Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
    Anėtarėsuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    -xyz-
    Postime
    261

    Larg ndikimit familjar larg formimit te shendosh njerezor dhe edukativ

    Pershendetje

    Desha te diskutojme pak per nje ceshtje qe kam diskutuar edhe me pare me disa shoke te mi rreth atyre qe kane studiuar ose kane jetuar jashte shtetit qe ne moshe te re dmth minorene 14- e siper...Si mendoni a ka ndikon kjo ne formim te manget dhe jo te plote te ketyre personave qe kane qene larg familjes ?
    Une mendoj se po ... sepse kemi vene re gjera ne shoqerine shqipetare qe nuk i kemi vene re me pare dhe jemi habitur se si kane depertuar ne shoqerine tone me kete shpejtesi marramendese ..pa hezituar fare dhe me arsyen e integrimit te shoqerise tone ne ate europiane ose ate perindimore...dhe une mendoj se veset e keqija erdhen dhe vazhdojne te vijne nga ata minorene qe jane rritur larg kujdesit familjar...pra nuk ka patur ndikum familja fare dhe eshte perhapur plaga pa patur ndonje mjek per ta kuruar dhe zhdukur kete plage...
    Pra ajo qe desha te di eshte se a ndikon largimi i femijeve ne moshen e re per nje formim te manget ?

    (Me falni sepse kam shkruajtur shpejt dhe nuk kam patur shume kohe ti rendit mire mendimet ...por pres reagimin e anetareve qe te jap shpjegime me shume)
    Gjithe te mirat
    Koha eshte jeta!
    Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
    Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
    Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

  2. #2
    pershendetje!

    nuk jam i sigurt, cfare nenkupton me veset e keqija dhe formim i manget?
    a mendon se vese te keqija nuk ka pasur dhe me para?
    A mendon se femijet qe rriten me familjen e tyre deri sa maturohen ( dhe me tej) nuk kane tendence drejt veseve te keqija dhe formimit te manget?
    Lie down on the couch, what does that mean?
    You're a nut! You're crazy in the coconut!

  3. #3
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Miremengjes, Miremengjes. Prinderit e sotem ne Shqiperi kane karakter shume ndryshe nga femijet e tyre, dhe ata, pa dashur, i pengojne ata te formojne nje karakter te plote per boten qe i pret. Femijet piqen me mire kur jane larg familjes, por megjithate, ana e keqe e medaljes, eshte nuk kane me ate ngrohtesine per kusherinjte apo per shoket... behen te ftohte.

  4. #4
    ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
    Anėtarėsuar
    16-03-2006
    Vendndodhja
    In the land of the unkown man
    Postime
    137
    Cdo ndryshim ne jete ka edhe nje ose me shume pasoja

    Keshtu eshte edhe me integrimin e Shqiperise me pjesen tjeter te botes. Disa njerez cojne zakonet tona jashte shtetit dhe disa te tjere i sjellin ne Shqiperi.
    Kjo eshte nje problem jo vetem ne Shqiperi por kudo ne bote dhe eshte nje fenomen i pa shmangshur.
    Eshte e vertete qe tradita familjare ne Shqiperi po humbet dhe edukimi familiar eshte mese i rendesishem per femijet qe ata te kene pak njohuri per jeten qe u pret perpara.
    Per mendimin tim ndryshimi nga komunizmi ne demokraci ishte shume is shpejte dhe i pa organizuar, domethene integrimi me evropen e boten duhet te ishte bere gradualisht.
    Persa u perket femijeve larg atdheut domosdo qe ata do te zhvillojne e rriten me parime te ndryshme ne jete sepse jeta e tyre private do i bej te tille. Ketu jashte shtetit i kam pare me syte e mi se si disa adoleshenta shqiptare jane bere "te huaj" dhe po ti pyeshes per traditat tona nuk ja kane haberin (mos harro qe familjet e tyre kane bere te pamunduren per te ruajtur traditat e zakonet e vendit te tyre).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fatijonuk : 04-04-2006 mė 08:57

Tema tė Ngjashme

  1. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
    Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
  2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
    Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
  3. Planifikim familjar sipas Islamit
    Nga FLORIRI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-03-2004, 15:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •