Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 111
  1. #81
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar më parë nga Shiu
    Ok, tipi vazhdon me nonsense te tipit "nuk e ka kry shkollen per haxhillak" duke shpalosur diturine "e thelle" qe ka per fene islame, e duke shtuar edhe nje "margaritar" budallalleqeve te veta.
    ajo qe nje pjese e shqiptareve flas nuk kuptojne eshte ndryshimi i agresorve kristiane nga biznesmene turq eshte i madh.
    ngritja e 50 xhamive eshte vazhdimesi e biznesit turk te exportimit te hurmave te arabise.

    nje mrekulli e papare ka ndodhur tek shqiptaret kur erdhi importi per here te pare i hurmave te arabise nga biznesmene turq.

    cila ishte kjo mrekulli?
    bashke me hurmat si dhurate nga allahu erdhen arka te mbushur me kurane

    te zellshem, megjithese 99% ishin analfabete ne ate kohe, i lexuan te gjitha faqet e kuranit.

    me driten e kandilit me syte e skuqura nga leximi arabisht i kuranit, disa nga gjysherit tane kuptuan se islami ishte feja qe prisnin ne shekuj.



    ngritja e 50 xhamive eshte vazhdimesi e biznesit turk te exportimit te hurmave te arabise.

  2. #82
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar më parë nga Shiu
    Ok, tipi vazhdon me nonsense te tipit "nuk e ka kry shkollen per haxhillak" duke shpalosur diturine "e thelle" qe ka per fene islame, e duke shtuar edhe nje "margaritar" budallalleqeve te veta.
    ajo qe nje pjese e shqiptareve flas nuk kuptojne eshte ndryshimi i agresorve kristiane nga biznesmene turq eshte i madh.
    ngritja e 50 xhamive eshte vazhdimesi e biznesit turk te exportimit te hurmave te arabise.

    nje mrekulli e papare ka ndodhur tek shqiptaret kur erdhi importi per here te pare i hurmave te arabise nga biznesmene turq.

    cila ishte kjo mrekulli?
    bashke me hurmat si dhurate nga allahu erdhen arka te mbushur me kurane

    te zellshem, megjithese 99% ishin analfabete ne ate kohe, i lexuan te gjitha faqet e kuranit.

    me driten e kandilit me syte e skuqura nga leximi arabisht i kuranit, disa nga gjysherit tane kuptuan se islami ishte feja qe prisnin ne shekuj.



    ngritja e 50 xhamive eshte vazhdimesi e biznesit turk te exportimit te hurmave te arabise.

  3. #83
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga Alket123
    exportimit te hurmave te arabise.
    O Alket123, po hurmat jane te embla, mor lal. Un ku ta gjej te me japi ndonje nje hurme per me e hengur.

    Kalofshi mire Alket se me shkrive duke qeshur
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  4. #84
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Cdo gje qe Arabi & Turku sjell/premton jan gjithnje genjeshtra...por i lumpt pse jo, kur gjejn njerez me budallenj se vetja e tyre qe i besojn si puna e Shqiptarve Myslimane...

    Arabet do kontrolojn te ardhurat e Kosoves dhe biznese ne Kosove per te ndertuar disa xhami gjasme si shperblim dhe Shqiptaret u gezokan sepse Arabi do vjedhi gjith parat e tyre...Suksese te dashur Myslimane se keshtu do ndertoet Kosova me Arabet ne krye qe do tju rrjepin dhe ato dy leke qe keni!

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700

    Ma shume xhamia ndetohen ne perendim se

    Citim Postuar më parë nga niku-nyc
    Cdo gje qe Arabi & Turku sjell/premton jan gjithnje genjeshtra...por i lumpt pse jo, kur gjejn njerez me budallenj se vetja e tyre qe i besojn si puna e Shqiptarve Myslimane...

    Arabet do kontrolojn te ardhurat e Kosoves dhe biznese ne Kosove per te ndertuar disa xhami gjasme si shperblim dhe Shqiptaret u gezokan sepse Arabi do vjedhi gjith parat e tyre...Suksese te dashur Myslimane se keshtu do ndertoet Kosova me Arabet ne krye qe do tju rrjepin dhe ato dy leke qe keni!

    Ma shume xhamia po ndertohen ne perendim se sa ne Kosove .
    Ankohuni edhe dikund tjeter .

    Ato gjera qe po thua ti biznesi qe do e bejne turqit apo arabet e ke gabim se Kosova nuk ka nje shtet te drejtuar ne aso menyra .Meso me shume per se si drejtohet Kosova sot



    Mos harroni se vete ne shqiptaret muslimane (edhe te tjeret komunitete) i kemi luftuar turqit ,greket serbet ,italianet .

    Pse po e perzieni fene vend e pavend ,pse po lejoni qe armiqt e neve shqiptareve qe te na ndajne dhe tna fusin edhe trazira nderfetare ndermjet nesh.

    Une kam deshire qe te mos ekstremizen ne asnje ane dhe e di se ka disa wehabista qe po mundohen qe te shkaktojne ndasi ndermjet nesh .
    Por mos i harroni edhe ju ate ekstremizmin ne anen tuaj .
    Te gjithe ne kemi mangesite dhe perparesite tona .

  6. #86
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Traboini
    Po me ken te dashurohemi? Hajt na thuaj ti? Me Afganistanin apo me Iranin. Po neve po i qajm Evropes dite e perdite hallet dhe i lutemi te na pranoj nen gjirin e vet.

    Me keqardhje me duhet te them nje gje: Ky forum tregon qartas se ka dy opcione te ardhmerise se se popullit tone:

    1. Popull Evropjan me kulture dhe shoqeri civle perendimore

    2. Opcioni (yt dhe i disa forumistave tjere) i Shqiperise Orjentalo-Islamike.

    Te dyja s'do behen. Te shohim kah do ja mbajme.......

    Po e thom publikisht se nese fiton opcioni i dyte ne si popull do te shkatrrohemi. Fqinjet do gjejne 1000 arsye te na fshijne nga faqja e dheut. Ne qofte se ndodh kjo do jetojme duke e mallkuar Evropen edhe 200 vjet tjera. Por fajin nuk e kan ata. Fajin do e kemi ne dhe as kush tjeter.......
    Me kë të dashurohemi? Si mund të dashurosh dikë tjetër kur nuk e don vetveten në rradhë të parë?! Shqiptarët duhet ti kthehen vetvetes, të pranojnë realitetin se jemi një komb me tre fe të ndryshme, të vendosim bazën e tolerancës midis vete, sepse, nëse mbjellet urrejtje fetare midis shqiptarëve (siç tentojnë të bëjnë disa), nuk na shpëton dot as Evropa e as Amerika!!

    Në rradhë të parë të dashurojmë vetveten, e pastaj tjerët...
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  7. #87
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga niku-nyc
    Cdo gje qe Arabi & Turku sjell/premton jan gjithnje genjeshtra...por i lumpt pse jo, kur gjejn njerez me budallenj se vetja e tyre qe i besojn si puna e Shqiptarve Myslimane...

    Arabet do kontrolojn te ardhurat e Kosoves dhe biznese ne Kosove per te ndertuar disa xhami gjasme si shperblim dhe Shqiptaret u gezokan sepse Arabi do vjedhi gjith parat e tyre...Suksese te dashur Myslimane se keshtu do ndertoet Kosova me Arabet ne krye qe do tju rrjepin dhe ato dy leke qe keni!
    Sa mendoja se NoName-it nuk mund t'ia kalojë kush për budallëk, hop, del një "bir shqiptarie" edhe më "i ndritur" se ky tipi vetë!!

    Lexoni o burra çfarë xhevahiri ka sjell ky farë nyc-i, le po në sytë e këtij "të mençuri" ne muslimanët qenkemi budallenj!

    Puna e nyc-it është sikur rasti me atë fjalën e urtë: "kur kalon një i mençur pranë dy budallenjëve, ata midis vete thonë: shife këtë budallain!"

    Hallall o nyc-i na ndriçove fare të paktën ta kishe kuptuar se kjo "informatë" për 50 xhami është vetëm halucinacion i shokut tënd NoName!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  8. #88
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Feja shqiptarit eshte shqiptaria , mjaftojme te besojme shpirterisht ne zot , tjerat pak rendesi kane per ne , ne kuran nuk thuhet qe eshte e domosdoshme ose e detyrueshme te shkosh ne xhami e te lutesh per allahun apo kusherinin e allahut !!
    50 vjet ishim pa asnje lloj feje , si u boke myslym-derr me 15 vjet , kur kishe 50 vjet qe haje mish derri si derr ? Feja po perçan boten e jo me ne qe kemi lind te perçare , sa me shume xhami ne tokat shqiptare aq me shume do vuajme si komb , duhet te integrohemi dhe te ndjekim hapat e perendimit nqf se duam qe brezi i ardhshem te jetoje sa me i lumtur , te ndjekesh boten islamike te arabve , vetem shkrum e hi do perjetosh gjithe jeten !!

    Gjithashtu Propozoj qe kjo teme te mbyllet nga moderatoret pasi dhe lajmi nga hapesi i temes eshte i rreme dhe nuk kam deshire te shoh shqiptari me shqiptarin te zihen e te shahen sikur te jene hasem me njeri tjetrin per nje fe qe kurre nuk ka qene e jona dhe qe kurre nuk e kemi rrespektuar ate . flm
    Ndryshuar për herë të fundit nga Moltisanti : 03-04-2006 më 04:57

  9. #89
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Nuk Kthehet flutura me ne krimb jooo.Ket ende askush nuk ma ka thene.Po

    behuni njeher flutura edhe ju ooo te vobeket nga mendja.Hera e pare qe dikush

    tenton ta ktheje nje flutur perseri ne krimb jeni ju he te lumt na per perlat tuaja!

  10. #90
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Titi
    Feja shqiptarit eshte shqiptaria , mjaftojme te besojme shpirterisht ne zot , tjerat pak rendesi kane per ne , ne kuran nuk thuhet qe eshte e domosdoshme ose e detyrueshme te shkosh ne xhami e te lutesh per allahun apo kusherinin e allahut !!
    50 vjet ishim pa asnje lloj feje , si u boke myslym-derr me 15 vjet , kur kishe 50 vjet qe haje mish derri si derr ? Feja po perçan boten e jo me ne qe kemi lind te perçare , sa me shume xhami ne tokat shqiptare aq me shume do vuajme si komb , duhet te integrohemi dhe te ndjekim hapat e perendimit nqf se duam qe brezi i ardhshem te jetoje sa me i lumtur , te ndjekesh boten islamike te arabve , vetem shkrum e hi do perjetosh gjithe jeten !!

    Gjithashtu Propozoj qe kjo teme te mbyllet nga moderatoret pasi dhe lajmi nga hapesi i temes eshte i rreme dhe nuk kam deshire te shoh shqiptari me shqiptarin te zihen e te shahen sikur te jene hasem me njeri tjetrin per nje fe qe kurre nuk ka qene e jona dhe qe kurre nuk e kemi rrespektuar ate . flm
    Ti mund të flasish në emër personal e jo në emër të të gjithë shqiptarëve, sepse ka shumë shqiptarë që besojnë dhe respektojë shumë këtë fe. Prandaj, si patriot që hiqesh të jesh e që të pengon sharja e shqiptarëve, fillo të respektosh fenë e shqiptarëve dhe mos shaj shqiptarët musliman!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga NoName
    arcimedes
    degjova se arabet ua lirojne internetin femijeve per nje ore `free`, vetem
    ME KUSHTE nese ata falen dhe mesojne duà!!!!
    Kur dihet se:
    Me kushtet e veshtira qe ballafaqohet nje femi ne Kosove, (nje ore ne internet kushton mbi 1 euro) atehere mendoj se ai femije kushtezohet ne menyre shume idiotike!

    Nuk di a mendoni edhe ju si une?





    Keep talking!
    NoName
    Kjo po qe eshte e qelluar, .
    Hajde menyre per te perhapur fe hajde.

    Harrojne arabet qe femija duhet ta doje dhe ta kuptoje fene e jo te falet per interes.

  12. #92
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    Kjo po qe eshte e qelluar, .
    Hajde menyre per te perhapur fe hajde.

    Harrojne arabet qe femija duhet ta doje dhe ta kuptoje fene e jo te falet per interes.



    PO SIKURSE JEHOVISTET, PROTESTANTET, E TE TJERE NGA BESIMI JUAJ QE UNE VET I KAM PARE DUKE JU DHENE COKOLATA PAS MESIMIT FEMIJEVE.

    E une gjithmone kam patur nje rrespekt per te krishteret e Kosoves dhe me dukej se po ndihen inferiore keshtu qe mundoheshim te silleshim mire me ata , por.....
    shum po befasohem! nuk qenka e kote fjala: ,,Ia jep gishtin ta merr edhe doren"


    eeee Vakt o Vakt!!!

  13. #93
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Citim Postuar më parë nga fjolla
    Ti mund të flasish në emër personal e jo në emër të të gjithë shqiptarëve, sepse ka shumë shqiptarë që besojnë dhe respektojë shumë këtë fe. Prandaj, si patriot që hiqesh të jesh e që të pengon sharja e shqiptarëve, fillo të respektosh fenë e shqiptarëve dhe mos shaj shqiptarët musliman!

    Ah mi fjolle jam munduar ti rrespektoj , po e di ti qe po u thye buka nuk ngjitet me ?Sa keq qe mua shumica me duken te semure nga fanatizmi dhe injaronca qe kane per kte fe , plus urrejtja e madhe qe kane ne shpirt per boten e perendimit , njerz kot me plot kuptimin e fjales ,shembulli me i thjeshte , nje mysliman te pyet se cfare feje ke nqf sa i thua kristian apo katolik ti konsiderohesh si armik i tyre , shihesh me nje perbuzje dhe kane nje urrejtje te papare qe edhe vete djalli nuk do ta kishte , aq me teper kur te gjithe jemi njelloj (qenie njerzore),me vjen keq por une nuk dua qe te bej pjese ne fe te tilla , mua nuk me ka mesuar njeri qe te marresh jete njerzish quhesh martir dhe vendi yt do te jete ne parajse , njerze te cilet jane te mbytur ne mekate , nuk dua te bej pjese ne nje fe ku e ardhmja eshte te mbeshtillesh me çarçaf te bardhe deri ne fund te kembeve , te kalosh 24 ore me liber kurani ne dore dhe me prapanice perpjete ne xhami . Besoj se kaq eshte mese e mjaftueshme per ty se pse nuk i rrespektoj myslimanet ,thjesht u pelqen te jene te mbytur ne gjak.

    Ps.. mos u ngaterro sepse ktu nuk perfshij shqiptaret sepse ne rradhe te pare ne nuk jemi mysliman te vertete edhe nqf mund te kete te tille eshte nje % shume e vogel . Por nuk do doja kurre qe nje komb i zgjuar si ne te binte peng i ideologjive te semura islamike . kaq

    kalofshi mire
    Ndryshuar për herë të fundit nga Moltisanti : 03-04-2006 më 06:10

  14. #94
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    Kjo po qe eshte e qelluar, .
    Hajde menyre per te perhapur fe hajde.

    Harrojne arabet qe femija duhet ta doje dhe ta kuptoje fene e jo te falet per interes.
    O X,

    po me dhimbsesh sinqerisht per menyren se sa lehte bie ne gracken e genjeshtareve. Tipi se pari hapi temen lidhur me 50 xhamia e blla blla, por nuk arriti (sepse nuk ka deshmi kurrfare) ta citoje burimin e lajmit. Po te kerkosh sot ne google me keyword "50 xhamia" do te te dale nje link i vetem dhe eshte PIKERISHT KJO TEME!!! Dmth askund tjeter nuk eshte shkruar per kete gje, nuk ka "burim" tjeter, dmth - genjeshtra e ka burimin ne vete forumishqiptar.com. Pale neser dikush mund ta shfrytezoje kete teme edhe si reference!!!

    Dhe s'mjaftohesh me ate qe tipi eshte genjeshtar patologjik, ti bie ne kurthin e dyte te tij, ku ai thote se gjoja femijeve musliman po iu kushtezohet shfrytezimi i Internetit me faljen e detyrueshme te namazit. As kjo nuk eshte e vertete sepse Internet cafe ke me mijera ne Kosove dhe nuk e mbajne arabet, por pronaret shqiptare. Cmimi per nje ore eshte 50 cent pothuaj ne gjithe Kosoven dhe kush ka mundesi shkon, e kush nuk ka - ben ndonje gje tjeter ne kohe te lire, psh shikon TV. Per 20-30 euro ne muaj mund te vendosesh linjen edhe ne shtepi dhe ke mijera shfrytezues te tille, te sponsoruar nga xhepi i vet, nga djersa e vet.

    As per kete "lajmin" e dyte qe na e lansoi i PaEmri nuk do te gjesh asnje burim, asnje reference, asnje deshmi. Me pranimin e genjeshtrave te tilla si te verteta, ti vetem po deshmon se je nje NAIV patologjik qe beson perrallat e nje GENJESHTARI patologjik.

    Tung.
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  15. #95
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Titi
    Ps.. mos u ngaterro sepse ktu nuk perfshij shqiptaret sepse ne rradhe te pare ne nuk jemi mysliman te vertete edhe nqf mund te kete te tille eshte nje % shume e vogel . Por nuk do doja kurre qe nje komb i zgjuar si ne te binte peng i ideologjive te semura islamike . kaq
    Në rradhë të parë, mos i ngatërro konfliktet arbo- perëndimore me islamin, sepse janë dy çështje të ndara!
    E dyta, ne shqiptarët jemi muslimanë të vërtetë dhe e praktikojmë islamin në mënyrën më të mirë të mundshme (ata që e praktikojnë).
    E treta, si komb “i zgjuar” që jemi e pamë veten dhe na pa bota kur ishim të pa fe... “zgjuarsi” deri në maksimum!! E tërë bota u habit me zgjuarsinë shqiptare atëbotë!

    Praktikimi i fesë nuk është asgjë më tepër sesa adhurim i Zotit, prandaj mjaft më me këtë politizim të fesë, që ndjell urrejtje dhe përçarje!

    Ah mi fjolle jam munduar ti rrespektoj , po e di ti qe po u thye buka nuk ngjitet me ?Sa keq qe mua shumica me duken te semure nga fanatizmi dhe injaronca qe kane per kte fe , plus urrejtja e madhe qe kane ne shpirt per boten e perendimit , njerz kot me plot kuptimin e fjales ,shembulli me i thjeshte , nje mysliman te pyet se cfare feje ke nqf sa i thua kristian apo katolik ti konsiderohesh si armik i tyre , shihesh me nje perbuzje dhe kane nje urrejtje te papare qe edhe vete djalli nuk do ta kishte , aq me teper kur te gjithe jemi njelloj (qenie njerzore),me vjen keq por une nuk dua qe te bej pjese ne fe te tilla , mua nuk me ka mesuar njeri qe te marresh jete njerzish quhesh martir dhe vendi yt do te jete ne parajse , njerze te cilet jane te mbytur ne mekate , nuk dua te bej pjese ne nje fe ku e ardhmja eshte te mbeshtillesh me çarçaf te bardhe deri ne fund te kembeve , te kalosh 24 ore me liber kurani ne dore dhe me prapanice perpjete ne xhami . Besoj se kaq eshte mese e mjaftueshme per ty se pse nuk i rrespektoj myslimanet ,thjesht u pelqen te jene te mbytur ne gjak.
    alofshi mire
    Ah bre titi, po ti anuk e din se fanatizëm dhe injorancë ke edhe në rradhët e besimtarëve ortodoksë edhe besimtarëve katolikë, apo ty të bëjnë përshtypje vetëm besimtarët musliman? Për urrejtjen mos të flas fare, të mjafton ti hudhish një sy temave që janë hapur në FSH nga të krishterët kundër muslimanëve dhe e e kupton lehtë se kush kë urren!
    Prandaj po e them edhe një herë, mjaft më me këtë urrejtje se lat nam! Lerini njerëzit të qetë në besimet e tyre, kjo është mençuria që na nevoitet të kuptojmë, se askush nuk ndërron besimin për hir të askujt!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  16. #96
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Fjolla, mesa duket qenke derguar nga Muhamedi te na tregosh profecit secilit...


    Ju beni si fetar te gjith ketu por ne realitetit jeni njerez pa fe, pa kuptim se cesht feja jote...po skeni faj se ashtu ju la Turku drruvar dhe ket gje e adhuroni!

  17. #97
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Citim Postuar më parë nga fjollat
    E dyta, ne shqiptarët jemi muslimanë të vërtetë dhe e praktikojmë islamin në mënyrën më të mirë të mundshme (ata që e praktikojnë).
    Te thashe edhe njehere , ti mund ta praktikosh sa te duash , por myslimane e vertete nuk je , shfletoi pak ato librat e historise njehere dhe lexo me kujdes se cfare feje kane pasur bashkombesit e tu shekuj me pare

    E treta, si komb “i zgjuar” që jemi e pamë veten dhe na pa bota kur ishim të pa fe... “zgjuarsi” deri në maksimum!! E tërë bota u habit me zgjuarsinë shqiptare atëbotë!
    Po normal qe kishte zgjuarsi mi vajze , ke pas njerz me shkolle , intelektuale qe punonin dhe studionin pa e vrare mendjen se cfare feje i perkasin ,biles ka pasur njerze shume me shume te zgjuar sesa ky 15 vjecari i demokracise dhe i fese tate qe po na ndrit shqiperine .

    Ah bre titi, po ti anuk e din se fanatizëm dhe injorancë ke edhe në rradhët e besimtarëve ortodoksë edhe besimtarëve katolikë, apo ty të bëjnë përshtypje vetëm besimtarët musliman? Për urrejtjen mos të flas fare, të mjafton ti hudhish një sy temave që janë hapur në FSH nga të krishterët kundër muslimanëve dhe e e kupton lehtë se kush kë urren!
    Prandaj po e them edhe një herë, mjaft më me këtë urrejtje se lat nam! Lerini njerëzit të qetë në besimet e tyre, kjo është mençuria që na nevoitet të kuptojmë, se askush nuk ndërron besimin për hir të askujt!
    Degjo fjolla , une jam mysliman per vete , te pakten ashtu me kane thene , por ama duhet te jesh e sigurte qe njeriu nje here lind dhe nje here do vdesi , dhe une as qe nuk e kam ndermend ti perkas nje feje qe nuk me pelqen ,eshte shume e lehte per tu shpjeguar ? Menyra sesi i kuptojne gjerat ne jete , dIçka qe une vetem me nje fjale mund ta pershkruaj "injorante" dhe feja me palidhje qe exziston per shume gjera te ndryshme , nuk kam ndermend ta vesh gruan ose te dashuren si "zorro" qe ti shoh vetem 2 syte si "buf nate" , nuk mund te pelqej nje nene myslimane qe dergon "djalin e saj te behet shkrum e hi" duke marre jete te pafajshme dhe me pas duke qujtur martir ? Nuk mund te pelqej nje fe qe lirine e gruas e quan guantanamo bai te rrij ne shpi , te punoj si kafshe , te rrisi nji ekip futbolli me femije dhe te haj dajak nge burri ne darke . Ja kush jane myslimanet . Gjithashtu ortodoks dhe katolik ka sa te duash qe e urrejne fene islame , por ama jo sa myslimanet , mos ke degjuar gje ti qe nje katolik apo ortodoks ti presi koken nje turisti apo biznesmeni mysliman plus duke e filmuar ne kamera ekzekutimin vetem pse na qenka nga perendimi ?Mos Ke degjuar ti qe nje ortodoks apo katolik te exzekutoje gruan e tij duke e qelluar me gure bashke me bashkfshataret vetem pse e ka tradhtuar ? E pra ktu qendron problemi se feja juaj eshte komplet e pallogjikushme ,te pakten nga ana ime !!

    Njerze te cilet nuk duan ti futen fare dialogut e kompromisit dhe ti bashkangjitet jeteses se perendimit , por gjithmone u pelqen kokefortesia dhe shpata ne brez per te marre sa me shume jete njerzish . Pse po hahen si qent ne irak sepse kane 25 fe dhe nuk e din akoma se kujt i perkasin , kujtojne se jane 25 zoter atje siper . 80 % e myslimanve i shofin gjerat persembrapthi ,ai 20% i mire na takon vetem neve shqiptarve dhe boshnjakeve qe me te vertet jemi mysliman te civilizuar qe e kuptojne jeten ndryshe , per te tjerit as mos u mundo te argumentosh se del e humbur .Jane qenie njerzore qe vetem briret u mungojne . Jam i sigurte qe nje % e mire e myslimanve nuk e duan fene e tyre se duken sa e rrespektojne kur dalin ne perendim "si te babzit" por une mendoj qe jane te detyruar ta ndjekin ate se per ndryshe presekutohen nga familja dhe shoqeria e tyre .

    Kaq kisha une , nuk e kisha me qef te hapja debate te tilla po meqe insistove thashe te ti shkruaj dy fjale se cfare mendoj une per fene islame .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Moltisanti : 03-04-2006 më 15:35

  18. #98
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga niku-nyc
    Fjolla, mesa duket qenke derguar nga Muhamedi te na tregosh profecit secilit...[/QUOTE
    Ju beni si fetar te gjith ketu por ne realitetit jeni njerez pa fe, pa kuptim se cesht feja jote...po skeni faj se ashtu ju la Turku drruvar dhe ket gje e adhuroni!
    Halucinacionet janë bërë dukuri e zakonshem midis disa anëtarëve të këtij forumi të obsesionuar me anti-islamizëm!
    Sa qesharak janë njerëzit naiv (si puna e nyc-it) që mendojnë se dijnë shumë, bile naiviteti arrin aq larg sa marrin guximin ti gjykojnë tjerëve besimin dhe ti quajnë të pa fe
    O nyc-i, le nam mër çun i mbarë, po ty ku të hyn në punë feja jonë? Apo nuk ke lidhje me tru që i lëshon fjalët si lopa b....? Logjiko pak para se të flasish o çuno, se për këtë punë e ke trurin, duhet vënë në përdorim. Pa aktivizuar trurin mos i aktivizo gishtat se do vazhdosh të shkruash fëlliqësira si këto që ke shkruar!

    A të pyet ty kush ndonjë gjë për fenë tënde ose për gjëra personale? A e merr vesh se po i fut hundët ku nuk e kanë vendin?! Apo ke anuluar plotësisht funksionet e trurit dhe nuk po merr vesh gjë prej gjëje?!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  19. #99
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar më parë nga Titi
    Te thashe edhe njehere , ti mund ta praktikosh sa te duash , por myslimane e vertete nuk je , shfletoi pak ato librat e historise njehere dhe lexo me kujdes se cfare feje kane pasur bashkombesit e tu shekuj me pare
    Çfarë nuk dëgjon njeriu... domethënë besimi në Zot qenka punë shfletim librash historie kombëtare! Se mos vallë krishterizmin e kishin sajuar shqiptarët apo ndoshta ilirët dhe duhet ta mbajmë si vlerë kombëtare? A kupton ti çfarë nënkupton feja?

    Po normal qe kishte zgjuarsi mi vajze , ke pas njerz me shkolle , intelektuale qe punonin dhe studionin pa e vrare mendjen se cfare feje i perkasin ,biles ka pasur njerze shume me shume te zgjuar sesa ky 15 vjecari i demokracise dhe i fese tate qe po na ndrit shqiperine .
    Nuk paske kuptuar fare gjë nga ajo që kisha shkruar! Unë jo rastësisht ceka periudhën kur shqiptarëve iu mohua feja, kur u mbyllën kisha e xhamija, periudhën e ateizmit, periudhën kur një "bir shqiptarie" mendoi se ishte i ndrituri i botës, duke mohuar Zot dhe duke u mohuar njerëzve të drejtën e besimit (duke u hiqur sikur ishtë zoti vetë) e ktheu Shqipërinë 1 shekull mbrapa dhe shthurri plotësisht popullatën shqiptare. Unë akoma i kam të freskëta në memorien time pamjet trishtuese të shqiptarëve të mjeruar që kacavirreshin si majmunë për të ikur nga Shqipëria, atëbotë kure u hapën kufinjtë që ai anti- fetari i kishte mbyllur. Akoma i kam të freskëta në memorien time komentet e mediave sllave që i bënin për shqiptarët- ai popull i egër... Kjo është periudha më e turpshme e popullit shqiptar, megjithëse nuk besohej në islam.... mosbesimi nuk i solli asnjë të mirë Shqipërisë...

    Pra, siç ke shkruar, ka pasur intelektualë dhe akoma ka, që nuk e kanë vrarë mendjen siç po e vrisni ju për fenë tonë... Prandaj them se praktikimi i fesë nga ana e muslimanëve shqiptar nuk duhet të paraqet problem për shqiptarët jo-musliman. Feja është çështje personale e jo kolektive, kush don beson, kush nuk don nuk beson!

    Degjo fjolla , une jam mysliman per vete , te pakten ashtu me kane thene , por ama duhet te jesh e sigurte qe njeriu nje here lind dhe nje here do vdesi , dhe une as qe nuk e kam ndermend ti perkas nje feje qe nuk me pelqen ,eshte shume e lehte per tu shpjeguar ? Menyra sesi i kuptojne gjerat ne jete , dIçka qe une vetem me nje fjale mund ta pershkruaj "injorante" dhe feja me palidhje qe exziston per shume gjera te ndryshme , nuk kam ndermend ta vesh gruan ose te dashuren si "zorro" qe ti shoh vetem 2 syte si "buf nate" ,
    Bukur! Tani kush të detyron ty të besosh? Të detyron ty kush të veprosh në këtë mënyrë? Normalisht se jo! Pra ke zgjedhje të lirë, deshe besove, nuk deshe nuk besove. Lirisht beso çfarë të duash. Pikë! Kurse, kjo e drejtë, në mënyrë të barabartë aplikohet edhe për të tjerët, kanë të drejtë të zgjedhin të besojnë islamin. Pra u pëlqen një besim i tillë- besojnë. E drejta e tyre për të zgjedhur! Pikë!

    nuk mund te pelqej nje nene myslimane qe dergon "djalin e saj te behet shkrum e hi" duke marre jete te pafajshme dhe me pas duke qujtur martir ? Nuk mund te pelqej nje fe qe lirine e gruas e quan guantanamo bai te rrij ne shpi , te punoj si kafshe , te rrisi nji ekip futbolli me femije dhe te haj dajak nge burri ne darke . Ja kush jane myslimanet . Gjithashtu ortodoks dhe katolik ka sa te duash qe e urrejne fene islame , por ama jo sa myslimanet , mos ke degjuar gje ti qe nje katolik apo ortodoks ti presi koken nje turisti apo biznesmeni mysliman plus duke e filmuar ne kamera ekzekutimin vetem pse na qenka nga perendimi ?Mos Ke degjuar ti qe nje ortodoks apo katolik te exzekutoje gruan e tij duke e qelluar me gure bashke me bashkfshataret vetem pse e ka tradhtuar ? E pra ktu qendron problemi se feja juaj eshte komplet e pallogjikushme ,te pakten nga ana ime !!
    Të thashë mos ngatërro politikën me fe, se nëse i hyjmë këtiij muhabeti nuk na del viti... A mund ti të pëlqejsh një nënë të krishtere që i vesh djalit të saj uniformë e e dërgon (bile edhe është krenare për këtë) në Vietnam, të vret njerëz të pafajshëm? E dërgon në Irak për të bombarduar e shkatërruar jetë njerëzish të pafajshëm vetëm sa për të vjedhur naftë? Të pëlqejnë këto lloj nënash ty? Të pëlqen ty një nënë që ka edukuar fëmijën e saj të bëhet bishë e përtej bishës dhe të torturojë njerëz sikur në rastin Abu Graib? Të pëlejnë ty të krishterët të cilët shkatërrojnë shtete për të vjedhur naftë? Të pëlqejnë ty të krishterët që ndërtojnë burgje (Guantanamo) ku torturohen njerëz dhe mbahen me vite të tëra në paraburgim, megjithëse kjo është thyerje e të drejtave elementare të njeriut? Të pëlqejnë ty priftërinjtë që abuzojnë fëmijët nëpër faltoret kinse të shenjta për ta? Të pëlqejnë ty baballarët të krishterë të cilët i përdhunojnë foshnjat e tyre? E di ti sa raste të tilla ka në botën perëndimore? Të pëlqejnë ty pedofilët e? Të pëlqen pornografia me të mitur?............................................ ... Mos i gjeneralizo gjërat!


    Njerze te cilet nuk duan ti futen fare dialogut e kompromisit dhe ti bashkangjitet jeteses se perendimit , por gjithmone u pelqen kokefortesia dhe shpata ne brez per te marre sa me shume jete njerzish .
    Aspak e vërtetë! Është perëndimi ai që ka marr hov me luftëra e bombardime. Madje pse ti bashkangjiten jetës së perëndimit? Kush l.... është perëndimi që e gjithë bota të rekonstruohet sipas modelit të tyre? Në këtë botë ka laramani kulturash, fesh, gjuhësh, kombesh... asnjëra nuk ka të drejtë të imponohet, secila ka të drejtë të ndjek të veten.

    20% i mire na takon vetem neve shqiptarve dhe boshnjakeve qe me te vertet jemi mysliman te civilizuar qe e kuptojne jeten ndryshe , per te tjerit as mos u mundo te argumentosh se del e humbur ..
    Atëherë ku e ke problemin? Unë tërë kohën po flas për muslimanët shqiptar, as që më hyn në punë besimi i dikujt tjetër, ose i popujve tjerë...

    Edhe një herë do ta përsëris fjalinë që duhet ti kushtosh pak vëmendje:

    Lerini njerëzit të qetë në besimet e tyre, kjo është mençuria që nevoitet ta kuptoni. Askush nuk ndërron besimin për hir të askujt!
    Ndryshuar për herë të fundit nga fjollat : 04-04-2006 më 08:19
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  20. #100
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Fjolla nuk eshte turp te pranosh te verteten ? ktu qendron problemi yt dhe i shume myslimanve te tjere se nuk pranoni as me te voglin gabim . Me je kapur me argumente nafte e krishteresh qe skane lidhje fare me temen !!

    Ps ..Ty ste ka ndaluar njeri se cfare feje te praktikosh, nuk besoj ta kete permendur njeri , biles biles une te uroj fat meqense i paske vene kaq shume rendesi te mbrosh te drejtat e islamit qe po shkaterron nje bote te tere .

    Eshte e kot te argumentoj per gjera te tjera se ti po nje vrime i bie , me thua mua rrespektoni islamin , se ke kuptuar akoma qe rrespekti fitohet ? dhe ju akoma nuk keni arritur deri aty sa te fitojne tjerit rrespekt ndaj jush .

    Mua nuk me intereson as kisha as xhamia ne djall vafshin te dyja , me vjen keq me shume qe njerze si puna jote i japin kaq rendesi nje feje ku rrenjet i ka te thata dhe pa as nje lloj te ardhme .

    shnet

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Vahabistët në Kosovë
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
  3. Uahabizmi i përhapur edhe në Kosovë
    Nga RTP në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-07-2005, 18:08
  4. Nga ideja deri te realizimi i spastrimeve etnike të shqiptarëve
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 25-01-2004, 06:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •