Close
Faqja 3 prej 33 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 650
  1. #41
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Hattabi
    Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


    Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "
    Imagjino Hatabi prej 73 grupeve vetem njeri eshte i shpetuar. Aq me teper nje hadith thote se vetem 70.000 veta do te shpetohen, pra do te hyjne ne Parajse 'si nje hene e plote'. Merre nje stadion dhe mbushe me njerez qe besojne ne Islam, te gjithe perveq njerit prej tyre do te shkojne ne xhehenem. 70.000 i shumezojme me 72 hyri (gra te xhehenetit) del 5 040 000 te shpetuar, vajzat myslimane nuk dihet se cfare shperblimi marrin sepse Muhamedi ka menduar vetem per meshkujt, pra luftetaret e tij qe do te hyjne ne xhehenet me martirizim (duke vrare qafiret). Madje edhe si jo-mysliman ke me shume shansa (sipas islamit) te hysh ne xhehenet. Sikur D. e Jehoves jeni bere, me genjeshtra dhe me mashtrime. Dallim keni, bile ata nuk mashtrojne simpatizuesit e tyre me seks pervers ne parajse. Bravo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 14-07-2007 më 11:27

  2. #42
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga REFERI
    Mesiairrejshem-dexhali thot se Zoti i paska faj???
    Islami po thote, t'i postova ajetet...

    Citim Postuar më parë nga REFERI
    Un si refer musliman pacare duhet te denoncoj per veprat penale qe po bene per islamin dhe shpifjet qe ja ngjet islamit.
    Nese ajetet e Kuranit i quan si shpifje ndaj Islamit, sdi sa mundesh me quajt veten mysliman.

    Citim Postuar më parë nga REFERI
    Ne nuk habitemi se keshtu mesija te rrejshem ka sa te duash se kjoi eshte koha e tille pra e rrenave dhe mesijave te rrejshem.
    Jo jo une nuk jam Mesi e as shpetimtar i dikujt, dhe as qe pretendoj se jam Profet etj. Une u flas me argumente logjike, kthema ne te njejten menyre edhe ti.

    Citim Postuar më parë nga REFERI
    Ti vazhdo me rrena dhe shpifje sa te mundesh se vete ke me henger se i ke shpall lufte ke dal ne dyluftim me Zotin e muslimaneve edhe dihet se cfare rrezulltati ka me perfundu loja.
    E si mund te del njeriu ne dyluftim me Zotin pash buken. Jo jo kercenime, argumente logjike te lutem.

    Citim Postuar më parë nga REFERI
    Un me ta dhen nji karton te kuq nuk merr pjes ne loj disa muaj,mirpo kur Zoti i muslimaneve ta jep kartonin ateher ske me dal prej xhehenemit kurr.
    Zoti nuk eshte vetem i myslimaneve, jehudive dhe te krishtereve, por i te gjithe njerzve. Po shume sekte dhe profete te rreme kane dalur dhe thone se kush nuk i beson ato ka me shku ne xhehenem, largojuni sekteve dhe profeteve te rreme.

    Citim Postuar më parë nga REFERI
    O Zot i muslimaneve un po te lutem si refer i jote i drejt shkaterroi shpifesat dhe genjeshtaret.
    Ti mos u merzit se nese mendon se nuk je ateher fle rahat
    Po ku po shpif se, ato ajete sic e din edhe ti nuk i kam shkruar une. A e kam shkruar une Kuranin. A i kam shkruar une ato ajete ku behet thirrje qe te priten ne fyt ata qe nuk besojne Islamin. Qellimi im eshte qe t'i ekzpozoj doktrinat e rreme.

  3. #43
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL
    Pse dilni prej teme dhe beni debate te kota , me replika te ndryshme dhe ofendime fetare , pse smereni vesht si njerez dhe te respektoni njeri tjetrin pa dallim feje , krahine ?
    Pershendetje RapSoul. Jo qellimi im nuk eshte qe te fyhet Islami e aq me pak myslimanet. Une respektoj te gjithe njerzit dhe i dua njelloj padallim nga besimi i tyre, dhe aq me teper myslimanet qe besojne ne nje Zot, Zotin e vertete te Abrahamit, Mojsiut, Zotin e Bibles, pra Krijuesin e gjithesise. Une siq e ke pare edhe ne postimet e mia mundohem t'i argumentoj mendimet e mia me argumente logjike, pra edhe i citoj ajetet e Kuranit ashtu siq jane dhe nuk i shtremberoj. Respekt.

  4. #44
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga lamb
    Mirdita te gjitheve.
    Jam e interesuar te di nga dallojne besimtaret bektashinje nga besimtaret myslyman ???????
    Ju lutem me ktheni pgj sepse eshte nje ceshtje me rendesi per mua.
    Te njejten teme e postova edhe tek komuniteti myslyman por nuk pata asnje pgj.
    shpresoj ne ndihmen tuaj.
    Faliminderit
    dallimi eshte aq i madh sa qe ,gati duhet te rinovohet plotesisht njera per te mos u verejtur inferioreiteti nemes tyre...

    sekti bektashinje eshte si nje buqet idesh te huazuara nga ideologjit tjera fetare ...

    ky sekt eshte kryesisht religjion sepse krijimi i saj kryesisht bazohet ne krijimtari njerzore...d.m.th pak ka te beje me me karakter hyjnorë...

    ky sekt perveq qe ne esencë te besimit eshte ndryshe nga islami por edhe ne gjerat me imta eshet ne kunderthenje ...

    thjesht lidhje me fen islame nuk ka ky sekt...eshte i devijuar plotesisht...

    pjestaret e ketij sekti rrafsh e kanë,qdo gje e kan te lejuar ....e hajn mishin e thiut ,e konsumojn alkoolin ,qe keto gjera jan imperative ne islam dhe shume gjera qe bien ndesh me islamin...

    thjesht keta jan politeist apo pagan...

    dhe kujdes...nje kritikë per ata qe nuk dijn saktesisht te bejne dalllimin ndermjet ketyre dy besimeve ...te mos keshilljne sepse kjo vajza po kerkon keshillë dhe jo mashtrim...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  5. #45
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Hattabi
    Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


    Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "
    sahih (i vertet)
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    dallimi eshte aq i madh sa qe ,gati duhet te rinovohet plotesisht njera per te mos u verejtur inferioreiteti nemes tyre...

    sekti bektashinje eshte si nje buqet idesh te huazuara nga ideologjit tjera fetare ...

    ky sekt eshte kryesisht religjion sepse krijimi i saj kryesisht bazohet ne krijimtari njerzore...d.m.th pak ka te beje me me karakter hyjnorë...

    ky sekt perveq qe ne esencë te besimit eshte ndryshe nga islami por edhe ne gjerat me imta eshet ne kunderthenje ...

    thjesht lidhje me fen islame nuk ka ky sekt...eshte i devijuar plotesisht...

    pjestaret e ketij sekti rrafsh e kanë,qdo gje e kan te lejuar ....e hajn mishin e thiut ,e konsumojn alkoolin ,qe keto gjera jan imperative ne islam dhe shume gjera qe bien ndesh me islamin...

    thjesht keta jan politeist apo pagan...

    dhe kujdes...nje kritikë per ata qe nuk dijn saktesisht te bejne dalllimin ndermjet ketyre dy besimeve ...te mos keshilljne sepse kjo vajza po kerkon keshillë dhe jo mashtrim...
    O student a aç shpejt i kalove provimet ti a .

    Pse po thua po huazojne nga te tjeret bektashit .Ti po e din shume mire se e kujt çka eshte prone a ,mos po punon ne komune te Zotit ti pahiri atje tek zyrat e kadastrit.
    Po edhe me "huazuar" diçka ne njerez jemi ,si te themi tash ne muslimanet e huazuam Zotin nga jahudite apo çka .
    Ne gjerat me te imta me islamin je ne kunderthenie ti o studen ,ti dhe shoke si ti jeni pagana edhe pse shqiptoni ndonjehere me goje disa nga emrat e Zotit .Poashtu edhe huazime ke shume nga te tjerat religjione bile aso nga huazimet ma te keqija.

    Ne qofte se dine matematike shko numeroi anetaret e besimit tend se sa e pijne alkoholin edhe e hajne mishin e thivit dhe eja e silli numrat e pastaj e shohim;

    Asnje lidhje bektashizmi nuk ka me islamin siç e propagandojne disa sidomos vehabistat.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 14-07-2007 më 14:33

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar më parë nga only truth
    O student a aç shpejt i kalove provimet ti a .

    Pse po thua po huazojne nga te tjeret bektashit .Ti po e din shume mire se e kujt çka eshte prone a ,mos po punon ne komune te Zotit ti pahiri.
    Po edhe me "huazuar" diçka ne njerez jemi ,si te themi tash ne muslimanet e huazuam Zotin nga jahudite apo çka .
    Ne gjerat me te imta me islamin je ne kunderthenie ti o studen ,ti dhe shoke si ti jeni pagana edhe pse shqiptoni ndonjehere me goje disa nga emrat e Zotit .Poashtu edhe huazime ke shume nga te tjerat religjione bile aso nga huazimet ma te keqija.

    Ne qofte se dine matematike shko numeroi anetaret e besimit tend se sa e pijne alkoholin edhe e hajne mishin e thivit dhe eja e silli numrat e pastaj e shohim;

    Asnje lidhje bektashizmi nuk ka me islamin siç e propagandojne disa sidomos vehabistat.
    Kujdes kur e quan dike pagan (Pabesimtar) se po doli qe ai nuk eshte pagan (Pabesimtar) ateher pabesimtar je ti.
    Ekziton nje hadith i Pejgamberit a.s per kete gje

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga engjellorja
    kam pare nje dokumentar shqiptar i cili fliste per nje teqe ne kruje...
    me beri pershtypje kjo fraze:
    bektashi quhej kristiani te cilit turku i nderoi fene pasi nuk paguante taksat dhe ai kur dilte nga shtepia hiqej musliman kurse brenda shtepise praktikonte fene e krishtere...nuk e di se sa e vertete eshe kjo... por per nje gje jam e sigurt...bektashinjte jane shume here me te mdoderuar..
    Nuk po e di se ku e ke pare dokumentar por nuk jane te verteta ato çfare i ke degjuar.

    Une kam qene nje kundershtues i madh i Bektashive dhe te tjerave tarikate .
    Me bisedat qe i kam zhvilluar me disa fetare qe nuk ishin qene tjeter veçse hipokrita e morra nje urrejtje shume te madhe per Bektashit.
    Falenderoj Zotin qe me beri ti studioj vete shume gjera dhe te mos pres qe te tjeret t'mi servojne lajmet e tyre si kane qejf ata.
    Kur ja nisa me lexuar dhe hulumtuar vete atehere me doli krejt diçka tjeter.
    Krejt çka thonin ata fetaret hipokrita me dolen rrena .
    Krejt e kunderta e fjaleve te hipokritave me doli

    Edhe sot kur ju kerkoj ndonje fakt atyre hipokritave per fjalet e tyre veçse e mbyllin gojen .

    Nje keshille lexo ne faqen e Bektashive aty do te mesosh me shume ,mos harro se misticizma ne islam eshte pak ma e veshtire te kuptohet prandaj ka edhe disa qe i keqinterpretojn mesimet e tyre .

    Lexo hap mbas hapi dhe vete vendos , te uroj te gjitha te mirat

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    sahih (i vertet)
    Edhe une po them se ai hadith eshte sahih bile se paku nje pjese e atij hadithi .
    Hajt pergjigju ti se kush e ndjeki rrugen e Imam Aliut ne ate kohe dhe kush ishte kunder tij .
    Kur te pergjigjesh ketu e meson se ne cilin sekt jane disa nga muslimanet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 14-07-2007 më 14:29

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Imagjino Hatabi prej 73 grupeve vetem njeri eshte i shpetuar. Aq me teper nje hadith thote se vetem 70.000 veta do te shpetohen, pra do te hyjne ne Parajse 'si nje hene e plote'. Merre nje stadion dhe mbushe me njerez qe besojne ne Islam, te gjithe perveq njerit prej tyre do te shkojne ne xhehenem. 70.000 i shumezojme me 72 hyri (gra te xhehenetit) del 5 040 000 te shpetuar, vajzat myslimane nuk dihet se cfare shperblimi marrin sepse Muhamedi ka menduar vetem per meshkujt, pra luftetaret e tij qe do te hyjne ne xhehenet me martirizim (duke vrare qafiret). Madje edhe si jo-mysliman ke me shume shansa (sipas islamit) te hysh ne xhehenet. Sikur D. e Jehoves jeni bere, me genjeshtra dhe me mashtrime. Dallim keni, bile ata nuk mashtrojne simpatizuesit e tyre me seks pervers ne parajse. Bravo.
    Mesia as hatabi e as disa te tjere si hatabi e me te medhej se ai nuk dijne ti interpretojn kto hadithet .

    Hadithet nuk lexohen literarisht as shkrimet e shenjta.
    Mund te kete besimtare te shtrember (hipokrita) qe jane ne ate grupin e vertet e mund te kete edhe besimtare te mire qe jane ne grupet e keqija .

    Sa per numrin se sa njerez do te hyjne ne parajse ka hadithe qe thojne edhe ndryshe se ai numri yt i 70 mijeve .
    Bile ai hadith mund te jete edhe i rrejshem .
    Pe hyrijat ti nuk i kupton kto gjera ,ka edhe musliman qe nuk i kuptojne kto gjera dhe sharrojne shume felle duke menduar me epshet e kesaj bote .

    Mbase jemi tek nenforumi Bektashian po ju tregoj si kam degjuar nga nje sheh.
    Ai shehu me tha se Zoti na sprovon me shume gjera nganjehere nuk eshte edhe mire me kerkuar edhe parajse aç shume se mundesh ta humbesh krejt rrugen.

    Ai me tha se Zoti edhe parajsen e ka bere si sprove per njerezit .I sheh ne irak ata mendjelehtit e duan aç shume parajsen sa jane ne gjendje ti sakrifikojne edhe 20 apo 30 femije veçse ata tja arrijne qellimit te tyre .
    Nuk duan te degjojn disa "besimtare" mendjelehte per femijet ,per grate civilet ne pergjithesi se si do te vdesin ata nga krimet e tyre , veçse ktyre mendjelehteve ju intereson parajsa e tyre (xheneti i tyre).
    Krejt kto veprime jane nga egoja e tyre personale .

    Humbja ma e madhe per muslimanet tash eshte se e keqinterpretojne fene e tyre

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga celyy
    Kujdes kur e quan dike pagan (Pabesimtar) se po doli qe ai nuk eshte pagan (Pabesimtar) ateher pabesimtar je ti.
    Ekziton nje hadith i Pejgamberit a.s per kete gje
    Kujt ju drejtove a mua a studentit ,pasi ai ja nisi i pari eshte dashtur atij se pari ti thuash kto fjale .
    Mbase ti mundesh me e dite se kush eshte besimtar e kush jo

  12. #52
    Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
    Anëtarësuar
    20-05-2007
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Kujt ju drejtove a mua a studentit ,pasi ai ja nisi i pari eshte dashtur atij se pari ti thuash kto fjale .
    Mbase ti mundesh me e dite se kush eshte besimtar e kush jo
    edhe perse kta nga zilija! nuk dojn qe ta e pranojn asnji te drejt,pr ne prap s e prap du te ballafaqohem me ta,se sespse ne u kam juve si miun ne kurth.e qa ja dim qdo levizje se qka dan me bo. kot jan ato studjime te tyre,se jan wehabij! kta jo qe i perdorin atao fjal, por ketyre ja u nxen e dhe milingona rrugen,perse!? sepse jan te meshirshim, si kobra! ne indi.nuk e shef Studenti( talebe) se qfar pergigje te mrekullueshme, por qka ti bajm vella only, ati se ne zemren e tij asht hapur nji fush lufete!! ku ne at betej ne at fush qe aj e ka mundesuar, ne ndeshja jan melaiket,dhe shejtanet,sado qe melaiket mundohen qe ta e drejtojn, ky bëhet me shejtanet dhe ua ndihmon atyre, keshtu qe at a zën pozitat me te medha ne zemrene etij,dhe keshtu qe melaikeve u detyrhet ta e leshojn fushen e luftes,paramendo ky si kinse student pore tjetr,se psh do ultar extrema qa jan prezent athua qka paska ne at fush lufet!? dhe se nga ta nuk shef ndonji postim qe le pershtypje, perveq urrejtjes, zilis, mëris!
    Ndryshuar për herë të fundit nga SHEMSHIR : 14-07-2007 më 15:53

  13. #53
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Edhe une po them se ai hadith eshte sahih bile se paku nje pjese e atij hadithi .
    Hajt pergjigju ti se kush e ndjeki rrugen e Imam Aliut ne ate kohe dhe kush ishte kunder tij .
    Kur te pergjigjesh ketu e meson se ne cilin sekt jane disa nga muslimanet.
    imam Aliu ishte djali i xhaxhait te Muhamedit a.s dhe ishte prej burrave te parë qe pranuan islamin...

    Para hixhretit, Aliu r.a. martohet me Fatimen, bijën e Pejgamberit a.s., e cila i lindi dy djem; Hasanin dhe Husejnin dhe dy vajza; Zejneben dhe Ummi Kulthumin.

    ka qen njohes i mire i sheriatit dhe orator i mire....dhe nje njeri qe eshte dalluar me moral dhe dituri te jashtezakonshme...

    Imam aliu eshte akuzuar (rrejshem)per vrasjen e Othmanit r.a dhe kur u be khalif (udheheqes i shtetit) eshte kundershtuar zgjedhja e tij nga Muawiu (ne lidhje me khalifat)...d.m.th kundershtime kryesisht me karakter politik...

    ndersa pasusesit e tanishem shiiat ,jan nje nder sektet me te devijuar te islamit...

    shiijat mendojn se Aliu r.a eshte profet ,sa qe nganjeher tash ne kete kohe dhe ne ate kohe kur ka jetuar, e kan konsideruar si Zot ...sa qe per kete shpifje ka pas raste qe kur nje person e ka quajtur me termin Zot aliun ,aliu r.a eshte detyruar per kete shpifje ta denoj me djeg,je ne zjarr...

    d.m.th Vet Aliu r.a ka qen mohues i ketyre shpifjeve qe ia kan etiketuar shiijat...

    shijat jan nje nder sektet qe kan devijuar nga islami si ne esencë te besimit por edhe ne zbatimin e obligimeve te islamit...

    shijat thjesht ishin viktim e nje Jahudie apo nje izraeliti te "konvertaur ne islam" ,nuk me kujtohet saktesisht emri por nje pjes te emrit e kishte Abdullah ai perhapi ne per popull thenjen se Aliu eshet profet dhe madje i bindi popullin se ka cilsi te Zotit Aliu r.a dhe keshtu ai qafir apo munafik ia arriti ta bind nje mase te madhe te popullit ...

    dhe u perhapë nje genjeshter se kurani eshte ndryshuar dhe se disa ajete te fundit te kuranit jan hjekur nga kurani ne te cilet ajete thuhet kinse per Aliun se eshte profet etj etj...

    dhe keshtu tash shijat jan pasuesit e Aliut r.a edhe pse jan te devijuar sepse nje gje te till Aliu e ka kundershtuar ...

    d.m.th kundershtar Aliu kishte vetem me karakter politik ,ndersa pasuesit jan shijat (te devijaurit nga silami)
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Nuk po e di se ku e ke pare dokumentar por nuk jane te verteta ato çfare i ke degjuar.

    Une kam qene nje kundershtues i madh i Bektashive dhe te tjerave tarikate .
    Me bisedat qe i kam zhvilluar me disa fetare qe nuk ishin qene tjeter veçse hipokrita e morra nje urrejtje shume te madhe per Bektashit.
    Falenderoj Zotin qe me beri ti studioj vete shume gjera dhe te mos pres qe te tjeret t'mi servojne lajmet e tyre si kane qejf ata.
    Kur ja nisa me lexuar dhe hulumtuar vete atehere me doli krejt diçka tjeter.
    Krejt çka thonin ata fetaret hipokrita me dolen rrena .
    Krejt e kunderta e fjaleve te hipokritave me doli

    Edhe sot kur ju kerkoj ndonje fakt atyre hipokritave per fjalet e tyre veçse e mbyllin gojen .

    Nje keshille lexo ne faqen e Bektashive aty do te mesosh me shume ,mos harro se misticizma ne islam eshte pak ma e veshtire te kuptohet prandaj ka edhe disa qe i keqinterpretojn mesimet e tyre .

    Lexo hap mbas hapi dhe vete vendos , te uroj te gjitha te mirat
    te falenderoj per sqarimin...vetem dicka me stonoi ne shkrimin tend...fjala urrejtje...te nje besimtar i devotshem kjo fjale nuk duhet te ekzistoje

  15. #55
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    =only truth]O student a aç shpejt i kalove provimet ti a .
    se shpejti do filloj provimet ne master...

    Pse po thua po huazojne nga te tjeret bektashit .
    per te qen nje fe e kompletuar duhet ta ketë profetin apo te derguarin qe e themelon dhe fton ne besim dhe duhet te ketë liber hyjnor siq eshet kurani ...

    QUOTE]
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  16. #56
    Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
    Anëtarësuar
    20-05-2007
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    imam Aliu ishte djali i xhaxhait te Muhamedit a.s dhe ishte prej burrave te parë qe pranuan islamin...

    Para hixhretit, Aliu r.a. martohet me Fatimen, bijën e Pejgamberit a.s., e cila i lindi dy djem; Hasanin dhe Husejnin dhe dy vajza; Zejneben dhe Ummi Kulthumin.

    ka qen njohes i mire i sheriatit dhe orator i mire....dhe nje njeri qe eshte dalluar me moral dhe dituri te jashtezakonshme...

    Imam aliu eshte akuzuar (rrejshem)per vrasjen e Othmanit r.a dhe kur u be khalif (udheheqes i shtetit) eshte kundershtuar zgjedhja e tij nga Muawiu (ne lidhje me khalifat)...d.m.th kundershtime kryesisht me karakter politik...

    ndersa pasusesit e tanishem shiiat ,jan nje nder sektet me te devijuar te islamit...

    shiijat mendojn se Aliu r.a eshte profet ,sa qe nganjeher tash ne kete kohe dhe ne ate kohe kur ka jetuar, e kan konsideruar si Zot ...sa qe per kete shpifje ka pas raste qe kur nje person e ka quajtur me termin Zot aliun ,aliu r.a eshte detyruar per kete shpifje ta denoj me djeg,je ne zjarr...

    d.m.th Vet Aliu r.a ka qen mohues i ketyre shpifjeve qe ia kan etiketuar shiijat...

    shijat jan nje nder sektet qe kan devijuar nga islami si ne esencë te besimit por edhe ne zbatimin e obligimeve te islamit...

    shijat thjesht ishin viktim e nje Jahudie apo nje izraeliti te "konvertaur ne islam" ,nuk me kujtohet saktesisht emri por nje pjes te emrit e kishte Abdullah ai perhapi ne per popull thenjen se Aliu eshet profet dhe madje i bindi popullin se ka cilsi te Zotit Aliu r.a dhe keshtu ai qafir apo munafik ia arriti ta bind nje mase te madhe te popullit ...

    dhe u perhapë nje genjeshter se kurani eshte ndryshuar dhe se disa ajete te fundit te kuranit jan hjekur nga kurani ne te cilet ajete thuhet kinse per Aliun se eshte profet etj etj...

    dhe keshtu tash shijat jan pasuesit e Aliut r.a edhe pse jan te devijuar sepse nje gje te till Aliu e ka kundershtuar ...

    d.m.th kundershtar Aliu kishte vetem me karakter politik ,ndersa pasuesit jan shijat (te devijaurit nga silami)


    Shijat janëe besimtarë me te devotshem t eislamit, dhe se nuk asht e verete qe e thua at rren mos shpif, duke mose epas Allahun frig geneje si nji gomar. un e di fort mir taleban,s e kur isha ma i keq se ti wehabij dhe se tash e di se kush ja shijat, nuk asht e veret s e shijat besojn se imam Aliju kaqen profet. atajan qellimet e juaja satanike. shijat e pranojn vetem si Imamte par pas kalimit te tij, a ashxhe tjetr taleben i shkatruar, shif si shpif si me me u kan musliman ke frig allahun o taleban, indyer


    kliko pak ket aders qe ekam expozuar dhe meso pak dhe njife edhe veten se sa i menqur je , s eme duket ti edhe veten nuk po e njifke.e meso se kush jan shija kur jan paraqitur dhe se qka besojn e mos shpif .
    Ndryshuar për herë të fundit nga SHEMSHIR : 15-07-2007 më 05:13

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    imam Aliu ishte djali i xhaxhait te Muhamedit a.s dhe ishte prej burrave te parë qe pranuan islamin...

    Para hixhretit, Aliu r.a. martohet me Fatimen, bijën e Pejgamberit a.s., e cila i lindi dy djem; Hasanin dhe Husejnin dhe dy vajza; Zejneben dhe Ummi Kulthumin.

    ka qen njohes i mire i sheriatit dhe orator i mire....dhe nje njeri qe eshte dalluar me moral dhe dituri te jashtezakonshme...

    Imam aliu eshte akuzuar (rrejshem)per vrasjen e Othmanit r.a dhe kur u be khalif (udheheqes i shtetit) eshte kundershtuar zgjedhja e tij nga Muawiu (ne lidhje me khalifat)...d.m.th kundershtime kryesisht me karakter politik...

    ndersa pasusesit e tanishem shiiat ,jan nje nder sektet me te devijuar te islamit...

    shiijat mendojn se Aliu r.a eshte profet ,sa qe nganjeher tash ne kete kohe dhe ne ate kohe kur ka jetuar, e kan konsideruar si Zot ...sa qe per kete shpifje ka pas raste qe kur nje person e ka quajtur me termin Zot aliun ,aliu r.a eshte detyruar per kete shpifje ta denoj me djeg,je ne zjarr...

    d.m.th Vet Aliu r.a ka qen mohues i ketyre shpifjeve qe ia kan etiketuar shiijat...

    shijat jan nje nder sektet qe kan devijuar nga islami si ne esencë te besimit por edhe ne zbatimin e obligimeve te islamit...

    shijat thjesht ishin viktim e nje Jahudie apo nje izraeliti te "konvertaur ne islam" ,nuk me kujtohet saktesisht emri por nje pjes te emrit e kishte Abdullah ai perhapi ne per popull thenjen se Aliu eshet profet dhe madje i bindi popullin se ka cilsi te Zotit Aliu r.a dhe keshtu ai qafir apo munafik ia arriti ta bind nje mase te madhe te popullit ...

    dhe u perhapë nje genjeshter se kurani eshte ndryshuar dhe se disa ajete te fundit te kuranit jan hjekur nga kurani ne te cilet ajete thuhet kinse per Aliun se eshte profet etj etj...

    dhe keshtu tash shijat jan pasuesit e Aliut r.a edhe pse jan te devijuar sepse nje gje te till Aliu e ka kundershtuar ...

    d.m.th kundershtar Aliu kishte vetem me karakter politik ,ndersa pasuesit jan shijat (te devijaurit nga silami)
    Tashti ja nisem me fol per shiat a.

    Imam Aliu dhe Ehlibejti i Muhamedit a.s eshte kundershtuar ne çdo menyre nga umajadet,eshte kundershtuar ne fe ,ne moral ,ne politik ,bashkejetese emijera tjera menyra.

    Nuk e di si i kuptoni ju gjerat ,pse mundoheni ta mbroni muawijen.
    Nena e muawijes hindi ishte ajo qe e mbyti Hamzen axhen e pejgamberit tone e coptuan ne pjese Hamzen. hindi dhe burri i saj ebu sufjani ishin armiçt kryesore te Muhamedit a.s dhe te islamit.
    Tani i biri i tyre muawija prap eshte kunder udheheqjes islame dhe e lufton Imam Aliu e lufton Imam Hasanin .
    Nipi i hindit dhe ebu sufjanit jezidi djali i mawijes prap e lufton Ehlibejtin e Muahemedit a.s dhe e vret Imam Hyseinin me 72 anetare te familjes dhe shoke te tij.
    Per tipa sikur ju krejt kto ngjarje ishin pahiri dhe krejt kto krime ju falen atyre dhe muslimanet duhet ti quajne ata kriminelat me radiallahuanhu.
    Per juve kto ngjarje ishin veçse koincidence ,pahiri e ka luftuar muawija ketye ,pahiri e ka marre pushtetin ,pahiri jane vrare mijera muslimane ne mesin e tyre ashabe dhe tabiine ,pahiri muawija ja la pushtetin djalit te tij jezidit ,ka pas qejf muawija qe djali i tij ti sundoj te gjithe muslimanet .
    Kjo eshte ajo çka po besojn tipat si ti.

    Sa per ate çifutin kam shkruar shume per te ketu nuk po mundem ti perseris gjerat .
    Shko lexoje pergjegjen qe ja dhash çarshafit qe e solli hatabi.
    Ne nje vend po shkruan ai ibni tejmija i juaj i famshem se shiat e pare kane qene perkrahesit e Imam Aliut e ne nje vend tjeter po thote se shiat i ka krijuar nje jahudi me emrin Abdullah ibn sebbe nje çifut nga jemeni.
    Eshte çudi qe askush nuk e permendi me pare kete çifut deri sa erdh ibni tejmija shume shekuj mbas atyre ngjarjeve.
    Imam Aliu dhe kundershtaret e tij te asaj kohe edhe historianet e komentatoret e haditheve Buhariu Muslimi etjere nuk e gjeten asnjefare çifuti atehere,as te kater imamet e mezhebeve nuk gjeten çifut veçse ibni tejmija e ka gjet.

    Sa per Kurani qe thojne se eshte i ndryshuar apo mungon diçka ne te gati te gjithe kane thene diçka te pahijshme ashtu .
    Ti qe je student dhe don te studiosh lexoj disa hadithe te buhariu dhe muslimi dhe e sheh se kush ka thene se po na mungojn disa sure te Kuranit e gjera te tilla

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga engjellorja
    te falenderoj per sqarimin...vetem dicka me stonoi ne shkrimin tend...fjala urrejtje...te nje besimtar i devotshem kjo fjale nuk duhet te ekzistoje
    Te pershendes engjellorja .

    Une e permenda se i urrejsha Bektashit me pare sepse kisha degjuar shume thashetheme nga disa besimtar hipokrita apo besimtar mendjeleht.

    Me vone e kam pare se kam qene gabim dhe nuk urrej me ashtu pa menduar me pare.

    Urrejtja duhet te existoj tek çdo njeri edhe existon tek çdo njeri mirepo çka duhet te urrejm.
    Njeriu duhet ma se pari ti urrej te keqijat qe i ka ne veten e tij ,pastaj ti kuptoj dhe te jete i durueshem me gabimet e te tjereve dhe te mundohet ta urrej gabimin e personit e jo personin.
    Normal qe duhet te urrehet e keqja kudo qe ndodhet .
    Edhe urrejtja duhet te jete ne nje menyre te balancuar dhe ta kete vendin e vet .

    Te gjitha te mirat.

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Kujt ju drejtove a mua a studentit ,pasi ai ja nisi i pari eshte dashtur atij se pari ti thuash kto fjale .
    Mbase ti mundesh me e dite se kush eshte besimtar e kush jo
    Ai i tha shijave pabesimtar dhe eshte bazuar ne fakte se jan pabesimtar, dhe nese ti je shia ateher mua me vjen keq dhe insh'Allah Zoti te udhzon.
    Po ti me thuaj ne cilat fakte bazohesh qe fisniku-student eshte pabesimtar ? ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga celyy : 15-07-2007 më 07:39

  20. #60
    Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
    Anëtarësuar
    20-05-2007
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga celyy
    Ai i tha shijave pabesimtar dhe eshte bazuar ne fakte se jan pabesimtar, dhe nese ti je shia ateher mua me vjen keq dhe insh'Allah Zoti te udhzon.
    Po ti me thuaj ne cilat fakte bazohesh qe fisniku-student eshte pabesimtar ? ?
    me siguri se studenti me bashkmendimtaret jan te pa bes dhe jan tradhtar te fes, nese i thojn dikuj te pa bes kur dikush e edeshmon shehadetin dhe i kryen te gjitha obligimet e fes perveq vrasjes se pefajshme, e ne se nuk i ben keta qenka i pabes, athu ajeni jua te pa bes, qe i thuani dikuj!? se normal qdo kafiri i duket qd njeri kafir aha tash poe dikna un pse po quhkan shijat ete pa bes. ju jeni besnik ndaj krye qafirit binladen dhe amerikes e asnji tjetri jo. ne se pohon se po na trego se ku gjindet baza e juaja e tashme, dhe nga kush financohuni, nese thu jo ateher genjen
    Ndryshuar për herë të fundit nga SHEMSHIR : 15-07-2007 më 08:00

Faqja 3 prej 33 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •