Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 130

Tema: Mistere

 1. #41
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  E kisha ate merak qe do i kisha postuar ato foto me pare po sme kujtohej se ku dhe pertova te kontrolloja.
  Ate praktiken e deformimit te kafkes e di. E kane patur dhe egjyptianet qe lidhnin pjesen e siperme te kokes deri sa ju zgjatohej. Madje per njeren nga ato kafkat elipsoide mendohet se ka qene e nje egjyptianeje po spo e gjej dot si material dhe kam shume kohe qe i kam ato foto ne pc.

 2. #42
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Sa gjeta dicka qe mund te jete me interes per te njejten teme. Mu duk me shume rracional si material.

  Kafka Inkase  Keto kafka u fotografuan nga Robert Connolly ne njerin prej udhetimeve te tij neper bote gjate te cileve ai mblidhte materiale mbi civilizimet antike. Zbulimi i kafkave te pazakonta ishte dicka e papritur.
  Te dhenat per kafken jane te paplota dhe kjo eshte e vlefshme dhe per moshen e tyre, kontekstin ne lidhje me humanoidet e tjeter si dhe vendndodhjen e tyre. Te gjitha keto, perfshi dhe origjinen jane shume te veshtira te percaktohen.
  Disa nga kafkat jane shume te vecanta sikur ato ti perkisnin nje specie komplet ndryshe, larg te qenit te ngjashem me homosapiens. Gjeja e pare qe te terheq vemendjen eshte forma dhe madhesia e kafkes ne te gjitha mostrat.
  Jane kater grupe te ndryshme qe paraqiten me foto. Per efekt studimi ato u mbiquajten "konike", "jack-o-lantern" ose "J" dhe "M" qe bazohen ne formen e kafkes, pervec te pares qe ka mundesi te jete me e hershmja dhe qe e kam quajtur "premoderne".

  Kur disa nga keto foto (dy te parat) u postuan ne ComuServe me shume se nje vit me pare (materiali duhet te jete relativisht i vjeter. Ne mos gabohem rreth vitit 1995), pjesa me e madhe e njerezve supozuan qe ato paraqisnin nje shembull te shtrengimit te kokes (sic e permende dhe ti banished), praktike kjo shume e njohur ne Nubi, Egjypt dhe kultura te tjera te lashta. Problemi me kete teori eshte qe ne brendesi te kafkes per te cilen po flasim, ndonese e perzgjatur dhe me pjesen fundore te pjerret, ballin e sheshte, kane te njejten kapacitet si kafka normale njerezore; ndryshimi i vetem eshte qe forma eshte arritur nepermjet nje deformimi frontal dhe anesor.

  Keto ne fakt jane me shume te ngjashme me tipin e pare te kafkes (premoderne) me pjesen e mbrapme te rrumbullaket sesa me llojin konik. Llojet e kafkes ne forme konike nuk jane gjetur midis kampioneve normale te kafkave te shtrenguara.
  Kafka e pare paraqiste probleme. Pjesa ballore dukej sikur i perkiste nje individi te familjes se Neandertalit por nofulla e poshtme ndonese me e beshme se ajo e nje njeriu modern, kishte nje forme dhe karakteristike akoma me moderne. Forma e kafkes nuk ka asnje krahasim me Homo Erectus, apo llojin e Neandertalit dhe as me ate te njeriut modern. Jane te pranishme disa karakteristika minimale te Neandertalit si psh vargu ocipital ne pjesen e poshteme te kafkes ndersa karakteristika te tjera flasin me shume per ate te Homo Erectus.

  Kendi i poshtem kafkor eshte me i pazakonti. Ne kete rast nuk mund te perjashtojme mundesine e nje individi te deformuar por eshte shume e pazakonte qe kendi i pjeses ballore te kete nevoje per nje modifikim te nofulles se poshteme ne procesin e rritjes per ti ngjare nje lloji te njeriut modern qe i projektohet nje mjeker rrethore. Pergjigja duket te jete ajo qe kjo kafke i perket nje perfaqesuesi te nje lloji njeriu premodern qe nuk njihet nga shkenca.

  Sic eshte e njohur nga krahasimi me kafken e njeriut modern, kapaciteti kafkor eshte karakteristika e njeriut modern. Kjo nuk eshte aspak nje surprise pasi Neandertali i vonet dhe njeriu modern i hershem (ai i Kromanjonit) kishin kapacitet kafkor me te madh (te dyja palet nga 1600-1750 cc) se njeriu i sot qe ka nje mesatare prej 1450 cc. Zvogelimi i kapacitetit kafkor (qe ka ndodhur krejt papritur ne speciet e njeriut modern mbas vitit 10500 P.E.S.) eshte nje enigme me vete dhe nuk i perket temes qe kemi ketu.

  Jo me pak enigmatike eshte fakti qe cfare ben nje perfaqesues i llojit premodern human ne kontinentin e Amerikes se Jugut. Sipas antropologjise ortodokse, kjo kafke nuk ekziston sepse nuk ka mundesi. Tekstet shkencore e datojne pranine e njeriut ne Ameriken e Veritu rreth vitit 35,000 P.E.S. dhe shume me vone per Ameriken e Jugut. Ky konkluzion bazohet ne supozimin e teorise se shperndarjes. Te vetmit humane qe pranohen se kane hyre ne kontinent jane ata te anatomise moderne. Ka disa burime te tjera qe e vendosin klasen njerezore ne te dyja Amerikat shume kohe me pare dhe kjo e bazuar ne nje numer te konsiderueshem gjetjesh jo normale por kjo nuk pranohet nga akademiket te cilet ngulmojne ne nocionet e tyre te hartuara prej kohesh. Natyrisht keshtu eshte me e sigurt.
  Kafka "premoderne" (qe eshte kjo siper) dhe tre speciet e tjera qe vijojne u gjeten ne rajonin Paracas, Peru. Jo domosdoshmerisht do te thote se kane lidhje me njera tjetren. Ka disa mundesira qe "premoderni" ne fakt te jete nje pararendes i llojit "konik" por duke qene se nuk kemi asnje te dhene analize atehere konkluzioni i mesiperm mund te konsiderohet vetem spekulativ.

  Lloji "konik" eshte shume i pazakonte per shkak te formes kafkore. Ketu kemi tre specie qe perfshijne mundesine e nje deformimi te rendomte ose artificial (Nubianet kane patur nje tradite te tille ne nje numer te madh individesh). Ato kane karakteristika individuale pergjate gjithe permbajtjes morfologjike. Nuk ka asnje dyshim qe ato kane lidhje me njera tjetren dhe kjo mundesi paraqet nje lloj te vecante te llojit Homo ne mos nje specie komplet te ndryshme.

  Krahasimi i K1 me ate te nje njeriu modern ka disa pasaktesi te vogla qe shkaktohen nga nje shkalle shtrembrimi kur e rrotullon kafken. Sic eshte e qarte nga K2 dhe K3, kendi i pjeses se poshteme te kafkes nuk devijon nga ai normale. Por ne pergjithesi proporcionet jane korrekte.

  Ndersa madhesia e zgavres kafkore eshte e qarte per te treja fotot. Nga hapesira mund te perllogaritet qe kapaciteti minimal kafkor eshte 2200 cm kub por vlera mund te jete me e larte, 2500 cc. Forma e kafkes mund te jete nje pergjigje biologjike - - nje mekanizem i mbijeteses se species -- per te zmadhuar masen trunore pa rrezikuar te cohet specia drejt zhdukjes dhe per te mbajtur shendetin biologjik te mbareshtimit te pa prekur.

  Sidoqofte meqe ne nuk i shikojme perfaqesuesit e "kokes konike" ne rradahet e popullates moderne, dicka i ka penguar ato te shumoheshin dhe shperndaheshin sic ndodhi me rastin e njeriut modern.
  Lloji i kafkes "J" paraqet te tjera probleme. Eshte nje ekuivalent i kafes moderne por me disa faktore disporporcionale. Zgavrat e syve jane pothuajse 15 % me te medhaja se ato ne popullsine moderne.
  Dhe sidomos e vecante eshte madhesia e zgavres kafkore. Sasi e llogaritur tregon nje kapacitet nga 2600 ne 3200 cc.

 3. #43
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Gjeta dhe nje informacion fare te vogel per ate kafken me brire.  Human Skull ne French Museum, Philadelphia

  Kafka njerezore me brire jane zbuluar ne nje varreze ne Sayre, Bradford County, Pennsylvania ne vitin 1880. Briret zgjatoeshin rreth 5 cm mbi vetulla ndersa skeletet te cilave i perkisnin ishin 7 kembe te gjate (210 cm) por pervec kesaj anatomia e tyre ishte normale. Mbas llogaritjeve doli qe trupat ishin varrosur rreth vitit 1200 te eres sone. Zbulimi u be nga nje grup antikuarianesh me reputacion, perfshi ketu dhe Dr G.P. Donehoo si dhe dy profesoret A.B. Skinner i American Investigating Museum dhe W.K. Morehead i Phillips Academy, Andover, Massachusetts. Kockat u derguar ne American Investigating Museum ne Philadelphia nga ku me vone u deklaruan se ishin vjedhur dhe nuk jane pare me.

 4. #44
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga banished
  Si cdo gje e panjohur, edhe piramidat permbajne "misterin" e tyre.
  Misteri sillet kryesisht rreth te njohurave qe nuk arrihen te shpjegohen, psh, permasat e piramidave. Eshte me teper arsyetimi deduktiv i bazuar teresisht ne njohurite dhe mentalitetin e sotem i cili i hedh "spec djeges" misterit.
  Psh, eshte mese normale qe te linde pyetja: Pse te behen ndertime kaq kolosale, nese aresyeja e vetme paska qene varrimi? Ne epoken qe jetojme sot, eshte e pamundur te konceptohet qe psh, presidentit Bush t'i ndertohet nje varr kaq madheshtor; mbi te gjitha, nuk do te kishte kuptim dhe do te konsiderohej si humbje gjenuine e kohes...
  Kuptohet, sa me e pakuptueshme te jete ndermarrja, aq me i madh behet misteri. Nderkohe qe fantazia e njeriut zhvillohet ne kanalizime te reja, shpeshhere pjese te kesaj fantazie i vishen edhe "mistereve" tashme te bujshme; piramidave.
  Teletransporti? Sfidon cdo ligj te fizikes, konceptualisht i mundshem, por, mbetet vetem ne koncept. Gjithsesi, pamundesia dhe me teper kotesia e zberthimit te piramidave gur me gur, i le vend cdo lloj abuzimi dhe spekulimi. Si ne cdo epoke te njerezimit eshte normale qe te kemi fantaziste qe i egzagjerojne gjerat dhe i shtyjne ne ekstreme, duke u munduar t'i nxjerrin sa me te mistershme bindjet e tyre. Aresyetimi dhe menyra e llogjikimit prej tyre, ekstremizmi fanatik qe tregojne te mbush akoma me teper mendjen per te mos ndermarre asnje lloj hapi tjeter per studim te metejshem shkencor, sidomos te tipit eksperimantal.
  Piramidat jane ndertime te tipit me te thjeshte te mundshem; imagjinoje ku do te shkonte spekulimi i ketyre mendjeve sikur te gjenin ndonje "gratacele" te se shkuares, e lere me ndonje objekt qe mund te kete lidhje me teknologjine!
  Pse shkruaj ne kete menyre?
  Nuk eshte aspak per aresyen se jam konservator, por sepse gati 99% e "fakteve" qe prezantohen si te mistershme prej te tilla zerave, jane 100% rrena te pastra dhe fryt fantazie; qe te gjitha keto te fundit kane nje vektor te perbashket, me drejtim pasurimin personal.
  Studjuesi me i madh i piramidave sot per sot, ai qe fle neper piramida, Zahi Hawass(dhe ekipi i tij), nuk ka vene re asnje lloj misteri ne to. Studimi vazhdon jo per te zbuluar anet ezoterike(qe edhe nese ka, kufizohen teresisht ne bestytenite e egjiptianeve te lashte), por per te hedhur drite ne historine e tyre, fakte te reja, te payshtura dhe te painfektuara nga mendjet e mbrapshta.
  Kjo teme mund te zgjatet shume dhe do ishte e pamundur te paraqiteshin ato qe dihen per piramidat. Sa shkenctare dhe studiues ka, po aq ka dhe teori per ndertimin dhe funksionimin e tyre dhe sidomos per jetegjatesine e tyre. Do perpiqem te jap nje pasqyre te vogel fare te ngjarjeve te fundit dhe se cfare eshte zbuluar ne piramida dhe zonen perreth dhe qe ka relativisht lidhje dhe me shkrimin e fundit timin per piramidat, ose me sakte Misteret e Piramides.
  Mendimi kryesor dhe ai i mbeshtetur nga shkenca e sotme (te pakten ajo qe aplikohet per shumicen, jo ajo qe zhvillohet mbrapa perdeve te heshtjes) eshte qe piramidat kane nje moshe mestare rreth 4500 vjecare. Fillimi i ndertimit te tyre i atribuohet dinastise se katert (pa llogaritur ketu projektet ekzistuese te piramidave te tjera te filluara nga faraoni Sneferu)qe eshte drejtuar nga faraoni Khufu ose sic njihet ne termin grek, Keopsi i cili ka mbreteruar nga viti 2589-2566 p.e.s. Khufu ose Keops (djali i Sneferut) ka hyre ne histori si ndertuesi i Piramides me te Madhe ekzistuese, asaj te Gizes ose sic quhet ndryshe per nder te ndertuesit te saj, Piramida e Keopsit.
  Gjithmone me ka terhequr lashtesie si histori perfshi ketu dhe monumentet e saj por kur vjen puna per Piramidat, ajo qe te shfaqet para syve eshte nje mrekulli e vertete. I kam lexuar me vemendje qe i vogel historite dhe legjendat per piramidat dhe deshira ime me e madhe ka qene ti vizitoj ato. Vite me vone me kujtohet ndersa kisha filluar te interesohesha per mistere te ndryshme qe na rrethojne, paranormale (perfshi ketu dhe ufologjine) rastesisht gjate leximit te nje materiali mbi civilizimet e lashta gjeta te nenvizuar dicka nga Ajnshtajni mbi piramidat qe do e shkruaj ne origjinal: It is currently proposed that the first homo sapiens sapiens, indistinguishable from us, lived over 160 000 years ago, and maybe 250 000 years back. In that time, a dozen great global cultures could rise and disappear. At least one having done so is not improbable, especially since the ancients firmly believed it was so. It is my view that Giza is likely a very big, very durable, obvious, and well planned calling card, saying, sorry we missed ya. We were here, look what we could do. It is not at all a fact that we are the first global culture, or the first technically advanced. I see lots to support the opposite, OOParts for example. There may have been ETs, but they are not necessarily the answer, we could have done it ourselves. 250 000 years can house alot of Einsteins, Thoths, or Merlyns.

  Ai thjesht shpreh nje mendim disi retorik mbi te kaluaren e njerezimit dhe evolucionit si dhe idese qe piramida mund te jete ose jo e ndertuar nga jashtetokesore. Por nderkohe ideja e tij qe une perceptoj eshte qe ndertimi mund ti atribohet edhe nje civilizimi shume te vjeter, tashme i zhdukur dhe i fshire teresisht nga memoria kolektive e civilizimit tone. Kjo ide me terhoqi shume dhe filloja te lexoja materiale qe jane kontroversiale dhe qe nuk ndjekin linjen fanatike te shkences ortodokse. Autore te shumte si von Daniken, Hacock, Stitchin etj kush me shume e kush me pak kane ngritur teorite e tyre duke bere nje analize te fakteve te fundit dhe shtruar perpara masave nje ide te re mbi ndertimin, funksionimin dhe moshen e piramidave (te cilat jane mbi 90).
  Pikepyetjet jane te shumta dhe shpesh pasohen me nje "lufte" te vertete midis egjyptologeve qe i rrine statik shkences se sotme dhe atyre qe ne analizen qe i bejne piramidave nderthurin legjendat, nje interpretim te ri te hieroglifeve, memories se larget kolektive mbi nje fatkeqesi globale mijera vjet me pare, gjeometrise se shenjte ose sic e quajne ndryshe (sacred geometry), numerologjise etj. Natyrisht kategoria e dyte perdor shume referenca nga egjyptologet por nuk i ndan ato sic ben shkenca por i le bashke me faktet dhe te dhenat e tjera qe kundershtojne idene qe piramidat jane ndertuar nga njeriu ne menyren qe pretendohet ose edhe te vete faktit qe piramidat jane ndertuar apo jo nga njeriu.
  E keqja me egjyptologjine eshte qe ata jane shume fanatike kur vjen puna tek teorite qe shtrohen dhe nuk levizin kollaj nga profili i tyre pasi kjo ne rradhe te pare kercenon direkt ekzistencen e egjyptologjise "shkence" dhe se dyti kercenon direkt ata qe kane ngritur reputacionin e tyre shkencor me studime dhjetra vjecare. Deri me sot ndonese ka nje mendim te pergjithshem ne rradhet e egjyptologeve qe interpretimi i bere i heiroglifeve ka probabilitet te madh qe te mos jete i sakte, fatkeqesisht nuk ka asnje linguist qe te kete arritur te argumentoje me fakte perkthimin e gabuar te hieroglifeve dhe zerat e dobet qe jane ne favor te kesaj ideje mbyten shpejt dhe pa veshtiresi nga kompetentet qe i qendrojne besnike figurave dhe interpretimit te bere.
  Megjithate sado te faktohen si teori sado qe te provohen shkencerisht, mendimi total edhe ne rradhet e vete shkenctareve eshte qe Piramidat dhe ndertimi dhe sidomos funksioni i tyre eshte teresisht nje mister i madh.

  Rasti qe une dua te shqyrtoj me shume dhe do perpiqem qe ti bej nje pasqyrim sa me korrekt eshte ai i Piramides se Madhe te Gizes. (Jane tre piramida ne Giza. E para sipas egjyptologeve eshte ndertuar nga Khufu, e dyta nga djali i tij Khafre dhe e treta nga djali i ketij te fundit, Menkaure). Teoria kryesore e ndertimit te piramidave eshte perdorimi i tyre si varr per Faraonet. Kjo ide ka ekzistuar prej viteve te tera deri ne momentin kur u arrit te penetrohej ne Dhomen e Mbretit ku shpresohej te gjehej mumja e Keopsit por cuditerisht sarkofagu ishte jo vetem bosh por nuk paraqiste as gjurmen me te vogel te nje ceremonie mortore (mbushja e sarkogut me sendet personale te faraonit, ene me ushqime dhe pije per ne boten e nendheshme, stoli, arme, etj). Pra perse duhet ndertuar nje monument kaq gjigand dhe funksioni i tij kryesor te mos arrihet te permbushet, pra sherbimi si nje varr monumental? Pse ne Dhomen e Mbretit ne Piramiden e Madhe te Gizes mungojne komplet vizatimet murale dhe hieroglifet qe gjehen rendom ne piramidat e tjera te ndertuara me vone? Ajo qe eshte me ironike eshte fakti qe ndonese atributi per ndertimin e kesaj piramide i jepet Khufus, shume pak dihet per kete te fundit dhe i vetmi material fizik qe disponohet eshte nje statuje fare e vogel (22.5 cm) e faraonit. Ndersa persa i perket shpjegimit te ndertimit te tyre ai bazohet ne disa hieroglife te gjetura ne 5 dhomat siper Dhomes se Mbretit.

  Pervec ketyre pikepytjet e shumta qe shtrohen jane ato qe lidhen me pozicionin e vete piramides (dhe dy te tjerave si dhe te Sfinksit), saktesia gjeometrike e tyre, perdorimi i pabesueshem i konceptit matematikor PI, madhesia e gureve disa prej te cilave arrijne deri ne 200 tone (Sot ne bote ka vetem 3 vinca qe mund te ngrejne nje peshe te tille), puthitja e pabesueshme me njeri tjetrin e tyre aq sa nuk mund te fusesh as tehun e nje brisku te holle, ekzistenca e shume dhomave te fshehta sic eshte zbuluar kohet e fundit nga radari penetrues i tokes etj. Keto jane disa nga pikepyetjet qe ngrihen dhe qe do perpiqem ti shpjegoj me poshte sipas kendveshtrimit ndryshe nga ai i egjyptologeve.

  vazhdon...

 5. #45
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Nuk di cfare te te them per kete te fundit. Do doja me shpirt te zgjerohej kjo teme. Kam kerkuar shume kohet e fundit po burimet qe kam gjetur sidomos ato ne internet sjane aspak 'pozitive'. Kam 'frike' ti mendoj disa gjera si psh kur thuhet qe Thothi fliste shqip apo qe egjyptjancja e lashte ka fjale te perbashketa dhe me shqipen e sotme... ose...
  Pra me vjen keq miku im por sjam ne gjendje per momentin te jap ndonje mendim real. Mund te hapet nje teme me vete nese ke informacion dhe do e deshiroja me shpirt qe te thellohej me argumenta shkencore qe te gjithe te mesojme me shume per iliret dhe prejardhjen tone.

 6. #46
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Ta kuptoj krahasimin qe ben por ka nje ndryshim. Deri tani nga iliret nuk eshte gjetur asnje monument qe te krahasohet me Piramidat dhe vetem kohet e fundit me te pretenduaren piramide ne Bosnje sikur ka filluar nje lloj debati qe po kundershtohet nga egjyptologet dhe historianet per vete mundesine e ekzistences se nje piramide ilire. Kaq mendjengushte jane sa nuk shikojne me larg se hunda e tyre.
  Sidoqofte ne lidhje me Piramidat e Egjyptit une thelle thelle mbeshtes idene e ndertimit nga nje civilizim i zhdukur.
  Sa per ate te fundit mendoj se te dy jemi si perparimtar dhe largepames po aq dhe "skeptike"
  Do me duhet pak kohe deri sa te konsumoj nje pjese te konsiderueshme te materialeve qe kam per kete qe po shkruaj por besoj se do arrihet ne nje "konkluzion" qe sdo mend as qe do perfillet nga njeri, por te pakten me ate tonen do jemi ne rregull se shuajtem 'ambicjen' . LOL !!!

 7. #47
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Le te perpiqemi ti qendrojme temes se hapur

 8. #48
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Mbaj mend qe kam pare nje emision per keta 'kokegjatet'. jane ne fakt rrjedhoje e presionit mbi kafken e individid qe ne bogeli edhe marrin forme stergjateshe. E praktikojne si rit disa fise ne afrike (aborigjene).
  Dreqi ta haje nuk me kujtohet si quhej fisi se ishte emer ekzotik po te garantoj une qe asgje e jashtezakondeshme nuk ka te beje me ato kafka.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 9. #49
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Po bayern dhe e kam permendur ne shkrim (shiko #51) qe kjo praktike ka qene e njohur ne shume kultura te lashta. Por ate qe kam shkruar aty (qe normalisht nuk eshte konkluzioni im) trajton disa nga keto kafka dhe i ben krahasimin dhe analizmin me ato te gjetura dhe qe perseri paraqesin ndryshime dhe gjera te pazakonta.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Lokjaa
  Anėtarėsuar
  04-09-2006
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje te gjitheve, deshta pak koment me ket tem te ktyre shkenctareve te cillit e kan deshmue ket mister, me sa kam par disa nga emisionet per PIRAMIDAT e Egjiptit, aty kan then dhe shprehur shum mire se as nje Arkeolog apo shkenctar apo kush do qoft, i huaji, nuk kan mujtur te gjurmojn( vetum )pra do me than pa arkeolog a po shkenctar vendas pra egjiptian, si eshte shprehur se gjoja ju kan ikur rojeve dhe jan futr ne piramid me ore te tera dhe rojet skan vrejt fare se ku iken ata, si pas mendimit tim dhe ati logjik, kuna i ben roje kta rojtar, apo ishin ne gjum deri sa kta gjurmonin, po them kjo eshte veq se nje trillim i ktyre shkenctareve qe te fitojn me kto tregime apo libra duke shkrue se kan zbuluar, mistaer ne piramid aty po flitet se kan filmuar me mijra foto ku i paskan gjet disgje te pa njofura prej matrialit deri me sod, pse nuk i murren ato disqe dhe ti qesin ne treg e te behen miljonera, po e citoj edhe nje her ne gjurmime te PIRAMIDAVE ne Egjipt gjithmon jan nen vezhgim, gjdo second, kush do qofshin ata njerz, por pastaj pasi pas kan zbuluar pse se kan ber publik pse si kan tregue ato mijra foto, ne publik, por ket qe e lexova sipas dariusit qe e ka perkthye ket tekst, nga kta shkenctar, per mua eshte nje trillim i tyre qe se paku te perfitojn diqka. Me Fal darius.... ky eshte opinioni im per ket teme

  ___________________________

  Zbulimet te bejn te pasur, por kta shkenctar kan met vet mister se pse skan zbuluar as gje hiq.....

 11. #51
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Opinioni eshte i joti dhe mbetet i tille. Pyetjet qe shtron jane shume normale po nese e ke lexuar mire shkrimin per misteret e piramides behet fjale per vitin 1976. Besoj se ske lexuar me vemendje ate qe shkruhet dhe sidomos momentin kur autori shprehet se si rezultat i ketij zbulimi (qe sidoqofte mbetet i paprovuar) 3 veta nga ekspedita humben jeten (u vrane nga ata qe sduan qe te dali ne shesh e verteta). Masat e sigurise ne Piramidat e Egjyptit jane forcuar shume me vone rreth fundit te viteve 80-te dhe fillimit te viteve 90-te. Sa per perfitimin qe flet eshte dyshimi me i pare qe vjen ne mendjen e sejcilit dhe kjo eshte natyra njerezore qe mbas cdo deshmie te shikoje spekullimin per qellime perfitimi, pra nuk habitem aspak. Por nese te qetesojne keto fjale nga ky zbulim nuk eshte marre asnje perfitim dhe D H.Lewis eshte nga te paktet persona qe ka deshmuar per kete fakt dhe mbas tij ka qene Al Bielek dhe ndonje tjeter zeri i te cileve eshte mbytur nga kundershtite e skeptikeve dhe mendjengushtesia e masave.
  Megjithate qellimi i shkrimit nuk eshte aspak qe te ndryshoje besimin e lexuesit apo binde ate, ka thjesht qellim informacioni. Sejcili ben zgjedhjen qe do dhe nuk eshte aspak i detyruar ta pranoje ose jo si informacion.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Lokjaa
  Anėtarėsuar
  04-09-2006
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Darius kete po e them se e kam pare ne TV. Une skam as gje kunder teje cdo gje e respektoj, ne vetem po e informojme njeri tjetrin ketu ne forum, pasi ja vlen, por eshte edhe veshtire qe te besoje cdo njeri. Shpresoj se nuk do t'i ndodhe dicka e keqe njerzimit, se per ndryshe vaj halli per ne.  Nderhyra ne shkrim per te rregulluar menyren e ndertimit te fjalive dhe korrigjuar gabimet ortografike. (Darius)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 24-09-2006 mė 19:27

 13. #53
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Lokja mos u shqeteso se nuk e marr aspak personale dhe as qe pretendoj qe te gjithe ta mendojne si une. Perkundrazi temat prandaj hapen qe te diskutohet. Shkrimi per piramiden qe postova ketu nuk eshte nga ato materiale qe e gjen ne dokumentare televizive apo libra te zakonshem te arkeologjise apo egjyptologjise. Ajo qe kam pare une dhe ti ne tv eshte ajo qe normalisht thuhet per Egjyptin dhe lashtesine e tij. Ndersa keto qe po shkruaj konsiderohen si gjera te fshehura nga shkenca per arsye qe vazhdimisht i kam permendur.
  Megjithate materialin do e pasuroj me shkrime te tjera plotesuese. Pra se kam mbaruar akoma.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e K.TORO
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Mosha
  34
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool Kot debatoni.

  Kot debatoni motra dhe vellezer deri sa vet nuk jemi ne gjendje te vertetojme nje teori alternative nga ajo qe kane hyre apo jo njerez ne dhomat sekrete te piramides nuk mund te hedhim teori me mendjen tone se kush e ka ose jo gabim.

  Mendimi im personal eshte:
  Te shkruhet i gjithe materiali qe mund te gjejme ose zoterojme dhe me vone me veten tone vendosim ta pranojme ose jo si fakt pasi nuk ka rendesi tu mbushesh mendjen njerezve se kush e ka gabim ose mire.

  Me pak fjale a vazhdon me tej historia, apo a kemi ndonje fakt te ri se te tjerat sna bejne pune.

 15. #55
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Artikulli i meposhtem ka disa kohe qe qarkullon ne Cyberspace. Eshte nje raport shume intrigues mbi Zbulimin e nje Qyteti Antik poshte Piramides se Gizes. Po ne fakt eshte shume me teper se kaq dhe ja vlen te merret ne konsiderate.


  === Sekretet e Thoth dhe Celesat e Enokut===
  Qe nga publikimi i shpikjes se nje radari i afte te penetroje nentoken 2 vjet me pare, jane zbuluar te dhena te mahnitshme mbi ekzistencen e nje kompleksi labirinthesh dhe sistemi te nendheshem ne pjese te ndryshme te botes. Ne vende si Guatemala ne Ameriken e Jugut jane hedhur ne harte tunele qe shtrihen poshte kompleksit te Piramidave Maja ne Tikal dhe qe zgjatohen per me shumese 800 km ne krahun e kundert te vendit. Studiuesit kane theksuar se tani eshte e mundur te kuptohet sesi gjysem milioni indian Maja u fshehen dhe i shpetuan shkaterrimit te kultures se tyre.

  Ne te njejten menyre radari (i quajtur SIRA) u perdor ne Egjypt qe ne vitin 1978 duke bere te mundur hedhjen ne harte te nje kompleksi te jashtezakonshem te nendheshem poshte Piramidave te Egjyptit. Mbas marrveshjeve te arritura me Presidentin Egjyptian Sadat rezultuan ne germime sekrete per pothuajse 3 dekada qe te arrihej te penetrohej ne sistemin e nendheshem. Ne nje takim te koheve te fundit ne Australi njeri nga shkenctaret kryesore ne projektin Giza, Dr. Jim Hurtak tregoi filmime te punimeve qe po kryeshin te titulluar Dhomat e Thellesise, i caktuar per tu bere publik ne fund e shekullit.

  Filmi tregon zbulimin e nje metropoli te gjera megalitik, 15 mije vjecar qe zbret ne disa nivele poshte nen pllajen e Gizes. Ndersa pjesa tjeter e New Age spekulon mbi ekzistencen e nje dhome te fshehte nen putren e majte te Sfinksit, legjendari "Qyteti i Zotave" dergjet nentoke. I kompletuar me nje sistem hidraulik te nendheshem, filmi tregon per statuja masive te te njejtes permase me ato te Lugines se Nilit. Studiues duke rrezikuar jeten e tyre, me kamera dhe elektrike dore hetuan me kujdes dhe detaje brigjet e thepisura perreth lumenje te nendheshem dhe liqeneve te gjere mbi nje kilometerper te penetruar dhomat e mbyllura qe ndodheshin pertej tyre. Dhe mundi nuk shkoi kot. U gjeten nje sasi e pamase dokumentash dhe artifaktesh.


  Dokumentat flasin per trashigimine e nje civilizimi dhe niveli teknologjik shume pertej ketij qe jemi ne tani. Nje teknologji e afte qe te krijoje qytete te medhenj te nendheshem per te cilat Sfiknsi dhe Piramidat jane vetem shenjat e siperfaqes. Shkenctari i projektit Dr. Hurtak e lidh kete zhvillim me kontaktin me nje rrace te avancuar jashtetokesoresh. Ai e pershkruan kete si nje zbulim te nje kulture te Rrenjes se Katert, te ashtuquajturin civilizimin Atlantas, i shkaterruar nga crregullimi i fundit i Tokes. Filmimi paraqet evidenca te pakundershtueshme qe te gjitha gjuhet, kulturat dhe fete kane nje burim te perbashket, ate qe Dr. Hurtak e quan si "Civilizimi Meme".

  Teknologjia e zbuluar eshte shume pertej asaj qe njohim ne. Ashtu sic tha njehere me shaka Arthur C. Clark, " cdo teknologji qe eshte pertej kesaj tones, do na duket si magji." Sipas Dr. Hurtak kjo ka qene nje kulture e cila arriti te zberthente kodin gjenetik dhe zoteronte celesat e spektrit fizik, "Fiziken e Drites Superiore" te antikeve... cdo gje e lashte te cilen Gilgameshi (Ne Epiken e Gilgameshit -Darius) shkoi per ta kerkuar ne udhetimin e tij te famshem ne "Qytetin e Zotave" per te zbuluar tunelet poshte Malit Mashu ne shkretetire.

  Hurtak ne materialin e tij i referohet nje "gjuhe te drites" dhe shkenctari-prift madheshtor te asaj kohe te lashte i quajtur Enok emri i te cilit eshte i lidhur me ndertimin e kompleksit te Piramidave te Medha. Hurtak aludon per nje shkence te nje karakteri spiritual madheshtor, nje shkence e cila pershkruan shkallen gjenetike per te yjet.
  Prifti-shkenctar Enok eshte nje patriark i epokes para permbytjes, njeri prej me te famshmeve te karaktereve te asaj epoke. Babai i Methuselah dhe ster ster gjyshi i Noahs, Enoku pershkruhet ne Bibel si arkitekti i Zionit, legjendari "Qyteti i Yahweh" si dhe shpikesi i alfabetit dhe kalendarit. Enok po ashtu eshte dhe astronauti i pare ne histori, ai qe "u morr ne qiell nga Perendia" dhe ju treguan "sekretet e tokes dhe te qiellit". Ai kthehet ne Toke i pajisur me diturine per "peshen dhe matjet" per gjithe njerezimin.

  I njohur tek egjyptianet me emrin Thoth, "Zoti i Magjjise dhe Kohes" dhe tek greket si Hermes, "mesazheri i perendive" ai permendet dhe ne traditen e kelteve si magjistari enigmatik Merlin i cili zhduket mbi deget e nje molle ne Avaloin mitik ne perpjekje per te kerkuar sekretin e pavdeksise dhe per tu rikthyer.

  Pra si nje njeri qe perftoi pavdeksine, sekretin sesi ne "mund te behemi si zotat", Thoth/Enok premtoi te rikthehej ne perfundim te koheve "me celesat per ne portat e tokes se shenjte". Ne nje nga dokumentet e diskutuara te Detit te Zi qe flet per Librin e humbur te Enok i hequr qellimisht nga Bibla nga lideret e hershem fetare, Enok pershkruan nje civilizim madheshtor te te kaluares te cilet perzjene celesat e njohurise se madhe dhe nuk ishin ne gjendje te ruanin veten e tyre nga kataklizma e fundit. Te dy, realisht dhe ne menyre figurative ata humben "celesat", ata humben te gjithe njohurine e larte.

  Por sidoqofte Enok, edhe ne shume tradita te tjera madje edhe tek legjenda e Majave per Kecalkoatlin, premton rikthimin e kesaj diturie ne "Fundin e Koherave", fundin e ciklit aktual kohor. Apokalipsi Biblik premton se cdo gje do mesohet ne fund te botes aktuale. Zbulimet e jashtezakonshme ne Egjypt dhe ne pjese te tjera te botes flasin jo vetem per nje teknologji te avancuar por edhe per nje shtek evolutiv shume pertej gjendjes sone aktuale.

  Nje ekzaminim i kujdesshem shkencor i zones ku gjenden piramidat zbulon se ato jane struktura te sofistikuara harmonike, jo vetem pasqyre e pozicionit te planeteve dhe sistemeve diellore por te dizenjuara per te imituar chakrat dhe zgavrat harmonike te trupit te njeriut. (Chakra jane pika te energjise ne sistemin trup/energji te njeriut nepermjet te cilave rrjedh forca dhe energjia jetesore. Ka me mijera pika te tilla ne trupin e njeriut por vetem shtate ose tete prej tyre jane me kryesoret. -Darius).
  Madje cdo gur ne Piramiden e Madhe eshte i akorduar harmonikisht sipas nje frekuence te caktuar toni muzikor. Sarkofagu qe ndodhet ne qender te Piramides se Madhe eshte i intonuar sipas frekuences se rrahjes se zemres se njeriut.

  Eksperimentet e mahniteshme qe u kryen nga Dr. Hurtak dhe koleget e tij ne Piramiden e Madhe dhe ne zona te tjera ne Ameriken e Jugut provojne se piramidat jane "kompjutera gjeofizike" qe aktivizohen sipas tingullit zanor. (Kujtoni menyren sesi D H.Lewis dhe anetaret e tjere te ekspedites arriten te futen ne brendesi te Piramides -Darius). Duke intonuar disa tiguj specifik te lashte, grupi shkencor prodhoi vale te qendrueshme drite, mbi dhe nen piramidat dhe ishin ne gjendje qe te penetronin edhe ne dhoma deri me sot te papenetrueshme. Zbulimet e mepasme tregojne qe shkenctaret-prifterinj te lashte kishin nderthurur nje lloj teknologjie tingujsh harmonik perbrenda struktures se tempujve.

  Dituria e humbur Enokiane tregon se gjuha meme ishte "Gjuha e Drites". E njohur tek antiket si Hiburu, eshte gjuha e pare e krijuar ne fillimin e ketij cikli kohor. Studimet moderne konfirmojne faktin se gjuha me e vjeter eshte nje forme e Hebraishtes si nje gjuhe natyrale pasi tingujt dhe alfabeti buron nga nje vazhdimesi apo rrjedhje e perhershme e fosfenit ne trurin njerezor. E njejta forme qe lind nga nje vorbull ne levizje te panderprere. Eshte nje gjuhe e vertete drite qe pershkon sistemin tone nervor.
  Duke ckoduar gjeometrine e formave natyrale te valeve ne boten fizike, Hiburu eshte nje gjuhe harmonike qe imiton karakteristikat e formes valore te drites. "Celesat" per te cilet flet Enok dalin se jane celesa zanore, celesa te nje njohurie matriksi vibracional te vete realitetit, mitikja "Fuqia e Botes". Dituria Enokiane pershkruan ekuacione zanore te koduara fjalet e lashta dhe emrat e perendive, te afte per te ndikuar direkt ne sistemin nervor dhe te prodhojne nje efekt te forte sherues dhe nje gjendje te larte ndergjegjeje. Sic deklarojne tekstet e lashta, "Nese doni te flisni me zotat, me pare duhet te mesoni gjuhen e zotave."

  ADN, kabalistika antike, Pema e Jetes te pershkruara keto ne Torah Biblike, tani po behen me te qarta per shkenctaret qe duhet te konsiderohen si nje strukture e gjalle vibruese dhe jo me nje dicka amorfe dhe thjesht numerike. Shume shkenctare moderne e konsiderojne ADN si nje veshje, si konfigurim forme valore, e afte te modifikohet nga drita, radioaktiviteti, fusha magnetike apo pulset zanore.

  Trashegimia qe na vjen nga Thoth/Enok tregon se kjo gjuhe e Drites ose shkenca antike harmonike mund te ndikojne direkt ADN-ne. Evidencat ne Egjypt tregojne se kjo ka qene nje eksperimet gjenetik 6 mije vjecar i tentuar nga egjyptianet, kalvari per pavdeksi dhe shkuarja tek yjet, nje kalvar i nisur shume kohe me pare nga Gilgamesh. Egjyptianet nuk ishin te fiksuar me idene e mbas vdekjes sic mendohej nga perkthyesit e hershem kristiane por ishin te perqendruar ne krijimin e nje qenie me te larte njerezore. Sebashku me kultura te tjera te lashta ata besonin se ADN vinte nga yjet dhe ishte e destinuar te kthehej tek ato.

  Dituria e Thoth/Enok le te kuptohet se njerezimi eshte i destinuar qe te evoloje pertej formes aktuale tokesore, ashtu sic na thote Bibla (qe personalisht e kam thene dhe e them qe nuk eshte thjesht nje liber fetar po nje burim historik dhe shkencor i keqinterpretuar dhe ndryshuar me qellim drejtimi per te shuar etjen dhe deshiren e nje grupi te caktuar per pushtet -Darius) "ne mund te behemi me madheshtore se engjejt". Dokumentat historike egjyptiane kane te rregjistruara "Udhetare te Yjeve", individe te rastesishem te cilet si Enok udhetuan "pertej Syrit te Madh te Orionit" dhe u kthyen per te ecur si zota ne rradhet e njerezve. Pavaresisht nga zbehja e qenieve gjysem-perendi ne ndergjegjen moderne, a ka mundesi qe sic e thone dhe tekstet e lashta, ne jemi te destinuar te "behemi si perendi"? A jane "Zotat e Drites" se Majave dhe "Te Ndricuarit" egjyptin/tibetian me te vertete nje forme me e avancuar njerezore?

  Duke ju referuar shume legjendave te lashta te Tokes, qenie te tilla supozohet se do kthehen rregullisht ne fillim dhe fund te cdo cikli kohor, gjysma prej 12.960 vjetesh e orbites zodiakale te sistemit tone diellor perreth qendres se galaksise qe kryhet ne cdo 25.920 vjet. [Precedenti i Ekuinokseve].
  Per shkak te gjendjes ne orbiten e galaktikes sone, keto 12.960 intervale vjetore ose "bote" duket se jane te ndara nga ngjarje kataklizmike.
  Sipas "kalendarit ne gur" te Piramides se Madhe i cili pershkruan te ashtuquajturen "Ciklin Feniks" ose Phoenix te orbites se galaktikes sone, periudha kohore aktuale perfundon (e konvertuar sipas kalendarit tone) ne vitin 2012. (E njejta shifer qe gjejme dhe tek Kalendari i Majave -Darius). Fjala greke Feniks ka rrjedhur nga fjala egjyptiane pa-hanok qe do te thote "Shtepia e Enokut".

  Dituria Enokiane sugjeron se keto ndryshime te rregullta kataklizmike veprojne si nje faktor provokues evolucionar per te pershpejtuar format jetesore ne fazen tjeter te evolucionit. Evolucioni njerezor mund te procedoje me shpejt sesa mendohej me pare. Evidencat qe kane dale tani tregojne se civilizimeve perpara ketij tonit perfeksionuan kontiniumin fizik dhe progresuan pertej kesaj bote. Pati dhe nga ata qe deshtuan. Vete ne kemi te njejten mundesi, tja arrijme ose te shkaterrojme cdo gje.

  Zbulimet e cvarrosura nga Egjipti pershkruajne nje sistem mbare boteror piramidash tempuj ne kohet prehistorike, te vendosura si antena ne pikat kyce te energjise neper meridiane dhe qe kontrolloheshin nga prifterinjte-shkenctare si nje sistem muzikor per te stabilizuar pllakat tektonike te planetit ose me mire te themi shmangur kataklizmat gjeologjike. Nga gjuha meme, fjala Jedaiah qe do te thote "Rruga e Botes" ose "Fuqia e Bote", prifterinjte e lashte Jedai perdornin gjuhen e Drites per te akorduar planetin si te ishte nje kembane gjigande harmonike.

  Shume gjera po rizbulohen ne ditet e fundit te ketij cikli kohor. Sipas fjaleve te Dr. Jay Franz i Fondacionit Omega "edhe sikur ne te mos guxojme ta permendim, ekziston nje ndjesi universale qe dicka do ndodhi ne shkalle boterore."


  Ky ishte materiali ne lidhje me zbulimet e Dr. Hurtak. Sic lexohet qarte, jane shume gjera qe mbahen te fshehta nga publiku madje dhe vete arkeologet apo egjyptologet nuk vihen ne dijeni ose fshehin faktet me qellim per te mos demtuar pozicionet e tyre. Nje levizje ne kah te kundert do te thote hedhje ne koshin e plehrave te historise se botes qe kemi mesuar deri tani dhe rishkrimi i saj duke shkuar mijera vjet mbrapa ne kohe. Dhe natyrisht nje pozicion i tille smund te jete komode per shkenctaret e sotem mendjengushte te cilet kane siguruar katedrat dhe kolltuqet e tyre dhe nuk pranojne te levizin kollaj, aq me pak te hapin mendjet dhe syte ndaj zbulimeve te reja qe shembin komplet sistemin e ndertuar deri me sot me kaq djallezi. Keto njohuri sjane te reja per nje pjese te caktuar te shkenctareve te sotem por jane mbajtur me qellim te fshehura nga publiku per te thelluar amnezine e madhe kolektive qe kemi ne sot si rrace njerezore ne lidhje me te kaluaren tone. Eshte amnezia e civilizimeve shume te zhvilluara qe kane ekzistuar dikur e pasuar nga katastrofa te dimensioneve te paimagjinueshme dhe na cuan per mijera vjet ne epoken e gurit.

  Do vazhdoj te postoj here pas here materiale te tjera per kete teme.

  Ketu me poshte eshte nje foto e Dr. Hurtak.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #56
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Banished !

  Perpara se te vazhdoj te kerkoj ndjese qe te ndryshova karakteret e germave ne shkrimin tend po jam i lodhur se kam punuar shume me grafika dhe nuk arrija dot te perqendrohesha.

  Tani ne lidhje me repliken tende para se gjithash me duhet te te perseris qe per cdo gje qe shkruaj ne kete nenforum dhe cdo teme qe hap jo vetem kam njohurine e plote por edhe materialet e duhura per ta mbeshtetur. E kemi konsumuar kete argument nepermjet mp dhe sme duket e pershtatshme menyra sesi je shprehur. Sic nuk me duket e pershtatshme aspak qe konsideron si thashethem nje informacion per te cilin me vjen keq te te them qe se ke idene fare, sidomos kur vjen fjala tek Precedenti i Ekuinokseve. Ne lidhje me Biblen qe me thua qe duhet ta di meqe i studioj keto gjera, je gabim. Bibla sme intereson fare ne anen fetare po thjesht ne aspektin historik sepse e konsideroj si te tille. Shume fakte te historise njerezore ndodhen aty te shkruara ne forme artistike dhe te perzjera me divinitet por qe ne fakt jane ndodhi reale. Une sdo bej lojra fjalesh dhe te permend nese eshte apo jo Zion koder apo mal sepse ska rendesi fare. Ndersa ne lidhje me Enokun se cfare rroli ka patur ne Qytetin e Yahweh (i futur ne thonjeza meqe Yahweh ishte i jati i tij - pra ka kuptim teresisht figurativ) duhet te jesh i qete qe ska spekullim. Audienca dhe lekturat e Hurtak kane nje pjesmarrje duke filluar nga teologe e deri shkenctare dhe te dyja palet te thyejne brinjet, sidomos teologet kur vjen puna tek bibla. Lexoi gjerat me me vemendje se po nxitohesh.

  Citim Postuar mė parė nga banished
  Darius!
  Para se te shkruash cdo gje ne forum, merre mundimin te hapesh nje makine llogaritese, apo ndonje fjalor dhe te dish se cfare do te thone fjale te tilla si "ekuinoks" etj.
  Le ta shpjegojme me mire dhe me rregull cfare ke shkruar me siper, qe nuk qendron fare ne asnje lloj menyre.
  Galaktika jone, Rruga e Qumeshtit, supozohet qe te kete nje diameter prej 70 000 vjet drite; dmth qe drites, per te shkuar nga nje skaj ne tjetrin e Rruges se Qumeshtit, diametralisht, dmth duke ndjekur rrugen me te shkurter, i duhen 70 000 vjet(100 000 vjet eshte ajo qe pranohet me gjeresisht). Drita udheton me nje shpejtesi afersisht 300 000 km/s.
  dmth
  Per 1 minute drita pershkon 18 000 000 kilometra.
  per 1 ore pershkon 1 080 000 000 km;
  per 1 dite pershkon 25 920 000 000 km;
  per 1 vit pershkon 9 460 800 000 000 km;
  per 70 mije vjet pershkon 662256x10¹² km; prej nga i takon qe perimetri i Rruges se Qumeshtit te dale: 207948.384x10¹³; dhe qe diellit tone t'i duhen 25 920 vjet per te pershkuar nje rruge te tille i duhet te rende me nje shpejtesi prej 2.544 miljon km/s, ose 2 543 981,481481* km/s.(gati 8 here e gjysem me shpejt se drita!!!)
  Duhet permendur ketu qe dielli yne ndodhet ne nje nga krahet skajore te Rruges se Qumeshtit. Fakt eshte qe dielli yne mendohet te rrotullohet rreth qendres se galaktikes me nje shpejtesi prej 220km/s, dmth qe i duhen rreth 250 miljon vjet te plotesoje nje rrotullim te orbites se tij rreth qendres se galaktikes.

  Ekuinokset nuk kane fare fare lidhje me levizjen e diellit rreth qendres se galaktikes, ekuinoksi eshte nje dukuri natyrore qe ka lidhje vetem me token (pjertesimin e boshtit te saj, apo planit ekuatorial ne raport me planin e orbites,dhe rrotullimin e saj rreth diellit), dhe qe perkthehet "dita=me naten" dhe qe ndodh dy here ne vit; ne 21 mars dhe ne 23 shtator(atehere kur na thote televizori te ndryshojme orat, nje ore prapa, nje ore para...)
  Ketu je komplet jo gabim po out fare :) Me vjen keq te te them qe je lodhur kot me makinen llogaritese se sja ke idene fare se per cfare po flet (aq me pak njohurine). Qe ne momentin qe thua qe ekuinokset skane lidhje fare me levizjen e diellit.... as qe ja vlen te te pergjigjem sepse eshte profanitet dhe mungese e plote njohurie. Por meqe ke perdorur nje gjuhe shume te ashper ( u lodha duke u munduar te permbaj njerez qe sdine te tregojne as minimumin e kortezise dhe miresjelljes po me drejtohen gjithe ashpersi dhe brutalitet) dhe me nxjerr perpara nje numri anetaresh dhe lexuesish qe futen ne kete forum si disinformues apo inkompetent, atehere do te te pergjigjem:

  Precession of the equinoxes refers to the precession of Earth's axis of rotation in inertial space.It was discovered by Hipparchus that the positions of the equinoxes regress (move westward) along the ecliptic compared to the fixed stars on the celestial sphere. Currently, this annual motion is about 50.3 arcseconds per year or 1 degree in 71.6 years. The process is subtle but cumulative, and over the centuries adds up to many degrees. A complete precession cycle is a period of approximately 25,700 years, (the so called great Platonic year), during which time the equinox regresses over a full circle of 360°.

  (Astronomical Almanac, pp. B19 and K6; Lang 1992, p. 12)

  Ja dhe perkthimi:

  Precesioni i ekuinokseve i referohet precedentit te rrotullimit ne hapesiren inerciale te boshteve te Tokes. U zbulua nga Hipparchus qe pozicioni i ekuinokseve regreson (leviz drejt perendimit) sebashku me ekliptiken e krahasuar me pozicionin statik te yjeve ne sferen qiellore. Aktualisht kjo levizje vjetore eshte rreth 50.3 arksekonda ne vit ose 1 grade ne 71.6 vjet. Procesi eshte delikat por grumbullues dhe gjate shekujve i shtohen shume grade te tjera. Nje cikel precedent i plote eshte nje periudhe perafersisht 25.700 vjetesh (i ashtuquajturi viti i madh Platonik) kohe gjate te ciles ekuinoksi regreson pergjate nje rrethi te plote prej 360°.
  Kjo eshte referenca tjeter per kete material: United States Government Printing Office. Astronomical Almanac for the Year 1997. Washington, DC: U. S. Government Printing Office, p. B18-B19, 1997.


  Nje pasoje e precedences se ekuinokseve eshte yll polar i ndryshueshe. Aktualisht Ylli Polar (Polaris) eshte i pozicionuar me se miri per te percaktuar pozicionin e polit verior qiellor pasi eshte gjysem gradi larg nga ai dhe eshte nje yll qartesisht u ndritshem (magnituda visuale eshte 2.1).
  Nga ana tjeter Thuban ne konstelacionin e Dragoit qe ka qene ylli polar ne vitin 3000 p.e.s eshte shume me pak i dukshem ne magnituden 3.67 (nje e pesta me pak se Polaris); ndersa ne ditet e sotme nuk eshte i dukshem fare dhe eshte zhdukur, i fshehur ne thellesite e qiellit.
  Ylli i shkelqyeshem Vega ne konstelacionin e Lires (Lyra) shpesh etiketohet si Ylli i Veriut me i miri (ne kohen kur permbushte kete rrol rreth vitit 12.000 p.e.s dhe qe do e beje perseri ne 14.000 e.s.)
  Ne te vertete asnjehere nuk vjen me shume se 5° ne pol.
  Kur Polaris do jete perseri ylli i veriut rreth vitit 28.700 e.s. fale levizjes se tij te sakte, do jete shume me larg nga poli sesa eshte tani, ndersa ne vitin 23.600 p.e.s. ka qene shume me afer polit.
  Fotot e meposhtme japin nje ide te kesaj qe shkruajta me siper.  Materiali deri tani ishte ne shqip per te gjithe lexuesit qe te argumentoja jo vetem seriozitetin e thenieve te mija por dhe te jepja nje pasqyre akoma me te detajuar se cfare do te thote ekuinoksi ne lidhje me galaktiken. Nuk habitem qe nuk e dije nje dicka te tille se nuk jane nga ato qe mesohen ne oret e gjeografise se gjimnazit por me habiti dhe bezdisi menyra e reagimit tend. Do kisha qene shume me teper i disponueshem nese ne vend te atyre shprehjeve do kishe thene qe “mendoj se nuk ekziston ose nuk di te ekzistoje nje dicka e tille...etj, etj, etj..” po kurre me prepotence aq me teper kur mungon njohuria.

  Po ta perseris ty dhe mbase edhe ndonje tjetri qe mund ti shkoje nder mend; jo vetem per fjale te caktuara po ne menyre absolute per te gjitha temat qe kam hapur ne kete nenforum dhe qe i mbaj aktive kam jo vetem njohurine e duhur por dhe kompetencen e plote qe ti argumentoj dhe shpjegoj dhe mbroj me fakte. Ca kujton ti se bej copy paste nga interneti apo thjesht perkthej ndonje gje tek tuk? Kujton se do shpenzoj kohen time te shtoj numrin e postimeve ne forum? Eshte fale pasionit qe kam qe pergatis keto informacione per forumin dhe skam dale qe te shesh tym apo krunde per miell. Shume rralle i referohem faqeve te internetit. Fale zotit kam nje bibloteke shume te pasur dhe me beso qe interneti sdo jete kurre ne gjendje ta zevendesoje ate qe te jep libri.

 17. #57
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Tani ketu ke nje tjeter variant ne anglisht dhe perpara se te jap materialin qe eshte komplet formule fizike, fillimisht po te jap referencat ku eshte bazuar:

  Beatty, J. K.; Petersen, C. C.; and Chaikin, A. (Eds.). The New Solar System, 4th ed. Cambridge, England: Cambridge University Press, p. 105, 1990.

  Duffett-Smith, P. "Precession." §34 in Practical Astronomy with Your Calculator, 3rd ed. Cambridge, England: Cambridge University Press, pp. 56-59, 1992.

  Lang, K. R. Astrophysical Data: Planets and Stars. New York: Springer-Verlag, 1992.

  Montenbruck, O. and Pfleger, T. "Precession." §2.4 in Astronomy on the Personal Computer, 4th ed. Berlin: Springer-Verlag, pp. 20-25, 2000.


  Equinoctial precession is a circular motion of Earth's Eric Weisstein's World of Astronomy rotational axis with respect to the "fixed" stars, also known as lunisolar precession. It is caused by the torque of the Sun Eric Weisstein's World of Astronomy and Moon Eric Weisstein's World of Astronomy on the Earth's rotational bulge. The axis precesses with a period of approximately 25,770 years or the value y. This corresponds to or, equivalently, in Epoch 2000, where years are measured in mean Julian years gives a table containing precessional values for all the planets. The following table gives the components of precession for Epoch 1994.5 from the Astronomical Almanac:  Among other things, this means that the north star Eric Weisstein's World of Astronomy will no longer be to the north 13,000 years from now. Since planetary precession due to perturbations from Jupiter Eric Weisstein's World of Astronomy and Saturn Eric Weisstein's World of Astronomy causes the perihelion Eric Weisstein's World of Astronomy of the Earth's Eric Weisstein's World of Astronomy orbit to precess, the precession of the Earth's axis relative to the Sun Eric Weisstein's World of Astronomy has a period of 21,000-22,000 y.

  Other planets precess also. For example, Mars precesses with a period of about 175,000 years (Beatty et al. 1990, p. 105).

  Celestial coordinates (declination Eric Weisstein's World of Astronomy and right ascension Eric Weisstein's World of Astronomy) change as a function of time due to precession, so coordinates are always given for a specified year, called the epoch. Eric Weisstein's World of Astronomy To precess coordinates from initial Julian epoch Eric Weisstein's World of Astronomy (ketu duhet te ishte vendi i fotos tjeter po per shkak se sme lejon tema me shume se tre foto, do i bashkoj) to final Julian epoch:  where JD is the Julian date Eric Weisstein's World of Astronomy, compute (pjesen tjeter po e vendos komplet si foto megjithe tekst sepse sdo me lejoje tema me shume);  Besoj se kaq mjafton qe te te ndryshoje mendimin dhe te te japi disa njohuri fillestare se cfare ekziston dhe cfare nuk di ti.

  Citim Postuar mė parė nga banished
  Neper cilet meridiane? Meridiani i Greenwichit u pranua "nderkombetarisht" vetem ne 1884 nga 25 shtete. Pra jane thjesht vija subjektive, dhe kuptohet, imagjinare.
  Po flasim per piramidat, jo per ndonje gje qe nuk dihet nga ka ardhur dhe kur eshte ndertuar. Nuk ka patur asnje kataklizme te njerezimit qe nga koha e ndertimit te piramidave deri me sot. Me evjetra prej tyre mendohet te jete ndertuar rreth 2700 vjet pK. Qe nga ajo kohe deri me sot nuk mbahet mend ndonje kataklizme qe te mund te kete ndikuar mbare njerezimin, e lere me te zhduke krejtesisht "teknologjine" e te mos na lere asnje lloj gjurme!
  Shpresoj qe kesaj rradhe te kem qene i qarte.
  Gjithshka ne artikullin e mesiperm ishte thjesht tregeti thashethemesh. Asgje me teper, larg qofte, shkencore.
  Fjala eshte meridian dhe jo meridiane. Mos u kap kot nga nje lapsus ortografik dhe mos ler nam te me shpjegosh se cfare eshte meridiani dhe se kur u njoh apo pranua nderkombetarisht. Ti thua po flasim per piramidat. Dakort, cfare di ti per piramidat, sa ke lexuar ti dhe cfare ke studiuar ti vetem per Piramidat? Dhe te lutem mos me permend Hawassin apo ndonje akademik tjeter te pacipe se sic ta thashe Hawassi me shoke nje dite do pergjigjen perpara gjithe njerezimit per fallsifikimin me te turpshem qe i kane bere historise se Tokes. Mos me permend ate spekulator dhe mashtrues qe ka 14 vjet qe ndalon skanimin e piramides me sonar dhe radare te cilet jane ne gjendje te zbulojne cdo kavitet apo strukture deri ne thellesi prej 1 mije kembesh. Ti mund te me kundershtosh ne kete pike dhe nuk habitem por une ne nje rast te tille do te te pyesja: Cfare ke lexuar apo studiuar ti nga gjithe egjyptologjia vetem ne shekullin e 20-te qe te ben te dalesh dhe te thuash qe mendohet se me e vjetra eshte ndertuar ne vitin 2700 p.e.s.? Ose me sakte nese ke lexuar a ke hasur ndonjehere kontroversitet qe deshmon dhe jep prova shume me te forta se ato qe jepin egjyptologet qe piramidat jane shume me te vjetra se aq? Cfare mendon ti kur degjon Hawassin qe deklaron si pusht qe te gjitha provat dhe deshmite bertasin qe Sfinksi eshte me i vjeter sec thuhet jane spekullime dhe gone with the wind?

  Po cfare pergjigje mund te japi Hawass me shoke kur ka prova te pakundershtueshme qe jo vetem Sfinks eshte me i vjeter se sa thuhet por shume me i vjeter dhe se vete piramidat dhe se nuk eshte ndertuar ne kohen e Chephren (ose Khephren) dhe as qe ka fytyren e ketij te fundit. E di ti ku bazohen egjyptologet e sotem qe pretendojne se sfinksi eshte ndertuar nga Khephren? Sepse me demek paska fytyren e ketij mikut per te cilin e vetmja pamje vizive eshte nje statuje jo me e madhe se 14 inch. Dhe boom! U vendos... Dhe ska sesi te jete ndryshe sepse kjo perputhet me teorine e pergjithshme qe Piramidat kane kete moshe sepse skane si te kene moshe me te vjeter sepse para kesaj moshe civilizimi ekzistonte ne faza primitive dhe vishte lekure kafshesh, gjuante me gure dhe ndizte zjarrin me shkopinj :p

  Te shkretet egjyptologe si jane ndjere kur nje gjeni i Gjeologjise, Dr. Robert M. Schoch, Ph.D papritur e pakujtuar duke studiuar shtresat e gurit gelqeror me te cilin eshte ndertuar Sfinksi zbuloi qe... guess what? Sfinksi nuk eshte lemuar, demtuar dhe tretur si rezultat i erozionit te eres se shkretetires po si rrezultat i rrjedhjes se vrullshme te ujit dhe permbytjes... Po ketu del dicka tjeter qe, permbytje dhe shira kaq te bollshem Saharaja ska pare per me shume se 9000 miije vjet. Dmth Sfinksi qe ti nenshtrohej nje faktori te tille duhet te kete qene ndertuar ne kohen kur (fundi i Epokes se Akullnajave) rreshjet ne Sahara kane qene jo vetem te bollshme por permbytese... Dhe analiza qe i ben Schoch eshte 2 km e gjate. Aq e gjate dhe aq e detajuar dhe aq derrmuese si argument sa asnje jo egjyptolog a ndonje laparak tjeter por asnje, e perseris asnje gjeolog, paleontolog, arkeolog, antropolog nuk ka qene ne gjendje ti heqi as piken e presjen.

  Po prape egjyptologet gelltisin peshtymen dhe bejne sikur nuk shohin dhe degjojne apo lexojne dhe ngulin kembe ne te tyren Sfinksi ka koken e Khephren dhe si rezultat ska si te jete ndryshe, eshte ndertuar nga ai.

  Pa te degjojme pak se cfare thote Dr. Frank Domingo eksperti kriminalist, autoritet i padiskutuar ne gjithe boten dhe qe me kerkesen shume me miresjellje te nje grupi shkenctaresh pranoi te bente ndertimin e fytyres se Khephren bazuar ne mini statujen e vetme qe ekziston dhe krahasuar ate me metoda super te avancuara shkencore me fytyren e Sfinks. Domingo jo vetem qe pranoi por vajti vete ne Egjypt dhe e studioi nga afer Sfinksin dhe statujen e Khephrenit. Dhe perfundimi? Ai qe egjyptologet i druheshin me teper (ose me sakte qe e dinin shume mire qe me pare); Sfinksi dhe Khephren ska as ngjashmerine me te vogel. Mos perputhja eshte kaq e madhe sa sja vlen as ta thuash me. Po prit se nuk mbaron ketu, madhesia e kokes se Sfinksit eshte ne disporporcion me trupin. Si ka mundesi te jete keshtu? Kemi te bejme me nje statuje me dimensione perfekte, cdo gje eshte e detajuar dhe ne perfeksion; gjymtyret ose putrat, trupi, pjesa e mbrapme etj. Vetem koka jo. U vendos te behej nje eksperiment qe ishte me i llogjikshmi duke konsideruar trupin e Sfinksit qe duket qarte qe i perket nje felini (familje e maceve te egra ;) ) dhe ne vend te kokes ekzistuese u vizatua koka e nje luani duke plotesuar dhe ndjekur linjat qe vinin nga kurrizi. BINGO ! Cdo gje perputhej ne menyre perfekte dhe tani Sfinksi kishte pamjen qe duhej te kishte. Po cfare koincidence tjeter... Sfinksi paraqet nje luan ne pozicionin ndenjur, erozioni ne trupin e tij tregon qarte qe eshte si rezultat i permbytjeve dhe rrjedhjeve te forta te ujit dhe qe kjo i perket 9000 mije vjeteve me pare. Ooops po ketu ka dhe nje tjeter koincidence, 9 mije vjet me pare Toka dhe njerezimi ndodhej ne Epoken e Luanit (ne tani sapo kemi lene Epoken e Peshqeve dhe kemi hyre ne ate te Aquarius)... Si shume rastesi menjehere... Po prit prit se ka me. Nje belg modest (pavaresisht se ishte nje inxhinjer dhe pasionant ne astronomi dhe gjeni me nje IQ 168, me 12 gjuhe te lashta dhe moderne) i quajtur Robert Bauval beri nje zbulim disi te cuditshem qe te treja piramidat, perfshi ketu dhe Sfinksin jane te pozicionuara qe te tregojne pikerisht Konstelacionin e Orionit sic ka qene 10 mije vjet me pare. A thua i futi ne bela egjyptologet ky dreq Bauval me kete zbulim qe beri? Oj te futur, aq ne bela sa egjyptologet qe zakonisht e hapin shpellen naaaaa per gjene me te vogel u detyruan te ulnin kokat dhe te peshperisnin me gjysem zeri qe eshte teori interesante qe meriton studim. Kaq, asnje fjale me shume dhe behet cfare te jete e mundur qe te evitohet sa me shume te permendet.

  Raste te tilla ka shume, aq shume sa ty sta merr mendja o banished. Keta jane nga ata fatlume qe arriten te dalin publikisht dhe te terheqin vemendjen e njerezve qe tani kane filluar te pyesin ca si shume dhe te mos mjaftohen me pergjigjet e thata dhe standarte te egjyptologjise dhe te shkences ne pergjithesi.

  Ka patur dhe nga ata si Immanuel Velikofsky (bej nje search ne google dhe e gjen se cfare GJENIU ka qene) qe u denigrua dhe ju mbyll goja thjesht sepse teorite e tija ishin herezi dhe rrezonin shume gjera poshte, aq shume sa do i linte pa pune te tjeret. Apo Virginia Steen-McIntyre qe jo vetem ju mbyll goja por nga pozicioni i saj si arkeologe ne National Science Foundation u hoq dhe deri sa vdiq nuk ishte me ne gjendje te punonte ne profilin e saj per asnje institucion. Arsyeja? Sepse pati kurajo te shprehte publikisht duke e mbeshtetur shume forte shkencerisht me kater metodat nga me te avancuarat te datimi, ekzistencen e nje qendre te populluar ne Ameriken e Jugut por qe shkonte 250 mije vjet mbrapa ne kohe? Lemeri, ne ate kohe jo vetem ne Amerike po as ne gjith Token smund te mendohet qe te kene ekzistuar qenie te avancuara aq me shume te kene patur civilizim. Pavaresisht nga provat, pavaresisht nga dokumentat, pavaresisht nga mungesat e shumta te lidhjeve midis epokave te shpjeguara kaq ceket nga shkenca e sotme, perseri keto mendime nuk pranohen dhe personat qe i shfaqin denigrohen...

  Nuk e kuptoj pse vazhdoj e shkruaj dhe sqaroj, humb kohen time per te dhene nje pergjigje kur ti i pari perpara se te shkruash ketu duhet te lexosh njehere dhe pastaj te komentosh. Skam nder mend te zgjatem ne me replika apo pergjigje. Nese do te mesosh me shume mund te keshilloj autoret, librat e shkruar, drejtimet qe kane dhe subjektet qe trajtojne. Skam dale ti mbush mendjen asnjeriut dhe aq me pak te edukoj te tjeret qe perpara se te flasin apo te shkruajne, te pakten te kene nje minimum informacioni dhe mos me leshojne pallavra te tipit "mashtrime, spekulime, leshi apo preshi..."

  Mos lexo vetem Hawassin por lexo dhe Graham Hancock, John Anthony West, Robert Schoch, Schwaller de Lubicz, Charles Hapgood, Richard Hoagland, David Lewis, Paul La Violette, Wallace Thornhill, Zacharia Stitchin, Ivan Sanderson.. etj etj se sme kujtohen te gjithe. Mos mendo se te kam dhene thjesht emra. Te kam dhene autore dinjitoze, shkenctare dhe studiues, researchers dhe autoritete ne fushat e tyre, PHD me e pakta, jo sharlatane. Ste kam dhene liste emrash nga Google po autore qe i kam lexuar te gjithe paperjashtim. Lexo keto dhe kerko te tjere do atehere do jesh ti i pari qe perpara se te flasesh do mendohesh me mire dhe sdo besh deklarata te tilla ne forum.

  Dhe dicka tjeter per ta mbyllur me ty. Termin tregeti thashethemesh apo mashtrim apo ku ta di une cfare jo vetem qe se pranoj po as qe e mendoj se mund te me afrohet mua. Skam dale ketu te harxhoj kohen time me ore te tera per te mashtruar apo bere thashetheme. Here tjeter fjale te tilla sdo i lejoj neper keto tema.

  Dhe e fundit fare, nese nuk u binde as mbas ketyre fakteve qe te solla ketu ky nuk eshte me problemi im. Sdo e kthjej temen ne podium ku perpiqem ti mbush mendjen njerit apo tjetrit. Nese je ai djale i zgjuar qe di une, argumentat e mesiperme mjaftojne jo vetem te te mbushin mendjen ty po edhe 10 te tjereve si ty. Nese as mbas kesaj sdo te pranosh por do ta vazhdosh me kryenecesi atehere mund te komunikosh me mua privatisht. Perndryshe tema do prishet dhe sna i kane per borxh te tjeret te degjojne replikat tona.

 18. #58
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Ishe dhe shume jashte teme. Kur une te tregoj qe kjo eshte germa A dhe ti me thua mua jo ska mundesi te jete A eshte B une skam nder mend te kthej kete forum ne e lagu se lagu. Ta thashe me qarte se ska ku te shkoje aty, te solla burim nga me dinjitozet referimi dhe informacioni eshte me i qarte sa ska ku te shkoje, ti vazhdon akoma me thua mua ska ekuinoks te tille. Per gjera te tilla te ofrova si privatin me mp ose me e-mail. Temen smund ta banalizoj me kokefortesira.
  Te lutem mos bejme chit chat ketu se ne ka gje qe se duroj dot eshte prishja e temave ne kete nenforum. I kushtoj aq kohe sa se merr dot me mend dhe sdua ta shkel me kembe.
  E quaj te mbyllur kete diskutim.

 19. #59
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  47
  Postime
  708
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Bie poshte evolucioni prandaj i mbulojne shume te verteta ''shkenctaret'' e sotem.
  Pastaj del se nuk kane qene te paditur njerezit para 10,000 vitesh e as para 50,000 apo 250,000 e te mos permendim ketu edhe historine cifute pastaj.
  Why do people with closed minds always open their mouths?

 20. #60
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Darius i dashur, per mua je shkencetar, sinqersht me ke habitur, po me ben ti lexoj ato autore. Per mua eshte hera e pare qe lexoj qe ekziston edhe nje histori ndryshe mister per piramidat.
  Une po te jap nje keshille miqesore. Do kishe bere shume me mire qe te beje nje shkrim pak me te zgjeruar e me te detajuar e ta kishe botur ne ndonje gazete apo rreviste shqipetare, se ne kemi shume nevoje per te tilla shkrime.
  Respekte nga denisi

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Mistere gjuhėsore
  Nga FLORIRI nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-09-2013, 17:10
 2. Mistere te historise
  Nga Era1 nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 02-11-2007, 17:54
 3. Katekizmi i Krishterė Orthodhoks
  Nga Eni nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 29-06-2005, 23:58
 4. Ditet e fundit.
  Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 13-05-2005, 03:51
 5. Besimi Orthodhoks
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 06-04-2005, 02:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •