Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 88
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Postime
    230
    Citim Postuar më parë nga bela70
    Bobo po ku ma permende taven e peshkut te shkodres lol po sa e mir qe ishte mjack mjack ti hash dhe gishtat nga shija qe kishte,ah ka koh qe se kam kerkuar qe nga 95-ta kur isha si mysafir ne nje familje(do permendi dhe mbiemrin etyre ku i dihet ka dhe ndokush antar ketu nga ajo familje) gjurkaj dhe peshkun qe pregatitshin ato nuk do e haroj asnjeher ...eh seq mu kujtu dhe nje gje nga shkodra,kur isha atje per her te par ikem ne nje ambeltore(pastiqeri)dhe ato miqet ton porosisin kasata,wahh un habita njeqik pasi nuk kisha degjuar gjer ather qe ka ndonje lloj embelsire me emer kasata dhe un ja prita jaaa un edi se kasetat degjohen(permbajn muzik) ama per tu ngrene spaskam degjuar ende,dhe ato ja plasen gazi...po ama dhe mua me pelqej shija e tyre hahah nejse me falni se ezgjata njeqik jasht teme.
    AH DHE MU QE JAM SHKODRANE ME KA MARRE MALLI PER TAV PESHKU,DHE KASATAT,KAM DY VJET PA SHKU NE SHKODER,DHE TESH ASHT TU ME SHKU GOJA LANG.

  2. #42
    "WHITE ANGEL" Maska e gabriela_athine
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    185
    marinela ,avash avash ti pse aq e mir te duket tava e peshkut.avash se mos shnoshesh ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  3. #43
    Larguar Maska e lone_star
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    Lakrori me hithra e miell misri thom une. S'e kam pare asgjekundi prandaj them qe duhet te jete gjelle autentike shqiptare. Behet edhe me presh po me shume shijon me hithra. Shoqerohet me dhalle (ose kos te holluar me uje e me pak kripe).

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Postime
    230
    Citim Postuar më parë nga gabriela_athine
    marinela ,avash avash ti pse aq e mir te duket tava e peshkut.avash se mos shnoshesh ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    jo moj moter nuk shnoshem une jo,se ha rralle e permall!te puth fort

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-05-2006
    Postime
    26
    doni nje gjelle te shpejte stine??Me shume e stisur prej fukarallikut ne ato vite ,po shume ushqyese dhe e shijshme._tave me bathee kumbulla te tharta.i skuq qepet e njoma pastaj i hedh bathet e njome qe kane zier me pare dhe ju ke derdh lengun.Me vone shton 2 domate te grira holle dhe kumbulla te tharta .I hedh ne tave i pjek per 40 min.Eshte shume e shijshme dhe pikante.

  6. #46
    Femme Fatale Maska e Poison_Ivy
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    121
    Brumerat i kemi me shumice, te te gjitha llojeve, madhesive, dhe kombinimeve.
    Gjithashtu perdorimin e tepruar te yndyres fale turkali milet.
    Taven e peshkut me qepe e domate.
    Taven e dheut me melci.
    Imam Bajalldi.
    Kto tavrat mo... i qajme ne.
    Nga embelsirat...nuk di... me duken te gjitha turke ngaqe e kemi fiksim t'i mbysim ne sherbet.
    Ah...taratori...aq i thjeshte, i fresket dhe perfekt per nje dreke vere...

    Na hapet oreksin!

    Ah, se harrova, rose me pilaf bote nona ime ne cerep.
    Exquisit!!!
    So the **** whaaaat??!!

  7. #47
    Lol imam eshte tradicional turk, po perdoret ne gjithe mesdheun.

    Tradicionale shqiptare eshte gjiza lol, s;ka askund si gjiza e shqiperise.
    gjithashtu ne nje liber gatimi me receta lindore gjeta nje recete qe quhet-menci qengji-gatim arnautesh (e kishte shpjegim gatim shqiptar)
    gjithashtu ne nje liber me receta ketu ne greqi kam gjete nje gjelle -kokora krasato ala arbanitika dmth gjel i gatuar me vere ala arvanite.
    Edhe byreket qe behen aty nuk i gjen kund-me qepe e domate, me fasule, me lakra te egra.
    Lakror me pete te pjekura me mish derri.
    Nje gjelle tjeter qe e kerkoj kur shkoj ne shqiperi eshte rosnicat me zog lol, po po i qane babi im ato.
    Thjeshte 50vjecari i monizmit e shfarosi guzhinen tone , i kishim gjonat me tallona lol nuk behej fjale per guzhine te pasur se kishin hall se beheshim mikroborgjeze.
    Nuk kishim vere per te pire e as mish si mund te gatuanim???
    Ndryshuar për herë të fundit nga ooooo : 09-11-2006 më 08:37

  8. #48
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Ne shqiptart ne guzhine njifmi me la pjatat,me qeru qepet,me gri sallate..
    Me ba nej sherr me guzhinjeret e me i rras nej kokerr patate kokes...
    per asgja tjeter
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  9. #49
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Wink

    Citim Postuar më parë nga FLORIRI
    Ne shqiptart ne guzhine njifmi me la pjatat,me qeru qepet,me gri sallate..
    Me ba nej sherr me guzhinjeret e me i rras nej kokerr patate kokes...
    per asgja tjeter

    ... ... ....o bre se kam ditur qe ky njeri eshte kaq sherr...ha hahahhaaaa.... o qe me ke ber te qeshi me ket mesazh....Perqafimeeeee....eee....e...
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    guzhina shqiptare ka qen gjithmon nje version i thjeshtuar i nje mixi midis guzhines turke orientale dhe asaj te italis se jugut. Per mendimin tim gjerat me tradicionale jan gatimet ne tenxhere presion.

  11. #51
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Byrek , per ket njifena ne . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    njihemi edhe per TURSHIT ..
    KJO ESHTE TRDITA JONE QE TI KEMI NE MEZE KUR SHTROHET NJE TAVOLINE ...

  13. #53
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    njihemi edhe per TURSHIT ..
    KJO ESHTE TRDITA JONE QE TI KEMI NE MEZE KUR SHTROHET NJE TAVOLINE ...
    Turshite i bejne te gjithe jo vetem ne.

    Byrek , byrek per hapje petash njifena ne .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Byrekun Se Kemi Ne Trdid E Kane Turqit E Arabet .
    Kurse Turshit Jane Puro Shqiptare
    Se Shqiptari Nuk Pelqen Qe Ti Hidhet Gje Ne Toke ,dhe Ato Domatet Jeshile I Ve Ne Pune Duke I Bere Turshi .

    Po Dhe Byrekun E Qajme Ne Nuk Diskutohet ,sidomos Ate Me Gjiz Ose Spinaq ...

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    njihemi edhe per TURSHIT ..
    KJO ESHTE TRDITA JONE QE TI KEMI NE MEZE KUR SHTROHET NJE TAVOLINE ...
    po vdes me hanger turshi edhe nje here

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Ne lidhje me turshit ketu tek ne ne kosov thojn se shumicen i kan mesuar nga serbet(un nuk e besoj aq kete pasi si thua ti alnosa nuk len gje tju iken ne tok.P.sh. ketu ne rugov, perpara edhe dardhet e egra i kan futur turshi )pasi thon pleqet se domatet e kuqe ne koh te tyre nuk i kan henger fare pasi i kan mar si per te prishura,i kan konsumuar vetem jeshile(e qe mendoj se jan konsumu vetem si turshi pasi domatja jeshile nuk hahet dot)Ketu tek ne perdoret dhe nje lloj spece e djeges qe esht varietet serb e quajm "somborka' nga emri i nje qyteti ne vojvodin te serbis pasi atje eshte nxjer ky varietet dhe jan shum shum te mira per turshi.
    Duajeni njëri tjetrin.

  17. #57
    Ne bregdet Maska e Asriana
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    186
    Ne shqiptaret njihemi per gjellen tone aq te dashur tradicionale qe eshte"GROSHA"

  18. #58
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anëtarësuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Citim Postuar më parë nga Asriana
    Ne shqiptaret njihemi per gjellen tone aq te dashur tradicionale qe eshte"GROSHA"
    Thuaj cte duash por gjella tradicionale groshA hmmm te knoq shpirtin gjate dites po ashu te knoq shpirtin dhe gjate noten

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Njifemi per jani eshte gjella me e preferuar.Edhe per gjizen mendoj ndoshta nga qe me ka marre malli per keto te dyja i them se di.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar më parë nga bela70
    Ne lidhje me turshit ketu tek ne ne kosov thojn se shumicen i kan mesuar nga serbet(un nuk e besoj aq kete pasi si thua ti alnosa nuk len gje tju iken ne tok.P.sh. ketu ne rugov, perpara edhe dardhet e egra i kan futur turshi )pasi thon pleqet se domatet e kuqe ne koh te tyre nuk i kan henger fare pasi i kan mar si per te prishura,i kan konsumuar vetem jeshile(e qe mendoj se jan konsumu vetem si turshi pasi domatja jeshile nuk hahet dot)Ketu tek ne perdoret dhe nje lloj spece e djeges qe esht varietet serb e quajm "somborka' nga emri i nje qyteti ne vojvodin te serbis pasi atje eshte nxjer ky varietet dhe jan shum shum te mira per turshi.
    Eu Zoti jem ti Bleri, a je rritur ne Rugov a ne Peje?lol, don me ua marr dhe zakonet Rugovasve te mij'a hahahah
    po moti ishte kjo mar, kur kan perdorur dardha te egra per turshi, besa kete e kishin pa quajtur si medicin ne raste te gripave,dhe ndonje semundje, nuk me kujtohet se per qka,thojshin se kan qen sheruese...

    Mirmbeteshit qe te gjithe,faleminderit qe na kujtoni lloje tradicionale te kultures shqiptare.... e cila eshte e veqant per kete, do t'thoja ne mbare boten.....

    Me respekt
    Hajla
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  3. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  4. Çka i ndanë dhe çka i bashkon shqiptarët?
    Nga Davius në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
  5. Lufta Italo-Greke dhe shqiptarët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •