Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-02-2006
    Postime
    6

    Përdorimi i dietave në ushqim

    Jame nje vajz 21vjeqe,une kam deshir qe te mbaj diet, per te ren ca kile.Me rekumanduan disa shoqe nje lloj dieta ajo eshte keshtuara qdo racioni te ngrenjes te pi nje gote uje te ciles got duhet te ja vej nje luge te ushqimit UTHULL MOLLE(4perqind acid acetik).pyetja eshte kjo a me shkakton ndonj semundje nese une do ta perdor kete diet?

  2. #2
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Per mendimin tim mos perdor asnje diet sepse te gjitha jan te demshme per shendetin, do ishte me mire nese do beje palester ose ndonje lloj tjeter stervitje.

  3. #3
    Larg familjes Maska e lumturi
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    111
    Mundohu te hash fruta dhe bej stervitje. Bej vrap 30 minuta ne dite se te ndihmon. Per dietat nuk kam pervoje, por duhet te kesh kujdes se pasi i humb kilet duhet te gjesh nje menyre te mos shendoshes prap.
    First try to understand, than try to be understood.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    Nuk kam mbajtur ndonjeher diet madje ne MCdonald ha pothuaj cdo dit ndonjeher edhe dy her ne dit, dhe i marr te gjitha full portions. Kjo sme ka shendoshur fare sepse bej gati 1 or vrap cdo dit. esht shum e rendsishme mos ta lesh vrapin per asnjedit per asnje arsye.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    mos ha embelsira dhe gjera te skuqura dhe mos ha mbas ores 7 mbasdite.


    ps. une per vete e ha nje cheese danish cdo dite po ti bej ca them une mos bej ca bej une

  6. #6
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    s'ka formula magjike besoj ne dieta lol

    ul sasine e ushqimeve qe konsumon dhe rrit sasine e energjive qe harxhon (vrap, gjimnastike, etj), beji gradualisht keto ndryshime dhe qendroi me disipline ketyre regjimeve te ndryshuara, dhe uala


    eshte shume me e lehte te thuhet se te behet, por besoj eshte e vertete gjithsesi ...

    ................

    gjithshtu pervec ketyre, gjendja emocionale-shpirterore ndikon shume gjithashtu; shpesh here njerzit hajne per te kompensuar satisfaksione te tjera (tingellon ca absurde, por eshte e vertete, dhe ndodh pothuaj pa menduar fare)

    e plot gjera te tjera

    plus qe cdo zakon eshte i veshtire per tu lene ose ndryshuar, perfshi edhe zakonin e te ngrenit ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga diikush : 12-03-2006 më 21:16

  7. #7
    ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kërçovare1
    Anëtarësuar
    20-07-2005
    Vendndodhja
    ...aty afër...
    Postime
    222
    Une kam degjuar dhe lexuar qe uthuli i molles eshte i mire per diete si dhe per shendetin... Une e kam praktikuar kete cdo mengjes, perpara qe te vrapoja dhe humba shume peshe. Pra e pija nje here ne dite...
    Qe te kesh sukses ne diete, duhet qe se pari ti te kesh besim ne te dhe normalisht qe ta shoqerosh me gjimnastike...

    Happiness is: ME & YOU ;)


  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-02-2006
    Postime
    6

    me keshillo

    Faleminderit per pergjigjjen, por une desha te dij nese UTHULLA qe perdori me shkakton ndonje problem ne te ardhmen sepse tani nuk e vrej ndonje ndryshim.

  9. #9
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Per mendimin tim mos perdor uthullin

    Bej vrap fiskulture e ushtrime te ndryshme gjimnastikore se te ndihmojne ne shendetin tend por mos perdror uthull pasi ajo te shkaterron stomakun ndonjehere...

    Lengu i molles eshte shume i mire per shendetin mund ta pish pa problem fare...

  10. #10
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Citim Postuar më parë nga Galaktika
    Faleminderit per pergjigjjen, por une desha te dij nese UTHULLA qe perdori me shkakton ndonje problem ne te ardhmen sepse tani nuk e vrej ndonje ndryshim.
    Ndoshta uthulla ste ben gje per momentin po te jesh e sigurt se do i ndiesh me mbrapa pasojat ne stomakun tend

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar më parë nga Galaktika
    Jame nje vajz 21vjeqe,une kam deshir qe te mbaj diet, per te ren ca kile.Me rekumanduan disa shoqe nje lloj dieta ajo eshte keshtuara qdo racioni te ngrenjes te pi nje gote uje te ciles got duhet te ja vej nje luge te ushqimit UTHULL MOLLE(4perqind acid acetik).pyetja eshte kjo a me shkakton ndonj semundje nese une do ta perdor kete diet?
    Harroje fare Uthullen e Molles sepse ka shume Acid qe te demton stomakun dhe pastaj ke pasoja me te renda me vone (im ate kishte ulcer dhe kaloi te zezen e dynjase). Vakti me i rendesishem eshte mengjesi, por kjo nuk do te thote qe ne mengjes te hash gjithcka qe te te kapi syri. Also, kur te zgjedhesh nje fare ushqimi, zgjidh ate qe eshte me natyral, psh: nqs ke mundesi te hash nje molle ose te pish leng molle, me mire ha mollen.

    Excercise, nqs nuk je nje vrapues, vrapi te merzit, dhe te ben qe te mos nxjerresh tamam kapacitetin qe duhet te nxjerresh nga nje ushtrim. Nuk e di ku ti jeton, por une kam zbuluar qe makinat eliptike (elliptical machines), jane 2 here me efektive se as treadmills. Edhe po te kesh mundesi te kapesh nje fare sporti, ajo eshte e vlefshme sepse ben qejf kur po djeg kalorite. Rekomandimi personal (gjithmone, nuk e di ku jeton) eshte tenisi, sidomos singles. Merr disa mesime, dhe do te shikosh qe do ta pelqesh. Nga dora tjeter, it's sexy as hell.

    Gjithashtu, mos harro vitaminat sidomos B12 sepse te ndihmojne po te kesh nje metabolizm te avashte. Oh, edhe patjeter pi shume uje.
    Ignore List: Den Bossi

Tema të Ngjashme

  1. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  2. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  3. Fjalet eukaristike te Jezusit
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2006, 02:34
  4. Konkurset, programi dhe modeli i testit për gjuhë-letërsi
    Nga Davius në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47
  5. Libri rijadus salihin
    Nga useid në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •