Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10

    Ishte vjeshtė

    Ecnim tė dy rrugėve tė shkreta
    qielli na fliste me fjalė resh
    ti trishtoheshe,
    ishte vjeshtė.

    Vallė ndonjėherė, do mundėsh ti
    nė jetė poezi vėrtetė tė gjesh?
    ti trishtoheshe,
    ishte vjeshtė.

    A do dish ta kuptosh
    zhurmėn e gjetheve kur unė tė hesht?
    ti trishtoheshe,
    ishte vjeshtė.

    Shtyrė nga era, gjethe tė thara
    shpresat tona binin pranė nesh
    ti trishtoheshe,
    ishte vjeshtė.

  2. #2
    Maska e Liridona
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Mancester.Uk
    Postime
    165

    Pershendetje Gjakovare!

    Pershendetje,dhe mire se erdhe ne forumin e letersise!
    Gjiithemone e magjepsur pas fjales se bukur te poeteve kosovar,kam pritur dhe pres te vine ketu ata qe e shkruajn kete fjale.Ja pra nje erdhi.Dhe u gezova pa cka nese eshte vjeshte apo pranevere(stinet vetem jane perberese te jetes e jo jeta).
    E sheh se ti nuk po hesht?Fragmentet qenkan bere se bashku.Urime!!!................Dona
    Liridona

  3. #3
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Kadal moj goc se na e trembe djalin, pa ardh mire i fillove duartrokitjet, mere me shtruar, se mos filloni e votoni per njeri tjetrin se eshte turp. (megjithese temes ja dhe max. e votes me duket) S'jemi ne zgjedhjet krahinore ketu.

    Ajo ēfare me ēudit, tek poezia e tij, eshte FATALITETI (dukuri kjo e njohur sllave). I mendoja kosovaret ndryshe. Psh. Ate gocen e tij qe e don e i kendon, duhet me e hedh ne shpine e me e ēu ne kacolle, kshu e mendoja une punen, bile me duket me poetike kshtu.

    megjithese urime e tung juve te kosoves.

  4. #4
    Ilir mireseerdhe dhe urime per poezin. Vecanrisht me pelqeu perseritja ne cdo strof e vargjeve :
    ti trishtoheshe,
    ishte vjeshtė.
    Krijon tamam iden e feshferimes se gjetheve qe bien ne vjeshte

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10

    Re: Pershendetje Gjakovare!

    Pershendetje edhe nga ana ime dhe falemnderit pėr mirėseardhjen e ngrohtė!
    Kam pritur me ankth vlerėsimin qė do mė bėhej pėr poezinė e parė tė postuar. Mė vjen mirė qė kryesisht u mirėprit!
    Falemnderit nga zemra!
    Ilirja


    Postuar mė parė nga Liridona
    Pershendetje,dhe mire se erdhe ne forumin e letersise!
    Gjiithemone e magjepsur pas fjales se bukur te poeteve kosovar,kam pritur dhe pres te vine ketu ata qe e shkruajn kete fjale.Ja pra nje erdhi.Dhe u gezova pa cka nese eshte vjeshte apo pranevere(stinet vetem jane perberese te jetes e jo jeta).
    E sheh se ti nuk po hesht?Fragmentet qenkan bere se bashku.Urime!!!................Dona

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10
    Falemnderit!


    Postuar mė parė nga shigjeta
    Ilir mireseerdhe dhe urime per poezin. Vecanrisht me pelqeu perseritja ne cdo strof e vargjeve :

    Krijon tamam iden e feshferimes se gjetheve qe bien ne vjeshte

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e deti_bajri
    Anėtarėsuar
    03-05-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    224
    Pershendetje Ilira!
    Mire se erdhe ne Forum! Urime edhe per poezine, dhe shpresoj se do te kemi edhe te tjera nga ju.
    Urime!
    Shtepia e vjeter

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10
    Pershendetje!
    Pikė sė pari ke ngatėrruar gjininė, sė dyti civilizimin.
    Megjithatė, falemnderit!

    Postuar mė parė nga ornament
    Kadal moj goc se na e trembe djalin, pa ardh mire i fillove duartrokitjet, mere me shtruar, se mos filloni e votoni per njeri tjetrin se eshte turp. (megjithese temes ja dhe max. e votes me duket) S'jemi ne zgjedhjet krahinore ketu.

    Ajo ēfare me ēudit, tek poezia e tij, eshte FATALITETI (dukuri kjo e njohur sllave). I mendoja kosovaret ndryshe. Psh. Ate gocen e tij qe e don e i kendon, duhet me e hedh ne shpine e me e ēu ne kacolle, kshu e mendoja une punen, bile me duket me poetike kshtu.

    megjithese urime e tung juve te kosoves.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10
    Pėrshėndetje dhe falemnderit!
    Kam nderin tė jem anėtare e Forumit (sidomos sot qė mė paska dalė emri afėr Agim Doēit)!


    Postuar mė parė nga deti_bajri
    Pershendetje Ilira!
    Mire se erdhe ne Forum! Urime edhe per poezine, dhe shpresoj se do te kemi edhe te tjera nga ju.
    Urime!

  10. #10
    Anėtar i/e nderuar Maska e Pentesilea
    Anėtarėsuar
    31-05-2002
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    100
    Ilira, Ilira

    Me pelqeu ajo qe lexova...Shkruaj prape.

    Dona, c'thote Londra?

    Pershendetje

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10
    Sa mė bėhet qejfi qė e pėlqyet poezine time!
    Do mundohem tė mos e le vetem poezinė time tė parė.
    Falemnderit!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    IlireGjakova !

    I ke shkruar DETI BAJRIT se :

    "Pikė sė pari ke ngatėrruar gjininė, sė dyti civilizimin."

    Cilin gjini ka ngaterruar?
    Cilin civilizim?

    Je vajz a djal ose a Mashkull a femer?

    Ilire- vajze me emrin Ilire-Ilira ..oj Ilire ..oj Iliraaaaaa!!!

    Ilir- djal Iliri o Ilir o Iliro o Ilir a bleve samuna?


    Nuk ka faj Deti Bajri qe te mendon se je vajz.

    Ne se je djal shkruaj ILIRGJAKOVA.
    Ne se je vajze shkruaj ILIRA Gjakova ose ILIRE gjakova.


    Nicku (emri) duhet te percaktoj qarte dhe gjinine e personit ndryshe lindin dyshime e keqkuptime deri dhe per karakterin e njeriut.
    Burri eshte burre, gruaja grua..i ka nda zoti gjerat.

    Kur lexojme krijimin e nji femre kemi tjera perjetime e tjera kur shkruan nji mashkull.
    Bota eshte e ndertuar e tille qe femra dhe mashkulli ndonse jane aq afer njeri tjetrit kane nji MAL ne mes qe i ndan ne shume gjera qe nuk eshte vendi ketu ti diskutojme.

    Shembull..

    Kur lexojme fjalet nga "MINA" ose "DITA" e dime se po flet nji femer por kur lexojme nga "letersia76" nuk e dime por taksirat duhet ta ruajme deri sa "te shkoje te beje shu... e te shohim a ulet a po e ben ne kembe (figurativisht)" qe te marrim vesh ca eshte.
    Keto "vogelsira" ne lidhje me paqartesine e Nickut per te treguar gjinine e Personit krijojne bezdi tek lexusi derisa disa as nuk i lexon kush se ska nge te lodhet nga pikpyetja eshte burr a gru X ose Y.


    Keshtu milet ! Verini nickat e qarte.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ilir ilirja..

    poezine VJESHTA e ke te bukur dhe Shigjeta shume bukur e ka kapur ate Tingullin..ose zhurmen e gjetheve nen kembet e atij ciftit te dashuruar..

    fesh vezh fesh..

    Ilire dhe shigjeta.. urime!!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Postime
    10
    Pėrshėndetje!
    Ornamentit i kam thėnė se ka ngatėrruar gjininė dhe civilizimin e jo deti bajrit. E para: qartė e kam shkruar ilire dmth jam femėr. E dyta, ajo pėr civilizimin, Ornamenti pandehka se ne nė Kosovė akoma ngjitemi nėpėr drunj!
    (Lexo me kujdes reagimin qė ka bėrė Liridonės!)

  15. #15
    Maska e Liridona
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Mancester.Uk
    Postime
    165

    Tung

    Pershendetje Ilira dhe me fal se do te dal pak jashte letersise.
    Ornament,shpesh nga deshira e madhe per tu dukur sa me shume apo per te rene ne sy, themi budadalleqe aq te medha sa ska gomar as mushke qe i con.E para ,autorja quhet Ilira,e dyta
    ja dhashe maksimumun e votes asaj dhe gjithe atyre qe bejne poezi,se treti mos u mundo tua postosh anadollakllekun ten te tjereve(!)(je shume mbrapa)dhe e fundit,si sdudiues i zellshem ndjenjave sllave,si beke 5 para.
    Liridona

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    58

    Pershendetje Gjakovareeee!

    Mire se erdhe ne forum!Deshta me fol pak gjate po e paskan bere do Ornamenta e ca Bajra kete.I paska kap halli i votes se dikujt.Poezia po me pelqen dhe do jap ndonje vote dhe une me qe asht menyra e paracaktuar dhe e lene ne deshiren e lexuasit.
    Shkruaj prape Ilira.Me shume mall Zana

  17. #17
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Shume bukur, me pelqeu shume, plotesisht vjeshtarake dhe romantike (per mendimin tim). Do vecoja :

    Shtyrė nga era, gjethe tė thara
    shpresat tona binin pranė nesh

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e deti_bajri
    Anėtarėsuar
    03-05-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    224

    Re: Pershendetje Gjakovareeee!

    Postuar mė parė nga Zana Vizitorit
    Mire se erdhe ne forum!Deshta me fol pak gjate po e paskan bere do Ornamenta e ca Bajra kete.I paska kap halli i votes se dikujt.Poezia po me pelqen dhe do jap ndonje vote dhe une me qe asht menyra e paracaktuar dhe e lene ne deshiren e lexuasit.
    Shkruaj prape Ilira.Me shume mall Zana
    "Zana Vizitorit"
    Do te lutesha qe here tjeter te lexosh drejt ato cfare kam shkruar, megjithse zakonisht nuk bej komente per te tjeret. Kjo qe shkrova tek kjo poeizi ishte thjeshte nje pershendetje mireseardhjeje drejtuar Ilires. Une nuk arrij ta kuptoj perse ju "Zana Vizitorit" keni cituar emrin tim, derisa ata rrjeshta qe shkrova nuk lene asnje vend per ndonje dyshim se cfare kam dashur te them; thjeshte eshte nje pershendetje. Emri im eshte Deti Bajri, ky eshte emri im i vertet, dhe besoj se shume antare te forumit tani jane te qarte se ka vetem nje Deti Bajri. Une nuk jam as "Zana Vizitorit" as ndonje "Ornament", besoj se tani jam i qarte plotesisht.

    Edhe ju Brari me duket se gaboni si me mua, ashtu dhe me Iliren. Lexoni me kujdes pergjigjen e saj.

    Ilira, edhe njehere po te them; poezia ishte e mrekullueshme. Urime! Shpresoj te lexojme te tjera poezi nga ju...
    Shtepia e vjeter

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    Uk
    Postime
    276

    Pershendetje Ilira

    Mire se erdhe Ilira !Do deshiroja shume postime te tilla nga ana jote ketu.Sikur ma vret ate bariere qe me ndan nga vendlindja ime.O qme ka marre malli te ngjitem ne Maje te Fushave e t`ja them njehere nje kenge maje krahu!............sikur ma hoqe nje qike malle.Te flm!

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    58

    Heeej Deti!

    Deti Bajri,pashe zotin me fal.Kam dashur te them per Brarin(eshte nje gabim ortografik)Po ik me ndergjegjen e qete se sapo te lexosh kete shkrim me ke falur(duhet ta dije se ishte bere gabim se me qke shkruar ti skisha pse te permendja)
    Me respekt Zana

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Filmi qė patė mbrėmė - Vjeshtė
    Nga Fiori nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 265
    Postimi i Fundit: 02-12-2006, 00:57
  2. Vjeshtė
    Nga Agim Doēi nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-01-2006, 02:04
  3. Gjethe Vjeshte
    Nga Ardenica nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-04-2003, 14:03
  4. Vjeshte
    Nga Dreri nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 25-11-2002, 09:51
  5. Vjeshte mergimi
    Nga Seminarist nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-06-2002, 10:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •