Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 117

Tema: Toleranca

  1. #61
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    fjollat,

    Nga viti 1991 e deri me sot pjesen dermuese te kohes e kam kaluar ne Angli, Gjermani dhe Itali. Pra ju them te gjithe lexuesve te ketij forumi dhe ju gjithashtu se une nuk kam lexuar asnje gazete shqiptare dhe trakt.

    Mendimet e mia jepen hapur dhe bruto ashtu sic me vijne ne moment duke u mbeshtetur ne njohurite e hershme te Historise se Shqiperise. Me nje fjale ideja ime mbi Fene e Shqiptareve ka baze historike te pamohueshme. Ju, fjollat, vazhdoni me dashje apo pa dashje te keqinterpretoni Historine e Shqiptareve; ne mesazhin tuaj te fundit konkretisht ate te Rilindasve. Rilindasit ishin Katolik, Orthodokse dhe Bektashij - NUK ishin ISLAMIKE o fjollat! Mos harro te semurin e Ballkanit!

    E ardhmja nuk ndikohet dhe behet me trakte ekstremiste anti-kombetare. Po ashtu nuk ndikohet e ardhmja nga propoganda jote Islamike, fjollat.

    Faktet Historike + E Ardhmja Krishtere Perendimore jane Destinacioni i Kombit Shqiptar. Islami per Shqiptaret eshte i Huaj dhe i Demshem, frenues per kohet tona. Sharia eshte e Deshtuar !! Sistemi Perendimor Demokratik eshte e ardhmja e cila Fatmiresisht koincidon me te ardhmen e Sigurt te Shqiptareve dhe te Kombit tone. I falemi Zotit qe ia beri mbare Shqiperise dhe Shqiptareve me ne fund Rrugen e Lirise dhe Pavaresise Kombetare dhe Shpirterore.

    Rilindasit e kryen me sukses Misionin e Tyre: Ndergjegjesimin e Shqiptareve dhe Shporrjen e Turkut nga Shqiperia.

    Brezi i sotem do te kryeje Misionin e Vet Sot: Largimin e Menyres se Jeteses Islamike nga vetja, dhe braktisjen e Islamit. Ata qe duan Islamin nuk i urren njeri, le te vazhdojne te besojne ate. Kjo pjese do te jete ne minorance sepse Krishterimi eshte Feja e Vertete e Shqiptareve.

    fjollat,

    Ju them me ndershmeri te plote se nuk jam kunder zgjedhjes tende per Islamin, por jam shume i ashper me ju kur perpiqeni te beni sofizma dhe moralizime pa taban faktik, pra 'kur rrihni uje ne hava' sic thote populli, dhe doni te mbushni mendjen e njerezve se Islami eshte Kombetar dhe i Shqiptareve!

    Jeni Qesharak, per Zotin!

    Nese nuk doni te beheni qesharak pranoni sfiden time dhe filloni te debatoni me mua mbi fakte historike qe kane ndodhur; le te leme menjane interpretimet se ne nuk jemi profesioniste ne keto fusha.

    Une do te pranoj para gjithe ketij forumi Hapur Fakte, nese ju i keni, qe vertetojne se Feja e shqiptareve eshte Islami. Per t'a vazhduar me efikasitet kete debat, nese doni, ju them te zgjidhni nje periudhe historike te caktuar p. sh. filloni nga Neandertali.

    Mbarojme me Neandertalin brenda nje mesazhi - nje une dhe nje ju. Pastaj zgjidhni periudhen vijuese. E keshtu me rradhe.

    Nese e pranoni kete sfide, Filloni me Neandertalin!

    Mos filozofoni, "interpretoni", apo citoni libra fetare apo autore ne mesazhe pafund. Thjesht shpalosni konceptet ne menyre kronologjike brenda nje periudhe ne fjale. Nese doni ta marr une inisiativen, atehere me njoftoni me mesazhin e radhes.



    me respekt,
    NoName

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Te kuptoj mire NoName,
    per keta ketu nuk arrijne te mendojne me trurin e tyre dhe per kete nuk te kuptojne, dine vetem te thone se je nje anti mysliman qe thua ate qe thua kastile vetem e vetem per te shkaktuar sherre.

  3. #63

    Arrow

    Djalli Djallin e kupton, Djalli Zotin nuk e kupton.

    Turbullirat kush i shkakton? I shkakton Djalli! Por mos haroni se djalli, merre kah ta marrish jetėn e ka tė shkurtėr!

    E Pėr FAT TĖ MIRĖ e ARDHMJA e tė gjithė neve ėshtė tek Zoti i Madhėrishėm!

    E pėr iu qė shqiptarėt i shihni tek e kaluara e Krishterė, iu them ZGJOHUNI se nuk rin njeriu duke fjetur tėrė ditėn e lume, e shihni realitetin me sytė e juaj si tė ballit si tė shpirtit. BINDUNI mirė, njėherė e pėrgjithmonė se ENVER HOXHA vdiq dhe LIRIA e tė jetuarit SOT ėshtė LIRI PĖR TĖ GJITHĖ!


    Shihni shembullin nėpėr botė gjithandej, e mos ia bėni qefin vetes me fjalė boshe, e as mos e ngushėlloni veten duke gjurmuar nė tė kaluarėn, sepse e kaluara ka mbet nė histori e e ardhmja ėshtė ajo qė do vijė!

    E ardhmja i takon vetėm Zotit tė Madhėrishėm dhe ju frenoni pak kur flisni me paragjykime pėr kėtė gjė!


    Paqe!
    “Tė mos ishte feja Islame, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar-F.Konica

  4. #64
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ZeM ne flasim per te sotmen,
    qe ne islam ka toleranc 0 kjo duket vetem se ne pamundesi per te luftuar te gjithe bejne sikur jane tolreant.

    P.S.
    Une nuk shoh ndonje djall ketu ne forum, sheh ti?
    Mos valle te mos besosh ne islam do te thote te jesh djall?
    nje shembull tjeter i "tolerances" suaj.

  5. #65
    In God I trust Maska e fjollat
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes sė hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar mė parė nga NoName
    Faktet Historike + E Ardhmja Krishtere Perendimore jane Destinacioni i Kombit Shqiptar. Islami per Shqiptaret eshte i Huaj dhe i Demshem, frenues per kohet tona. Sharia eshte e Deshtuar !! Sistemi Perendimor Demokratik eshte e ardhmja e cila Fatmiresisht koincidon me te ardhmen e Sigurt te Shqiptareve dhe te Kombit tone. I falemi Zotit qe ia beri mbare Shqiperise dhe Shqiptareve me ne fund Rrugen e Lirise dhe Pavaresise Kombetare dhe Shpirterore.


    fjollat,

    Ju them me ndershmeri te plote se nuk jam kunder zgjedhjes tende per Islamin, por jam shume i ashper me ju kur perpiqeni te beni sofizma dhe moralizime pa taban faktik, pra 'kur rrihni uje ne hava' sic thote populli, dhe doni te mbushni mendjen e njerezve se Islami eshte Kombetar dhe i Shqiptareve!

    Jeni Qesharak, per Zotin!
    Sa kundėrthėnės qė je more "i ndershmi" NoName. "Ndershmėria" jote shkon aq larg sa merr guximin tė na thuash se islami qenka i huaj dhe i dėmshėm pėr shqiptarėt edhe ate krejt duke harruar se jemi tek tema tolerancė.

    Ty definitivisht nuk tė punon llogjika drejt. E kupton ti se sa naiv del me kėtė? Ke dėgjuar ti ndonjėherė pėr tė drejtėn e besimit? E di ti se besimi i njeriut nuk bazohet nė tė kaluarėn, nė historinė e popullit tė tij, por nė arsyet dhe bindjet. E di ti se pėr mua feja e vetme e drejtė ėshtė islami? E di ti se pėr mua fetė tjera nėnkuptojnė lajthitje nga rruga e drejtė? E di ti se pėr mua fetė tjera nėnkuptojnė blasfemi? E di ti se unė nuk kam pėrqafuar islamin pėr hir tė historisė sonė, apo interesave politike, apo hipokrizive tjera, po thjeshtė pėrshkak se islami mė ka dhėnė shpjegimet e vetme llogjike pėr botėn dhe Zotin dhe se jam e bindur se islami ėshtė e vėrteta?
    Ti del e mė thua mua se pėr hir tė historisė... duheshka tė hudh poshtė bindjet e mija fetare, tė mohoj besimin e vetėm tė drejtė nė Zot, qė tė tė bėj ty dhe Evropės qejfin? Ēfarė naiviteti! Jo, mė mirė thėnė ēfarė hipokrizie?!

    Duheshka tė konvertohemi sepse dikujt nuk i pėlqeka islami, megjithėse unė jam e bindur 100% se islami ėshtė fe e drejtė. Pėr ty mbase kjo mund tė jetė e pakuptimtė, sepse ndoshta besimi yt nuk bazohet nė bindje dhe arsye, por thjeshtė krishterizmi yt mund tė jetė vetėm pasojė, rrjedhė e historisė, por pėr mua nuk ėshtė ashtu, pėr mua islami nuk ėshtė vetėm njė pjesė e identitetit kombėtar, ėshtė bindja dhe besimi im nė Zot, prandaj le tė jetė hera e fundit qė mė drejtohesh me marrėzira tė kėtilla, sepse unė llogarinė pėr besimin tim do ta jap para Zotit e jo para ty dhe Evropės! Ti ri i qetė nė besimin tėnd, se askush nuk tė kėrkon tė konvertohesh megjithėse je nė besimin e devijuar... edhe akoma na bėn propagandė konvertuase kėtu, pa fije turpi, duke u thirrur nė tė kaluarėn tonė, sikur besimi qenka i varrur nga historia?! Si zhgėnjehen njerėzit kur nuk mund tė dallojnė fenė nga politika dhe historia.

    Ēfarė nėnkupton ti me konceptin fe dhe me konceptin komb? Ēfarė ėshtė islami pėr ty? Ti problemin kryesor e ke se nuk di tė bėjsh dallim midis politikės dhe fesė, thjeshtė e politizon fenė.

    Ja po ta pėrsėris edhe njėherė kėtė pjesė qė duheshte ti kushtoje vėmendje dhe ta kuptoje e tė mė kurseje kohėn:
    Kush tha se shpirti i shqiptarit ėshtė islamik?! Kėto mendime tė zymta dhe dashakeqe ushqehen nė kokėn tėnde dhe tė njė pakice shqiptare qė duan tė identifikojnė kombin me fenė, apo thėnė mė troē qė duan tė zhdukin islamin nga trojet shqiptare. Shpirti i shqiptarit ėshtė nė rradhė tė parė i identifikuar me gjakun prej shqiptari, gjuhėn, flamurin, himnin, stemėn, traditat. Kurse feja ėshtė besimi shpirtėror qė nuk ka tė bėjė me kombėsinė e njeriut. Kombe tė ndryshme i takojnė njė feje tė pėrbashėt, qė nuk do tė thotė se po i takuan fesė sė njejtė janė njė komb dhe anasjelltas brenda njė kombi mund tė ketė besime tė ndryshme qė nuk i dallon nga kombėsia, prandaj mos ven shenja barazie midis fesė dhe kombit.

    Brezi i sotem do te kryeje Misionin e Vet Sot: Largimin e Menyres se Jeteses Islamike nga vetja, dhe braktisjen e Islamit. Ata qe duan Islamin nuk i urren njeri, le te vazhdojne te besojne ate. Kjo pjese do te jete ne minorance sepse Krishterimi eshte Feja e Vertete e Shqiptareve.
    Ncncncncn ēfarė hipokrizie... krishterizmi ka qenė feja e shumicės shqiptare, por tani ėshtė e vetėm njė pakice edhe ate e ndarė nė katolikė dhe ortodoksė... pra vetė tė krishterėt nuk kanė tė njejtėn fe... Jo po duheshka unė tė ndjek rrugėn e priftėrinjėve shqiptar, megjithėse besoj se kėta njerėz janė nė rrugė tė gabuar...

    Mua mė mjafton (dhe gjithė shqiptarėve) tė punojmė pėr mirėqenien e popullit tonė, pavarėsisht besimit, krahinave, tė kultivojmė gjuhėn, traditat, kulturėn, tė zhdukim korrupcionin dhe rivalitetet brenda shqiptare (fetare e politike) dhe tė pėrmirėsojmė tė gjitha sferat tjera jetėsore e mos tė presim shumė e shumė nga kjo Evropė kurvė qė na ka gjymtuar shtetin e na ka bėrė pikė pesė. Fati ynė ėshtė nė duart tona dhe nė mirėkuptimin dhe tolerancėn midis vete fillimisht...

    Gjithsesi gjithė tė mirat

    ps, kėrkoj tė falur nga tė krishterėt tjerė qė mund tė preken nga ky shkrim, por nuk besoj ta kuptoje ndryshe ky tipi se ēfarė domethėnie ka besimi pėr besimtarin e vėrtetė... nuk ėshtė vetėm njė farsė me tė cilėn e identifikon veten!
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  6. #66
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    'fjollat'

    Vetequhesh me i mencuri i dynjase vecse flet shume e per lume.

    Vetequhesh 'timonier' i 'ditur shume', 'udherrefyes' i madh!

    Deshiron te demaskosh 'armiqte e Mbrendeshem" me penen tende te fuqishme.

    Kush ta paska falur gjithe kete mencuri te madhe, o 'profet'. Ke zbuluar rryma antikombetare 'katoliko-centriste' te 'organizuara' ne kete forum! Armiku po te sulmon nga te kater anet dhe ti si shume i rendesishem qe je per kombin po i jep goditje armikut dhe po mbron shqiptaret!

    Cila eshte ideja jote - je shume i turbullt. Mos don te thuash se je Mendja Myslimane! Nuk e ke 'kaptinen' kaq te madhe. Me gjithe Tyrbe/callme - po.



    miqesisht!
    NoName

  7. #67

    Smile Fjollat!

    Fjollat, motėr e dashur, tė lumtė e Zoti tė shpėrbleftė pėr logjikėn e shėndoshė qė ke.

    E sheh pra, kur njeriu nuk din se ē'tė thotė pas kėtij shtjellimi qė e bėre ti, del e ofendon, del e fyen, del e qeshet me tė madhe. E kėsaj i thonė INJORANCĖ, e jo dije e TOLERANCĖ!

    zEm
    “Tė mos ishte feja Islame, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar-F.Konica

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Zana e malit
    Fjollat, motėr e dashur, tė lumtė e Zoti tė shpėrbleftė pėr logjikėn e shėndoshė qė ke.
    vetem llogjike te shendoshe nuk sheh tek shkrimet tuaja.

  9. #69
    In God I trust Maska e fjollat
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes sė hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar mė parė nga NoName
    fjollat

    Vetequhesh me i mencuri i dynjase vecse flet shume e per lume.

    Vetequhesh 'timonier' i 'ditur shume', 'udherrefyes' i madh!

    Deshiron te demaskosh 'armiqte e Mbrendeshem" me penen tende te fuqishme.

    Kush ta paska falur gjithe kete mencuri te madhe, o 'profet'. Ke zbuluar rryma antikombetare 'katoliko-centriste' te 'organizuara' ne kete forum! Armiku po te sulmon nga te kater anet dhe ti si shume i rendesishem qe je per kombin po i jep goditje armikut dhe po mbron shqiptaret!

    Cila eshte ideja jote - je shume i turbullt. Mos don te thuash se je Mendja Myslimane! Nuk e ke 'kaptinen' kaq te madhe. Me gjithe Tyrbe/callme - po.



    miqesisht!
    NoName
    Unė nuk kam "marrė timonin" e sensibilizimit tė ēėshtjes shqiptare dhe historisė shqiptare (si puna jote); unė nuk kam marrė rolin e profetit dhe tė bėj konvertimin e tė gjithė shqiptarėve nė fenė time (si puna jote) unė nuk kam marrė hovin e fyerjes sė krishterizmit dhe hapjes sė temave qė qelbėsojnė urrejtje dhe intolerancė fetare (si puna jote)!

    Unė jam vetėm njė shqiptare modeste, njė besimtare e denjė muslimane, qė tė replikova ty pėr marrėzirat tua, qė nuk do ti kishin pasur hije as njė malėsori qė nuk i ka as dy ditė shkollė. Qofsha edhe e turbullt, tė paktėn kam aq zgjuarsi sa tė kuptoj drejtė besimin e njeriut dhe ta respektoj e jo tė marr rolin e pishtarit tė konvertimeve...

    miqėsisht
    fjollat
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ---------------------------------------------------------
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 27-03-2006 mė 10:54

  11. #71
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    'fjollat'

    Ju perseri flisni shume e per lume. Perse ta them kete gje:

    Ju tashme e dini sfiden qe te kam hapur, perse nuk i pergjigjesh asaj por vazhdon akoma te filozofosh. Behu konkret, referoju fakteve historike te Shqiperise; perse ngaterrohesh me perqindje. Do te vijme edhe ne perqindjet. Me pare ta marrim shtruar dhe nga fillimi - Neandertali. A the qe une nuk e 'njoh historine', keshtu mu drejtove ne nje mesazh diku me lart. Pra fillo tani dhe na fol shkurt me fakte cfare din ti per fene ne Neandertal. Edhe une do te shkruaj shkurt per fene ne Neandertal. Pasi te mbarojme me kete periudhe para-historike pastaj futemi ngadale ne histori. A nuk eshte me mire keshtu. Pa mjegullnaja, ne qiell te paster.

    Sa per mbyllje kam dy pyetje te thjeshta:

    1. A e pranon ti Gjergj Kastriotin - Hero te Shqiptareve?

    2. Cili ishte misioni i Rilindasve shqiptare?

    Pyetja e pare do pergjigje me dy germa: PO ose JO.
    Pergjigja e pyetjes se dyte eshte nje paragraf me 2 apo deri 4 fjali - pra formuloje misionin e Rilindasve Shqiptare ashtu sic e mendon vete.

    Le te shpresoj se kesaj rradhe do te jesh konkret.

    me respekt,
    NoName


    - - - - - - - - - -

    @Zana e malit, sa per dijeni Feja e Vetme qe na ben unik eshte Shqiptaria, andaj vdekje zoterve Arab !!

  12. #72

    per fjollen

    Fjolla komplimente,,,,paqia dhe meshira e allahut qofshin per ty,,edhe per zanen...

    nga ky i paidentifikuari ,i paemri kam lexuar shum vargje atdhedashese dhe te nje mencurie gomaraske te papar,,,nuk po i pergjigjem pyetjeve te tij se e shoh qe i je pergjijgur me se miri,pavarsisht se ata qe degjojn vetem me vesh e pa zemer se kuptojn....

    me beri pershtypje me shum o i pamer qe ne te kaluaren paskemi qen krishter dhe qenkemi ber mysliman,dhe na islami rrezik i madh na kanoset...rreziku sbesoj se na kanoset nga besimi i brendshem rreziku na eshte kanosur en 1913 kur miqte e tu kristiano perendmior te lan me shum se 2/3 e trojeve shquiptare jasht shqipris,,,Rreziku besoj se na kanoset kur miqte e tu kristiano franceze mbeshtesnin milloshevicin,dhe miqte e tu greko serbo ortodoks benin masakra kunder shqiptarve,,,sbesoj se nga islami na vikan te kqeijat...sa i perket te shkuares,,,edhe arabet para 1500 vjetesh shumica ishin pagan .edhe iliret shumica ishin pagan injorant,,edhe vet kristianet e tu shumica ishin pagan ,,,dhe sot jane shnderruar ne paganizem modern,,,ca do te thot kjo sipas shkences tende ti rikthehemi edhe njeher paganizmit???


    kurse sa per dy pyetjet,,nuk dua te interferoj ne pergjigjen e fjolles.shpresoj te pergjigjet ajo un desha vetem te shtoj

    1-po e pranoj si hero kombetar

    2-po sipas mendimit tend kush ishte misioni i rilandasve shqiptar???
    qe shqiptaret te kristianizohen???
    me gjer pergjigjen time do te deshiroja ta jap pas pergjigjes se fjolles dhe pas pergjigjes tende,,,,
    kurse me ate historin e neandertalit "na e ndrite" me kulturen tende

    fjolla selam alejkum
    gutentag hope hope shtajgen mute muten tope

    fishkelle te rrapi treshit[COLOR=DarkOrange]

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    NoName,per te gjitha pyetjet dhe mosqartesite tua e ke nje pergjegje universale enkas per ty mu ketu tek postimi # 4 :
    http://www.forumishqiptar.com/showth...73#post1196173

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2005
    Postime
    137
    Citim Postuar mė parė nga RULE_partizani
    Fjolla komplimente,,,,paqia dhe meshira e allahut qofshin per ty,,edhe per zanen...

    nga ky i paidentifikuari ,i paemri kam lexuar shum vargje atdhedashese dhe te nje mencurie gomaraske te papar,,,nuk po i pergjigjem pyetjeve te tij se e shoh qe i je pergjijgur me se miri,pavarsisht se ata qe degjojn vetem me vesh e pa zemer se kuptojn....

    me beri pershtypje me shum o i pamer qe ne te kaluaren paskemi qen krishter dhe qenkemi ber mysliman,dhe na islami rrezik i madh na kanoset...rreziku sbesoj se na kanoset nga besimi i brendshem rreziku na eshte kanosur en 1913 kur miqte e tu kristiano perendmior te lan me shum se 2/3 e trojeve shquiptare jasht shqipris,,,Rreziku besoj se na kanoset kur miqte e tu kristiano franceze mbeshtesnin milloshevicin,dhe miqte e tu greko serbo ortodoks benin masakra kunder shqiptarve,,,sbesoj se nga islami na vikan te kqeijat...sa i perket te shkuares,,,edhe arabet para 1500 vjetesh shumica ishin pagan .edhe iliret shumica ishin pagan injorant,,edhe vet kristianet e tu shumica ishin pagan ,,,dhe sot jane shnderruar ne paganizem modern,,,ca do te thot kjo sipas shkences tende ti rikthehemi edhe njeher paganizmit???


    kurse sa per dy pyetjet,,nuk dua te interferoj ne pergjigjen e fjolles.shpresoj te pergjigjet ajo un desha vetem te shtoj

    1-po e pranoj si hero kombetar

    2-po sipas mendimit tend kush ishte misioni i rilandasve shqiptar???
    qe shqiptaret te kristianizohen???
    me gjer pergjigjen time do te deshiroja ta jap pas pergjigjes se fjolles dhe pas pergjigjes tende,,,,
    kurse me ate historin e neandertalit "na e ndrite" me kulturen tende

    fjolla selam alejkum

    Ha ha ha, hej ty "zemra" t'knoftė po zanat ja paske perrallave.

    "Mir" je pergjigjė, "ja paske zanatė" more ti shkrimit!!! Hej mashalla t'koftė.

    Hajt shko tash e bjer nė gjumė se neser tė pret gjermani me punue. Hajt hajt se....!


    NoName, mos u nervozo me kėta trushperlatė sepse kjo ėshtė taktika e tyre pėr iritim kėshtu, perpiqen me ja bė njeriut bajat dhe e lavdėrojnė atė tjetrin edhe pse tybe as nuk e din se qka ka than. Kėta janė injoranta o NaName, lere more mos u nervozo me kėta injoranta se kėta veq shkruajn qeshtu duke i thanė njeri tjetri 'mir the" "mir i tha" alekem lakam lakam" ekėshtu me radhė...!!! Kėta s'jan kerrkushi. Un njoh dhe kam shokė she shoqe muslimane por nuk janė kėshtu te krymtė dhe injoranta sikurse kėta nė forume, kėta nuk janė muslimanė sepse ka edhe musliman tė mirė, por kėta janė tė sėmuar eksterm muxhihajdina. Janė nė gjendje me shktarrue gjithēka shqiptare nė jetė nėse nuk ėshtė islame.

    Shpetoje o Zot Shqiptarinė prej tyre.

  15. #75
    Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
    Anėtarėsuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarė
    Postime
    2,192
    'RULE_partizani',

    Modelet Absolute te te gjitha feve jane te pavertetuara dhe kerkojne qe vetem te besohen dhe vetem te besohen. Kurani kerkon besimtare.

    Modet Pjesore jane vertetuar dhe po i tregojne njeriut fakte te gjalla te se vertetes. Keto jane Modelet Pjesore te Shkences:

    1- Modeli i Njutonit ---> I vertete per Sistemet Planetare. Aspak i vertete per hapesirat galaktike.

    2- Modeli i Ajnshtainit ---> I vertete per hapesirat galaktike. Aspak i vertete per hapesirat atomike.

    3. Modeli i Mekanikes Kuantike ---> I vertete per hapesiren atomike. Aspak i vertete jashte kesaj hapesire.


    Modelet e reja te Pjeseshme jane ne zbulim e siper.

    Ndersa Perendimi preku Marsin! Preku 'Perendine e Luftes' te Grekeve te Lashte.

    ---------------------

    p.s. Kurdohere qe permend Islamin kam parasysh si menyra mendimi dhe jetese qe predikojne. Nga ana e riteve te tyre nuk kam asnje preference.

    Perkundrazi Katolicizmi, Orthodoksia dhe Protestantet (me nje fjale mbare Krishterimi) promovojne menyren perendimore te jeteses.



    me respekt,
    NoName

  16. #76

    per labi_nn dhe no name

    Ty labi nn spo te pergjigjem se i je pergjigjur vet vetes tende per intelektin tend,vetem qe sje pare ne pasqyre per ta kutpuar.Ne 3 fjale nje e ke injorant,me kujton nje te lagjiga qe ka qen me kartel ,edhe ai si puna jote cdo personi qe kalonte rruges i thoshte budalla.Po desh eta prezantoj.Edhe sa per informacion nuk punoj ne gjermani.....

    Kurse per ty No name,kjo pergjigje esht shum e drejte po nuk i shkon per shtat temes,tjeter pyetje te bera,kurse sa per respektin,te jesh i bindur se edhe un kam shum shoke kristian,edhe ateiste.Dhe nuk nervozohem me ate qe nje njeri ka zgjedhur per te besuar.Po ajo qe me ben te nervozohem,eshte kjo mania juaj dhe sidomos e jotje qe ke marr kete fushat propagande antiislame,,,ajo qe me ben te plas nga inati eshte qe duhet te kuptosh qe shumica ne shqiperi ,ose me sakte nje pjese shum e madhe e popullit shqiptar praktikojn dhe e duan kete fe,dhe ne te njejten kohe respektojn fete dhe mendimet e te tjerve.gjithsesi pa e zgjatur shum,ta thash em par interesante pergjigjia jote ,por nuk e kuptova shum se smu duk e goditur per temen

    paqia dhe udhezimi qofte me ty,,,,,te pakten ti ne kundershtim na labi nn filske si njerzit,jo si majmuni hirko
    gutentag hope hope shtajgen mute muten tope

    fishkelle te rrapi treshit[COLOR=DarkOrange]

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-09-2005
    Postime
    137
    Citim Postuar mė parė nga RULE_partizani
    Ty labi nn spo te pergjigjem se i je pergjigjur vet vetes tende per intelektin tend,vetem qe sje pare ne pasqyre per ta kutpuar.Ne 3 fjale nje e ke injorant,me kujton nje te lagjiga qe ka qen me kartel ,edhe ai si puna jote cdo personi qe kalonte rruges i thoshte budalla.Po desh eta prezantoj.Edhe sa per informacion nuk punoj ne gjermani.....

    Kurse per ty No name,kjo pergjigje esht shum e drejte po nuk i shkon per shtat temes,tjeter pyetje te bera,kurse sa per respektin,te jesh i bindur se edhe un kam shum shoke kristian,edhe ateiste.Dhe nuk nervozohem me ate qe nje njeri ka zgjedhur per te besuar.Po ajo qe me ben te nervozohem,eshte kjo mania juaj dhe sidomos e jotje qe ke marr kete fushat propagande antiislame,,,ajo qe me ben te plas nga inati eshte qe duhet te kuptosh qe shumica ne shqiperi ,ose me sakte nje pjese shum e madhe e popullit shqiptar praktikojn dhe e duan kete fe,dhe ne te njejten kohe respektojn fete dhe mendimet e te tjerve.gjithsesi pa e zgjatur shum,ta thash em par interesante pergjigjia jote ,por nuk e kuptova shum se smu duk e goditur per temen

    paqia dhe udhezimi qofte me ty,,,,,te pakten ti ne kundershtim na labi nn filske si njerzit,jo si majmuni hirko

    Jeni bė sikurse kto far defatoresh me defa nė dorė ktyne herave, nuk dini asgjė tjeter veq me shajt dhe me ofendue, sa her qe te shani kemi me shajt dhe me mallkue mbi ju o tė pa tenzo. Hajt more i shkreti, shko bleje njė hamburger me mish derri se as qka han nuk din ti.....!!!!

  18. #78
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Po mire o Rule_partizani,
    NoName po jep mendimin e vet,
    deri tani nuk ka ofenduar askend,
    me ēte drejte e quan "Gomar" apo "shkruan gjera Gomareske" ?????
    po qe se NoName flet kot jepi argumentet e tua qe te vertetojne se e ka gabim e nuk ka nevoje te ofendosh.
    Nje zakon i perhapur midis forumistave myslimane eshte ofendimi i atyre te cilet nuk ja mbeshtesin mendimin.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar mė parė nga labi_nn
    Jeni bė sikurse kto far defatoresh me defa nė dorė ktyne herave, nuk dini asgjė tjeter veq me shajt dhe me ofendue, sa her qe te shani kemi me shajt dhe me mallkue mbi ju o tė pa tenzo. Hajt more i shkreti, shko bleje njė hamburger me mish derri se as qka han nuk din ti.....!!!!
    Labi nn,e ke fjalen per ato defatoret me defa ne dore qe i bin defave per te zavendesuar orgjet apo kto jan tjera...?

  20. #80
    In God I trust Maska e fjollat
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes sė hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar mė parė nga NoName
    'fjollat'
    Ju perseri flisni shume e per lume. Perse ta them kete gje:
    Ju tashme e dini sfiden qe te kam hapur, perse nuk i pergjigjesh asaj por vazhdon akoma te filozofosh. Behu konkret, referoju fakteve historike te Shqiperise; perse ngaterrohesh me perqindje. Do te vijme edhe ne perqindjet.
    Me pare ta marrim shtruar dhe nga fillimi - Neandertali. A the qe une nuk e 'njoh historine', keshtu mu drejtove ne nje mesazh diku me lart. Pra fillo tani dhe na fol shkurt me fakte cfare din ti per fene ne Neandertal. Edhe une do te shkruaj shkurt per fene ne Neandertal. Pasi te mbarojme me kete periudhe para-historike pastaj futemi ngadale ne histori. A nuk eshte me mire keshtu. Pa mjegullnaja, ne qiell te paster.
    Mesa shihet qartė, mjegullnajat tė paskan mjegulluar shqisat! Ti si duket nuk u kushton vėmendje fjalėve qė shkruhen (me tė drejtė thash se po ma harxhon kohėn kot!). Kur thashė se nuk e njeh historinė, (pra pa mjegullnaja- gėnjen dhe i shtrembėron fjalėt si tė vjen pėr shtati), nuk ke aspak mirėsjellje, prandaj as nuk meriton pėrgjigje...

    Nė rradhė tė parė, je krejt jashtė teme. Tė tė pėrkujtoj se jemi tek tema Toleranca, nė nėnforumin Toleranca fetare qė do tė thotė se flitet pėr tolerancėn midis shqiptarėve qė i takojnė besimeve tė ndryshme e jo pėr zhdukjen e ndonjėrės nga tre fetė e popullit shqiptar (duke u thirrur nė historinė e popullit shqiptar, qė ėshtė temė mė vete).

    Feja e Neandertalit? Tani a do tė flasim pėr fenė e popullit shqiptar duke u nisur qė nga zanafilla, dmth ilirėt, apo do tė flasish pėr neandertalėt? Apo do tė bėsh paralelizėm midis neandertalit dhe ilirėve Ku i hyn nė punė neandertali besimit tim islam?!

    1. A e pranon ti Gjergj Kastriotin - Hero te Shqiptareve?
    PO

    2. Cili ishte misioni i Rilindasve shqiptare?
    Roli i Rilindasve ishtė ngritja e vetėdijes kombėtare (gjė qė ty tė mungon fare) dhe unifikimi i popullit (gjithashtu). Jo ngritja e vetėdijes fetare, konvertimi i muslimanėve nė krishterizėm, konvertimi i katolikėve nė ortodoksė apo ortodoksėve nė katolikė. Gjithashtu as zhdukja e ndonjėrės nga fetė, as islamit, as ortodoksisė, as katolicizmit...

    @Zana e malit, sa per dijeni Feja e Vetme qe na ben unik eshte Shqiptaria, andaj vdekje zoterve Arab !!
    Ja... nuk rreshte duke dėshmuar se ēfarė mentaliteti ke (mentalitet mesjetar) por assesi nuk do tė fajėsoj katolicizmin pėr jonjerėzinė tėnde me mentalitet prej mesjete, ku fjala tolerancė nuk ishte shqiptuar ndonjėherė, nuk ėshtė faj i fesė ... gjithsesi unė nuk do tė pėrdor tė njejtėn "uratė" pėr zotin tė cilit i lutesh ti, por do tė lutem qė Zoti tė tė udhėzojė, sepse nė tė vėrtetė individėt e tipit tėnd, me paragjykime, urrejte, rracizėm, ... ... ... janė njerėz tė rrezikshėm jo vetėm pėr kombin tonė por pėr mbarė njerėzimin.

    Zoti tė udhėzoftė.
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Toleranca
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:08
  2. A duhet mbrojtur toleranca fetare e shqiptareve ?
    Nga Dr Rieux nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 18:19
  3. Ana tjeter e medaljes: Toleranca fetare vetem per jomuslimanet
    Nga StormAngel nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-09-2004, 09:38
  4. Toleranca Fetare NĖ Islam!
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-09-2004, 15:40
  5. Toleranca fetare apo papergjegjshmeri?-nga Pirro Misha
    Nga dodoni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-01-2003, 07:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •