? ok

  a keni zi pasul dhe me ftu miq europian ?
  une po e kam hager por , jo interesant e kan qujt kasule ...

  eldorado tha burek , po bureku asht nji gja qe pelqehet nga te hujt , me lakra me mish apo tjeter mbushje.

  disa than flija, ket sta hajn kurr te hujt !!!!j u duket e keqe , ma asgje mbrend e that e jo digestive (nuk tretet leht te barku i huj ) neve na pelqen shum ...

  kisha me then se tava, gullashi me mish viqi dhe sarmat te jen gjallat tona qe na nfofin tjeret , laknuri i misrit ashtu, qe franqezet i bajn ne forme torte dhe e qujn kish (quiche).
  arabet kan kus_kusin qe tranohen te gjith per te , pse ??
  pse ka pak semoule (kokrra milli qe mbarojn ata vet si italianet makaronat, ne te qesin supen e mbarueme me shtat perime dhe plot mish !
  libanezet kan tabulen .
  turqit sarmat me fleta rrushi po pa mish ! ...po kan mish lloj lloj perzhitje.

  per mendimin tin kisha me than te prezentohemi me tav me qep dhe mish viqi dhe gullash me mish viqi dhe disa perime ne te si karrota, qep, huder,speca, patate, tomate dhe pik jo shum e fort e me edhe nji pilaf (oriz i zien veq ).
  bureku asht i mir por , rujuni , tregoni musafirve qe asht i gjelpt se ju pshtyn se mendojn qe asht i ambel
  .................................................. ............................
  Ne Kosove qdo kend ke burek me kos , super super ...ma mir se fritat ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 13. #73
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Edhe per petulla !

  1. Per Leilen ( jane djegur nje cike...si gjithmone ) (lol)
  2. Per ate qe me kish derguar mesazh ne celular...
  3. Per Brarin...qe mbaron per icik recel.

  Jam pushim disa dite...Cfare doni neser per breakfast ?
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  petulla jan kto lart? yummm

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  dikush asht tuj njye cicen ne recel.. po mduket.. apo mbajn sjt mue..

  lol..

  me recel te korasonit lye..
  edhe n'cica te ornel mutajt isha perlye..

  kish pas than Kola..lol..

 16. #76
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pr far njihemi ne shqiptart n kuzhin?
  Per perdorimin e thikave..........

 17. #77
  LE TE BEHET DRITE! Maska e Aloa
  Antarsuar
  30-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku qielli takon detin
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga brandon
  Gjellet e mirefillta shqiptare jane:
  trahana
  rosnica
  gjelle me presh,
  fasule,
  (ajo qe behet me gjize ,s me kujtohet si i thone tiransit),FERGESE te shkreten(tave dheu i thon tr por sesh si fergesa e jugut)
  dollme,bakllava,revani e shume gjera te tjera ,magjepese qe do ta benin me te njohur guzhinen mesdhetare


  .................................................. .........................
  Everything I do, I do it for you.

 18. #78
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  o petlle korazone

  kom gjet i shqioptare qi vje e pastro shpin i here nmuj. i gru e urt. ene i thash heren e funit a din me bo petlla. di mtha ene mboni i kazon. jom ul sofa ene ha petlla e ha mjalt su cojsha dot ma. njaty kom flejt. sdu me pa mo petlla me sy
  no glove no love

 19. #79
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  loooooooool , dhe petllat kena mangut ketej , mos ha me Tik Tako se do te ndalojne qarkullimin e " gjakut" .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 20. #80
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Citim Postuar m par nga TikTak
  sdu me pa mo petlla me sy
  As une !
  Mua me ka shkuar mendja per hallve sonte, por eshte si vone, kush rri e mbush kuzhinen me tym...Babi brenda 20 minutash me ka pyet nja 3 here...Si duket i hahet edhe atij. (lol)

  Po ty Aloa te ka shku mendja per fergese ? Se ajo eshte gje e kollajte fare.
  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. ka i ndan dhe ka i bashkon shqiptart?
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
 5. Lufta Italo-Greke dhe shqiptart
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2005, 19:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •