Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 147
  1. #41
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Edhe nje here po e perseris se ketu eshte tema per wahabinjet ne trojet shqiptare.
    Tema te tjera per sekte per fe per .... ka sa te doni.
    Mos shkruani ketu per gjera tjera.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  2. #42
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    O shi pse merresh me keto.Ti besoj e di se ku duan ta cojne ujin e mullirit.Ka 730 shoqata krishtere ne shqiperi dhe asnje nuk thote gjysem fjale per to.Te vetmit qe kane rene pre e sulmit mediatik jane deshmitaret e Jehovait te cilet me ideologjine e tyre po i marrin ne qafe femijet.Kete fushate jo me kot e ben media sepse deshmitaret e Jehovait jane armiq te forte te ortodokseve dhe katolikeve.Pra shkurtimisht keto njerez hyjne ne forum vetem me qellimin per te hudhur balte mbi islamin dhe nje nga metodat eshte percarje dhe emertimi me emra joislame.Mos u merr me Iliri dhe Capucionon ato ate nivel diskutimi kane .Mjafton te gjejne nje faqe anti islame dhe pa pike kriteri dhe njohje te jete ajo ato e marrin per te sulmuar Islamin.Kallogjere te tille islami ka pare me shekuj dhe do te shikoj derisa ne toke mos kete me politeizem dhe adhurim krijesash.Ne dashte Zoti vete Isai a.s ka per ti treguar ketyre se kush eshte e verteta megjithese shumica e tyre e dine por kane cmire dhe inat ndaj kesaj feje madheshtore.Kane zili sepse ajo ka hap krahet dhe bota po ndergjgjsohet per vertetesine e saj.E pra leri qente te lehin ne duhet te punojme me shume me fisin familjet tona islame .Ti mesojme sulmet dhe te ligat e ketyre plus kesaj ti mesojme fjalet e Zotit .Po cmendennnnn keto prej madheshtise se kesaj feje dhe te betohem ne Zotin se sa me shume do ta sulmojne keto aq me shpejt do ti vije triumfi kesaj feje.Zemrat jane ne dore te Zotit.Ai i rrotullon nga do .

  3. #43
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Mesimet per fene Islame kan mer fund...e vetmja gje qe meson sot eshte si te behesh ekstremist dhe te shperthesh sa me shume njerez...

    Kan ik kohet e bukura kur ne fene Islame mesohej vetem feja dhe toleranca fetare kurse zot e kan zevendesu me vrasje dhe shperblimi parajsa...


    Ne qofse ne Shqiperi njerzit terboen mbas fanatizmit dhe bejn sikur me qen ne Pakistan atehere dhe gjith Evropa do terboet per ne!

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga forum126
    Zemrat jane ne dore te Zotit.Ai i rrotullon nga do .
    Bukur shume,
    pra eshte zoti qe ka ne dore çdo gje.
    Atehere ça faji kane qafirat qe nuk besojne?

    "Fe madheshtore", po kush te ka zili ty mor çun, kujton se je i rrethuar nga armiq, e na quan ne armiqte e tu, se na plasi shume se ça mendje ke ti.
    Po problemi qendron se si doni ta perhapni ate fe madheshtore, me dhune.
    Islami eshte fe e Djallit. Mos bej be ne Zot se do e hash me duket ferrin, vetem se me vjen keq se je i drejte, aq i drejte sa e ha genjeshtren se islami eshte fe e drejte.
    Te drejte jeni si ata qe vriten per parajse, por dyshoj se do shkojne atje, me gjithe njerezit e pafajshem qe vrasin.

  5. #45
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    Islami eshte fe e Djallit.
    X,


    s'me befason kur dikush i ndryshon koordinatat si puna jote, por kur dalin plotesisht jashte koordinatave atehere te tillet me dhimbsen. Sinqerisht. Duke e "luftuar" ekstremizmin islamik (shyqyr vec me tastiere per momentin!), nuk je duke verejtur se edhe vete gradualisht po transformohesh ne nje monster ultraekstremist, vec me parashenje tjeter.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Shiu
    X,


    s'me befason kur dikush i ndryshon koordinatat si puna jote, por kur dalin plotesisht jashte koordinatave atehere te tillet me dhimbsen. Sinqerisht. Duke e "luftuar" ekstremizmin islamik (shyqyr vec me tastiere per momentin!), nuk je duke verejtur se edhe vete gradualisht po transformohesh ne nje monster ultraekstremist, vec me parashenje tjeter.
    si te doni ju jam, vetem ju te ndiheni superiore nga te tjeret jo-besimtare.

    Une jam nje monster ultraekstremist qe per çudi nuk dua lufte, nuk dua te vras, nuk i bie me qafe njeriut e as nuk dua tja di se çfare besojne te tjeret, sejcili ka mendimin e vet.
    Perseri per çudi, ju qe jeni te zgjedhurit e Zotit, e mbeshtesni idene e luftes dhe te gjakderdhjes qe predikojne wahabistat, kerkoni te nenshtroni te gjithe boten, sepse kete predikon kur'ani me hadithet, ju duket se keni te drejta hyjnore mbi jo-besimtaret.

    Sidoqofte une jam monster ultraekstremist , e ju jeni egjejt e paqes.

    Duke e "luftuar" ekstremizmin islamik (shyqyr vec me tastiere per momentin!).
    nuk po luftoj asgje, po flas mbi faktet qe duken nga te gjithe.
    por nese ai ekstremizem neser do cenoje shtepine time me dhe te me kerkoje xhizjen do jem i nderuar ta luftoj ashtu siç duhet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 12-03-2006 më 07:28

  7. #47

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Une jam shume kurioze te di sa njohuri keni ju per wahabismin?Nga erdhi?Pse erdhi?
    Pak shkurt kush do me u pergjigj...

    Mendimi im eshte qe me mire ca lapra kokes ne kete dynja sesa diku tjeter

  8. #48
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    si te doni ju jam, vetem ju te ndiheni superiore nga te tjeret jo-besimtare.
    si e shikon kete superioritetin ti?

    me mendje te kthjellet ne kete bote materiale islami ka superioritetin me te paket. nje grusht i vogel sheikesh bejne perjashtim.

    ne anen shpirterore, nuk e di mbas vdekjes, por nese marrin dhimbjet nga vuajtjet psh: fatkeqesi natyrore islami eshte perseri jo me superiori nga te gjithe fete. nuk e di cili allah po i shkakton atyre fatkeqesite me te medhaja se te tjeret.

    na ngelet te besojme se nje myslymane mund te perfitoje nje jete me te mire superiore mbas vdekjes.
    nese besojme se njerezit vijne nga "devine spirit", ne kundershtim me darvinin, ie bie qe myslymanet kane eksperiencen me te keqe si krijesa humane.



    dua te shkoj per juve ku afron perafersimi i darvinit me kete "devine spirit", ceshtjen e rracave dhe vahzhdimesia gjenetike e rracave.

    po e ilustroj me nje histori te bukur qe e kam lexuar jo me pak se 1 vit te shkruar kur benim klasat per "dna rehabilitation and transportation" qe mua me cmendi ne kuptimin se "pasardhesit e tuaj do te jene me te afte nese ti do i trashgeshosh atyre nje aftesi dna biogjenetike me te shume se nje tjeter" ose "nga ferra mbin vetem ferra?".

    nje zotni i vajti i kerkoi ndihme mozartit si te shkruante simfoni
    zoteri - i tha mozarti - filloje me pjese te vogla muzikore, minuete te vogla etj.
    wolfgang! - u pergjegj i inatosur zotnia - po tallesh me mua?
    jo zotni - u pergjegj mozarti - perse po tallem?
    wolfgang ti shkruaje simfoni kur ishe 9 vjec!
    zotni! - u pergjegj mozarti - une shkruaja simfoni kur isha 9 vjec por nuk i kerkova njeriut ndihme.

    shqyrtojeni, lexoni biografine e familjes se mozartit pastaj shikoni superioritetin e islamit qe pervec lufrave nuk bene asgje tjeter ne raport, perseris ne raport, me te tjeret.



    Nga ferra mund te mbije trendafili nese nena ka shkuar me nje djalosh trendafil? ne shba eshte ne rritje krimi "nena merr sperme fsheurazi nga nje fizikant psh." femija te dali fizikant! e cuditshme por e vertete.

    keto perfshihen ne disa shtesa ne ligjet per "Unauthorized Reproduction" qe po dalin ne shba.

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    alketi123,
    "si te doni ju jam, vetem ju te ndiheni superiore nga te tjeret jo-besimtare."
    e thashe me ironi se jane keta qe e pretendojne, dhe fundja le te vazhdojne te ndihen te tille, jo se jane te tille.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e onpeja
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    71
    Citim Postuar më parë nga Alket123
    si e shikon kete superioritetin ti?

    me mendje te kthjellet ne kete bote materiale islami ka superioritetin me te paket. nje grusht i vogel sheikesh bejne perjashtim.

    ne anen shpirterore, nuk e di mbas vdekjes, por nese marrin dhimbjet nga vuajtjet psh: fatkeqesi natyrore islami eshte perseri jo me superiori nga te gjithe fete. nuk e di cili allah po i shkakton atyre fatkeqesite me te medhaja se te tjeret.
    Nese mendon se Allahu i denon roberit vet te devoshem atehere e ke gabim ja nje demantim per fjalet e tua.

    Xhamia ne Indonezi e pa prekur nga tsunami i tmershem.

    Emri:  mosque_tsunami_1.jpg

Shikime: 393

Madhësia:  50.4 KB


    http://www.boston.com/news/world/asia/gallery/tsunami_aid2?pg=3

    me t'mira

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    Nese mendon se Allahu i denon roberit vet te devoshem atehere e ke gabim ja nje demantim per fjalet e tua.

    Xhamia ne Indonezi e pa prekur nga tsunami i tmershem.
    Kjo xhamia, e vetmja ndertese qe paska mbijetuar nga tsunami ne ate fshat indonezian verteton pikerisht se Allahu i denoi te gjithe besimtaret me vdekje dhe me zhdukjen e shtepijave, pasurise etj.

    Vecse nqse nuk ka pasur asnje besimtar ne gjithe ate vend. Po atehere cfare don xhamija aty?

    Si duket njerezit duhet ta bejne xhamine-shtepi ose shtepine-xhami per ti shpetuar tsunamit

    Une them se nje Allah meshirmadh do ti dhimbsej me shume robt e vet, burrat, pleqte, grate e femijet sesa betoni e llaci i xhamise.

    Pra pse i denoi Allahu miliona muslimanet e Indonezise?


    PS. Nje shpjegim tjeter per mbijetesen e xhamise mund te jete se ka qene e vetmja ndertese e ndertuar me material te mire, beton, llac, tulla, hekur etj, prandaj ka rezistuar... ndersa shtepijat e besimtareve te varfet kane qene me derrasa, llamarina, hunj e kashte, prandaj i mori tsunami me vete.

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    PS. Nje shpjegim tjeter per mbijetesen e xhamise mund te jete se ka qene e vetmja ndertese e ndertuar me material te mire, beton, llac, tulla, hekur etj, prandaj ka rezistuar... ndersa shtepijat e besimtareve te varfet kane qene me derrasa, llamarina, hunj e kashte, prandaj i mori tsunami me vete.
    kjo eshte e vertete,
    perreth xhamise nuk sheh mbeturina te shtepive e ndertuara me llac e tulla,
    sheh vetem kallama,palma dhe bambu te thyera.

  13. #53
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    onpeja,

    ju lus qe te beheni me racionale. Fakti qe xhamia nuk eshte rrenuar eshte per shkak se materiali ndertimor i tij eshte shume me i forte se i shtepive perreth te atij fshati, diku ne Aceh te Indonezise. "Argumente" te tilla naive jane perdorur edhe pas termetit ne Turqi ku shihej xhamia e paprekur (bashke me nje pallat tjeter modern) e shtepite e rrenuara:
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=13149

    Mos nxirrni konkluzione te ketilla te ngutshme sepse mund te shkojne vetem ne disfavor te fese se ciles i besojme. Ne pergjithesi, si xhamite, ashtu edhe kishat dhe objektet tjera te rendesise se posacme, kane konstruksion me te forte dhe ne ndertimin e tyre angazhohen arkitekte e ndertimtare qe e njohin zanatin, investimet jane me te medha dhe rrjedhimisht materiali me i zgjedhur e me i qendrueshem. Gje qe nuk eshte rasti me shtepite e fshatareve. Ketu nuk ka me teper filozofi, aq me pak mrekulli.


    xfiles,

    ty s'kam c'te te them, lexo dhe qeshu me ato qe shkruan. Metamorfozat e mendimit tend jane shume te cuditshme.
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  14. #54
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga Labeati
    per mbijetesen e xhamise mund te jete se ka qene e vetmja ndertese e ndertuar me material te mire, beton, llac, tulla, hekur etj, prandaj ka rezistuar... ndersa shtepijat e besimtareve te varfet kane qene me derrasa, llamarina, hunj e kashte, prandaj i mori tsunami me vete.

    Kjo eshte me se e vertet.

  15. #55
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Sa njerz patetik ka ne kete bote!!!
    Kur 300 000 njerz gjetn vdekjen, keta me se shumti musliman e keta nga me radikalet ne Acheh, cohen njerz dhe thone ja se si e shpetoi Allahu xhamine!!! Kesi njerzish qe mendojne ne kete forme ka edhe te krishtere qe terhoqen paralele me Krishtlindjen kur ndodhi tsunami dhe termeti ne Pakistan ose Iran...Njerz qe llogjikojne ne ate nivel ka sa te duesh.Po ne te njejtin vend (pak kilometra me larg ishte rrenuar edhe xhamia, e nga termeti nuk shpetojne as kishet).

    Ketu ishte fjala per wahabbistet ne trojet shqipetrae. Ishte fjala se a eksistojne ose jo?Besoj se kemi argumentuar, se edhe ata vet po na i sjellin materiale ketu ne forum.

    Tashti vjen pyetja se ne inetres te kujte jane keta?
    Keta kur shohin se nuk kan perkrahje tek populli fillojne me teror, aksione propagande te ndyre, ku "argumentojne" se nje fe tjeter po vepron keshtu ose ashtu.... etj. Mundohen te krijojne kaos ,e kane edhe perkrahje nga "baza",sepse ata duan qe gjithe te cmendurit ti largojne nga teritori i vet dhe iu ndihmojne me krijue fronte te reja.

    Ne trojet shqiptare nuk kemi arritur ate nivelin alarmant, por nese njeri nuk ndermerr masa, se shpejti keta njerz ecojne ujin ne mullirin e Serbise dhe sllaveve ne pergjithesi.

    Shikoni pak reklamat dhe websitet qe po na i reklamojne ne forum!
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 15-03-2006 më 11:12
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    fatih3,
    si fillim meqe nuk e di une nuk jam i krishtere,
    por me siguri kam me shume respekt per krishterimin se sa per islamin qe mbjell vetem dhune e urrejtje,
    rastesisht me qelloi te lexoja pak tek forumi i krishtere dhe ai protestant dhe nuk gjeta gjekundi as fjalen"armiq" as fjalen "vdekje" as fjalen "lufte", por me sa duket tek ju eshte ndryshe.

    Te manipuluar nga satana jane ata qe vrasin te pafajshem e jo ata qe shohin punen e vet.

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Ka edhe te ne shqiptaret wehabista .
    Shiqoni se qfare po shkruajne neper forume kta te pabese .
    Tek e fundit te krishteret po shpetojne leht se ata duhet te paguajne vetem nje takse ma shume .
    Kurse bektashit dhe tarikatet e tjera sufit ,shiat e besa edhe nje pjese e suniteve duhet ta paguajne me jeten e tyre edhe kta mendojne edhe tjau marrin grate mbas vrasjes se tyre ;
    Budallet çkas mendojne


    WEHABIZMI ESHTE PJELLL E MAXHUPVE TE JAHUDIVE ;
    WEHABIZMI ESHTE TURPI I ISLAMIT TE SOTEM

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e onpeja
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    71
    Citim Postuar më parë nga xfiles
    fatih3,
    si fillim meqe nuk e di une nuk jam i krishtere,
    por me siguri kam me shume respekt per krishterimin se sa per islamin qe mbjell vetem dhune e urrejtje,
    rastesisht me qelloi te lexoja pak tek forumi i krishtere dhe ai protestant dhe nuk gjeta gjekundi as fjalen"armiq" as fjalen "vdekje" as fjalen "lufte", por me sa duket tek ju eshte ndryshe.

    Te manipuluar nga satana jane ata qe vrasin te pafajshem e jo ata qe shohin punen e vet.
    x-file or x identity, ajo qe thua eshte e pa vertet se islami mbjell urrejte, mjaft i ushqyet tendencat per urrejtje, kjo deshmon se juve nuk jeni ne gjendje te debatoni por vetem te urreni per chka keni shum zili. A mendoni ndonje here se kete tentativ perqarjeje qe mbillni ne kete forum se nje dite mund te ju kthehet si bumerang, jeni mu si ata qe per inat te res le t'me vdes djali.

    Mendoni mire se kur i kaploj e keqja Kosovaret nuk zgjedhi kush ishte i krishter e kush ishe musliman, te gjith paguan.

    Nese dini se chka eshte vehabizmi dokumenoni me argumente e jo me fjal boshe si te Zekerija Idrizit,
    Nese mendoni se ka vehabizem ne trojet shqiptare, dokumentoni e jo me foto qe nuk kane lidhje me shqiptert si te iliria e para, une me veshje mund ti ngjaj edhe jahudive se mbaj kravat po nuk jame jahudi.


    Po juve nuk keni iden se chka eshte vehabizmi nje here, po vetem ushqeni tendencen per perqarje, nuk na nevojitet ajo JO.

  19. #59
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Mos u be sikur nuk kupton. Ne ti sjellem argumentet me adrese dhe numer telefoni.
    Nuk e di se pse behesh kesisoji?!
    A nuk sheh reklame te tyre cdo dite ne kete forum? A nuk sheh faqet e tyre ne shqip ne internet? Cka kerkon ti? Une nuk kam mundesi ti sjell te gjalle ne forum, ky eshte virtual.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 16-03-2006 më 16:30
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga onpeja
    x-file or x identity, ajo qe thua eshte e pa vertet se islami mbjell urrejte, mjaft i ushqyet tendencat per urrejtje, kjo deshmon se juve nuk jeni ne gjendje te debatoni por vetem te urreni per chka keni shum zili. A mendoni ndonje here se kete tentativ perqarjeje qe mbillni ne kete forum se nje dite mund te ju kthehet si bumerang, jeni mu si ata qe per inat te res le t'me vdes djali.
    ky ishte mendimi im, ndoshta ty nuk te pelqen.

    Vetem kisha nje kundershtim te vogel per ate qe the,
    askush nuk e ka zili islamin, futeni mire ne tru, nuk ju ka njeri zili , larg qofte.
    Keto qe une shkruaj ne forum nuk i them per te perçare, thjesht jap mendimin tim,
    ka kush eshte dakord , ka kush nuk eshte, me kupton?
    Pastaj ata qe nuk dine te debatojne ne kete forum jane ata qe me plot goizem duan ti imponojne mendiment e veta edhe te tjereve, dhe per me teper i eshte mbushur koka se kane te drejta hyjnore mbi "jo-besimtaret".

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Sulë Hotla (1875-1947), Një Jetë Për Shqipërinë
    Nga strong_07 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  3. Dosja antishqiptare e Greqisë, 1912-2007
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  4. Kristo Frashëri: Dilema për Himarën
    Nga Qafir Arnaut në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •