Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 60
 1. #21
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Po shprehja "S'm'ka ngel asnji kacidhe( qindark) m'xhep" kujt krahine i perket ?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 2. #22
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Lere, lere, se erdhi Humie nga puna duke qeshur, tundte koken e mermeriste, "kacidhe, moj, kacidhe" pastaj fillonte e qeshte prap E le te them une qe s'flas si nga Elbasani.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #23
  Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
  Antarsuar
  03-06-2006
  Vendndodhja
  shba
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  mushmolla=hurma
  berre=dele(numeri shumes)
  -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

 4. #24
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga AMERIKANJA06
  mushmolla=hurma
  berre=dele(numeri shumes)

  Muchmollat nuk jane hurma. Gjeji emer tjeter po jo hurma.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Citim Postuar m par nga AMERIKANJA06
  mushmolla=hurma


  jo jane malla tarta
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #26
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Fjale te tjera nga Fjalori i arberesheve te Italise, nje pjese e te cileve vinin nga Morea, ne Greqi.

  Nga shkronja P.

  pandosh-a=cop mishi te ijet
  pandashkonj=me u b i but dhe i dobt ne trup
  pandazm-zma=trup femror, jo i fort
  i,e pandohjar=i zbukuruar
  pandohji-a=aftsia,forc,trimri
  pandull=shul apo shkop druri q mbshtetet tek porta
  pangje-a=kasolle, streh gjethesh
  paradej=para 5 ditsh
  i,e paqrdheshm=frikacak
  papsnj=zbus,qetsoj=pap-nj
  papun-i=vapor,anije
  paprkorje=paprmbajtje
  papafun-i=goditje grushti
  papadhin-=xixllonj
  papa`=rishtaz
  panoqe-ja=tumor shkaktuar nga smundje ose nga goditje
  panikull-a=bim me t ciln prodhohen fshesat
  panjel-i=thes i mbushur me kasht, i qepur posht
  i,e paradhoksm= i mrekullueshm
  paragat=pantofle=carike
  parago`=rregullisht,palosje
  parahjir=dritsore=parathir
  paraklisi-a=konz=cappella (it)
  parakllet-i=ngushllimtar
  parakremte-ja=vigjilje
  paralidhe=mbas dits s gjasht
  parambote-ja=llurdh=trillim,prrall=parastoqe-ja==pastoqe=monofiqe=varat=paravolir
  paranxje-a=veshje
  paraponesm=zemrbut
  parastenj=ndihmoj,ofroj=parashtenj
  paraspuall-i=lloj rikompesimi ne grur ne mesjet
  parastam=stand=prak
  parastyer=q sht prezent
  parat-=1.lagj,2.plazh
  paratic=djerr
  paraver=pranver
  paravithe-ja=kuvert mbi shaln e kalit
  parfjet-i=profet
  pargole-a=pjergull
  parir-nj=plqenj
  parkales-nj=lus,prgjroj
  parkalidhe-ja=cicoria(it)
  parkaxnj=kaprxnj=karxnj
  parmjet=pr ca kohe

 7. #27
  MaJlInDa Maska e bregdetare
  Antarsuar
  23-08-2006
  Vendndodhja
  ~><kam humburr spo e di ~~><...
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shum fjal te vjetra gjenden e ne librin e shkruaitur nga At GJergj Fishta Lahuta e Malesis

  Kokosur-koprac -korronac -dorshtrenguar
  ~^*Ne jet ashtu si ne art ,e bukura gjarperon me kethesa *^~

 8. #28
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Ka nje fjalor modern qe eshte goxha i mire. Un kam kopjen e pare e cila i eshte dhuruar dikujt te familjes time nga vete autori shume vite me pare. Libri quhet Fjalori i Arberesheve te Italise nga Emanuele Giordano. Do mundohem ta blej dhe edicionin e dyte se thuhet se ka goxha pasurime. Ka dhe te tjera(Me duket se dhe Kordati ka nje fjalor te tille por gati nje shekull e ca me pare qe gjendet ne disa librari speciale, sbesoj te jete ne qarkullim per shitje gjetke) por mendoj se ky do ishte me i mundshmi per tu patur ne librarin e shqiptareve te cilet duan te pasurojne gjuhen e tyre te perditshme dhe jo te huazojne fjalet e shpifura qe na nxjerrin gazetat dhe televizionet shqiptare italianofile.

  Ja dhe lajmi.
  http://www.arbitalia.it/news/frascin...r.giordano.htm

  Ti Qerim nga i ke marre keto ?
  007 kush te tha ty qe ajo gjuhe qe flitet ne fshatrat e Himares eshte "greqishte e vjeter" ?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #29
  Perjashtuar Maska e thorgal
  Antarsuar
  20-05-2002
  Vendndodhja
  me zemer ne Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  296
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [QUOTE=Qerim]Fjale te tjera nga Fjalori i arberesheve te Italise, nje pjese e te cileve vinin nga Morea, ne Greqi.
  parat-=1.lagj,2.plazh

  Ajj sa e lezova kete me erdhi shume hidhur . besoj se c'do lexuesi te vepres se Malkolmit do ti vinte

  Qerim nuk e di a e ke lexuar librin e Noel Malkolm ( Kosovo a short history ) ka dicka per kete fjalen para

  para eshte nje fjale qe eshte gjetur ne shume toponime trake ( psh qyteti i fisit te beseve eshte quajtur besapara ) ndaj eshte menduar se do te thote qytet
  dhe autori duke u nisur nga fakti qe para ndodhej gjithnje prapa emrit ( te fisit personit etj ) , gje qe s'eshte normale per shqipen pasi ne shqip mund te themi qyteti i beseve por jo beseqytet, ka aritur ne konkluzionin se gjuha jone nuk rjedh nga trakishtja por nga ilirishtja dhe se fjala para nuk ka qene fjala e vjeter shqipe per qytet para se te mernim kete te fundit nga latinishtja ( per kete ka perdorur edhe shume argumente te tjere natyrisht ) por per fat te keq fjala para paska qene me te vertete fjala e vjeter shqip per qytet
  Ndryshuar pr her t fundit nga thorgal : 07-09-2006 m 18:35

 10. #30
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  parna=prpara
  paronj=barazoj
  parot-a=grmaz
  pars-i=princ=i pari
  parthenj=meritoj
  parthi=pak koh prpara=partin-e
  parsh-i=kurs,rrjedh
  paru=njsoj
  parrajs-i=parajs
  parrakuqem=skuqem nga turpi
  parramar-nj=vrapoj;luftoj
  parramat-=luft
  pasaje-a=posta,ndjekje
  i,e paserposm=i paerrzuar=prjetshm=amshuem
  pasetjar-i=shtitje
  pas-nj=ndjeknj=pas-onj
  pasiqyr-i=pasiqyr=pasqyr=pasiqyre-ja
  pasite-a=hir,nder;=kujdes,vmndje
  pasjon-a=pasion,vuajtje
  paskopo`=mendurisht,pa refleksion
  pasok-u=karakter=temparament
  pastan-i=hardhi e re
  pastemall-i=kapu;mantel
  pastil-t=laguris
  pastoqe-ja=parastoqe
  pastulliqem=leckaman=shqerravjerr
  pasullarem=piqem
  pashaliqe-ja=fshatarsia
  i,e pashishm=dhisapit=skrudhivull
  i,e pashoshur=pavleresuar
  pashkullis-nj=(it)rammendare=qep me nj fije ,duke prkulur fundin e stofs
  pashkulliz-a=lloj perime e vogl,e rrombullakt,e zez=ngongull
  pat-i=baza e shpis,skompartiment,(it)pianorottolo;vendi i mbledhjeve
  pataks-nj=befasoj,tund,krcej
  pataloqe-ja=shesh
  patan=galuc=patate
  patare-ja=bateria
  patele-ja=shpatull=mushk=gradh
  patrshor-i=(it)lanciere,alabardiere
  patmonj=lesonj=mulvnj=qetsonj
  patolk=zhurm
  patonj=barazoj=marr hakun
  patuc=pjesa e siprme e kmbs (it) tomaio
  patue-ja=thes i vogl
  pathr=gjithmon,vazhdimisht
  pandhonj=glltis
  pazall=pafund
  pavlyem=pa vler
  pazmorem=uditem,mrekullohem
  pazmat=i mrekulluar,i friksuar
  pazmolur=stabil, i palvizshm
  pedhamendi-i=themel
  pedheps-nj=njoftoj,lajmroj
  pedhestrocull-i=zhurm
  pegam=qelbur
  pehm=pegm=baba=prbindsh
  pelator-i=kaproll
  peleq-i=sopat=topr
  peleqis-nj=pres kokn
  peliqis-nj=coptoj me sopat
  pelk=pelk=balt=pallak=plleck
  i,e pellandrun=llindrum==llitrar=prtuam
  pen=vuajtje
  peparjel-i=lloj bari
  peq-i=huall mjalti
  perend-i=princ
  perndi-a=perndi
  perivol-i=kopsht,lulishte
  permeti-a=(it)trattativa=pramati=premati
  pern=perl=margaritar
  perrari-a=zhurm
  pest-i=ndyrtsir
  pesh-i=rivolt,kryengritje
  petikos-nj=(it)scalpitare,gjurma e kalit
  petikua=petkua
  peth-peth=e rrahura e zemrs
  pexher-i=dritsore
  pizulla=pezull
  i,e plliq=i lmuar
  pndur-a=ftohje,bronshit=sinahj-i=tarashk=rromaq
  pqyr=mbulles prej hekuri, (it)corazza,usbergo
  pnxonj=mendoj

 11. #31
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Prbinga`=n an,n buz
  Prbing-nj=prkulem,zgjatem
  Pras=vazhdimisht
  Prel-nj=v zjarrin
  Prlis-nj=prsllonj
  Prnm-nj=mbiquaj, (it) soprannominare
  Prdllenj=fal=lipisnj=mshironj
  Prdika=kot=athun
  Prfend-nj=(it) coire dei polli
  Prfitos-nj=ndodh,ngjan
  Prflush-nj=prodhoj flush me fustanin,valzoj
  Prflushur=valzuar (gruri)
  Prftim-i=mbarsje,ngjizje
  Prftonj=barsem
  Prful=fshatar,grosolan
  Prgonj=ndot
  Prgjell-nj=rinovoj,rijetoj
  Prgjir-nj=pngjirnj=mblonj=mbush
  Prgjiritnj=prgjiritnj
  Prharepsnj=gzoj
  Prhirem=buthtohem=dftohem=faqem
  Prhjedh=ventiloj,prmbys
  Prhjeronj=nderoj,respektoj
  Prjerr=tavan,shtreh,qiellz
  Prjier=u kthye=me u trheq=prier
  Prkore-ja=prmbajtje,urtsi
  i prkor=i prkuerm
  prkuliq-i=lakuriq
  prkurm-nj=inkorporoj=ngurmnj
  prlufos-nj=luftonj
  prllak-nj=sheshonj
  prllin=ant e mureve t dhomave
  prmbudhnj=prpjek,takoj
  prmbjonj=prmblonj=mbledh
  prmnim-i=vonim,shtyrje
  prmnonj=mnonj,pres,rri
  prmonfiltered=gjithmon
  prmyer=urinoj
  prnn-nj=nnshtroj
  prngjnj-i=vegl shpikse
  prngjipesh=princes
  prngjip=princ
  prpjel=prpjet
  prqethem=ngjethem
  prseks-nj=dalloj,vlersoj,(it)discernare=parseks-nj
  prsihjehem=sihjehem=m bhet neveri
  i prsism=i shijshm
  prsit-nj=porosity
  i prtrollm=i hedhur n tok, i prulur
  i prtum=timid
  i prvesm=i msuar,i zakont
  prvzi-a=urim
  prvist-i=udi=mrakull
  prvjerr-t=pandershmri,hajdutllk
  i prvoesm=me ves, i freskt
  prvonj=provoj=shijoj=pravoj=ngjironj=ngjepsnj
  prvosh-nj=turbulloj=trazoj
  prvutm=i varur,nnshtruar
  prrr=shpell,minier
  pnz=afr
  pstoll=calin=tufiqe
  p=pr,ose,por
  pshkat=shkat=inat
  pshtet=mbshtet
  pshtjer-i=1.pun,2.ferr=pis
  pshtonj=shptonj
  pshtronj=mbulonj
  ptosh-i=pulkar=er fushe, er jo e mire
  ptrak-u=prak=brag
  pic-i=cep=rep=picullat
  picamen-i=intrigant,sherrxhi=dhimbis=cilor=mushkalaq
  picar-nj=prish
  picarrjasem=zihem,grindem
  picatull-i=buk me maj br nga shqiptart
  picihu-ri=dru i mrehur
  picihudhr=lmosh pr t varfrit n tshtunn e t vdekurve
  picikat=pak,nj kafshat
  picikila=picila=puthje n faqe
  picikirr=qull i lagur
  picikos-nj=cimbis-nj=pickonj=piculljos-nj
  picil-i=pistil=gshtenj e that me miellin e t cils bhet buk
  picinar-i=sqep i orcinolo(it)
  picingulthi=kryengulthi=picmbkoc
  picjet-i=mjekr
  pickandora=i ngritur nga kmbt me pesh midis krahve t dy ose m shum personave
  piclok=kurv
  picot-i=strumb=dru i rrumbullakt q i shrben kpucarit pr t ngulur gozhdt
  picillun-i=pak,nj ik
  i picut=i mpreht
  picverdh=mllenj
  pi-i=1.shnjest guri,2.preokupacion,fiksacion
  piadhom=dru i kalbur,i that. q digjet kollaj
  piam=eshk
  piarnj=bj dm me vullnet t keq
  piere-ja=kup
  piiket-e=1.sherrxhi,2.shtatvogl
  pifemr=lloj loje
  piinun-i=nun=statuj e vogl
  pikarjel-i=kukull,vizatim fmijsh
  pikernuq-i=picirruk
  pik=that=furunkul
  pikamin-i=zjarr me flake t larta, festiv=fanua`
  pikula=bishkula=pilkuzn=i prdredhur=kuk=pilkuzn
  pikumare-ja=hudhr e egr
  piu-i=stupid=bab
  piun-i=pllumbth
  pius-uz=zilepsur
  i pifend=i bezdisshm, intolerant
  piftia=xhelatin mishi
  pigull-a=lloj bufi ose papagalli
  i pigull=i dobet,
  pigullonj=pikullonj=dobsoj
  pijhur=plhur
  pijull-a=piull=qarje,ankim;diskurs i mrzitshm
  pijush-e=pijanec=mbusharak
  pik-u=pikun=gjelmali
  pikadrafr=shkandramar=kanapic=oleandro(it)
  pikallonj=pikoj=pikulloj
  pikoc-i=vlla laik
  pikos-nj=1.trishtoj,dhmbshuroj,2.vettin
  pikridh=pike=faj=ftes
  piks-nj=koagulonj
  pilas-nj= nis ;nxitonj=anangasnj
  pile-ja=vole=(it) pietruzza levigata
  pilika-e=xhikarun=lakuriq=pilikan
  pilkuraq-e=leckaman,i varfr
  pilkurem=bllirem=friksohem,prulem,varfrohem
  p=pr,ose

 12. #32
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Qerim, veq vazhdo se duke i lexuar jemi

 13. #33
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Qerim
  Tannhauser te lutem, mos ma prish temen dhe mos kembengul si mushka.Kurmi eshte nje fjale 100% shqip.Vjen nga fjala ku-ndermoj, sepse edhe trupi njeriut mban ere.Nga kjo fjale rrjedh edhe kerme, pra nje trup qe mban ere te qelbur.Ne shqip kemi edhe hu-nde.
  nani-tani
  Khuuu, Qerim a i hine etimologjise tash a? Mo' bo' hajgare bre
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #34
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga ALBA
  Kurme eshte fjale arberore dhe kjo fjale eshte shpesh e perdorur ne shume kenge te vjetra arberore , dhe sidomos ne rapsodit e vjetra te kreshnikeve Mujit dhe halilit .
  Ja po ju shkuaj dhe une ca fjale qe sot perdoren shume ralle ose nuk perdoren fare ne gjuhen shqipe .


  Imshte-a -pyll ose korie me lisa te rinj

  I munget - memec, pa ze , pa goje

  Bumurime - a bubullime

  Delmatori - bari dhensh

  Atkine -a- pele shale
  Alba shume e lezecme je.
  ja si i kuptoj une keto fjale:

  Imshte= [imshtine; imshtak] atribut i malit te njome /ri. Ende ne perdorim.
  I munget : i manget: [invalid] (qe mund te jete i pa afte jo vetem ne te folur)
  Bumurime : Bum-bum [onomatope]
  Delmatori : kujdestar dhenesh [perfitim i mrekullueshem i gjuhes shqipe]
  Atkine : ende ne perdorim aty-ketu

  Postim i kendshem
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 15. #35
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  pindaksnj=pindiksnj=pikturoj
  Pindiksi-a=picture
  Pinele-ja=lloj krpudhe mbi dru pishe,ahu apo gshtenje
  Pinun-i=bab=budalla
  Pinxh=korz=lloj pleshti
  Pipel(adv)=mnyr endjeje
  Pipe=cibuqe
  Pip-nj=pshpris=hap gojn
  Pipra=papra=qikulla=plot
  Piptone=murmuritje,e qar
  Piqon-i=helm
  Pir-i=vrima e fuis nga derdhet vera
  Piret-i=limon i mbl
  Pirg-u=kull
  Piringull-i=e dale e mpreht e xhamit apo hekurit
  Pirocull=tapa e vrims s fuis
  Pirun-i=gozhd
  Pirunj-=grep=vrok
  Pirune-ja=kumbll
  Piruk-=dejtje=e e dehur
  Pirrz-a=driz
  Pis=ferr(inferno)
  Pisri-a=ferrri
  Pisronj=gremis;trishtoj;dshpronj
  Pisteps-nj=shkel;reduktoj
  Pistile-ja=picil=gshtenj e pjekur n furr
  Pishinar-i=pishotull=kanal;rubinet
  Pishk-u=peshk
  Pishkatar=pishktor=peshkatar
  Pishktore-ja=pishin=vask;peshkri
  Pishnes=dolli
  Pite-ja=pet
  Pitr-tra=zbokth=zbuks
  Pitindifi-ivi=kanak=sust=anak=stringll
  Pitiq-i=ik=pak=tiq
  Pizull-i=1.mbshtetje,shtyll2.shaka
  Pizullonj=peshonj,var
  Pjak-u=plak
  Pjandas-i=dordolec
  Pjaneps-nj=lajkatoj,josh,mashtroj=planeps-nj;shtitnj
  Pjas=e care=handak=ndak= Plaskom-i

  Pjaxhir-i=favor
  Pjazm=imazh,figure,form;person,natyr
  Pjazmoj=krijoj,formoj=plazmoj=aratisnj=tiposnj=t rajtonj,shmbllenj
  Pjekos-nj=shtyp;trishtonj
  Pjeksnj=ndrthur=plek-nj=pliks-nj
  I,e pjel=I lindur=pjell
  Pjelt=ngjitje
  Pjell-i=hyrje,vend kalimi=va`
  Pjep-i=plep
  Pjerr=ati=qiellz=shtreh=llamje
  Pjesht-i=plesht-i
  Pjh-t=buhua=pluhur
  Pjnds=plans=stomak=pjns-i
  Pjok=arne`=pish
  I,e pjom=I trash,I shndosh
  Pjokl=lloj krpudhe
  Pjot=plot=plo
  Plaf-i=kuvert me lesh dhie
  Plak=pjak=rrozg=losh
  Plandosem=me rn n tok
  Planes-nj=zhgnjej;josj,mashtronj
  Plas-nj=pjas-nj
  Pleksatur-i=jetull=shirit
  Pleksonj=prfaqsonj
  I,e plir= I prgjakur
  Plithar-i=tull
  Ploj=lmash=masakr
  Plumb-t=qumb-i=plumb
  Plumbardh=lumbardh=pllumb=pllurz
  Plume=pend=gjeth
  Place-ja=pllak=plak=pllashk
  Plleck=balt
  Po=12.shum,aq

 16. #36
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Poar=entar
  Poarriqe-ja =en balte e vogl=poekerre-ja
  Poe=en balte (e pjekur)
  Poer=en=poerz
  Podhe-a=ana e poshtme e veshjes=rrz=cin=ujz=bordure=podhe-s
  Podhi-a=prhr=gji`
  Pog=shtreh=mbrojtje;mburoj=ubrih
  Pohjtis-nj=pres,strehoj=ubrihnj=kondisnj=pojar-nj
  Poj-=zaft=fllad( i ftoht)
  Poka=pra
  Polem-i=popull,gjindje
  Pol=shtrirje,gjersi e fushs
  Poli-a =dhom
  Polic-a=koele==vendi ku lihet hiri i vatrs
  Polips=opolips=trimri,virtut,aftsi
  Poltis-nj=preferoj,pranoj
  Pollaqidhe-ja=konkubin
  Polliti-a=politik
  Pombari-a=lluksi ekzagjeruar,pomp
  Poni-a=stim,respect
  Ponis-nj=nderoj,respektoj
  I,e ponim=i respektueshm,i stimueshm=i ponism
  Ponis-nj=nderoj,respektoj
  I ponist=i nderuar
  Ponogji-a=ceremoni liturgjike favorizuese me bekimin e grurit dhe buks
  Poni-poni=e gudulisur me majat e gishtave
  Pop-nj=me u ndie i aft pr t br dika,psh.e popnj t bj kt pun
  I,e pordhal=timid,frikacak=trmbapordh
  Pore-a=vadhele=kalim
  Porseks-nj=observoj,dalloj,njoh=ndikuroj
  Porsili-a=vend me diell,diellzim
  Porsilis-nj=me zn dielli,me u djeg
  Porsim=urdhr,kshill,instrukcione
  Porsit-nj=porosit-nj=fufnj
  Porr-i=bolla e ujit,fryrje
  Porrs-i=trahea,molla e Adamit=arrz;=zorra e drejt
  I,e potism=i ujitm
  Potis-nj=vadhis-nj=ujis-nj
  Poth-i=mall,kujdes=dishrim
  Praftonj=mnonj=shtyj(kohn)
  Pragmati-a=pramati-a=traktat=pakt
  Prak=ptrak
  Prap=pameta=papa`
  I prasm=i fundit,q vijon
  Prat-i=zon q i prket shtetit,e pakutivuar dhe larg qndrave te banuara
  Pratarem=fshihem apo mbrohem me lvizje trupore(psh.mblidhem kruspull)
  Pratarur-e=provokatore,tentatore
  Pratner-e terrren i largt,i pakultivuar
  Pratz-a=grshetim fiqsh t that
  Prejar-nj=gzonj
  Prejveshtar-e=i pari,precursor=ballnik
  Prematjot-e=aleat,mediator,intermediar
  Preos-nj=sufokoj=ngos-nj=mbyt
  Preps-nj=meritoj
  Prepsur-a=merit(te prepsurat)
  Pres=ca koh=nxitim=pak koh
  Pratatur-i=provokator
  Prthn`je-a=murmurim,peptone
  Prdhns=prdhns=tradhtar
  Predhnsi-a=tradhti
  Prgjirit-nj==fisnoj
  Prm=mbrm
  Prmtonj=pregatis,mbledh,;premtoj
  i,e prsihjyer=i neveritshm
  Prz=pran
  Prials-i=puls(kyi dors);zbukurim,pus=llore
  Prier(prora,prir,prier,prierr)=kthej,thyej(faqen ),prkthej,prkul
  i,e prierr=i kthyer,i prkthyer=prjerr
  Prirem=kthehem,prkulem
  Pris-i=i parardhur,prekursor
  Prish-nj=shkatarronj,frajisnj,kuvjasnj,kulludhjasnj= shngullonj
  Proftas-nj=ndodh,ngjan=profthas-nj
  Proit-i=liman,lemnj=port=gji deti,plazh
  Proitje-a=debarkim
  Prokseni-t=lajmtar=pedhot=tatar
  Proks-nj=lajmroj
  Proksoni-a=ambasad,mesazh
  Prome-ja=shpikje,simulim
  Proseks-nj=dalloj,vre
  Prosit-nj=ndihnj
  Prosopi-a=fytyr
  Prosqinis-nj=adhuroj
  Protopar=antikisht
  Proth-i=ndihm,prdorim,fitim;pushim
  i prothm-i dobishm
  Proth-nj=me prdor dika
  Pruanj=me ngrn(lkura)
  Prullafaqe-ja=miser q kriset mbi prush
  Prunj=bie,sjell,prier,qellnj
  i prunjt=i prulur
  i prur=i sjell
  Prusharon-i=njeri i thjesht,naiv,i padjallzuar=prushmartir-i;=qingj
  Prush-nj=ringjall zjarrin
  Prut-i=gomar,gajdhur
  Pruvllaq-i=tort e pjekur n prush
  Pruvllic-i=borim=(it)nevischio
  Prrar-i=pem e vogl me gjemba
  Psal-nj=zyrtarizoj;shpall
  Psar-nj=e lyera me vaj t shenjt
  Psim-i=durim=vuajtje
  Psodheps-nj=harxhoj
  Psonj=duroj,vuaj
  Psor=fat,destin
  Psuame-ja=fatkeqsi,vuajtje
  Pshertinj=pshertonj=ksinj,shertonj
  Psho=me krcim (it) al trotto
  Puc-i=1.pus,2.puls=prials
  Pucarem=shuaj etjen
  Pucat=pije
  Pu-i=mbetja e cigars(it.cicca)
  Puer-i=qelq,en
  Pugare-ja=pullare,prrall
  Puhi-a=puhji-a=poj=ahjt=aht=pujia=puhjiz
  Puk=kashta e mbetura e grurit=kresht,sullime,terrain,(it)pula
  Puks-nj=drejtoj,rregulloj,niveloj
  Polkas-nj=qep,duke prkulur ann e stofit
  Pulmak-u=kallam,deg e that
  Pulqer-i(it)police,gishti i math
  Pullandi-a=pasuri,bollk,prone
  Pullar-i=pullistr,ganin=mz
  Pumbak-u=pambuk=mumbak
  Pumbinj=mbys,vrshon (uji)=pumbjonj
  Pundar-nj=me ndalu,me prit=mnoj,pres
  Pun=zn=rng=ahjak
  Punj=zemrim,mri
  Pupit-nj=flas nn z=pipnj=murmurisnj
  Pupthi=(it)a pie pari
  Purar-nj=prenotoj,paralajmroj,punsoj
  Purat=qelb
  i,e purdh=i kalbur,i prishur,i vyshkur
  Purqas-nj=rritja e dendur e kafshve ose bimve
  Purq=bubuqe
  Purqonj=el (lulja)
  i,e purth=i prishur,i zbutur,i vyshkur,=purdh
  Purtek=purtekz=shufr
  Purriq-i=tumor,neoplazm,e mbledhur me qelb
  Pusturiv=argument i holluar,preteks,justifikim
  Pushi-a=paqe,pushim,ngallim=qetsi
  i pushm=i kthjellt
  Pushmonj=kthjell=qetsonj
  Pushtronj=pshtronj=mbuloj
  Pushval-t=ushqim
  Putr=kurv
  Puturus=me gjallri
  i puxher=i korruptuar,i papastr
  Pyrgj=kull
  Pyl=1.pyll,2.gryk mali

 17. #37
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Shkronja V

  Va-u=vaull,vadhele,pore,udh
  Vabeh-u=i varfr=vabek-u=nmur=vapkth=vaplit=vapk=veteziu
  Vabektonj=varfronj
  Vabzi-a=varfri
  Vadhele-ja=dera e kopshtit ;kalim,shteg
  Vadhz-a=(it)sorbo
  Vadhis-nj=ujisnj=potisnj=vadhitnj
  I vafr=zeshk=i zeshkt
  Vainet=bajonet
  Vaj-i=mjerzi=vajtim=valtim=ksim=zogj=bjeg,2.=vaj
  Vajon=luleshtrydhe
  Vaj-t-ersh-it=parfum=substance me er
  Vajzete-ja=vajz=vajzote-ja=vashz=up=goc=vocel=kopile
  Vakand=vakut=zbrazt
  Val-i=1.vaj=vojm,2.oborr,shqim,avlli
  Valandi-a=kujdes,vmndje=>i valandim,valandisnj,valandosem
  Val=suval
  Vali-u=vllak=tellai=lajmtari i ligjeve ne Pazar
  Valit-nj=leitnj=publikoj,shpall,lajmroj publikisht
  Valitje-a=shpallje publike
  Vallan--=lopar=lopar=lopamir=guallan
  Valld-i=tranj=vendi ku pijn uj kuajt
  Valle-ja=valle=vall
  Vampajel-i=nj lloj bari me gjmba
  Vambar-=flakrim,spekter drite
  Vamb-nj=elnj=dhez-nj
  Vambul=flake e lart,zjarr gzimi
  Vander=msall,prparse e vogl
  Vandile-ja=msall;fjamur,insane,vander
  Vandoj=mburrem
  Vang=shat
  Vangronj=vngronj=shikoj vngrt
  i vangt=oblig,shtrembt
  Vanj=vajtoj
  Vanj-i=banjo
  Vaphti-a=varfri=vapthia=vapzia=>vaphtonj
  I vapm=i nxeht=vapt=i vapor
  Vap-nj=ngrohnj
  Vapzonj=lehtsoj,ushqej,liroj
  Vapkronj=varfronj=varfrnj
  Vapur-i=ani`=papun
  Vapznj=lodh=riprterinj
  Vararem=fadharem=varem
  I varartur=fadhat=i varur ,i lkundur
  Varat=1.(it)ovile,2.fakt i pabesueshm,parastoqe
  Vare-ja=vore=er(borea)
  Varesnj=prtonj=lahosem
  Varesi-a=prtes=prtom=varesm
  I,e varesm=i mrzitur,i bezdisur=varesur
  Varesuz=prtac
  Vare-a=arkivol;varrim=tavut
  Vargari-a=kope,rradh=vargri=lloje`
  Vargaris-nj=var-nj=vier=ngallosnj
  Vari-a=gjin=argjil
  Varkere-ja=drstil=makin tektile
  Varllar-i=vendi ku vihen fuit
  Varll=mbshtetje ,shuli q vihet mbas portave
  Varolle-ja=unaz,edhe tek kafsht
  Varotulla=kumbull e rrumbullakt,boj qielli dhe e but
  Vartere-ja=timoni i qerres
  i,e vartur=i pafajshm,i thjesht
  Vartur-it=varturi=thjeshtsi,fisnikri;=pafaj=mixh=varth ri
  I,e varth=i dhmbur=i munduar,i lodhur,=i prer
  Varth-nj=dhistanoj=trivulisnj
  Varrul-a=valvul,brim e vogl
  Varun-i=tuf,grumbull
  Varvaris-nj=firasnj,rrfiksnj=vyshk
  Varvarot=kompleks me veprime mjeksore per shrim
  Varrang=gremi`
  Varrnj=vrenj=vzhgoj
  Varr-a=1.lakom,lakos2.varr-i
  Varrsi-a=varrim
  Varrzonj=varros
  Varriq-i=(it)barilotto=fuci
  Varrom=vrrom=nef=er e keqe
  Varronj=vorronj=varrosnj=varrzonj
  Vasanis-nj=mundoj,shqetsoj
  I vasanisur=cilisur=rrahur
  Vasili-a=mbretri=rregjri
  Vask=ibje=fishki
  Vaskoni-a=zili,xhelozi
  Vaskonis-nj=vaskanis-nj=me pas zili
  Vastagua=gastagua=onagr=gomar i egr
  Vastaksnj=vaskanisnj=duroj
  Vastas-azi=hamall
  Vashni-a=vashria
  Vatallahja!=(it)chissa !
  Vatallar-i=batallar=fjalmadh
  Vatr
  Vath-i=1.vth,2.va`,stall,kopsht=grazhd,vathz
  Vav=jarg
  Vdekje=gog=mor=vdek
  Vdes=des=vdes
  Vdonj=refuzoj,prz=reshtnj=rrase`nj
  Ve-a=vez
  Ve-u=i ve
  Ve=nestru=vean=prve
  Venj=veonj=ndaj
  Vehte-ja=vethe`=vehteti
  Vejonj=me u b i ve
  Vek-u=argali=vegl endse
  Veks-nj=ekstazoj,magjeps,bekoj=>veksi-a=ekstazi
  Vel-=thellmi,thellsi=fundi
  Vel-nj=ngop,velit
  Vend=vnd=cip=krahin
  Vendl=lloj krpudhe
  Vendos-nj=stabiloj,lokalizoj=vendoj=adhjasnj=vendsonj
  Veni-a=zali=e keqe e momentit=rnie fikt
  Vepr=veprat=bm
  Veprnj=vepronj
  Ver-i=hark
  Verbr=verbur=verbuam=verbt=verbruar
  Verbronj=verbonj;=ninzonj(=reflektoj)
  Verdan-i=lloj rrushi me er
  Verdikan=lloj bari=kristl
  Verdikat=goditje me kamxhik
  Verdinash-i=gjra pr shaka
  Verdhsia=verdhsir=verdhje
  Ver=1.pije alkolike,2.stina e nxeht
  Veri-u=mjeznat=vor
  Verikok=vernikok=kajsi(it)albicoco
  Veronj=kafsh shterp
  Vertullonj=bj llafe,muhabet
  Vernall-i=ulli i mbl i parakohshm
  Verx=nj lloj lakre
  Verr-i=1.(it)olmo,2.derr,hak,derk
  Ves-i=zakon
  Ves=brym,voez,voes,vrudhat,mashkur,siren,no ti`
  Vestim-i=freski
  Veshl-shla=veshk
  Veshgonj=dgjonj
  Veshk-nj=vyshk
  Veshtak-e=i vmndshm,i zgjuar
  Vettim=vetim
  Vetzez=jetim
  Vldronj=lvdonj
  Vldim=lavdi=vldi
  Vlus-uzi=katife,mndafsh
  Vllemje-a=vllamje=vllezri-a
  Vllen-i=helm=vner
  Vllz-a=harpi=vallesa=vllzat a ligat thon t`jen do gra` pisruame,plaka e t shnduame , ven tuke ecur natn mbi varret,kur mjegullat e errsira pshtronjn jetn
  Vllum-i=volum=dhomatiq
  Vndarnj=perceptoj=ndienj
  Vng-u=frshllim,zhurm e vazhdueshme
  Vng-nj=frshllenj=vrshllinj
  Vnxunj-i=araf
  Vr-a=gavr,zgavr,bir=pir=kuvele=verim=forq=pjas= handak=plasakom
  Vrgall-i=bajamet(n goj)
  Vrjill-i=ant lkure
  Vrloc-I;gjalmr
  Vrnet-e=vrnetil=zeshk(it)brunetto
  Vrngut-nj=fus,fut
  Vronje-a=skallier=(it)cardo
  Vrtar-i=kasap;tregtar derrash
  Vrte`=vrtet=vrtetani=vrtetas
  Vrter=timon qerre=vartere=zdang
  Vrtllic-i=fjalmath
  Vrtut-i=virtut-i
  Vrtit-nj=ngul-nj=fut-nj
  Vrzil=1.kula,2.vozhe,goditje shpate
  Vrzing-u=derr i kastruar
  Vrzing=kurv
  Vrzushk-u=thi,derk,verr
  Vrrajn=bar i hngrsht
  Vrrak-u=derr=vrri-u
  Vrrenj=vrenj=shikoj
  Vrrloj=rrnj bari parazitar
  Vrrnez=diskutim i mrzitshm,i neveritshm;grindje,konflikt
  Vrrok=varrl=pur nga pickimi i insektit apo hisll
  Vrrum=forc e riprtritjes
  vi-a=xhurlluvi=vij zbukurimi , e gdhendur
  vicrr=vickrr=vogl=vikrr=vikrr
  viarron-i=vi i math
  vid-=i vogli I pllumbit
  vidhir-nj=me qen i volitshm,volit
  vier=varnj=vargarisnj=ndnj
  vigan-i=dragumn=gjigant
  vijillje-a=vigjilje
  vik-u=urz;shteg
  vikam=zhurm
  vikari-a=burg=filaqi
  vikrronj=voglonj=nicrrnj
  vilakos-nj=dobsoj,lodh
  vilan-e=popullor,shtres e ult
  vile-ja=vresht rrushi;dhri
  vill-i=sqep=vello
  villastar-i=villostele=villostar=pem e re=llastr
  villjat=koh=mot,vit,here=mon-i
  vingj-i=(it)vinco
  virem=varem
  virgnde-ja=kujdestarja e krimbit t mndafshit
  virgull-a=korrovi=presje=kurrjuall
  virgjiran=virgjr
  viri-viri=provokacion i leht,ndjellje
  virvit-nj=aplikoj me force,fus
  vironj=virua=gjelbrim=lndin e blert
  virvil-i(it)usignolo
  virvit-nj=vrvit-nj=stros-nj(hedh,flak)
  visar=vistar=thesar=tharos=vistarier=trzuar=visht ar
  vise-ja=vend,krahin
  visele-ja=ship fshati
  I visituz=i hidhruar,pr zi
  I viskard=i mpreht,dinak
  Viskot-i=biskot
  Vishij-i=vishil-i=fishkull=kamxhik
  Vishilat=goditje me fishkull=>vishkullonj
  Vishtull-i=vishk=(it)vischio(delle pere etc)
  Vit-i=1.vit=vjet-i,2.shpejt,menjher=trvit
  Vitore-ja=fat=monokiq
  Vith-i=(it)olmo
  Vithe-ja=gof=t pasmet
  Vivil=fllad,frymmarrje=lvizje
  Vivil-nj=aspiroj,respiroj=livisnj=livrisnj
  Vivlik=biblik
  Vixhtonj=ndrronj
  Vizi-u=vit i mbrapsht
  Vjedhs=vjedharak,vjethtar,vjedhusor,mirrmirr=kusa r=vjedhusar
  i vjefshm=i vlefshm
  vjeft-t=force,vler,avantazh
  vjerrc-i=bizhuteri n form zinxhiri
  vjesht-i=shtator
  vjeshte-ja=vjesht
  vjetem=rroj,qndroj
  i vjetur=i mbetur,i braktisur
  vjeth=kallonj
  vjim-i=mim
  vjoll=vjollc
  vjonj=ruaj,mbyll=vlonj
  vlem=mundsi,fuqi
  vlenj=vjenj
  i,e vlemjemir=me vullnet t mire
  vles=mim=vlim
  vlezg=flleg=fllek=brsi
  vlosh-i=bres
  vlugje-gjea=mal,maj
  vllasfimi-a=mallkim,nm,sandjun=>vllasfimisnj
  vllastar-i=lastr,rrpul=villostar
  vllavje-a=devocion,kujtes
  vllazmonj=vllazronj
  vllep=mundim,hall
  vllep-nj=vuaj,mundohem
  vlli-ri=ulli
  vo=pjesz prbrse rrokje mbushse e vargut,prdorur pr t dhn ngjitje dhe gjallri diskutimit ,por pa kuptim
  i vobek=vobk=vobt
  vobsi-a=varfri
  vocele-ja=vajz=vash
  voc=shenja t t vjellit
  vocrr=vogl=vikrr,vicrr,vokrr,vockr,voks,nic rr,nikrr,nokrr,nokrth,nuq,nurr,vockl
  voh=aht=avull=>vohnj=ahtnj=ngrohnj
  voirrall-i=monostrof=er boreale me stuhi shiu dhe bore
  voishtar-i=doganier=publlikan,gabelot
  voishti-a=kamat,taks
  vojdhakrat=trifil i egr
  vojth-i=vol=gurith=vol=volz=pile=palz
  vok=jon=jonsi=ton,tonalitet
  voll-i=ankth,dshir,zemrim=voll-a
  volli-a=faqe=mollz,nofull=shkok
  vonu=von=vor
  vore!=more!
  Vore-a=er borea=(it)tramontata
  Vorrim=varrim
  Voshk-u=pyll=pyl
  Votajanj-i=(it)grimaldelo
  Votamath-adhe=qesharak,comedian
  Votariqe-ja=plug prej hekuri me nj rrot para
  Vote=qoshe,xhiro,shaka,mashtrim etj
  Votim-i=1.rrufe,2.votim
  Vov-i=lal=emt=xhaxha
  Voza-t=1.galloshe=kepuc=voz,2.ves
  Vozetar-i=1.vestor,2.=lundrtar
  Vozg=but
  Vozitnj=lundroj
  Vozhe-a=goditje e forte
  Vrak-u=derr i ri
  Vraket=pjesa e pantallonave q mbulon pube-n
  Vrathaq-i=terren i vogl
  Vravashk=lpush=baravashk
  Vrel-i=vriell=vudh=jung=kallam,shkop i that
  Vrell=burim
  Vreqe-ja=vrim ne mur,dylbi,syze
  Vrigull-i=xhungull=tung=cope
  Vrik-u=1.vrik=(it)tamerisco=pjok,2.shpejt
  Vringllinj=vringllonj=trindllnj
  Vrok-u=skaranxi=smundje e derrave
  Vrok=1.grep=pirunj,2.=qy=druth=pundilth=aks druri q fikson parmendn
  Vrok=mi=maja e trepanit
  Vromjepsnj=qelbnj
  Vronj=vrnj
  Vronje=bri pr tingull=kungull
  Vroshk-u=djal=ganjun=corrobill=irrebar
  Vroshk=vash
  i,e vrugall=bujar
  vrujim=vrultim=fishkllim
  vrujirnj=buroj;vrundullisnj=vrujtisnj
  vrukull-i=(it)locusta
  vrumat=lloj tagjije e egr
  vrumullisnj=vrundullisnj=dridhem nga padurimi=vrundullnj
  vrundull-a=1.dridhje,2.her,moment
  vuc=fui
  vucjel-i=bucjel-i
  vuar-i=kasap
  vuari-a=lmash=qng=kasapan
  vudh=1.sall,2.alga,kallam ?
  vujn=bajg lope
  vukull-a=rrethz
  vukullar-i=qafa e trash e derrit
  vulaq-i=avlaq=handaq=brazd
  vulem=vllim=vullnet=vullndetje-a=vlim=vullim=vullnes
  vuli-a=kshill(mbledhje)
  vulinj=kshillonj
  vulitnj=vendosnj;takoj
  vullaj=(it)aiuola
  vulle-ja=vrull(dhun)=fore
  vulltin-i=vlus=katife ,mndafsh
  vunaz=unaz
  vurgarele-ja=thllz=vurgaridhe
  vurg=grope apo vask ku vihet lini pr tu punuar
  vurpill-i=grupill=rrveng=nerv demi
  vurvulim-i=tronditje
  vurvulit-nj=tronditem
  vurrjir-nj=vrapoj,bj zhurmn e ajrit,(it)rintronare
  vut-i=vote,premtim=ngusht=kusht
  vuv-e=memec=vuvosur=vuvur
  vuvos-nj
  vuxh-=z

 18. #38
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  junxh-t=tumac=lloj makaronash t gatuara n shpi

  Shkronja U

  u=un=u-a=ue=uri
  ua-i=vlla
  ubrih-u=konope=konopsi=kuvnd=llosh=bujtore=pog=mnori= qurdhie=rrpa=stamng=shtmang=stan=stngim==kapi lon=streh,hotel
  ubrih-nj=mirpres,strehoj,mbroj=kondisnj=pohtis-nj=stngoj=rrparnj=shtmangnj
  ubrih-je-a=mikpritje=seni`
  uonj=ohet n fluturim
  udhatar=udhtar
  udhronj=udhtonj;udhisnj
  udhisl-sla=udhtare
  udhisnj=drejtoj;shoqronj
  udhos-i=djath
  udhri-a=dhri=vile
  uha-ja=hua=gjamarrje
  uhjistr=bim q ngjyhet n t verdh=ohjistr
  ujan=krnalle=oqean
  ujdhes-=ansuj-=njz
  ujdhis-nj=adhjas-nj=rregulloj;vendos-nj
  ujz-jza=bordi i veshjeve apo i terrenit
  ulan-i=luan
  ujth-i=limfa,umore(ne trup)
  umbr=hije,fantazm
  i umull=i but=i shkrift
  ungj-i=xhaxha=ungl
  undur=ndith=lyer=ushngj,dhjam
  unj-nj=ulnj
  unji-a=perfeksion,integritet
  ur-i=tizzone(it)=lloj prushi
  urat-nj=bekoj
  urth-i=it,loglio,rubigine;edem,fryrje
  urrull-i=cinxull,linx,llnx=leck
  ushtrjak=ushtrtor=ushtar
  uterje-a=kafshe amfibe qe ushqehet me peshk=it. lontro
  utull-i=dobi,prfitim
  uturonj=ushtonj=kumbonj
  uth-i=acid,aciditet=athti=tharti
  i utht=i thart
  uvri-a=llubria=gurpar,grambulin=it,vitalba,specie di asparago

 19. #39
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Shkronja Gj

  Gja-na=gjav=gjah-u=gjati-a=gjoj
  Gja=si=gjah`=gjar
  Gjagj=dika,pak
  Gjaht-onj=gjavonj
  Gjahtor=gjahtar=gjatar=gjavtar
  Gjakajdhur=dinak, (it)birba
  Gjakmarrje=ah=mnit=mindit=shpag=glir=uha
  Gjakun=gjikun=n ndonj vend
  Gjale-t=djal,foshnj
  Gjalmr-i=gjalm-i=penj=toj=glmitr
  Gjalpr=gjarpr
  Gjar-t=ngjashmri=gjasi-a=gjasje-a
  Gjedh=ushqim=gjth
  Gjegj-i=geg
  Gjegje-gjja=dgjim,bindje
  Gjegjez-a=pun,favor
  Gjegj-nj=dgjonj
  Gjellzi-a=xhelozi
  Gjellim=ushqim,jet=gjllim
  Gjellonj=jetoj=gjillinj=gjellinj
  Gjer-i=ghiro(it)=lier=ler
  Gjerdhnj=rrethoj me gardh=gardhonj
  Gjershi-a=qershi=gjirshi
  I,e gjesm=i but
  Gjesh-nj=ngjeshnj
  Gjetoh`=(it)metodico
  Gjezdhis-nj=shetis=shtrehem
  Gjkonj=flas=gjuikonj
  Gjllinj=gjillinj=tagjis-nj=gjllitnj=gjllit
  Gjm-i=rrufe=shkreptim=pik=gjm-=gjmb
  Gj=gjr-i
  Gjri-a=gjiri-a=prindrit,familia
  Gjrinj=lidhem prindrisht,familiarizohem
  Gjrtonj=nmrenj=qrtonj=qerdhonj=krdhis
  Gjth-t=qumshti i t vegjlve=gjeth=ag=nene=sis
  Gjveshnj=kumbonj
  Gjigj-a=fragment,pjesz
  Gjigjr=qiqr
  Gjimonj=gjmonj
  Gjindar=popullor
  Gjinde-ja=gjind,luzm=gjindri
  I,e gjind=argjilos
  Gjin=argjil
  Gjinkalli-u=gjon,gjonkalli
  Gjirdhu-t=(it)granello(grur i dobt)
  Gjirimi-a=komb,fis
  Gjirpr=glpr=gjilpr
  Gjisht-i=gisht
  Gjiton-a=fqinj-=>gjitoni-a=fqinjsia
  Gjith-i=gji
  Gjithi-a=univers=gjithsi
  Gjithqisht=gjithshort=do gj
  Gjivon=gji+vo
  Gjoja=sikur=kinse
  Gjon-i=lloj gjinkalle;derr;buf
  Gjonj=e knduara e gjinkalls ose e bufit
  Gjuftonj=dftonj=buthtonj
  Gjukim=gjykim
  Gjumb=xhumb=xhung
  Gjumonj=rnkonj
  i,e gjun=i trash

 20. #40
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Shkronja LL

  Llaf=llavnj=friksoj,qortoj me z
  Llafor-i=llofar,shplak=llof-a=llofje
  Llaftar-nj=llaftarisnj=me marr frym me vshtiresi=llaftharisnj
  Llaftatari-a=llaftarim-i=ankth,rrahje e shpejt e zemrs
  I llaft=llavur=i mendur
  Llagan=kurul=petull
  Llagore=llogore=llaguar-i
  Llais-nj=llarisnj=murmurisnj
  Llajarem=prishen (frutat); friksohem
  Llaje-a=rradh;lloj
  Llak==lug,pror,rrz,rahj,brinj
  Llan=plash,breg,lugin
  Llakuc-i=lliku,llamat,grykmadh=parazit,prfitues
  Llambardhos-nj==lehtsoj,rigjallroj
  Llambarnj=llambarisnj=vettin
  Llam=przierje lngjesh e mbetjesh supe,q i jepet kafshve shtpiake
  Llangjim-i=krcim,hedhje;prrua ,lugin
  Llanxhele-ja=kan(en) pr uj
  Llanjuk=llanjus=i ndyr=>llanjuzeps-nj=zhyej
  Llari-a=z,pshprim
  Llaris-nj=llais-nj=shushuris,zhurmoj
  Llas=llaz-i=lugin=llangjim=llak
  Llask=dig=>llaskarnj=ngadalsoj
  Llastimi-a=dshprim,shqetsim
  Llash=spango lidhse
  Llathure-ja=perime n prgjithsi=erkull=(it)cicerchia
  Llavnj=shqetsoj,mndos u llaf=mos u shqetso
  i llaz=(it) divelto
  Llez=kurv
  i llijitm=i shkatht
  llikatin=shtes e holl=llip,cep
  lliku=llups=llikuzhnd
  llikuzhi-a=llihudhi=llupje (it)golosita`
  llikarnj=me br oreks (it)invogliare
  llikurdi-a=prshesh (it) cipollata
  llindrun=llitrar=varesur=dembel
  llim=kudh=pjat
  llinx=llenx=cinxull
  lliun-i=luan,ulan,asllan,allsan,left,lef,liun
  llofz-a=voli,gropz=faqe,orbita e syve (it)gota,occhiaia
  llogas-nj=llojasnj=mendoj,arsyetoj
  lloizmo-i=mendim
  llof-i=jashtqitje njerzore ne form kulai
  llob=binesh,grimb (it)tunica
  lloje-a=llaje,tuf,tup,grumbull,kope`,krin,turm,luzm
  llore-ja=llr,krah=kut
  llorim-a=prqafim=lloruame
  lloronj=prqafoj,llorosnj
  llosh-i=llosh=kuvele=gurgule`,forq,shtrofke
  lloz=peshk lumi;troft
  i llu=i fundit,i prapsm
  llumer=vishkull, (it)caprifoglio
  llumi-a=(it)cedro
  llun`jel-i=aftalmia,smundja e syve t gomerve
  llunj=(it)iride o globo del`occhio=ninz,nunz,kakrdhok
  llupar=mjegull
  llupjel-i=kancer,gangrene
  llur-i=kufi,megje,gardh
  llurdh=parambot=fjal t uditshme
  llurosnj=njom; drsinj,djersit
  lluvi-a=brum bizelesh apo fasulesh
  lluvri-a=uvri,grambulin,gurpar=lloj bime

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Beteja e Fush-Kosovs n vitin 1389 n Drenic
  Nga ZANOR n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 477
  Postimi i Fundit: 30-06-2016, 14:51
 2. Atlantis n Shqipri
  Nga SyntheticZero n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 636
  Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
 3. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 4. Keltt
  Nga alibaba n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 13-03-2009, 12:28
 5. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •