Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 77
  1. #1
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248

    Më mirë të dish apo të kesh?

    Shkas per kete teme u be 1 bised me Profesorin tim te Historis se Burses.Gjate bisedes une ngulja kembe se me mire ne jete eshte te Dish sesa te kesh.Kurse ai me tha vetem: Shiko djale se kur ke te mesojne ato Parat edhe pse nuk di.Ata persona qe shef te Stampuar neper kartmonedha te flasin se si ta perdoresh Lekun ne dobin tende.Prandaj u ndjeva pak Konfuz dhe vendosa te marr dhe mendimin tuaj.
    NE DITET E SOTME ME MIRE TE DISH APO ME MIRE TE KESH?

  2. #2
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    ..............mirdita..........

    Citim Postuar më parë nga IL__SANTO
    Shkas per kete teme u be 1 bised me Profesorin tim te Historis se Burses.Gjate bisedes une ngulja kembe se me mire ne jete eshte te Dish sesa te kesh.Kurse ai me tha vetem: Shiko djale se kur ke te mesojne ato Parat edhe pse nuk di.Ata persona qe shef te Stampuar neper kartmonedha te flasin se si ta perdoresh Lekun ne dobin tende.Prandaj u ndjeva pak Konfuz dhe vendosa te marr dhe mendimin tuaj.

    NE DITET E SOTME ME MIRE TE DISH APO ME MIRE TE KESH?

    ................PO TI DJAL, TI SIQ PO DIHET DI SHUM ...TEMA INTERESANTE PO NA QET.
    MET VERTET KEJO PYETJE ESHTE MJAFT E RENDESISHME DHE ESHTE PER TE MENDUAR PAKEZ.
    .......POR PER FAT TE KEQ NE DITET E SOTME ESHTE ME E RENDESISHME TE KESH SE TE DISH...E PRA DUHEJ TE JET E KUNDERTA, SEPSE KUR TE DISH I KE TE GJITHA...POR KETU TE KESH KUPTOJNE PER TE HOLLA NE MENYR MATREALE, KEJO BOT TASHTI QE ESHTE MATREALIZEM..........MUND TA VAZHDOJA POR ME INTERESON MENDIMI DHE I TJERVE, KESHTU QE PER SOT PO E LA ME KAQ.
    ..........Pershendetje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga DI_ANA : 27-01-2008 më 09:00
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  3. #3
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja

    ................PO TI DJAL, TI SIQ PO DIHET DI SHUM ...TEMA INTERESANTE PO NA QET.
    MET VERTET KEJO PYETJE ESHTE MJAFT E RENDESISHME DHE ESHTE PER TE MENDUAR PAKEZ.
    .......POR PER FAT TE KEQ NE DITET E SOTME ESHTE ME E RENDESISHME TE KESH SE TE DISH...E PRA DUHEJ TE JET E KUNDERTA, SEPSE KUR TE DISH I KE TE GJITHA...POR KETU TE KESH KUPTOJNE PER TE HOLLA NE MENYR MATREALE, KEJO BOT TASHTI QE ESHTE MATREALIZEM..........MUND TA VAZHDOJA POR ME INTERESON MENDIMI DHE I TJERVE, KESHTU QE PER SOT PO E LA ME KAQ.
    ..........Pershendetje.

    Xixe cte bej mi Goce ne vend qe te studioj mendoj per temat qe do hap ne Forum. Po keto jane tema te perditeshme jo se po i gjej une.Por kam nderin ti hedh ne forum me pare nga te tjeret.





    Sa me shume te kesh aq me shume di. (Mendimi Im)
    Ndryshuar për herë të fundit nga DI_ANA : 27-01-2008 më 09:01

  4. #4
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Ne boten e sotme, te dish dtth. edhe te keshe, sepse po dite, atehere di edhe te keshe, pra di si ti besh ato dhe pastaj do keshe medoemos.Ka raste kur mund te keshe edhe po nuk dite (trashegim nga prinderit apo fitimet ne biznese jo te ndershme dhe te lejuara), por po nuk dite, mund ti humbasesh edhe ato qe ke, dhe keshtu ngelesh me hic gje pastaj.

    Dija paguhet, eshte paguar, dhe do paguhet gjithmone. Keshtu qe, ne boten e sotme, te dish dtth. edhe te kesh sepse po dite, dtth. qe di te besh edhe pasuri.

    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  5. #5
    Eshte me mire te dish, se po nuk pate tru ne koke, te kesh sa te duash. Parate nuk ta mbushin dot koken plot.

    Diturine nuk ta merr dot kush, kurre! Parate, nje inflacion, dhe te ikin per lesh.


    Ps. Pse nuk i shton dhe nje sondazh temes.

    psh:
    1. te dish
    2. te kesh
    3. dhe te dish, dhe te kesh


    Ignore List: Snow~Drop



  6. #6
    i/e regjistruar Maska e MiStReCe
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    talk to me and find out .
    Postime
    36
    Te Dish ..Eshte me mire se kur ke ate veti mund te arrish te kesh.. Ndersa Kur e ke Ene Nuk Din Eshte me mire mos ti kesh !
    1. .мαyвє.υ.∂σит.cαяє.αbσυт.иσт.вєιиg.
      2gєтнєя.αиy.мσяє.bυт.ι.∂σ.&.ιтs.кιℓℓιиg.
      мє.

  7. #7
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Te dyja bashke . Dhe te dish ... po dhe te kesh .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #8
    Desha te shtoj, po nuk dite, nuk di as car ke........ ose ta perdoresh ate qe ke

    Prandaj eshte shume e rendesishme te dish.

    Dituria eshte: Intangible Asset
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gogla e Kuqe : 06-04-2006 më 14:06
    Ignore List: Snow~Drop



  9. #9
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Per cfare shume , $$$$$ .... te kesh behet fjale ketu njehere ?

    Se po te paten lene ndonje pasuri me miliona .... ske nevoje te dish hic .... din dallari mire . lol

    Nejse .... per shtresen tjater te popullsise eshte mire te dish .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #10
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Nuk diskutohet qe eshte me mire te kesh. Se po pate, paguan te tjere, qe te te bejne te ditur.

    Le qe atij qe ka i vardisen vete viktimat e ditura rrethe e qark. lol

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga Bokerrima
    Nuk diskutohet qe eshte me mire te kesh. Se po pate, paguan te tjere, qe te te bejne te ditur.

    Le qe atij qe ka i vardisen vete viktimat e ditura rrethe e qark. lol

    Po ata qe dine, dine per te miren e tyre, e jo per tenden. Po nuk dite ti qe ke, te vardisen ata te diturit, e shpejt e shpejte, ata dine dhe kane, ti ngelesh me gisht ne goje.
    Ignore List: Snow~Drop



  12. #12
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Gogla e Kuqe

    Po ata qe dine, dine per te miren e tyre, e jo per tenden. Po nuk dite ti qe ke, te vardisen ata te diturit, e shpejt e shpejte, ata dine dhe kane, ti ngelesh me gisht ne goje.

    Gogol ne c'bote jeton ? Ne ate te fantazise ? lol

    Mire e ka Bokerrima , te kesh miliona sot .... eshte se c'eshte .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Gogol ne c'bote jeton ? Ne ate te fantazise ? lol

    Mire e ka Bokerrima , te kesh miliona sot .... eshte se c'eshte .
    O PINK, une ne kete bote jetoj, e per kete bote po flas. Ne imagjinata e fantazi, jetojne te gjithe ata qe kane besim utopik ne te tjeret. Te kesh miliona sot eshte c'eshte, nese je ne gjendje ti administrosh e ti kontrollosh milionat e tua.

    Nese e ke koken bosh, puneso ke te duash qe te merret me milionat e tua, vec kur milionat behen te tyret. Po nuk dite e ishe koke bosh, nuk mund te dish se si ti kontrollosh parate e tua, se as njerezit e duhur qe te merren me administrimin e parave te tua nuk di ti zgjedhesh.

    Ti mesa duket ke tjeter mendim, por nuk ke as milionat, dhe nuk e kupton se sa e veshtire eshte qe ti mbash e ti shumosh ato milionat. LOL
    Ignore List: Snow~Drop



  14. #14
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    Si te kesh ca te vjen mendja vete. Por ama ka shume qe kane mendja por aha...

    Megjithate nje gje di per te sigurte une : Po si pate te dyja eshte katastrofe

  15. #15
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Gogla e Kuqe
    O PINK, une ne kete bote jetoj, e per kete bote po flas. Ne imagjinata e fantazi, jetojne te gjithe ata qe kane besim utopik ne te tjeret. Te kesh miliona sot eshte c'eshte, nese je ne gjendje ti administrosh e ti kontrollosh milionat e tua.

    Nese e ke koken bosh, puneso ke te duash qe te merret me milionat e tua, vec kur milionat behen te tyret. Po nuk dite e ishe koke bosh, nuk mund te dish se si ti kontrollosh parate e tua, se as njerezit e duhur qe te merren me administrimin e parave te tua nuk di ti zgjedhesh.

    Ti mesa duket ke tjeter mendim, por nuk ke as milionat, dhe nuk e kupton se sa e veshtire eshte qe ti mbash e ti shumosh ato milionat. LOL
    Ti po merr rast ekstrem , kur ke te besh me milioner me te meta mendore ?
    E mire u morem vesh . Baj .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #16
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    E rendesishme eshte te dish ate qe ke.

    Se ka prej njerzve se kane por nuk dine ose disa te tjere kujtojne se dine me shume se sa kane.

  17. #17
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Citim Postuar më parë nga Gogla e Kuqe
    O PINK, une ne kete bote jetoj, e per kete bote po flas. Ne imagjinata e fantazi, jetojne te gjithe ata qe kane besim utopik ne te tjeret. Te kesh miliona sot eshte c'eshte, nese je ne gjendje ti administrosh e ti kontrollosh milionat e tua.

    Nese e ke koken bosh, puneso ke te duash qe te merret me milionat e tua, vec kur milionat behen te tyret. Po nuk dite e ishe koke bosh, nuk mund te dish se si ti kontrollosh parate e tua, se as njerezit e duhur qe te merren me administrimin e parave te tua nuk di ti zgjedhesh.

    Ti mesa duket ke tjeter mendim, por nuk ke as milionat, dhe nuk e kupton se sa e veshtire eshte qe ti mbash e ti shumosh ato milionat. LOL
    Ketu ka dy gjera qe duhen sqaruar:

    E para, qe kur themi "te dish" apo "te jesh i ditur", nuk kemi parasysh nje te mete nga trute ose budalla qe do te behet i zgjuar, por kemi parasysh nje njeri normal qe te marri shkollim.

    E dyta, nuk ka nje vije te qarte se sa shume eshte ajo "te kesh". Ti Gogle thua qe ti marrin milionat. Po sikur ato te jene miliarda? Dmth behet fjale per nje nje sasi te pacaktuar parash.

    Nejse, kjo shprehje eshte perdorur qe te shtyje njerzit te bejne shkolle, te behen "te ditur", se duke bere shkollen, je edhe i ditur, por njekohesisht ben me shume para se sa ai pa shkolle. Nga ana tjeter, me ane te diturise i kupton me mire situatat, fenomenet si edhe njerzit qe te rrethojne. Kaq.

  18. #18
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Thone...................
    Ata qe dine,kerkojne dhe gjejne menyra te kene.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  19. #19
    Citim Postuar më parë nga kolombi
    Thone...................
    Ata qe dine,kerkojne dhe gjejne menyra te kene.
    Kolombi,

    Jam dakort me ty, ata qe dine, kerkojne menyra qe te kene. LOL Kush e ka thene ka thene fjale me vend.

    Shpresoj qe te mos ta kesh hequr ti postimin tim te fundit, sepse shoqet e forumit, PINK dhe Bokerrima, duhet te dine qe une nuk po flas per njerez me te meta mendore. Ata me te meta mendore, zakonisht jane ne spital mendor.

    Po nuk dite, nuk ke dot, i humbet te gjitha. ........

    Dituria nuk fitohet vetem ne shkolle. Ne shkolle fitohet dituri librash. Eshte eksperienca e jetes qe eshte nje dituri e papershkrueshme, te cilen po ishte i trashe, dhe nuk e kape, je i mbaruar. Nuk ka nevoje te jesh me te meta mendore per te qene i trashe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gogla e Kuqe : 06-04-2006 më 23:23
    Ignore List: Snow~Drop



  20. #20
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga kolombi
    Thone...................
    Ata qe dine,kerkojne dhe gjejne menyra te kene.

    Kolombi o derman po mire ata qe kane nuk kane mundesi per te Ditur?

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •