Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    123456.... Maska e FsHaTaRi
    Anëtarësuar
    20-07-2002
    Vendndodhja
    Hollywood Profesioni : SuperStar
    Postime
    483

    Si merret patenta dhe numri i sigurimit në Amerikë?

    Kam degjuar disa veta qe kan marr patenten amerikan pa ( nr : social security) ,a ekziston kjo mundesi apo jan llafe derci verci ? lol
    B

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2005
    Vendndodhja
    QUEENS, NYC
    Postime
    160
    mor vlla me than te drejten andej nga Carolina plot i kan marre, me duket dhe ne Michigan po per te dyten sjam i sigurt. duhet te kesh nje te njohur ne Carolina qe te vesh adresen e atij, se ndryshe sbe dot gje. di qe ka dhe shtete andej nga West-i qe sduan numer pune. ajt suksese
    interist

  3. #3
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    naro meqe te kam komshi

    ne disa shtete amerikane lejohet kjo, duke bere ca gjera te tjera (do pretendosh se jeton atje, etj )

    e di qe ka qene California & Michigan

    ne Kaliforni me duket e ndryshuan ligjin. ne MI nuk e di, po po qe i interesuar dhe do te shkosh ne MI mund te interesohem...

    P.S. Po te ndihmova, ma ruaj nje qingj per pasterma a derbardhe

  4. #4
    123456.... Maska e FsHaTaRi
    Anëtarësuar
    20-07-2002
    Vendndodhja
    Hollywood Profesioni : SuperStar
    Postime
    483
    Citim Postuar më parë nga diikush
    naro meqe te kam komshi

    ne disa shtete amerikane lejohet kjo, duke bere ca gjera te tjera (do pretendosh se jeton atje, etj )

    e di qe ka qene California & Michigan

    ne Kaliforni me duket e ndryshuan ligjin. ne MI nuk e di, po po qe i interesuar dhe do te shkosh ne MI mund te interesohem

    P.S. Po te ndihmova, ma ruaj nje qingj per pasterma a derbardhe

    dikushja lol e di qe ne MI mund ta maresh pa social edhe duhet te besh ato qe the ti po ajo spi uj ketu ne MA edhe smund ta ndryshosh dot ,pasi kete gje e ka bere i shok dhe ncuk sja kthyhen ne MA licence .

    Do te jam i dash te sapo lindur
    B

  5. #5
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Aga mo ja fut kot tani. Sikunderse shume nga personat qe jetojne ne amerike e dine se SSN pervecse numur pun eshte edhe numur identifikimi ne shtetin amerikan. Pra eshte nje numur FEDERAL kshu qe pupthi te hidhesh ti pa SSN nuk mer patente se me ca do te te kontrollojne ata qe kush je ti apo cili jeti :P SSN eshte mjet identifikimi edhe vendoset ne cdo mjet identifikimi tend biles edhe CC perdoret si mjet identifikimi pasi ka SSN tend te regjistruar ne do te besh pak kerkime http://www.dmv.org/ edhe mere vesh

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  6. #6
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Ne Arizona e kane marre te gjithe studentet shqiptare qe jane pa dokumenta, pra studenta nderkombetare. E ligjet dallojne nga shteti ne shtet.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  7. #7
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Studentet nderkombetare ose sic thuet ndryshe internacionale marin SSN automatikisht nga shteti pasi nuk ka mudesi te hysh ne nje universiste amerikan pa patur nje SSN te vlefshem.! Ky SSN munde te jete i kufizuar per pune ose per aktivitete te tjera po ama mer nje SSN. Edhe keta studente nuk quhen te paligjshem pasi nuk ka universitet qe te mer pa qene ne status me SEVIS ku ka gjera qe kerkohen nga universiteti edhe INS si pershembull mesatarja numri i krediteve qe mer etj etj etj. Pra dokumenti i tyre eshte I-20 ose SEVIS I-20 ose J-97 a dicka e tille per studentet exchange
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ardi_Pg_ID : 16-02-2006 më 03:30
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  8. #8
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Po ashtu eshte Ardi, ata kane nje SSN me numer qe fillon me 999, keshtu dicka se nuk jam i sigurte, dhe kane te drejte pune part-time gjate kohes se studimeve kurse ne pushime te veres dhe dimrit mund te punojne full-time dhe edhe nje vit pasi te mbarojne studimet, nese nuk gabohem. Disa miq te mi shqiptare qe jane me viza studenti ketu, e kane marre te gjithe, prandaj e di, se une vet tani edhe dy jave po marr nenshtetesine dhe pastaj ne Maj sa te mbaroj masterin, po kthehem pergjithmone ne atdhe.

    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  9. #9
    . Maska e delisa
    Anëtarësuar
    27-10-2002
    Vendndodhja
    Ncuk Ketu !
    Postime
    248
    oki . Nje menyre tjeter jane ato rastet qe nuk je applicable qe te marresh SSN si psh ata qe jane ne proces gjyqesor e siper qe nuk marrin dot SSN. Mund te aplikosh per TIN ose TAX ID Number . Dhe ky numer federal dhe pasi merr nje leter nga zyra e Social Security qe nuk ke te drejten e nje SSN akoma, me TIN mund te shkosh dhe te marresh patenten.. (Dhe ne MA) natyrisht duhet te kesh nje qerre me dokumenta ...por mundesia eshte. Ndersa ato patentat e shteteve te tjera MAX me duket 6 muaj lejohen ne MA dhe plus smund te kesh makine ne emrin tend te siguruar ne MA... GUD LAK

  10. #10
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Unhappy

    Citim Postuar më parë nga diikush
    naro meqe te kam komshi

    ne disa shtete amerikane lejohet kjo, duke bere ca gjera te tjera (do pretendosh se jeton atje, etj )

    e di qe ka qene California & Michigan

    ne Kaliforni me duket e ndryshuan ligjin. ne MI nuk e di, po po qe i interesuar dhe do te shkosh ne MI mund te interesohem...

    P.S. Po te ndihmova, ma ruaj nje qingj per pasterma a derbardhe
    vlla eshte e verte kjo qe the lart qe mund te maredh driver lin pa nr pune nese mundesh plzzz interesou flm
    se me duhet shum ajo gje respekt olsi

  11. #11
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Citim Postuar më parë nga FsHaTaRi
    Kam degjuar disa veta qe kan marr patenten amerikan pa ( nr : social security) ,a ekziston kjo mundesi apo jan llafe derci verci ? lol

    Po ketu e merr pa nr pune , dmth ne MI ( vend shqipesh ne
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  12. #12
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Citim Postuar më parë nga crazy_boy
    vlla eshte e verte kjo qe the lart qe mund te maredh driver lin pa nr pune nese mundesh plzzz interesou flm
    se me duhet shum ajo gje respekt olsi

    Ketu ne Mich ( per vec testit , diplomes qe me merr qe di ti japesh makines ) , te kesh me vete tre dokumenta me foton tende , ( pashaporte shqiptare , te perkthyer , patente te vogel ose nderkombetare nga Shqiperia , certifikaten e lindjes . )

    Nr e punes e bene me shume problem te madh per baballaret qe nuk pagojne leke per femijet .
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  13. #13
    123456.... Maska e FsHaTaRi
    Anëtarësuar
    20-07-2002
    Vendndodhja
    Hollywood Profesioni : SuperStar
    Postime
    483
    Citim Postuar më parë nga White_Angel
    Po ketu e merr pa nr pune , dmth ne MI ( vend shqipesh ne
    Jex e di qe ne MI e marrin pa nr pune ,po ajo spi uje ne MA me shume se 6 muaj eshte isoj si ke bllokun e shqiperis

    Ne MA e kan marr disa po kur i pyet ste trgojn jo kshu jo ashtu
    B

  14. #14
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Po cte duhet makina ty per me mire me gamor ose qere je rehat vetem kujdes ama te keqen se ngela tuj pagu gjobat e tua tollseve te MASS TPK

    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  15. #15
    echo Maska e Dara
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694
    Studentet internacionale e kan SS te kufizuar, nuk e kane te perjetshme si ata qe jane qytetare apo qe se shpejti mund te behen qytetatre ne USA. SS e tyre ka nje dite skadimi dhe eshte e vertete qe mund te marrin Driver Licence. Ne NY, nuk mund te marresh dot D.L nqs nuk permbuk 6 pike( infot tek link qe dha Ardi), me kryesorja eshte Social Security.

  16. #16
    Perjashtuar Maska e MICHI
    Anëtarësuar
    14-09-2004
    Postime
    1,537
    Citim Postuar më parë nga FsHaTaRi
    Jex e di qe ne MI e marrin pa nr pune ,po ajo spi uje ne MA me shume se 6 muaj eshte isoj si ke bllokun e shqiperis

    Ne MA e kan marr disa po kur i pyet ste trgojn jo kshu jo ashtu
    Po kjo MA ca qenka mre. Pas 6 muaj merr tjeter te MA-se ske nevoje as per teste, kshu e ka nyc te pakten, por MA qenka e vecante.

  17. #17
    Perjashtuar Maska e MICHI
    Anëtarësuar
    14-09-2004
    Postime
    1,537
    Ne MICH ske nevoje per ssn vec duhen 3 docs me foto edhe nje cek qe puno ne mich ose nje vertetim qe je ne shkolle.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 188
    Postimi i Fundit: 02-09-2013, 21:37
  2. Masakra e regjistrimit komunist në ushtrinë shqiptare
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-02-2010, 14:31
  3. JONUZ NDREU - shqiptare në Amerikë, në rrjedhën e viteve
    Nga CEZARND në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 19-04-2008, 17:34
  4. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  5. Problemet e shoqërive të sigurimit
    Nga dodoni në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-09-2004, 04:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •