Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 195
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Jak' o dit' e uruar! Qe lint nga perendon, At' an' e ke ndritur, E ne pse na harron?
  Postime
  140
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Jeta eshte shum e thelle per fjalet, kshtuqe mos u mundo ta pershkruash, vec jetoje.

 2. #82
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Disa miliarde vite me pare,ka ndodhur dicka qe i ka dhene fillim aventures me fantastike qe njeriu ka njohur ndonjehere:"aventura e jetes"
  Po te pyesni ndonje shkencetar:" C eshte jeta?" do ta vinit ne pozite te veshtire,si ne te tjeret,dhe nuk do te na jepte ndershmerisht nje pergjigje "shkencore",por do te thoshte qe shkenca nuk mund te kuptoje "C fare eshte Jeta",por vetem
  "Si eshte Jeta".
  Shkenca arrin vetem te pershkruaje qeniet e gjalla,te zbuloje anatomine e tyre,funksionimin e organeve dhe raportet komplekse midis tyre.
  Maksimumi mund te veje deri te origjina e jetes per te kuptuar kur dhe si kane
  "lindur" organizmat e pare.
  PERSE eshte shfaqur ,pse egziston apo c do te thote JETE jane pyetje qe shkojne pertej fushes se shkences dhe s mund te gjejne pergjigje ne eksperimente laboratori

  Para ketyre pyetjeve fondamentale edhe shkencetari pergjigjigjet si nje njeri e jo si studioz
  Ne cdo kohe njerezit kane gjetur dy pergjigje:
  1)JETA eshte formuar dhe egziston rastesisht
  2)Jeta eshte krijuar nga zoti

  Asnje eksperiment laboratori nuk mund te vertetoje cila nga keto dy pergjigje
  eshte e sakte
  Ndryshuar pr her t fundit nga brandon : 17-12-2006 m 12:53

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e hysnib
  Antarsuar
  13-02-2006
  Vendndodhja
  Suedi
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xixe xixellonja
  ....eshte e vertet qe eshte nji pyetje e veshtir....per at aresye qe secili e ka mendimin e vet, eshte kejo nji pasuri ti shprehemi mendimet tona miqesore me njeri tjetrin dhe per ket ju falenderoj.

  met vertet jeta eshte e shkurtert kur te kalosh mir , por kur te viejn veshtersit, vuajtjet, pleqeria, semuerja atehere eshte e gjat dhe ndonjehere e pa kuptim...

  siq na thojne psikologjet ne librat e tyre NESE JETA ESHTE LIMON NDREQE PREJ LIMONAD, por shpeshehere teoria eshte shum e let por praksa eshte pyetja e tjeter.

  ...EDHE KEJO ESHTE E VERTET QE SHUM SENDE MVAREN PREJ NEVE, PREJ MENDIMEVE TONA, PREJ PYETJES SI PO JETOJM ? A DIEJM TE JETOJM?

  ....PSH. JETA NUK ESHTE VETEM PUNA, PUNA DHE VETEM PUNA, APO TE HOLLAT, EURO OSE DOLLAR.
  SHUM JAN QE E HUMBIN JETEN E VET VETEM MBAS PUNE NE ORE TE TJERA, ESHTE NORMALE QE NUK KAN KOH PER JET, PER TE TJERET, PER TE JETUAR...SEPSE JETA NUK ESHTE VETEM PUNA DHE TE HOLLAT APO PASURIA. JETA ESHTE DIQKA ME SHUM E CILLA DO TE MERITON RESPET.
  NE KET BOT MODERNE, QE NUK NA MUNGON ASGJE NE MENYR EKONOMIKE, POR NA MUNGOJN SHUM TE TJERA NE MENYRA TE TJERA...

  NJERIU MODERN I SHEKULLIT XX KA URI PER DASHURI, ....ESHTE DASHURIA QE NA MUNGON, VALL SA KUSHTON NJI FJAL E EMBEL, NJI BUZEQESHJE, NJI PERSHENDETJE...POR JEMI EGOISTA TE KEMI PAKEZ KOH PER TE AFERMIN TONE, APO PER NJE TE PA NJOFUR... keshtu eshte e ter bota pa marr parasysh se ku jetojm,...ne qytetet e mdhaja aty shifet varreferia e vertet e njerzimit, pasuria nuk jep lumturi, jan shum gjera te tjera qe na bejne te lumtur ne jet. nese duam te jemi edhe ne te lumtur te fillojm tia bejm te lumtur nji qast se pari at qe e ke ma afer....do njeri meriton respet dhe pakez dashuri...nese jeta eshte nje lule, shoqeria eshte aroma...
  N shum raste po e prdorni fjaln lumturi, por ju personalisht far kuptoni me fjaln lumturi????
  M shum i dua njerzit me nj gabim se me dy ftyra.

 4. #84
  The day will come Maska e Mr_Right
  Antarsuar
  12-10-2003
  Mosha
  30
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Jeta eshte cfar doni ju te jet!

 5. #85
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Cfare eshte jeta?

  Ndoshta mund te kete sens per kuptimin e jetes, cili eshte kuptimi i egzistences te qenieve te gjalla dhe sidomos atyre me intelekt te larte?
  Por ti pergjigjesh kesaj pyetje do te thote te kesh ndjenja fetare. A ka kuptim te besh nje pyetje te tille?
  Kushdo qe mendon se jeta e tij dhe e te afermeve eshte pa kuptim jo vetem qe nuk eshte i lumtur,por mezi shtyret ,mezi jeton.

  Misteri eshte sensacinoni me i bukur i jetes,eshte ndjenja e thelle qe ndodhet ne zemer te artit dhe te shkences.
  Kush nuk eshte ne gjendje te provoje as mrekullim,as surprize eshte si te thuash gjysem i vdekur,syte e tij jane te fikur.Pershtypja e te mistershmes dhe pse e perzier
  me frike ka provokuar para se gjitha fene.

 6. #86
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Cdo nje nga ne eshte ne kete toke per nje vizite te shkurter,nuk e dime perse,por shpesh besojme se e kemi kuptuar.Nuk mund te futemi ne thellesi por mund te shikojme nje aspekt te jetes se perditeshmeemi ketu per te tjeret,para se gjithash
  per ata nga buzeqeshja dhe mirqenia e te cileve varet lumturia jone,por edhe per ata te panjohur me te cilet fati na bashkon nje lidhje simpatie.
  Diferencat ne klasa shoqerore ne me te shumten e rasteve jane te pa justifikuara,dhe ne fund te fundit,gjejne pasqyrimin e tyre te dhuna,por dhe nje jete
  modeste eshte e pershtatshme per kedo,per trupin dhe shpirtin.
  La vida es un carnaval

 7. #87
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  A nuk duket sikur nje komplet zinxhir ngjarjesh te telekomanduara nga nje mekanizem i padukshem vlereson gjithmone sjelljet qe sigurojne menyren me te mire
  te vazhdimit te jetes? Te gjitha keto sjellje kane vetem nje qellim qe te riprodhojne ata qe jane treguar me te afte.
  Gjithcka duke filluar nga erheqja reciproke,te dashuruarit,martesa,gelosia,braktisja,ndarja,por dhe iteligjenca ,fantazia,emocionet,instiktet,prodhimi i hormoneve jane ne funksion te forces shtytese te jetesiprodhimi
  Pa riprodhim jeta do te ndalej dhe zhdukej pergjithmone.Pra qellimi ,vazhdimesia e jetes.
  La vida es un carnaval

 8. #88
  your "wrost" nightmare Maska e Militik
  Antarsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Jeta esht ajo qe tallet me ata qe duan te dine se cfare eshte jeta...

 9. #89
  your "wrost" nightmare Maska e Militik
  Antarsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Vallhi,kete teme e ke hapur qe te tregosh zgjuarsine tende ne berjen e pyetjeve pa ate pergjigje qe do ti.

 10. #90
  your "wrost" nightmare Maska e Militik
  Antarsuar
  19-01-2007
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  ca eshte jeta

  Vallhi,kete teme e ke hapur qe te tregosh zgjuarsine tende ne berjen e pyetjeve pa ate pergjigje qe do ti.


  Ja ku ndryshon nje filosof me nje palaco.

 11. #91
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Cfare Eshte Jeta?

  Jeta Eshte Dicka Qe Na Jipet Ne Fillim Nga Prinderit Tane....
  Jeta Eshte Ajo Ku Ne Rritemi...shkollohemi....krijojme Shoqerine...
  Jeta Eshte Ajo Ku Ne Punojne....mendojme...japim Kontributin Tone .....
  Jeta Eshte Ajo Qe Kur Dashurohemi ....na Ben Qe Ta Mendojme Te Bukur Dhe Magjike...jeta Eshte Ajo Qe Na Jep Gezimet Me Te Larta...
  Dhe Po Jeta Eshte Ajo Ku Njohim Zhgenjimet...fyerjet....virtytet E Keqija Te Te Tjereve....
  Jeta Eshte Ajo Per Te Cilen Ne Luftojme Cdo Dite.....per Te Pasur Nje Jete Te Mire Dhe Te Kenaqshme....
  Jeta Eshte Ajo Qe Disa E Marrin Per Qellime Lufte Dhe Per Tu Pasuarur....
  Jeta Eshte Lume Qe Nuk Pushon Se Rrjedhuri....

  Po Jeta Eshte Lufte ...po Ja Vlen Ta Jetosh...

  Jeta Na Jepet Vetem Nje Njere Dhe Duhet Ta Mbajme Ne Ate Menyre Qe Neser Mos Te Skuqemi Nga Turpi Per Nje Te Kaluar Meskine Te Felliqur..

  Kjo Eshte Jeta Per Mua..


  Respekte
  "Carpe Diem"

 12. #92
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime
  Cfare Eshte Jeta?
  Jeta Eshte Ajo Ku Ne Rritemi...shkollohemi....krijojme Shoqerine...
  Jeta Eshte Ajo Ku Ne Punojne....mendojme...japim Kontributin Tone .....
  Jeta Eshte Ajo Qe Kur Dashurohemi ....na Ben Qe Ta Mendojme Te Bukur Dhe Magjike...jeta Eshte Ajo Qe Na Jep Gezimet Me Te Larta...
  Dhe Po Jeta Eshte Ajo Ku Njohim Zhgenjimet...fyerjet....virtytet E Keqija Te
  DI_ANA,kjo eshte kur e shikon nga nje kendveshtrim personal krejt i ngushte!

  Ndersa nje femije qe vuan nga HIV ne Afrike mbase do mendonte krejt ndryshe.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 13. #93
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  DI_ANA,kjo eshte kur e shikon nga nje kendveshtrim personal krejt i ngushte!

  Ndersa nje femije qe vuan nga HIV ne Afrike mbase do mendonte krejt ndryshe.
  Zeri_i_Mirdites


  NE KETE FORUM JEPEN MENDIME PERSONALE MESA DI......
  UNE KESHTU E SHOF DHE KETA FEMIJET QE FLET TI I FUS GJITHASHTU NE PERGJIGJE...
  SA PER MENDIMIN QE JANE NJE KENDVESHTRIM PERSONAL I NGUSHTE ..KY ESHTE MENDIMI YT ....PO JO I IMI.  RESPEKTE
  "Carpe Diem"

 14. #94
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Militik
  Vallhi,kete teme e ke hapur qe te tregosh zgjuarsine tende ne berjen e pyetjeve pa ate pergjigje qe do ti.


  Ja ku ndryshon nje filosof me nje palaco.
  Nuk e di kujt i referohesh por palaco me duket pak si shume.Shikoje mire kush e ka hapur temen, dhe kush po ben filozofi .Mua nuk me duken citate filozofike por thjesht
  mendime dhe reflektime te atyrue qe kemi mesuar.Gjithcka qe ne dime dhe besojme
  na eshte mesuar nga te tjeret,nepermjet nje gjuhe qe te tjeret e kane krijuar.
  Pa gjuhe mundesia jone e te menduarit do te ishte e krahasueshme me ate te kafsheve.,,pra le ta themi avantazhin tone qe jetojme ne shoqeri.
  Po me duket se andej nga Tirana s e keni fare problem ti ofendoni te tjeret.
  Pastaj a nuk eshte ky dhe qellimi i forumit ,per te shprehur ndonje mendim,batute,
  ,per te kaluar ndonje ore,por adhe per informacion dhe shume gjera interesante
  La vida es un carnaval

 15. #95
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Militik
  Jeta esht ajo qe tallet me ata qe duan te dine se cfare eshte jeta...
  Jeta eshte si nje pasqyre:duhet ta shikosh me te qeshur qe te te buzeqeshe
  (Jim Morrison)
  La vida es un carnaval

 16. #96
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  nga nje kendveshtrim tjeter eshte si droga qe nje here qe e fillove nuk e le dot me

  shpresoj tju pelqej kjo
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 17. #97
  Computers Can Do That Maska e Deja
  Antarsuar
  26-01-2006
  Vendndodhja
  Akoma s`kam gjetur nje vend qe ta quaj shtepi!
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  SpRoVe --- cdo dite e me shume e kuptoj kete ....
  Always searching.... Never finding.....

 18. #98
  KORCARE 4 EVER Maska e zhorzhi
  Antarsuar
  09-01-2007
  Vendndodhja
  atje ku lindja e diellit te jep nje shprese te re....
  Postime
  610
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Jeta.....eshte nje furtune qe te mer perpara dhe te perplas atje ku i pelqen asaj.
  ...............................

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e edin azemi
  Antarsuar
  24-09-2004
  Vendndodhja
  ne Prishtine
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xixe xixellonja
  ...jeta Eshte Nje Udhtim Qe Permban Shume Shejime Te Trafikut...

  Shum Filosofa Dhe Psikolog Kan Folur Mbi Jeten, Por Ju e Mendoni?

  Eshte Nje Pytje Per Te Menduar. Lindemi Per Te Jetuar....por Si Jetojme...???...!!! ... Mos Le Te Jetosh Gjeri Sa Te Vdesesh...
  Pike se pari nuk parashtorhet kshtut pytja!!!
  Ceshte Jeta!?
  Jeta eshte Jete.
  Po qka nenkuptojm me jeten athere osht nje pytje e cila na ben te mendojm.
  Une mendoj se jeta eshte nje Mision te cilin ne duhet te i japim fund ketij misioni.

  Secili-a i ka ato menyrat e veta me te cilin do te perfundon kete mision!!

 20. #100
  Perjashtuar Maska e Manci
  Antarsuar
  22-01-2006
  Postime
  561
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jeta eshte oqean i madh, qe po nuk dite te notosh, fundosesh dhe vdesesh.
  Quin ganar la Champions? = BARA

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •