Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e susglob
    Anëtarësuar
    05-08-2005
    Vendndodhja
    MALDEN, MA
    Postime
    163
    Citim Postuar më parë nga LlaCiPaCi
    Una me plakun zihem kush i ze dashnoren njoni tjetrit :PPP

    E kom Si shok
    Shume e bukur kjo. Eshte mire te kesh nje mardhenje me prindin te jeni si shok mund ti thuash te gjitha sikur me qene shoke. Por jo te zihen i per dashnoren. Leri dashnoret e babes mos i ngacmo

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216
    Për të ndërtuar një marëdhënie të qëndrueshme në mes të prindit dhe fëmijës, duhet së pari të fitohet besimi i ndërsjell më se i nevojshëm.
    Nëqoftëse ky besim humbet, nuk ka fuqi dhe as mjet tjetër më i sofistikuar që ta mbaj raportin në nivelin duhur.
    Çka duhet të bëj prindi për fëmiun: Duhet të jetë gjithënjë pranë tijë, kur ka dhe kur ai nuk ka nevojë. Duhet të jetë aty diku në afërsi që mos ta lej të gabojë në rrugën e tijë të ndërtimit të personalitetit të qëndrueshëm dhe të pa ndikuar nga edukata e rrugës, pra do të duhej ta nënshtronte nën ndikim e edukimit të duhur. Me shembëllin personal ti tregoj rrugën e drejtë në jetë dhe ta njohtoj me të gjitha pengesat e mundëshmë që jeta mund ti vej para tij/saj.
    Duhet të finansoj ngritjen e tij/saj profesionale, duke i mundësuar shkollim të nivelit të kënaqshëm, duke u munduar ta ndihmoj në fitimin e shprehive pozitive dhe të punës.
    Duhet ta ndihmoj që sa më leht ti tejkaloj problemet në shkollë, duke e ndihmuar në mësimnxënie sa më të lehtë dhe sa më të mirë (për aq sa din ai-prindi).
    Me kohë duhet të bisedoj me te edhe për temat që në dukje të parë janë tabu, apo ishin dikur tabu… dhe gjëra të tjera të kësaj natyre.
    Çfarë duhet të bëj fëmiu në raport me prindin dhe vetvehten:
    Fëmiu për të pasur besimin e prindit duhet të mos e zhgënjej ate në aspiratat që mund ti kenë parashtruar bashkarisht, me një fjalë të mbaj premtimet e dhëna.
    Duhet të ndëgjoj këshillat dhe ti vej në zbatim.
    Duhet ta njohtoj dhe të bashkëbisedoj me prindin në lidhje me hallet dhe problemet që mund ta preokupojnë.
    Duhet që ti arsyetoj investimet e bëra për te dhe të mundohet që ato investime te ia rikthej prindit në formë të suksesit në shkollë dhe më vonë në punë.
    Duhet të ndihmoj prindin- prindërit, në punët që sjellin përfitime familjare (kur është e mundur).
    Duhet të mos marrë rrugët e gabuara, kundër dëshirës dhe këshillave të prindërve.
    Duhet të mundohet (mundet edhe të mos ia arrij) që të jetë shembëll për të mirë ashtuqë të dallohet në fushveprimin në të cilin në një mënyrë garon.
    Në fund duhet ta njohtoj prindin për lëvizjet e tijë (në pikat kryesore, mendoj) në mënyrë që prindi të mos shqetësohet për te dhe fatin e tij…dhe shumë e shumë të tjera (ndoshta një ditë tjetër)
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  3. #23
    "WHITE ANGEL" Maska e gabriela_athine
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    185
    Lidhjet E Prinderve Dhe Te Femive Te Tyre Nuk Jan Gjithmone Te Mira Se Keshtu Eshte Mentaliteti I Prinderve Dhe Femijet Nuk Jan Dakort Me Ata Qe Thon Prinerit Dhe Mardhenjet E Tyre Behen Jo Te Mira.




    (bjondina Mos Rrin Ne Milano Ti?nga Je Se Me Duket Se Te Njoh)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 02-02-2015, 10:30
  2. Në Shqipëri punojn 50 mijë fëmijë
    Nga Hyllien në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
  4. Të mësosh aktrimin njëherësh me abetaren
    Nga TiLoNcE në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48
  5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
    Nga StormAngel në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •