Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123

    Pse erdhi ndarja me ortodokset?

    Doja te hap kete teme per te degjuar nga besimtaret katolike, arsyet se perse erdhi ndarja me Kishen Ortodokse, ne vitin 1054....
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  2. #2
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Matrix
    Doja te hap kete teme per te degjuar nga besimtaret katolike, arsyet se perse erdhi ndarja me Kishen Ortodokse, ne vitin 1054....

    Pershėndetje i nderuari Vėlla Matrix!

    Un pajtoj dhe nuk do ta levizi kėtė temė edhe pse nuk e pėrkrahi, por, nga ana e ime nuk do tė ketė pergjigjeje. Un nuk konsideroj se jemi tė ndarė; Tė gjithė jemi fėmijėt e Atit nepėr Krishtin Zotin tonė. Krishti na bashkon, Shpirti i Zotit na bashkon dhe nuk mendoj se jemi tė ndarė ne tė krishterėt. Un i kam vėllezėr ortodokset sikurse edhe ty edhe pse nuk je anėtar i kishes katolike por je i krishter. Tė gjithė tė krishterėt jemi vėllezėr dhe motra



    toni77

  3. #3
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Toni,

    Nje ortodoks apo nje protestant nuk mund te marrin sakramentet e Kishes Katolike.
    Po keshtu nje katolik dhe nje protestant nuk mund te marrin sakramentet e Kishes Ortodokse.
    Kjo tregon, se pavaresisht deshires per mosndarje, ndarja e Kishave ekziston.

    Atehere, eshte e natyrshme pyetja se perse eshte kjo ndarje dhe cilat jane arsyet e saj...
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni
    Pershėndetje i nderuari Vėlla Matrix!

    Un pajtoj dhe nuk do ta levizi kėtė temė edhe pse nuk e pėrkrahi, por, nga ana e ime nuk do tė ketė pergjigjeje. Un nuk konsideroj se jemi tė ndarė; Tė gjithė jemi fėmijėt e Atit nepėr Krishtin Zotin tonė. Krishti na bashkon, Shpirti i Zotit na bashkon dhe nuk mendoj se jemi tė ndarė ne tė krishterėt. Un i kam vėllezėr ortodokset sikurse edhe ty edhe pse nuk je anėtar i kishes katolike por je i krishter. Tė gjithė tė krishterėt jemi vėllezėr dhe motra



    toni77
    Amen vėlla!
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  5. #5
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Edhe une jam dakord se te krishteret jane vellezer dhe Ai qe i bashkon eshte Krishti dhe Fryma qe kane marre.

    Por, fakti eshte qe Kishat ku ata bejne pjese, nuk i pranojne te krishteret qe bejne pjese ne Kisha te tjera, (ose i pranojne thjesht si vizitore, por jo si pjesemarres ne sakramente).

    Une pikerisht kete doja te degjoja nga Toni, apo nga besimtaret e tjere katolike: A bien dakord ata me kete mospranim qe u behet te krishtereve te Kishave te tjera nga Kishat e tyre?

    (Si shembull ketu mora ndarjen me Ortodokset, por fare mire mund te kisha marre dhe ndarjen me Protestantet, etj...)
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga Matrix
    Edhe une jam dakord se te krishteret jane vellezer dhe Ai qe i bashkon eshte Krishti dhe Fryma qe kane marre.

    Por, fakti eshte qe Kishat ku ata bejne pjese, nuk i pranojne te krishteret qe bejne pjese ne Kisha te tjera, (ose i pranojne thjesht si vizitore, por jo si pjesemarres ne sakramente).

    Une pikerisht kete doja te degjoja nga Toni, apo nga besimtaret e tjere katolike: A bien dakord ata me kete mospranim qe u behet te krishtereve te Kishave te tjera nga Kishat e tyre?

    (Si shembull ketu mora ndarjen me Ortodokset, por fare mire mund te kisha marre dhe ndarjen me Protestantet, etj...)
    Mua personalisht nuk mė interesojnė se ēfarė bėjnė kishat, apo mė mirė drejtuesit e kishave. Ajo qė mua mė intereson ėshtė se nėse unė do gjėndesha nė njė vėnd me ty, Tonin, njė ortodoks apo protestant, tė mundeshim tė adhuronim Perėndinė sė bashku. Dhe duket se me vėllezėr si Toni, kjo gjė ėshtė e mundshme.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  7. #7
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Problemi nuk eshte kaq i thjeshte, mendoj.

    Toni mund ta adhuroje Zotin bashke me nje-jokatolik, por kjo do ta conte ate ne nje ndarje me Kishen Katolike, e cila i konsideron jo-katoliket heretike.
    (E njejta gje do ndodhte dhe nqs Toni do ishte ortodoks apo protestant).

    Unitetin Katoliket dhe Ortodokset e bazojne ne Sakramentet dhe jo thjesht ne besimin ne Krisht.
    Pra, dikush qe nuk ka marre pagezimin ne Kishen Katolike, nuk quhet i krishter.
    E njejta gje vlen dhe per Kishen Ortodokse (Ai qe nuk pagezohet aty, nuk quhet i krishter nga kjo Kishe).

    Protestantet mund te jene pak me liberale nga kjo ane, por besoj se dhe ata kane kushtet e tyre per t'u quajtur i krishter.

    Tani, ai bashkim qe thua ti Liveintwoplaces (psh bashkimi nje katoliku me jo-katoliket), do sillte nje ndarje te ketij te fundit me katoliket, te cilet nuk do e pranonin me si bashkebesimtar te tyre, sepse u shtrin doren heretikeve dhe skizmatikeve.

    Atehere, ky bashkim do sillte nje ndarje (skizme) te re...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Matrix : 20-03-2006 mė 14:58
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga Matrix
    Problemi nuk eshte kaq i thjeshte, mendoj.

    Toni mund ta adhuroje Zotin bashke me nje-jokatolik, por kjo do ta conte ate ne nje ndarje me Kishen Katolike, e cila i konsideron jo-katoliket heretike.
    (E njejta gje do ndodhte dhe nqs Toni do ishte ortodoks apo protestant).

    Unitetin Katoliket dhe Ortodokset e bazojne ne Sakramentet dhe jo thjesht ne besimin ne Krisht.
    Pra, dikush qe nuk ka marre pagezimin ne Kishen Katolike, nuk quhet i krishter.
    E njejta gje vlen dhe per Kishen Ortodokse (Ai qe nuk pagezohet aty, nuk quhet i krishter nga kjo Kishe).

    Protestantet mund te jene pak me liberale nga kjo ane, por besoj se dhe ata kane kushtet e tyre per t'u quajtur i krishter.

    Tani, ai bashkim qe thua ti Liveintwoplaces (psh bashkimi nje katoliku me nje me jo-katoliket), do sillte nje ndarje te ketij te fundit me katoliket, te cilet nuk do e pranonin me si bashkebesimtar te tyre, sepse u shtrin doren heretikeve dhe skizmatikeve.

    Atehere, ky bashkim do sillte nje ndarje (skizme) te re...
    Ti mbase ke tė drejtė, por unė dua qė t'i shohim gjėrat me syrin e Perėndisė. Ti flet pėr njė ndarje (skizmė) tė re. Kurse unė them se nė sytė e Atit, ajo ndarje ėshtė diēka sipėrfaqėsore, qė shihet me sytė njerėzor. Por nė realitetin frymor, ne jemi tė bashkuar. E kam fjalėn me tė gjithė ata Katolike/Ortodoksė, qė nuk shohin kufinj fetarė, por tek ēdo i Krishter qė ka Frymėn e Perėndisė brėnda tij, ata shohin vėllain dhe motrėn e tyre, pamvarėsisht nga ndarjet dogmatike qė ata kanė.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  9. #9
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Citim Postuar mė parė nga liveintwoplaces
    Ti mbase ke tė drejtė, por unė dua qė t'i shohim gjėrat me syrin e Perėndisė. Ti flet pėr njė ndarje (skizmė) tė re. Kurse unė them se nė sytė e Atit, ajo ndarje ėshtė diēka sipėrfaqėsore, qė shihet me sytė njerėzor. Por nė realitetin frymor, ne jemi tė bashkuar.

    Gjoni 17

    20 Tani unė nuk lutem vetėm pėr ta, por edhe pėr ata qė do tė besojnė nė mua me anė tė fjalės sė tyre,
    21 qė tė gjithė tė jenė njė, ashtu si ti, o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar.
    22 Dhe unė u kam dhėnė lavdinė qė mė ke dhėnė, qė ata tė jenė njė, ashtu si ne jemi njė.
    23 Unė jam nė ta dhe ti nė mua, qė tė jenė tė pėrsosur nė unitet dhe qė bota tė njohė qė ti mė ke dėrguar dhe qė i ke dashur, ashtu si mė ke dashur mua.


    Keto fjale na bindin se deshira e Krishtit eshte qe ata qe besojne tek Ai, te kene ate unitet dashurie qe ka Ati me Birin.

    Por atehere, kush eshte pra shkaku qe te krishteret nuk e kane kete unitet?
    Ky eshte thelbi i pyetjes sime.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  10. #10
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Po keshtu, do doja te shtoja ketu, se dhe liderat e kishave te ndryshme shprehen se dhe ata e deshirojne nje unitet dhe nje bashkim te tille.

    Pra, cilet jane ata qe nuk e deshirojne?
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

Tema tė Ngjashme

  1. Ndarja e Maqedonisė do tė jetė e pashmangshme
    Nga Faik nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
  2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
    Nga DYDRINAS nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
  3. Ndarja e fjalėve nė fund tė rreshtit
    Nga sadete71 nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
  4. Dy pyetje per Ortodokset?
    Nga Kryeplaku nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 14-01-2004, 21:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •