Shkruan:Sabr SELMANI


Shqiptarët nga euforia e fitores së rrejshme ndajë okupuesit shekullor barbar serb iu vërsulen me të madhe (jo të gjithë),vrapimit mbas disa veprimeve që shqiptarët më parë nuk i kan njohur në këtë masë e pranuar.
Okupimi i pronave shoqërore ,krimin e organizuar të të gjitha llojeve ,plaqkitjeve ,vjedhjeve etj,u bënë dhe po bëhen edhe më tejë me përcjelljen e një muzike të çmendur të ashtuquajtur: tallava.Muzikë që e përkthyer do të thotë:zhurëm,bërtimë,shprehje e mllefit etj,muzikë pa nota,pa ritëm të mirëfillt thënë shkurt serbe,rome ,ruse,bugare,kineze etj..Gjersa shqiptarët vazhdoin të ndëgjoinë këtë lloj muzike të çmendur e të pakuptimt,serbijantë gllabëroin tokat e Kosovës shqiptare.Dhe jo vetëm kaqë,ata(serbijant)për ti përfituar tokat e Kosovës përgjizhmonë mbjellin kryqet,gjegjësisht ndërtoinë kisha sllavo-ortodokëse.Shqiptarët nuk i shofin se janë të verbër,e sidomos elita politike e tyre.Nuk e dëgjoin zërin e këmbanave se nuke e mundëson zëri i lartë i muzikës tallava.Shumë të tjerë i ka mbuluar varfëria dhe përpiqen se si ta shuajnë urinë e vet dhe të fëmijve të tyre.Dhe krejtë lirshëm serbijantë vazhdoin pa i penguar askush mbjelljen e kryqeve,dhe ate (mbjelljen e tyre)duke e përcjell me vajtim se nuk janë duke i mbjellur jo vetëm në tokat e Kosovës kryqet sllave të shëmtuara por edhe në trupin e shqiptarëve.Se a do të vazhdoi edhe më tej kështu
unë themë personalisht se po,,bile edhe më shumë edhe më mbrehtë ,se ka gjetë disa lider që nuk e quajnë veten shqiptarë por "kosovarë"(jevgj,hashkali,rom,qifut,sllavë )etj,dhe një pjesë të popullit që dëgjon muzikë tallava allashveresh "kosovarqe".Pra mbjelljen e kryqeve sllave nënë zërin triumfus të qyqeve e mundësoin përveq politikës serbe edhe ajo "kosovare" e jo shqiptare,serbofile të hijenave që i kanë trashë qafat e tyre prej derri ,pikërishtë duke ngrënë e pirë nga djersa dhe mundi i shqiptarëve të mjerë e fatzi,dhe kjo në heshtje nga serbijantë e në kërcime e belbëzimeve nga politi(kuajt)kanët naiv,mjeran e të pamendë.
Deri kur köshtu..?..