Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  A eshte krim ti sjellesh ne jete..??

  Po shifja nje emision mrame tek TLC per dy vajza rreth 6-7 vjece qe ishin
  binjake, por ama ishin ne nje trup te vetem. Dy krena, dy kambe, dy duar.
  Ishte shume e dhimbshme ti shikoje dhe nga njera ane shume kurajuese
  nga ana e atyre prinderve qe kane pranu mi sjelle ne jete, dhe mi rrite ne ate
  menyre. Une per vete qe kam femi, dhe e di se s'ka gja me te mire ne bote
  s'do kisha mujte kurre ti mbaja, dhe ti sillja ne jete me ate lloj sindrome.
  Eshte krim per jeten e tyre ne fillim, dhe ti si prind do vuash gjithe jeten.
  E ema e vajzave me nervozonte pak..kur thoshte s'du askush te ndihet sad
  per to...pasi s'kane per cfare...ato jane te shendetshme, te mencura etj etj.
  Po mire a nuk i vjen gjynah asaj ti shofi te rriten ne ate menyre..??
  Si mendoni ju...do kish mujte me e perballu sjellen ne jete te dy femive te tille?
  Do ju ishte duke shkatrruese per gjithe jeten ti shifesh te rriten ne nje menyre
  ndryshe nga moshataret e tyre...??

 2. #2
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Per ato qe se kane idene se cfare po flas, ja disa foto te "conjoined twins", per keto qe jane ne foto mund dhe te kete ndarje dhe
  kane shance ti mbijetojne operacionit...por ama ato vajzat qe pashe
  une mreme..kishin dy kembe, dy duar....dhe dy krena. Keshtu ndarja
  ishte e pamujtur.

  Te me fali ndokush per fotot nqs i duken shume te sikletshme por
  kjo ama eshte realitet...i cili vret shume sidomos ne zemren e nje nene.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shkodrane82 : 28-02-2006 mė 17:04

 3. #3
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  mjer kujt i bie per fat thuaj

  cfaredo veprimi qe te ndermaren prinderit mbas nje shtatzanie te tille, vuajtja do te ngelet gjithe jeten me prinderit ...

  nuk e di se cdo beja vete, por duhet pasur parasysh:
  prinderit kur vendosin te bejne femije, kete e bejne per lumturine/deshiren e tyre, jo te femijeve qe skane lindur akoma

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Iiii aman shkodrane , se keto te hapin barkun . Eshte gjynah ti shikosh dhe jo ti mbash . Nje dokumentar te tille kam pare dhe une nje dite ne te njejtin kanal . Behej fjale per ne egjipt kur njera lindi binjake me kokat ngjitur , qe ishin te lidhura vetem me nje trup . Ca te shihje . Ato ne fakt me shume i studiuan dhe mbajten sepse keto jane raste te rralla dhe ne fund arriten te ndanin kokat pasi ashtu bashke nuk kishte shanc te jetonin te dyja . Po si perfundim i ndane dhe ajo pjesa tjeter jetoi por me difekte te renda , nga truri etc etc .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  mjer kujt i bie per fat thuaj

  cfaredo veprimi qe te ndermaren prinderit mbas nje shtatzanie te tille, vuajtja do te ngelet gjithe jeten me prinderit ...

  nuk e di se cdo beja vete, por duhet pasur parasysh:
  prinderit kur vendosin te bejne femije, kete e bejne per lumturine/deshiren e tyre, jo te femijeve qe skane lindur akoma

  Diikush qe nga momenti qe e merr vesh qe do sjellesh nje femi ne kete jete,
  te kape nje ndjenje dashurie dhe nje emocion i vecante...mezi ce pret diten
  ti sjellesh ne jete. Shkon ne Sonogramen e pare duke ju lute Zotit qe gjithcka
  eshte shendosh me femine tim, po ama kur merr lajme te tilla me mire sa
  eshte shpejt dhe do te mbesi pike ne zemer per gjithe jeten po ama...sic thome
  na ne Shkoder morde para syve nuk ke. Pasi gjithe jeten probleme, semundje
  do kene ato femi te shkrete. Kur i ka fale zoti nje femi te marre dhe thone
  sa gjynah prinderit me cfare kane me kalu ne jeto me to.. Jo me ne kete
  fare feje...eshte krim ti sjellesh ne jete.
  Dhe femija eshte lumturi e prinderit po dhe femija kur rritet ja din per flm dhe
  lumturi atyre prinderve qe e sollen ne jete...dhe e bene ate qe ai eshte tashi.


  Pink shume dakort jam me ty, ti shikosh si femite e tjera kujt ke dhemshuri
  jo ama ti kesh cdo dite para syve....dhe ta dish se jane femite e tuj. Dhe ske
  asnje lloj rrugezgjidhje per to.

 6. #6
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Zot mos na provo...

  Kaq mund te thuhet

 7. #7
  Iku dhe nje dite Maska e F_LASKU
  Anėtarėsuar
  16-07-2005
  Postime
  182
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shkodra,ke kap nje fenomen shume delikat diskutimi.Crregullime ndodhin shume kohet e fundit.Droga,cigarja,alkoli,valet e teperta manjetike,etj etj.Fatkeqesi ti sjellesh ne jete qe te vuajne.Mendoj qe nese raste te tilla vihen re qe ne embrion duhet abortohen.Nuk ka kush te drejte,madje as dashuria e prindit per fmine nuk e justifikon vuajtjen per tere jeten.Me sa di i kane ndare me operacione por kane ngelur gjysmake dhe me probleme.Ti si femer shpreh dashurine qe ka nena per femine e saj dhe deshiren per ta sjellur ne jete.Por duhet jete meshira me e madhe se deshira ne raste te tilla.Ja e solle po pastaj?Ata do te vuajne ty do te qaj zemra tere jeten.Perseritem edhe njehere ia vlen aborti nese vihen re shpejt por nese per nje arsye apo tjeter sillen ne jete atehere nuk ka kush te drejte ti vrase por vetem te mundohen qe te permiresojne gjendjen e tyre.Ne fakt crregullimi natyral i ka vra vetvetiu.Nuk jane te afte te perballojne jeten.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga F_LASKU : 01-03-2006 mė 04:53

 8. #8
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  38
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  besoj do ishte me mire qe qenie te tilla mos i sillje ne jete. do ishte me e lehte nese nje vendim te tille nuk e merr nena, sepse thone qe nena eshte gjithmone nene dhe e do krijesen e saj sido qe te jete. me mire mos i thuhet dhe vendimi per nderprerjen e shtatzanise te merret nga ndonje i aferm. lindja e tyre do ishte vuajtje per te gjithe ato qe i qendrojne prane. (Zot na ruaj!)
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 9. #9
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  806
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Eshte fatkeqsi shkodrane..........

  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Po shifja nje emision mrame tek TLC per dy vajza rreth 6-7 vjece qe ishin
  binjake, por ama ishin ne nje trup te vetem. Dy krena, dy kambe, dy duar.
  Ishte shume e dhimbshme ti shikoje dhe nga njera ane shume kurajuese
  nga ana e atyre prinderve qe kane pranu mi sjelle ne jete, dhe mi rrite ne ate
  menyre. Une per vete qe kam femi, dhe e di se s'ka gja me te mire ne bote
  s'do kisha mujte kurre ti mbaja, dhe ti sillja ne jete me ate lloj sindrome.
  Eshte krim per jeten e tyre ne fillim, dhe ti si prind do vuash gjithe jeten.
  E ema e vajzave me nervozonte pak..kur thoshte s'du askush te ndihet sad
  per to...pasi s'kane per cfare...ato jane te shendetshme, te mencura etj etj.
  Po mire a nuk i vjen gjynah asaj ti shofi te rriten ne ate menyre..??
  Si mendoni ju...do kish mujte me e perballu sjellen ne jete te dy femive te tille?
  Do ju ishte duke shkatrruese per gjithe jeten ti shifesh te rriten ne nje menyre
  ndryshe nga moshataret e tyre...??


  Si mendon ti? Ti Vrasi? E kam pare ate emisjon s'mundesh kurre me vrare krijesen tende, nje shprehje e popullit thote: ( Nenes djali i saj ju kthye ne gjarper dhe tha , eshte djali im dhe e ka futur ne gjoks gjarprin ) kshu thote populli nuk e di se sa e vertete eshte. Me sa vura re une ato ishim shume active ne shoqeri dhe ne familje...... (zoti mos ta dhente kurre nje femije te tille) por edhe ta vrsesh njehere e mire nga kjo jete as kete nuk do e pranoja....
  Ato foto qe keni vene ju nuk te japin mundesine te jetosh ne ate menyre dhe shume prej tyre i ndajne disa shpetojne disa jo, ndersa per keto vajzat qe po thua ti ishin te ritura e shkonin ne shkolle , kshu mbaj mend me duket........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga LoveLyBruneTT : 03-03-2006 mė 23:13
  ****************************************

 10. #10
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime nė 36 postime
  Eh raste te tilla duhet te i shofin ata persona te cilet aludojne te kene patjeter nje gjini te caktuar femijet, djem apo vajza! Le te binden se mbi te gjitha duhet te jete femija i shendoshe, se gjinia eshte total e parendeishme.

 11. #11
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shkodrane, (edhe Pink), njerzve te dobet u dhemb kur shohin dicka te tille, njerzve te shpifur u hapet barku... me kuptoni? Varet prej situates e ndertimit psikologjik te njeriut, se si interpretojne c'fare shohin. Ku e shihni krimin ne kte mes? Shkodrane, c'fare dmth 'te sjellesh ne jete' per ty? Sepse me c'po kuptoj 'te sjellesh ne jete' per ty paska nje kuptim te ngushte e kufizuar... me c'kuptoj, te sjellesh ne jete per ty paska nje kriter te vetem, i cili eshte t'i japesh jete dikujt i cili/e cila do jete sa me 'compatible' me shoqerine... dhe nuk ka me 'non-compatible' se kta binjaket... dmth me korigjo nese jam i gabuar, por nuk mund te shoh dicka tjeter qe s'eshte ne regull me kta binjaket pervec faktit se nuk do te jene kurre 'compatible' me shoqerine ne te cilen jetojme. Kte quani prinderi ju Shkodrane e Pink? Dmth prinderi per juaj dmth te pranosh nje femi per te cilin jeni te vetedijshem (sado qe s'jeni te vetedijshem se jeni te vetedijshem) se do te pranohet prej shoqerise!?
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 12. #12
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Aragorn c'tja fut kot dhe ti, pasi se ke provu mu ba prind vete. Po njehere
  te kete femija temperature dhe te kam halli i madh, e jo me ti kesh gjithe jeten
  perpara syve ne nje deformim dhe dhimbje te tille. Prindrit i pikon zemra per
  gjanat ma te vogla....e jo me per femi qe vetem vuajtje do kene ne jete.
  Perderisa mundesia eshte ti shikosh qysh te vegjel ne bark sesi jane...pse te
  kryesh nje krim te tille dhe ti besh te vuash gjithe jeten...per nje dicka qe kur
  te rriten kane me te ba ty fajtor si prind qe i solle ne jete ne ate menyre.
  Te kerkosh shendet tek femija jot nuk eshte e terpert.....eshte gjaja e pare
  dhe ma kryesorja qe i lutesh Zotit gjate kohes se shtatzanise.
  Une nuk te flas ne menyre perfundimtare pasi flm Zotit s'kam pase perballje te
  tilla, por shume e veshtire do te kishte kene me vendose.

 13. #13
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Aragorn c'tja fut kot dhe ti, pasi se ke provu mu ba prind vete. Po njehere
  te kete femija temperature dhe te kam halli i madh, e jo me ti kesh gjithe jeten
  perpara syve ne nje deformim dhe dhimbje te tille. Prindrit i pikon zemra per
  gjanat ma te vogla....e jo me per femi qe vetem vuajtje do kene ne jete.
  Perderisa mundesia eshte ti shikosh qysh te vegjel ne bark sesi jane...pse te
  kryesh nje krim te tille dhe ti besh te vuash gjithe jeten...per nje dicka qe kur
  te rriten kane me te ba ty fajtor si prind qe i solle ne jete ne ate menyre.
  Te kerkosh shendet tek femija jot nuk eshte e terpert.....eshte gjaja e pare
  dhe ma kryesorja qe i lutesh Zotit gjate kohes se shtatzanise.
  Une nuk te flas ne menyre perfundimtare pasi flm Zotit s'kam pase perballje te
  tilla, por shume e veshtire do te kishte kene me vendose.
  Shkodrane... degjo moj grup, sepse s'eshte e thene te jesh prind in order to jesh i mundur mos me ja futur kot, ashtu sic s'eshte e thene se te jesh prind s'ja fut dot kot... tek e fundit ktu nuk behet fjale per prindin por dy njerezit... pra individet. Ti thua se midis nje jete me 'vuajtje', e jo jete fare, do zgjidhje jo jete... per te miren e tyre... por ku e di ti se c'fare eshte e mira e tyre? Ti me llogjiken e mentalitetin tend vendos se kush eshte e mira e tyre e nese ata do te vijne ne jete apo jo... por a je ti, ose kushdo tjeter, aq kompetente sa te vendos me sinqeritet se eshte pikerisht per te miren e tyre qe ata duhet te vdesin pa lindur? How? Si mund te jesh aq 'know-it-all'?
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 14. #14
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ku e di une se c'eshte e mira e tyre..?? Ca te mire kane ne jete dy gjytryma qe kur ti vdesin nana e baba...ska kush ju ban ma hysmet.
  I lajne ne meshire te fatit..?? Ca mendon ti se nuk ka vuajtje..?? Ti mendon se eshte e lehte per nje prind te vendosi dicka te tille, jo aspak. Ma mire sa nuk e dine se ca jane, jane vec uje ne bark te nanes...sesa me dale ne nje jete ku vec do te vuajne..dhe do
  vije nje dite ku do mbyllin syte..pa pare kurgja te bukur nga kjo jete.
  Gjithsesi po ta theksoj qe ky eshte mendimi im personal, zoti i bekofte ato prind qe marrin forcen, dhe guximin me rrite femi te tille.

 15. #15
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Gjymtyre behesh edhe ne jete shkodrane, s'eshte e thene te lindesh i tille. Zakonisht njerezit qe lindin ne kte menyre e kane jeten e shkurter, vdesin te rinj, para se t'u vdes nena e baba. Dhe mos mendo se mund te kuptosh vuajtjen e lumturine e tyre sepse nuk mundesh... njeriu ka veti te vecanta te gjej lumturi ne c'fare ka... mgjth ke thene dicka me larte me te cilen jam dakord, qe kerkon guxim te sjellesh ne jete femi te tille, guxim per te cilin une s'mund te make any claims nese e kam apo jo. Por po te vesh re, e nise kte teme duke e quajtur krim, por tani te duket ndryshe, te duket guxim.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 16. #16
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Jetojme cdo dite mes rreziqesh, dhe themi zot mos na provo me te tilla.
  Por te mbetesh pa kembe, pa duar...pa shikim...eshte ndryshe sesa te jesh
  ne nje menyre te tille, i ngjitur trup me trup, ose koke per koke.
  Njerez pa kembe, duar kemi pare...dhe nuk bejne nje pershtypje te madhe
  ne shoqerine qe jetojme. Por ama te shikosh raste te tilla...ndjen dhimbje
  dhe vuan per fatkeqesine e tyre. Une faktikisht e quajta krim ne fillim por
  ama pa urrejte ose ndonje gje te tille...po thjesht e mendoj si vuajtje njerezore
  qe mund te ndalohet.
  Njerezit po abortojne femi qe jane shendosh si kokrra e molles per motive
  idiote...si nuk jam gadi akoma, s'du me prishe trupin etj etj. E kshu kshu se
  u zgjatem shume...por teme delikate...dhe normalisht kur ke te besh me
  jete njerezish dhe per me shume te femijve tuaj..eshte nje hall i madh.
  Sic ka thene Zogu..Zot mos na provo... kaq sdi c'te them tjeter.

 17. #17
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Aragorn ,

  nje pyetje per ty ... Ku do jete kenaqesia jote si prind kur te shohesh femij me probleme te ndryshme , te pasherueshme ?

  Ne teori ti ne fakt e ke mire , po mos e provofsh ne real life se ska denim me te madh per ty si individ ( se fundja fundit per femijen ai/ajo smerr vesh gje se cndodh perreth ) .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Well sa e rrendesishme eshte jeta? Do ishte me mire tia heqesh oportunitetin te jetojn, sesa te lindin ne ate menyre?" Better something than nothing " them une. Do me pikellonte ne zemer, dhe madje mendoj se mund te sillesha "selfish" duke menduar per veten time..."sdua ta shikoj te vuaj, sdua te kem femi te tille," etje etje...por sic tha aragorni kjo tregon karakter te dobet...i admiroj shume prinderit qe pranojn femijet sic jane, sado i dhemb shpirti ti shikojn ne ate menyre.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  shume mendime "utilitariane" (keshtu thohet ne shqip? ) sipas postimeve qe po lexoj
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 20. #20
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Pink, kenaqesia ime si prind vjen prej kenaqesise time si individ e pikepamjes time te botes si individ. Menyra se si e shoh une eshte se kryesorja e te jetuarit eshte ekzistenca... and given that existence is everything, a chance to exist is the best that can be offered to you... what you do with that existence is entirely up to you, you have the right to chose, you might chose to live, or jump of a cliff... as people do!
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •