Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2002
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  M E M O R A N D U M

  FRONTI PĖR BASHKIMIN KOMBĖTAR SHQIPTAR
  KRYESIA QĖNDRORE
  Tiranė,Prishtinė,Shkup,Ulqin, Prevezė;
  Mė, 25 Gusht 2002

  M E M O R A N D U M
  --------------------

  Dėrguar:

  ASAMBLESĖ SĖ PĖRGJITHSHME TĖ OKB-sė
  KĖSHILLIT TĖ SIGURIMIT TĖ OKB-sė
  STEJT DEPARTAMENTIT TĖ SHBA-ve
  PRESIDENCĖS SĖ BASHKIMIT EUROPIAN
  PARLAMENTIT TĖ EUROPĖS
  KĖSHILLIT TĖ NATO-s

  Pėr njohtim:

  PARLAMENTIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ
  KRYETARIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ
  QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ
  PARLAMENTIT TĖ KOSOVĖS
  KRYETARIT TĖ KOSOVĖS
  QEVERISĖ SĖ KOSOVĖS


  Zonja dhe Zotėrinj!

  Ju njohtojmė, edhepse JU e dini, se Kombi Shqiptar dhe trojet e tij etnike ende janė tė pushtuara, tė kolonizuara, tė copėtuara dhe tė robėruara nga shtetet fqinje: Serbia, Mali i Zi, Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė (IRJM) dhe Greqia, qysh nga viti 1912 dhe konfirmuar edhe nė vitin 1919 dhe 1946 nė dy Konferenca tė Parisit pas Luftės I Botėrore , pas Luftės II Botėrore, si dhe pas pėrfundimit tė luftės sė ftohtė mė 1989 (pas rrėzimit tė murit tė Berlinit).

  Ju njohtojmė se ēėshtja koloniale shqiptare nė Ballkan, jo vetėm qė nuk ėshtė zgjidhur, por ajo as nuk ėshtė prekur, as nuk ėshtė aktualizuar fare, as nga politika shqiptare, as nga ajo ndėrkombėtare. As edhe pas pėrmbylljes sė konflikteve tė armatosura nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė, pėrfundimisht me ndėrhyrjen ushtarake tė NATO-s kundėr caqeve ushtarake tė ”RFJ”-sė mė 24 mars 1999, pėr shkak tė kryerjes tė gjenocidit luftarak mbi popullatėn civile shqiptare tė Kosovės dhe tė dėbimit dhe tė deportimit me dhunė tė mbi 800.000 mijė shqiptarėve nga Kosova nė Maqedoni dhe nė Shqipėri nga ana e regjimit serb tė ish-kryetarit tė tė ashtuquajturės ”RFJ”, Sllobodan Milloshevic.

  Shqiptarėt nė Kosovė luftuan, u vranė, u dogjėn, u masakruan, iu nėnshtruan gjenocidit e pastrimit etnik dhe u zhdukėn pa gjurmė qė Kosova tė fitojė pavarėsinė dhe ribashkimin kombėtar, kjo ēėshtje ende ka ngelur ”pezull” dhe e padefinuar si e tillė, edhepse tė gjitha kushtet janė plotėsuar si nė aspektin politiko-juridik tė sė drejtės vendore, ashtu edhe tė sė drejtės ndėrkombėtare. Por, njė gjė e tillė nuk ndodhi e nuk po ndodhė.

  Shqiptarėt nė IRMJ luftuan dhe kėrkuan tė drejta tė barabarta me sllavo-maqedonėt qė tė jenė komb shtetformues dhe pėr ribashkim kombėtar pėr ēka ende nuk i kanė lėshuar armėt, megjithė "Marrėveshjen e Ohrit", sepse nuk u pajtuan me kėto tė drejta minimale, tė cilat edhe ashtu nuk u implementuan. Por kjo nuk ndodhi, pėr shkak tė diktatit dhe tė pėrzierjes direkte dhe indirekte tė Rusisė , tė Serbisė, tė Bullgarisė dhe tė Greqisė, tė cilat, ndėr tė tjera, e ndihmuan edhe ushtarakisht qeverinė sllavomaqedone tė Lubēo Georgievskit (kryeministėr) pėr tė thyer lėvizjen e rezistencės vetėmbrojtėse ēlirimtare tė UĒK-sė . Si rrjedhim, shqiptarėt atje mbetėn edhe mė tej qytetarė tė rendit tė dytė, duke siguruar kėshtu vetėm statusin e dikurshėm tė minoritetit kombėtar, edhepse pėr nga numri i strukturės sė popullsisė, shqiptarėt janė mė shumė se sa vetė maqedonėt. Mirėpo, kėtė statistikė shteti sllavomaqedon, si gjithmonė mė parė, edhe tani e ka falsifikuar, duke i regjistruar dhe duke i pasqyruar tė gjitha pakicat tjera sllave si maqedonė.

  Shqiptarėt nė Kosovėn Lindore (Preshevė, Bujanovc e Medvegjė) luftuan pėr tu ēliruar nga sundimi i egėr kolonial serbosllav dhe pėr tu ribashkuar me Kosovėn. Por, kjo nuk ndodhi nė praktikėn e pėrditėshme.

  Brenda njė periudhe trevjeēare, pjesa e popullit tė okupuar shqiptar zhvilloi tri luftėra pėr liri, demokraci dhe barazi kombėtare, por asnjėrėn nga ato luftėra dhe nga ato tė drejta nuk i fitoi nė favorin e vet. Pse ndodhi kjo? Pėr shkak tė indiferencės dhe miopisė sė politikės sė koekzistencės primitive pacifiste kosmopolite shqiptare, mosorganizimit tė Kryengritjes sė Pėrgjithshme Shqiptare, si dhe pėr shkak tė mospėrkrahjes totale dhe tė sinqertė tė faktorėve politikė relevantė tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

  Ju njohtojmė se kombi shqiptar i okupuar nga Serbia, IRJM, Mali i Zi dhe Greqia ėshtė i pakėnaqur me gjendjen dhe pozitėn e tanishme juridiko-politike tė tij dhe tė trojeve shqiptare tė kolonizuara dhe tė aneksuara nė kohėzgjatje mė shumė se njė shekull nga kėto katėr shtete.

  Ju njohtojmė se kombi shqiptar nė Ballkan nuk ka hequr dhe nuk do tė heqė dorė kurrė nga format e luftės dhe tė rezistencės antikoloniale, tė garantuara me normat dhe me ligjet e sė drejtės ndėrkombėtare, si dhe tė Kartės sė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, sipas tė cilave parashikohet realizimi i drejtpėrdrejtė, legjitim dhe legal i aspiratave dhe e drejta e tij legjitime pėr vetėvendosje, pėr liri, demokraci, ēlirim dhe ribashkim kombėtar nė njė shtet tė vetėm shqiptar nė Ballkan.

  Ju njohtojmė se kombi shqiptar, ndėr shekuj, ka luftuar dhe pėrsėri do tė luftojė me tė gjitha mjetet politike, demokratike dhe me kryengritje tė pėrgjithshme popullore deri nė ribashkimin kombėtar shqiptar nė njė Shqipėri tė Bashkuar Etnike.

  Ju njohtojmė se kombi shqiptar ėshtė i lodhur dhe i rraskapitur nga pushtimi dhe robėria mbi njėshekullore e shovinistėve sllavo-grekė. Kombi shqiptar dita-ditės po e humb durimin dhe gjakftohtėsinė. Kombi shqiptar dita-ditės po e humb shpresėn dhe besimin te faktorėt relevantė ndėrkombėtarė se ato do ta zgjidhin shpejt dhe drejtė ēėshtjen shqiptare. Kombi shqiptar dita-ditės po ndėrgjegjėsohet politikisht, po organizohet ushtarakisht dhe po pėrgatitet pėr Kryengritje tė Pėrgjithshme Popullore Mbarėshqiptare pėr ēlirim antikolonial dhe ribashkim kombėtar, po pėrgatitet pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes shqiptare – pėr ribashkimin dhe riformimin e Shqipėrisė sė dikurshme Etnike.

  Ju njohtojmė se kombi shqiptar, sipas tė drejtės ndėrkombėtare dhe tė rendit tė Ri Botėror, nuk i pėrmbushė asnjė nga standardet dhe kriteret e tyre, tė parashikuara, qė tė integrohet as nė shkallė europiane, as nė shkallė ndėrkombėtare mė tė gjerė, sepse ende ka statusin e popullit vasal dhe tė kolonizuar (nė zemėr tė Europės sė qytetėruar demokratike, edhepse ėshtė njė nga popujt mė tė vjetėr tė Europės) nėn sundimin kolonialist shtypės tė shteteve hegjemoniste sllave ballkanike. Prandaj, si i tillė, me "rekuizita" tė robit nėn rrethanat nėnshtruese anticivilizuese, antidemokratike, antieuropiane dhe tė papranueshme pėr mbarė botėn e sotme tė civilizuar, ligjėrisht nuk ėshtė kandidat "i pėrshtatshėm" dhe sė kėndejmi, as i gatshėm dhe as i vullnetshėm qė tė pranojė ndonjė "ofertė" pėr tė aderuar nė integrimet europiane pėr shkak se nuk pranon tė hyjė nė Europėn e Bashkuar me territoret e tij, edhe sot nė fillim tė shekullit tė XXI, tė kolonizuara dhe tė pushtuara nga shtetet fqinje. Kjo ėshtė arsyeja kryesore pse kombi shqiptar nuk pranon tė integrohet nė Europėn e Bashkuar me njė popull tė kolonizuar dhe tė copėtuar nė katėr shtete fqinje dhe me njė Shqipėri tė sotme tė cunguar 50% si pėr nga numri i popullsisė, ashtu edhe pėr nga sipėrfaqja e territorit etnik tė saj, si pasojė e veprimit njėshekullorė tė imperializmit serbosllav nė Ballkan. Vetėm pasi tė jetė zgjidhur statusi kolonial i shqiptarėve nė Ballkan, atėherė do tė krijoheshin kushte dhe mundėsi reale dhe tė justifikueshme, qė kombi shqiptar si shtet etnik, sovran dhe i pavarur brenda kufinjve tė vet territorialė natyrorė, tė integrohej nė njė Europė tė Bashkuar, gjė qė ky edhe ėshtė imperativ i popullit shqiptar dhe i Shqipėrisė sė Ribashkuar.

  Meqenėse, tanimė, jeni nė dijeni, por kemi nderin t’ju rikujtojmė, se gjendja politike dhe e sigurisė nė Ballkan, aktualisht, i ngjanė njė vullkani tė pashuar, njė vullkani qė mund tė shpėrthejė papritur dhe kryellava e tij - cėshtja koloniale shqiptare nė Ballkan, tė djegė paqen e brishtė e tė pėrkohėshme qė ėshtė vendosur nė kėtė regjion. Pa shuarjen e kėtij "vullkani" nuk do tė ketė kurrė paqė tė qėndrueshme nė Ballkan dhe nė Europė. Ky "vullkan" nuk shuhet me improvizime politike, me pacifikim tė pėrkohėshėm tė situatės, me zgjidhje parciale e gjysmake, por zgjidhet me shprehjen e vullnetit tė lirė tė popujve pėr vetėvendosje, me zgjidhjen drejt e pėrfundimisht tė ēėshtjeve kombėtare tė popujve tė Ballkanit dhe me formimin e shteteve etnike kombėtare nė kėtė gadishull tė trazuar.

  Ju rikujtojmė se nė kėtė gjendje amullie dhe anarkie nė tė cilėn ndodhet Ballkani, nė kėtė realitet objektiv ku dominon shtypja koloniale dhe apartheidi serbosllav dhe diskriminimi ndėretnik, shkelja e tė drejtave politike kombėtare dhe njėrėzore, arsimore dhe kulturore; ku mbretėron papunėsia, varfėria, korrupsioni, kriminaliteti ekonomiko-politik dhe perspektiva e errėt – luftėrat ndėretnike janė tė pashmangshme. Nė kėtė kuadėr dhe nė kėtė gjendje pushtimi, kolonizimi, copėtimi dhe robėrie, nė tė cilėn ndodhet edhe kombi shqiptar, njė kryengritje e pėrgjithshme, njė luftė ēlirimtare pėr ribashkim kombėtar nė njė Shqipėri tė Bashkuar Etnike, ėshtė e pashmangshme, ėshtė vetėm ēėshtje kohe se kur dhe nė ēfarė rrethanash dhe pėrmasash do tė shpėrthejė kjo luftė antikoloniale mbarėshqiptare.

  Ju njohtojmė se Fronti pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FBKSH) ėshtė shumė i shqetėsuar me gjendjen shpėrthyese qė mbretėron nė Ballkan dhe ėshtė shumė i pakėnaqur me moszgjidhjen deri mė sot tė ēėshtjes kombėtare shqiptare. Ju njohtojmė se situata mund tė dalė jashtė kontrollit tė Frontit pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FBKSH), sepse populli i okupuar dhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH) gjenden nė prag tė humbjes sė durimit.

  Zonja dhe Zotėrinj, tė institucioneve tė lartėpėrmendura botėrore:

  Pėr parandalimin e luftėrave tė reja ndėretnike nė Ballkan;
  Pėr ruajtjen dhe forcimin e paqes aktuale;
  Pėr vendosjen e stabilitetit, demokracisė dhe paqes sė qėndrueshme;
  Pėr zgjidhjen drejtė dhe pėrfundimisht tė ēėshtjeve kombėtare nė Ballkan, pėrfshirė kėtu posaēėrisht ēėshtjen kombėtare shqiptare;

  si dhe:

  Nė emėr tė paqes dhe tė lirisė;
  Nė emėr tė vullnetit tė lirė njerėzor dhe tė demokracisė;
  Nė emėr tė tė drejtės sė popujve pėr vetėvendosje;
  Nė emėr tė jetės, tė drejtėsisė, dhe tė barazisė njerėzore;
  Nė emėr tė Kartės sė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara (OKB) mbi liritė dhe tė drejtat e njeriut dhe tė popujve pėr vetėvendosje,

  po u drejtohemi me kėtė : M E M O R A N D U M

  Qė:
  - T’i rishqyrtoni tė gjitha vendimet e Konferencave dhe Kongreseve tė viteve: 1913, 1919 dhe 1946, nė tė cilat u konfirmua pushtimi dhe copėtimi i trojeve shqiptare tė Shqipėrisė Etnike nga ana e shteteve shoviniste tė Ballkanit: Serbisė, Greqisė, Malit tė Zi dhe mė pas edhe nga ana e Ish-Republikės Jugosllave tė Maqedonisė (IRJM);

  - T’i rishqyrtoni kapitujt: I. BARAZIA SOVRANE, RRESPEKTIMI I TĖ DREJTAVE THELBĖSORE TĖ SOVRANITETIT;
  II. MOSKĖRCĖNIMI DHE MOSPĖRDORIMI I FORCĖS;
  III.PAPREKSHMĖRIA E KUFINJVE;
  IV. INTEGRITETI TERRITORIAL I SHTETEVE tė Deklaratės mbi parimet qė rregullojnė marrėdhėniet midis shteteve pjesėmarrėse tė Dokumentit pėrfundimtar tė Konferencės sė Helsinkit pėr mosndryshimin e kufinjve nė Europė tė vitit 1975. Si bazė themelore pėr zgjidhjen koloniale shqiptare nė Ballkan, tė merret nė konsideratė edhe "Deklarata pėr njohjen e pavarėsisė dhe tė vetėvendosjes sė vendeve dhe tė popujve tė kolonizuar", e cila ėshtė pjesė integrale e Rezolutės 111514 (XV), e miratuar nga Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara mė 14 dhjetor 1960;
  - Tė iniconi, tė pėrgatitni dhe tė thirrni njė Konferencė Ndėrkombėtare pėr Ballkanin, nė tė cilėn do tė merrnin pjesė tė gjitha delegacionet e shteteve ballkanike dhe pėrfaqėsuesit e intitucioneve tė lartėshėnuara botėrore;
  - Tė organizoni dhe tė kryesoni, sa mė shpejtė qė tė jetė e mundur, Konferencėn Ndėrkombėtare pėr Ballkanin, nė tė cilėn do tė debatoheshin dhe do tė shtroheshin pėr zgjidhje tė gjitha ēėshtjet e konfliktet ndėretnike dhe ndėrshtetėrore tė Ballkanit; - Tė mbahet sa mė shpejtė Konferenca Ndėrkombėtare pėr Ballkanin, e cila do t’i zgjidhte drejtė, me marrėveshje, nė mėnyrė demokratike dhe paqėsore tė gjitha ēėshtjet e hapura e tė pahapura kombėtare dhe ndėrshtetėrore tė Ballkanit, pėrfshirė kėtu edhe zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes kombėtare shqiptare;
  - Tė pėrgatitet dhe tė fillojė sa mė shpejtė punimet Konferenca Ndėrkombėtare pėr Ballkanin, e cila do tė vendoste pėr Shqipėrinė e Bashkuar, pėr Bullgarinė e Bashkuar, pėr Serbinė e Bashkuar, pėr Kroacinė e Bashkuar – dhe ky do tė ishte Ballkani i Bashkuar qė do tė integrohej natyrshėm nė Europėn e Bashkuar;
  - Tė thirret dhe tė mblidhet sa mė shpejtė Konferenca Ndėrkombėtare pėr Ballkanin, nė tė cilėn, pas zgjidhjes sė drejtė dhe pėrfundimtare tė ēėshtjeve kombėtare ballkanike, tė cilat janė burim i shfaqjes sė krizave permanente nė Ballkan, pėr shkak tė gjeopolitikės dhe tė gjeostrategjisė imperialiste sllave nė Ballkan - do tė shuheshin pėrfundimisht luftėrat ndėretnike, do tė zhvillohej ekonomia dhe demokracia, do tė mbretėronte paqa dhe liria nė mbarė Ballkanin dhe Europėn.

  Zonja dhe Zotėrinj!

  Duke i ēmuar lartė vlerat fundamentale tė bashkėsisė ndėrkombėtare, siē janė: liria, paqja, sigurimi, bashkėpunimi, rendi, drejtėsia, barazia, mirėqenia..., si dhe duke vlerėsuar lartė interesin kombėtar dhe shtetėror tė shqiptarėve nė Ballkan, konsiderojmė se ka ardhur koha qė bashkėsia ndėrkombėtare, nė pėrputhje me standardet e sė drejtės ndėrkombėtare dhe tė sistemit juridik pozitiv ndėrkombėtar, shqiptarėve tė kolonizuar dhe tė copėtuar nė katėr shtete (Serbia, Mali i Zi, Maqedonia (IRJM) dhe Greqia), t’ua njohė tė drejtėn legjitime dhe legale tė vetėvendosjes dhe, pse jo, edhe tė drejtėn e pamohueshme historike tė ribashkimit kombėtar.

  A do tė triumfojė nė Ballkan paqa mbi luftėn, liria mbi robėrinė, drejtėsia mbi padrejtėsinė, demokracia mbi antidemokracinė, do tė zgjidhen apo nuk do tė zgjidhen ēėshtjet kombėtare nė Ballkan – kjo ėshtė nė duartė e Juaja, varet nga vullneti dhe vendosmėria Juaj qė kėtė "fuēi baroti" (Ballkanin) ta shndėrroni nė oazė tė paqes, tė lirisė dhe tė demokracisė.

  Dhe nė fund, Zonja dhe Zotėrinj, duke ju pėrshėndetur dhe duke ju dėshiruar punė tė mbarė, mbetemi me shpresė dhe nė pritje tė angazhimit Tuaj tė drejtėpėrdrejtė nė zgjidhjen e ēėshtjeve kombėtare nė Ballkan, pėrmes njė Konference Ndėrkombėtare.

  Me respekt tė thellė dhe konsideratė tė lartė,

  KRYETARI I FBKSH-sė,
  JUR. VALDET VARDARI (d.v.)

  SEKRETARI POLITIK I FBKSH-sė,
  AV. ALBAN VJOSA (d.v)

  SHEFI I SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ AKSH-sė,
  Gjeneral RAMADAN VERIKOLLI (d.v)  --------------------------------------------------------------------------------
  E DREJTA AUTORIALE © SHQIPĖRIA E BASHKUAR 1999 - 2002
  Shqiptari nga Peja!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-07-2002
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kush jane keto lloj ufosh qe flasin ne emer te gjithe popullit shqiptar...?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-07-2002
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a jetojne ne kete shekull keto njerez apo gabohem ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e nyc_GURL
  Anėtarėsuar
  22-07-2002
  Vendndodhja
  ne endrra
  Mosha
  32
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne qofte se ndonjerit nuk i pelqen ky memorandum ben mire te flase serbisht apo greqisht.Ata qe flasin shqip duhet vetem te jene gati kur "ora" e madhe te vije.

 5. #5
  alvi
  i/e ftuar
  kush jane kta njerez se un s'kisha nigju naihere per keto organizata?

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2002
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Memorandum: The Albanian National Union Front

  THE ALBANIAN NATIONAL UNION FRONT
  Central Presidency
  Tirana, Prishtina, Shkup, Ulqin, Preveza
  September 23, 2002


  M E M O R A N D U M


  To:

  The UN General Assembly
  The UN Security Council
  The US Department of State
  The European Commission
  The European Parliament
  The NATO Council

  C.C. to:

  The Parliament of the Republic of Albania
  The President of the Republic of Albania
  The Government of the Republic of Albania
  The Parliament of Kosova
  The Government of Kosova

  Ladies and Gentlemen,

  We have the honor to bring to your attention, although you may know all too well, that the Albanian nation and its ethnic territories are still under occupation, colonized, partitioned, and enslaved by the neighboring states: Serbia, Montenegro, the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) and Greece since 1912, which was further reconfirmed at two International Conferences of Paris in 1919 and 1946, after the end of World War I and World War II, as well as after the termination of the Cold War in 1989 (in the wake of the fall of the Berlin Wall) between the two world superpowers, the United States of America and the Soviet Union.

  We bring to your attention that the Albanian national issue in the Balkans not only has not been resolved but it has not been referred to or its relevance pointed out either by Albanian politics, or by international politics. This was not done even after the end of the armed conflicts in the territories of the former Yugoslavia, the final outcome of the military intervention launched by NATO on March 24, 1999 against militarily targets of the Federal Yugoslav Republic on account of the crime of genocide it committed with its army against the Albanian civil population of Kosova as well as because of the expulsion and deportation through violence of over 800.000 Albanians from Kosova to the neighboring countries of Macedonia, Albania and Montenegro by the Serbian regime of Slobodan Milosevic, the former president of the so-called Yugoslav Federal Republic.

  Albanians in Kosova took up arms and laid down their lives; many of them still missing, while being subjected to massacres, genocide and ethnic cleansing at a time when their property was put to the torch, so that Kosova could gain independence and national reunification achieved. However, this issue is still in limbo and remains unresolved even though all conditions are there from the political and legal viewpoint of local and international law. Nothing has been done so far.

  The Albanians in the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) fought for and sought equal rights with the Slav Macedonians so that they could be a state constituent nation, and achieve national reunification for whose sake they have not laid down their arms despite the Ohrid Accord, because they refused to reconcile themselves to the minimum rights, which even as such have not been implemented. This did not come to happen because of the dictate and direct and indirect involvement of Russia, Serbia, Bulgaria and Greece, which inter alia rendered military support to the Slav Macedonian Government of prime minister Lubco Georgievski in order to defeat the self-defense resistance movement of the National Liberation Army (NLA). As a result, the Albanians there have again remained second-class citizens, ensuring only the former status of a national minority although as regards the structure of the population, the Albanians outnumber the Slav Macedonians. However, the Slav Macedonian state has, as always, falsified statistics by registering and misrepresenting the other Slav minorities as Slav Macedonians.

  Albanians in Eastern Kosova (Preshevė, Bujanovc and Medvegjė) fought to free themselves from brutal Slav Serbian colonial rule and join Kosova, but their struggle failed to materialize.

  In a matter of three years, the occupied part of the Albanian nation waged three wars for freedom, democracy, and national equality, but it won none of them, nor did it win the rights it fought for. Why did it happen? It did happen because of the indifference and shortsightedness of the Albanian primitive, pacifist and cosmopolitan politics of coexistence, of the failure to organize a general Albanian uprising as well as because of the failure of the relevant political factors of the international community to offer total and sincere support.

  We bring to your attention that the Albanian nation, still under occupation by Serbia, the Former Yugoslav Republic of Macedonia, Montenegro and Greece, is against its current legal, political and national situation and position emanating from the colonization and annexation of its own territories by the four above-mentioned states for more than a century now.

  We bring to your attention that the Albanian nation in the Balkans has not given up, nor will it ever give up the forms of anti-colonial struggle and resistance, that are guaranteed by the norms and rules of the International Law and the Charter of the United Nations, which provide for direct, legitimate and legal fulfillment of their just, legitimate aspirations and rights to self-determination, freedom, democracy, emancipation and national reunification in a single Albanian state in the Balkans.

  We bring to your attention that the Albanian nation has fought through the centuries and will again fight with all political and democratic means as well as through a general people's uprising until the national reunification of the Albanians in a united ethnic Albania.

  We bring to your attention that the Albanian nation is tired and exhausted as a result of a more than a century-long occupation and bondage at the hands of the Slav-Greek chauvinists. The Albanian nation is losing its patience and self-control with each passing day. The Albanian nation is losing their hope pinned on and confidence placed in the relevant international factors every day that the latter will resolve the Albanian issue in an expedite and just manner. There is constantly growing political awareness of the Albanian nation, who is getting organized militarily and preparing for a general, all-Albanian, popular uprising for liberation from colonization and for national reunification, it is preparing for the final settlement of the Albanian issue and the reunification and reconstruction of the former ethnic Albania.

  We bring to your attention that the Albanian nation, according to the International Law and the New World Order, does not meet any of the standards and criteria they stipulate for integration on a European or on a wider, international level because it still has the status of a vassal and colonized people in the midst of civilized and democratic Europe and, though as one of the most ancient peoples of Europe, it is under oppressive, colonialist domination by the hegemony-seeking, Slav countries of the Balkans. Therefore, with such "qualities" of a prisoner under humiliating, anti-civilization, anti-democratic, anti-European circumstances, which are unacceptable to the entire contemporary civilized world, de jure it is not a suitable candidate, hence unprepared and unwilling to accept any "offer" for adhesion to the European integration process because it refuse to enter into United Europe at a time when its territories are still colonized and under occupation by the neighboring countries even today, at the start of the 21st century.

  That is the main reason that the Albanian nation doesn't accept to integrate itself into United Europe. Its people have been colonized and scattered in four neighboring states, whereas today's Albania has been reduced to 50 percent as to the size of its population and ethnic territory as a result of the century-old activities of Slav Serbian imperialism in the Balkans. Only with the termination of the colonial status of the Albanians in the Balkans would real and justifiable conditions and possibilities be created for the Albanian nation in the framework of a sovereign and independent ethnic state within its natural territorial boundaries to join United Europe, which is also the fundamental goal of the Albanian people and reunited Albania.

  Although you are already aware of the situation, we still have the honor to remind you that the political and security situation in the Balkans at present can be likened to a live volcano, which can erupt unexpectedly and its lava, namely, the Albanian colonial question in the Balkans, will consume the fragile and temporary peace that has been established in the region. If this volcano is not extinguished, there will never be stable peace in the Balkans and Europe. The volcano cannot be extinguished with political improvisations, temporary pacification of the situation, partial and half-baked solutions, but with the free expression of the will of the peoples for self-determination, the fair and final settlement of the national issues of the peoples of the Balkans and the formation of ethnic, nation states in this troubled peninsula.

  We bring to your attention that in this situation of stagnation and anarchy in which the Balkans finds itself, in this objective reality where Serbian Slav colonial and apartheid oppression, inter-ethnic discrimination are dominant and the political, national, human, education and cultural rights are violated, where unemployment, poverty, corruption, economic and political organized crime are rampant and prospects somber, inter-ethnic wars are inevitable. In this context as well as in this situation of occupation, colonization, dismemberment and slavery the Albanian nation finds itself in, a general uprising, a liberation war for national reunification in a united ethnic Albania, is inevitable. It is only a matter of time when, under what circumstances and in what proportions that this all-Albanian, anti-colonial war breaks out.

  We bring to your attention that the Albanian National Union Front (ANUF) is very concerned about the eruptive situation in the Balkans and very dissatisfied with the failure so far to solve the Albanian national issue. We let you know that the situation may get out of control of the Albanian National Union Front (ANUF) because the people who are living under occupation and the Albanian National Army (ANA) are at the point of losing their patience.

  Ladies and gentlemen of the above mentioned international institutions:

  To prevent new inter-ethnic wars in the Balkans,
  To safeguard and promote the current peace,
  To achieve stability, democracy and lasting peace,
  To achieve a far and final settlement of the national issues in the Balkans, including the Albanian national issue in particular, as well as:

  In the name of peace and freedom,
  In the name of free human will and democracy,
  In the name of the right of the peoples to self-determination,
  In the name of life, justice and human equality,
  In the name of the Charter of the United Nations Organization on the freedoms and human rights and the right of peoples to self-determination,

  We call on you with this:


  M E M O R A N D U M


  - To reexamine all the decisions of the International Conferences and Congresses in the years of 1913, 1919 and 1946, which confirmed the occupation and partitioning of the territories of Ethnic Albania by the chauvinistic states of the Balkans: Serbia, Greece, Montenegro, and subsequently by the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM);

  - To reexamine the following chapters:

  I. SOVEREIGN EQUALITY, RESPECT FOR THE ESSENTIAL RIGHTS OF SOVEREIGNTY

  II. REFRAINING FROM THE THREAT OR USE OF FORCE.

  III. INVIOLABILITY OF FRONTIERS;

  III. TERRITORIAL INTEGRITY OF STATES.

  IV. THE TERRITORIAL INTEGRITY OF THE STATES of the Declaration of principles that regulate relations between the countries, signatories to the Final Document of the Helsinki Conference on the nonrectification of borders in Europe in 1975. To find a solution to the Albanian colonial question in the Balkans, it is necessary to take as a basis the Declaration on the recognition of independence and self-determination of the colonial countries and peoples, which is an integral part of Resolution 1514(XV)", adopted by the United Nations General Assembly on December 14, 1960.

  - To initiate, prepare and convene an International Conference on the Balkans, to be attended by all the delegations of the Balkan states and the representations of the above-mentioned international institutions;

  - To organize as soon as possible and preside over the International Conference on the Balkans, which should hold debates on and lay down for solution all the issues relating to inter-ethnic and inter-state conflicts in the Balkans;

  - Urgently to hold the International Conference for the Balkans, which would justly solve all the open national and inter-state issues as well as those that have not been brought up yet in the Balkans, including the final settlement of the Albanian national issue through agreement, in a just, democratic and peaceful manner.

  - To prepare and start as soon as possible the International Conference on the Balkans, which will decide on United Albania, United Bulgaria, United Serbia, United Croatia, that would all comprise United Balkans, which would naturally integrate into United Europe;

  - To convene the International Conference for the Balkans at the earliest because, after a just and final settlement of the Balkan national issues, the source of lasting crises in the Balkans due to Slav imperialist geopolitics and geostrategy in the region, inter-ethnic wars would come to an end, the economy and democracy would prosper and peace and freedom would prevail in the entire Balkans and Europe.

  Ladies and gentlemen,

  Highly appreciating the fundamental values of the international community, such as freedom, peace, security, cooperation, law and order, justice, equality, wellbeing, as well as setting great store by the national and state interest of the Albanians in the Balkans, we consider that the time has come for the international community to recognize to the Albanians who have been colonized and dispersed in four states (Serbia, Montenegro, FYROM and Greece) the legitimate and legal right to self-determination and, why not, even the undeniable historic right of national reunification in compliance with the standards of the international law and the international legal system.

  Will peace triumph over war, freedom over slavery, justice over injustice, democracy over anti-democracy in the Balkans, will the national issues be solved or not in the Balkans? It is up to You, Your will and determination to change the powder keg (the Balkans) into an oasis of peace, freedom and democracy.

  In conclusion, Ladies and Gentlemen, greeting and wishing you success and hoping that you will directly commit yourself to the solution of the national issues in the Balkans through an international conference, we convey to you our profound respect and high consideration.

  Valdet Vardari (jurist)
  Head of the Albanian National Union Front (ANUF)

  Alban Vjosa (advocate)
  Political Secretary of the Albanian National Union Front (ANUF)

  General Ramadan Verikolli
  Chief of the General Staff of the Albanian National Army (ANA)
  Shqiptari nga Peja!

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Po ta lexoni me vemendje shkrimin, ai mbart vlerat e tij pavaresisht se burimi eshte i dyshimte. Vlerat e ketij memorandumi jane se ai e ngreh zerin shqiptar dhe i ben te qarte Perendimit qe ceshtja shqiptare nuk eshte ceshtje qe ata mund ti japin zgjidhje pa pelqimin e vete shqiptareve. Shqiptaret jane gati ti vene flaken Ballkanit (dhe kete e kane treguar me vepra) nese Perendimi nuk njeh te drejtat humane dhe nderkombetare si shqiptareve si popull e komb i lire. Fjalet kercenuese apo gjuha ekstreme qe perdoret ne shkrimin e mesiperm krijon efektin alarmues ne shume kancelari nderkombetare.

  Persa i perket burimit te memorandumit, ai eshte i dyshimte pasi nenshkruesit jane persona te panjohur per opininonin publik shqiptar. Memorandumi i mesiper nuk ka nevoje per perkrahjen e shqiptareve pasi mesazhi qe dergohet eshte direkt dhe ben pikerisht ate qe nuk ben dot politika shqiptare: mbrojtjen e paepur te interesave shqiptare ne arenen nderkombetare. Keta individe nuk kane perse te shqetesohen se mos izolohen nga Perendimi ose mos humbin zgjedhje.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-07-2002
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kercenimet e ketyre njerezve nuk trembin me shume kancelarite e huaja, aq sa shqetesojne shpirtin tolerant te shqiptareve dhe rrugen e drejte te ketyre te fundit, sipas ligjeve nderkombetare (historia nuk do te rishkruhet sot, duam apo s'duam ne)...ne kete shekull, s'kemi nevoje per nje ze prapa-skene per te treguar apo imponuar zgjidhjet per shqiptaret

  nyc gurl, me ty takohemi tek sahati...dhe flasim shqip

 9. #9
  ketu Maska e Redi
  Anėtarėsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ata dihet se kush jane dhe problemi qendron qe flasin ne emer te popullit shqiptar.

  Te vesh ultimatume te tilla ne kete moment pa perfunduar zgjidhja e problemit te Kosoves eshte teper e demshme per Ceshtjen Kombetare.

  Nuk mund te pretendosh tani Prevezen apo Malin e Zi kur Kosova akoma nuk ka fituar pavaresi.

  Keta persona i heqin vetes dhe te tjereve cdo mundesi per dialog dhe kerkojne zgjidhje vetem me gjuhen e armeve ne nje rruge komplet te gabuar.


  Vlerat mund te jene dhe padyshim ato qe thuhen aty jane te drejta, por rruga qe ata kerkojne te ndjekin nuk mund te quhet e tille.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ky grup a eshte konsultuar me qeverit Shqiptare te Shqiperise, Kosoves, partit shqiptare te Maqedonase, Malit te Zi, Presheves, Qamerise?

  Ky grup a mori ndonje aprovim nga nje lider i ndonje partie politike shqiptare?


  Ne kete millenium nuk behet me lufte tradicionale, behet lufte ekonomike (po ta kesh ekonomin e forte i ke te gjitha), prandaj duhet te perqendrohemi ne te gjitha menyrat per ta zhvilluar vendin ekonomikishte. Cfare bashkimi kombetar ne kerkojme kur mua me duhen 15 ore te kaloj nga Prishtina ne Tirane.

  Kjo si duket ishte arsyeja qe nje politikan Serb ishte mllefur kur kishte ndegjuar se kishte filluar ndertimi i rruges Durres-Tiran-Prishtine. Ai kishte thene "Shqiptartet me kete rruge kerkojne Shqiperine e madhe." Ai ka qene i vetedijshem se me ndertimin e kesaj rruge te dy vendet do te permiresoheshin ekonomikishte.

  Bashkimi i trojeve shqiptare do te behet, dhe nuk do te quhet Shqiperi, por Evrope.

  Me nderime,

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-09-2002
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  62
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pelasgiani me duket se e trajton drejt problemin.
  Le te na diktoj sjelljen shpresa se edhe trojet shqiptare do te ken emrin e perbashket EVROPE.
  Meni

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •