Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 75
 1. #41
  Misterioz
  Anėtarėsuar
  03-03-2006
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  S'ka gje Zemerushe, ishalla na vjen me kemben e marre, te kemi drita edhe uje 24 ore ne ketu
  Me dashuri e kujtoje pluhurin e shqiperise
  Me dashuri kujtoje rremujen e shqiperise
  Me dashuri kujtoje cdo gje te shqiperise.

 2. #42
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Shumica e shqiptareve sot ndodhen ne emigrim.. Do te doja te hapja kete teme per te pare se si do te shpreheni ju, se si e ndieni ju veten tuaj larga atdheut tuaj....

  Une jam zemrushja dhe jam larg atdheut tim prej disa vjetesh... Me mungon shume cdo gje e vendlindjes sime madje edhe te shkruaj shqip.. Prandaj mbase me pelqen me shume te shrkuaj ketu dhe ne chat.. Pse me pelqen?... Sepse kam mall, shume shume mall per vendlindjen time; per njerezit e mi.

  Do te doja te beja nje pershendetje per te gjithe shqiptaret kudo jane dhe ju uroj sa me pak halle paci ne vend te huaj.....

  Ju lutem flisni sa me hapur per jeten tuaj. Le te jete nje sofer kjo per te gjithe emigrantet kudo qe jane

  Ju pershendes nga zemra te gjitheve
  Zemerushja po te them vetem kete.Nqs do te mallkosh dike thuaj: Te pafsha ne Emigrin.Nga kjo mendoj se e kupton pergjigjen per pyetjen tate.

 3. #43
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO
  Zemerushja po te them vetem kete.Nqs do te mallkosh dike thuaj: Te pafsha ne Emigrin.Nga kjo mendoj se e kupton pergjigjen per pyetjen tate.
  Ke shume te drejte lal...por jo te gjithe te kuptojne vec

  Se sa e veshtire eshte emigrimi dhe vecanerisht fillimi i tij vec ai qe e provon e di

 4. #44
  ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Melbourne, Land Down Under
  Mosha
  33
  Postime
  583
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Une rri ne forum pasi shkruaj ne shqip,bejme ndonje gallate,qyfyre,ndonje diskutim dhe sikur na mban pak ne lidhje me shqiptaret e tjere neper bote,marrim vesh ca behet
  Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

 5. #45
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Anėtarėsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 25 postime

  Wink

  _DuRrSaKu_
  Misterioz


  Me dashuri e kujtoje pluhurin e shqiperise
  Me dashuri kujtoje rremujen e shqiperise
  Me dashuri kujtoje cdo gje te shqiperise.
  PERSHENDETJE

  Sa me ka marre malli per SHqiperine
  mendja dhe zemra me rrine atje
  shyqyr qe eshte ky FORUM
  dhe mallin ta shuaj me te....  Nje mall i paharruar per SHQIPERINE


  RESPEKTE per te gjithe

 6. #46
  Made_In_Gallata Maska e Angjelini
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Tu Gjujt
  Mosha
  37
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Zemrushe urime per temen


  Vendin e huj ta lakmoshin dhe me jetu ne vend te huj kurr mos te qofshin, keshtu thote populli

  Buka dhe krypa ne vendin tuj eshte si mjalta ne vend te huj


  edhe pse un jam afer Shqiprise dhe shkoj shum shpesh Trupi ne athine dhe mendja dhe shpirti jan atje ne SHQIPERI

 7. #47
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Anėtarėsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  pershendetje zemerushe na solle malle

  kjo tem shum me intereson .
  me futet ne shpirt dhe me lendon ....
  mallin per shqiperin ma shton ....
  nga enderrat me zgjon ....
  zemren ma mbush me gezim sepse flas me bashkatdhetaret e mij ...

  ketu larg rri ne dritare ....
  shikoj pyllin ku drerat hedhin valle ....
  ka bukuri ka qetesi nuk ka balt nuk ngrihet pluhri ...
  cka po me duhet kur me mungon shoqeria ....
  me mungojn rruget me zhurem me gjalleri ......
  me mungojn nje pirje kafe me uj te ftoht buz deti ...
  me mungon me e "embla (gjuha shqip ).....


  ku ti kerkoj rrenjet e tua shqiperi ....
  thell ato jan te mbjella ne gjakun tim ...
  dhe pse jam i merguar ne dhe te huaj ...
  ne brendesi ndiej mall kam trishtim ....


  dallget e adriatikut perplasen ne karaburun ...flladi i llogoras me mall i sjell tek un

 8. #48
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  39
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Eshte i pashpjegushem malli qe ndien njeriu kur eshte larg vendlindjes se vet,Zemrushja pergezime per temen qe ke hapur,Vertet njeriu paska shume malle per vendlindjen sa nuk mjaftojne as fjalet per ti shprehur ne ket forum.Une isha 12 vjet larguar ne mergim dhe tani po bej 7 muaj qe jam kthyer edhe nuk me behet te iki me.Me pelqen Shqiperia
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 9. #49
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Faleminderit te gjitheve qe keni shkruar ne mungesen time ketu

  Antena.. Pikerisht kete pyetje ju drejtoj edhe une..

  A do ktheheni perfundimisht nje dite ne shqipri.. duke pare kushtet
  ne te cilat eshte shqipria... ku ska pune etj... nuk e di vallai... kjo i pengon te gjithe te kthehen mbrapsht nje dite
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 10. #50
  King Tirone Maska e Mr_Tironci
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Vendndodhja
  gjithanej
  Mosha
  77
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Zemrushe ka e di ti se ska pune me, nshqipni ene spunojn icik ene ja njisin fajin punes gjoja ska
  Mr_Tironci

 11. #51
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Mr. Tironci.. ke shume te drejte lal.. Te gjithe ashtu bejne dhe nga ana tjeter shofin duart se ca do u coje ndonje qe eshte larg ne dhe te huaj...

  Asnje nuk e kupton se cfare mundi dhe dierse keqen nje emigrant ne dhe te huaj per te vene sado pak ne vije jeten e vet... Nejse nejse.. sbesoj se keto gjera do te ndryshojne ndonjehere...
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-05-2006
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje te gjitheve

  Teme e bukur zemerushe, urime.

  Edhe une si shume te tjere jam larg SHqiperise prej shume vitesh, 12 tashme, dhe kam shume shume mall per Shqiperine dhe per te folur shqip. Nuk kam kontakt me asnje shqiptar ketej, per kete arsye u regjistrova ne forum. Megjithese ketej jam mire dhe kam te ardhme me mungon dicka, kur lexoj ne forum shqip kenaqem edhe me budallalleqe, eshte nje kenaqesi e vecante.
  Shpresoj te kthehem nje dite ne Shqiperi, po ku i dihet jetes.

 13. #53
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga LOTI_NE_SY
  kjo tem shum me intereson .
  me futet ne shpirt dhe me lendon ....
  mallin per shqiperin ma shton ....
  nga enderrat me zgjon ....
  zemren ma mbush me gezim sepse flas me bashkatdhetaret e mij ...

  ketu larg rri ne dritare ....
  shikoj pyllin ku drerat hedhin valle ....
  ka bukuri ka qetesi nuk ka balt nuk ngrihet pluhri ...
  cka po me duhet kur me mungon shoqeria ....
  me mungojn rruget me zhurem me gjalleri ......
  me mungojn nje pirje kafe me uj te ftoht buz deti ...
  me mungon me e "embla (gjuha shqip ).....


  ku ti kerkoj rrenjet e tua shqiperi ....
  thell ato jan te mbjella ne gjakun tim ...
  dhe pse jam i merguar ne dhe te huaj ...
  ne brendesi ndiej mall kam trishtim ....


  dallget e adriatikut perplasen ne karaburun ...flladi i llogoras me mall i sjell tek un
  Nuk je i vetem ne kete bote...
  nuk je i vetem me kto lote
  por t'gjith n'emigrim
  ndihemi bosh gjithmone

  Mos ki gajle miku im
  se shume shpejt nje dit do vij
  mbase do kthehemi atje
  t'rrim me familjet tona si perhere

  te pershendes loti.. flm per poezine

  Good_girl flm zemer
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #54
  Proud To Be Albanian Maska e LandOfEagles
  Anėtarėsuar
  30-10-2005
  Vendndodhja
  Al Anbar, Irak
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O malet' e Shqipėrisė e ju o lisat' e gjatė!
  Fushat e gjėra me lule, q'u kam ndėr mėnt dit' e natė!
  Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
  Ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pylle tė gjelbėruar!
  Do tė kėndonj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
  O vendėthit e bekuar, ju mėndjen ma dėfreni.

  Ti Shqipėri, mė ep nderė, mė ep emrin shqipėtar,
  Zėmrėn ti ma gatove plot me dėshirė dhe me zjarr.

  Shqipėri, o mėma ime, ndonėse jam i mėrguar,
  Dashurinė tėnde kurrė zemėra s'e ka harruar.


  Nuk ka asnje fjale qe mundet te me sheroj plaget qe i kam thelle ne zemer, mundohem se koti te largoj mendjen por prap nuk ik mendja aq lehte dhe nuk mund te humb ate mllef qe e kam ne zemer dua te degjoj shqip, te flas shqip, te degjoj nje ze femiu ne shqip por kalojn muaj kur me vie rasti te degjoj dhe te shkel shqip.
  Jetoj dhe punoj ku asnjehere as ne enderr nuk e kam pare dhe kurre as mendja nuk me ka shkuar se do te shkeli token ne Lindjen e Mesme dhe do shetis tere keto shtete dhe keto ane qe vetem ne gjeografi i kam mesuar dhe prekur neper harta.

 15. #55
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Eshte e vertete qe shqiptaret tani kane mundesine e tyre me te madhe per te "Bredhur" neper vendet e ndryshme te botes.. mbase e ndiejme veten me mire ku jetojme.. por prape eshte shume e veshtire.. malli nuk na len te qete.

  Isha ne Shqiperi kete vere.. Sinqerisht ndiesha shume mire ditet e para.. Por me vone u futa nen ate hijen e perjetimit te halleve te shqiptareve.. Papunesia.. Jetesa e dobet.. te gjitha kto me bene te kem frike te kthehem perjetesisht aty..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e vajzaevaleve
  Anėtarėsuar
  20-01-2007
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po cpate mi Zemrushe qe na i hap plaget?!!!
  Shqiperin po e qajm me lot se kur ishim aty nuk e kishim menduar se do kishim kaq maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaall.
  Jam shum mir ktu ku jam por si e Bukura Shqiperi nuk ka .
  Jetoj me shpresen se ndonje dit do te kthehem dhe do ta gjej ashtu si uroj me gjith shpirt.

 17. #57
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pikerisht kjo ishte dhe arsyeja e hapjes se ksaj teme, te shkembejme me njeri tjetrin kujtimet e bukura qe kemi nga Shqipria si dhe te "cmallemi" sa do pak me bashkepatriotet tane..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 18. #58
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,424
  Faleminderit
  2
  35 falenderime nė 33 postime
  MIKRO-PERANDORIA...PLAGĖ QĖ KULLON GJAK SHQIPTAR.---19/11/07
  Qysh nga koha e hapjes sė emigrimit shoqėrija jonė Shqiptare,gjith populli Shqipėtar,pėr herė tė parė shkeli mbi udhė tė pa shkelura e tė pa pershtatura pėr tė.Po ndodhnin dhe do ndodhnin fenomene qė kėrkonin zgjidhje dhe qė hapnin tė tjera shtigje, fusha veprimi, e shtrirjesh tė reja, si nga ana ekonomike dhe nga ajo sociale e politike.Pėr njė moment e humbėn toruan tė gjithė para "Prespektivave tė reja", por shum shpejtė disa e kuptuan se nuk ishin vetėm prespektiva, por ishin mė tepėr njė telash, njė problem qė do nxirrte jo pakė shqetesime,qė do kishte njė ēmim tė lartė jetik,i cili sado jetė tė pa fajshme tė thithte nė vorbullin e ngritur,pėrsėsri nuk do ngopej! Nuk ngopej sepse nuk zgjerohej vetėm barku i fatkeqėsisė,por sa vinte e zgjerohej oreksi keqdashės i ndonjė vėndi imigrues,apo pritės,siē ishte nė rastin tonė konkret mė i afėrti,mė i pėrfoluri,mė i preferuari,mė i gjenduri,mė i dallueshmi,mė i kushtueshmi,mė i pazėvėndėsueshmi,mė pėrfituesi,...gjitoni i veēantė historik Greqia!
  Ėshtė njė ndryshim i madh, tė cilin e kanė thėnė edhe tė tjerė shpesh por, po e theksojmė edhe njė herė,pėr efekt pėrsėritje e rikujtese pėr masėn e gjerė.Ndryshimi i vėndit EMIGRUES dhe vėndit IMIGRUES!P.S.-(Emigrues-njė vėnd i cili nxierr fuqi puntore; Imigrues-njė vėnd qė thith fuqi puntore
  Vėndi EMIGRUES si Shqipėria u detyrua pėr kushte historike ekonomike e politike tė shpėrthente dyert e hekurta tė izolimit disa dekadash,pėr kėrkimin e shtigjeve e mundėsive tė reja zhvillimi,i cili ndodhi nė fakt njė ekstrem,siē ėshtė MBI JETESA.Do ndalemi pėrsėri mė poshtė.
  Vėndi IMIGRUES, nė rastin tonė Greqia,duke pėrfituar nga ky shpėrthim i pandalshėm, shumė shpejtė plotėsoi vėndet bosh qė kishte ekonomia dhe zhvillimi nė tėrėsi.Hapi vėnde tė reja pune ose mė mirė,shfrytėzimi duke parė mundėsinė e krahut tė lirė dhe falas nė shumė drejtime. Shpalli nė vetvete njė farė-MIKRO-PERANDORIE, e pa ligjėruar por shum praktike, duke deklaruar se mund tė bėnte ēfar tė donte me tė tjerėt,aq mė tepėr kur kėta ishin nevojtar me shpresa tė vrara apo tė humbura.Kėtė qė themi,jo vetėm e kemi mbi kurriz prej 15 vjetėsh, por jemi tej-ngopur me njohjen ligjore,me aktet ligjore, tė cilat gjithmonė kanė qėnė nė funksion tė kėtij sistemi,aq negativ, aq shkatėrrues,aq skllavėrues pėr atė pjesė tė emigrantėve shqiptar tė cilėt pėrbėjnė 67% tė gjith imigracionit nė Greqi.Njė vėnd si Greqia, e cila ėshtė pjesė pėrbėrėse e njė komuniteti tė zhvilluar (tė paktėn tė deklaruar tė tillė) siē ėshtė Evropa e bashkuar,ėshtė pjestare aktive nė disa organe vendimarrėse e egzekutive ato qė janė evropiane e botėrore,ėshtė paradoks qė tė lejohet tė instaloj njė sistem ligjor anti-demokratik,siē ėshtė mos njohja e tė drejtave themelore tė njeriut.Por siē e shohim,tek njerzit ndodhin tė gjitha!Kjo nuk ėshtė njė akuzė qė e bėj unė personalishtė se nuk pata ndonjė pėrfitim personal! Kjo ėshtė njė akuzė e mbėshtetur nė fakte tė pa mohueshme dhe e ngritur nga organe kompetente tė zbatimit, tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut, me rėndėsi ndėrkombėtare.Problemi qė shtrohet nuk ėshtė vėnia nė dyshim e qėnies sė njė dukurie,apo fenomeni tė tillė,me efekte negative pėr mbar shoqėrinė njerėzore dhe aq mė konkretishtė pėr pjesėn e prekur direkt tė imigrantėve nė Greqi.Problemi i madh dhe i pa zgjidhur ėshtė se;Ēfar bėjnė shtetet pėrkatėse tė kėsaj pjese imigrantėsh!Nė kėtė grupim bėn pjesė edhe shteti Shqiptar,i cili deri tani, nė mos ėshtė treguar sehirxhi,ėshtė treguar me siguri indiferent e i pa fuqishėm.Kjo ka ndodhur deri tani.Sipas analistėve tė ndryshėm,tė bazuar nė njohjen e mirė tė gjėndjes politiko-shoqėrore tė deri tanishme,tė bazuar nė pėrpjekjet e disa medjeve tė ndryshme pėr tė ndryshuar mentalitetin e klasės qeverisėse,duke u bazuar nė pėrpjekjet e disa organizatave tė veēanta pėrfaqėsuese tė emigrantėve shqiptar me aftėsi tė kufizuara veprimi e tė pa organizuara si duhet,dalin nė pėrfundim se;Tani ka ardhur koha qė ky fenomen,ky qėndrim jo vetėm nuk duhet tė jetė prezent,tė praktikohet e tė jetė jetik,por pėrkundrazi tė dėnohet me mėnyrat e sakta brėnda dispozitave tė caktuara ligjore.Pėr kėtė ka organe kompetente dhe njerėz tė pėrgatitur e tė armatosur ligjėrisht e mendėrishtė.Ka organizma Evropjane qė funksionojnė mė sė miri, por qė ata qė duhet t'i vinin nė lėvizje kėto organizma,nuk kanė bėrė punėn, detyrimet e tyre morale dhe intelektuale karshi shoqėris ku jetojnė.
  Kjo mangėsi ndodh pėr dy arsye tė vetme;
  1-Mos pėrgatitje e kuadrit konkret,mos njohje e ligjeve dhe detyrave!
  2- Pengesė dhe zvarritje e qėllimėshme kundrejt njė shpėrblimi konkret e pėrfitimi material.
  Rasti i dytė ėshtė elementi kryesor i asaj sėmundje shoqėrore qė ėshtė quajtur KORRUPSION.Tė mos ēuditet njeri sepse e dėgjon kėtė.Analizat po tė vazhdojnė, pa tjetėr do na shpien edhe tek personat e korruptuar,sepse ēdo gjė e ka njė emėr,por askush nuk e ka marrė mundimin t'i hyjė kėsaj analize.Kėsaj analize duhet t'i futet shteti Shqiptar,qeverija Shqiptare pėr tė nxierrė pėrgjegjėsin e vonesave ligjore,apo mos respektimin e konventave ndėrkombėtare.E them me forcė kėtė, si emigrant Shqiptar,pa prekur tė drejtat e dikujt kėrkoj tė drejtat e mia,por fatkeqėsishtė apo fatmirėsisht pėr mua se nuk jam i vetėm! Nuk i jap receta asnjė qeveritari por, i jap vėrejtje dhe po t'a di se kush ėshtė, i jap dėnim kapital,sepse po luan me jetėn e fėmijve, tė rinisė,me ėndėrrat e tyre, me jetėn e mijėra familjeve,pleqve,grave,nėnave,vajzave tė reja tė flakura nėpėr rrugėt e Greqisė si plaēkė e vjetėruar, e dalė jasht pėrdorimit.Shumė shkurt u jap tė mė kuptojnė, atyre qė mund tė mė kritikojnė pėr gjuhėn e ashpėr qė pėrdora nė kėtė rast.Ju siguroj se po tė ishte ai person nė kėtė gjėndje, do ishte 1000 herė mė i pa duruar e i pa pėrgjegjshėm pėr atė qė mund tė bėnte.Por emigrantėt shqiptar nuk janė treguar asnjėherė ekstremistė,por janė treguar shumė tė duruar e tė kulturuar.Marrim vetėm njė fakt,nga disa qė janė.Ligjshmėria e shtetit Grek shkruan e zezė mbi tė bardhėmigrantit i jepet pėrgjigje brėnda 45 ditėve nga dita e depozitimit tė kėrkesės;!
  Cili organ shtetėror Grek, Bashki,Prefekturė, e ka respektuar kėtė afat deri tani?
  Nuk mundėn pėr 45 ditė?...Po i falim pėr 60!...Po i falim pėr 80!...Por jo pėr 365 ...dhe 730 ditė!!!Dhe nė fund e marrin tė skaduar!Duhet tė themi edhe njė tė vėrtetė tjetėrreqia pretendon se ju ka dhėnė mundėsi ligjėrimi imigrantėve!Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė.E vėrteta ėshtė se;Tė gjithė imigrantėt nė Greqi e kanė blerė dhe po e blejnė lejen e qėndrimit!Themi lejen e qėndrimit..Jo lirinė!Lirinė akoma nuk jua kanė shitur!
  E thamė mė lart se do kthehemi nė temėn e MBIJETESĖS!Kėtė nuk e thamė as pėr romantizėm,as pėr diplomaci por ėshtė njė fakt konkret, tė cilin pamvarsisht se e vuajnė tė gjith emigrantėt nė kurrizin e tyre nė jetėn e pėrditėshme,prapė ėshtė mėse e vėrtetė se nuk e kuptojnė tė gjithė si tė tillė.Nga ana e kundėrt,ata qė ndjekin njė politikė tė tillė,qė instaluan njė sistem skllavo-pronar dhe e pagėzuan ndryshe pėr tė fshehur qėllimin e vėrtetė,pėrsėri i tradhėtoi praktika dhe stadi i zhvillimit tė shoqėris sė sotme.Kėshtu qė dolėn zbuluar ligjėvėnėsit,pamvarsishtė emrave konkret tė pėrgjegjėsisė sė 1-shit!Kush studion historinė, e ka tė qartė lindjen dhe perėndimin e sistemeve e rendeve shoqėrore.Mos t'i duket e tepėrt dikujt,po tė bėja njė ndėrhyrje tė vogėl, duke sjellė nė kujtesė, shumė shkurtė, rritjen e lavdisė e tė zhvillimit tė Romės sė lashtė,aqė e pėrfolur pėr nga veēorija e zhvillimit tė rėndėsishėm klasor e historik.Mbeti nė histori si e veēantė dhe e pa pėrsėritėshme.
  Nė shekullin e parė pas e.r.s.( pas krishtit) Roma mori njė zhvillim tė madh pėr kohėn,nė ekonomi,kulturė,art e teknologji.Kėtė e arriti duke skllavėruar e vėnė nė zinxhira mijra e miliona skllevėr.Duke shfrytėzuar krahun e tyre tė lirė kundrejt njė shpėrblimi mospėrfillės.Duke i ndaluar me ligj tė drejtėn e ankimit tė ēdo skllavi nėn vulėn e skllavėrisė.U deshė tė kalojnė mė shum se 2 shekuj e gjysėm afėrsishtė qė tė shpėrthenin kryengritjet tė cilat sollėn shkatėrrimin e pa tjetėrsueshėm tė Romės.Ėshtė interesante vėrtetė, por historia pėrsėritet.Ėshtė vėrtetė habi,pėr ata qė e kuptojnė, se kush e nxori nga sirtari dhe serviri njė skllavopronari tė re, duke e shkundur e fshirė pluhurin e historisė e tė kohės!E servirėn t'i shikojnė tė mirat e pasurimit tė shpejtė, duke mos llogaritur dėmin e madh qė i bie shoqėris sė sotme.Ėshtė njė lloj me tregėtin e pluhurit tė bardhė, apo tė mishit tė bardhė,siē quhen sotė, tė cilėt tė japin mundėsin e vėnies sė njė pasurie tė madhe e tė shpejtė,duke mos llogaritur dėmin e madh qė i bie mbarė shoqėrisė!
  Kjo po ndodh konkretishtė tani nė Greqinė "Moderrne" ose mė drejtė tė kohės moderrne,sepse ka kohė ta kapė moderrnizimin! Greqia e sotme ka 15 vjet e sigurtė, qė shfrytėzonė mė tepėr se 1 milion imigrant nga vėnde tė ndryshme tė botės, duke ju vėnė atyre kushte, tė cilat prekin direktė tė drejtat e njeriut!Duke qėnė nė kundėrshtim tė hapur me kartėn e tė drejtave tė njeriut dhe me konventėn ndėrkombėtare! Dhe gjithė kėtij sistemi skllavėrues i ka vėnė emrin DEMOKRACI! Me tė vėrtetė bota ėshtė kaq injortante,kaqė naive sa t'a besojė si tė vėrtetė kėtė? Duke mos marrė parasyshė se njė imigrant, i paisur nga kjo klasė sunduese politike, me njė VEVEOSI,ėshtė i privuar nga shumė tė drejta? Kjo nuk mjafton tė ēojmė para pėrgjegjėsisė, nė bangon e tė akuzuarėve sotė nė kėtė kohė qė jetojmė,njė politikė tė gabuar e antinjerėzore,sado individualiste qoftė ajo? Si e me ēfar tė drejte e ēojė bota Millosheviēin nė Hagė?E pra,regjimi totalitar e skllavopronar lulėzon nė Greqinė e sotme dhe ne fatkeqėsishtė jemi bashkėkohėsit e tij historik! Kjo thirrje u drejtohet tė gjithė emigrantėve Shqiptar dhe qeverisė Shqiptare nė gjuhėn shqipe.Ka ardhur koha tė zgjuhemi dhe ta shohim njėri-tjetėrin nė sy.
  Vetėm tė bashkuar flasim mė fortė se kaq.
  Danel Cana

  THIRRJE E HAPUR
  Drejtuar gjithė emigrantėve shqiptar kudo qė ndodhen por nė veēanti ne Greqi ,Itali, Gjermani e nė vėndet e tjera Evropės.
  Drejtuar gjithė organizmave shtetėrore,Shqiptare,Greke dhe ato Evropiane.
  Drejtuar gjithė medieve,pėr qėllim publikimi.

  Shqetėsimi kėtė herė ju vjenė nga njė shoqatė shumė e madhe nė Greqi,e cila ėshtė LSHSHG-(Lidhje e shoqatave Shqiptare nė Greqi).Mbase edhe kini dėgjuar,sepse kjo organizatė ėshtė mė aktivia nė konstatimin dhe kėrkimin e plotėsimit tė tė drejtave qė ju takojnė Emigrantėve Shqiptarė nė Greqi.
  Siē mund ta dini,mundėsitė tona janė tė kufizuara nga legjislacioni dhe nga vetė gjėndja konkrete.Pėr kėtė punė kėrkojmė ndihmėn e organit mė tė lartė legjislativ tė shtetit tonė mėmė,siē ėshtė "Parlamenti".
  Mendojmė se tashmė ka kaluar fazėn e tranzicionit dhe ka gjetur vetė-veten!Duke njohur tė drejtat,detyrat dhe mundėsitė,kėrkojmė tė ndihmojė njė pjesė tė trungut tė vet,qė ėshtė e barabartė me 1/4 e numurit tė popullsisė sė regjistruar nė Shqipėri.Kjo masė kaq e madhe,e cila juridikisht ėshtė nė gjėndje tė nxierrė pėrfaqėsuesit e sajė ligjor,kėrkonė nga parlamenti Shqiptar ndėrhyrjen ligjore tė vendosur, jashtė korrnizave burokratike dhe kompromentuese.
  Kemi ėndėrruar pėr njė demokraci me fytyrė e ngjyrė shqiptare! E jo pėr njė demokraci ku tė zėne vėnd vjedhja, korrupsioni, prostitucioni ,shitja e fėmijve, e njė sėrė tė kėqiash qė e kanė mbledhur njeriun shqiptar tė bėhet sot njė grusht.
  - Mė thoni pse kaq tė pa fatė ne shqiptarėt, qė punojmė e jetojmė, nė njė vend qė, edhe pse e ndanė njė vijė kufiri me Greqinė,jemi bėrė sikur na ndajne detra e oqeane?
  - Nuk ka mjaftuar zhukja e 502 femijve vetėm nė katėr vjet ? (1998-2002)
  - Zhdukja pa lėnė gjurmė, e qindra shqiptarėve nga policia, apo individė me frymė fashiste, qė prodhon politika e disa qarqeve tė caktuara Greke apo,...Entusiazmi,,i ushtarėve Grekė, kur thonė :''I shikoni ata?/ Janė Shqiptarė,/ Me zorrėt e tyre,/ Do bėjmė litarė?
  Fyerjet, pėrbuzjet , e tė tjera probleme , pėr njė dekadė e gjysėm tė qėndrimit nė kėtė vėnd, mbahen pengė mbi 650 mije shqiptarė, me tė famėshmet "karta te ngjyrosura" qė u thonė VEVEOSI !
  Me forcėn e shpirtit nė tė ftohtė e nė tė nxehtė, emigranti shqiptar ka thirrur : "Na ndihmo o Shtet",Mirėpo shteti i ynė, nuk ka kohė tė merret me shtetasit e tij!...As edhe i duhet shumė tė dijė sa dhe ku i ka !!
  Nė cilėn nga komunitetet e huaja gjenė intelektualė, me tituj e grada shkencore si tė komunitetit shqiptar, qė bėjnė punė tė rėndomta, pėr tė jetuar ?
  Aqė e vėrtetė kjo sa qė edhe njė ish ministėr ka ushtruar detyrėn e rojes sė objektit !
  A e di ti o shtet, se emigrantėt po shkojne drejtė shpėrbėries si komb? Dhe se familjet shqiptare vuajnė nga plagėt e dhimbjes sė madhe?
  Fėmijėt e lindur nė Greqi apo tė rriturit janė privuar jo vetėm nga e drejta e njohjes sė Atdheut ,por edhe e vėndit ku ata janė lindur e rritur, sepse "duhet tė kesh lindur grek qė tė jesh grek !" Siē thotė Prefekti Selanikut, zoti Panajotis Psomiadhis, "dashamirės" i Shqipėrisė dhe shqipėtarėve!
  Se prindėrit e moshuar po e kalojnė kėtė fundė jete pa gėzuar me femijėt e tyre, pėr tė mos thėnė qė mjaft prej tyre nuk prehen tė qetė !
  Vėllezėr e motra kudo qė jeni, por nė veēanti nė Greqi! Ka ardhur koha t'i themi: Mjaftė durimit tonė! Qė njerzit e vendeve pritėse, nė veēanti Greqia ,nuk po e kuptojnė si tolerancė, qė siē dihet, mbart kulturė, por si triumf i realizimit tė nėnėshtrimit, qė mbartė politika e nxitur nga racizmi e ksenofobia, deri nė kupolat e shtetit . .!
  Ėshtė faktė se emigrantet shqiptarė kudo qė janė, i pėrkasin asaj shtrese tė popullsisė mė tė emancipuar, nė raportė me pjesėn tjetėr, sepse migrimi i'u dha mundėsinė tė itergrohen nė njė shoqėri tė civilizuar.
  Mirpo kur flasim pėr njė "klime jo favorizuese", qė ekziston sot pėr ne shqiptarėt e Greqisė, psenė duhet ta kėrkojmė tek politikat e ndjekura deri me sotė nga shteti i ynė dhe institucionet qė e pėrbėjnė atė, tė cilat vazhdojnė tė mos jenė ndikuese pėr rritjen e imazhit, pėr Shqipėrinė dhe pėr emigrantėt shqiptarė kudo qė ndodhen, por nė veēanti nė Greqi !
  Shqiptari ėshtė pėrpiekur tė afirmojė vehten, ashtu siē ėshtė nė tė vėrtetė, i zgjuar e punėtor, i dashur e njeri i besės, i preokupuar dhe mjaft i rregullt nė itergrimin e shoqerisė sė vendit pritės. Na vjenė keqė qė disa nga vėndet pritėse, e nė veēati fqinji jonė mė i afėrt, siē ėshtė Greqia, nuk do t'ia njohi kėto veti ! E megjithatė, i rėnduar aqė shumė moralisht e psikollogjikisht, ai prapė di t'i jetė mirenjohės kėtij populli e shteti, qė na u ndodh pranė kur ne kishim mė shumė se kurrė nevojė !Na strehoi e punėsoi .
  Por kurrėsesi ne emigrantėt Shqiptarė nuk mundet tė pajtohemi me ligjet qė nxierr ky shtet pėr ne emigrantėt, qė kapėrcejnė ēdo kufi tė shkelies sė tė drejtave tė njeriut !
  Ėshtė e vėrtetė qė ne i shkelėm disa nga vendet e E vropės si tė pa ftuar, nga nevoja pėr tė mbijetuar njė jetė mė tė mirė! Por kjo nuk do tė thotė qė tė shfrytezohet ky rast! Pėr t'i shfrytėzuar kėta tė pa fatė, siē po ndodhė nė vėndin me emigrimin mė tė madh tė shqiptareve ,qė populli i tij vetė e ka provuar dhe e di ē'ėshtė emigrimi! Ka qėnė interesi i dyanshem ekonomik, e mė tepėr i vendit pritės, qė shqiptarėt tė jenė tė pranishėm nė ē'do gurė themeli, tė lagur me djersėn e me gjakun e tyre.
  Nuk janė pak, 550 shqiptarė tė aksidentuar vetėm nė sektorin e ndėrtimit, qė dergjen pa as njė ndihmė e shpresė, nė kurriz tė familjeve tė tyre tė varfėra! As edhe pak ,15-16 vjet qėndrimi nė Greqi e sotė nuk denjohet tė jepet njė leje qendrimi e rregullt!
  Organizatat apo shoqatat e ndryshme shqipėtare ,qė janė krijuar kudo nė botė, por nė veēanti nė vėndet pritėse me fluks mė tė madh shqiptar, siē ėshtė Greqia, si dhe mjaft intelektualė tė ndershėm janė pėrpiekur tė krijojnė imazhin e dashurisė dhe miqėsisė midis dy popujve e vendeve tona.Ato kanė ndikuar jo pakė pėr njohjen e perlave kulturore tė dy popujve e vendeve ku ato veprojnė, Kanė shėrbyer si ura tė lidhjes sė miqėsisė midis tyre.Mirėpo zėri i tyre jo sa duhet ėshtė dėgjuar.Problemet e tyre nuk janė pėrfillur nė veēanti nga vendi pritės e pastaj nga shteti i ynė.
  Vėllezėr e motra ! Kush nga ne emigrantėt kėrkon dhe ėshtė i qetė ta kalojė jetėn larg vatanit e njerėzve tė zemrės? Tė boshatiset nga ėndėrrat e fėminisė e tė katandiset nė njė rini tė vyshkur?
  Kush ??
  Prandaj ne kėrkojmė njė zėri qė, emigrantėt shqiptar kudo qė ndodhen por nė veēanti nė Greqi, tė mos privohen nga as njė e drejtė qė buron nga ligji themelor,Kushtetuta Republikės sė Shqipėrisė dhe karta e tė drejtave tė njeriut .
  -- Kėrkojmė pėr rastin e Greqisė:
  1 - Legalizim pa as njė kushtė tė shqiptarėve qė kanė mbi njė dekadė e gjysėm nė Greqi .
  2 - Tė hiqet ndėrvarija e rinovimit tė lejes sė qėndrimit nga ekzistenca e njė numuri tė caktuar ensimash, me pėrjashtim tė atyre qė nevoiten pėr librezėn shendetėsore.
  3 - Tė hiqet kushti pėr tė ardhurat nė lidhje me bashkimin familjar.
  4 - Asnjė pengesė pėr ata qė kėrkojnė ushtrim tė aktivitetit tė pa varur.
  5 - T'u jepet nėnshtetėsia Greke fėmijėve qė lindin nė Greqi.
  6 - Tė ndalohet deportimi apo marrja e masave kundėr emigrantėve tė mitur.
  7 - Fėmijėt e emigrantėve qė studiojnė nė Greqi, apo perfundojnė studimet nė sistemin arsimor grek, tė perfitojnė automatikisht leje qėndrimi me afat tė pa kufizuar.
  8 -Tė mos privohen nga asistenca sociale (Epidhoma) studentėt e emigrantėve si deri mė sotė.
  9 - Tė zbatohet konventa pėrkatėse e Keshillit tė Ervopės, pėr ushtrimin e sė drejtės pėr t'u zgjedhur, e pėr tė zgjedhur pėr pushtetin lokal, e tė tjera probleme qė parashikojnė organizmat e Bashkimit Evropian pėr tė drejtat e njeriut.
  10 - Fėmijėt Shqiptarė nuk duhet tė privohen nga mėsimi i gjuhes shqipe si deri mė sotė .Nė shkollat greke, komuniteteve t'u jepet e drejta e dy apo mė shumė orėve nė javė e mesimit tė gjuhės sė tyre .
  Prandaj ēdo emigrant shqiptar ka tė drejtė tė protestoi me tėrė forcėn e shpirtit, pėr mungesėn e dorės sė ngrohtė tė shtetit ndaj emigrantėve Shqiptarė,pėr keqėsimin e kushteve nė kėtė njė dekadė e gjysėm.
  Sotė mė shumė se kurrė ka ardhur koha t'u themi njė herė e pėrgjithmonė ndal, bėmave tė kėqia pėr Shqiperinė e shqiptarėt kudo qė janė.
  Edhe ne si pjesė e njė populli tė dalė nga portat e dhimbjeve tė mėdha, kėrkojmė tė stolisim atė qė ėndėrron njerzimi nė kėtė mijėvjeēar tė ri,lirinė dhe demokracinė.
  Shkatėrrimi mė i madh vjen atėherė kur, gjėrat serioze nuk merren seriozishtė.

  Lidhja e Shoqatave tė Emigrantėve Shqipėtar nė Greqi

 19. #59
  £u & £i Maska e xlindax
  Anėtarėsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  32
  Postime
  734
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja Lexo Postimin
  Shumica e shqiptareve sot ndodhen ne emigrim.. Do te doja te hapja kete teme per te pare se si do te shpreheni ju, se si e ndieni ju veten tuaj larga atdheut tuaj....

  Une jam zemrushja dhe jam larg atdheut tim prej disa vjetesh... Me mungon shume cdo gje e vendlindjes sime madje edhe te shkruaj shqip.. Prandaj mbase me pelqen me shume te shrkuaj ketu dhe ne chat.. Pse me pelqen?... Sepse kam mall, shume shume mall per vendlindjen time; per njerezit e mi.

  Do te doja te beja nje pershendetje per te gjithe shqiptaret kudo jane dhe ju uroj sa me pak halle paci ne vend te huaj.....

  Ju lutem flisni sa me hapur per jeten tuaj. Le te jete nje sofer kjo per te gjithe emigrantet kudo qe jane

  Ju pershendes nga zemra te gjitheve
  M pelqeu menyra si ke shkruar... bukur!
  Persa me perket e ndiej veten mire ketu ku jam (pothuajse gjithmon, kur mendimet nuk me rrembejn nga realiteti) Ndonjeher mendoj se shpia ime eshte ketu, atje me duket vetja jasht vendi, kalojn vitet, ndryshon menyra e te jetuarit e....boooooooh! Un jam gjithmon e me konfuse...
  Ogni xsona che passa nella mia vita č unica...
  Xkč lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Zemrushe! Nuk ka organ mė i fortė se zemra qė i pėrballon tė mirat edhe tė tjera. Nėse viziton Shqipėrinė, merr me vete virtytet mė tė mira kombėtare, mbjelli pėr rreth aty ku jeton. Ato do tė reflektonin nė Ty dhe rrethin tėndė. Do bėhėsh e famėshme, si dhe do tė krijosh njė Shqipėri tė vogėl nė atė rreth.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 2. Ēfare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 3. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
 4. Bashkėpunoni me forumin shqiptar
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 03-11-2003, 07:55
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-08-2002, 13:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •