Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 59
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    korcare hesapi si rri sumja rehat

    vdes per i cike leftovers

  2. #22
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Une jam korcare, jam ne temen e Korces, si ne shtepine time dhe i jap petanik vete kujt te dua. Leri leftovers menjane ti.

    Puna eshte ti, c'do?
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  3. #23
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    si eshte ajo shprehja Once u go korçar, u don't go back, and if u do go back u always have issues in life

    P.S. Te shkuara, but i guess it is hopeless me ca duket


  4. #24
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Dale mi, nga vete? Me cito te lutem ku thashe se Korca njihet per jete nate? Kur flitet per vendet qe vizitohen ka arsye nga me te ndryshmet per turizmin, midis tyre perfshi edhe cilesia e jetes, kultura/muzeumet/etj., dhe lifestyle -- disa e duan per plazh, disa per jete nate, disa per ski, disa per jeten e thjeshte -- cottage in the woods, psh. (Iliriani me siper e kapi idene time). Per Durresin fola te te them qe Durresi, pervec plazhit nuk ka asgje per te kenaqur turmat e turizmit... dicka qe Gjipa-Jala-Dhermiu put Durresin to shame. Une dua te shes shtepine qe kam ketu e ta blej nje ne Dhermi (a dream deferred, ama), e ne Durres apo Sarande nuk e blej kurre. Kam banuar ne Durres, ia kam pire lengun me kohe, kshq mos na e bej si vendin ME fantastik per ta vizituar. Jo per gje por thjesht ben Shqiperine te duket me e varfer per bukurite natyrore qe ka. Kthehemi tek Korca. Rruget jane karakteristike dhe jane lene te tilla, jo se nuk pati fonde qyteti ti shtronte me asfalt, dhe kur Korcaret dilnin me kepuce llustrafin ne ato kalldreme, qe thua ti, Tiransit e vjeter kalonin neper lluce & balte me opinga gome. Ti me thua mua 2 rruge; tek ish turizmi i Korces vijne 4 rruge dhe nje tjeter e madhe qe shkon lart per nga Shen Triadha, plus unaza. Bej llogarite, si qenkan 2? Dy rruge ka dhe Momli dhe jo mos kete nje qytet me shume se kaq. Pastaj, Korca sa banore ka? Nga 30-40 mije. Dhe kjo eshte teme per Korcen; s'e kuptoj nga hyne muhabetet e sum(j)es, reklamat dhe krahasimet me kryeqytetin, per te cilin punuan & punojne jo vetem Tiransit vendalinj, por te gjithe ata qe kane ardhur nga rrethet, perfshi edhe Korcaret.

    Keshtu, pra... me kembe ne toke heres tjeter.

    P.S.: Angeldust... e si te ra nder mend ty moj qe te rencin mustaqet e avatarit te rencin edhe PASI i lexon shkrimet qe kjo cupka ka moshe per t'u quajtur madame? apo, apo... se ka lindur ne ate kohe qe te njohe & te mund te kujtoje monizmin? Shume kredi i jep njerezise.

    P.P.S.: C'me kujtove petanikun. E hengra per here te pare kur me beri agai te haja ate te vjerres. Po qe s'e duroja dot! Nje kafshate and I spat it out (me delikatese, gjasme). What is wrong with me?
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  5. #25
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga madame X
    po pra mo se do shkojne me helikoptera ne dardhe te marrin dhe sillon me vete kur tu dale ariu atje lol

    nano e te tjere skane cbejne me me parate e teperta dhe bejne e nje B&B ne dardhe per qejf te vet
    Madame Kovari !!
    Kur të flasësh për Dardhën dhe për Korçën, të kesh larë gojën me klor dhe ti kesh luçiduar dhëmbët me gjithë mishra dhëmbësh dhe gjuhë bashkë.
    Kur dardharët kishin shtëpinë plot nga kurbeti i djemve të tyre, ata të tutë, pastronin orizin nga glasat e thara të pulave.
    Gjithnjë në Dardhë kanë pasur vila, në kohë të Zogut, kishte ku shkonte dhe Ahmeti, në të Enverit, ishte shtëpia e pritjes (shtëpia e Kondës), tani jo vetëm Nano e Rama, kanë bërë shtëpi, por edhe plot jo vendalinj .
    Kjo do vazhdojë akoma sepse prioriteti i Dardhës është turizmi.
    Për Korçën:
    kur Korçës i thoshte Naimi "Parisi i vogël", andej nga rronin tëndit, akoma nuk kish emër vendi, jo shqip, por as turqisht jo...kështu që, nëse siç thotë Angel, të ka lënë ndonjë korçar, apo ca më keq se kaq, ik ankohu në gjykatë të Korçës e bëj padi.
    Të tjerat, lerja korçarve ti "gëlltisin"...janë mirë apo keq, punë e tyre.
    Ciao Madame Kovari (me theksin tek "i"-ja)

  6. #26
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Agai?

    Ah, po je rritur amerikanke ti mooojjjj! Donte vjerra qe ta mesoje dhe ti si ta beje petanikun qe t'ja beje prape te birit dhe ne Amerike?
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  7. #27
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    U shkri duke qeshur ky. C'thua moj? Vjerren e kam komshie (as in "Everybody Loves Raymond" quite the opposite of Marie, though.) O do ndrije shtepia o s'ka, se vjen duke me lypur nje filxhan me sheqer e pastaj ku te futem une? (Ate "Je rritur Amerikanke" ma thone here pas here, kur gjej receta te "cuditshme.")
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leila : 09-03-2006 më 02:06
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  8. #28
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga Leila

    P.P.S.: C'me kujtove petanikun. E hengra per here te pare kur me beri agai te haja ate te vjerres. Po qe s'e duroja dot! Nje kafshate and I spat it out (me delikatese, gjasme). What is wrong with me?
    Ti do lënë pa ngrënë dhe të të lenë një tepsi me petanik, apo me petë të mbrujtur dhe kur të sharrosh për të ngrënë, ta mbarosh tepsinë me një frymë...oj po kjo...vetëm mcd hanë njerzia mi??

  9. #29
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Leila Mekdonaldesha, nje keshille... per t'i rene shkurt e per te ecur me ritmet e Amerikes, beje me pete te blera, fillos.

    S'eshte njelloj, po hajde mo.
    Shiko MP.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  10. #30
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    u beka edhe petanik me pete te blera? une vetem byrek di te bej

    na jepni recet ne fukarenjve meshkuj beqare mergimtare

    flm

  11. #31
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Si do ta besh? Njelloj. Une i marr petet me 2 e nga 2 e i lyej me lyre siper, me furçke. Verja fasulet ne mes, te zjera. Beje sa te trashe te duash. Ose futi brenda spinaq, ose mish te grire, ose domate me qepe te cigarisura. Improvizo.

    Naten te gjitheve. Po e mbyll une per sonte se po me vjen oreksi ketu ne forum.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  12. #32
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga angeldust
    Leila Mekdonaldesha, nje keshille... per t'i rene shkurt e per te ecur me ritmet e Amerikes, beje me pete te blera, fillos.

    S'eshte njelloj, po hajde mo.
    Shiko MP.
    Ç'i mëson ti moj??
    Ti bëjë me fillo krustas, e gjysmat ti hamë kërcka ??
    Ma dashke të mirën ti.
    Jo moj jo...të mësohet të hapë petët e ti pjekë në sobë...na e mësoke ti bjerë shkurt ti.
    PS:
    Petaniku i mirë dhe që quhet PETANIK vërtet, bëhet me 40 fletë...

  13. #33
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Ai eshte TIK-u, une jam TAK-u -- ora Zvicerane.

    (Po te beja replike te gjate, mi, se per ta pare e kisha pare MP-ne.)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leila : 09-03-2006 më 02:42
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  14. #34
    Lenci, Maska e lenci,
    Anëtarësuar
    25-11-2005
    Vendndodhja
    france,Aix
    Postime
    51

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga angeldust
    Si do ta besh? Njelloj. Une i marr petet me 2 e nga 2 e i lyej me lyre siper, me furçke. Verja fasulet ne mes, te zjera. Beje sa te trashe te duash. Ose futi brenda spinaq, ose mish te grire, ose domate me qepe te cigarisura. Improvizo.

    Naten te gjitheve. Po e mbyll une per sonte se po me vjen oreksi ketu ne forum.
    lexova shkrimet tende per korcen, e me pelqyen shum bravo,
    <<<<<<I KORCARE I IC FARE<<<<<<

  15. #35
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anëtarësuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963
    Ajo me ate artikullin si i thone sapo ka ngjallur ca interesimin e njerezeve qe nuk dine se c'eshte Korca, ky artikull eshte thjesht si nje maje Ajzbergu per ata qe kane jetuar ca kohe ne Korce. Shume kollaj mund te ndihesh dhe i "ofenduar" por ca publicitet eshte me mire se hic fare.
    Une nuk dua te hyj ne debat me asnje sic lexova ca shkrime me siper jo Korca jo Tirana e me the te thashe.
    Korca ka origjinalitet si ne dimer dhe ne vere dhe e mira me e madhe qe ka Korca jane banoret e saj qe vazhdimisht i kane dhene emer ne mbare Shqiperine dhe jashte saj.
    Kalofshi mire,
    Ed

  16. #36
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    moj po lerini llafet juve dhe hajde ti permblidhemi Humit andej nga dardha S'duam shume salltanete neve jo; nje shilege ne hell dhe e zeme gosti Apo nuk celin edhe jargavanet tani nga pranvera
    Summertime, and the livin' is easy...

  17. #37
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    shilege = qengj?? lol
    ****************************************

  18. #38
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    ................................
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leila : 09-03-2006 më 23:05
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  19. #39
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Korcaret njerez te qefit ne pergjithsi . Thone qe meshkujt korcare i trajtojne mire grate , per ca kohe jam bindur per kete dhe une

    Hallall Korca

  20. #40
    DIGITAL AREA Maska e cybertronic
    Anëtarësuar
    09-03-2003
    Vendndodhja
    diku...
    Postime
    41
    Ne qofte se do te me duhej te zgjidhja nje nga qytetet shqiptare per te jetuar do te zgjidhja Korcen(dhe Pogradecin ne vere).

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjilani
    Nga cod3r në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
  2. Kongresi i Autoriteteve Lokale : Qeveria, cenim autonomise vendore
    Nga Humdinger në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-09-2006, 18:14
  3. Kahet e strategjisë Serbe në negociatat për statusin e Kosovës:
    Nga EveryWare në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 19-02-2006, 12:51
  4. Strategjia e opozitës në zgjedhjet lokale
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •