Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 88
  1. #21
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja
    ................................
    ...........e kam pervuar ket, po ti a ke diqka te re... siq po shifet neve Shqiptarve me shum na shkon shitja e Arit se nreqeja e gjellrave............... .......................!!!!!!!!!!!!!çe thua ti?
    Po: Pite me kermilla dhe flija me murriza
    Te beft mire

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Cappuccino për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #22
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    Po: Pite me kermilla dhe flija me murriza
    Te beft mire
    Xixa me siguri i din,por per ty s'jam i sigurt qe i ke provuar ndoj here mantiat e sidomos haxhi makllat,mmmmm do te ngelesh pa gishterinj fare.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar buki19 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #23
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga buki19
    haxhi makllat
    Ose "imam bajëlldi", që bëhet nga ai kungulli i gjatë i zhytur në kos.
    Lezet, o lezet!
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  6. #24
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Wink

    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Kuzhina nuk eshte aq e njohur ne Europe e Bote, sepse ka shume pak restorane shqiptare jashte. Tani ka filluar pak te njihet edhe kuzhina shqiptare ne bote. Gjellat dhe paragjellat tona perfshijne:

    - Fline e Kosoves
    - Langu (paragjelle)
    - Krelanat (me miell gruri dhe misri)
    - Pitet apo Burekat (megjithese keto jane gjithe ballkanase por ne kemi nje llojllojshmeri me te madhe te tyre, si Pitet me Mish te Grire (apo te Blum) dhe Mantiat, Spinaq, Gjize, Lakra, Qepe, Molla, Fasule, etj. etj., pra Pitja te ne eshte me e zhvilluar se ne cilindo vend tjeter ne Ballkan, dhe jo me kot edhe sot gjithe burektoret ne Slloveni, Kroaci, Bosnje etj. jane me pronar dhe kuzhinier shqiptar)

    Keto jane vetem nga krahinat shqiptare te Kosoves dhe ka edhe shume tjera qe mua nuk me bijne ne mend per momentin por ka edhe kuzhina te krahinave tjera shqiptare si Tave Elbasoni etj. etj.

    Tung Pejone apo Dukagjinse (qysh te kish qef ti)
    -------------------------------------
    Dodani, me vjen mir nese existon ndonje Restorant tipike Shqiptar ne Bot ose ne Europ, sepse ketu ne Spanje nuk e pash asnje.
    ...çdo te mir...kalofeshi mir sepse ketu sot ne jemi me shi.
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xixe xixellonja për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  8. #25
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Po ka Restorant tipi Shqipetar ne europe ne Zvicer dhe ne Belgjike ndoshta dhe ne vendet te tjera.

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dibrani2006 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  10. #26
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja
    ............. .................po ju mos beni hajgare me Pasul, por po ju pys seriozisht sepse kur te me pysin mua nuk di se qe tju them...eshte e vertet qe Pasulin ne Shqiptaret e perdoremi shum, por siq e permendet, Flin e Kosoves, Pitet,Bureket, ndoshta me keto, ah keto te tria i kam shum per qef po jav ndiej eren...me ka marr madhi ti ngreni,sidomos nji Samun me Qevapa te Pejes sime...
    ...dibran, te lutem ma spjego ket gjell qe e permende siq eshte me çka nreqet, ndoshta e njof me ndonje emre te tjeter, dhe ti drijans qe eshte taratori,ju falenderoj...ndoshta keshtu quhen ne Shqiperi, met vertet vet nuk i njof, spjegomani pak... Pershendetje te gjithve, nga Pejanja.

    JJaaa i thua vetit pejane e nuk e di se qfar është Taratori bahhh na e more fetyren moj po ske hanger ne pej tarator asnjeher a??? po dhe taratorin ne e bejm te mir sikurse dhe qebapat qe i kemi te njohur e flin e mantijat..gadi harova dhe buk nore (pogaqet)pastaj pallaqinkat e shum eshum tjera...
    Duajeni njëri tjetrin.

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar bela70 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  12. #27
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    Flit me hitha te zier jane te njohur ne vendin tim. Mund t'i provosh, jane shume te kajshem
    Ore qa derdellisni po flija nuk behet me asigje perveq mazes-kajmakut (e ki perzi pak njeri) ajo qe thua ti esht kryelan me hithra apo dhe leqenik me hithra se fli nuk kam par as degjuar se ka me hithra.Kryelana esht me miell te gryt(gruri) ndersa leqeniku me miell kollomojt(misri).
    Duajeni njëri tjetrin.

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar bela70 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  14. #28
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Wink Pershendetje

    Citim Postuar më parë nga bela70
    JJaaa i thua vetit pejane e nuk e di se qfar është Taratori bahhh na e more fetyren moj po ske hanger ne pej tarator asnjeher a??? po dhe taratorin ne e bejm te mir sikurse dhe qebapat qe i kemi te njohur e flin e mantijat..gadi harova dhe buk nore (pogaqet)pastaj pallaqinkat e shum eshum tjera...
    -------------------------------------
    ............ ...............SHIFE, SHIFE KU DULI NJI PEJAN ME FOL...MREKULLI...PO SI TE KAM?
    ...........jo more djal por ketij taratori vet ja kam qit nji emer posaqe dhe kur me treguan me ra nder mend se çka eshte...po ti ku mi qite ne mend Pollaqinkat se bash me ka mar madhi , do ti nreqi nji dit, por per Samun e Qevapa si tia bej? e fli e pa mundeshme te qes ketu, as pite, ah per fat te keq vetem mundem tiav paramendoj eren e kendeshme.......... .............Pershendetje se me muarr uria... ...
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xixe xixellonja për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  16. #29
    Ismail Bej Qemali Maska e ismail_qemali
    Anëtarësuar
    27-02-2006
    Vendndodhja
    Tek sheshi i flamurit
    Postime
    32
    aman po per cfare jemi te njojtur ne per kuzhin shqiptaret nje jet me fasule dhe sup e ka nxjerr :P tani u kujtuam ne per kuzhin nejse ballkani nje jet keshtu ka qen,me gjell po nuk e perdori lugen nuk ka te ngopur

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ismail_qemali për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  18. #30
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Smile .........pershendetje..........

    ..........met vertet kam menduar qe jemi te njoftur sado pak ne Shqiptaret me Kuzhinen tone, sidomos ne ato shtete ku ka shum Shqiptar.
    ...si psh ketu ne Europ ne Itali dhe ne SHBA qe ka shum Shqiptar.( BESOJ QE KA RESTORANTE)
    Ne kemi per çka te jem krenar sepse psh; Flit, Pitet, Bureket, Samun me qevapa jan tipike Shqiptare.
    Sigurisht ka gjera te tjera qe nuk me biejn tash ne mend , por besoj qe do ti shkruani ju.
    ........... .........kalofeshi mir...
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  19. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xixe xixellonja për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  20. #31
    ~mistrece~ Maska e Baby^Doll
    Anëtarësuar
    17-06-2005
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    132
    Citim Postuar më parë nga ismail_qemali
    aman po per cfare jemi te njojtur ne per kuzhin shqiptaret nje jet me fasule dhe sup e ka nxjerr :P tani u kujtuam ne per kuzhin nejse ballkani nje jet keshtu ka qen,me gjell po nuk e perdori lugen nuk ka te ngopur

    jo vetem lugen, edhe buken
    po nuk hengrem buke sa te dendemi ne cdo vakt nuk e shtyjme dot deri ne vaktin tjeter lool
    ?

  21. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Baby^Doll për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  22. #32
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Citim Postuar më parë nga ismail_qemali
    aman po per cfare jemi te njojtur ne per kuzhin shqiptaret nje jet me fasule dhe sup e ka nxjerr :P tani u kujtuam ne per kuzhin nejse ballkani nje jet keshtu ka qen,me gjell po nuk e perdori lugen nuk ka te ngopur
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    Nuk e di nga je ti or ISMAIL BEJ por ne Shqipetaret kemi guzhinen tone dhe te mire,por kjo eshte nje problem kombetare qe ne nuk i japim hapesire guzhines tone kemi kemi dhe jo brrume por dhe gjella shqipetare eja ne Diber nese ke ndonji te njohur te hash gjella Shqipetare jo burrek dhe foli por gjella mor gjella.

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dibrani2006 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  24. #33
    .. Maska e km92
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Vendndodhja
    Kumanovë
    Postime
    4,210

    Talking

    Shqiptaret jane te njoftun me Flijen
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  25. Anetarët më poshtë kanë falenderuar km92 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  26. #34
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Citim Postuar më parë nga Mariachi
    Shqiptaret jane te njoftun me Flijen




    Sa me ka marre malli per nje cope Fli ..... uhffff
    Ndryshuar për herë të fundit nga White_Angel : 24-04-2006 më 07:49
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  27. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397
    Shqipetaret me shume jane te njohur me brumera neper bote ne ne kosove e kemi flin e fameshme qe per cdo raste kur na bije te kemi dike jashte kosove ne ks e bejm

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar vajza_pr për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #36
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Mirdita e dashura shoqeri

    Citim Postuar më parë nga vajza_pr
    Shqipetaret me shume jane te njohur me brumera neper bote ne ne kosove e kemi flin e fameshme qe per cdo raste kur na bije te kemi dike jashte kosove ne ks e bejm

    ...vet kam problem te hy ne ket tem, sepse me shum po fliteni per Fli dhe per ato gjera qe i kam shuuuuummmmm per qefi, e po me hijn me shuuum ne mall qe i kam. Besoni, se pushimet ne Kosov i kaloj me keto ushqime e jav shkoj sado pak mallin se ketu marova me ket ushqim...

    ..PRA Dmth; per sa e kuptova deri me tani , ne jemi te njoftur si BRUMERA, Ju falenderoj, mir per ta ditur sepse shumica kur me pyetshin, nuk dija tju jap pergjigjeje te duhur...
    ...Kalofeshi nji fund jave te mir, suksese... ...dhe ju baft mir Flija juve qe do te keni fat ta pervoni, apo Pitja, Bureki...etj...etj...
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xixe xixellonja për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #37
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja

    ...vet kam problem te hy ne ket tem, sepse me shum po fliteni per Fli dhe per ato gjera qe i kam shuuuuummmmm per qefi, e po me hijn me shuuum ne mall qe i kam. Besoni, se pushimet ne Kosov i kaloj me keto ushqime e jav shkoj sado pak mallin se ketu marova me ket ushqim...

    ..PRA Dmth; per sa e kuptova deri me tani , ne jemi te njoftur si BRUMERA, Ju falenderoj, mir per ta ditur sepse shumica kur me pyetshin, nuk dija tju jap pergjigjeje te duhur...
    ...Kalofeshi nji fund jave te mir, suksese...: ...dhe ju baft mir Flija juve qe do te keni fat ta pervoni, apo Pitja, Bureki...etj...etj...
    Eja tek une dhe na shtron mami nje fli dhe ngrme se bashku!

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Cappuccino për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #38
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404
    Citim Postuar më parë nga Cappuccino
    Eja tek une dhe na shtron mami nje fli dhe ngrme se bashku.
    Te falenderoj ne ftim, per Fli...Kur eshte fjala per Fli ndoshta do te vi ndonje dit ,po tia ndiej vetem eren me mjafton...por kur te vi do ti ngreni se paku,nja tri copa ...Kalofesh mir, dhe suksese ne ket fillim te javes...
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  34. Anetarët më poshtë kanë falenderuar xixe xixellonja për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  35. #39
    i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Postime
    230
    Gjella Tradicionale E Shkodres Eshte Tav Peshku,byreku Me Kos Etj Etj

  36. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Marinela_Greqi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  37. #40
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Bobo po ku ma permende taven e peshkut te shkodres lol po sa e mir qe ishte mjack mjack ti hash dhe gishtat nga shija qe kishte,ah ka koh qe se kam kerkuar qe nga 95-ta kur isha si mysafir ne nje familje(do permendi dhe mbiemrin etyre ku i dihet ka dhe ndokush antar ketu nga ajo familje) gjurkaj dhe peshkun qe pregatitshin ato nuk do e haroj asnjeher ...eh seq mu kujtu dhe nje gje nga shkodra,kur isha atje per her te par ikem ne nje ambeltore(pastiqeri)dhe ato miqet ton porosisin kasata,wahh un habita njeqik pasi nuk kisha degjuar gjer ather qe ka ndonje lloj embelsire me emer kasata dhe un ja prita jaaa un edi se kasetat degjohen(permbajn muzik) ama per tu ngrene spaskam degjuar ende,dhe ato ja plasen gazi...po ama dhe mua me pelqej shija e tyre hahah nejse me falni se ezgjata njeqik jasht teme.
    Duajeni njëri tjetrin.

  38. Anetarët më poshtë kanë falenderuar bela70 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  3. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  4. Çka i ndanë dhe çka i bashkon shqiptarët?
    Nga Davius në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
  5. Lufta Italo-Greke dhe shqiptarët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •