Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 111
  1. #21
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    NoName te pergezoj per temen e hapur.
    C'na duhen ato xhmija mbase te gjithe e dijme sa shume xhamija ka ne Kosove dhe gjetiu ne trojet shqiptare. Kur behet fjale per ndonje qerdhe ose dicka tjeter qe ndihmon femijet tane ne edukimim e tyre as qe u bie ne mend te kursejne fjal per ket. Qe nga mbarimi i luftes e deri me sot keta bastarda kane vetem nje mision: perhapjen e ideologjise arabo-muslimane permes xhamive te panumerta si kerpudhat pas shiut dhe asgje per te miren tone. Kur behet fjale per nje Katedrale ne qender te prishtines, keta parazit bejne zhurme. Shihet dukshem se cka dhe kend e financojne keta gabel! Kur eshte ne pyetje per studime kuranore anekend Botes nuk hezitojne per asgje; kur eshte ne pyetje terrorizmi (xhihadi), rekrutimi i terroristeve e kamikazeve, pregatitjet e femijeve qe ne shkolla per xhihad dhe perdorim te rripave vetevrases jane te paret dhe bejne c'mos. Nuk lane gje pa financuar tek ne shqiptaret: ndertimet e qindra xhmijave, misionimet vahabisto-arabe, financimet e studenteve kuranist, pagat mujore per mjekrrullacat, pagat mujore per perdet e femrave, pagat per misonimin e terrorit vahabist neper shtyp, media dhe internet (siq bejne nje klik gjakpirese ketu). Edhe e nje - kulmi i tere kesaj mungon - nje sulm kamikaz ose hudhja ne ere e ndonje permendore te ndonje heroi kombetare. As kjo me nuk me cudit aspak. Nga keta nuk pritet asgje. Ndryshe, sipas mendjes se tyre te vyshkur, nuk shkohet ne xhenet, sepse nuk i pranon Allahu (ai Allah mizor).
    Shtrohet pyetja, kujt i vyjne aq shume xhami kur ne Kosove ka aq shume varferi? Mjaft jane ato xhami qe kemi. Na kane dalur nga maja e hundes. Rrezulltati pozitiv i xhamive shihet neper shtyp e internet. Valle, a duan ta bejne token e Arberit xhenet per te pasur me leht te takojme Allahun e Tyre??

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e astrit nallbani
    Anëtarësuar
    21-12-2004
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    11
    I faliminderoj Arabet shum per ndihmen qe e kan dhan, bile xhamijat na i kan ndertu, mos te ishin kan Arabet, kush do ti kishte ndertu, ani mamir pak se hiq bile xhamijat skem nevoj ti i ndertojm, ndertojm ne shkolla e spitale , e fen nuk e lojmm .
    ERDHA

  3. #23
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    Po ndonje kamion me bomba per harikiri do sjellin keta arabat.....qe ta bejne punen tama, mos ta lene pergjusem.....

  4. #24
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anëtarësuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704
    Po e shof se disa nga shum qenkan merzitur per ndertimin e 50 xhamive me para te arabeve ne Kosove. Jo more jo ,mos u merzitni aq shume se ato do te ndertoheshin edhe me vetekontribut te shqiptareve, se per ta popullata muslimane ne Kosove ka nevoje, po ne kete rast edhe ma mire,ju falenderojme per ndihmen.
    Zoti i shperblefte!
    Punë, djersë, dashuri mes njerëzve dhe ndaj atëdheut.

  5. #25
    ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Postime
    1,349

    Exclamation !!!

    Nga rregullorja e forumit shqiptar mësohet se :
    Rregullorja e Forumit Shqiptar

    “çdo anetar duhet të tregohet jashtëzakonisht i ndjeshëm në mendimet apo paragjykimet që ai mund të ketë për një fe apo komunitet të caktuar. Në forumin shqiptar këto paragjykime fetare nuk janë të lejuara dhe masa ekstreme merren në raste të tilla.


    çdo përpjekje për të propaganduar në forum do të marri përgjigjen e merituar.”

    etj.,etj.!!!

    Bazuar në temat e hapura dhe shkrimet e bëra në forum nga “NoName”(kush nuk beson le të hulumtoj nëpër forum!):
    -Edhe inkuizitorët e Meister Ekhartit do t’ia kishin lakminë këtij far “NoName”!


    Prandaj:

    * Administrata e forumit duhet të jetë parimore edhe në veprime dhe këtë far “NoName” duhet ta shpërblej me BAN-përjashtim të përhershëm prej forumit!
    Nëse administrata e forumit nuk është parimore në veprime, atëherë do ta bëj moderator edhe këtë far “NoName” sikurse që e bëri atë far “toni77_toni” … !!!

    * Thirrni mendjes, nëse nuk dëshironiforumi me disa mijëra anëtarë sa ka , të shndërrohet në një forum me vetëm disa anëtarë!


    PrInCiPiEl

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e agim77
    Anëtarësuar
    25-03-2006
    Postime
    10
    hej no name ti je xheloz se nje shtet i huaj arabija e nderton 50 xhamija ne kosove po me vjen keq ama dot e dham dishka thuj amerikaneve ti ndertojen do kisha si ish presidenti ibrahim rugova qe e nderton katedrallen ne mes te prishtines dhe i me ne gjysma dhe ngordhi presidenti rugova

  7. #27
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Myslimanet e shkrete genjehen nga Arabi qe njifet qe eshte interesaxhi dhe asnjeher ska meshire vetem per interes i ben gjerat dhe ju kaq te deshperuar per nji cop buke beni sikur Arabi e ka krijuar token Shqiptare dhe kulturen Shqiptare!

    Arabi ska pat interes per Shqiptarin dhe pse duhet te keni ju? Se po ju jep 2 leke qe qelbta?


    Gjate luftes nuk pashe ndonje Arab apo shtet Arab te ndimonte refugjatet apo ta hedhte posht Milosevicin! Mos e kam gabim ishte Perendimim qe e shpetoi Kosoven dhe jo Arab interesaxhiu me gjith xhamite...sot pasi Kosova eshte ne ndertim vin vetme me xhami qe te "prodhojn" sa me shume fundamentalist qe te shkojn ne Irak dhe te shperthejn vetem te vrasin sa me shume ushtare Amerikane dhe Evropian!

    Duket qe interesi Arab ne qofse ishin kaq te dashur per Kosoven do hedhnin leke per infrasktrukture dhe per ekonomine dhe jo per xhami sepse ne Kosove ka xhami te mjaftushme ska nevoje ta bejn Mekka!


    Nejse ky eshte mendimi im dhe i gezofshi xhamite se ato do tua japin pavarsine dhe ato mbase do tua ndertojn Kosoven dhe te ardhmen!
    Ndryshuar për herë të fundit nga niku-nyc : 28-03-2006 më 19:19

  8. #28
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Citim Postuar më parë nga NoName
    Në kohën kur fshatrat e Kosovës vazhdojnë të mbeten të shkretëruara edhe pas shtatë viteve nga përfundimi i luftës, pikërisht në kohën kur duhet të ndihmohen arsimi, shëndetësia, institucionet e Kosovës dhe invalidët e luftës, të cilët janë në një gjendje jashtëzakonisht të rëndë, del një Sheik nga Arabia dhe vendos që në Kosovë të ndërtojë 50 xhami. Në këtë projekt nuk do të punësohen punëtorët vendës, por këtë punë do ta kryejnë ushtarët arabë.

    Çka mendoni ju për këtë?
    50 xhami ? dhe me pas do vijojne me rradhe dhe kampet terrorriste anembane kosoves .
    Kjo eshte ndihma qe te ofrojne myslym-derrat arab, nje armik me shume per ameriken.

    feja me kot qe ka pa historia e rruzullit tokesor ku shume te drejta te gruas dhe njeriut jane te ndaluara per arsyet me injorante dhe qesharake qe mund te exzistojne . No comment me shume se ndryshe do kaloj ne banalitet per kto kafshe .

    shnet

  9. #29

    Arrow

    Citim Postuar më parë nga PrInCiPiEl
    Nga rregullorja e forumit shqiptar mësohet se :
    Rregullorja e Forumit Shqiptar

    “çdo anetar duhet të tregohet jashtëzakonisht i ndjeshëm në mendimet apo paragjykimet që ai mund të ketë për një fe apo komunitet të caktuar. Në forumin shqiptar këto paragjykime fetare nuk janë të lejuara dhe masa ekstreme merren në raste të tilla.


    çdo përpjekje për të propaganduar në forum do të marri përgjigjen e merituar.”

    etj.,etj.!!!

    Bazuar në temat e hapura dhe shkrimet e bëra në forum nga “NoName”(kush nuk beson le të hulumtoj nëpër forum!):
    -Edhe inkuizitorët e Meister Ekhartit do t’ia kishin lakminë këtij far “NoName”!


    Prandaj:

    * Administrata e forumit duhet të jetë parimore edhe në veprime dhe këtë far “NoName” duhet ta shpërblej me BAN-përjashtim të përhershëm prej forumit!
    Nëse administrata e forumit nuk është parimore në veprime, atëherë do ta bëj moderator edhe këtë far “NoName” sikurse që e bëri atë far “toni77_toni” … !!!

    * Thirrni mendjes, nëse nuk dëshironiforumi me disa mijëra anëtarë sa ka , të shndërrohet në një forum me vetëm disa anëtarë!


    PrInCiPiEl
    Nuk kam çka shtoj, plotësisht dakord me PrInCiPiEl.

    Si duket qëllimi që këto "goja të fëlliqura" nuk i ndalon administrata e forumit, për më keq, i le të lirë të veprjnë në këtë mënyrë, është që mendjet e shëndosha të i largojë nga forumi, SEPSE RRUGA DIHET SE KUJT I LËSHOHET!


    zEm
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  10. #30
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Nese lajmi eshte i vertete eshte teper depresionues. Dihet qe arabi vetem paret vetem per xhami, kuron e ferexhe ti jep, se per kulture e zhvillim si plas hic. Po ti plaste sdo hanin per vete 12 vete kembekryq dhe sdo ti mbanim femrat te lidhura si qen gjuetie. Fajin e kemi ne shqiptaret qe genjehemi nga keta. Ci do kosova 50 cope njehere? Se edhe pa ato ja kane kaluar pa problem kosovaret keto 50 vjet. Amerika i cliroi nga nenshtrimi kurse kosovaret sot po behen miq me armikun me te madh te amerikes. Dhe pastaj themi pse sdime ti zgjedhim aleatet ne shqiptaret. Si te dime kur zgjedhim per aleat kancerin e shekullit te 21?

    Une per vete keshtu sic po shkojne punet e them me gojen plot qe sdua te bashkohemi me Kosoven. Vllezer po gjak po, por me mire le te kemi shtete te ndara.

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Zana e malit
    Nuk kam çka shtoj, plotësisht dakord me PrInCiPiEl.

    Si duket qëllimi që këto "goja të fëlliqura" nuk i ndalon administrata e forumit, për më keq, i le të lirë të veprjnë në këtë mënyrë, është që mendjet e shëndosha të i largojë nga forumi, SEPSE RRUGA DIHET SE KUJT I LËSHOHET!


    zEm
    Te paret qe e shkelin rregulloren e forumit jane myslimanet e forumit.
    Ketu nuk po ju shan njeri mor besimtar, thjesht po jepen mendime, ju mund tju duken edhe kot por ketu nuk po ofendohet njeri (perveç arabeve).

    Ne kete forum myslimanet mbajne kampion per ofendime te "injoranteve" te "paditurve" , "genjeshtareve", "pjelle neperkave" te forumit tone qe per çudi jane te gjithe ata qe nuk ja mbeshtesin mendimet per islamin.

    Per temen:
    Nuk ka problem nese njerezit jane te semure, shkollat duan rindertuar dhe furnizuar me libra dhe aparatura e laboratore, nuk ka problem fare.

    Mjafton qe njerezit te bejne "Allah" 5 here ne dite dhe e kane siguruar xhenetin.
    Mjafton qe njerezit te mblidhen rreth xhamijave e te luten nate dite "O zot na jep ne qe rrime kot"
    Duhen xhamijat qe ne rast termetesh ose fatkeqesish natyrore te strehohen atje sepse siç e kemi pare edhe vete xhamijat nuk shemben.
    Arabi nderton 50 xhamija, dhe lan duart.
    Nuk kam degjuar per ndonje mysliman arab qe i ka interesuar per miliona persona qe vdesin nga uria ne afrike.
    Po le te vdesin,
    po qe se nuk thone "Allahu ekber" nuk meritojne te jetojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 28-03-2006 më 22:23

  12. #32
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Lunesta
    Nese lajmi eshte i vertete eshte teper depresionues. Dihet qe arabi vetem paret vetem per xhami, kuron e ferexhe ti jep, se per kulture e zhvillim si plas hic. Po ti plaste sdo hanin per vete 12 vete kembekryq dhe sdo ti mbanim femrat te lidhura si qen gjuetie. Fajin e kemi ne shqiptaret qe genjehemi nga keta. Ci do kosova 50 cope njehere? Se edhe pa ato ja kane kaluar pa problem kosovaret keto 50 vjet. Amerika i cliroi nga nenshtrimi kurse kosovaret sot po behen miq me armikun me te madh te amerikes. Dhe pastaj themi pse sdime ti zgjedhim aleatet ne shqiptaret. Si te dime kur zgjedhim per aleat kancerin e shekullit te 21?

    Une per vete keshtu sic po shkojne punet e them me gojen plot qe sdua te bashkohemi me Kosoven. Vllezer po gjak po, por me mire le te kemi shtete te ndara.
    Nuk besoj qe lajmi te jete i vertete. Pastaj, me shume probleme nderfetare ka ne disa vende brenda Shqiperise se sotme se ne Kosove. Ne Prishtine, ka shume vite qe e kemi vene bustin e Nene Terezes, ne zemer te qytetit, dhe nuk ka pasur asnje kundershtim ndonjehere. Pastaj, bustet e at Gjergj Fishtes, Shtjefen Gjecovit, etj. jo qe nuk i ka prekur kush ndonjehere, por respektohen dhe njerezit falen para tyre. Ish-presidenti i Kosoves, ne zyre te tij mbante vetem foton e tij me Papen, portretet e Nene Terezes dhe at Gjergj Fishtes, dhe nje pikture me motive te Pjeter Bogdanit.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  13. #33
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    hej no name ti je xheloz se nje shtet i huaj arabija e nderton 50 xhamija ne kosove po me vjen keq ama dot e dham dishka thuj amerikaneve ti ndertojen do kisha si ish presidenti ibrahim rugova qe e nderton katedrallen ne mes te prishtines dhe i me ne gjysma dhe ngordhi presidenti rugova

    Ke te drejte te besh ironi me amerikanet ti tani se sthone kot : hodha lumin, te dhjefsha kalin......po mos harro se para ca vitesh kur 70 % e burrave te kosoves iknin si lepuj ferrave per ti shpetuar serbeve, ishin amerikanet ata qe ju shpetuan dhe jo arabet me gjithe xhamite e tyre. Dhe mos me nxirr si justifikim se iken se skishin arme. Arme kishte per te gjithe, ata thjesht iken se sua mbante te luftonin..........edhe dicka tjeter....ne politiken e sotme kartat jane te hapura : po u deshi ***** amrikaneve dhe "kaureve" te tjere Kosova behet e pavarur, po su deshi skllave e serbise ka per te mbet derisa te asimilohet plotesisht. Arabet si pyet njeri fare....Prandaj para se te flisni per fete tregojeni veten se jeni shqiptare mbi te gjitha , i doni te miren Kosoves dhe jeni pjese e Europes......

  14. #34
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Flamurtari2
    Anëtarësuar
    15-01-2006
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    22
    InshaAllah eshte e vertet dhe pas kosoves ketej nga shqiperia me nja 5.000

    llapaqent e forumit kete pune kane do protestojne

    po edhe Arabet po nuk i ndertuan ne muslimanet shqiptar do ti ndertojme vet

    le te plasin slavo zoraxhinjt grek

    tipa si ky noname pasi i vrane kosovert tani dalin me propagnda qe skemi shkolla spitale etj gjasme se i vjen keq per kosovaret

    e cifut i keq
    Ndryshuar për herë të fundit nga Flamurtari2 : 29-03-2006 më 00:35

  15. #35
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Sa per Administraten e Forumit... shihet qarte se cfare qendrimesh kane. Une thjesht ia bera nje pyetje ketij murgu mesjetar se cili eshte burimi i informates qe e ka plasuar ketu, dhe cfare ndodhi? U fshine postimet e mia, bashke me pergjegjien e ngathte te NoName i cili nuk ishte ne gjendje te na e postoje lajmin burimor.

    Pra, krejt diskutimet qe tani behen, jane plotesisht BOSHE, sepse "lajmin" e ka shpikur vete hapesi i temes vec sa per te bere propagande, gje qe eshte dhe qellimi i tij i vetem qe eshte ne forum, me "Amin"-in e administratoreve dhe moderatoreve sic duket qartazi.
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  16. #36
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga PrInCiPiEl


    Nëse administrata e forumit nuk është parimore në veprime, atëherë do ta bëj moderator edhe këtë far “NoName” sikurse që e bëri atë far “toni77_toni” … !!!

    PrInCiPiEl

    O shoki, mos me permend mua te lutemi se asgje s'po tebeje, apo, amos mo kerkon te theme atë se nuk po dua ta them.....!

    Rri rahat shoki dhe shiqoj hallet tua te lutemi, mos nau sjell ketu me ligje sikurse te ishe "ombucpersoni i forumit".

    respekte, toni!
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 29-03-2006 më 09:10
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  17. #37
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Qka mendoni?!


    Në këtë rast nuk dua të flas i bazuar as në gazeta as me libra, por jam deshmitar i së vërtetës dhe do tu tregoj mbi ngjarjen me emer dhe mbiermer, vend dhe kohë.

    Një gjë duhet kuptuar nga un personalisht se, nuk po shkruaj në ngarkime fetare por thjeshtë po debatojmë.

    Un jam i lindur në një fshat andej nga Gjakova, thirret "Reka e Keqe". E njoh shumë mirë ktë rast sepse thuaja se per çdo javë shkoj atje. Në fshatin Ramoc të Gjakovës, bashkëjetojnë shqiptarë të dy besimeve; atij të krishterë dhe musliman. Un i kam dajët e mi musliman dhe i respektoj un ata dhe ata mua, dmth kemi një unitet dhe bashkjetesë të shkelqyeshme, gjithsesi duke patur parasyshë se jemi një gjak. Një fshtar, i cili është edhe kushëriri i dajës tim, quhet me emrin Demë Dashi, (djali i Dash Haxhisë nga Ramoci), ai me djem është duke bashkpunuara që pas perfundimit të luftes në Kosovë me një organizatë të arabisë saudite, por edhe duke u financuar nga ato organizata islame që prej pas perfundimit të luftes, kur them kështu (financuar) është vetem mendim apo supozim i imi. Kjo familje ka ndryshuar gjithçka nga te tjerët. Kan ndryshue veshmbathjen dhe pamjen e fytyres etj etj. Në fshat e kemi Gjaminë që është që pre 100 vite e më shumë. Tani qka? Dema i jonë, apo daja i im, që jemi rritur me babë dhe babgjysh së bashku, more bacë, e ka fillue gjaminë në fshat, ja ka kthye shpinden gjamisë së fshatit dhe bashkë-besimtarëve dhe bashkë-kombasëve dhe ka filluar diçka të re në shqiptari. Kjo që e thash është e vërtetë. Gjaminë e ka fillue në Ramoc "te Kroni i qarrit".


    Fashati nuk i ka kushtet e mira për jetesë, nuk ka ujsjellës, shkolla është shumë-shumë largë, ambullantë nuk ka, etj etj.

    Pytja e parë; a mos është ma mirë që ky far dema i jonë bashk me këtë organizatë islame të ndertoj një shkollë apo ambullancë apo diçka tjetër, apo një gjami se nuk do të tuboj më shumë se familjen e demës, sepse shqiptarët e kan gjaminë që prej qindra viteve në fshat.

    Apo:
    Qka mendoni, a është kjo në interes dhe në favor të shqiptarëve apo jo?


    respekte nga toni!
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 29-03-2006 më 09:51
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  18. #38
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Si duket, moderatoret kane probleme me dioprine e syve. Po e perseris tekstin, me shkronja me te medha:


    Sa per Administraten e Forumit... shihet qarte se cfare qendrimesh kane. Une thjesht ia bera nje pyetje ketij murgu mesjetar se cili eshte burimi i informates qe e ka plasuar ketu, dhe cfare ndodhi? U fshine postimet e mia, bashke me pergjegjien e ngathte te NoName i cili nuk ishte ne gjendje te na e postoje lajmin burimor.

    Pra, krejt diskutimet qe tani behen, jane plotesisht BOSHE, sepse "lajmin" e ka shpikur vete hapesi i temes vec sa per te bere propagande, gje qe eshte dhe qellimi i tij i vetem qe eshte ne forum, me "Amin"-in e administratoreve dhe moderatoreve sic duket qartazi.
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  19. #39
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Kur Kosova do behet komb i pavarur dhe kur te vij koha per te hyr ne Evrope atehere do ta kuptoni rolin e Arabeve ne Kosove dhe token Shqiptare! Tani jeni pak te gezuar per gjera fallso qe ju sjellin Arabet por koha do vij kur ta kuptoni!

    Arabet po duan te ndertojn jo 50 po edhe 100 po deshen nuk eshte problemi se nuk duam xhami por prezenca e Arabeve ne nje toke te huaj gjithnje ka sjell probleme fetare dhe po na krijon qe te urrejm njeri tjetrin sic beri Turku per 500 vjet "shpetimari juaj" (myslimaneve)...

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni
    Qka mendoni?!


    Në këtë rast nuk dua të flas i bazuar as në gazeta as me libra, por jam deshmitar i së vërtetës dhe do tu tregoj mbi ngjarjen me emer dhe mbiermer, vend dhe kohë.

    Një gjë duhet kuptuar nga un personalisht se, nuk po shkruaj në ngarkime fetare por thjeshtë po debatojmë.

    Un jam i lindur në një fshat andej nga Gjakova, thirret "Reka e Keqe". E njoh shumë mirë ktë rast sepse thuaja se per çdo javë shkoj atje. Në fshatin Ramoc të Gjakovës, bashkëjetojnë shqiptarë të dy besimeve; atij të krishterë dhe musliman. Un i kam dajët e mi musliman dhe i respektoj un ata dhe ata mua, dmth kemi një unitet dhe bashkjetesë të shkelqyeshme, gjithsesi duke patur parasyshë se jemi një gjak. Një fshtar, i cili është edhe kushëriri i dajës tim, quhet me emrin Demë Dashi, (djali i Dash Haxhisë nga Ramoci), ai me djem është duke bashkpunuara që pas perfundimit të luftes në Kosovë me një organizatë të arabisë saudite, por edhe duke u financuar nga ato organizata islame që prej pas perfundimit të luftes, kur them kështu (financuar) është vetem mendim apo supozim i imi. Kjo familje ka ndryshuar gjithçka nga te tjerët. Kan ndryshue veshmbathjen dhe pamjen e fytyres etj etj. Në fshat e kemi Gjaminë që është që pre 100 vite e më shumë. Tani qka? Dema i jonë, apo daja i im, që jemi rritur me babë dhe babgjysh së bashku, more bacë, e ka fillue gjaminë në fshat, ja ka kthye shpinden gjamisë së fshatit dhe bashkë-besimtarëve dhe bashkë-kombasëve dhe ka filluar diçka të re në shqiptari. Kjo që e thash është e vërtetë. Gjaminë e ka fillue në Ramoc "te Kroni i qarrit".


    Fashati nuk i ka kushtet e mira për jetesë, nuk ka ujsjellës, shkolla është shumë-shumë largë, ambullantë nuk ka, etj etj.

    Pytja e parë; a mos është ma mirë që ky far dema i jonë bashk me këtë organizatë islame të ndertoj një shkollë apo ambullancë apo diçka tjetër, apo një gjami se nuk do të tuboj më shumë se familjen e demës, sepse shqiptarët e kan gjaminë që prej qindra viteve në fshat.

    Apo:
    Qka mendoni, a është kjo në interes dhe në favor të shqiptarëve apo jo?


    respekte nga toni!
    O Toni77,e kam degjuar nje thenje : "kalit te falur nuk i shikohen dhembet" .Besoj qe e kupton ku po e qes muhabetin.Nese arabet ose kush do tjeter dhurojn nje xhami,eshte e mire se ardhur,me kushte qe mos te jet "kali i trojes".E nje xhami nuk ka shansa per te qene nje dhurate e tille,se dihet per cka sherben xhamia dhe kush e viziton ate (vetem muslimanet,s'ka shans qe ne xhami te shkon nje i krishtere.Dakord?).Mirepo me qene se e qele muhabetin po te tregoj edhe une dicka.Neper Kosove pas luftes shoqata te ndryshme krishtere,kryesisht katolike kan hapur cerdhe te ndryshme per femije,qendra te ndryshme per mbajtje te kurseve per gjuhe te huaja.Eshte e tepert te them se neper keto vende skenografia eshte tipike katolike. Ne Prizren,jezuitet kan hapur nje shkolle te mesme,ku kuadri mesimore kryesishte eshte i perbere nga profesor katolik.

    Me thuaj Toni77,ku eshte rreziku me i madhe per indoktrinim dhe shperlarje te trurit te femijve dhe te rinise,ne rastin e ndertimit te xhamive (vizitohen vetem nga muslimanet) apo ne kete raste qe e ceka une,ku femijte dhe nxenesat jan te te gjitha feve? Cili rast ofron me teper mundesi perfide per indoktrinim? Cili na qenka "kali trojes"?Ka akoma!

    Cka mendoni ?

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Vahabistët në Kosovë
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
  3. Uahabizmi i përhapur edhe në Kosovë
    Nga RTP në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-07-2005, 18:08
  4. Nga ideja deri te realizimi i spastrimeve etnike të shqiptarëve
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 25-01-2004, 06:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •