Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 76 prej 76
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga PrInCiPiEl
  Komuniteti mysliman
  Besimtarët myslimanë mblidhen në këtë forum për të diskutuar dhe ndarë me njëri-tjetrin mësimet fetare dhe experiencat e tyre të jetës.

  Pra sipas rregullorës së administratës forumore, pjesëmarrja e të tjerëve në këtë forum nuk është e lejuar. Megjithatë, të tjerët, që me vite të tëra janë të njohur nga veprimtaria e tyre anti-Islame po shkruajnë këtu !!!

  E lus Zotin xh.sh. që t'i drejtoj ata në rrugën e drejtë !  PrInCiPiEl
  Rendesi ka çfare shkruhet, jo kush e shkruan. Megjithese disa e nxjerrin koken vetem ne stine te veçanta.

  Citim Postuar m par nga leci
  Kalofshi mire e diskutim te mbare e mos ju mbarofshin ndonjeher fjalet se perndryshe forumi do pesonte nje humbje te jashtezakonshme.
  Se mos permbahesh ndonjehere nga falet "e mençura". Mire ishe deri aty, po kete ç'e ke? lol...Do thush ti po deshe mos e lexo. lol...mos thuj lere...
  Ndryshuar pr her t fundit nga [xeni] : 21-02-2006 m 15:20

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles

  Tani, sa i perket atij fashistit te cilin nuk e mbroj, ai e ka bere per provokim, dhe ata ne libi e hengren provokimin. Une nuk kuptoj 'faj kishin ata te ambasades se ai fashisti vuri bluzen. Tani te them se e kishin nga injoranca do me kundershtoni.
  Por ata me mire te kishin vrare fashistin se sa ata qe nuk kishin faj. Atehere jane injorante, per mendimin tim, ju mund ta mendoni ndryshe.

  A ishin karikaturat me te rendesishme se jeta e te pafajshmeve qe u vrane?
  Po sikur te ishte ndonje nga ju punonjes ne ambasade dhe te ishit vrare kot sepse dikush qe ju nuk e njihnit fare shkruajti ca barcaleta.
  Mund ta kem edhe gabim por te pakten mos e merrni se po shaj fene.
  xfiles,
  Kush po thote se jetet e pafajshme nuk kane vlere?

  Me duket se s'ke ke kundershton ketu, apo jo?

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga [xeni]
  xfiles,
  Kush po thote se jetet e pafajshme nuk kane vlere?

  Me duket se s'ke ke kundershton ketu, apo jo?
  Nuk kundershtova asnje,
  ishte thjesht monolog.
  nejse me mire po e mbyll gojen dhe ketu se me duket gjithcka u sqarua.

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e RULE_partizani
  Antarsuar
  05-04-2004
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Cool .........

  x-files shkroi


  Ne kete rast, ndryshe nga rrembimi i motres myslimane, nuk kemi te bejme me rrembime.
  Ajo qe the eshte e vertete , por muhamedin nuk e rrembeu njeri, as nuk e preki njeri, dhe asnjeri nuk vrau njeri. Karikaturat jane thjesht humor, nuk i ben dem askujt. Dhe megjithe kete shume perfituan per te justifikuar dhunen.

  Tani, sa i perket atij fashistit te cilin nuk e mbroj, ai e ka bere per provokim, dhe ata ne libi e hengren provokimin. Une nuk kuptoj 'faj kishin ata te ambasades se ai fashisti vuri bluzen. Tani te them se e kishin nga injoranca do me kundershtoni.
  Por ata me mire te kishin vrare fashistin se sa ata qe nuk kishin faj. Atehere jane injorante, per mendimin tim, ju mund ta mendoni ndryshe.


  As qe nuk behet fjal qe esh injoranc dhe gjynah i madh te vrasesh jet te pafajshme.Esh llogjike qe mua nqs me ofendon ti nuk duhet te jem aq hu sa ti bie komshiut tend qe nuk ka te bej fare me temen....
  Po ta thash edhe njeher FIGURA E PROFETIT MUHAMED (s.a.w.s) ESHTE E PACENUESHME DHE TE GJITH AET QE E CENOJN MERITOJN VDEKJEN...ASHTU SIC MERITOJN VDEKJEN EDHE ATA QE CENOJN FIGUREN E PROFETEVE TE TJERE TE NDERUAR,,,ashtu sic meritojn ty hysh dor e mos ti lesh nam e nishan,ata qe ofendojn edhe nje njeri te thjesht....
  pastaj puna e protestave e te tjera si kto esh tem tjeter.ISLAMI nuk eshte kaos absolutisht dhe nuk predikon KAOSIN DHE RREMUJEN.

  Por ajo qe un si injorant kam kuptuar eshte e kta qener hipokrit dhe te pafytyr qe predikojn demokracine shkelin kushtet themelore te demokracis:"te drejtat e njeriut dhe te liris se mendimit dh te besimit te njeriut"

  Desha te them o x-files Qe zotrote te duket dicka e thjesht,,,qe ata a nuuk vran as nuk prene,thjeshte ofenduan::::: Po ne besimtaret shpresoj te jesh edhe ti dh ishalla ZOTI te hapte syt...nuk jemi kafsh jemi njerez....Gomari cenohet vetem me drru kurse ne si njerez cenohemi ne te drejten tone jo vetem m edhun dhe me shtypje,,,,se kan 300 vjet qe kta pseudo demokrat po na shtypin shkak te fese tone,,,por ne cenohemi edhe per nje fjal se jemi njerez.DHE GJUHA PRET ME SHUM SE SHPATA

  kurse per siper mesa e mora vesh nuk e kuptove moralin e historise ne lidhje me vashen myslimane......
  Kalifi i nderuar per jeten e nje personi vuri ne rrezik mijera te tjera,,,po te ishe ti per arsyen tende te te llogjikuarit ndoshta sdo shkoje se do llogjikoje me arsye..Morali esh ky qe ne nuk duhet te bejm lajka sic ben ti pavaresisht se ndoshta i ben per te qen me filozofin e arsyes::::Po kur cenohet liria jon dhe FIGURAT TONA TE SHENJTA u lodha duke ta permendur nuk ka vend lajkash...ne rreshtat e siperm gjithashtu permenda se KAOSI nuk eshte forma e pershtatshme,,,

  nuk ka ca te shkruaj me mor vlla ndoshta jam un injorant qe nuk di te shpjegohem
  gutentag hope hope shtajgen mute muten tope

  fishkelle te rrapi treshit[COLOR=DarkOrange]

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e drenicakuqe
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Muhamedi nuk eshte prone e krishtereve qe ata ta pikturojne si tiu teket, se pari per tu pikturuar nje njeri duhet te pakten nje pikture origjinale ose duhet te jete njeriu gjalle qe te pikturohet ashtu si eshte, pastaj feja islame ndalon pikturimin e profeteve ndersa ata jo qe kane pikturuar por kane bere karikature.Eshte e drejta e muslimaneve qe ta mbrojne profetin e tyre.
  Ne rastin e ketyre karikaturave kemi te bejme me nje mani nje ide fikse, qe iu ka tek dikujt vetem e vetem te ofendoje fene islame, po kjo liria e te shprehurit mund te realizohet ne menyra tjera, ka pasur mijera e mijera njerez per ti karikaturuar e jo te beje keshtu pikerisht me profetin.

 6. #66
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb

  Epo, Evrops s'i mjaftoi ta prqesh botn Islame duke ia mveshur prapambeturin, dhunn, luftn , terrorizmin etj., e tani n fund po merr guximin t prqesh edhe figurn m t shtrenjt t muslimanve, simbolin e paqes, drejtsis, urtsis, menuris, t Drguarin e All-llahut, Profetin Muhammed (paqja dhe shptimi i All-llahut qoft mbi t)!

  Tani Evropa meq e krkoi nj gj t till, madje disa her, ather le t ballafaqohet me protesta t tilla.

  Jo rastsisht edhe populli thot: "E treta e vrteta", hert e para t karikaturizimit Evropa shptoi pa u ndshkuar si duhet, e m pas po kjo Evrop, duke pasur parasysh se muslimant jan paqsor,njerz t qet, e provuan edhe njher, ma mir t them bn eksperimente edhe njher me muslimant pr t'a par durueshmrin e tyre a thua deri ku i ka kufijt, mirpo haroi kjo Evrop se, nse Zoti e krijoi nj komunitet t jet paqedashs, i urt, i qet, s'do t thot se e krijoi at pa ndenja!!!

  E pra, tani pr do pasoj kjo Evropa nuk duhet t rnkoj, akuzoj, aq m pak nse "loja me ndjenjat" vazhdon edhe m tej....!

  zEm
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Shmeki
  Antarsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  40
  Postime
  175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  Epo, Evrops s'i mjaftoi ta prqesh botn Islame duke ia mveshur prapambeturin, dhunn, luftn , terrorizmin etj., e tani n fund po merr guximin t prqesh edhe figurn m t shtrenjt t muslimanve, simbolin e paqes, drejtsis, urtsis, menuris, t Drguarin e All-llahut, Profetin Muhammed (paqja dhe shptimi i All-llahut qoft mbi t)!

  Tani Evropa meq e krkoi nj gj t till, madje disa her, ather le t ballafaqohet me protesta t tilla.

  Jo rastsisht edhe populli thot: "E treta e vrteta", hert e para t karikaturizimit Evropa shptoi pa u ndshkuar si duhet, e m pas po kjo Evrop, duke pasur parasysh se muslimant jan paqsor,njerz t qet, e provuan edhe njher, ma mir t them bn eksperimente edhe njher me muslimant pr t'a par durueshmrin e tyre a thua deri ku i ka kufijt, mirpo haroi kjo Evrop se, nse Zoti e krijoi nj komunitet t jet paqedashs, i urt, i qet, s'do t thot se e krijoi at pa ndenja!!!

  E pra, tani pr do pasoj kjo Evropa nuk duhet t rnkoj, akuzoj, aq m pak nse "loja me ndjenjat" vazhdon edhe m tej....!

  zEm
  Hallall,se duhet me ja dhene hakun( ate qe e meriton) duke mos e shiquar ne kete rast harten gjeografike pamvarsishte se ne qfar pozite qendrojm ne,ekonomike,sociale,etj etj

  ps: Por mos harro se prapa ktyre qendrojn vet nje grushte i vogel qifutesh te cilet i sjellin ne gishte qendrat vashington,bruksel,londer,mosk qeveri qe nuk njohin Zot !
  Shkenca na e premton t vertetn...por ajo kurr nuk na e premton as paqen as fatin!

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Tani qe une pushova ti RULE Partizani me thua se une bej lajka?
  Kujt ja bera se nuk e kuptova.Lajka une nuk te bej a ty e as ndonje tjetri.
  Ti kujton se une shkruajta ate qe shkruajta per ti bere qejfin dikujt?
  Hiqe nga truri kete vlla se nuk ma ndjen fare se kujt i ngel e kujt i behet qejfi.

  Tani ti mire e ke qe te djeg per profetin po mos gjyko llogjiken time por tenden qe shkruan 1 faqe te tere forumi me gjera pa lidhje me ate qe shkruajta une.
  Dhe ai qe shan profetin nuk meriton vdekjen, per mendimin tim,duke pranuar se e kane share, por dyshoj ta kene ofenduar, perderisa kane bere vetem disa barcaleta.
  Ti qe flet a i ke lexuar? A i ke pare? Te pakten ta dime se sa te renda jane.
  Moralin e historise e kuptova mjaft mire, dhe nuk e kundershtova.
  te vesh ne rrezik jeten e mierave veteve per nje jete ne rrezik ose per nder une e kuptoj mjaft mire,
  ti mos u nxito te parashikosh se do kisha bere une.
  Ne rregull?
  Nuk po shan njeri fene.
  As ty nuk po te shan njeri,
  dhe as muhamedin nuk po e shan me njeri.
  tani rri urte dhe mos fol vetem sepse une u terhoqa nga nje diskutim qe u be qesharak dhe i pavlere nga te gjithe.

  Shendet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 22-02-2006 m 16:57

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e buki19
  Antarsuar
  20-09-2005
  Postime
  313
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  mund te votoni ne lidhje me karikaturat e gazetes daneze per pejgamberin  Per te votuar klikoni ne adresen e me poshtme:

  http://www.msnbc.msn.com/id/11126728/

 10. #70
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  Karikaturat pr Muhamedin a.s dhe dilemat rreth nj “Protestantizmi” Islam

  Dr.Fadil MALOKU

  1. Fundshekulli yn si e dim t gjith ishte periudh e ndryshimeve t mdha n gjith botn edhe me vet faktin se zhvillohej nj ...

  ... revolucion i prgjithshm kundr gogolit t komunizmit dhe platforms obskurante t lufts s ftoht, t cilat njerzimit i solln; mjerim, skamje, luftra t pakuptimta, dhe varfri morale e materiale, q t mbushnin mendjen se sht fjala pr nj fund t papar t historis, apo siq do t shprehej Frensis Fukajama figurativisht ; “pik kulmore t evolucionit ideologjik dhe universalizmit t demokracis liberale perndimore”. ’ sht interesant nj vlersim i ngjashm, do t thoshim fatalist prkitazi me ndryshimet e mundshme dhe pasojat q do t sillnin ato me vete n sistemet e Evrops, prejudikohej edhe gjat lufts s par botrore. Bile atbot, ai vlersim ather konsiderohej si luft e fundit, luft kundr t gjitha luftrave tjera t mparshme q zhvillohej me motive t zgjerimit t demokracis. Por ’ ngjau? Nuk ndodhi as “fundi” e as “fillimi i fundit” t sipr prmendur; demokracia, si alternativ modeste e ndrtimit t raporteve mes njerzve, nuk u vendos! N vend t saj npr Evrop me gjuhn e dhuns u amputuan prbindshat e komunizmit (1917) dhe fashizmit (1939). Lufta e dyt botrore, poashtu, nga historiant do t mbahet n mend me tensionimet dhe krcnimet globale q si pasoj e lindn luftn e ftoht. Si po vrehet prognozimi Fukajamist, mbi “ pikn kulmore t volucioni ideologjik…”, nuk ndodhi! N vend t tij, npr vendet e ndryshme t bots u zhvilluan alternativa dhe pandame t reja t mbijetimit t njerzve dhe shoqrive. Tani n fillim t mileniumit t tret, kur nga shtete perndimore sht ndrmarr edhe nj ofensiv, jo vetm ideologjike por por edhe ushtarake si n rastin e Bosnjs dhe Kosovs, Afganistanit, Irakut, problemi i instalimit gjithprfshirs t modelit demokratik u b detyr shtpie e shum qeverive botrore. Por tani ky instalim apo prpjekje pr t shartuar demokracin npr kto vende sikur po kontestohet dhe problematizohet me faktin se demokracia m nuk po mundet t eksportohet aq leht sikurse teknologjia, kultura, mallrat, kapitali dhe vlerat tjera, ashtu si dikur bie fjala mendonin kolonizatort anglez; prmes drgimit to perukave npr koloni, pastaj prmes “telefaks Kushtetutave”. Ky proces zhvillohet ksisoj, pr shum shkaqe. Kurse shkaku kryesor, to t shtonim qndron; mu n pamundsin e aplikativitetit masiv t ktij diskursi mbi kt doktrin me ann e metodologjis s shartimit! Doktrina e demokracis nuk po dshmohet sot si kafshat e leht as pr diktatort e ndryshm t Lindjes, t cilt kan provuar t bjn n njrn an nj shartim t till formal vetm e vetm q t’i ruajn privilegjet e tyre dinastike. Ata, ende nuk kan arritur t kuptojn se ajo kultivohet jo prmes autokracis dhe qeverisjes despotike me qytetart e vet, por prmes institucionit t edukimit dhe mirqenies qytetare. Sepse, mbindrtimi institucional dhe hapja kundrejt bots sht hap q duhet t ndrmerret nga t gjith, n mnyr q akti i krijimit t ksaj edukate (parimisht) kushtzuese do t mund t ndrlidhej s prapthi me dy tipe apo lloje kategorizimesh:
  Njrin e cili ka t bj me aksionet dhe iniciativat e njerzve q kan rezon, aftsi dhe kreativitet t mjaftueshm q t ndikojn n formn dhe prmbajtjen e sistemit q ata duan ta rregullojn vet. Dhe kategorizimi tjetr, i cili ka t bj me zhvillimin e sistemit t vlerave, njohurive dhe mjeshtrive t civilizimeve tjera, ashtu si ishte ne kohn e zenitit t shtetit t pare islam, pikrisht n kohen e Muhamedit (alej selam). Gjykoje q dilema kryesore q vrtitet sot n kokat e shoqrive t lindjes ndrsillet kryesisht rreth asaj, se ka n t vrtet duhet t provojn dhe t “dhurojn” ato di nga; tradita, kultura, etnopsikologjia, e tyre, n mnyr q t ridshmohet apo refuzohet koncepti i demokracis? Ose thn m ndryshe, i duhet apo jo sot nj lloj Protestantizmi civilizimit islam? E themi kt ngase ky sht provim i pjekuris s miliona njerzve n planetin tone, sot. Duket, se sistemi dhe filozofia islame n kt drejtim n mnyr t pakontestueshme, do t mund t zinte vendin e frymzuesit dhe udhrrfyesit shpirtror t njerzve t rndomt n t ardhmen. Ngase, nuk ekzistojn dallime aq t mdha civilizuese midis vlerave universale t cilat do t mund t ngrthenin kundrshtit e shfaqura alarmuese n kt fillim viti, n mes civilizimit perndimor dhe atij islam q kan filluar ta prjashtojn njra tjetrn.

  2. Pra si mund t identifikohet situata aktuale globale, pas rrmujs s shkaktuar me keqprdorimin e karikaturave pr Profetin Muhamedin a.s. Duket q sot jo edhe lehtsisht do t mund t identifikoheshin, disa shpjegime. Shpjegimi i par,q ka t bj me rrafshin e teoris s Xho Ekspozitos , i cili mes tjerash konsiston se konflikti i tanishm i shkaktuar pas keqprdorimit t karikaturave pr Profetin Muhamedin a.s., duhet dhe mund t sanohet vetm prmes dialogut t mirfillt mes dy civilizimeve kryesore, atij perndimor dhe atij islam. Dhe at, q kt dialog ta udhheqin jo grupet e frustruara radikale, e as pushtetmbajtsit e korruptuar aktual q qeverisjen e tyre me qytetart e ktyre vendeve e ushtrojn prmes nj sistemi gjysm feudal gjysm fisnor, por me organizatat e ndryshme sindikale dhe sidomos asosh studentore q nuk kan paragjykime ndaj demokracis (por q prkundrazi n demokraci projektojn nj mekanizm shum t sofistikuar pr t’i demokratizuar kto shoqri me qeveri kukulla!). N kt drejtim, kujtojm q ndihm t mueshme do t mund t jepnin edhe OJQ-t lokale t rekrutuara nga shoqria civile.
  N ann tjetr, ksi dialogu t ardhur nga Unioni Evropian, para se gjithash do t duhej hapur n “shtpin e vet”, ku sipas disa t dhnave thuhet se jetojn prmbi dhjet milion. Po ashtu, n funksion t ktij dialogu t themi t brendshm ndrcivilizues Evropian nuk do t ishte keq t identifikohej edhe ndonj udhheqs i moderuar shpirtror mysliman, i cili me autoritetin e tij moral dhe t islamit autentik do t mund t shrbente si model i interkomunikimeve civilizuese prbrenda vet ksaj pjese t perndimit. N mnyr q t vrtetohet teza se islami sht kompatibil me rrjedhat dhe zhvillimet e procesit t globalizmit dhe se nuk sht kundr demokracis dhe vlerave demokratike. Sepse, demokracia, qeveria e kontrolluar nga opozita(pra sistemi opozitar), t drejtat e njeriut, si edhe ajo kryesorja: sundimi i ligjit, n nj mnyr apo n mnyrn tjetr jan shoqruese t jets moderne, pra t procesit apo tendencs s identifikuar nga t gjith si globalizm. Pra, dinamika e diktuar pikrisht nga perndimi, ose thn m drejtprdrejt Amerika ka br q kto institucione apo mekanizma t huazohen apo t shartohen n kontekste dhe rrethana t reja historike n kt shekull.

  Shpjegimi i dyt, q pr mendimin tone ka t bj me teorin e Fukujames, mbi "fundin e historis", sipas t cilit perndimi me rnien e murit t Berlinit, prkatsisht me triumfin q konsistoj ndaj lindjes (prkatsisht ndaj perandoris s "kuqe), duhet tani t imponoj prgjithmon modelin globalist gjith bots .

  Shpjegimi i tret, do thoshim n mnyr indirekte sht i ndrlidhur me teorin e prof.t Harvardit Samuel Huntigton, i cili botn e shek XXI e parasheh decidivisht si Projekt t pushimit t konflikteve: kombtare, etnike, politike, ekonomike, etj. dhe fillimit t prleshjeve mes civilizimeve! Pr t konflikti i tanishm n Lindje bie fjala nuk sht asgj tjetr vetm se zbatim i prpunuar mir i Projektit mbi inicimin e prplasjeve mes dy civilizimeve(atij prendimor dhe atij islam) kryesore pr supremacion global. N ann tjetr, ai Huntigton, gjykon kundrthnshm (!) sepse sipas tij tash (me siguri pas bindjes s fituar lidhur me pushtimin e leht t Irakut) prndimi nuk ka nevoj t flas pr dy civilizime (ashtu siq kishte pretenduar n funshekullin e kaluar) por pr “Perndimin (qendrn, kursivi im F.M) dhe pjesn tjetr ( periferin, poashtu kursivi im F.M.) q nnkupton ekzistencn e disa jo-perndimeve” , Ku pikspari aludohej n Japonin, pastaj Kinn dhe tash s fundi n Lindje.
  Do then q t nj ndr dobsit kruesore q i adresoh ksaj teorie dhe atij vet sht edhe ajo se diskursi i civilizimeve Huntigtian i anashkalon apo m mire me then i prjashton dallimet (organizative, politike, ekonomike,etj.) prmbrenda vet shteteve q bie fjala e favorizojn uniformitetin kulturor dhe atyre q e prjashtojn pluralizmin kulturor. Nkuadr t ktyre kontestimeve shkencore, hyjn edhe analizat dhe studimet t bra po nga vet diskursi perndimor, se numri m i madhe i konflikteve etnike, nuk kan ngjar si pasoj e konfliktit n vija t trasha civilizuese, por para s gjithash, si pasoj t interesave ekonomike, teritoriale, egzistenciale, etj. shumica e konflikteve etnike n bot nuk kan si shkak prplasjet eqytetrimeve . Gjithashtu, shumica e anketave n vende t Evrops lindore tregojn se pavarsisht prej prkatsis n qytetrime t ndryshme, sipas kritereve t Hantingtonit, t intervistuarit kan perceptime dhe pritshmri t njjta mbidemokracin, integrimin evropian dhe shtje t tjerapolitike (White, Oates & Miller, 2003); gjithashtu sondazhet n vendet me shumic t popullsis t fes islame, dalin nprfundimin se n mikronivelin e ktyre shoqrive demokracia paraplqehet nga shumica e popullsis. Thjesht, edhe pr faktin se regjimet jodemokratike jan n pushtet n nj numr vendesh myslimane, kjo nuk do t thot se shumicae qytetarve t ktyre vendeve jan jombshtets t nj alternative demokratike, dika q implikohet prej studiuesve q e etiketojn islamin si kundrdemokratik” (Hofman, 2004: 672). Poashtu, Huntigtonit mund t’i adresohn vrejtje t theskuara, ngaq asnjeher n asnj periudh historike, nuk ka pasur kacafytje apo si t themi prleshje mes civilizimeve. Historia na mson, se pothuajse t gjitha luftrat e ndodhura gjer tani ishin pak a shum luftra t nj dimensioni tjetr q pr motive nuk kishin hasmrit mes kulturave apo civilizimeve si t tilla, por parasegjithash mes interesave t ndryshme q kishin kombet apo ma mire m thn shtetet q kishin olin prijatar t zhvillimeve ekonomike, politike , e kulturore me kombet apo vendet (shtetet) t cilat i kundrshtonin kto procese avancuese jo vetm pr kta t fundit por edhe pr ata vet.
  Duket q edhe "prplasja" e fundit, q nga disa po identifikohet edhe si prleshje apo konflikt mes civilizimeve, nuk ka t bj edhe gjithaq me shpalljet pr shkatrrim t njrit (n kt rast civilizimit perndimor) civilizim ndaje tjetrit (civilizimit islam), sa me prplasjet e vet civilizimit perndimor me problemet e identifikuara n kuadr t tij, siq jan ato q kan t bjn me : ksenofobin, stereotipat ndaj ardhacakve t lindjes (rasti i incidenteve n Franc, Holand, etj), rrezikun ndaj t huajve (n Gjermani psh debatet e vonshme) dhe me frustrimin evident n islam q aktualisht pr mendimin ton sht me tepr pasoj e nj gjurmimi t nj identitetit t ri, apo si t themi nj dileme hamletiane n mes modernitetit (si ofert) dhe konzervatizmit (si tradit qindravjeare).
  Oferta moderniste , n nj mnyr sht ofert perndimore q aktualisht n kushtet dhe proceset e nj procesi apo tendence globalizuese po faturohet nga t gjitha civilizimet, e posarisht ndaj islamit. Themi islamit, pr shkak, se atje kemi t bjm me shtete despotike q poashtu nuk kan t bjn asgj me organizimin hyjnor t ndrtimit dhe t organizimit t pushteteve. Asnj pushtet _ilemm n Lindje , sot nuk i prngjan apo nuk identifikohet me shtetin e _ile n Medine q qe organizuar nga ana e Muhamedit alejselam. Pr kt shkak, tollovia e shkaktuar nga keqprdorimi i kararikaturave, n nj mnyr jane edhe nj shtegdalje e volitshme pr shoqrit e ksaj pjese t bots q t rifillojn t krijojn distancn e duhur politike ndaj pushteteve autokratike dhe t korruptuara po nga diskursi perndimor, n mnyr q edhe dilema e siprprmendur: modernitet apo konzervatizm t mtutjeshm t shndrrohet n nj lvizje apo n nj rilindje t vrtet kah procesi i integrimeve dhe procesi i shfrytzimit t mekanizmit t demokracis s mirfillt, pr konsolidimet dhe progresin e gjithmbarshm ekonomik.
  Ekziston, poashtu nj bindje shkencore q flet n favor t tezs se edhe n vendet islame ekziston nj prkrahje dhe nj simpati pr diskursin demokratik. Por, fakti q n vendet e trazuara aktualisht ku pushtetmbajtsit aktual autokratik i bashkngjitn turms s demonstruesve dhe qytetarve, nuk dmth.se jan kundr mnyrs demokratike t qeverisjes dhe t kontrollit. E n kt kontekst, nuk mund t thuhet se islami sht antidemokratik. Ngaq me kt paragjykim arrihen dy kundr efekte, q pr mendimin tone jan t rndsishme pr t’u identifikuar shkaqet e krizs dhe t frustrimit t shteteve t Lindjes: Njri, i cili ka t bj me “shkurorzimin” e demokracin ende pa hy n “muajin e mjaltit” t pluralizmit,sundimit t ligjit, kontrollit dhe shfaqjes s opinionit opozitar: dhe tjetri, me acarimin permanent mes vet civilizimit islam (q dosido sht moment i disfavorshm pr t) dhe atij perndimor. N kt kontekst kujtoj q shtrohet nj dilem e madhe, se athua karikaturat lidhur me Muhamedin a.s. jan prdorur vetm si nj shkak non sensus, e m pak si nj pasoj eventuale e nevojs pr nj “protestantizm” islam, i cili padyshim q do vij nj dit…!

  (Autori sht profesor i Globalizimit dhe Civilizimeve n Departamentin e Sociologjis)

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e RULE_partizani
  Antarsuar
  05-04-2004
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  per x-files

  x-files shkroi:
  Tani qe une pushova ti RULE Partizani me thua se une bej lajka?
  Kujt ja bera se nuk e kuptova.Lajka une nuk te bej a ty e as ndonje tjetri.
  Ti kujton se une shkruajta ate qe shkruajta per ti bere qejfin dikujt?
  Hiqe nga truri kete vlla se nuk ma ndjen fare se kujt i ngel e kujt i behet qejfi.

  Ke te drejte se nuk qenkam sqaruar mir...Nuk e kisha per ty punen e lajkave per kete par u ndrojtur te kerkoj falje se jam sqaruar gabim....
  Punen e lajkave e kisha en kuptimin e gjithanshem,,,, "Qe ne si mysliman pavarsisht se jemi te dobet nuk duhet te bejme lajaka em fjale te zgjedhura kur an afoendojm,,,po duhet te rrim shtrembur e te flasim drejte"
  Ktu e kisha ne punen e lajkave .Prandaj mora shembullin e mesiperm,per te ven ne dukje QE NE NUK DUHET TE BEJM LAJKA PO TA SHPREHIM HAPUR .......e ke kuptuar gabim pergjigjen time plako,,,
  gjithesi un nuk e kam per turp te kerkoj te falur nqs jam keq kuptuar,pasi ska dyshim qe ti po shpreh mendimin tend,,,, dhe gjithashtu prap ne klundershtim me ty perseri jam i palekundur ne mendimin se kta qener qe ofendojn profetin nuk duhen anashkaluar

  Kurse persa i perket karikaturave nuk i kam par sepse nuk ma ben zemra ti shoh po e kam lexuar saktesisht se cfar perfaqsojn,,
  Nqs nuk e di morali i kariakturave esh qe profeti yn i dashur, sipas ktyre qenerve dhe kafsheve shtazarake qe nuk kan asnje princip moraliteti ,Na paska qen predikues i kaosit dhe i armeve dhe i kamikazeve.... e te tjer e te tjer

  Dhe per ne myslimanet kjo nuk eshte thjesht SATIR,,,,,, gjithashtu sic thash em siper ISLAMI nuk eshte KAOS dhe njerezit qe nuk kan gisht ne kete nuk kan pse te cenohen dhe eshte gabim i madh nga disa mysliman qe veprojne keshtu....
  Por qe duhet ta ngrem zerin deri en kup te qielli dhe ta marin vesh kta qener qe po na ofendojm,duhet ta ngreme zerin qe cke me te,,,,,

  DHE MENDIMI IM I PAREVOKUESHEM PAVARSISHT SE TY MUND TE DUKET INJORANT OSE JO DEMOKRAT ESHTE QE KTA QE OFENDOJN PROFETIN MERITOJN VDEKJEN EDHE PIKE(per fat te keq ne nuk i kemi mundesit ti denojm) DHE GHJIOTHASHTU ATA QE OFENDOJN EDHE NJE NJERI TE THJESHT (qofte besomtar ose jo) SIPAS ISLAMIT MERITOJN TE RRIHET QE TI HYSH DOR E MOS TI LESH NAM EDHE NISHAN,,,,
  na pelqen apo sna pelqen eshte keshtu edhe pik

  PAQIA,BEKIMET,MESHIRA DHE TE GJITHA TE MIRAT E ALLAHUT TE MADHERISHEM QOFSHIN PER PROFETIN,FAMILJEN E TIJ,MIQETE E TIJ DHE TE GJITHE ATA QE NDJEKIN RRUGEN E TIJ DERI NE DITEN E KIJAMETIT
  gutentag hope hope shtajgen mute muten tope

  fishkelle te rrapi treshit[COLOR=DarkOrange]

 12. #72
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Antarsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime n 11 postime
  Prplasje e t paqytetruarit: Vzhgime mbi polemikn e karikaturave - Zaid Shakir

  Nga prshkallzimi i krizs q u shfaq si pasoj e publikimit t turpshm t karikaturave q pretendonin t prshkruanin Profetin Muhammed a.s., do t bnim mir t ktheheshim mbrapa dhe t prpiqeshim t’a analizonim situatn sa m gjakftohtsisht t ishte e mundur. T vepruarit n kt mnyr, si musliman, ndoshta mund t kthenim nj prgjigje m t frytshme dhe m kuptimplot, si dhe shmangien e t qenurit t shfrytzuar nga asnjra pal e konfliktin n fjal. Me pohimin e ksaj, nuk dua t them se muslimant nuk jan justifikueshmrisht t indinjuar pr karikaturat. Megjithat, un do t isha dakord me ata q i argumentojn si t paprshtatshme reagimet n t cilat prfshihen rebelime t egra t dhuns s trbuar, t cilat konfirmojn vetm at ka karikaturisti po prpiqet t nnkuptonte. Domethn, q Islami sht nj fe q nxit dhunn, obskurantiste dhe terroriste.

  Kriza aktuale dfton se sa shum ne muslimant jemi t pambrojtur ndaj manipulimit mediatik, t shfaqjeve superficiale t devotshmris dhe t militantizmit anti-produktiv. Nse do t fillojm me shtjen e manipulimit mediatik, sht e qart se mjetet e medias Perndimore dhe Lindore luajn nj rol t madh n zgjimin e muslimanve, tashm edhe t ndjenjave perndimore. Shprthimi fillimisht i krizave n Shtator, ishte thjesht nj sy i keq pr radarin mediatik. Pak jasht Danimarks as nuk dihej pr karikaturat. N mnyrn m t duhur komuniteti musliman danez duket se e injoroi me t madhe kt trill. [1] Vetm pas nj fushate t ndrmarr nga nj delegacion i aktivistve t komunitet musliman danez pr nxitje interesi m t madh mbi kt shtje, ather krizat arritn n nivelet q po dshmojm atualisht. Kta aktivist udhtuan prgjat gjith lindjes muslimane duke u prpoqn t trheqin vmendjen ndaj ksaj shtjeje. Kur shtja u popullarizua nga kanali Ikra si dhe kanale t tjera satelitore arabe, sikurse edhe karikaturat u ribotuan nga disa gazeta t tjera Evropiane, kriza u prkeqsua. N dritn e ktij realiteti, do t ishte e vshtir t mohonim rolin e luajtur nga media n shkndijzimin dhe tashm n prjetsimin e krizs.

  Pyetja q ne duhet t bjm sht nse kto karikatura, t cilat jan nj shembull i qindra fyerje dhe shprfilljeve t tjera anti-islame q ndodhin prdit n Evrop dhe n Amerik, nuk do t silleshin n vmendjen e muslimanve nga media, a do t mund ne ta kaprcenim gurgulen e shkaktuar aktuale?- Qartazi jo. Le t marrim kt rast, far do t thoshim rreth vizionit ton strategjik? اfar thot ky rreth nivelit ton t maturis politike? E po ashtu far thot rreth aftsis ton pr t’u angazhuar n pun kuptimplota proaktive? Prgjigjet pr kto pyetje jan t qarta. Ne xhindosemi kur trupat israelite thyejn kockat e fmijve palestinez, pr aq koh sa shfaqen n media. Kur zhduken nga ekrani i televizorit, bashk me to venitet edhe interesi yn. Miliona dollar grumbullojm pr t goditurit nga Tsunami, pr aq koh sa imazhet e vdekjes dhe t shkatrrimit rrezatohen nga media brenda shtpive tona. Megjithat, kur reportazhi kalon tek shtjet e tjera, donacionet shterojn. Prsa u prket atyre krizave q nuk i bjn lajmet sensacionale a t bujshme, t tilla si uria e vazhdueshme n Mali, Nigeri dhe n Horn t Afriks ne gati nuk ndihemi fare pr t qen n gadishmri.

  Pr m tepr, ne dukshm vazhdojm t jetojm jett tona ndaj abuzimit t vazhdueshm t Islamit dhe t Profetit ton, a.s. derisa ajo t bhet nj ngjarje kryesore n media. N kt pik bazohemi mbi pikpamjet e publikuara nga partit, origjinat e axhendave t dyshimta e t panjohura nga ne, ne jemi n pritje t goditjes s do gjje dhe nxitimthi t sulemi brenda konfliktit. N shum raste, veprimet tona t keq perceptuara, vetm sa e kan prkeqsuar situatn.

  Ndonjher kto veprime mund t prbjn shfaqje superficiale t devotshmris q i ka fillesat nga histeria e popullit t thjesht q i shtreszon ato. N popull ne jemi t plotfuqishm dhe e kemi m t leht t prballemi me kundrshtart tan, t rebelohemi ndaj rregullave t ligjit si dhe t sillemi me braktisje t pashkak, apo t angazhuar me veprime t tjera, t cilat nn rrethana t prshtatshme mund t’i shohim si mbshtetje pr Islamin. Pr sa i prket veprime t mass m konstruktive, t tilla si dalja n rrug e dhjetra e qindra njerzve pr t protestuar regjimet brutale, autoritative t cilat bjn nj tallje t idealeve t drejtsis profetike, t kshillimin reciprok si dhe t’i shrbejn t shtypurve dhe t demoralizuarve t shoqris, ne mbetemi tmerrsisht keq. Po ashtu, nuk ekzistojn prpjekje baz t besueshme drejt formimit t dobishm t organizatave kundra shpifjes, q t sjellin veprime t dobishme ligjore kundra organizatave dhe individve shkels a fajtor n nj baz me koh t plot dhe proactive. Si individ, ne e kemi t vshtir q t’a mbrojm Profetin a.s. duke i zbukuruar vetet tona me veorit fisnike t karakterit t tij apo rigjallrimin e Sunetit t tij n jett tona t prditshme.

  N ann tjetr, si u prmend m sipr, sht shum m e leht t dalsh i pastruar brenda histeris s popullit t thjesht t krijuar nga turma dhe pastaj t angazhuar n veprime fyese, t cilat afirmojn vese pretendimet shkelse e fajtore t karikaturistit. Kjo sht sikur t themi se, “ne do t’u tregojm qafirve, se Profeti jon a.s. nuk ishte terrorist! Ne do t diskretitojm simbolet e fes s tyre, [2] do t djegim ambasadat e tyre, do t vrasim t pafajshmit e tyre t padyshuar si dhe do t’i presnim kokn karikaturistit sikur t na jepej mundsia pr ta br kt.” [3]

  Kjo na sjell tek pika ime e tret, tek ajo e t militantizmit anti-produktiv t aftsis pr t’u shfaqur. Gjat ktyre krizave, supozohej q gjith muslimant t godisnin do gj dhe t’i bashkoheshin trillit m t fundit t “xhihadit”. Ata prej nesh q nxitnin pr vetprmbajtje u talln se nuk ishin militant t vrtet, apo u prqeshn si frikacak, t cilt kan frik, ‘t ngrihen kundra armiqve t vrtet t Islamit.’ Nuk lejohej asnj dallim n t kuptuar, n interpretim apo strategji, pasi ekzistonte vetm nj rrug e sakt, ajo e shtruar me ndihmn e mediave moderne sensacionale.

  Nj reagim i till, sht i rrezikshm dhe anti-produktiv pr nj numr t konsiderueshm arsyesh. Pik s pari, shkatrron bazat pr pun proactive t mbshtetur mbi ekzistencn e nj vizioni strategjik. Pr aq koh sa armiqt e Islamit e din sesi mund t’i mobilizojn muslimant q t’u shkojn pas nj numri t paimagjinueshm shtjesh marrosse, duke i ndar kategorit tona sipas ktyre shtjeve si dhe shprndarjen e energjive tona prmes debatit dhe ndjekjes s vendimit t tyre, ata do t zotrojn kartn e fundit q do t dmtoj aftsin ton pr t’u bashkuar dhe pr t punuar m efektshmrisht kundrejt krijimit dhe zbatimit t nj axhende t aft, ndikuese n ndryshimin kuptimplot tek gjendja jon. Po ashtu na verbon kundrejt axhends themelore, n t ciln veprimet spontane t pamatura, padashur mund t jen n shrbim t saj.

  Si pr shembull, sht interesante q kto ngjarje kan ndodhur n krye t rezultatit t menjhershm t fitores s befasueshme me nj lum votash t Hamasit n zgjedhjet elektorale t Palestins. Kjo fitore ka tronditur, si Lindjen ashtu edhe Perndimin, debati rreth implikimeve pr mbrojtjen e demokratizimit n botn muslimane kur fituesit m t mdhenj do t jen partit dhe lvizjet islame. Shekullaristt gjenden n t dy bott si n at Perndimore po ashtu edhe n at muslimane, ata prkrahin prfundimin e eksperimentimit t demokratizimit mbi kt baz.
  Megjithse e din se mohimi i vullnetit demokratik t ppopujve musliman nuk mund t bhet pa mbshtetjen e masave t njerzve n Evrop apo Amerik. Kto masa, veanrisht n Britani dhe n Amerik, jan gjithmon e m shum t kujdeshme ndaj axhends s qeverive t tyre zullumqare pr Lindjen e Mesme. Megjithat, pamjet e frikshme t turmave t xhindosura t paprmbajtshme, q plakisin, rrnojn dhe djegin pasqyron nj arsye t fuqishme pr politikn ekstremiste, shtypse duke qen prkrahse nga e drejta e largt pr ballafaqimin me Islamin dhe muslimant, n vend dhe ndrkombtarisht. Ata argumentojn se demokracia n botn muslimane do t sjell prkrahsit e sundimit t popullit t thjesht n pushtet.

  Nse masat brutale drakoniane jan zbatuar diku tjetr, t tilla si t atyre t zbatuara n prfundim t procesit t demokratizimit n Algjeri n vitet 1990, publiku Perndimor do t jet i prgatitur psikologjikisht pr t’i pranuar kto masa, pr shkak t friks q sht krijuar rreth zgjedhjes “Islame”. Kjo frik nuk mund t prdoret vetm pr t justifikuar mohimin e ambicjeve t tyre strategjike, legjitime. Koht e fundit nj kryeartikuall n Jerusalem Post lidhi fanatizmin e protestave t karikaurave me ambicjet e ligjshme nukleare n Iran. Ajo pohon, ‘Nse ndokush do t vlersoj, se pse Perndimi I sheh me t till dyshim programet e armve t shteteve muslimane t till si Irani, pasi atyre nuk u nevojitet t shohin m tutje sesa intolerancn e regjimeve muslimane t shfaqur ndaj ktyre karikaturave dhe asaj ka ajo kumton.

  Kjo kriz po ashtu ka ndodhur si rrjedhoj e menjhershme e shfaqjes s kasets m t fundit t ‘Bin Landenit’, paralajmrimeve n rritje t nj sulmi terrorist t pashmangshm n Perndim, dika ‘si me shkalln e 9/11’ dhe e cila prkon me largimin e organizatorit t supozuar t sulmit n USS Kole nga nj i burgosur jemenas. Frika u shoqrua me dy ngjarjet m t fundit, t kombinuara me pamjet histerike t protestuesve, pun pr t krijuar nj klim q mund t mbshteste masat e paprecedente nse nj sulm tjetr terrorist do t ndodhte n t ardhmen e aftrt- kushdo qofshin deprtuesit.

  Prve goditjeve mbi sfern psikologjike, kriza e tanishme dfton vetm at sesa keq po humbasim n xhihadin e ideve. Nuk sht parndsishme q synimi prfundimtar i xhihadit sht i lidhur me idet. Profeti a.s. sht pyetur rreth nj njeriu i cili luftoi pr t treguar trimrin e tij, dhe nj tjetri i cili luftoi pr lirimin e varsis s fisit t tij dhe nj i fundit i cili luftoi pr t’u dukur. Cili prej tyre luftoi n rrugn e Zotit? Ai a.s u prgjigj “Ka luftuar n Rrugn e Zotit Ai, i cili lufton pr ta br fjaln e Zotit mbizotruese.” [4] A sht natyra e puns s fushats aktuale pr ta br Fjaln e Zotit mbizotruese ? اdo musliman duhet t’a bj kt pyetje.

  Si musliman ne jemi duke bartur Fjaln e Zotit n nj bot gjithmon e m tepr shekullariste, t militarizuar dhe t tjetrsuar. Ajo ka bart kuptimi i ksaj fjale nuk sht nj abstraksion i panjohur. Ne e prcjellim at duke ndjekur shembullin konkret t t Drguarit Fisnik, Muhammedit a.s. N prcjelljen e fjals, ai duroi abuzime nga m t paimagjinueshmet si dhe ngulmoi prmes tyre, pasi ai ishte i frymzuar nga nj vizion madhor. Ky vision ishte q t’i shihte njerzit e tij t ruajtur nga mesazhi jetdhns dhe jetpohues islam. Nuk mund t kt asnj ilustrim m t lart se historia e dbimit t tij i nga qyteti i Taifit, pasi prijsit arrogant t ktij qyteti lshuan kundr tij budallenj, skllevr dhe fmij.
  Si pasoj e ktij sulmi brutal, Profeti a.s ngriti duart lart qiellit dhe u lut:
  “ O Zot!(gjeje n shqip tek librat e hadithit) [5]

  Dy ngjarje t rndsishme prkojn me kt lutje t shqiptuar nga Profeti a.s. Fillimisht, kur iu paraqit krkesa nga engjijt se Zoti mund ta shkatrroj qytetin e Taifit, Profeti a.s. kundrshtoi ta pranonte, se ai shpresonte se ndoshta prej pasardhsve t tyre, do t dilnin nga ata q do ta adhuronin Zotin. Kjo sht nj ndodhi e mir njohur. Nj tjetr ndodhi m pak e njohur e shoqruar me udhtim pr n Taif, ndodhi kur Profeti a.s. po prgatitej pr t rihyr n Mek, n shoqrin e shokut t tij Zeid bin Haritha. Zeidi e pyeti, “Si mund t rihysh n pranin e tyre kur ata t kan dbuar ty?” Profeti a.s. iu prgjigj, “O Zeid! Zoti na mundsoi q nprmjet ktyre ngjarjeve ti t dshmosh nj shans t madh. Zoti sht m i afti pr ndihmuar fen e Tij, dhe pr t manifestuar t vrtetn e Profetit t Tij.”

  Nj prej aspekteve m trazuese t fushats aktuale n ‘prkrahje t Profetit’ pr shum t konvertuar, si jam edhe un, sht supozimi implicit se nuk ekziston pun e mirfillt da’uaje e ndrmarr n Perndim dhe momentalisht si dhe n t ardhmen askush nuk sht, apo nuk do t ket q do t hyjn n Islam n kto vende. Prandaj, nuk ka rndsi far ngjet n Lindjen Muslimane. Muslimant mund t sillen n mnyrn m barbare, m kriminele, m plakitse, m grabitse, duke brutalizuar dhe rrmbyer qytetart, duke prdhosur simbolet e tjera fetare, marrjen npr kmb t nderit t tyre, hedhjen e vlerave dhe t do gj t tyre, si dhe masakrimin e shokve musliman. Edhe nqoftse ndonjra prej tyre minon punt e muslimanve n kto toka perndimore, nuk ka rndsi. Nse vendos nj barrier midis njerzve perndimor dhe Islamit, ndrsa shumica e ktyre njerzve jan n nevoj t dshprueshme pr Islamin, nuk ka rndsi. Nse Profeti yn a.s. do t’u ishte prgjigjur atyre q abuzuan me t n Taifi me t njjtn mosprfillje, asnj nga brezat e muslimanve t cilt jan pasues t atyre shkelsave a mkatarve nuk do t’a kishin par dritn e diellit.

  Kto fushata t indinjuara po ashtu shfaqin n mnyr implicite nj munges besimi tek aftsia e Zotit pr t mbrojtur fen e Tij dhe pr t mbrojtur nderin e Profetit t Tij a.s. Ne duhet t bjm aq sa ne mund t bjm brenda limiteve t ligjshme dhe pastaj ne ia kalojm shtjen Zotit. Kur humbasim shpresat pr ndihm nga Zoti dhe i gjejm vetet tona brenda burimeve t kufizuara strategjike, ne shpesh her ngulmojm prpara me taktikat m t paarsyeshme t imagjinuara, duke marr pak koh pr t vlersuar pajtueshmrin e ktyre mnyrave me msimet islame, apo ndrlikimet e tyre afatagjata pr hir t islamit, veanrisht n Perndim.

  Padyshim q ekzistojn mnyra m dobiprurse dhe m t frytshme pr mbrojtjen e nderin t Profetit a.s. Prse duhet t thrrasim pr nj ‘Dit Dhune’ kur Profeti yn na ka urdhuar vazhdimisht pr t ruajtur durimin dhe mos nxehjen? Sigurisht ekzistojn momente, kur ne duhet t mos inatosemi pr hir t Allahut. Megjithat, nn rrethanat aktuale, a jan inati dhe dhunimi prgjigjet e paprshtshme? Prse jo nj “Dit e familjarizimit” ku ne t msojm njerzit se kush ishte Profeti a.s. dhe se far prfaqsonte n t vrtet ai? Prse jo nj ‘Dit e Sunetit’, ku t gjith betohen pr rigjallrimin e Sunetit, t cilin ne e kemi lejuar t largohet nga jeta jon fetare. Nj dit e till mund po ashtu t prfshij Sunetin e t treguarit t shqetsimit pr fqinjt tan? Ne do t’i vizitojm ata dhe to t’u tregojm atyre rreth Islamit dhe Profetit ton t dashur a.s.

  اfar do q ne t bjm, si musliman n Perndim, ne ndoshta po i afrohemi dits kur do t na duhet “t’i shkojm atij vetm.” Nse bashkbesimtart tan n Lindje nuk mund t respektojn faktin se jemi duke u prpjekur t prmbushim gjrat ktu n Perndim dhe q shpesh veprimet e keq konsideruara e minojn at pun n shum raste, ather do t jet e vshtir pr ne t’i konsiderojm ata si aleat. Si mund t jet nj aleat kur ai s’pranon t konsultohet me ty n lidhje me veprimet, pasojat negative t t cilave do t jesh ti i pari q do ti vuash ato? Askush prej muslimanve t lindjes nuk u kshillua me ne para nisjes s ktyre fushatave. Askush nuk krkon t gjej se si veprimet e tyre do t ndikonin tek jett dhe familjet tona. Paaftsia e trazuar, e paqart e vendeve muslimane rreth shtjes s parjes s hns, nj situat q ka pasoja t dhimbshme pr muslimant ktu n Amerik sht mjaft e keqe, po ashtu edhe presioni i shtuar i krijuar nga kto kriza rindodhse sht duke u br i padurueshme pr shum vet.

  Ktu kemi nj brez fmijsh musliman, t cilve u duhet t shkojn n shkolla, ku shumica e tyre jan minoritete t vogla t cilat prballen me presionin e ashpr t shokve. Gjat ktyre krizave ata nuk e kan luksin e humbjes s vete t tyre n masn e trbuar. Besimi i tyre sht sfiduar dhe shum kan vendosur thjesht t mos identifikohen me Islamin. A sht ajo far ata meritojn? Nse ata jan krejtsisht t humbur n Islam, si do t jet e ardhmja e fes ton ktu? Ne kemi gra t bindshme, t devotshme t cilat veshin hixhabin, t cilave nga nevoja u duhet edhe t punoj, zakonisht n vendet ku ato jan t vetme si muslimane. A duhet t jet e rrezikuar siguria, dinjiteti dhe nderi i tyre nga veprimet e muslimanve t gjysms s bots tjetr?

  Prsris se nuk jam duke thn se kto karikatura dhe t tjera shpifje t fes son dhe Profetit ton a.s. duhet t injorohet trsisht. Imam Shafiu pohon se dikush, i cili sht i inatosur dhe nuk prgjigjet; ai sht nj hajvan. Gjithsesi, prgjigjet tona duhet t peshohen mbi bazat e nj llogaritje strategjike q ne ndrtojm. Matja e tyre duhet t prcaktohet nga kjo llogaritje, dhe jo nga mediat e bujshme, sensacionale. Ato duhet t ndrmerren n kshillime me ata q do t jen t goditur drejtprsdrejti nga prgjigjet q ata nxjerrin. Po ashtu duhen t merren thellsisht n konsiderat ndrlikimet afat-gjata.

  Si prfundim, nuk duhet t’a shohim krizn aktuale si nj prplasje qytetrimesh. Fenomenet po aq t thella dhe komplekse sa edhe qytetrimet nuk mund t hidhen n konflikt brenda nj nate nga fushatat e prirura nga media. Nj prplasje qytetrimesh do t prfshinte po ashtu shumicn drrmuese t njerzve t identifikuar nga nj seri e veant qytetrimesh. Krisa aktuale sht rezultat i nj incidenti t vajtueshm, i cili shprtheu nga nj minoritet i paqytetruar i provokuesve si nga Perndimi po ashtu edhe nga Lindja n prparim t axhendave t tyre konfliktuale. Pr aq koh sa ky keqprdorim t vazhdoj, kriza me vend mund t quhet prplasje e t paqytetruarve.

  Shnime:
  [1] Ne themi saktsisht, pasi prgjigjia e matur e komunitetit musliman danez e vrau historin. Sigurisht pjes e ksaj mbrojtje t nderit t Profetit sht ruajtja e ktyre imazheve jasht mediave. Prgjigjia e par e muslimanve danez veproi vese kt.
  [2] Flamuri danez dukshm ka nj nj kryq, symbol t Krishtrimit. Ksisoj, do her q nj flamur danez digjet apo shkelet, d.mth. prdhoset simboli i krishtrimit. Nj shkelje till kunda Islamit do t ndodhte nse flamuri i Arabis Saudite, i cili prmban Emrin e Allahut si dhe pohimin e tehuidit La ilahe illa Allah do t digjej apo shkelej. Lind pyetja se a ishte e tr mbretria e krishtere q iu kundrvu muslimanve n nj mnyr pr t justifikuar simbolin e besimit t tyre?
  [3] Protestues n Britani kt t premte krcnuan me sulme vetvrasse n qytetet Evropiane, si dhe me prerjen e kokave t karikaturistve. Dukshm, t veshurit e nj jeleku me bomba jo t vrteta, sht kthyer si t ishte nj heroin e dnueshme dhe specialist, jo premtues. ثsht shum e leht t mobilizosh rinin pr xhihad anti-karikaturave se sa t merresh me prqindjen n rritje t burgosjes, smundjes mendore, lnien e shkolls, mosfunksionimit e familjeve, si dhe t shtimit t drogs dhe alkolizmit t cilat po rrnojn komuntetin musliman britanik.
  [4] Al Buhari, nr. 7458 dhe Muslimi, nr. 1904.
  [5] Kjo lutje si dhe ndodhia q e shkaktoj at jan transmetuar n libra t ndryshm t biografis Profetike, t vjetr dhe moderne. Ktu citohet se nga Dr. Muhammed Sa’id Ramadani al-Buti, Fikh As Sirah (Beirut: Dar Al-Fikh, 2001/1422) fq. 150-151.
  Injoranca nuk zhduket me top

 13. #73
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Antarsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  35
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime n 11 postime
  E Drejta pr t'e ofenduar - Nga GARY YOUNGE

  N prill t 2003 ilustruesi danez Kristofer Ziler paraqiti n gazetn daneze Jyllands Posten nj seri karikaturash t paporositura q ofronin nj qasje optimiste pr ringjalljen e Krishtit. Ziler mori nj e-mail nga redaktori i gazets s t diels, Jens Kaizer, ku thuhej, “Nuk mendoj se lexuesit e Jyllands Posten do t’I plqejn ilustrimet. N fakt, mendoj se ato do t sjellin reagime t ashpra. E pr pasoj un nuk do t’I prdor.” Kalojn dy vjet, dhe e njjta gazet publikon 12 karikatura t Muhamedit, mes t cilave nj ku ai mbante nj turban n form me bombe me nj fitil q digjet. Mse e parashikueshme: kjo krijoi nj reagim t ashpr. Se si ne shkuam prej ktej deri tek bisedat e “krcnimit musliman” pr traditat e pasfidueshme sekulariste dhe t liris s shtypit evropiane, ndrsa ambasadat skandinave digjeshin n botn arabe, sht ndriuese.
  Katr muaj pas botimit t karikaturave, redaktori i Jyllands Posten krkoi ndjesa. Ndrkoh muslimant u angazhuan n disa prej protestave m paqsore. Disa vende arabe dhe muslimane trhoqn ambasadort e tyre nga Danimarka ndrsa protestuesit manifestuan para ambasadave. Sipas konsullit danez n Dubai, bojkotimi i produkteve daneze n vendet e gjirit do t’i kushtonte vendit 27 milion dollar n t ardhura.
  Gjith kjo kaloi m s shumti pa u vn re n perndim, ln mnjan kritikt q I karakterizuan protestat si prov e ndeshjes s qytetrimeve. N prpjekje e tyre pr t kufizuar t drejtn e fjals, vijonin argumentimet, manifestuesit vrtetuan se islami dhe demokracit perndimore jan t papajtueshme.
  Madje edhe me kushtet e veta, kjo logjik sht e pasinqert. E drejta pr t ofenduar duhet t vij t paktn me nj t drejt vijuese dhe me nj prgjegjsi pasuese. Njerzit duhet t ken t drejtn t ofendohen, dhe ata me guxim t mjaftueshm pr t shkaktuar me dije fyerje duhet t jen aq t guximshm sa t parashikojn pasojat, pr aq koh sa t zemruarit reagojn Brenda ligjit. Muslimant n fakt po denigroheshin dyfish – nj her nprmjet karikaturave fillestare dhe m pas srish pr t paturin e zemrimit pr t protestuar kundr tyre. Kjo logjik sjell ndrmend fjalt e nacionalistit t ndjer afrikano-jugor Stiv Biko: “Jo vetm q t bardht po na marrin me shkelma, por po na msojn edhe si t hidhemi pas shkelmave”.
  Pavarsisht nga kjo, retorika e “ndeshjes s qytetrimeve” prcaktoi diskutimin e dhuns pashmangshmrisht n ardhje. Ndrsa kriticizmi mori prmasa at gjera, gazeta t tjera evropiane vendosn t ribotonin karikaturat n shenj solidarizimi me Jyllands Posten. Kjo ishte qartazi cytse. Tani flakt kan prshkuar rrug t gjat deri n Lindjen e Mesme, ku ambasadat daneze dhe norvegjeze jan shkrumbuar nga flakt. Dhe dhuna sht cilsuar si prov se muslimant jan mse t pacivilizuar.
  Duket se ka nj pajtueshmri thuajse t prbotshme se kto karikatura jan fyese. po ashtu duhet t ket pajtueshmri universale se gazeta ka t drejtn pr t’I publikuar ato pa frikn e raprezaljeve t dhunshme. Kur vjen puna tek liria e fjals, liberalizmi/e majta nuk duhet t sakrifikojn asnj gram vlerat e tyre ndaj atyre q krkojn ensur mbi baza fetare. Por e drejta e liris s shprehjes nuk barazohet as me obligimin pr t ofenduar e as me detyrimin pr t qen t pandjeshm. Nse angazhimi pr lirin e fjals sht i rndsishm, besimi yn tek antiracizmi nuk duhet t jet m I vogl. As karikaturat e as dhuna nuk kan mbir nga asgjja. Ato jan t rrnjosura thell dhe kan dhn ndihmes n nj atmosfer prher e m kriminalizuese formsuar ve t tjerave nga luftrat, intolerance dhe padrejtsit historike. Sipas Institutit Danez pr t Drejtat e Njeriut, krimet me motive raciale jan dyfishuar n Danimark mes viteve 2004 dhe 2005. kto karikatura shrbyen vetm sa pr t ndrlikuar m tej ndjenjn e thuajsimit dhe t cnueshmris tek muslimant. Gazeta iraniane Hamshari u ka br tashm nj thirrje karikaturistve t trajtojn me qesndi holokaustin. Gara pr n llogore ka nisur. Aktet e dhuns, prfshir krcnimet pr vdekje n adres t redaktorit t Jyllands Posten, duhet t dnohet. Megjithat, e vrteta ta krkon q vala e strmadhe e protestave, sidomos n Evrop, ku pankartat e tepruara dhe veshjet n stilin e atentatorve vetvrassishin shkeljet m t rnda, kan qen deri m tani paqsore. Por ata q e konsiderojn kt episode si t ngarkuar me kuptime kulturore kan nj tjetr agjend. “Kjo sht nj histori shum m e madhe se sa thjesht shtja e 12 kartonave n nj gazet t vogl daneze,” tha pr Nju Jork Tajms Fleming Roz, redactor kulturor i Jyllands Posten. Mse e drejt, por kjo nuk sht historia q ka n mendje Roz. Roz pretendon se “kjo ka t bj me shtjen e integrimit dhe se sa e pajtueshme sht feja islame me nj shoqri moderne sekulariste”. N besimin e gabuar se evropa sht nj konstinent njetnik n t cilin jo t bardht sapo kan mbrritur, Roz nuk sht i vetm n fokusimin e do proteste nga nj pakic nprmjet nj lenteje raciale, etnike apo fetare.
  Duke vepruar kshtu ai ekspozon injorancn e tij pr shoqrin moderne shekullariste dhe rolin e t gjitha feve brenda saj. Pa asgj t qart si Amendamenti i Par n SHBA, ligjet e liris s shprehjes n Evrop jan shum m t mefshta se ato t Shteteve t Bashkuara. Shum prej tyre jan prshtatur si pasoj e Holokaustit—prkujtuesi m i fuqishm i asaj se sa e brisht dhe e vont sht kjo tradit shekullariste n evrop. Vitin e shkuar e prditshmja franceze Le Monde u shpall e fajshme pr “shpifje raciste” ndaj Izraelit dhe popullit hebre. Libri i Madons, kngtares, Sex ishte vetm i pandaluar n Irland n vitin 2004. E ndrsa ky debat pshtjellohet, Dejvid Irving qndron i burgosur n Austri n akuzn e mohimit t Holokaustit gjat nj fjalimi q ai ka br para 17 vjetsh. Kleriku musliman Abu Hamzah sht dnuar n Londr pr nxitjen e vrasjeve dhe urrejtjes racore dhe Luis Farrakhan e ka ende t ndaluar t hyj n Britani, pasi shkuarja e tij atje “nuk do t ishte prfituese pr t mirn publike”. Edhe ktu n Shtetet e Bashkuara tabelat shkollore ndalojn vazhdimisht veprat e autorve si Elis Uolker apo Xhej Kej Rouling. Veprime t tilla duhen kundrshtuar -- por askush nuk pretendon se vlerat protestante, katolike apo hebraike jan t papajtueshme me demokracin.
  E kjo na kthen tek Zilerji. Ne nuk do ta marrim kurr vesh se si do t kishin qen reagimet ndaj karikaturave t tij pr Krishtin pasi ato nuk jan botuar kurr. (Plani i paralajmruar i gazets pr t ribotuar disa karikatura t t Krishtit nuk arrin t zbeh standartet e saj t dyfishta). Vetm ky fakt tregon se shtja nuk ka qen asnjher nse nnvizohet ajo q sht e pranueshme apo e papranueshme pr t’u botuar, por ku duhet hequr ajo. Nuk ka asgj t guximshme n prdorimin e liris s shprehjes pr t ironizuar besimet e nj prej pjesve m t dobta t shoqris. Por Roz dhe t tjer si ai duket se besojn q muslimant, pr virtyt apo pr fe, jan n ann e gabuar t vijs. Ky prjashtim gjen pasqyrim n mohimin islamist t do gjje perndimore. Dhe kshtu shekullaristt dhe antiracistt si n perndim edhe n lindjen e mesme gjejn hapsir t kufizuar pr manovrime, ndrsa maskeradat e dogms si parim, dhe islamistt dhe islamofobt konfirmojn paragjykimet e tyre t pshtira.

  Prktheu Oriol Guni
  Injoranca nuk zhduket me top

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  N emr t Allahut Mshiruesit Mshirplotit

  Deklarata e Thirrsve musliman

  Lavdi i takon vetm All-llahut, bekimet qofshin pr zotrin ton
  Muhammedin sal-lallahu alejhi vessel-lem

  Guximi q u mor (nga gazeta daneze Jyllands –Posten), e cila botoi disa karikatura fyese ndaj Pejgamberit Muhammedit alejhis-selam), sht krim dhe cnim q prek gjrat e shenjta t Ummetit (popullit islam), prandaj edhe nj gj e till sht e papranueshme. Njkohsisht nj gj e till sht edhe rrnim i raporteve ndrnjerzore "... ju bm popuj e fise q t njiheni ..." (Huxhurat, 13).


  1. Ne shtrngojm duart e Umetit dhe me gjith forcn ton i prkrahim ato q u uan n kmb pr t’i dalur n ndihm Pejgamberit t All-llahut, bekimet e Tij qofshin pr t, ku me kt vrtetohet se ky Umet (popull) sht i ende gjall. E gjith kjo ndihm le t jet pasqyr q tregon hapjen e rrugs s tij, bekimet e All-llahut qofshin pr t, gjat sjelljeve dhe veprimeve t umetit..
  2. I bjm thirrje qeveris dhe popullit t Danimarks q t’u prgjigjen zrave t drejt e t arsyeshm q doln nga shoqria islame, t'i krkoj asaj falje, t dnoj kt padrejtsi e cnim q Danimarka si shtet t mos mbetet e izoluar dhe e veuar nga shoqria ndrkombtare, ku brenda kufijve t lirive sht edhe moscnimi i vlerave t shenjta, ndalimi i nxitjes s urrejtjes fetare e racore.
  Njkohsisht u bjm thirrje edhe shteteve, t cilat e kan prkrahur kt padrejtsi, ku dihet se sot nuk ka ndonj shoqri q t miratoj lirin e paprgjegjshme, pa i vendosur ksaj lirie norma e principe, t cilat ndalojn dmtimin e t tjerve, edhepse kto shoqri kan diferenca n kto norma.
  3. Ne vrtetojm se liria e mendimit sht e garantuar n fen ton t pastr pr at person, i cili dshiron sqarim apo dshiron t diskutoj, me kusht t mos jet fyese. "... dhe polemizo me ata (kundrshtart) me at mnyr q sht m e mira." (Nahl, 125) Kjo sht nj vler pr t ciln jan marr vesh t gjith njerzit e menur dhe kjo sht edhe ajo q e kan theksuar edhe marrveshtjet e t drejtave t njeriut.
  4. Me gjith kt ne thirrsat muslimant u prmbahemi normave t Sheriatit dhe refuzojm kthimin e fyerjes me fyerje, gj t ciln e ndalon sheriati si thyerje t marrveshjeve dhe konventave t respektuara, apo t sulmohen e t dmtohen ambasadat, apo t sulmohen njerzit e siguruar dhe gjra t ngjashme e jo t volitshme, t cilat mund t deformojn drejtsin e krkesave tona, ose t shkaktojn izolimin ton q t mos u drejtohemi bots. Pra, ndihma jon pr Muhamedin sal-lall-llahu alejhi vesel-lem nuk bhet duke kundrshtuar Sheriatin e tij.
  5. Ne ktu vlersojm qndrimet e matura, t cilat doln nga disa autoritete fetare, duke e refuzuar kt padrejtsi t turpshme, gj q tregon dhe vrteton se jomuslimant n vendet tona dhe jasht, nuk jan fajtor pr kt pun t keqe. Gjegjsisht pr kt padrejtsi q i sht Pejgamberit t All-llahut, bekimet e All-llahut qofshin pr t. Kt e themi duke u bazuar n fjaln e All-llahut: "... Askush nuk do t mbart barrn e tjetrit." (En'am, 164), dhe ajeti: "A mund t jet shprblimi i veprs s mir dika tjetr, pos t mirs." (Rahman, 60).
  6. Po ashtu krkojm nga Konferenca Islamike, nga shtetet tona dhe nga shoqria ndrkombtare q t punojn pr t prgatitur nj vendim q do t’i propozohet Organizats s Kombeve t Bashkuara ku t theksohet ndalimi e dnimi i atij q sulmon e fyen Pejgamberin e All-llahut, Muhammedin, apo Isain, apo Musain madje t gjith pejgambert e All-llahut, bekimet e All-llahut qofshin pr t gjith ato.
  7. Ne ktu i kujtojm Umetit (popullit islam) domosdoshmrin pr t ngjallur moralin dhe udhzimet e tij t larta dhe t mos jet ngritja e tyre pr t ndihmuar Pejgamberin, vetm nj reagim, i cili mbaron me mbylljen e ngjarjes, por kjo duhet t jet e gjall me jetn e Umetit.
  8. Po ashtu vrtetojm se detyra jon sot sht sht q ne t kalojm n fazn e dialogut dhe ta njohim botn me Pejgamberin ton, bekimet e All-llahut qofshin pr t, duke publikuar moralin dhe vetit e tij, si gojarisht po ashtu edhe me shkrim, dhe para gjith ksaj sjelljen dhe veprimet e tij. Po ashtu edhe institute t caktuara dhe njerz t aft t ndrmarrin detyrn e tyre n prkrahje t ksaj nisme q theksuam m par.
  Lusim All-llahun t jemi sa m t suksesshm n at q All-llahu dhe Pejgamberi i tij sht i knaqur.
  Ves-selamu alejkum verahmetullahi veberakatuhu
  Paqa, bekimet, mshira e All-llahut qofshin pr ju!

  N vijim dijetart q nnshkruan kt deklarat

  Ebubekr Ahmed el-Milibari
  Ebubekr el-Adeni bin Alij el Meshhur
  Ahmed el-Kubejsij
  Ahmed Bedrudin Has-sun
  Ahmed bin Hamed el-Halilij
  Ahmed Nur Sejf
  Endhar Shah Kashmiriu
  Xhasim el-Mutavea
  Haxhi Muhammed Shafiij Huzamij
  Hasan es-Safar
  Hamdan Musel-lem el-Mezruij
  Hamza Jusuf
  Halid el-Xhundij
  Seid Abdu el-Hafidh Haxhavij
  Selman el-Udeh
  Tarik es-Suvejdan
  Aid el-Karnij
  Abdul-Hakim Murad Venter
  Abdullah bin Bejeh
  Abdullah Fedak
  Ableh Muhammed el-Kahlavij
  El-Arabij El-Keshat
  Ikrameh Sabrij
  Alij Zejnudin bin Abdurrahman el-Xhefrij
  Alij Xhum'ah
  Umer bin Muhamed bin Selim bin Hafidh
  Amru Halid
  Faruk Hamadeh
  Kijaj Haxhi Abdullah Fekih
  Muhamed Ehter Rida el-Ezherij
  Muhamed el-Alvinij
  Muhamed Husein Fedlullah
  Muhamed Rashid Kabanij
  Muhamed Seid Ramadan el-Butij
  Muhamed Tahir el-Kadirij
  Muhamed Alij Teshirij
  Muhamed bin Muhamed el-Mensur
  Mustafa bin Hamzeh
  Nuh Alij Selman el-Kudat
  Hibeh Rauf Izzet
  Vehbe ez-Zuhajlij
  Jasemin Mehmud Halil el-Husarij

  Emrat jan t paraqitur sipas radhitjes alfabetik  Shtojc pr mjetet e informimit mbi thirrsit n emr t t cilve sht lshuar kjo deklarat

  1. Eshejh Ebu Bekr Ahmed el-Milibari: Sekretari i prgjithshm i Institutit t dijetarve t Ehli Sunneh vel Xhemah t Indis (Indi).
  2. El-Habib EbuBekr El-Adenij bin Alij El-Meshhur:
  3. dr.Ahmed el-Kubejsij: thirrs i njohur Islam (Irak)
  4. dr. Ahmed Bedrudin Hasun: Muftiu i prgjithshm i Republiks t Siris (Siria)
  5. Shejh Ahmed bin Hamed el-Halilij. Muftiu i prgjithshm i Sulltanatit Oman (Oman)
  6. prof. dr. Ahmed Nur Sejf: Drejtor i drejtoris s hulumtimeve, studimeve islame dhe e ngjalljes s trashgimit (Emiratet)
  7. Shejh Endhar Shah Kashmirij: kryetari i ulemave t Diubendit (Indi).
  8. prof. Xhasim el-Mutavea: kryetari udhheqsi i kanalit satelitor "IKRA" (Kuvajt)
  9. Shejh Haxhi Muhammed Shafiij Huzamij: dijetar i madh i Xhakarts (Indonezi)
  10. dr. Hassen Es-Safar: Thirrs islam shiit (Saudi)
  11. dr. Hamdan Musel-lem el-Mezruij: pr shtjet islame n Ministrin e Vakufit (Emiratet e Bashkuara Arabe)

  12. Shejh Hamza Jusuf: Thirrsi islam i njohur dhe dekan i Institutit Ezejtuneh- Kaliforni (Sh.B.A t)
  13. Shejh Halid el Xhundij: Thirrs i madh e i njohur (Egjipt)
  14. dr. Seid Abdulhafidh Haxh-xhavij, Myftiu i prgjithshm i Jordanis
  15. dr. Selman el-Audeh: Drejtuesi i eb faqes Islamtoday.net
  16. dr. Tarik Es-Suvejdan: Thirrs i njohur (Kuvajt)
  17. dr. Aid el-Karnij: Thirrs i njohur (Arabi Saudite)
  18. dr. Abdulhakim Murad Venter: profesor universitar i kualifikuar "Eshejh Zaid pr studimet islame", Universiteti i Kembrixhit.
  19. Shejh Abdullah bin Bejeh: profesor ne Universitetin "El-Melik Abdulaziz" n Xhideh (nga Mauritania)
  20. Esejid Abdullah Fedak: thirrs islam n Kabe (Mesxhidi Haram) (nga Arabia Saudite).
  21. dr. Ableh Muhamed El-Kehlavij: Dekan i fakultetit islamik dhe arab pran Universitetit t El' Ez’herit, dega e vajzave- Port Said (nga Egjipti).
  22. dr. El-Arabij el-Keshat: dekan i Xhamis ed-Daveh dhe kryetar i Qendrs Kulturore Islame n Paris (Franc).
  23. Shejh Ikrame Sabri: Muftiu i Kudusit t Famshm (Palestin).
  24. El-Habib Alij Zejnulabidin bin Abdurrahman El-Xhefrij: Thirrs islam i njohur (nga Jemeni).
  25. dr Alij Xhumah: Muftiu i Republiks s Egjiptit.
  26. El-Habib Umer bin Muhamed bin Selim bin Hafidh: Dekan i “Dar el-Mustafa" pr studimet islame – Hadrameut (Jemen).
  27. prof. Amr Halid: Thirrs islam njohur (nga Egjipti).
  28. dr. Faruk Hamadeh: professor i Sunnetit dhe shkencave t tij n Universitetin "Muhamed Hamis" (Marok).
  29. Shejh Kejaj Haxhi Abdullah Fekih: Kryetar i institutit Lanxhitano, dijetar i madh i Javs lindore (Indonezi).
  30. Shejh Muhamed Ehter Rida el-Ez’herij: kryetar i ulemave t Birlavs (Indi).
  31. Sherif Muhamed Alvinij: kryetar i Akademis Evropiane pr kultur dhe shkenca islame n Bruksel (Belgjik).
  32. Es-Sejid Muhamed Husejn Fedlull-llah, autoritet i njohur i shiitve (Liban).
  33. dr. Muhamed Rashid Kabanij: Muftiu i prgjithshm i republiks s Libanit (Liban).
  34. dr. Muhamed Seid Ramadan el-Butij: Dijetar i madh i Shamit, kryetar i degs s Akaidit dhe feve pran Universitetit t Damaskut (Siri).
  35. dr. Muhamed Tahir el-Kadirij: Udhheqs dhe themelues i "Minhaxhu el-Kuran Ndrkombtare", si dhe Shejh i Universitetit "El-Minhaxh" (Pakistan).
  36. Es-Sejid Muhamed bin Muhamed el-Mensur: Autoritet i drejtimit Zejdit. (Jemen).
  37. Ajetullah Muhamed Alij Teshirij: Sekretar i prgjithshm i Akademis Botrore pr afrimin midis gjith drejtimet (grupeve) islame (Iran).
  38: dr. Mustafa bin Hamzah: profesor i Sheriatit pran Universitetit "Muhamed El-Evel", (Marok).
  39. dr. Nuh Ali Selman el-Kudat: dijetar i Jordanis dhe ish-Muftiu i ushtris (Jordani).
  40. dr. Hibeh Rauf: Thirrse dhe ligjruese n Fakultetin e Ekonomis dhe Shkencave Politike pran Universitetit t Kairos (Egjypt).
  41. dr. Vehbeh ez-Zuhajlij: kryetar i degs s Fikhut Islam dhe medhhebeve t tij n fakultetin e Sheriatit pran Universitetit t Damaskut (Siri).
  42. Ed-Daijeh Jasemin Mahmud Halil el-Husarij: kryetar i Institutit (Akademis) "El-Husarij el-Islamij" (Egjipt).

  Emrat jan t paraqitur sipas radhitjes alfabetik.


  Marr nga faqja www.asr.com.mk
  "Arsyeja e mosarsyes q i bhet arsyes sime aq shum ma dobson arsyen sa q me arsye e vajtoj bukurin tnde"

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  O zot, o zot jepi dije padijes, o zot! Tani po bindem se vrtet kemi injoranc t fuqishme. sht kotsi t merrsh kaq gjat me nj tem q Evropa e ka harruar. Po lini mor burrani kt pun se s'jemi ne q i dalim zot pejgamberit, mor aman!
  Me t mira, karkanxholli
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 16. #76
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Cool

  Citim Postuar m par nga karkaxholli
  O zot, o zot jepi dije padijes, o zot!
  Pikrisht, mbrojtja e vlerave, si fetare poashtu edhe kombtare do t thot DITURI, t jesh i ditur, t kesh DIJE!

  N raste t tilla vetm nj injorant dhe i pafe do t rrinte kmb e duar kryq duke par gjith at padrejtsi me qetsi!!!

  zEm
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zana e malit : 13-03-2006 m 18:43
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesr
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 3. Personalitete te medha te kombit shqiptar
  Nga DEN_Bossi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
 4. Genocidi serb n Kosov
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 08:14
 5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •