Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e alditirona
  Anėtarėsuar
  30-11-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Programet e Microsoft Office 2003 tani dhe ne gjuhen shqipe

  TIRANE (17 Mars)-Versioni shqip i Microsoft Office 2003, eshte bere publik sot nga Ministri i Puneve Publike dhe Telekomunikacionit, Lulzim Basha dhe Kryetari i Microsoft-it per Europen Juglindore, Goran Radman. Ky publikim i paketes se faqes se Microsoft Office 2003 eshte ne ndihme te te gjithe atyre qe nuk mund ta perdornin me pare kete teknologji per shkak te barrierave te gjuhes. Ky version ne gjuhen shqipe do te lejoje perdoruesit te editojne tekste dhe grafike me me shume lehtesi e te kontrollojne e-mail-in dhe axhenden e takimeve.

  Kontrolluesi i gabimeve drejtshkrimore, i bazuar ne fjalorin e gjuhes shqipe, eshte nje pjese integrale e paketes se aplikacionit. Sipas Ministrit Basha, ky eshte hapi i pare i bashkepunimit midis kompanise Microsoft dhe Qeverise shqiptare, qe do te pasohet me sigurimin e programeve te tjera". Ndersa perfaqesuesi i Microsoft, Radman, tha se " publikimi ne versionin shqip te Microsoft Office 2003 eshte realizuar ne perputhje me planin e investimeve ne rajon. NEWS24
  bashkimi sjell fitore.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Zvicerr
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sipas lajmit ky program eshte ne dispozicion falas,
  Ku mund te ngarkohet ky program ??????? Faleminderit

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e alditirona
  Anėtarėsuar
  30-11-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kompania e Bill Gates, “Microsoft”, sė shpejti nė Shqipėri si investitore. Flet pėr “Shekullin”, drejtuesi i lartė i Microsoftit qė gjendet nė Tiranė, Goran Radman. Sot do tė lanēojė programin e famshėm kompjuterik XP nė gjuhėn shqipe

  Microsoft: Welcome! Me program nė gjuhėn shqipe

  TIRANĖ – Programi mė popullor nė botė sillet nga “Microsoft” edhe nė gjuhėn shqipe. Bėhet fjalė pėr lanēimin e “Microsoft Office XP”, qė ėshtė softi mė i pėrdorur nė botė sa i pėrket kompjuterit dhe qė, megjithėse ekziston tashmė nė tė gjitha gjuhėt e rajonit, nė shqip vjen pėr herė tė parė. Me njė ēmim prej 750 dollarėsh, kėtė paketė qė pėrmban tė gjitha llojet e programeve pėr tė shkruar dhe pėr tė ndėrtuar programe tė tjera, mund ta kemi mė nė fund edhe nė gjuhėn shqipe. Ky ėshtė lajmi qė sjell Goran Radman, drejtor i Microsoftit pėr Evropėn Juglindore nė Tiranė, ku ka pasur takime zyrtare dhe biznesi, ndėrsa sot, pas njė konference pėr shtyp, do tė takojė edhe kryeministrin Berisha.
  Por duket se lanēimi i kėtij programi ėshtė vetėm guri i parė i provės pėr kompaninė e madhe Microsoft nė Shqipėri. Pas njė vonese tė gjatė, ndėrsa e ka shtrirė tregun e tij nė tė gjitha vendet tona fqinje, Bill Gates ka vendosur tė investojė nė Shqipėri teknologji nga mė tė pėrparuarat. “Do tė na duhen 3-5 vjet qė tregu shqiptar tė jetė po aq fitimprurės sa edhe tė tjerėt. Ky ėshtė njė proces qė do tė nisė me ekspertizėn teknike dhe Microsoftit do t’i duhet tė trajnojė qindra njerėz nė Shqipėri. Do tė na duhet kohė gjithashtu qė tė arrijmė njė marrėveshje pėrfundimtare, megjithėse Microsoft ėshtė i vendosur tė futet nė tregun shqiptar dhe unė jam i lumtur tė konfirmoj qė ne kėtė proces e kemi filluar. Pjesa tjetėr i takon qeverisė, se sa shpejt do tė ecė ajo nė kėtė drejtim. Ne kemi nevojė qė qeveria tė mbrojė tė drejtat tona nė Shqipėri”, - thotė pėr gazetėn “Shekulli”, drejtuesi i lartė i Microsoftit pėr Evropėn Junglindore, Goran Radman.
  Teknologjia qė Microsoft ėshtė i gatshėm tė sjellė nė Shqipėri, pritet t’i shėrbejė edhe qeverisė pėr tė ulur kostot dhe qė shėrbimet e saj pėr qytetarėt e vet tė bėhen mė tė efekteshėm, megjithėse, sė pari, asaj do t’i duhet qė kėtej e tutje tė blejė vetėm programe tė licencuara, nė mėnyrė qė edhe ky treg tė funksionojė sipas rregullave. Por Microsoft ėshtė i ndėrgjegjshėm qė beteja ėshtė e vėshtirė, pasi 80% e atyre qė pėrdorin programe kompjuterike nė Shqipėri e bėjnė kėtė gjė pa licencė. “Nga ana tjetėr, me anė tė teknologjive tona tė reja, ēdo lloj shėrbimi bėhet mė i lehtė qė nga dhėnia e licencės pėr makinėn, dhėnia e certifikatave deri te pagimi i taksave etj. Do tė mund tė shpenzohet shumė mė pak kohė pėr tė marrė shėrbime nga administrata shtetėrore. Microsoft ėshtė i gatshėm ta ofrojė kėtė teknologji”, - shpjegon drejtuesi i kompanisė qė i ka shtirė sistemet e veta nė 90% tė mikrokompjuterėve nė tė gjithė botėn.
  Ndėrsa kompjuterizimi i shkollave ėshtė njė nga premtimet elektorale tė cilit Berisha i ka mėshuar mė fort nė fushatėn e korrikut, duket se marrėveshja e qeverisė me Microsoftin do tė jetė rruga pėr ta mbajtur kėtė premtim. Problemi kryesor nė Shqipėri, sipas “Microsoft”, ėshtė ai i ligjėrimit tė programeve, funksionimi me licenca, gjė qė deri tani nuk ndodh. E parė si njė kompani e shtrenjtė, problem pėr qeverinė shqiptare dhe pėr tregun kėtu mund tė jetė ēėshtja e ēmimeve qė, sipas drejtuesit kroat nė “Microsoft”, nuk mund tė jenė tė ndryshme nga ato tė vendeve tė tjera, edhe pse fuqia blerėse nė Shqipėri mund tė jetė mė e vogėl. Hapja e njė zyre tė Microsoftit nė Tiranė, por edhe ajo e njė qendre kėrkimore janė projekte tė tjera tė Microsoftit pėr Shqipėrinė.

  Microsoft: Shqipėria, treg i varfėr kompjuterik
  Sipas treguesve tė tregut, Microsoft ka konstatuar se tregu shqiptar i kompjuterėve ėshtė mė pak i zhvilluari nė Evropėn Juglindore. Sipas Radman, numri i blerjeve tė kompjuterėve shkon nga 12-17 mijė nė vit, ndėrkohė qė nė Maqedoni, pėr shembull, ėshtė pesė herė mė i lartė. Kjo do tė thotė se pėrdorimi i teknologjisė sė informacionit ėshtė shumė i ulėt dhe se industria e teknologjisė sė informacionit ėshtė ende e pazhvilluar. Nuk ka, pėr shembull, kompani qė dizenjojnė programe.

  Microsoft: Perspektiva qė shohim nė Shqipėri
  Megjithatė, Microsoft ka hetuar edhe tė dhėna pozitive nė tregun teknologjik. “Kėshtu, pėr shembull, tregu i telefonisė ėshtė shumė i egėr dhe pėrdoruesit tė shumtė. Ka njė perspektivė, pasi janė tė shumtė ata qė studiojnė informatikė, matematikė dhe shkenca. Do tė na pėlqente tė hapnim njė qendėr tė teknologjive tė reja nė Shqipėri, njė lloj parku teknologjie. Njė ide tjetėr ėshtė hapja e njė rrjeti (network) mes shqiptarėve tė diasporės dhe kompanive lokale nė Shqipėri pėr transportimin e njohurive”, - pėrshkruan Goran Radman perspektivėn qė sheh Microsoft nė Shqipėri.

  Microsoft: Shqiptarėt, sa tė ftohtė me kompjuterėt!
  Edukimi me teknologjinė e informacionit ėshtė, sipas drejtorit tė Evropės Juglindore pėr Microsoftin, rruga kryesore pėr t’i afruar shqiptarėt mė tepėr me kompjuterin dhe teknologjitė e sė ardhmes. “Interneti duhet tė jetė i disponueshėm nė tė gjitha shkollat, ndėrkohė qė ne dimė qė nėpėr shkolla nuk ka ende as kompjuterė. Qeveria duhet t’i motivojė njerėzit qė tė blejnė kompjuterė, pėr shembull, duke reduktuar taksat. Deri tani duket se ka vetėm pėrpjekje individuale”. Sipas Radman, bashkėpunimi i universiteteve dhe bashkive do tė ishte i domosdoshėm pėr pėrhapjen e teknologjive tė reja kompjuterike nė Shqipėri.

  Microsoft: Pirateria e programeve, na dekurajon
  Sipas Radman, qeveria duhet ta marrė seriozisht zhvillimin me teknologji kompjuterike, ashtu si edhe nismėn e licencimit. “Problemi mė i madh qė na dekurajon nė lidhje me investimin nė Shqipėri ėshtė se tregu nuk ėshtė i rregulluar dhe produktet shiten nė mėnyrė pirate. Dėmi mė i madh nė kėtė aspekt ėshtė se teknologjia e informacionit mbetet e pazhvilluar. Njė pirat mund tė fitojė, por kur klienti e merr produktin pa licencė, dekurajohet, pėr shembull, ai inxhinieri shqiptar i kompjuterėve qė ka shpenzuar vite studimi pėr tė nxjerrė njė program dhe tė nesėrmen mund ta gjejė falas nė treg. Ndėrkohė qė edhe qeveria, nėse programet shiten ligjėrisht, merr tė ardhura nė taksa dhe nxjerr mjaft pėrfitime”, - shprehet Radman.

  Kush ėshtė Goran Radman?
  Pėrfaqėsuesi i lartė i Microsoftit nė Tiranė
  Nė rolin e tij si drejtor i Microsoftit pėr Evropėn Juglindore, Goran Radman, nga Kroacia, punon me komunitetet institucionale dhe politike pėr tė ndėrtuar marrėdhėnie strategjike. Ai ka ardhur nė Shqipėri pėr tė linēuar programin XP nė gjuhėn shqipe dhe pėr tė konfirmuar hapjen e procesit pėr investime teknologjike tė Microsoft nė Shqipėri. Punon pranė Microsoftit qė nga 1996, nė fillim si menaxher i pėrgjithshėm i Microsoftit pėr Kroacinė, mandej mori pėrgjegjėsi nė rajonin e Adriatikut. Tani merret me vendosjen e marrėdhėnieve strategjike dhe tė biznesit nė Evropėn Juglindore.
  bashkimi sjell fitore.

 4. #4
  Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
  Anėtarėsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  -xyz-
  Mosha
  37
  Postime
  261
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Pershendetje

  Une kam Office 2003 i bera nje azhurnim ne sp2 dhe provova te instaloja paketen e gjuhes shqipe qe e mora nga sajti i tyre ... por me thoshte product not found ... dmth nuk arrita ta instaloja sepse nuk e pranonte ....

  Ata qe e kane provouar te na lene ndonje mesazh per menyren se si kane arritur ta instalojne azhurnimin ...

  Gjithe te mirat
  Koha eshte jeta!
  Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
  Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
  Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

 5. #5
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime nė 22 postime
  Mendoj se per te instaluar duhet te keshe Windows te licensuar, jo kopje pirate.
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #6
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Edhe pirate mund ta instalosh, e instalova te nje qender inteneti ktu afer shpise, dhe u instalua pa probleme ne 11 kompjuterat qe ka interneti.

  Po te ishte instalimi i XP shqip vetem ne kopjet e blera, vetem sa jane lodhur kot perkthyesit se ne shqiperi 100% e kompj punojne me XP pirate

 7. #7
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A nuk eshte ky prjekti i bere nga gjuha-shqipe.com qe reklamohet kaq shume per ti dhene qeverise "imazh te mire".

  Une e ndoqa ne mediat shqiptare kete problem dhe s'kishte asgje konstruktive dhe flitej per gjera fiktive pa projekte konkrete. Sidomos ajo qe do te na kushtoje me shume neve implementimi i teknologjise Microsoft ne Shqiperi.
  E them kete pasi ne taksapaguesit e vuajme barren qe qeveria jone te na sherbeje me shpejte me "tekonologjite qe do na ofroje Microsoft"(nje bllof i papare).

  Nejse shpresojme per mire!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-03-2006
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dhe?

  ekziston apo jo MO 2003 edhe shqip ?
  ku mund te gjendet dhe installohet pa problem ?
  pershendetje

 9. #9
  TENIOLTENI Maska e teniolteni
  Anėtarėsuar
  01-05-2004
  Vendndodhja
  Albania/Tirana
  Mosha
  39
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje

  Pershendetje te gjitheve.

  Une sapo e bera nje gje te tille dhe ishte pak e sikletshme per rradhitjen e punes gjate instalimit. Ishte vertete nje gje e mbrekullueshme nqs do ta kishit ne Shqip kater programet e meposhtme:

  Microsoft Office Word 2003

  Microsoft Office Outlook® 2003

  Microsoft Office PowerPoint® 2003

  Microsoft Office Excel 2003

  Kėrkesat e sistemit
  Sisteme operative tė mbėshtetur: Windows XP Service Pack 2
  kėrkohet softuer : versioni anglisht (i SHBA-ve) i ē’do edicioni tė Office 2003 —pėr shembull, Microsoft Office Professional Edition 2003 ose Microsoft Office Standard Edition 2003 — ose versioni anglisht (i SHBA-ve) i njė programi individual tė Office 2003, e cila e mbėshtet Office 2003 ndėrfaqen e pakos nė Shqip (Shqipėri) — Excel 2003, Outlook 2003, PowerPoint 2003, ose Word 2003.  Ky eshte linku i pare qe shkarkohet ne kompiuterin tuaj, ne nje follder te veēante.

  http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=sq

  Emri i filet qe do te merrni per te shkarkuar eshte ky: LIP.EXE mbasi te shkarkoni kete, do rendis edhe nje link ku do te merrni dy filet e tjere per te shkarkuar, mbani mend jane ne fund te faqes, e theksoj edhe njehere jane ne fund te faqes qe do te hapni me linkun, qe une ju referova ketu!


  http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=sq

  Me konkretishte do te shkarkoni keto dy file:

  LIP2003SP2-KB887617-Client-ALB.exe 975 KB

  LIP2003SP2-KB887617-FullFile-ALB.exe 5.7 MB

  Mbasi te keni marre keto tri file nga keto linēe do ti instaloni sipas rradhes.

  Me pas do te veproni keshtu per te aktivizuar, ate qe instaluat ne kete menyre:

  Fillimisht do te mbyllni te gjitha programet qe keni te hapura, me pas do te shkoni tek Start/Microsoft Office/Microsoft Office Tools/Microsoft Office 2003 Language Settings, deri ketu besoj se jam i qarte!

  Mbasi te keni vepruar ne kete menyre do tu hapet nje dritare ku ka gjithsej, tre nendritare ne trupin e vet. 2 dritaret e para jane te rendesishmet, kurse e fundit eshte thjeshte pa vlere ne kete drejtim

  Ne dritaren e pare shkruhet:

  User Interface and Help ne pamjen e 1 te kesaj nendritareje, shkruhet (Display OFFICE 2003 in..... ju ketu do te hapni kutizen dhe do te zgjidhni gjuhen Shqipe., kurse ne kutizen e dyte te po kesaj dritare do te hapni kutizen diagoluese dhe do te zgjidhni (same as Menu as Dialoges) kjo ishte pune e pare ne dritaren e pare.


  Ne dritare e dytė ka kete emer Enale Languages

  Mbasi te keni hyre ne dritaren e dyte, do tu shfaqen dy kutia diagoluese dhe dy dritare, ku njera ka shine, e tjetra nuk ka shine.
  Ne kutine e pare ku lexon (All script) nuk do te levizet opsioni, kurse ne dritaren ku ka shine, do te zgjidhni gjuhen Shqipe dhe do ta shtoni nepermjet komandes Add qe eshte nepermjet dy dritareve, qe njera ka shine e tjetra qe nuk ka shine, deri ketu jemi ne rregull besoj, me pas ne kutine e fundit qe thuhet Choose the Language that difenes deafult behavior in Microsoft office applications, do te zgjidhni Albania.

  Kjo eshte e gjitha dhe shpresoj qe t'ju ndihmoj me shpjegimin qe kam bere, nuk e di nese jam i sakte ne shpjegim, por mund te me pyesni dhe shpresoj t'u ndihmoj dhe nderkohe te zbaviteni ne gjuhen shqipe.

  Ky eshte nje projekt real dhe ne te ardhmen Shqipja do te kete perparesi ne gjuhen elektronike per programe te tjera! Ju lutem merruni me ēeshtje reale dhe jo me fjale boshe qe mund te shkaktoje shgenjim per te tjeret qe nuk kane informacion.

  Zoti e bekofte Bill Gates per ndihmen qe na jep dhe akoma me shume qe jane pa leke.

  Ju pershendes te gjitheve
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teniolteni : 20-03-2006 mė 07:27

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-02-2006
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dielli i verdh pyet nėse din kush cd key pėr:
  Compaq Operating System
  Microsoft windows XP Home SP1

 11. #11
  Quo Vadis? Maska e helios
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga teniolteni
  Zoti e bekofte Bill Gates per ndihmen qe na jep dhe akoma me shume qe jane pa leke.
  Zoti e bekoftė kompjuterin tėnd dhe tė tėrė atyre qė do ndjekin shembullin tėnd mė sipėr!
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 12. #12
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E papare sa shume na do ky Bill Gate's neve. Aq shume na do sa kur negocion me qeverine tone i ve asaj kushte dhe s'ndodh e kunderta.

  Nejse nje gje qe po mendoja sot ishte nese tregu shqiptar behet me standartet evropiane persa i perket teknologjise se kompjuterave, dmth eleminon piraterine, duke e lidhur me disa deklarata per mos terheqe nga tregu shqiptar i kompanive te medha rezultoi qe do behet me pak atraktiv pasi shitjet do te ulen per shkak te kostos qe do te rritet.
  Me tutje pastaj mendova eshte me mire te cosh internetin ne te gjithe shkollat shqiptare apo ne te gjithe shtepite shqiptare, per me teper duhet te ishte ky nje prioritet perpara se te reklamojme teknologji qe nuk funksionojne ose me mire nuk permiresojne gje pa kete infrastrukture.

  Dhe si gjithmone rezultati qe me doli ishte fatkeqesia qe kemi ne shqiptaret, qe i bejme punet pa i menduar se cfare efekti do te kene.

  Gjithsesi me behet qejfi qe personi me i pasur ne bote do te rrise fitimet e tij duke patur dhe Shqiperine ne listat kontabile te tij.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime
  Njė Refleksion ndaj faqes sė Microsoftit nė Gjuhėn Shqipe;Pajtohem plotėsisht me pėrkthimin e faqes sė Microsoftit nė gjuhėn tonė por nuk e kuptoj asesi pse e kanė vėnė nė kllapa pas fjalės Shqip (Shqipėri)http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=sq
  Mos pandehin kėta far burra se shqipja flitet vetėm nė Shqipėrinė aktuale apo aludojnė nė ndonjė shqipe tė vecantė....Gjuha shqipe ėshtė gjuha e tė gjithė shqiptarėve dhe NŹSE mundohen tė bėjnė pėrcarje me kėto provokime primitive le ta dijė qysh prej tani se do tė mbarojnė si Esat Pasha Toptani.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e afro-crack
  Anėtarėsuar
  16-05-2006
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te jam mirnjohes per kete sqrim teniolteni.
  Shpresoj se do te kete sukses

Tema tė Ngjashme

 1. Seksi dhe fillimet e tė shkruarit nė gjuhėn Shqipe.
  Nga shendelli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 26-10-2016, 06:18
 2. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 3. Shkolla e parė shqipe nė Labovė, jo nė Korēė
  Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
 4. Ali Riza Ulqinaku (1855-1913)
  Nga Marsel nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-11-2006, 12:23
 5. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •