Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  far Hidrogjeni, Duhet Metanoli!

  FAR HIDROGJENI, DUHET METANOLI!

  Ekonomia me hidrogjen - me iden e tij pr t zvendsuar motort me djegie t brendshme q emetojn gazra helmues pr ekosistemin me celula lnde t djegshme q gjenerojn si produkt pr t shkarkuar uj n vend t smogut dhe t gazit ser - sht nj gabim trashanik sipas Xhorxh Olahut, fitues i mimit Nobel pr Kimin n vitin 1994. Olah, krkimet e t cilit mbi kimin e hidrokarbureve ka uar n futjen e karburanteve me numra oktani t lart dhe me cilsi hidrokarburesh m lehtsisht t degradueshm, sht sot Drejtor i "Loker Hydrocarbon Research" pran University of Southern California. Sipas mendimit t tij, vetm magazinimi i energjis n formn e metanolit dhe jo t hidrogjenit mund t'i jap fund varsis son nga lndt djegse me baz fosile dhe ta transformoj anhidridin karbonik nga prgjegjs kryesor t ngrohjes globale n thjesht lnd t par pr realizimin e nj ekonomie me metanol. Projekti i tij sht prshkruar n mnyr t detajuar n librin e tij t fundit, t titulluar "Beyond Oil and Gas: The Methanol Economy" (fjal pr fjal "Prtej nafts dhe gazit: ekonomia me metanol"), i botuar ditt e kaluara nga shtpia botuese Wiley - Vch.


  Prse metanolin?

  Metanoli sht pr nga natyra e tij nj lnd djegse e shklqyer. Mund ta prziesh me benzinn dhe sht nj karburant shum m i mir se etanoli. Pastaj kemi projektuar nj celul me lnd djegse metanol. Ve t tjerave, sht nj agjent kimik jashtzakonisht i thjesht, i cili mund t prodhohet me rendiment t lart: mjafton nj atom oksigjen i shtuar metanit, i cili sht komponenti baz i gazit natyror; vetm se metanoli sht nj material i lngt dhe kshtu q mund t magazionhet, transportohet dhe prdoret lehtsisht.


  far ka q nuk shkon n celulat me hidrogjen?

  N ditt e sotme mund t vendoset nj pomp pr furnizimin me metanol n do pik karburanti. Mund t shprndahet pa pasur nevoj pr asnj infrastruktur t re. Pr hidrogjenin, infrastruktura mungon dhe ta krijosh sht nj ndrmarrje shum e kushtueshme dhe shum e kritikueshme. sht nj gaz jashtzakonisht volatil dhe nuk ekziston mnyr pr ta magazinuar apo prdorur n sasira t konsiderueshme pa prdorur presione t larta.


  Metanoli sht nj zgjidhje pr magazinimin e energjis, por jo nj burim si mund t jet benzina. Nga ku do t nxirret energjia e vrtet n kuptimin e plot t fjals?

  E bukura sht se mund t prdoret cdo burim i energjis, duke u nxjerr po deshe nga lndt djegse me baz fosile, po deshe nga centralet atomike, po deshe nga eolikja, nga diellorja apo tjetr. Problemi sht se sipas mendimit ton ka m shum kuptim, n vend q t tentosh ta magazinosh e ta transportosh energjin n brendsi t nj gazi me volatilitet t lart si puna e hidrogjenit, sht m mir ta konvertosh n formn m komode t nj lngu. Pa llogaritur nj avantazh tjetr ansor: n kt mnyr mund t reduktohet vrtet prania e anhidridit karbonik n atmosfer.


  Si prodhohet metanoli?

  Nj metod konsiston n konvertimin n metanol t rezerave t mdha t gazit natyror, por sipas modalitetesh rrnjsisht t ndryshme. Aktualisht, metanoli nxirret ekskluzivisht nga gazi natyror, por ky gaz fillimisht digjet ose konvertohet n gaz sinteze, i cili m pas prdoret n prodhimin e metanolit. Ne kemi prpunuar metoda t reja t prirura q ta eliminojn krejtsisht kalimin n gaz sintez. Nj zgjidhje e dyt shikon n fakt prdorimin e anhidridit karbonik. Ekipi im ka marr pjes n projektimin e celulave me lnd djegse metanol. Dispozitiv t till gjenerojn si produkte pr t'u skartuar anhidrid karbonik dhe uj. N faz ideimi, na ka ardhur n mendje se ndoshta procesi mund t inversohej. Fjal t tjera, mund t merrej uj dhe anhidrid karbonik dhe, me ndihmn e nj rryme elektrike, ta transformosh n metanol. Kshtu, nj prej shtyllave t ekonomis son me metanol prfaqsohet nga rigjenerimi apo riciklimi i anhidrdit karbonik duke filluar nga burimet n t cilat sht i pranishm me prqndrime t larta, si pr shembull lndt djegse t impianteve q djegin gaz natyror. Por nuk prjashtohet q nj dit - edh pse nuk sht e mundur t hipotezohet n nj periudh t afrt - mund t nxirret anhidridi karbonik drejtprsdrejti nga ajri.


  Gj q do t ndihmonte t zgjidhej edhe problemi i anhidridit karbonik si gaz ser, apo jo?

  Pr momentin, politika zyrtare e institucioneve privilegjon opsionin e izolimit. Groposet anhidridi karbonik n thellsi t toks apo t detit dhe zgjidhet problemi. Po pr sa koh do t qndroj i groposur? Dioksidi i karbonit sht jashtzakonisht volatil. Edhe n kushtet m t mira do t arrij q t shprndahet. Qndrimi i yn sht nj qndrim i ndryshm: nqoftse duhet t disponojm anhidrid karbonik, nqoftse duhet ta kapim, athere pse t mos e prdorim pikrisht si lnd t par kimike? Ta riciklojm, h?


  Koht e fundit sht folur pr t zvendsuar benzinn normale me etanol t nxjerr nga burime biologjike dhe t prodhohen bateri m t sofistikuara pr automjete hibride superefikase. A qndrojn hipoteza t ksaj natyre n ekonomin me metanol?

  Besoj se dihet t'i analizojm t gjitha mundsit. Nuk ekziston nj kart fituese. Nuk ekziston nj zgjidhje e vetme. Por ndershmrisht, duke i shikuar gjrat n mnyr vrtet t paanshme, besoj q nevoja jon sht aq e madhe, sa q sht e pamundur q burimet biologjike t vetme t arrijn ta knaqin. Presidenti Bush e ka vn theksin n prodhimin e etanolit nga celuloza. N teori sht e mundur, por n praktik sht shum e vshtir, sepse bhet fjal pr nj teknologji pak t zhvilluar dhe mbi t gjitha, sipas mendimit tim, irealiste. Kurse pr at q u prket baterive, sigurisht, duhet t krkojm t gjejm m t mira. Por objektivisht sot celulat me lnd djegse jan shum m bindse..


  far duhet br pr t arritur n afirmimin prfundimtar t ekonomis me metanol?

  Jam i bindur se progresi teknologjik t promovohet parasgjithash nga kompanit e mdha. Pr shembull, kompania "ExxonMobil" sigurisht q i ka t gjitha mjetet pr ta br nj gj t till. Problemi sht se deri m tani nuk kan propozuar asnj zgjidhje t arsyeshme. Thelbsisht, nuk besoj se e mojn shum iden e ekonomis me metanol. Pr at q qndron i ulur mbi nj minier gazi dhe pusi nafte duke nxjerr fitime t mdha ose pr nj vend arab me shum resurse dhe shum mirqnie, ndonj i mendur, q thekson se njerzimi ka ndr duar zgjidhjen ideale pr t mos u varur m nga ajo q natyra na ka vn nn kmb, sigurisht q nuk sht i mirpritur. Nqoftse ekonomia me metanol ka nj kuptim - dhe shpejt mendoj se do ta ket - pr kompanit e nafts nuk do t ekzistoj m asgj qoft dhe m s largti e ngjashme me monopolin. Edhe kompanit e mdha t sektorit kimik mund t japin nj kontribut t konsiderueshm. Pastaj sht nevoja q klasa politike dhe opinioni publik t demostrojn vullnetin e tyre pr t eksploruar rrug t reja e m t arsyeshme.


  Sa sht urjgnete?

  Kemi filluar ta prdorim n shkall t gjer qymyrin gjat Revolucionit Industrial, domethn 250 vjet m par. N kt pik kemi arritur tashm n nj nivel shfrytzimi domethns t asaj q natyra na ka dhn. Tani nuk them q nga nj moment n tjetrin do t ndodhemi pa t, por padyshim q duhet t mendojm sesi ta menaxhojm situatn sot e n t ardhmen. Rezervat e gazit natyror jan reduktuar dhe e importojm n form t lngt. Vendet nga vjen jan t shumta: Nigeria, Emiratet Arabe, Deti i Veriut e kshtu me radh. Energjia e ndodhur n nj serbator t vet gazi natyror sht ekuivalente me at t nj bombe me hidrogjen t prmasave mesatare. Nj objektiv veanrisht pr k do t donte t hidhte n er ndonj rafineri. Kush mund t na garantoj se ndonj terrorist i mendur nuk i v n shnjestr? Edhe nj her akoma zgjidhja m realiste, sipas mendimit tim, sht t konvertohet gazi natyror, n mnyrn m efikase t mundshme, n nj likuid t sigurt si sht metanoli. T gjith q po bjn dika jan t bindur se prmban nj rndsi t caktuar; pr mua, kto studime lidhur me metanolin jan gjja m e rndsishme q kam br gja t gjith jets sime, krkimi me implikimet m t mdha sociale i t gjith karriers sime.

  (Technology Review)


  Prgatiti: ARMIN TIRANA
  RD
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  tem interesante por duhen patur parasysh se dje gja e nje grami oktani eshte 48kj/g ethanoli eshte 30kJ/g dhe methanoli 23KJ/g. Keshtu qe energjia e prodhuar nga oktani ka eficenc me te madhe se methanoli. Per sa i perket makinave te medha nuk mund te perdoresh methanol dhe as oktan por nafte(diesel). Atobusat dhe makinat e postes etj tashme perdorm gas metan. Megjithate nuk eshte kjo zgjidhja qe i jap fund problmit te energjis ne bot por eshte zgjidhja qe do gjej kina dhe india per problet e tyre energjitike qe do influencoj cmimin e energjis ne bot. Per mendimin tim reaktoret berthamor sot per sot jan menyra me eficente per te prodhuar energji. Esht e vetet qe mbetjet radioaktive jan te rrezikshme por ne fund te fundit nuk ka buk pa let dhe pa energjin atomike mund te mos ket buk fare.

 3. #3
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Cfare ke parasysh konkretisht me "Oktan"?
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

Tema t Ngjashme

 1. Alternativa moderne ndaj fizikes klasike.
  Nga xfiles n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 86
  Postimi i Fundit: 09-04-2008, 04:06
 2. Drita e mendjes-!?
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 24-04-2005, 12:54
 3. Drita e mendjes!
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-08-2004, 16:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •