Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  39
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  ...::: Urime Pashket :::...

  UROJ nga zemra besimtareve shqiptar Katolik PASHKET!


  Qe Jezu Krishti i Ringjallur te sjelle ne ju, ne familjen tuaj, tek te afermit tuaj qe keni per zemer, ne pune, ne shkolle, ne shoqeri... paqe, miresi e gezim!  nga NoName
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 13-04-2006 mė 19:11

 2. #2
  Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
  Anėtarėsuar
  13-02-2006
  Vendndodhja
  Amerik - Miami
  Postime
  404
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Wink .......Urime...Urime, Hire dhe Bekime......

  Citim Postuar mė parė nga NoName
  UROJ nga zemra besimtareve shqiptar Katolik PASHKET!


  Qe Jezu Krishti i Ringjallur te sjelle ne ju, ne familjen tuaj, tek te afermit tuaj qe keni per zemer, ne pune, ne shkolle, ne shoqeri... paqe, miresi e gezim!  nga NoName
  ************************************************** ********
  .......... ...............URIME PASHKET.......GJITHASHTU DHE UNE I BASHKANGJITEM KETIJ URIMI DHE JU DESHIROJ ĒDO TE MIR.

  ...kalofeshi mir...
  "Dashuria e vertetė dhe e sinqertė nuk shuhėt kurrė"

 3. #3
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  39
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  MESAZHI I OPTIMIZMIT TĖ PASHKĖVE:  RINGJALLA – NGADHNJIMI I JETĖS MBI VDEKJEN
  DHE FITORJA E MIRĖSISĖ NDAJ TĖ KEQES


  Jezu Krishti ngjallet

  dhe ngjitet nė qiell, te Ati.

  Ngadhnjen jeta mbi vdekjen
  Kėto ditė tė Javės sė Madhe , Kisha Katolike pėrkujton mundimet e Jezu Krishtit – siē thuhet nė shkrimet e shenjta – pėr ta shpėtuar njerėzimin nga mėkati i rrjedhshėm, qė doli nga Adami dhe Eva. Siē shkruajnė ungjilltarėt (Luka, Mateu, Gjoni e Marku), sipas parashikimit tė profetėve Krishti (zot e njeri) kishte pranuar mundimet deri me vdekje nė kryq, pėr ta shpėtuar njerėzimin nga mėkati. Nė tė tretėn ditė pas vdekjes, pra nė Ditėn e Pashkėve, Ai ishte ringjallur, duke simbolizuar kėshtu ngadhnjimin e jetės mbi vdekjen, ngadhnjimin e dritės mbi errėsirėn dhe fitoren e mirėsisė ndaj tė keqes.

  Grave tė devotshme, qė nė mėngjesin e sė Dielės sė Pashkėve kishin shkuar tė luten pranė varrit tė Tij, zėri i Zotit u kishte thėnė: "Pse e kėrkoni tė gjallin ndėr tė vdekurit? Ai s'ėshtė kėtu! U ngjall!" ( Luka, 24, 5-6). "U ngjall ashtu siē pat thėnė" (Mateu, 28 ,6).

  Kėto ditė pėrkujtimore tė mundimeve , tė vdekjes dhe tė ringjalljes sė Jezu Krishtit, nė Selinė e Shenjtė, si zakonisht kanė filluar tė dielėn e kaluar, pra tė Dielėn e Larit. Tė Enjten e Madhe Papa Benedikti XVI do ua lajė kėmbėt 12 besimtarėve tė zgjedhur, sikurse Krishti qė ua kishte larė apostujve, me simbolikėn pėr pastrimin e njerėzimit nga mėkatet dhe pajtimin me Zotin. Sikurse riti i Darkės sė Mbrame, sonte, poashtu edhe riti i Udhės sė Kryqit, tė Premten e Madhe nė amfiteatrin antik tė Romės "Colosseo" udhėhiqen nga Ati i Shenjtė Benedikti XVI, i cili do t'u prij edhe Meshės sė Mesnatės tė shtunėn dhe asaj solemne tė sė Dielės sė Pashkėve, me ē'rast nė mesditė do e kumtojė Mesazhin e Ringjalljes, megjithė Bekimi Apostullik "Urbi et Orbi".

  Nė ceremonitė e Meshės sė Mesnatės, me rindezjen e qiriut mbi zjarr , do tė shpallet ringjallja e Krishtit, si ngadhnjim i jetės mbi vdekjen. Me dritėn e qiriut do tė shpallet ngadhnjimi i dritės mbi errėsirėn dhe fitorja e mirėsisė mbi tė keqen. Porosia e gjithėhershme e Atit tė Shenjt, me rastin e Pashkėve ėshtė: - Me kulturė tė lartė jete dhe me dashuri ta mundim logjikėn e vdekjes dhe urrejtjen dhe t'ia rikthejmė njerėzimit mbarė paqen dhe lumturinė!

  Le ta ndėrlidhim kėtė simbolikė edhe me historinė, me fatin dhe me ardhmėrinė e kombit tonė, qė vit pas viti, shekull pas shekulli – brez pas brezi, ka pėrjetuar shtypje me dhunė e me urrejtje, shumė mėkate mbi kurriz e mbi supe, shumė padrejtėsi..... Le tė marshojmė pas dritės sė shpresės drejt ringjalljes sonė kombėtare dhe drejt njė jete tė plotkuptimshme, tė liruar nga mėkatet, nga vuajtjet , nga dhuna, nga shtypjet, nga urrejtja dhe le tė jetojmė deri nė amshim, megjithė kohėn dhe historinė mbushur me drejtėsi, me liri, me dashuri, me respekt, me solidaritet – qė sot e deri nė amshim. T'i lutemi Zotit tė pėrbashkėt, secili nė mėnyrėn e vet dhe me ritet e fesė sė tij, qė edhe kombi ynė tė pėrjetojė njė ringjallje tė vėrtetė, por le t'i lutemi qė ringjallja tė vijė pėr njerėzimin mbarė dhe qė nė vend tė shekujve tė pėrgjakshėm, historisė le t'i vijnė shekuj me lule e me bukuri ngjyrash tė ylberit!!!
  URIME PASHKĖT! TĖ GJITHĖ BESIMTARĖVE KRISTIAN!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Urime Pashket, gjithe shqiptareve te krishtere dhe gjithe te mirat.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga NoName
  UROJ nga zemra besimtareve shqiptar Katolik PASHKET!


  Qe Jezu Krishti i Ringjallur te sjelle ne ju, ne familjen tuaj, tek te afermit tuaj qe keni per zemer, ne pune, ne shkolle, ne shoqeri... paqe, miresi e gezim!  nga NoName


  URIME dhe per shumė mot!


  O NoName, vėllau i im i dashur nė Krishtin, urimi i juaj shumė i mirė, tė thuajsh "Uroj dhe urime Pashkėt" ėshtė e shenjt. Por nė kėto ditė aq mė ėshtė zbuluar Zoti sa qė nuk po mė mjafton vetėm kjo! Nuk mund ta mos e them edhe atė se mė ka mbuluar Zoti - Ati i ynė qiellorė- Krijuesi i ynė i Dashur; Ai na ka uruar dhe dhuruar me kėtė Dhuratė mė tė madhen nė jetėt tona, me kėtė Dashuri tė amshuar, e pa mundur ta kuptoj njeriu, vetem Shpirti i Tij kujt t'tja zbuloj. LAVDI LAVDI tė Madhit ZOT Hyjit tonė qė na ėshtė zbuluar nepėr Jezukrishtin Zotin tonė. Nuk mund tė mos ta falėminderoj Zotin tim Jezus; falėminderit o Zot, vetėm Ti i dhe kuptim ēdo gjėje se shihet dhe nuk shihet, edhe vujtjes dhe vdekjes Ti i dhe kuptim dhe na bėre tė lumtur. Lavdi Ty o KRISHT.

  AMEN


  Pėr shum mot dhe me shendet dhe jetė Pashkėt tė gjithė njerėzve sepse Zoti ėshtė i tė gjithėve.  me respekte toni!
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Postime
  135
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me lejoni te uroj festen ,pra rime Pashket......duke ju deshiruar gjithe te mirat besimtareve shqiptare katolike.
  Rina

 7. #7
  MiLaNisT Maska e sLimShady
  Anėtarėsuar
  22-04-2004
  Vendndodhja
  Shif ka mrapa m'ke
  Mosha
  34
  Postime
  1,117
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Urime Pashket te gjithe besimtareve katolik
  M&M

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Gezuar Pashket!

  Sa qef kam pasur kur isha e vogel dhe i lynte nona keto vezet e kuqe, saqe i kerkoja edhe gjate vitit , lol

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  I uroj te gjithve besimtarve katolik gezuar pashket katolike.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  E Diele, 16 Prill 2006


  FORCA E KRISHTIT, QOFTE GEZIMI JUAJ PERGJITHMONE!

  Fjala e mbajtur nga Imzot Rrok Mirdita, Arqipeshkev Metropolit i Tirane Durres, ne Meshen e Mesnates ."Shoqeria jone ka nevoje per pushtetin e atij qe vjen nga dhimbja e kryqit, sepse ai eshte pushtet dashurie"

  Krishti eshte ringjallur, drita e tij e ka mundur erresiren dhe njerezimi mund t'i drejtohet Hyjit me fjalet e Beselidhjes se Vjeter: "Ne driten tende, ne e shohim driten". Kjo drite e Krishtit te ringjallur, eshte drita e gezimit dhe e shpreses, drita e mengjesit te ri qe gdhin mbi boten e vjeter dhe e riperterin ate, drita qe mund me forcen e saj hijet e trishtimit nga shpirtrat dhe zemrat e vuajtura te te gjithe njerezve.

  Shume te dashur vellezer e motra,
  Krishti eshte ringjallur, drita e tij e ka mundur erresiren dhe njerezimi mund t'i drejtohet Hyjit me fjalet e Beselidhjes se Vjeter: "Ne driten tende, ne e shohim driten". Kjo drite e Krishtit te ringjallur, eshte drita e gezimit dhe e shpreses, drita e mengjesit te ri qe gdhin mbi boten e vjeter dhe e riperterin ate, drita qe mund me forcen e saj hijet e trishtimit nga shpirtrat dhe zemrat e vuajtura te te gjithe njerezve.

  Si simbol te kesaj drite te Krishtit, ne kete nate te shenjte te ringjalljes se Zotit, kisha ndez qiriun e pashkeve, qe flakeron ketu para nesh. E kemi ndezur kete qiri perjashta katedrales, ne erresire. Ne te vertete edhe Krishti eshte ringjallur perjashta skemave fetare te kohes se tij, ne erresiren e indiferences ndaj Zotit. Fjalet e bekimit te qiriut te pashkeve tingellojne me tere forcen e tyre ngazelluese ne kete nate: "Krishti dje dhe sot. Fillimi dhe mbarimi. Atij i perkasin kohet dhe shekujt. Atij i qofte lavia dhe pushteti ne shekuj e ne amshim".

  Keto fjale se bashku me gjestet liturgjike te ketij kremtimi na bejne te marrim pjese sonte ne misterin e nates se dymije vjeteve me pare, sepse Krishti, duke mundur vdekjen, qe eshte caku i fundit i kohes se njerezve, ka mundur edhe pushtetin e kohes dhe cdo kohe eshte e tija, e djeshmja dhe e sotmja, fillimi dhe mbarimi.

  Por si jemi bere ne protagoniste te nates se ringjalljes se Krishtit?
  Gjate procesionit solemn me qiriun e Pashkeve te ndezur qe kalon mespermes erresires se katedrales, disa nga ju keni ndezur qirinjte tek drita e Krishtit. Te gjithe e keni shperndare kete drite ne duart e njeri tjetrit dhe drita e Zotit te ringjallur e ka mbushur kete tempull qe i eshte kushtuar atij.

  Te gjithe sa jemi mbledhur ketu marrim pjese ne Krishtin me ane te besimit qe kemi ne te dhe me ane te sakramentit te pagezimit. Te gjithe mbartim ne zemer driten e Hyjit qe ai na ka sjelle. Kjo katedrale eshte sonte simbol i botes, qe pret te ndricohet me driten e Krishtit. Ne kete bote ne jemi mbartesit e drites se tij, sepse e kemi takuar te Ringjallurin dhe kemi besuar ne fitoren e tij perfundimtare mbi erresiren. Sikurse drita e qiriut te pashkeve eshte perhapur nepermjet duarve tuaja dhe ka ndricuar kete hapsire te shenjte, ashtu eshte perhapur drita e ungjillit te Krishtit ne historine e njerezimit nga bashkesia e besimtareve te tij dhe ka ndricuar erresiren e popujve.

  Drita e besimit, te dashur vellezer e motra, nuk eshte koncept abstrakt. Kjo drite mbush jeten tone personale dhe shoqerore, percakton udhen tone te te gjitha diteve, na jep njohjen e se vertetes dhe forcen e bindjes ndaj saj. Te jetosh me forcen e Krishtit te ringjallur do te thote te perjashtosh nga e perditshmja fuqite e vdekjes.
  Leximet nga Beselidhja e Vjeter na paraqesin ne menyre te shkelqyer tere mundin njerezor te perballjes me tundimin per te bere paqe me mekatin. Historia e shelbimit e paraqitur ne keto faqe, duke na pershkruar perhumbjen e njeriut ne kerkimin e lumturise se plote tek gjerat pa u kujtuar per Autorin e gjerave, na paraqet situaten tone te skllaverise pa rrugedalje, sepse gjithcka qe nuk con tek Hyji mbyll shtigjet e lirise se vertete.

  A nuk i ngjajne edhe njerezit e sotem personazheve biblike te Beselidhjes se Vjeter, kur si Adami dhe Eva deshirojne te behen vete zoter? A nuk i ngjajne njerezit e kohes sone njerezve te kohes se Noese, per te cilet libri i zanafilles qe kemi degjuar thote: "Zoti e pa se ligesia e njerezve po shumohej ne toke, se zemrat e tyre kurdisnin vetem gjera te keqija, dhe u pendua qe e kishte krijuar njeriun"? A nuk ndodh edhe sot, si ne kohen e Moisiut, qe njerezit te harrojne Hyjin e vertete e te adhurojne "vicin e arte", idhullin e pasurise qe skllaveron mendjet dhe gerryen e varferon shpirtrat?

  Historia e Bibles eshte historia jone
  Historia e Bibles eshte historia jone jo vetem sepse ne te gjendet tere mjerimi i mekatit te njerezve, por mbi te gjitha sepse na tregon zbulimin e hirit qiellor mbi token e njerezve. Adami mekatar eshte hija e zbehte e Adamit te ri; Nese per shkak te mosbindjes se Adamit ne bote hyri mekati dhe vdekja, per shkak te bindjes se Krishtit, fale kryqit dhe ringjalljes se tij, jeta e ka mundur vdekjen per te gjithe ata qe besojne ne Birin e Hyjit. Nese Noeu i drejte me barken e tij te drunjte u be ati i njerezimit te ri pas permbytjes se botes, druri i kryqit te Krishtit te ringjallur eshte druri i shpetimit nga cdo permbytje per ata qe hyjne ne barken e te Ringjallurit, ne kishen e besimtareve te tij.

  Nese Moisiu solli nga mali Sinai rrasat e ligjit te Zotit, qe tregon udhen e shpetimit, Krishti erdhi per te qene ai vete per njerezimin mbare udha, e verteta dhe jeta. E gjithe historia e shenjte e Beselidhjes se Vjeter eshte nje udhe qe con tek Krishti, ku gjendet pergjigjja perfundimtare ndaj enigmave te jetes dhe te vdekjes, ndersa historia e kishes qe arrin gjer ne ditet tona, eshte nje udhe e nisur nga vete Krishti, dhe ne kete udhe ne bejme shtegtimin tone drejt qiellit.

  Bashkesia e krishtere e di se kjo udhe kalon mes botes, mes joshjeve te saj, mes mjerimit, luftrave, shtypjeve dhe shpresave te rreme. Kjo bashkesi e krishtere e mbledhur ne kete katedrale e di se udha e kishes ne Shiperi kalon permes historise se perditshme te popullit tone, e prek ate me hirin Krishtit te ringjallur dhe i jep forcen e besimit ne Hyjin. Ne kete nate, kur kremtojme gezimin e mundjes se te keqes dhe vdekjes, nuk mund te harrojme se misteri i vuajtjes dhe i dhimbjes vazhdon te ndrydhe shume njerez ne vendin tone, sepse eshte i madh dhe i rende misteri i mekatit dhi i egoizmit qe e erreson driten e dashurise.

  Ne kete nate nuk mund te harrojme keto fjale te engjellit, qe u drejtohen grave qe shkojne tek varri i Krishtit, por edhe te gjithe neve qe perballemi me misterin e vuajtjes dhe te dhimbjes, me friken e humbjes se shpreses: "Mos kini frike! Ju kerkoni Jezus Nazarenasin, te kryqezuarin. Ai nuk eshte ketu, eshte ringjallur. Ja vendi ku e kishin vendosur."

  Tregimi ungjillor i udhetimit te grave tek varri i Krishtit eshte tregim i udhetimit shpirteror te cdo njeriu tek vendi ku gjendet e varrosur shpresa e tij, nen gurin e rende dhe te palevizshem te deshperimit. Keto gra, gjate rruges per tek varri e pyesnin njera tjetres se kush do ta rrokulliste per ta gurin, qe ishte teper i rende.

  Edhe ne mesin tone, ne lagjet tona, ndoshta brenda shtepive tona perseritet udhetimi drejt shpreses se ndryre ne varr dhe jehon pyetja e ungjillit: kush do ta rrokullise per ne gurin? Gurin e varferise, te urrejtjes, te hakmarrjes, te vetmise, te talljes se te fuqishme.
  Ne qe besojme ne Krishtin e ringjallur kemi nje mision ndaj shoqerise sone. Eshte misioni qe Krishti i ngarkon Marise Magdalene, nenes se Jakobit dhe Salomes ne ungjillin qe kemi degjuar: "Shkoni dhe tregojuni nxenesve te tij se ai ju prin ne Galile. Atje do ta shihni."

  Tregojini botes se Krishti u ngjall!
  Shume te dashur vellezer e motra, tregojuni njerezve te kohes sone me fjale, por sidomos me vepra dhe me nje jete te shenjte, se Krishti, shpresa jone, eshte ringjallur, se ai i prin historise dhe pret cdo njeri ne Galile. Shtegtimi yne nuk mund te perfundoje tek varri ku rrinte e mbyllur shpresa per te ardhmen.

  Krishti e ka rrokullisur ate gur dhe ka hapur nje udhe te re. Asnje udhe tjeter, pervec kesaj, asnje pushtet, asnje pasuri, asnje lavdi tokesore, asnje sukses njerezor nuk mund ta shmangin perplasjen me gurin e rende te deshperimit. Ka vetem nje rruge per t'i shpetuar talljes se vdekjes me njerezit: kjo rruge eshte Krishti, qe duke braktisur varrin tallet me vdekjen dhe u kthen bijve te Hyjit shkelqimin e jetes se amshur. Ky shkelqim mbeshtjell si nje mantel ngushellimi te gjithe te varferit e tokes.

  Shume te dashur vellezer e motra, kremtimi i Pashkeve eshte kremtimi i shpetimit tone te vulosur ne sakramentin e shenjte te pagezimit, qe na ka bere anetare te popullit te ri te Hyjit. Ne diten e pagezimi tone kemi marre persiper, drejtperdrejt ose nepermjet prinderve dhe nunave, qe te jetojme si bijte e drites dhe te mbartim ne bote lajmin e mire te Krishtit shpetimtar.

  Ne kete nate te shenjte bashkesia jone pranon me fryme te hareshme feste keta anetare te rinj te familjes se Hyjit qe do te marrin pas pak sakramentin e pagezimit, te krezmimit dhe te kungimit. Drita e Krishtit shtrihet ne zemrat e tyre dhe asgjeson pushtetin e mekatit. Shume te dashur katekumene, shoqeria jone ka nevoje per kete drite. Shoqeria jone ka nevoje per pushtetin e atij qe vjen nga dhimbja e kryqit, sepse ai eshte pushtet dashurie.

  Askush nu mund t'i zevendesoje te krishteret e vertete ne deshmimin e pushtetit, qe per dashuri shnderrohet ne sherbim. Ju, duke u pagezuar ne pashket e Krishtit, beheni ndjekes te te Ringjallurit. Thuajini botes sone sonte dhe perhere: "Mos ki frike! Ai eshte ringjallur dhe ju prin ne Galile."

  Forca e Krishtit te ringjallur qofte gezimi juaj pegjithmone!
  Per shume vjet Pashket!

 11. #11
  Ēapkene... Maska e Arbresha
  Anėtarėsuar
  12-03-2003
  Vendndodhja
  Underneath the tears of the Sun...!!!
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Flm per urimet...
  Gjithashtu dhe une i uroj Pashket gjith besimtareve Katolik te cilet e cmojne ket fest te madhe.
  Gezuar Pashket....xoxoxox

  Me respekt
  * Arbresha

 12. #12
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Gezuar Pashket dhe ja kalofshi sa me mire keto dite feste me familjet dhe shoqerine tuaj!


  Zoti qoft me ju dhe te afermit tuaj


  Edhe njeher Gezuar!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga niku-nyc : 15-04-2006 mė 21:12

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Urime pashket te gjithe shqiptareve qe festojne kete feste !

 14. #14
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Amin!!

  Citim Postuar mė parė nga arturo
  E Diele, 16 Prill 2006


  FORCA E KRISHTIT, QOFTE GEZIMI JUAJ PERGJITHMONE!

  Fjala e mbajtur nga Imzot Rrok Mirdita, Arqipeshkev Metropolit i Tirane Durres, ne Meshen e Mesnates ."Shoqeria jone ka nevoje per pushtetin e atij qe vjen nga dhimbja e kryqit, sepse ai eshte pushtet dashurie"

  Krishti eshte ringjallur, drita e tij e ka mundur erresiren dhe njerezimi mund t'i drejtohet Hyjit me fjalet e Beselidhjes se Vjeter: "Ne driten tende, ne e shohim driten". Kjo drite e Krishtit te ringjallur, eshte drita e gezimit dhe e shpreses, drita e mengjesit te ri qe gdhin mbi boten e vjeter dhe e riperterin ate, drita qe mund me forcen e saj hijet e trishtimit nga shpirtrat dhe zemrat e vuajtura te te gjithe njerezve.

  Shume te dashur vellezer e motra,
  Krishti eshte ringjallur, drita e tij e ka mundur erresiren dhe njerezimi mund t'i drejtohet Hyjit me fjalet e Beselidhjes se Vjeter: "Ne driten tende, ne e shohim driten". Kjo drite e Krishtit te ringjallur, eshte drita e gezimit dhe e shpreses, drita e mengjesit te ri qe gdhin mbi boten e vjeter dhe e riperterin ate, drita qe mund me forcen e saj hijet e trishtimit nga shpirtrat dhe zemrat e vuajtura te te gjithe njerezve.

  Si simbol te kesaj drite te Krishtit, ne kete nate te shenjte te ringjalljes se Zotit, kisha ndez qiriun e pashkeve, qe flakeron ketu para nesh. E kemi ndezur kete qiri perjashta katedrales, ne erresire. Ne te vertete edhe Krishti eshte ringjallur perjashta skemave fetare te kohes se tij, ne erresiren e indiferences ndaj Zotit. Fjalet e bekimit te qiriut te pashkeve tingellojne me tere forcen e tyre ngazelluese ne kete nate: "Krishti dje dhe sot. Fillimi dhe mbarimi. Atij i perkasin kohet dhe shekujt. Atij i qofte lavia dhe pushteti ne shekuj e ne amshim".

  Keto fjale se bashku me gjestet liturgjike te ketij kremtimi na bejne te marrim pjese sonte ne misterin e nates se dymije vjeteve me pare, sepse Krishti, duke mundur vdekjen, qe eshte caku i fundit i kohes se njerezve, ka mundur edhe pushtetin e kohes dhe cdo kohe eshte e tija, e djeshmja dhe e sotmja, fillimi dhe mbarimi.

  Por si jemi bere ne protagoniste te nates se ringjalljes se Krishtit?
  Gjate procesionit solemn me qiriun e Pashkeve te ndezur qe kalon mespermes erresires se katedrales, disa nga ju keni ndezur qirinjte tek drita e Krishtit. Te gjithe e keni shperndare kete drite ne duart e njeri tjetrit dhe drita e Zotit te ringjallur e ka mbushur kete tempull qe i eshte kushtuar atij.

  Te gjithe sa jemi mbledhur ketu marrim pjese ne Krishtin me ane te besimit qe kemi ne te dhe me ane te sakramentit te pagezimit. Te gjithe mbartim ne zemer driten e Hyjit qe ai na ka sjelle. Kjo katedrale eshte sonte simbol i botes, qe pret te ndricohet me driten e Krishtit. Ne kete bote ne jemi mbartesit e drites se tij, sepse e kemi takuar te Ringjallurin dhe kemi besuar ne fitoren e tij perfundimtare mbi erresiren. Sikurse drita e qiriut te pashkeve eshte perhapur nepermjet duarve tuaja dhe ka ndricuar kete hapsire te shenjte, ashtu eshte perhapur drita e ungjillit te Krishtit ne historine e njerezimit nga bashkesia e besimtareve te tij dhe ka ndricuar erresiren e popujve.

  Drita e besimit, te dashur vellezer e motra, nuk eshte koncept abstrakt. Kjo drite mbush jeten tone personale dhe shoqerore, percakton udhen tone te te gjitha diteve, na jep njohjen e se vertetes dhe forcen e bindjes ndaj saj. Te jetosh me forcen e Krishtit te ringjallur do te thote te perjashtosh nga e perditshmja fuqite e vdekjes.
  Leximet nga Beselidhja e Vjeter na paraqesin ne menyre te shkelqyer tere mundin njerezor te perballjes me tundimin per te bere paqe me mekatin. Historia e shelbimit e paraqitur ne keto faqe, duke na pershkruar perhumbjen e njeriut ne kerkimin e lumturise se plote tek gjerat pa u kujtuar per Autorin e gjerave, na paraqet situaten tone te skllaverise pa rrugedalje, sepse gjithcka qe nuk con tek Hyji mbyll shtigjet e lirise se vertete.

  A nuk i ngjajne edhe njerezit e sotem personazheve biblike te Beselidhjes se Vjeter, kur si Adami dhe Eva deshirojne te behen vete zoter? A nuk i ngjajne njerezit e kohes sone njerezve te kohes se Noese, per te cilet libri i zanafilles qe kemi degjuar thote: "Zoti e pa se ligesia e njerezve po shumohej ne toke, se zemrat e tyre kurdisnin vetem gjera te keqija, dhe u pendua qe e kishte krijuar njeriun"? A nuk ndodh edhe sot, si ne kohen e Moisiut, qe njerezit te harrojne Hyjin e vertete e te adhurojne "vicin e arte", idhullin e pasurise qe skllaveron mendjet dhe gerryen e varferon shpirtrat?

  Historia e Bibles eshte historia jone
  Historia e Bibles eshte historia jone jo vetem sepse ne te gjendet tere mjerimi i mekatit te njerezve, por mbi te gjitha sepse na tregon zbulimin e hirit qiellor mbi token e njerezve. Adami mekatar eshte hija e zbehte e Adamit te ri; Nese per shkak te mosbindjes se Adamit ne bote hyri mekati dhe vdekja, per shkak te bindjes se Krishtit, fale kryqit dhe ringjalljes se tij, jeta e ka mundur vdekjen per te gjithe ata qe besojne ne Birin e Hyjit. Nese Noeu i drejte me barken e tij te drunjte u be ati i njerezimit te ri pas permbytjes se botes, druri i kryqit te Krishtit te ringjallur eshte druri i shpetimit nga cdo permbytje per ata qe hyjne ne barken e te Ringjallurit, ne kishen e besimtareve te tij.

  Nese Moisiu solli nga mali Sinai rrasat e ligjit te Zotit, qe tregon udhen e shpetimit, Krishti erdhi per te qene ai vete per njerezimin mbare udha, e verteta dhe jeta. E gjithe historia e shenjte e Beselidhjes se Vjeter eshte nje udhe qe con tek Krishti, ku gjendet pergjigjja perfundimtare ndaj enigmave te jetes dhe te vdekjes, ndersa historia e kishes qe arrin gjer ne ditet tona, eshte nje udhe e nisur nga vete Krishti, dhe ne kete udhe ne bejme shtegtimin tone drejt qiellit.

  Bashkesia e krishtere e di se kjo udhe kalon mes botes, mes joshjeve te saj, mes mjerimit, luftrave, shtypjeve dhe shpresave te rreme. Kjo bashkesi e krishtere e mbledhur ne kete katedrale e di se udha e kishes ne Shiperi kalon permes historise se perditshme te popullit tone, e prek ate me hirin Krishtit te ringjallur dhe i jep forcen e besimit ne Hyjin. Ne kete nate, kur kremtojme gezimin e mundjes se te keqes dhe vdekjes, nuk mund te harrojme se misteri i vuajtjes dhe i dhimbjes vazhdon te ndrydhe shume njerez ne vendin tone, sepse eshte i madh dhe i rende misteri i mekatit dhi i egoizmit qe e erreson driten e dashurise.

  Ne kete nate nuk mund te harrojme keto fjale te engjellit, qe u drejtohen grave qe shkojne tek varri i Krishtit, por edhe te gjithe neve qe perballemi me misterin e vuajtjes dhe te dhimbjes, me friken e humbjes se shpreses: "Mos kini frike! Ju kerkoni Jezus Nazarenasin, te kryqezuarin. Ai nuk eshte ketu, eshte ringjallur. Ja vendi ku e kishin vendosur."

  Tregimi ungjillor i udhetimit te grave tek varri i Krishtit eshte tregim i udhetimit shpirteror te cdo njeriu tek vendi ku gjendet e varrosur shpresa e tij, nen gurin e rende dhe te palevizshem te deshperimit. Keto gra, gjate rruges per tek varri e pyesnin njera tjetres se kush do ta rrokulliste per ta gurin, qe ishte teper i rende.

  Edhe ne mesin tone, ne lagjet tona, ndoshta brenda shtepive tona perseritet udhetimi drejt shpreses se ndryre ne varr dhe jehon pyetja e ungjillit: kush do ta rrokullise per ne gurin? Gurin e varferise, te urrejtjes, te hakmarrjes, te vetmise, te talljes se te fuqishme.
  Ne qe besojme ne Krishtin e ringjallur kemi nje mision ndaj shoqerise sone. Eshte misioni qe Krishti i ngarkon Marise Magdalene, nenes se Jakobit dhe Salomes ne ungjillin qe kemi degjuar: "Shkoni dhe tregojuni nxenesve te tij se ai ju prin ne Galile. Atje do ta shihni."

  Tregojini botes se Krishti u ngjall!
  Shume te dashur vellezer e motra, tregojuni njerezve te kohes sone me fjale, por sidomos me vepra dhe me nje jete te shenjte, se Krishti, shpresa jone, eshte ringjallur, se ai i prin historise dhe pret cdo njeri ne Galile. Shtegtimi yne nuk mund te perfundoje tek varri ku rrinte e mbyllur shpresa per te ardhmen.

  Krishti e ka rrokullisur ate gur dhe ka hapur nje udhe te re. Asnje udhe tjeter, pervec kesaj, asnje pushtet, asnje pasuri, asnje lavdi tokesore, asnje sukses njerezor nuk mund ta shmangin perplasjen me gurin e rende te deshperimit. Ka vetem nje rruge per t'i shpetuar talljes se vdekjes me njerezit: kjo rruge eshte Krishti, qe duke braktisur varrin tallet me vdekjen dhe u kthen bijve te Hyjit shkelqimin e jetes se amshur. Ky shkelqim mbeshtjell si nje mantel ngushellimi te gjithe te varferit e tokes.

  Shume te dashur vellezer e motra, kremtimi i Pashkeve eshte kremtimi i shpetimit tone te vulosur ne sakramentin e shenjte te pagezimit, qe na ka bere anetare te popullit te ri te Hyjit. Ne diten e pagezimi tone kemi marre persiper, drejtperdrejt ose nepermjet prinderve dhe nunave, qe te jetojme si bijte e drites dhe te mbartim ne bote lajmin e mire te Krishtit shpetimtar.

  Ne kete nate te shenjte bashkesia jone pranon me fryme te hareshme feste keta anetare te rinj te familjes se Hyjit qe do te marrin pas pak sakramentin e pagezimit, te krezmimit dhe te kungimit. Drita e Krishtit shtrihet ne zemrat e tyre dhe asgjeson pushtetin e mekatit. Shume te dashur katekumene, shoqeria jone ka nevoje per kete drite. Shoqeria jone ka nevoje per pushtetin e atij qe vjen nga dhimbja e kryqit, sepse ai eshte pushtet dashurie.

  Askush nu mund t'i zevendesoje te krishteret e vertete ne deshmimin e pushtetit, qe per dashuri shnderrohet ne sherbim. Ju, duke u pagezuar ne pashket e Krishtit, beheni ndjekes te te Ringjallurit. Thuajini botes sone sonte dhe perhere: "Mos ki frike! Ai eshte ringjallur dhe ju prin ne Galile."

  Forca e Krishtit te ringjallur qofte gezimi juaj pegjithmone!
  Per shume vjet Pashket!

  Do doja te uroja gjith besimtaret KRISTIAN ANEMBAN BOTES "Per shume vjet gezuar Pashket"

  Zoti ju bekofte te gjithve.
  Feel the pump √

 15. #15
  ALb@SouL NetWo®K Maska e [A-SHKODRANI]
  Anėtarėsuar
  12-08-2003
  Vendndodhja
  EUROPE
  Mosha
  44
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pershumvjet Pahket

  Citim Postuar mė parė nga DJ-GABRIELE

  Do doja te uroja gjith besimtaret KRISTIAN ANEMBAN BOTES "Per shume vjet gezuar Pashket"

  Zoti ju bekofte te gjithve.
  Pershum vjet Pahket dhe kjoft levdua Jezu Krishti. Zoti ju rujt dhe ju bekofte te gjithve.

  Me respekt Aleksi!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Urime te gjithe besimtareve.
  Per shume vjet Pashket dhe Zoti qofte me ju e familjet tuaja.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 17. #17
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Urime te gjithe besimatarve Festen
  Per Shume vjet nga ballisti.

 18. #18
  Ineda Maska e Ina_19
  Anėtarėsuar
  06-10-2005
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  30
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Urime te gjithe besimtareve katolike...Gezuar Pashket....Suksese dhe paqe ne shtepite e Juaja...Bye nga Ineda
  Gjithcka e bej per vete...

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  G Pashket per katoliket. Ju respektoj per kulturen dhe maturine qe keni.

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Urime pashket te gjithe besimtareve katolik. Zoti u ruajt juve dhe bagetin kulturo-historike qe kemi trasheguar nga juve.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
 2. Gėzuar Pashkėt!
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 08-04-2007, 05:29
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-03-2006, 06:13
 4. Gezuar Pashket
  Nga hunter nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-11-2005, 11:21
 5. Gezuar Pashket !!!
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-04-2003, 08:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •