Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 59
 1. #1
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Kora, “provinca“ me lokale nate

  Nuk ka rndsi nse udhton me tren, furgon, makin apo autobuz. Nuk ka rndsi as nse ato tre-katr or rrug, q nga Tirana i bn n koh me diell, shi apo bor. E rndsishme sht q n do moment do t kesh dika pr t par, qofshin kto malet e Krrabs, qytetet ku kalon, liqenin q shfaqet ashtu papritur dhe n fund nj qytet, q plot krenari prball teje tregon Moravn.

  Me apo pa ekzagjerim, Kor a sht quajtur Parisi i vogl i Shqipris Jugore. Sapo hyn n qytetin me tradita, e sheh q gjrat funksionojn sipas nj rregulli t rrept, rrug t pastra, njerz t qet, t cilt n nj mnyr apo tjetr i kan br ball provincializmit, duke mbetur secili ngapak borgjez n vetvete.

  Nse mbrrim n mbrmje? Jeni t vendosur, q do t kaloni natn jasht mund edhe ta bni, por n raste festash si Krishtlindjet, Viti i Ri, Pashkt dhe fundjavat e pranver-vjeshts. Kora, ofron atmosfern e nj qyteti modern, me bare, komplekse argtimi, pub-e, disko dhe ambiente t tjera, ku luhet padyshim music live.

  Kora, kryeqendra e juglindjes s Shqipris, e dominuar nga mali i Moravs n lindje t saj, sht nj nga zonat m interesante t Shqipris, me nj kultur t pasur dhe me tradita t shumta n fushn e artit, arkeologjis, etnografis, kuzhins, arkitekturs, etj. Nse ndalesh n kt qytet, q natyra i ka falur nj klim t ftoht n dimr dhe t freskt n ver, mund t kesh gjithmon far t bsh. sht dimr, ka dbor? Prse nuk uleni pran nj vatre, sobe me dru dhe hani gjithka, q ju ofron kuzhina? Mund t merrni edhe nj kitar e t kndoni. Ose, mund t shkoni (nse rrugt premtojn) n Dardh e Voskopoj dhe t shijoni lakrorin e br nga nikoqiret korare.

  sht ver? Nse nuk shkoni pr plazh n qytetin e Pogradecit (ashtu si pjesa m e madhe e qytetasve bjn) Morava q tashm e ka hedhur gjith born, sht mjaft mikpritse q ju t bni nj piknik e t shkoni tek pika e quajtur Stefania. Mos harroni, Kora sht nga t vetmit qytete, q ka ruajtur traditn e xhiros s famshme. Xhiroja sht nj ritual q zor se do t ndryshoj. Dikush e bn pr t kaluar kohn n nj bar, dikush pr t takuar t dashurn apo t dashurin, disa t tjer pr t'i vn syrin ndonj upke, e kshtu ndodh, t gjith vishen bukur, me rrobat e tyre m t mira dhe kalojn nj mbasdite t kndshme, q sht pjes e ritualit t tre muajve t vers.
  Nse keni koh t qndroni n Kor pr disa dit, pasi t keni provuar gjith kuzhinn, pasi t keni dgjuar serenata e t keni shkuar n lokalet e muziks live q t kujtojn buzuqet greke, me kulturn dhe historin e ktij qyteti mund t njiheni duke vizituar Muzeun Historik, nj ndrtes me nj arkitektur t vjetr, e pozicionuar n Bulevardin Themistokli Grmenji. Pak m posht, prgjat bulevardit, Muzeun e Arsimit Kombtar, i vendosur n ndrtesn q ka shrbyer si shkolla e par shqipe n Shqipri. Ndrsa t gjith t apasionuarit e arkeologjis, mund t admirojn zbulimet e shumta n kt fush, t ekspozuara n Muzeun Arkeologjik, i pruruar vetm pak vjet m par. Ai ndodhet pas Katedrales Ortodhokse, n qendr t qytetit, n nj lagje karakteristike korare me kalldrm dhe shtpi t zbukuruara gjithkund me lule.

  MUZEUME:

  MUZEUMI I ARSIMIT KOMBTAR (Shkolla e Par Shqipe n Kor m 7 mars 1887)

  MUZEU I ARTIT MESJETAR

  MUZEU ARKEOLOGJIK KOMBTAR

  MUZEU I KOLEKSIONIT BRATKO (Arti i Lindjes)

  MUZEU HISTORIK I RRETHIT te Kolonjes

  KARNAVALET E KORS

  Festohen m 6 janar t do viti) Nj rrit i hershm butaforik social-satirik humoristik, me veshje t improvizuara dhe Maska. N koh ato kan pasur kulmin e zhvillimit duke i shtuar gjallrin dhe kulturn qytetit dhe her pr shkaqe t ndryshme kan rn n letargji, por asnjher kt tradit t hershme dhe t veant nuk e kan zhdukur kohrat dhe shkaqet subjektive Ato do t zgjohen prsri. Mjafton t prmendim faktin q Karnavalet vazhdojn t festohen n fshatin Polen.

  Gjurmt e para t jets n kt vend jan shfaqur qysh n epokn e neolititit. Lufta e Par Botrore, bri q ajo t pushtohej nga francezt. Esht pikrisht koha kur kryhet edhe bashkimi i zons s Jugut me pjesn tjetr t Shqipris dhe kur n Kor themelohet Liceu francez. Shum hert u formuan n kt qytet koret e mandolinatave si dhe nj orkestr e prsosur. Me kt gjallrim t muziks filluan t kompozohen shum kng t reja, t shfaqen tablo muzikore, t organizohen koncerte madhshtore t cilat nuk ishin par ndonjher n qytetin e Kors. U formua edhe shoqria e "Arteve t Bukura" e cila dha nj sr shfaqjesh t shumta, ballo, etj. "Nabukudonsort" dhe "Peshkatart e perlave" korart i kan interpretuar dhe shijuar qysh kur shijuan pr her t par lirin, n fillim t shekullit XX. Kora sht shquar mjaft pr kulturn e saj, civilizimin social dhe bukurin e veant t qytetit, me rrugica e kalldrme, shtpit me kangjella e serenatat e famshme korare, me njerzit e saj t talentuar q ka nxjerr edhe n fushn e artit e kulturs e q kan br emr n Shqipri e n bot. Midis shum, e shum t tjerve, do t prmendnim: Vangjush Mio, penel i pikturs korare, Dhimitr Koleci, autor i ikonostasit t Kishs katedrale t Kors, Naum Veqilharxhi , Elena Gjika , Tefta Tashko Koo, nj prej zrave q nuk shuhet kurr, Gaqo Jorganxhiu , Eleni Qirici, shqiptarja e par n Hollivud, Dhaskal Todri, etj.
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  A ka Korca ndonje hotel me ski per pushime dimri.

  Ne monizem ne Dardhe venin ciftet ne ate kohe per pushime dimri.

  Nuk e di ca afron Korca sot per vet vecantine qe ka per pushimet dimerore.
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Korca ka qene dikur (kur kam qene une teper e vogel) e bukur-- sot per sot, tirona ene durrisi e saranda jane per tu vizitu ne shqipri ..Korca vetem katedralen e re te foron asigjo tjeter ...per te ardhur keq

 4. #4
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ne Dardhe ka hotele.

  Vetem te na rregulloje qeveria rrugen!
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Korca eshte qyteti me me shume strukture ne Shqiperi, e kete e kane thene italianet kur erdhen ne 1997-en qe u cuditen... ne ndryshim nga Tirana qe kane hedhur beton me vend e pa vend dhe e kane bere si xhungel.

  Korca ne ate kohe qe fjalos ti Madame, ka qene monizem... e shkarakterizuar. Tani kane filluar te ringjallen me teper traditat e vjetra.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 08-03-2006 m 23:56
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Po s'qe Korca, s'eshte as Durresi. Durresi nuk eshte njohur per jete nate, mgjs ky eshte nje zhvillim i viteve te fundit. Si popull, preferojne jeten e qete. Korca ka urbanistiken qe ne shekullin e 19, rruget jane tamam sipas sistemit urbanistik modern, jane te drejta, fillojne nga Bulevardi dhe ngjiten siper dhe keto rruge ne cdo 100 metra i pret nje rruge tjeter. Me nxirr nje qytet tjeter ne Shqiperi qe ka te tille urbanistike. Tjetra, duhet te dalesh nga qytetet dhe te shohesh Jalen, Gjipen, Dhermiun, Dardhen, etj. etj. dhe pastaj flasim. Sepse nje qytet i tere eshte teper i pergjithshem.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  nje bulevard mo ka me dy rruge qe te cojne ne te njejten lulishte -- i ka te shtruara me kalldreme rruget..ajo eshte strukture? nje rruge me dy kthesa lol qe te cojne ne nje park te vogel nga ana tjeter konvikti lol

  kaq
  tirona ene durrsi ja marin ne kthese tre here --ene jane afer me njona tjetren ke qejf te shkosh per 10 minuta-- ne korce do nje dite te shlodhesh -- jete note korca? po e ben ne greqi dhe kthehet ne mengjes lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga ChuChu : 09-03-2006 m 00:08

 8. #8
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  S'po fjalosim per Tiranen. Tirana eshte ndryshe.

  Qejfi i Korces eshte per njerez qe dine te cmojne serenatat. Shumica e qejfit te Korces s'eshte per njerez gau-giu. Ca ve ne liste ai autori i artikullit atje? Muzete! Kush do t'i cmoje muzete ne Shqiperi? Shqiptaret? Je ne vete mo? Njerezit e sofistikuar dine ta cmojne Korcen.

  S'jane budallenj Nano e Rama qe po i ndertojne vilat e tyre karakteristike me gure ne Dardhe. E nje shtepi me gure une nuk e nderroj as me 10 shtepi me beton.

  Qashtu madame "Original".
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 09-03-2006 m 00:12
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  po pra mo se do shkojne me helikoptera ne dardhe te marrin dhe sillon me vete kur tu dale ariu atje lol

  nano e te tjere skane cbejne me me parate e teperta dhe bejne e nje B&B ne dardhe per qejf te vet

 10. #10
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Dardha eshte bukur indeed ... kemi vajtur marshim me shkollen ne gjimnaz ... long time ago ehhh lol

  ka lezetin e vet edhe bulevardi, edhe mali edhe kodrat, edhe deti, edhe rera

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Korca nuk ka vetem specifike klimen dimerore e nga qytetet me qytetarine e para ne shqiperi ne shekullin qe shkoi.

  Po eshte dhe stili i jetes Korcare, qe kudo ku je Gjirokaster Durres a Tirane njerezit me nje kitare e me kenget korcare krijojne ate atmosfere.

  E turizmi seshte vetem det mal a fushe po njeshi eshte kjo, qe te keshe nje stil jete qe njerezit te duan te vene aty e shijojne, ate qe Korca e ka e qe ne hapesiren shqiptare mund ta besh nje qytet teper te vecat te thithi turist e sidomos ne dimer.

  Pershembull Italia nuk eshte e famsheme vetem per gjeografine qe eshte kudo ne mesdhe po per stilin e jetes italiane qe kur vene aty te gjithe duan ta shijojne.
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  po pra po, ka qene dikur nuk eshte me. korcaret flejne me pulat tani, djemte e pese dyqaneve ishin ato rrugacet qe u vrane atje?

  italjanet e bejne qejfin se kane mundesine dhe se cajne koken, korcaret te ruajne ku hyn e ku del akoma lol kam nje timen ne korce dhe me ankohet gjithnji se une heren e fundit, kernackat mbaj mend vetem lol

 13. #13
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga madame X
  po pra po, ka qene dikur nuk eshte me.
  Atehere "dikur" kur thua ti ka qene hic Korca. Korca tani eshte me teper Korce se c'ka qene ne 60 vjetet e fundit. Mbylle gojen se s'di dhe po dukesh gjithnje e me teper budallaqe.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  madame, po ty te kane denuar me internim ne Korce qe je futur kaq ne merak e siklet?

 15. #15
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  E ka lene ndonje i dashur korcar per ndonje korcare tjeter.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga angeldust
  E ka lene ndonje i dashur korcar per ndonje korcare tjeter.
  eh

  it seems to be universal side efect i guess, se shume shpesh degjoj kshu reaksionesh ne forum

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  yuuuck

  ne goje te korcareve te mos te biesh. ju te hani per se gjalli nga interneti, jo me tu kesh ne lagje lol

  korca eshte bere shume keq, perse u vjen inat? nuk e ka fajin humbja e civilizimit, apo ikja e intelektualeve vetem.. te gjitha ndikojne logjistika e para qe do kater ore te shkosh ne nje vend tjeter nga korca qe nuk eshte fshat i korces.

  ika une se jam ne pune, me juve nuk merresh dot, vete zot vete shkope jeni lol

 18. #18
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga diikush
  eh

  it seems to be universal side efect i guess, se shume shpesh degjoj kshu reaksionesh ne forum

  Epo s'do te ishte ndonje "thagme". Edhe ben vaki! lol
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 19. #19
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  madame, sa nga ata qe kane shkruar ne kete teme jane zene edhe acaruar?

  se vetem ty te shikoj une te grindesh, bile edhe tek temat e tjera

  P.S. that was just obzervejshen, not personal opinion, larg qofte
  Ndryshuar pr her t fundit nga diikush : 09-03-2006 m 00:37

 20. #20
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga madame X
  yuuuck

  ne goje te korcareve te mos te biesh. ju te hani per se gjalli nga interneti, jo me tu kesh ne lagje lol
  Cne? Korcaret jane njerez te qete. loolll

  Tani, i biri i kujt ishte ai qe kishe dashnor?
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 2. Kongresi i Autoriteteve Lokale : Qeveria, cenim autonomise vendore
  Nga Humdinger n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-09-2006, 18:14
 3. Kahet e strategjis Serbe n negociatat pr statusin e Kosovs:
  Nga EveryWare n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-02-2006, 11:51
 4. Strategjia e opozits n zgjedhjet lokale
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •