Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16

Tema: Ndihme!

  1. #1
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169

    Ndihme!

    Pershendetje te nderuar antare.

    Une jam nje student i proflit te administrimit te biznesit dhe tashme jam ne vitin e fundit.
    Ska nje muaj qe i dhashe fund projektit te diplomes ne degen e administrimit, por problemi eshte se tani na kane kerkuar nje tjeter prejekt apom studim dhe me duhet ta mbaroj shume shpejt.
    Ne kete projekt kam pak veshtiresi sepse nuk ka te beje me menaxhimin por me marketingun, nderkohe qe une marketing kam bere shume pak, dhe ate e kam bere ne vitin e pare kur shume terme si kuptoja si pasoje e mosnjohjes mire te gjuhes ne te cilen beja studimet.

    Tashme kam vendosur te studjoj per nje problem qe secili antareve mund te me ndihmoje majfton te kete pak njohuri mbi shkencat ekonomike dhe marketing.

    Tema e studimit eshte: Qendrimi i konsumatiorit shqiptar kundrejt makinave gjermane te tipit mecedez
    Dhe si shkak per kete studim u be numri i madh e kesaj marke qe eshte momentalisht ne shqiperi.
    nderkohe si qellim i ketij studimi eshte, fakti pse mercedezi eshte makina me e preferuar e shqiptareve?
    Nderkohe qe ky problem do studjohet nga disa ane:

    1-komoditeti
    2-cmimi.
    3-jetegjatesia.
    4-cilesia.
    5- reklamimi
    6- tregu.

    Nderkohe nese shikoni ndonje ante tjeter qe ja vlen te studjohet mund te shkruani, sepse do me ndihmoni vertete.

    Nderkohe duhet te pergatis disa supozime dhe te kerkoj per vertetesine e tyre dhe do doja qe edhe ju te hidhnit disa supozime ketu me qellim qe te dale dicka sa me reale.
    Psh nje supozim mund te jete keshtu.

    -Ka lidhje te drejperdrejta midis preferimit te mercedezit dhe cmimit te tij ne tregjet shqiptare?

    Pra kjo eshte nje nderkohe po pres te me ndihmoni ne disa te tjera.

    Pas kesaj dhe ndoshta do jete ndihma e fundit qe ju kerkoj eshte ne pergatitjen e nje formulari.
    Formulari eshte nje liste pyetjes qe kerkojne pergjigjie objektive nga persona te ndryshem.
    Nderkohe qe pyetjet behen ne baze te supozimeve qe hidhen paraprakisht.
    Nuk po zgjatem me shume me formularin sepse me pare me duhen disa supozime.
    Do ju lutesha te me ndihmoni sidomos studenteve te marketingut.

    Do ju lutesha qe te mos e kthenit temen ne gallate, e te thoni se shqiptaret i preferojne benzat per te terhequr vemendjen e seksit te kundert, apo thenie te tjera motra me kete qe permenda.
    Eshte dicka serioze dhe kam pak kohe ndaj do ju lutesha te me ndohmonit.
    Flm paraprakisht
    Indriti.
    Injoranca nuk zhduket me top

  2. #2
    i/e larguar Maska e forum126
    Anėtarėsuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Mesazhi nuk i pershtatet temes
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 20-03-2006 mė 17:21

  3. #3
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Indrid do te me falesh se nuk jam per marketing por kur kam qene studente ne
    Shqiperi kam bere dy vite marketing ...

    E para te sugjeroj te bazohesh ne cilesine e makines mercedes benx per arsye sepse eshte nje makine shume e mire nga pikpamja e cilesise prandaj dhe preferohet jo vetem nga shqiptaret por edhe te huajt

    e dyta eshte kostoja e makines dmth sa harxhon kjo makine ne lidhje me makinat e tjera. Do te te sugjeroja te beje nje pyetesor ne lidhje me kete

    cmimi nga ana tjeter ka funksionin e vet dhe sic dihet ne lidhje me kurbat oferte kerkese mund te ngresh dicka si pyetje se sa kane qene kerkesat e shqiptareve me pare dhe sa jane tani.
    Analizo cfare e ka bere kete mall kaq te kerkuar.. Pse...mund te futesh nje pyetesor ketu dhe te pergjigjen shumica e antareve me mendimet e tyre

    ne baze te ketyre mendimeve une do te te thoja te analizosh pse-ne e ketij projekti

    ps. sic dihet sa meshume te kerkohet nje gje aq me shume bie vlera e makines

  4. #4
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Zemrushe

    flm per mundin fillimisht.

    une i permenda edhe me siper anet ku do te bazohet studimi, por ama dua supozime te formuluara, ose gjysem te tilla, pra konkrete dhe jo fjale te pergjitheshme
    Mendo nje here mbase na ndihmon.
    Injoranca nuk zhduket me top

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga INDRITI
    Pershendetje te nderuar antare.



    Tashme kam vendosur te studjoj per nje problem qe secili antareve mund te me ndihmoje majfton te kete pak njohuri mbi shkencat ekonomike dhe marketing.

    Tema e studimit eshte: Qendrimi i konsumatiorit shqiptar kundrejt makinave gjermane te tipit mecedez
    Dhe si shkak per kete studim u be numri i madh e kesaj marke qe eshte momentalisht ne shqiperi.
    nderkohe si qellim i ketij studimi eshte, fakti pse mercedezi eshte makina me e preferuar e shqiptareve?






















    Flm paraprakisht
    Indriti.
    Arsyeja pse benzi eshte makina me e preferuar eshte sepse ne shqiperi rruget jane shum te keqija dhe me shum gropa gje qe konsumon dhe shkaterron makinen shum shpejt dhe si rrjedhim te detyron te blesh nje makine tjeter.

    Dhe makina me e sukseshme kunder ketyre gropave eshte mercedesi pasi amortizatoret e tij jane me te fortet dhe te ndryshem nga makinat e tjera .
    Pastaj mercedesi eshte edhe me i sigurte per jeten pasi ka nje konstruktcion te forte dhe me turi te gjate gje qe mbron shoferin dhe pasagjeret ndersa pjesa e pasme ne shumicen e bencave ka traino ose si thone ne shqip atij hekuri nga pas qe terheq rimorkjon, e cila te mbron gjithashtu ne aksidentet e lehta.

    Pra Shqiptaret zgjedhin makinen qe te kete jete sa me te gjate te jete sa me e forte gje qe i ben te kursejne ndonje lek me shum.


    Dhe do te votoja mbi jetegjatsine , cilesine , dhe sigurine.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 20-03-2006 mė 17:01

  6. #6
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar mė parė nga INDRITI
    Zemrushe

    flm per mundin fillimisht.

    une i permenda edhe me siper anet ku do te bazohet studimi, por ama dua supozime te formuluara, ose gjysem te tilla, pra konkrete dhe jo fjale te pergjitheshme
    Mendo nje here mbase na ndihmon.

    Nje ide tjeter qe do te te jepja *ps. mos ma ver re se edhe une skam kohe po po gjeta ndonje gje nga interneti e kam fjalen ndonje sdudim do te te jap linkun sa me shpejt te jete e mundur ok *

    krahaso tre lloj makinash duke marre te dhena nga interneti dhe lidhi ato informacione ne te ngjashme dhe te ndryshme... Gjate kesaj analize do te te dalin ne pah ndryshimet qe kane ne preferencat e shqiptareve ...

    Do perpiqem te te ndihmoj me teper ne vazhdim Ok

  7. #7
    i/e larguar Maska e forum126
    Anėtarėsuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    http://www.biznesi.com.al/index.php?language=al
    http://www.monitor.al/

    futi nje dhjete aty per mu edhe thuaji eres1 mos ma ndryshoj me postin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga forum126 : 22-03-2006 mė 15:51

  8. #8
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar mė parė nga dardajan
    Arsyeja pse benzi eshte makina me e preferuar eshte sepse ne shqiperi rruget jane shum te keqija dhe me shum gropa gje qe konsumon dhe shkaterron makinen shum shpejt dhe si rrjedhim te detyron te blesh nje makine tjeter.

    Dhe makina me e sukseshme kunder ketyre gropave eshte mercedesi pasi amortizatoret e tij jane me te fortet dhe te ndryshem nga makinat e tjera .
    Pastaj mercedesi eshte edhe me i sigurte per jeten pasi ka nje konstruktcion te forte dhe me turi te gjate gje qe mbron shoferin dhe pasagjeret ndersa pjesa e pasme ne shumicen e bencave ka traino ose si thone ne shqip atij hekuri nga pas qe terheq rimorkjon, e cila te mbron gjithashtu ne aksidentet e lehta.

    Pra Shqiptaret zgjedhin makinen qe te kete jete sa me te gjate te jete sa me e forte gje qe i ben te kursejne ndonje lek me shum.


    Dhe do te votoja mbi jetegjatsine , cilesine , dhe sigurine.
    Ne fakt inde e mire kjo puna e gropava flm per kujtesen se desh i kisha harruar.
    Injoranca nuk zhduket me top

  9. #9
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Zemerushe flm per ndihmen te jem mjaft mirenjohes

    Forum, per kete te dyten flm lol ke noten 10, se per ate te paren jam me eren.
    Jemi burra shteti jo gjela deti lol
    Flm edhe nje here.
    Injoranca nuk zhduket me top

  10. #10
    i/e larguar Maska e forum126
    Anėtarėsuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Mesazh jashte teme (pa dhjete )
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 22-03-2006 mė 17:51

  11. #11
    Indrit, nuk zgjedh dot nje tematike tjeter? Eshte veshtire te besh analize marketingu te nje produkti kur pazaret behen ne te zeze, sic jane be ne Shqiperi. Shumica e Mercedeseve ne Shqiperia jane te vjedhur nga vendet e Evropes Perendimore. Beje nje analize te konsumatorit kundrejt Mercedesit ne permasa globale ose te ndonje vendi ku te gjitha te dhenat rruhen neper dosje, por kjo nuk aplikohet ne Shqiperi.

  12. #12
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Boshti i cdo studimi marketingu eshte identifikimi i segmentit te tregut qe synon kredencialet e produktit te prodhuar (Mercedes Benz ne kete rast.) Pyetja shtrohet: “C’ perfaqeson M-Z, dhe per ke?”

    Makinat ndahen kryesisht ne luks, sportive, ekonomike.

    M-B megjithese ka prodhime te disa kategorive, njihet per “lux brand” status. Mendoj se shqiptaret ne rrugen e pasurimit te shpejte synojne statusin, me teper se anen ekonomike ose sportive, te cilat mund te jene dytesore per ta.

    Pershembull. Makinat sportive kerkohen per te pershkuar distanca te medha kryesisht nga segmentet me te reja te popullates. Prodhimet ekonomike lidhen me pjeset e kembimeve (per makina te tilla kushtojne shume shtrenjta), perodrimin e gazit, kryesisht nga nje segment relativisht me i vjeter i popullates. A jane keta konsumatoret e M-Z ne tregun shqiptar? Apo eshte pjesa meso-burre/grua ne rrugen e pasurimit pa dhimbje, qe blen per t’i rishitur shpejt e shpejt per nje marke me te re?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #13
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Do e keshe te veshtire, por jo te pamundur, te gjesh informacion mbi shitjen e Mercedave te rinje, sepse sallonat e tyre ne Shqiperi nuk e di a i publikojne keto te dhena ne internet, a kane faqet e tyre ne internet.

    Mirepo, fakti qe shqiptaret e zene vendin e pare ne bote per Mercedesa per koke banori, nuk dtth. qe e kemi vendin e pare edhe per Mercedesa te ri sepse nje pjese e madhe e tyre kane ardhur te perdorur.

    Disa nga arsyet sipas logjikes sime jane:
    - Rruget jo shume komode
    - Terreni malor, Shqiperia eshte 2/3 vend malor
    - Qendrueshmeria e Mercedesit, pra jane kerre qe qendrojne shume etj. etj.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  14. #14
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar mė parė nga StterollA
    Indrit, nuk zgjedh dot nje tematike tjeter? Eshte veshtire te besh analize marketingu te nje produkti kur pazaret behen ne te zeze, sic jane be ne Shqiperi. Shumica e Mercedeseve ne Shqiperia jane te vjedhur nga vendet e Evropes Perendimore. Beje nje analize te konsumatorit kundrejt Mercedesit ne permasa globale ose te ndonje vendi ku te gjitha te dhenat rruhen neper dosje, por kjo nuk aplikohet ne Shqiperi.
    Normalisht edhe kjo vjedhja do hyje ne pyetjet e formularit sepse ja luajtur goxha rol, por ama nuk eshte i vetmi shkak.
    Stterolla degjo vella, tashme ka marre fund projekti e kam firmosur une edhe profesori, ndaj ...
    Sa per propozimin tend , studimin e mecedezit ne shkalle globale eshte shume here me e veshtire sepse do me duhet te shperndaj frmulare ne te gjithe vendet e botes, dhe me duhet te shperndaje qindra miloene cope , nderkohe qe brenda shqiperise mund te mjaftohem me 500-600.
    Megjithate, nje ndihme konkrete ne formimin e supozimeve do ishte shume me vlere
    Injoranca nuk zhduket me top

  15. #15
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Styx dhe dodoni flm per pjesmarrjen ne teme deri tani kam marre disa informata qofte edhe pak nga doskutimi ketu, por ama duhet te me ndihmoni ne formulimin e supozimeve qe mund te jene te verteta ose jo.
    Psh nje formulim mund te jete keshtu:

    Egzistojne lidhje te drejperdrejta midis preferences se benzit nder shqiptare dhe vjedhjes se tij ne vendet prendimore?

    nderkohe nje e tille mund te vleje per rruget per terrenin malor, por cmimin, komoditetin etj etj..
    Me duhet ti perfundoj keto supozimet per pune tre ditesh.
    Flm edhe nje here.
    Injoranca nuk zhduket me top

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Indrit,meduket nuk u permend furnizimi i tregut me pjes rezerve, qe ne Shqiperi ish i perplot per merzedesa,e qe poashtu eshte nje nder faktoret relevant.Sukses.

Tema tė Ngjashme

  1. Varfėria dhe mizerja.
    Nga DI_ANA nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 125
    Postimi i Fundit: 18-01-2017, 05:25
  2. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
    Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
  3. Ēlirimi i Frymės
    Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 59
    Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •