Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 97
 1. #41
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  585
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vetem ne portni e vlores jane te regjistruara rreth 300 mjete lundruese peer peshkim po ti bashkosh me te gjitha portet shqiptare, na del ne fund qe pas aprovimit te ketij ligji do te kemi rreth 1500 familje shqiptare me nje rroge me pak, pra sic shifet ky ligj demton rende jo vetem turizmin por dhe nje pjese te ekonomise shqiptare, nqs qeveria do te vazhdoje me aprovime te ligjeve te ngjashme atehere do te jete me mire qe Shqiperia mos te quhet me nje vend i lire e demokratik, por nje Dikature (prapashtesen tia gjene pushtetaret). Shpresoj qe qeveria mos te nxjerre ndonje ligj dhe per te ndaluar robt per tu lare ne det sepse nuk i dihet, se ka dhe nga ata qe mund te trafikojne njerez e droge me not dejt italise
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ujku'80 : 10-04-2006 mė 06:23
  Liberté, égalité, fraternité

 2. #42
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  585
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vlorė, tri shoqata protestojnė kundėr moratoriumit tė skafeve


  Ardian Dauti

  Vlorė-Tri shoqata, ajo e peshkatarėve, e lundrimit si dhe shoqata “Ekspedita Blu”, protestuan dje nė plazhin e ri tė Vlorės pėr tė kundėshtuar ligjin qė ka miratuar parlamenti shqiptar pėr ndalimin trevjeēar tė daljes nė det tė mjeteve lundruese. Edhe pse qeveria deklaroi dy ditė mė parė se peshkakarėt nuk prekeshin fare nga zbatimi i moratoriumit, sepse ky i fundit pėrjashton nga ndalimi mjetet qė pėrdoren pėr peshkim dhe qė janė tė licensuara nga ministria pėrkatėse, 100 peshkatarė sė bashku me familjet e tyre, duke marrė me vete edhe mjetet e lundrimit, gomone e skafe, protestuan pėr rreth 2 orė duke i bėrė thirrje presidentit tė republikės, Alfred Moisiut, tė mos firmosė moratoriumin e bllokimit tė mjeteve lundruese. Protestėn e ka mbėshtetur edhe shoqata e Turizmit tė Vlorės.
  ***
  Sipas protestuesve “ligji ėshtė diskriminues sepse bllokon aktivitetin e vendasve dhe favorizon tė huajt qė vijnė me mjete lundruese nė Shqipėri.
  Me kėtė moratorium shqiptarėve u hiqet e drejta tė peshkojnė, tė lundrojnė nė det, tė zhyten si dhe tė vizitojnė bukuritė e bregdetit shqiptar, mbi ujė dhe nėn ujė”.
  Protestuesit shtuan se ende i mbanin mend premtimet e kryeministrit Sali Berisha, para se tė zgjidhej nė krye tė qeverisė, gjatė fushatės elektorale, se do tė ulte taksat dhe ēmimin e naftės. Protesta pėr mundėsinė e rritjes sė kėtij tė fundit pati disa ditė mė parė edhe nė portin e Shėngjinit sepse sipas peshkatarėve, shteti ėshtė duke shqyrtuar njė vendim pėr rritjen e ēmimit tė naftės me mė shumė se 13 lekė pėr litėr. Pėr kėtė arsye, peshkatarėt kanė parashikuar edhe greva urie.
  Protestuesit e djeshėm nė Vlorė thanė se bllokimi i mjeteve lundruese nuk ėshtė mėnyra e duhur pėr tė luftuar trafikun. “Shteti nuk ka pse tė bllokojė gomonet dhe skafet qė pėrdoren pėr tė gjuajtur peshk dhe pėr turizėm, por mė mirė tė forcojė policinė dhe rojet breg detare, ato bregdetare dhe kapitenerinė. Ne s’jemi marrė ndonjėherė me trafiqe”,-thanė ata.
  10/04/2006
  Liberté, égalité, fraternité

 3. #43
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Golem, skafi del ne det, policia e sekuestron

  E Marte, 04 Korrik 2006

  Nje motoskaf plastik me nje motor, u bllokua nga policia e Kavajes, nen akuzen se jane shkelur dispozitat e moratoriumit anti-skaf”, i iniciuar nga kryeministri aktual Sali Berisha, qe bllokon qarkullimin ne ujerat shqiptare te mjeteve lundruese motorike, per tre vjet rresht. Burime zyrtare nga Komisariati i Policise se Kavajes, sqaruan dje se bllokimi i motoskafit 5,7 metra i gjate, me nje motor, u be prane perroit te Agait ne Golem. Mjeti lundrues, eshte ne pronesi te shtetasit Ilir Komini 49 vjec, nga Durresi. Sipas policise "bllokimi i ketij mjeti lundrues u be per arsye se eshte shkelur Moratoriumi”. Sakaq, konfirmohet nga policia, se 49-vjecari Komini, do te hetohet ne gjendje te lire. Qe prej hyrjes ne fuqi te moratoriumit anti-skaf, policia shqiptare, sidomos ne zonat bregdetare ka intensifikuar operacionet per skafeve, qe mund te perdoren per aktivitete ilegale. Megjithe protestat e shumta, qeveria vendosi zbatimin e moratoriumit, duke premtuar nje periudhe tre-vjecare per bllokimin e mjeteve lundruese.

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Golem, skafi del ne det, policia e sekuestron

  E Marte, 04 Korrik 2006
  Nje motoskaf plastik me nje motor, u bllokua nga policia e Kavajes, nen akuzen se jane shkelur dispozitat e moratoriumit anti-skaf”, i iniciuar nga kryeministri aktual Sali Berisha, qe bllokon qarkullimin ne ujerat shqiptare te mjeteve lundruese motorike, per tre vjet rresht. Burime zyrtare nga Komisariati i Policise se Kavajes, sqaruan dje se bllokimi i motoskafit 5,7 metra i gjate, me nje motor, u be prane perroit te Agait ne Golem. Mjeti lundrues, eshte ne pronesi te shtetasit Ilir Komini 49 vjec, nga Durresi. Sipas policise "bllokimi i ketij mjeti lundrues u be per arsye se eshte shkelur Moratoriumi”. Sakaq, konfirmohet nga policia, se 49-vjecari Komini, do te hetohet ne gjendje te lire. Qe prej hyrjes ne fuqi te moratoriumit anti-skaf, policia shqiptare, sidomos ne zonat bregdetare ka intensifikuar operacionet per skafeve, qe mund te perdoren per aktivitete ilegale. Megjithe protestat e shumta, qeveria vendosi zbatimin e moratoriumit, duke premtuar nje periudhe tre-vjecare per bllokimin e mjeteve lundruese.

  Korrieri

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Moratoriumi “Berisha” gjoba 10 milione kush nxjerr skafet ne det

  E Premte, 16 Qershor 2006

  Policia e Durresit shpalli dje nisjen e ekzekutimit te ligjit te miratuar per ndalimin tre vjet te lundrimit te mjeteve motorike. Gjoba te majme per kundervajtesit. Lejohen motovedetat shteterore dhe peshkatoret qe e provojne shkakun e daljes ne det  Gjoba nga tete deri dhjete milione leke te vjetra per daljen ne det nese nuk plotesohen kerkesat e moratoriumit “antiskaf” te miratuar me shume diskutime publike, nga qeveria “Berisha”. Drejtoria e Policise se qarkut te Durresit ka bere te ditur dje kushtet qe do te plotesoje nje subjekt per te dale ne det pa pasur frike nga forca e ligjit. Nga moratoriumi per skafet jane te perjashtuara, motovedetat ne perdorim te strukturave te shtetit, mjetet lundruese me destinacionin e vetem peshkimin, mjetet e transportit detar te mallrave si dhe tragetet e udhetareve.

  Nderkohe objekte te kontrolleve te befasishme do te jene skafet sportive, motobarkat, jahtet turistike apo mjete te tjera lundruese te cilat mund te ankorohen edhe ne ujera te ceketa. Ligji i ka ndare mjetet lundruese sipas peshes se tyre specifike. Keshtu mjetet lundruese mbi 20 NRT nuk mund te dalin ne det pa plotesuar dokumentacionin, ku perfshihen, lista e ekuipazhit per lundrim; pasaporta e lundrimit (matrikulli); leja e lundrimit; licenca per peshkim profesional apo amator dhe faturat e shlyera te detyrimeve fiskale. Ndersa per motobarkat me fuqi motorike nen 20 NRT, dalja ne det do te mundesohet vetem nese sigurohet dokumentacioni i perbere nga 6 pika. Ato jane, dokument identifikimi, leje lundrimi, deshmi kualifikimi, certifikate perdorimi, licence peshkimi dhe faturat e paguara te te gjitha detyrimeve fiskale.

  Ne vijen bregdetare te Qarkut te Durresit numerohen mbi 100 mjetet e vogla te lundrimit qe jane informale, pjesa me e madhe e te cilave jane ne veri te qytetit bregdetar, nga plazhi i Currilave deri ne grykederdhje te lumit Ishem. Peshkimi amator per keta njerez nuk eshte vetem nje ‘hobby’, por mbi te gjitha nje mjet jetese per qindra familje, per te cilat rruga drejt legalizimit do te thote edhe nje kosto qe rendon buxhetin e tyre qe mbahet vetem me disa kile peshk ne dite.

  Alket Aliu
  Korrieri

 6. #46
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kthehen gomonet e trafikut.Kapet nė Itali me 9 shqiptarė

  Kthehen gomonet e trafikut.Kapet nė Itali me 9 shqiptarė

  Tiranė

  - Nė njė kohė kur qeveria vazhdon tė mburret pėr arritjet e saj nė zhdukjen e fenomenit tė trafikut tė klandestinėve me gomone, njė e tillė ėshtė kapur nė brigjet italiane.
  Nje gomone me 8 klandestine shqiptare eshte kapur nga Guardia di Financa ne brigjet e Pulias. Sipas mediave italiane klandestinet pasi kane zbritur ne toke jane transferuar ne Otranto tek autoritetet e Guardia di Financia per te kryer procesin e identifikimit. Gomonia e kapur eshte 5 metra e gjate dhe mes 8 klandestineve te kapur jane dhe minorene. Nderkohe policia ka vene ne pranga dhe skafistin 42 vjecar.
  Lajmin e kane bere te ditur agjencite italiane te lajmeve, te cilet sqaruan se gomonia u pikas nga forcat e Guardia di Financas. Emigrantet u zbriten ne toke dhe tashme kane nisur procedurat e identifikimit te tyre. Nuk bėhet e ditur se nga ishte nisur gomonia dhe as numri, apo identiteti i skafisteve. Gomonet janė kthyer pėr tė rivendosur linjėn e trafikut mes Shqipėrisė dhe Italisė, si njė rrugė e lirė por edhe shumė e rrezikshme pėr gjithė klandestinėt qė synojnė bregun tjetėr. Kurse qeveria po merret me matjen e efekteve tė nismave tė saj, si ajo e moratoriumit pėr skafet, qė u ndėrmorr dhe u prezantua si njė masė ndaluese pikėrisht pėr kėtė lloj trafiku. Nga kėto matje rezulton vetėm se me dhjetėra familje shqiptare humbin cdo ditė tė ardhura sepse janė ndalur mjetet e peshkimit, ndėrsa gomonet vazhdojnė tė bredhin lirshėm nėpėr det, pėr t'u ndalur vetėm nė bregun tjetėr tė Italisė. Tė tjera gomone janė kapur nė brigjet shqiptare, ende duke pritur momentin e pėrshtatshėm pėr t'u nisur me klandestinė nė drejtim tė shtetit tjetėr edhe pse qeveria pretendon se i zhduku njėherė e pėrgjithmonė me nismat e saj. Faktet tregojnė tė kundėrtėn dhe realiteti qė pikturohet cdo ditė me raste tė tilla apo tė ngjashme, nuk ėshtė aspak si ai qė reciton kryeministri Berisha nė fjalimet e tij pėr luftėn e qeverisė kundėr krimit tė organizuar dhe trafiqeve si njė standart i kėrkuar nga Bashkimi Europian.

 7. #47
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime

  Zbulimi i trafikut te klandestineve.

  Pergjimet zbuluan super-trafikun e klandestineve, pranga 5 kapove
  Policia e Lezhes ndaloi tentativen me te madhe te trafikut klandestin drejt Italise. Ndalohen 33 klandestine. 5 trafikante prangosen. Hetime ne Tirane, Durres, Kavaje e Fier

  Aleksander Noka

  Pergjimet e bera pergjate disa ditesh kane ēuar ne zbulimin e skemes me te madhe te trafikut klandestin drejt Italise. Operacioni i koduar me emrin “Rrjeta e hekurt” ēoi ne pranga 38 persona, pese prej tyre dyshohet te jene organizatoret e trafikut. Policia e Lezhes eshte ndihmuar edhe nga policia kufitare e Durresit dhe Guardia Di Finanza per realizimin e aksionit qe nisi te enjten ne mbremje rreth ores 23.00 dhe perfundoi dje ne mesdite. Sipas te njejtave burime, mesohet se organizimi i ketij trafiku kishte mese nje muaj qe kishte nisur, pasi kishte filluar edhe mbledhja e klandestineve neper rrethet e ndryshme. Burimet policore thone se pergjimet telefonike kane zbardhur thuajse te gjithe skemen dhe autoret e perfshire ne trafik. Sipas policise, ata jane Paulin Markaj, 42 vjeē, banues ne fshatin Gurez te Rrethit Kurbin, Ardian Gjeloshi, 36 vjeē, banues ne fshatin Gurez te Rrethit Kurbin, Pjeter Tusha, 47 vjeē, banues ne Gurez te Rrethit Kurbin, Altin Gjeloshi, 23 vjeē, banues ne Gurez te Rrethit Kurbin, si dhe Ndrek Preēi, 45 vjeē, banues ne lagjen “Don Bosko” te qytetit te Tiranes. Nga burimet ne grupin hetimor thuhet se hetimet jane shtrire edhe ne Durres, Kavaje, Tirane dhe Fier.
  Ngjarja
  Te enjten ne mbremje, rreth ores 18:55, te pakten 43 persona kane shkuar ne Tale te Lezhes dhe kane hipur ne nje gomone per te shkuar drejt Italise. Tri ore me pas, ata jane bere gati per te nisur udhetimin, kur policia kufitare qe nga Durresi si dhe “Guardia Di Financa” jane vene ne levizje per te bere te mundur bllokimin e gomones dhe njekohesisht kapjen e klandestineve. Sipas policise se Lezhes, mjeti lundrues kishte si destinacion brigjet e Barit. Policia italiane ka nisur operacionin, duke i zene rrugen gomones, e cila eshte rikthyer andej nga ishte nisur. Ne bregdetin e Tales kishin mberritur forca te shumta policie, te cilat ishin ne gatishmeri per te realizuar kapjen e klandestineve dhe te trafikanteve. Sipas policise, rreth ores 24:00, gomonia me klandestine ka mberritur ne Tale, ndersa rreth 150 metra larg bregut te detit ka hedhur klandestinet ne uje dhe me pas ka vijuar levizjen e saj drejt rrjedhes se lumit Mat per t’i shpetuar kapjes nga policia. Forcat speciale te policise kane pritur daljen ne breg te klandestineve dhe menjehere i kane shoqeruar ata per ne dhomat e paraburgimit ne Lezhe. Ndersa jane vene ne ndjekje te skafit, i cili ishte larguar se bashku me pese persona ne bord. Sipas burimeve te informacionit, dy skafistet, qe mendohen te jene nga Vlora, por per arsye hetimi identiteti i tyre nuk behet i ditur, kane mundur te largohen ne mes te erresires.
  Arrestimi
  Pas arrestimit te 33 klandestineve dhe marrjes se informacioneve te tyre, ka vijuar serish operacioni. Policia ka zbarkuar me pas ne oret e para te mengjesit ne fshatin Gurrez te Rrethit te Kurbinit, ku ka bere te mundur kapjen edhe te organizatorit te ketij trafiku, qe, sipas burimeve ne grupin hetimor, dyshohet te jete Ardian Gjeloshi ( Marku ), si dhe kater bashkepunetoret e tij, Paulin Markaj, Pjeter Tusha, Altin Gjeloshi dhe Ndrek Preēi. Ajo ka mundur te kape edhe gomonen prane e te ciles, sipas policise, ishte Ardian Gjeloshi. Pergjimet telefonike dhe njekohesisht edhe te dhenat operative te policise kane ēuar edhe ne kapjen e mjeteve qe kane transportuar klandestinet. Sipas policise, ato jane shtate makina te llojeve te ndryshme, te cilat tashme ndodhen ne mjediset e Komisariatit te Lezhes. Nderkohe, vazhdon puna per arrestimin e seksereve qe kane organizuar kete trafikim. Aleksander Shpati, njeri prej klandestineve te ndaluar, me banim ne Fier, thote: “Kemi dy dite qe kemi ardhur ne Laē, por vendin nuk e njohim dhe nuk njihnim as personat. Kemi dhene nga 3000 deri 4000 euro secili per te na derguar ne Itali”, - tha Shpati. Policia e Lezhes tashme ka pergatitur nje nga dosjet me voluminoze, pasi ka vijuar me marrjen e deshmive te 33 klandestineve si dhe te organizatoreve te trafikut klandestin. Sipas policise, shtetasit Paulin Markaj, Ardian Gjeloshi, Pjeter Tusha, Altin Gjeloshi dhe Ndrek Preēi akuzohen per “organizim te trafikut klandestin” ndersa te 33 shtetasit e ndaluar per “kalim te kufirit ne menyre te paligjshme”.


  KLANDESTINET E NDALUAR

  Dashnor Hoxha, 23 vjeē, banues ne Durres
  Hakim Krasniqi, 16 vjeē, banues ne qytetin e Kavajes
  Abdyl Hasa, 19 vjeē, banues ne Durres
  Dali Krasniqi, 22 vjeē, banues ne Vore, rrethi Tirane.
  Aleksander Shpati, 31 vjeē, lindur ne Fier dhe banues ne qytetin e Patosit
  Jetullah Krasniēi, 18 vjeē, banues ne Kavaje.
  Algert Mehdihoxha, 16 vjeē, banues ne qytetin e Kavajes
  Avni Caco, 16 vjeē, banues ne Kavaje
  Ervis Istrefi, 18 vjeē, banues ne qytetin e Durresit
  Aurel Tafa, 17 vjeē, lindur ne Durres e banues ne Kavaje
  Marius Uku, 18 vjeē, banues ne qytetin e Kavajes
  Lulian Qorri, 15 vjeē, banues ne fshatin Gurrez te Rrethit Kurbin
  Artan Gorevelli, 17 vjeē, lindur ne Lushnje dhe banues ne Karbunare
  Genc Haka, 16 vjeē, banues ne qytetin e Kavajes
  Eqerem Tafa, 17 vjeē, banues ne qytetin e Kavajes
  Julian Elezi, 17 vjeē, banues ne qytetin e Kavajes
  Edmond Biba, 17 vjeē, banues ne Rrile te Lezhes
  Sander Fufi, 29 vjeē, banues ne Mamurras, Rrethi Kurbin.
  Afrim Hatija, 26 vjeē, banues ne Synej Kavaje
  Alban Hatija, 16 vjeē, banues ne Sykaj Kavaje
  Ivi Sefa, 16 vjeē, banuese ne Lagjen Nr. 2, Kavaje
  Tajar Ipeneshi, 16 vjeē, banues ne Spille Kavaje
  Besnik Tonuzi, 16 vjeē, banues ne Ishem te Rrethit te Durresit
  Nuri Kapllani, 17 vjeē, banues ne Rromanat, Durres.
  Esmerald Noga, 24 vjeē, banues ne Babrru, Qender Tirane.
  Enkelidian Arifi, 12 vjeē, banues lagjia “S. Kodra“ ne Tirane
  Arben Buci, banues ne Manati, Rrethi Lezhe
  Gjelina Buci, 37 vjeēe, banues ne Manati, Rrethi Lezhe.
  Arben Gjeēi, 32 vjeē, banues ne Kavaje
  Sezmund Xhafa, 20 vjeē, banues ne Durres
  Pellumb Hidri, 24 vjeē, banues ne Tirane
  Ēlirim Agastra, 23 vjeē, banues ne Durres
  Alteo Xhafa, 19 vjeē, banues ne Durres

  TE ARRESTUARIT PER TRAFIKUN
  Paulin Markaj, 42 vjeē, banues ne fshatin Gurez te Rrethit Kurbin
  Ardian Gjeloshi, 36 vjeē, banues ne fshatin Gurez te Rrethit Kurbin
  Pjeter Tusha, 47 vjeē, banues ne Gurez te Rrethit Kurbin
  Altin Gjeloshi, 23 vjeē, banues ne Gurez te Rrethit Kurbin
  Ndrek Preēi, 45 vjeē, banues ne lagjen “Don Bosko” te qytetit te Tiranes


  MATERIALET E SEKUESTRUARA
  1 gomone 11 m e gjate me dy motore me 500 kuaj fuqi
  9 aparate celulare te llojeve te ndryshme
  48 bidone, gjashte prej tyre perdoreshin nga mjeti lundrues
  7 automjete qe jane perdorur per transport trafikantesh
  2000 euro, te cilat u jane gjetur drejtuesve te trafikut


  12 Janar 2008

  Marre nga Gazeta Albania
  "Carpe Diem"

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Qeveria miraton vendimin pėr zgjatjen me tre vjet tė afatit tė moratoriumit pėr mjetet motorike lundruese tė Republikės sė Shqipėrisė

  - Kryeministri theksoi se ky vendim ėshtė dėshmi e vullnetit tė hekurt tė kėsaj mazhorance, pėr t’i dhėnė pėrgjigjen mė tė mirė mafies dhe pėr tė parandaluar krimin

  Kėshilli i Ministrave miratoi nė mbledhjen e radhės vendimin pėr shpalljen e moratoriumit pėr mjetet motorike lundruese tė Republikės sė Shqipėrisė. Kryeministri Berisha u shpreh se qeveria e merr kėtė vendim pėr tė zgjatur afatin nė kuadrin e luftės kundėr trafiqeve dhe mafies.

  “Kėto mjete tė vogla dhe tė shpejta lundrimi nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me turizmin, por janė tėrėsisht industri e mafies dhe trafiqeve, ndaj dhe si njė dėshmi e vullnetit tė hekurt tė kėsaj mazhorance, pėr t’i dhėnė pėrgjigjen mė tė mirė, pėr tė parandaluar krimin dhe mafien ne zgjasim edhe tre vjet tė tjera dhe vazhdimisht deri sa tė jemi nė pushtet kėtė moratorium.”

  Kryeministri vuri nė dukje se zbatimi i moratoriumit ka patur efekte jashtėzakonisht pozitive, pasi gjatė kėtyre katėr viteve fatmirėsisht nuk janė shėnuar viktima nė Otranto dhe brigjet e tjera tė vendit, “Ndėrkohė qė para moratoriumit, vetėm tė regjistruar janė 420 burra , gra , fėmijė , tė cilėt kanė humbur jetėn nė thellėsitė e ujėrave tė ftohta tė Jonit apo tė Adriatikut.”

  Duke theksuar se tashmė shqiptarėt po shkojnė drejt lėvizjes sė lirė dhe heqjes sė vizave, Kryeministri u shpreh se ujrat shqiptare do tė jenė tė pastra prej kėtyre mjeteve tė pėrdorura pėr qėllime kriminale. “Heqja e vizave ėshtė pėrgjigja mė e shkėlqyer e dėshirave, nevojave, problemeve tė qytetarėve shqiptarė pėr tė lėvizur nė hapėsirat e BE-sė. Kėshtu qė sėrish famėzezat skafe mbetėn vetėm pėr trafiqe kriminale, ndaj dhe ujėrat tona do tė jenė tė pastra prej tyre. Mendoj se ėshtė njė masė adekuate, shumė e pėrshatashme nė betejėn e shpallur nė luftėn me zero tolerancė ndaj mafies”.

  Kryeministria
  11/12/2009

 9. #49
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-09-2005
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ndalimi i skafeve eshte urdher nga Greqia keshtu qe debatoni kot sepse askush nuk mund te nderhyj ne kete aspekt. Vetem mendoni po te lejohen skafet ne Sarande, skafistet do e specializonin hapesiren ku kane te drejten e skafimit, keshtu pas hyrjes ne fuqi te marreveshjes se kufijeve, atje ku kan skafuar ne rutine ditore do hynin edhe ne diten pas marrveshjes duke rene ne prangat e rojeve bregdetare greke, kjo do shkaktonte skandal qe shume lehte do mund t'pasonte me trazira.

  Prandaj ky ligj eshte natyral per sistemin aktual te qeverisjes ne Shqiperi

 10. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  PS: Topi te mos firmose "skafet"

  Denis Dedej
  E Hene, 14 Dhjetor 2009

  Partia Socialiste ka reaguar diten e djeshme per projektligjin e moratoriumit te skafeve, duke e cilesuar si antikushtetuesve dhe njekohesisht i kerkon mazhorances te mos e miratoj si ligj, perndryshe do ta dergojne ne Gjykaten Kushtetuese. Permes nje komunikimi per mediat, deputeti i Partise Socialiste, Saimir Tahiri, u shpreh se moratoriumi i skafeve, i miratuar edhe per nje periudhe tre vjecare, ndalon ne menyre absolute lundrimin e cdo mjeti detar, perfshire ketu edhe ato mjete qe perdoren nga qytetaret shqiptare, per qellime turistike apo sportive. Percaktim ky, sipas zyrtarit socialist, qe ne Moratoriumin e miratuar ne vitin 2006 nuk ekzistonte. "Vleresojme se ky projektligj shkel ne menyre flagrante Kushtetuten e Shqiperise, duke cenuar vete thelbin e te drejtave dhe lirive te njeriut, ne menyre te pamotivuar perpjesetimisht me gjendjen qe ka diktuar rinovimin e moratoriumit per skafet", vleresoi Tahiri. Ai theksoi se argumenti se gjoja nepermjet ketij ligji parandalohen veprat penale te lidhura me trafikun e paligjshem detar, jo vetem nuk qendron, por edhe sikur te justifikohej ne vitin 2006, tani nuk mund te justifikohet perseri. Per zyrtarin socialist, moratoriumi i skafeve i miratuar ne vitin 2006 dhe qe zgjati 3 vjet, duhej te sherbente si periudhe transitore, deri sa shteti shqiptar te merrte masat, per te garantuar kufirin shteteror dhe te krijonte infrastrukturen per kontrollin e lundrimit detar, me qellim parandalimin e trafikut te paligjshem dhe sigurimin e turisteve vendas dhe te huaj. "Me zgjatjen edhe 3 vjet te tjera, Qeveria shpall deshtimin e saj, duke qene se moratoriumi i kaluar nuk ka sjelle asnje perfitim", nenvizoi deputeti i selise roze. Sipas Tahirit, gjate 3 viteve kur moratoriumi i kaluar ishte ne fuqi, qeveria nuk ka zhvilluar asnje kapacitet infrastrukturor, per te parandaluar trafikun e paligjshem detar, e per shkak te ketij deshtimi, vazhdon te zgjedhe rrugen me te shkurter, ate te ndalimit teresor te trafikut detar, edhe per turizem, duke cenuar ne thelb te drejtat dhe lirite e qytetareve te njohura nga Kushtetuta. Partia Socialiste vlereson se me kete projektligj Qeveria vetekriminalizohet, duke i lene te kuptohet partnereve tane nderkombetare se potenciali kriminal i shqiptareve per trafiqe te paligjshme, eshte ne permasa aq te medha sa per ta luftuar, duhet ndaluar teresisht lundrimi dhe perdorimi i detit. "I kerkojme Presidentit te Republikes te mos dekretoje projektligjin per moratoriumin e skafeve, jo vetem pse eshte nje projektligj absurd dhe unikal qe nuk ekziston askund ne bote, por sepse shkel plotesisht te drejtet dhe lirite e njeriut te njohura nga Kushtetuta", apeloi Tahiri. Ne te kundert, ai tha se "Partia Socialiste do kerkoje menjehere nga Gjykata Kushtetuese shpalljen si antikushtetues te ketij ligji". Sipas selise roze, moratoriumi i propozuar nga qeveria, asnje qytetar shqiptar nuk lejohet te lundroje ne det qofte edhe per turizem, dhe nuk lejohet te transportoje me makine ne rruge tokesore mjete lundruese, sepse ne te kundert, ose do shkoje ne burg ose do paguaje nje gjobe prej 10 milion lekesh.

  KJ

 11. #51
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Ligėsia e njeriut qė s’di not

  Ligėsia e njeriut qė s’di not
  Nga: DRITAN HILA

  Ligėsia e njeriut qė s’di notTetė vjet pėrpara, bleva njė varkė tė vogėl, gjashtė metra tė gjatė, me njė motor 40 kuaj fuqi. Janė barkat standard qė ju lejohen njerėzve pa patentė detare dhe tė pėrshtatshme pėr lundrim afėr brigjeve. Ėshtė mjet tė cilin, tė ri apo tė pėrdorur, ka mundėsi ēdo njeri me tė ardhura mesatare nė Shqipėri apo punėtor nė perėndim ta blejė.

  Jam lindur nė Tiranė, por kam jetuar tri vite nė Sarandė. Aty kam mėsuar notin, kam bėrė garat e para nė pishinėn detare qė ėshtė edhe sot e kėsaj dite tek plazhi i vjetėr, kam bėrė kroset e para me ekipin “Butrinti”, duke filluar nga plazhi deri tek Hotel Turizmi e kthim.

  Ėshtė njė dimension i papėrshkruar deti. Me qindra qytetėrime kanė lindur, rritur e shuar nė tokė, por ato mė zulmėmėdhajat kanė lidhje me detin. Fenikasit, pas tyre grekėt, ngrinin ngulimet e tyre nė brigjet e Mesdheut, duke themeluar vatrat e kulturės. Romakėt pushtuan Afrikėn e Veriut dhe bėnė perandorinė qė i dha fill qytetėrimit. Vikingėt ēanin Atlantikun duke vajtur deri nė Amerikė. Spanjollėt dhe portugezėt zbuluan kontinentet. Detet dhe oqeanet, ishin rrugėt mbi tė cilat anglezėt shtrirė qytetėrimin e tyre dhe filluan unifikimin e botės qė njohim sot.

  Pa detin nuk do kishim “Iliadėn” dhe “Odisenė”. Poetėt e mėdhenj lindin nė brigjet e detit, duke dėgjuar frymėmarrjen, ofshamat, psherėtitjet dhe tėrbimin e tij. E krahasojnė me vuajtjet e tyre dhe nėpėrmjet detit i japin pėrmasa planetare dhimbjes, gėzimit apo dashurisė sė tyre. Ėshtė rruga nga kalon tregtia dhe zhvillimi. “Afėr detit, afėr mbretit”. Tregtarėt e mėdhenj, bursat e para, bankat e mėdha dhe ligjet e para tė ekonomisė sė tregut, kanė lindur pikėrisht nė vende si Amsterdami dhe Londra.

  Deti, ėshtė gjeografia qė zbut dhunėn dhe nxit barazinė. Republikat detare tė Italisė, qytetet Hanseatike tė Gjermanisė, ishin vende kur edhe nė mesjetėn e errėt stimulonin barazinė mes njerėzve, mbase sepse tė gjitha ishin afėr detit. Ėshtė i bukur deti i parė nga bregu, por qė tė ndjesh fuqinė e tij duhet t’i futesh nė gji, tė qėndrosh mbi dallgėn qė tė vjen pėrballė dhe ta ēash me not, tė mbash frymėn kur ajo tė fut poshtė dhe tė gjesh ēastin tė dalėsh prapė mbi ujė. Tė kesh njė varkė dhe t’i bėsh hile dallgės qė vjen pėrballė duke e prerė tėrthorazi, t’i kthesh shpatullėn asaj qė vjen nga pas dhe kėrkon tė tė mbulojė, tė njohėsh erėrat qė fryjnė dhe tė gjesh kohėn kur tė lundrosh apo kthehesh nė port, tė flesh mbi sipėrfaqen e tij me dallgėn qė tė pėrkund.

  Francisco Villar, njė ndėr indoeuropianėt mė tė mėdhenj tė kohėve tė sotme, profesor nė universitetin e Barcelonės, shkruan pėr ilirėt dhe ilirishten. I quan sherrxhinj tė barabartė me grekėt, dhe kjo sipas standarteve tė kohės, quhej vlerėsim. Ishin luftėtarė tė klasit tė parė: Tė fuqishėm, rezistentė dhe tė pamėshirshėm nė luftim. Roma, pasi theu Teutėn dhe nė fund Gentin, bėri atė qė dinte tė bėnte mė mirė: Ofroi “Pax Romana” dhe i asimiloi, duke i dhuruar vetes legjeone frikėndjellėse.

  Por ilirėt mbi tė gjitha ishin piratė, traditė qė mė vonė e vazhduan arbėreshėt. Servantesi ishte njė nga robėrit e tyre. Mbase kanė qenė edhe mecenatė tė artit dhe e kanė njohur talentin, ndaj e liruan. Dashurisė pėr detin nuk mund t’ia shpjegosh zanafillėn apo shkakun. E duan miliona shqiptarė. Hipur nė njė varkė edhe tokėn e do mė shumė. Duhet ta provosh dhe vetėm pastaj mund ta kuptosh ēfarė do tė thotė. Molfeta, Trani, Bari, Tore a Mare, Poligniano, Brindisi, Otranto, qė tė gjitha kėto qytete bregdetare tė Italisė, nuk kishin porte jahtesh apo barkash turistike.

  Nė vitin 2006-tė, doli ligji pėr moratoriumet dhe u detyrova qė miken time ta lė nė Tivar tė Malit tė Zi. Atė kohė, ky port kishte vetėm disa varka dhe nja dy anije lufte tė ndryshkura. Pikėrisht nė vitin qė doli ligji pėr ndalimin e varkave nė Shqipėri, mori njė hov tė paparė biznesi i porteve turistike.

  Gjithė anijet e tė pasurve tė Europės, kryesisht nordikė, qė gjatė dimrit strehohen nė portet veriore tė Adriatikut, me ngrohjen e kohės lėshohen nė jug, duke u ndalur dhe furnizuar pikėrisht nė segmentin e vijės bregdetare tė Malit tė Zi dhe ku duhet tė ishte dhe Shqipėria. Por ligji i pakuptimtė e frenoi rritjen e kėtij biznesi nė Shqipėri. Dhe mos harrojmė se njė jaht do tė paktėn 4-5 mijė euro furnizime me karburant dhe ushqime. Sot Pulia lulėzon nga portet turistike. Nė Mal tė Zi njė natė ankorim kushton 100-200 euro.

  Pas gjashtė vjetėsh, duke paguar taksat pėr ankorim nė portet e huaja qė ēdo vit rriteshin, dhe kur humba shpresėn se do ndryshohej ligji, e shita varkėn time, pa e sjellė qė tė lundroja njė herė nė brigjet e Shqipėrisė.

  Ndoshta ka nė iniciativėn pėr ndalimin e skafeve injorancė tė njerėzve qė nuk njohin detin! Mbase janė paratė nėn dorė tė paguara nga fqinjėt, pėr tė frenuar turizmin shqiptar! Mund tė jetė politikė pėr tė mbajtur rudimentare kėtė lloj infrastrukture deri sa tė sillen tė investojnė personazhe tė lidhur me zotin e kėtij vendi!

  Por asgjė nga kėto nuk do ndodhte, nėse njeriu qė ėshtė kryeministėr do ta donte detin. Ai nuk i do varkat. Nuk e do detin. Nuk i do njerėzit e detit. Ėshtė thjesht ligėsia e njeriut qė nuk di not.

  (er.nu/GSH/BalkanWeb)

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  ki njeriu qe nuk e do detin.. pra sali berisha.. eshte ne fakt njeriu qe u dha shkipotareve te drejten e shijimit te detit si asnjehere tjater..

  ne koh te enverit .. shumica e popullit.. dmth krejt fshataresia e nji pjes e madhe e qyteteve nuk e dinin ku bie deti..

  kurse sot fal berishes e di ku bie deti.. dhe nji zalldardhas apo bulqizak.. apo urvajguroras e bilishtar..

  me mijra shkipotaro.. len tiranen ditve te premte e te shtuna e kridhen ne detin e himares apo ksamilit.. golemit apo velopojes.. dhe jo duke u shtipur trenave.. por..me benza privato personalo lukso marshallah..

  dritan hila i rudine xhungo qoses se fatos klosit.. e ka shijuar detin e kohes enverit se sic duket i jati nga tirana ka vajtur te punoje fuks ne sarande.. mirpo 90,999% e shqiptaREVE SARANDEN E KESHEN PARE VETEM NE GODRAFI KARTOLINA APO FILMIN E FAMSHEM.. KONDAKCIU DHE MINELLA.. A SI E KA AI ai filmi bukur..

  berisha ka kusure qe lejoj mafie betonin ta perdhunoje bregdetin.. por detin nuk ja ka ndaluar askujt..

  kte mir e di dritani i rudines..

  dikur Riviera ishte e ndaluar.. sepse konsiderohej zon kufitare e ushtarake e plus trasport -mungesa..
  kurse ksamil e sarande butrint e portpalerm.. vetem kulishet e komitet qendrorit i keshen pare se astje nuku shkelte kembe shqiptari se duhej vula e partise dhe e sigurimit..
  sot dreqi e biri shkojne ne porto-palermo e himare borsh e vuno..

  nejse po mafia e skafeve e paska porositur dritanin e rudines se klosit qe te shkruaj.. kunder moratoriumit per skafet..

  ka kohe qe boset e mafies po ulerijne..pse nuku lejonen skafet..
  dihet pse u perdoren skafet..

  per te cuar vajzat ne bordelot e botes..
  per te cuar droge e arme..
  e refugjate..

  kush e do detin.. hyn ne det e kridhet.. ne det..
  kte saliu nuku e ka ndaluar..

  saliu ka ndaluar shoket e caushve.. e veglat e gjinushve..

  dhe militanti enverist dritan hila-njosi qe gjeti grua pikerisht nje super hila-njose..si rudina e topeve me xhunga te qanallit.. te lipe cakull edvin kanallit.. mprehu penden e u hodhti ne sulm kunder saliut..
  kte pun ben perdite prandaj dhe e kan qasur ne shtab te seli rozes..

  nje njeri i mire ka shum probleme per te ngritur ne lidhje me detin..
  psh si te ndalet mafie betoni.. apo si te ndalet.. grabitja e zhavorrit te lumenjve.. ose si te ndalen motorret e ujit qe vrasin cdo vit kosovar katundar.. e femij qyqar.. e ikin pa len gjurme.. ose qe njerzit e ndershem nuku gjejn nje bith vend ne plazhe se i ka privato-pronesuar mafia..

  mirpo keto nuk e shqetsojn dritan xhungen e rudine hiles..

  seli rozja po e vuan mungesen e milionave qe merrte nga drogo bordelizmi.. i skafistave..

  ajo duhet te paguaj per vota e prandaj i duhen urgjentisht parate..

  ki eshte sfondi e qellimi i shkrimit te dritanit te rucit.. qe na e sjell duj edvini..

  thenks o "anti blloku" dujbllok dujrucaj..

  ..

  lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 04-04-2012 mė 09:30

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-02-2011
  Vendndodhja
  Antarkdite
  Postime
  629
  Faleminderit
  3
  5 falenderime nė 4 postime
  Doktori jo vetem qe noton mire por noton edhe per dy ore pa pushim :-).
  moj Evrope moj k*rve qemotit, ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise

 14. #54
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Ka nje dallim esencial mes notit dhe pluskimit :P
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 15. #55
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime
  Kush di tė na thotė se sa paguhet ai polombari qė mban Berishėn dy orė nga poshtė qė tė mos vejė nė fund tė detit??


  Mbase grumbullojmė ndonjė lek ti paguajm dy fishin.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  edvin ruci..sic e tregon qarte ne pamfletin e tij dritan hila ..burri i mata harres se klosit..rudinke xhungo shikut.. kerkon te perdore falangen skafiste si nje mjet te sprovuar qe ne 97 ten.. per 97 ten tjater qe po pergatit..

  pra dicka po pergatir edver ruci ne vlore..mbasi deshtoj ne 21 janar..

  keshtu duhet lexuar ki dritani.. kopili i edvin klosit..

  .

 17. #57
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ki dritani duhet lexuar ne menyren reale ... qe salijevi te marre "honoraret" nga Italia per te nderprere trafikimin, sepse Shqiperia nuk ka nje qeveri e shtet qe te mbaje ne kontroll bregdetin dhe ujrat e saj territoriale ...

  leximi duhet te vijoje realisht duke theksuar se Shqiperia eshte i vetmi vend ne Mesdhe qe auto-bllokon turizmin "elitar" dhe ua dhuron fqinjeve te tij qe e duan aq fort salijevin per "sakrificat" qe ai ben ne kurriz te vendit ku e mban veten per kryeminister ... dihet qe eshte koti ...

  salijevi ka ardhur ne ate pike qe vetem arkivon, as te q*n e as te lshon ...

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  hmmm kto skafet mir ja ka bo saliu qe i ka nal dh eun te isha i kisha nalu te pakten per nja 10 vjet.

  du me dit varkat me vela pa motorr a lejohen?

  so kjo psh?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 19. #59
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Anėtarėsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime nė 8 postime
  Per nje burr deti apo marinar duhen dhjete(10)burra mali,thote nje fjal popullore italianeE ke qare kete teme.
  Nga ketu te besh nje analiz lidhen edhe demet e mos respekti ne bregdetin tone ne durres ,shkoder e sarande
  Saliu e jo vetem ai se jan dhe njerzit qe jetojne dhe mentaliteti ture kane bere nje dem shum te madh turizmit e industris ...
  Qe nje turizem te jet efikc krahas detit ti duhet ti ofrosh edhe argetimin gjat dites
  Sportet ne ujra jan nder vendet e para per cdo anglez ku mbas gruas ne vend te dyt vendos varken.
  Duke arritur nje binom te mire detin specialitetin e guzhines ta lidhesh dhe me keto lloj sporti apo argetimi quani si ta doni atehere zhvillohet turizmi e mbas kesaj dhe industrit e tjera qe do prodhojne kete apo ate artikull ne vend.
  Sot e kesaj dite peshkatar shkojne ne ishujt e grecis e ne mal te zi per gjdo gje persa i perket botes se barkes qofte per peshkim apo argetim.
  Un te kuptoj shum mire se frekuentoj ate bot por ate me vela si fillim te vogla Topper me jenaker simetrik por dhe katamaran mattia s.
  Dhe njehere qe te mer ai pasion se leshon me .
  Uroj qe te shtohen te rinjt si ty per te kundeshtuar keto ligje
  Shpejt te shohe me varke akoma neper detin jon.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  altush..
  skelari nuk e do skafin te shetis gruan e femijet ne det kur perendon dielli e ti kendoje nje serenate..
  e do per te ta cuar tyja motren ne itali e per ta vrare atje ne se nuk i bindet..
  ose te coj thaset me droge..
  oj kataliki po i qan hallin gjinush kapo skafit ateist..

  lol

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 2. I penduari i bandes se Durresit: Deputeti i PDK-se, Aleks Keka, korrier droge
  Nga daniel00 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 28-10-2009, 03:41
 3. Interpoli Spanjoll dhe Portugez mbi Sokol Olldashin
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 30-04-2007, 23:18
 4. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2006, 20:43
 5. Policia e vret. Kush do ta mbrojė qytetarin shqiptar...
  Nga ex-x nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-08-2003, 04:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •