Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  DoNt Be JeLoUs Maska e ||_BeJbi_||
  Antarsuar
  04-03-2006
  Vendndodhja
  aTje JaM EnE uN Do Te ViSh eNe tI
  Mosha
  33
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Fjal me shum kuptime!

  Kush te di le ti thote:

  Une vesh
  Ti vesh
  Ai vesh .........(Vesh = veshje)
  Vesh ( Pjese e trupit)
  Mos ta marrin kush vesh, ca ke thene se eshte turp.
  Vesh = (degjoj/kuptoj..etj etj)
  Sinonime dhe antonime me vone se tani s'po me vijne ne mendje!

  Qepe=Perime
  Qepe=Qepe Pallton/Pandallonat/Bluzen/Gojen/Etj Etj

  Kisha=Ku nje njeri mund te Falet
  Kisha=kam pasur dicka (ne te shkuaren)

  Pata=shpend
  Pata=kam pasur dicka (ne te shkuaren)

  Keto ishin disha fjale mirepres dhe me shume
  LoVe Me oR HaTe Me Am StiLL GoNa Be HeRe

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Tem shum e qlluar,shum shkurt dua t them vetm pak ca nse m lejoni.Pikrisht sinonime si kto t cilat dikur nuk i kuptonim,dhe duke mos i angazhuar ekspertt e lmive t caktuara por duke i anashkaluar qdohere,shtetet ballkanike e n veqanti Serbija dhe Greqia prfituan miliona e miliona dollar,duke e dmtuar ekonomin shqiptare n prgjithsi.
  E dyta:Nse shiqohen me vmendje vendimet e gjykatave t Serbis ku shqiptart jan denuar me denime maramendse ka shum elemente t sinonimeve npr deklaratat e t pandehurve ku gjyqtari serbijan pastaj i ka prdorur n mnyrn ma t paskrupullt me t vetmin qllim q vendimi i gjykats t dali sa m i drejt dhe i bazuar n ligj.
  E treta.Raste t tilla kur mosnjohja e sinonimeve apo pr shkak t njohjes s tyreve nga armiqt e shqiptarve,ka pas dme edhe n lmit tjera administrative, civilo-juridike,pronsore etj.
  Andaj njohja sa m lart e shprehjeve t tilla bn t mundshm q t ecim m shpejt para duke mos i prsritur gabimet e s kaluars.

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  O Sabri, u lodhe dhe ti duke qare hallet e kombit...

  Nejse, mire ben, por ketu ia ke mbeshtjell ne tym. Fjala pata me qafe dhe une pata, nuk jane sinonime, por homonime. Dmth jane fjale qe shqiptohen njelloj dhe kane kuptime krejt te ndryshme. Homonimet mund te jene dy llojesh : homografe (kur shkruhen njelloj) dhe homofone (kur shqiptohen njelloj). Meqe shqipja i lexon fjalet si shkruhen, atehere ky dallim ne shqip nuk ekziston. Pra quhen shkurt homonime.

  Keshtu Sabri, edhe qesh pak ore burre i dheut se ngele duke vajtuar gjithe diten e naten

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  gryke = mali, shishe, organ ne trupin e njeriut
  nuk me kujtohen te tjera tani, eh tete vjecare sa kohe ka kaluar
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 5. #5
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  tok(dhe)-tok(bashke)
  dhe`-dhe
  ve-e ve`ja
  fole`-fole

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pr ojseau en vol,

  Po keni t drejt pr ate q ti thua,sht cekur edhe nga BeJbi,ku ceket:Sinonime dhe antonime,nuk e kam vrejtur meqense jam"Mr i ditur"jurist.Ndrsa sa i prket se qaj hallet e kombit edhe ktu keni t drejt.Nse njeriu nuk ka mundsi t bj ate q mendon bile le t derdh nj pik loti pr mjerimin e kombit ton fatzi e tragjik.
  Nse nuk ndjej dhembje pr kombin tim,bile ia vlen t paraqitem se ndjej dhembje,kshtu ndoshta do t m respektoin m tepr shqiptart.Nse rastsisht afirmohem n politik athere vaj-halli popullin pr nj politikan si un.Nisem nga kjo premis se t gjith vajtoin pr kombin kshtu si un por :karrikat e buta,paraja,shetit,drekat,darkat,pushimet n vilat luksoze etj do t m bjn q tr energjin time ta shpenzoi pr ato kombe t cilat mi ofroin kto kushte,e dihet se shpenzimet e tilla i paguajn pa mdyshje,shtetet ballkanike sllavo-ortodokse si dohere.
  Mir e ke se mjaf qava pr t ziun komb,por edhe ksaj radhe do fitoi ndonj poen ..mbes me shpres...
  Edhe diqka, se mu ka zgjatur gjuha e mekur dhe e kalbur,
  jo,jo po e l pr herat tjera,mjaft fola palidhje e budallakisht m falni iu lutem.
  Kam besim se me kto budallaq q kam dhe me lexime palidhje q bj ksaj vere shpresoi se prej"Mr i dituri" do t "ulem nj titull m posht""dr.i dituri"
  nuk vlen pr t gjith por q t bhesh"dr.i ditur"pr tipat si un duhet medoemos t jesh pak ca i krisur...
  Iu lutem mos i lexoini kta rreshta,jan ca t mrzitshme e palidhje..ja kshtu e keni ju t gjort me mua bashk kur i ipet shanca q t flasi qdokushi e krkushi ..ja si un "I dituri"tani duhet t lexoi disa t dhna shkencore lidhur meotivet e vrasjeve..pr cilin vend dhe ku do ta lexoni nj libr n fund t ktij viti..nj libr me plot budallallqe e t mrzitshm..Ja prap e zgjata shum "budallaj mbetet i pandryshuar..budalla..n nisje e sosje..
  Mu thaft mua gjuha sa shum "aj e gnjej."

  "Mr.i dituri"

 7. #7
  -=- HoNeY -=- Maska e honeyy
  Antarsuar
  28-02-2006
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1.akrep(horoskopi)
  akrep(ore)
  HoNeY

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  gabim:
  "qep" dhe "qepe" nuk shqiptohen njesoj. po ashtu "tok" dhe "tok". pb eshte se shqipes i kane hequr theksat kur e njehsuan............po s'duhet te ngaterrohemi.

 9. #9
  DoNt Be JeLoUs Maska e ||_BeJbi_||
  Antarsuar
  04-03-2006
  Vendndodhja
  aTje JaM EnE uN Do Te ViSh eNe tI
  Mosha
  33
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  hahahhah XxX lool fank juuuuuuuuuuuu kith kith lene mo zjuarsi e rralle una :P

  Sabriu un sa here te shikoj qe ke postu ti ne donje tem qe kam hap un me fal qe ta them po nuk e lexoj sepse tek tema qe hapa me poezit e mia ajo qe the skishte fare lidhje me poezite e mia qe kshu am sorry...

  babybell qepe-perime qepe-mbylle gojen
  ke te dret nuk shqiptohen njesoj por afersisht aty aty jan fjalet...nejse
  flm per postimin

  Mirepres postime te tjera
  LoVe Me oR HaTe Me Am StiLL GoNa Be HeRe

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pr BeJbi,

  E nderuar un nuk postova tek poezit e tua q t njejta ti t`i lexosh,un nuk postoi pr ty por thjesht pr t komunikuar sadopak me shqiptar.Me thn t drejtn jam shum i zn me lexime tjera por ja n forume disi ndjej nj qlodhje,shkruaj lirshm dhe pa u hamendur shum,kuptohet pse ,sepse ktu nuk kemi t bjm me ndonj desertacion por me biseda t thjeshta e misore.Sa i prket asaj se : a ka pas lidhje apo jo ate q kam shkruar un lidhur me poezit e tua ti nuk ke d drejt morale ta vlersosh sepse ti ke hapur tem.Pra mund t komentosh e asesi t vlersosh tjetrin n temn tnde.Pastaj i lexon postimet e mia apo jo ajo fare nuk m intereson thash un muk shkruaj q t bhem i madh e i vogl,patriot e kombtar etj..thjesht shkruaj pr tu relaksuar,
  dhe ti ktu ke shpreh nj naivitet t cilin as nj fmi i klasit t par nuk e kishte br dot,por megjithat nuk do t thot se ti nuk ke talent pr t shkruar poezi,mendoi se nj talen t till e ke.

 11. #11
  DoNt Be JeLoUs Maska e ||_BeJbi_||
  Antarsuar
  04-03-2006
  Vendndodhja
  aTje JaM EnE uN Do Te ViSh eNe tI
  Mosha
  33
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Do dru- Dru per zjar / kur te rrafin

  Hape gojen-Hape te shof/hape gojen fol
  LoVe Me oR HaTe Me Am StiLL GoNa Be HeRe

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  laj rroba
  laj hasapet (me dike)
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 13. #13
  DoNt Be JeLoUs Maska e ||_BeJbi_||
  Antarsuar
  04-03-2006
  Vendndodhja
  aTje JaM EnE uN Do Te ViSh eNe tI
  Mosha
  33
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mund te thuash dhe kshu:

  Laj Borxhet (me dike)
  Laj Hakun (me dike)
  Laj duart me ty (dmth qe sdua te merrem me me ty)

  Fare-Dmth nuk di asgje
  Ti je Fare - Dmth Ti je i/e Cmendur

  Furce-Qe lyen shpine
  Furce-Qe lan Dhembet
  Sa Furca Leshon-Genjen Ekzagjiron Gjerat


  Fut-Te Futesh dicka Shembull: Futesh Celsin Ne der
  Ma beri me te futur-Me Mashtroj/Me genjej
  LoVe Me oR HaTe Me Am StiLL GoNa Be HeRe

 14. #14
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  36
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  xhami - xhami i dritares

  xhami - xhami ku falen njerezit

  bari - bari qe mbin ne toke dhe hane kafshet

  bari - bari si medikament mjekues
  Sa budalla eshte "Odisea"

 15. #15
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  41
  Postime
  591
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  para - leke per me blere gjera te ndryshme
  para - hec para, hecen para
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 16. #16
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  41
  Postime
  591
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  gjuha - llapa e gojes
  gjuha - gjuha Shqipe, apo gjuhe te ndryshme
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 17. #17
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  PRES I kal.

  1. Heq nj pjes nga e tra me nj prdorse a mjet t mpreht (me thik, me grshr, me spat etj.); ndaj dika n pjes, e bj pjes-pjes me nj vegl till. Ia pren degt e thata. Pres ant e letrs (e teneqes). Pres bukn (molln, pjeprin, mishin). Pres dru bj dru n pyll. Preu shiritin (kur
  inaugurohet nj vepr) inauguroi, pruroi. Pres me thik (me spat, me
  grshr, me sharr). Pres me dysh (me tresh). E preu thela-thela
  (copa-copa). E preu pr s gjati (pr s gjeri).

  2. Shkurtoj, heq, krasit, korr, kosit, rrafshoj etj. dika me nj prdorse a mjet t mpreht. Preu flokt i shkurtoi ose i hoqi fare. Pres thonjt. Pres misrin korr misrin. Pren pyllin. E preu molln se u tha. Ia pren kmbn (dorn, gishtin). Ia pren kokn. I preu krthizn. Pren vreshtin e krasitn.

  3. aj s gjati nj pjes t trupit me thik, me brisk, me spat, me sharr etj., plagos me nj mjet t till. Preu gishtin (dorn, kmbn). E preu pak berberi. E preu me brisk (me xham). E ka prer thell.

  4. bised. Ther me thik a me nj vegl tjetr t mpreht. Preu nj dele (nj
  dash, nj pul). Ia pren djalin nazistt.

  5. Vras n mas, ther shum vet; shfaros me shumic, grij. Armiqt vran e
  pren pleq, gra e fmij. E pren armikun n qaf t malit. E pren bletn e
  mbytn bletn pr t'i marr mjaltin. Ia preu lia pulat. E preft murtaja (kolera,
  e zeza, mortja)! mallk.

  6. jokal. vet. veta III. sht i mpreht, mund t ndaj leht nj pjes nga e
  tra, t aj dika etj. (pr thikn, grshrn, spatn etj.). Thika (spata)
  nuk priste mir. Ky brisk nuk pret. Sharra priste shum.

  7. E aj me dika t mpreht; vet. veta III hyn n mish dhe e an si me thik; utet diku dhe e an. I ka prer kmbt npr trusk. I preu gishtin nj gjethe (nj rras e holl, nj xham). M`i preu spangoja duart. E ka prer litari. E preu me dhmb.

  8. Ndaj me grshr nj cop stofi, basme etj. N pjes sipas prmasave t
  trupit kur qep nj kostum, nj fustan etj.; qep nj petk t ri. Pres nj kostum
  (nj pallto, nj pal pantallona, nj fustan, nj kmish). Di t pres e t
  qep.

  9. Caktoj a shnoj me prpikri kufijt e dikaje, i v shenj kufiri; e ndaj a e
  bj dika sipas nj forme, nj kallpi etj. Pren themelet e ndrtess. Presin
  tulla (tjegulla). Pres me vija.

  10. Ndaj me dika, e bj n pjes; vet. veta III e takon dhe e ndan m dysh,
  m tresh etj. E preu me nj vij. E preu arn me katrsh me hendek. Lumi e
  pret fushn m dysh. E pret pak n cepa. Vija AB pret vijn CD. gjeom.

  11. Prodhoj e nxjerr n qarkullim nj monedh t re (zakonisht t metalt).
  Kt monedh e kan prer ardiant.

  12. Marr nj bilet, nj fatur etj. kundrejt nj pagese; marr nj dokument pr nj porosi a pr dika tjetr. Prem bileta pr teatr. Preu fletdaljen
  (fletporosin, faturn).

  13. Kaprcej rrugn kryq prpara dikujt; i dal prpara dikujt n rrug dhe e
  pengoj t shkoj m tej; i z udhn, e ndaloj ose i ndrroj drejtimin; kthej.
  Na preu rrugn nj gjarpr. U pres ballin deleve i kthej n nj drejtim tjetr.
  Prite kalin (dhin) se iku!

  14. edhe jokal. bised. Kaloj drejt e mes pr mes nj hapsire nga bie m
  shkurt; i bie, shkoj; kthej; bie. Pren djathtas (majtas). Pren n nj rrug
  ansore. Preu prmes arave (fushs, pyllit). E preu timonin majtas (djathtas).
  Pret shkurt (gjat) rruga andej.

  15. fig. Them dika shpejt dhe n mnyr t vendosur; i prgjigjem menjher e shkurt pr t mos e ln dik t flas a t vijoj m tej. S`sht ashtu - ia preu tjetri. Ia preu shkurt (ashpr). Ia preu aty pr aty. Ma preu m tha fjaln e fundit, m tha mendimin e tij t pandryshueshm.

  16. fig. bised. Caktoj dika prfundimisht (nj mim, nj dnim, nj afat etj.);
  vendos, e ndaj mendjen. Nuk ia preu mimin (pazarin). Pren ditn e dasms.
  Nuk e ka prer `zanat do t marr. E pren t niseshin bashk.

  17. vet. veta III (me nj trajt t shkurtr t premrit vetor n r. kallzore) fig. M than, m ngrin; m hyn deri n palc. M preu era. Na preu t ftohtt
  (acari, dimri). T pret veriu (thllimi).

  18. jokal. vet. veta III (me nj trajt t shkurtr t premrit vetor n r.
  dhanore) fig. M dhemb shum, m ther, m smbon (nj pjes e trupit). M pret barku. M pret n shpatull.

  19. fig. Ndaloj dika q kam nisur, e l, ndrpres punn e dikujt a t dikaje;
  nuk e l t vijoj tutje, e ndal, ndrpres. E preu duhanin (rakin) e la, nuk e pi m. I pren punimet. E preu kngn (bisedn, punn, lojn). I pren shakat. Na e pren ndihmn. U pren ujin (dritn). Ia preu gjakun. I pritnin rrogn (bukn). Ia preu sisn foshnjs. Ia preu fjaln (n mes) nuk e la t fliste m; e ndrpreu kur fliste. E preu shoqrin me t. I pren marrdhniet.

  20. fig. (me nj trajt t shkurtr t premrit vetor n r. kallzore). E dobsoj
  a e paksoj dika; ia ul ose ia ndal forcn, vrullin etj.; shkurtoj, kput. Ia preu vrullin (hovin). Ia preu vrapin. Ma preu fuqin. Ia preu oreksin. M`i preu
  kmbt (gjunjt, kraht, duart). Na preu e prpjeta na lodhi shum, na kputi. E preu vdekja e djalit (ai lajm i hidhur). Ai bar ua pret qumshtin bagtive.

  21. I shtie sups dika zakonisht t thart pr ta prgatitur lngun sipas nj
  mnyre t veant; i hedh qumshtit, hirrs etj. tharm ose dika tjetr pr ta
  mpiksur; mpiks. E preu qumshtin djath (gjiz). E preu supn me limon (me
  vez). Preu pekmezin.

  22. fig. Nuk e mbaj fjaln a besn q i kam dhn dikujt; e tradhtoj dik, i dal i pabes, e l n balt. E preu n bes nuk ia mbajti besn e dhn. E preu n jal nuk e mbajti fjaln, e gnjeu.

  23. edhe jokal. fig. bised. Kap, kuptoj; mendoj, e marr me mend. Si ma pret
  mua. Ashtu ma preu. Aq ia pret atij. Nuk ia pret fare. Pret holl. Nuk ia pret
  mendja. S`ia pret mendja (koka, fiqiri, poi) edhe poh. Nuk ma priste mendja
  se...

  24. fig. bised. (me nj trajt t shkurtr t premrit vetor n r. kallzore).
  Kam shum nevoj pr dik a dshir pr dika, kputem pr t; s'duroj dot pa t, e dua shum; kam nevoj t ngutshme pr t br dika, mezi duroj, s'm durohet. E preu pr gjum i flihet shum. M preu pr buk (pr t ngrn) m hahet shum. Nuk m preu pr at njeri nuk kam mall pr at njeri, aq m bn pr t. E preu uria. E preu ujt e holl.

  25. Ia marr kngs pas kngtarit t par me z plotsues, ia kthej me z t
  dyt. Njri ia merr e tjetri ia pret. Ia priste bukur.
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #18
  kureshtar Maska e chi_mai
  Antarsuar
  27-10-2005
  Vendndodhja
  perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
  Mosha
  32
  Postime
  373
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  bar eshte fjala me e zakonshme
  all u need is love

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  fole (zogu)
  fole (ti fole, veta e 2 njejes)
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 20. #20
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  veshi-degjon!
  veshi-rrobat!
  brek -kanali !
  brek-rruge !
  brek banje!
  bri -cjapi!
  bri-mali!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shkenca ne Islam
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 05:44
 3. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 17:07
 4. Femme spciale
  Nga Elna Durrsi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-07-2005, 12:41
 5. Gjuha shqipe ne Kosove dhe ne Shqiperi
  Nga Flaka n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 03-10-2002, 04:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •