Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-02-2006
    Vendndodhja
    ne Zvicerrrrrrr
    Postime
    19

    Si ta largosh monotoninė

    Psikolog te nderuar,

    Kerkoj ndihm per monotonin apo nje pyetje ju bej???


    Nese lind nje monotonija tek nje personi, edhe pse te gjithat i ka ne jete asgje nuk i mungon por ndihet i vetmuar, monotoni ne cdo aspekt dhe aspak vullnet per asgje!!!!


    A thu pse????????? pse lind kjo monotoni dhe e humb besimin ne veteveten???


    Ma merre mendja qe nuk kan Optimizem dhe mendojn vetem negativisht !!Ø

    Kisha pasur deshir te diskutojm kete teme sepse vertet ka shume ndodhje keshtu ku njeriu shkon edhe deri te vetevrasja per shkak monotonijes apo humbjen e besimit ne veteven.......................

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    qyqja zot, gjej mi nje dashuror/e

    dhe beji poezi gjithe diten..ose bej nje kalama e punoji gjeojna me grep
    TBD

  3. #3
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Une mendoj qe kjo "monotonia" qe e quan ti ne mjeksi quhet depresion.Njera nga simptomet me te shpeshta te depresionit eshte edhe mendimi per vetevrasjen.Per kete teme mund te lexosh ne kete link :

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=54918

    Me nderime : Foleja_

  4. #4
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    qyqa, tashi sa u regjistru njona, tjetra i thote se je bo gati per vetevrasje.

    e lezetshmja ch, monotonia largohet vetem se te pelqen Zvicra cik me shume se Kosova per te vetmin fakt, se je duke jetuar ne Zvicer. Ndonje mendim tjeter, une nuk kam. Mirepo, edhe une gati 6 muaj i bera ne Zvicer, dhe shume pak monotoni ndjej, sepse me pelqen ky vend, ndoshta pak me shume se Gostivari, qe nuk don te thote se e dua Zurichun me shume se Gostivarin, mos ngaterohen punet.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  5. #5
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    o StromAngel kjo zonja vet tregoi per punen e vetevrasjes.

    E sa te perket ty qe nuk te behet jeta monoton ne ch, ate jam shume e sigurte.
    Arsyeja: Ti na e zbukuron edhe ne diten me postimet e tua e mos te flasim cka ndermerr per veten tende dhe ata qe jan rreth teje
    Dite sa me te mira ne ch .

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-02-2006
    Vendndodhja
    ne Zvicerrrrrrr
    Postime
    19
    Citim Postuar mė parė nga Foleja_
    o StromAngel kjo zonja vet tregoi per punen e vetevrasjes.

    E sa te perket ty qe nuk te behet jeta monoton ne ch, ate jam shume e sigurte.
    Arsyeja: Ti na e zbukuron edhe ne diten me postimet e tua e mos te flasim cka ndermerr per veten tende dhe ata qe jan rreth teje
    Dite sa me te mira ne ch .

    Te faliminderoj per keto fjale, e hapa kete se vertet ka njerz qe jane ne ksi situat dhe nuk din rruge dalje, njeriu ne heshtje nuk arrit asgje, shumica e tyre nuk flasin dhe vetem perbyn dhe nje moment vjen i tille ose explodojn, kukuuuuuuuu ma mire mos me qen ngat atyre se ne dheh te shtijn gjalle

  7. #7
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Monotonia nuk eshte e thene te sjelle depresionin. Nqs. njeriu eshte i pakenaqur nga rutina e tij dhe gjendet i kufizuar dhe pa shprese per ndyshim (dmth. pesimist) dhe kur rethanat e jetes jane te atilla qe e shtypin njeriun psikollogjikisht dhe fizikisht, atere shfaqen shenja depresioni.

    Cdo njeri perballet me nje lloj monotonie ne jeten e tij, secili ka nje rutine ne baze te se ciles funksionon ne jeten e perditshme. Ēeshtja eshte qe te jete ne gjendje (duke vene edhe imagjinaten ne pune) qe ta pasuroje rutinen ose monotonine e perditshme me gjera te larmishme te cilat kenaqet kur i ben. Shembuj: sporte, muzike, letersi, xhiro, shoqeri, filma, punime artizanale, lidhje romantike...etcetc...
    Te mesipermet mund te shikohen edhe si hutime momentare (distractions), por kur dikush i ben me pasion dhe nuk i shikon si angarira, atere ato i sjellin larmi rutines se perditshme.

    Eshte e veshtire ti pergjigjesh pyetjes: Si ta largosh monotonine, sepse per cdo njeri ka pergjigje te ndyshme...

    megjithate, mendoj qe kur njeriu perpiqet te zbuloje veten e tij, interesat e tij dhe ka nje mendje te lire dhe te shendetshme, atere monotonia eshte me e "durueshme".

    Gjithe te mirat

    Nausika

    P.S. ju lutem mos e ktheni temen ne chit-chat
    When in Doubt, Act Stupid!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovė
    Postime
    4,216
    Citim Postuar mė parė nga E_LEZETshmja_CH
    Psikolog te nderuar,

    Kerkoj ndihm per monotonin apo nje pyetje ju bej???


    Nese lind nje monotonija tek nje personi, edhe pse te gjithat i ka ne jete asgje nuk i mungon por ndihet i vetmuar, monotoni ne cdo aspekt dhe aspak vullnet per asgje!!!!


    A thu pse????????? pse lind kjo monotoni dhe e humb besimin ne veteveten???


    Ma merre mendja qe nuk kan Optimizem dhe mendojn vetem negativisht !!Ø

    Kisha pasur deshir te diskutojm kete teme sepse vertet ka shume ndodhje keshtu ku njeriu shkon edhe deri te vetevrasja per shkak monotonijes apo humbjen e besimit ne veteven.......................
    E_LEZETshmja_CH,

    Kujtoj se ēdo njeri kalon nėpėr faza tė ndryshme tė montonisė jetėsore, sepse jeta nuk ėshtė gjithėnjė nė kolor, por shumė shpeshė ka ngjyra gri qė po i morėm shumė afėr zemrės, atėherė zgjidhja e vetme ėshtė tė pėrfundojmė jetėn. Unė shpeshėherė vij nė situatė depresive, ndoshta ngase jam person shumė i ndjeshėm pėr nga natyra.
    Duke u nisur nga pėrvoja ime dua tė tė them se nė momentet e monotonisė do tė duhej tė kėrkoje diēka pėrretht teje me ēka do tė mund tė merreshe si p.sh. leximi i ndonjė libri, shkruarja e kujtimeve tė ėmbėla nga jeta e kaluar, angazhimi rreth atyre qė i ke afėr vehtes dhe qė i don (burrin dhe djalin). Unė kam bėrė diēka qė ndoshta duket paksa qesharake. Nė momentet e sulmeve tė monotonisė, jam ulur para komjuterit, kam hyrė nė albasoul, kam hapur Forumin qė tė lexoj apo shkruaj dhe Muzikėn qė tė dėgjoj kėngė tė zgjedhura qė mė flejnė nė zemėr. Nėse tė duket gjė e mirė, bėj edhe ti sikur unė…

    Suksese
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

  9. #9
    E lezetshme, monotonia lind edhe kur i ke te gjitha sepse mbase asnje apo shume pak nga keto "te gjitha" vijne prej teje/nga puna jote personalisht.
    Mgjte monotonia eshte nje gjendje e pashmangshme. Gjithmone ne gatishmeri per te mberthyer kur s'e ke mendjen qofte edhe per pak fare. Gjendje apatie, qe te imponon mendime paaftesie per veten. Keto mendime s'do te thote aspak qe jane te verteta.
    Menyra me e mire per t'i devijuar monotonise - t'i hapesh pune vetes. Bej ndonje gje qe s'e ke bere me pare (bej edhe gjera qe i ke bere apo ke menduar gjithmone se s'mund t'i besh) e ku i dihet mund te zbulosh dhe ndonje talent tendin qe as qe e dije qe e kishe. Degjo muzike, lexo, shiko dicka qe te intereson (film...), merr ndonje klase, qep, gatuaj...interesat e njeriut jane te panumerueshme. Po dite te kerkosh nuk ka monotoni.

  10. #10
    echo Maska e Dara
    Anėtarėsuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694
    Ne momentin qe lexova temen mu kujtua "Metamorfoza" e Kafkes. Nuk e di pse...ndoshta tek fragmenti kur po flisnit se si "nuk ke vullnet per asnje gje", gjithsesi ne lidhje me temen: Fillimisht nuk mendoj aspakt qe Monotonia eshte Depresion. E vertete,te mos paturit vullnet apo mos deshira per gjera te ndryshme, jane karakteristika te gjendjes depresive, por nje element i rendesishem ehste KOha. Duke patur parasysh "simptomat" e mesiperme dhe ndjenja te tjera pesimizmi apo "te uleta per veten" , nqs keto do te ishin te pranishme per nje periudhe 3 -6 muaj ne menyre te rrjedhshme, atehere dhe vetem atehere do te thoja qe jeni vetem nje hap larg ndaj Depresionit.

    E keni ndalur veten ndonjehere me peytje: "Perse nuk jam i "lumtur", me sakte i vet-kenaqur?"---Une po! Dhe pergjigja qe kam gjetur eshte: " Edhe pse rrethohem nga njerez qe me duan edhe i dua(a), edhe pse kam cdo gje te mundur per te jetuar(b), vet-kenaqesia ime eshte teper e ceket, sepse te gjitha gjerat qe me rrethojne jane thjesht te domozdoshme dhe te nevoitshme per mua, dhe shpesh here duke u angazhuar me ata(a) apo ato(b) une i bej nje "nder shoqerise, familjes dhe ve ne perdorim "te mirat me te fundit te teknologjise", por nderkohe "nuk bej asnje gje direkte per veten time".

    "Pse lind?"--- Ah, kjo eshte e veshtire per tu pergjigjur. Varet nga ekpseriencat personale. Ajo cfare me ben mua te jem ne gjendje monotonie, nuk e ben dike tjeter.

    Cdo gje e ka nje kufi, ashtu edhe monotonia. Arrin nje pike kur njeriu Revoltohet. Dhe ka menyra te ndryshme, disa nepermjet "mbylljes se plote te njeriut ndaj botes", disa duke u angazhuar ne me teper aktivitete, disa duke u regjistruar ne shume "clubs" ne menyre qe te komunikojne sa me shume me njerez. Monotonia , per mendimin time, eshte e shendetshme. Te gjithe kemi nevoje per nje "kohe larg" nga rutina , duke filluar nje rutine te re. Nuk i jap aspakt permasa gjigande ne lidhje me rrezikshmerine e saj, pasi te gjithe ne kemi kaluar dhe do te kalojme jo vetem momente monotone, por edhe nje moment depresiv ne jeten tone(per te gjithe ata qe kane lexuar Psikologjine)...gjithesesi

    "Cfare do te rekomandoja?"--Jepi kohe vetes per pershtatje, dhe arrin nje moment kur trupi dhe mendja do e kuptojne qe kjo gjendje eshte "e huaj" per ty, dhe do ta "perzene ndaj sistemit" ( Jam larg prakticitetit dhe per me teper jane pergjigjur postuesit me lart ne lidhje me aktivitetet qe mund te besh per tju larguar, sado edhe pak Monotonise.)...


    Ciu-Ciu

  11. #11
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga E_LEZETshmja_CH
    Kerkoj ndihm per monotonin apo nje pyetje ju bej???


    Nese lind nje monotonija tek nje personi, edhe pse te gjithat i ka ne jete asgje nuk i mungon por ndihet i vetmuar, monotoni ne cdo aspekt dhe aspak vullnet per asgje!!!!


    A thu pse????????? pse lind kjo monotoni dhe e humb besimin ne veteveten???.......................

    Provo te ndryshosh ritmin e jetes tende dhe do shohesh ndryshimin, sepse motonia vjen si pasoje e nje jete pa aktivitete ose i te njejtit aktivitet ne vazhdimesi.

    Uroj te gjesh zgjidhjen e duhur.


    Dito.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Postime
    10
    Sa i perket pyetjes suaj: Si ta largoj monotonine, eshte teper e veshtire te pergjigjesh, sepse nese e tregoj nje forme per ta tejkaluar ate, ndoshta ty nuk do te te duket adekuate, sepse te gjithe njerezit nuk jane te njejte dhe per kete arsye edhe te njejtat "medikamente" nuk ndikojne tek te gjithe njesoj.Edhe une vete shpesh here perballem me monotoni, dhe ne raste te tilla degjoj muzike, dhe i kujtio momentet me te lumtura te jetes sime, vizitoj ndonje njeri te dashur, dhe qdohere i them vetes "nseser do te jete me mire".

Tema tė Ngjashme

  1. Si te largosh eren e gojes
    Nga klejla nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 14-01-2009, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •