Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
  1. #1
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770

    50 shqiptarët më të famshëm në botë

    Ata ia kanë dalë të fitojnë një emër në Shqipëri. Më pas ia kanë dalë që nëpërmjet këtij emri të përcjellin vlerat e kombit tonë në mbarë botën. Në të gjitha kohërat ka pasur shumë shqiptarë që kanë shërbyer si ambasadorë të kulturës dhe vlerave shqiptare në botë. Dhe në këtë kohë, ja cilët janë shqiptarët fama e të cilëve shkoi përtej kufijve të vendit tonë.

    1. Ismail Kadare – shkrimtar
    Shkrimtari me famë tashmë botërore dhe fitues i çmimit “Man Booker Prize”

    2. Inva Mula – soprano
    Sopranoja me famë ndërkombëtare, e cila përfaqëson denjësisht vendin tonë në skenat botërore.

    3. Ana Oxa – këngëtare, Itali
    Këngëtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbërritur në Itali nga Shqipëria dhe pikërisht nga Kruja.

    4. Sandra Bullock, aktore SHBA
    Është bërë e ditur se babai i Sandra Bullock është me origjinë shqiptare.

    5. James Belushi – aktor, SHBA
    Aktori i famshëm amerikan, James Belushi, dhe vëllai i të ndjerit John Belushi, është me origjinë shqiptare.

    6. Eda Zari - këngërare, Gjermani
    Lindur në Tiranë, Eda Zari jeton prej vitesh në Gjermani, ku është një këngëtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo është gjithashtu ambasadore e kulturës së Shqipërisë.

    7. Ferid Murati
    Nobelisti me baba shqiptar dhe nënë amerikane, Ferid Murati, fitoi çmimin “Nobel” në mjekësi në vitin 1998.

    8. Angjelin Prelocaj
    Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj është fitues i një sërë çmimesh ndërkombëtare.

    9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
    Aktorja e cila luajti përkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s në filmin “Historia e një djali”, është me origjinë shqiptare.

    10. Agim Kaba – aktor, SHBA
    Shumë pak e dinë se djaloshi simpatik që ka luajtur në telenovelën “Ndërsa bota rrotullohet”, është me origjinë shqiptare.

    11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA
    Regjisori dhe producenti hollivudian e bëri të ditur para disa vjetësh kur mbërriti në Shqipëri prejardhjen e tij shqiptare.

    12. Riçard Lukaj – ekonomist, Wall Street, SHBA
    I lindur në Itali nga prindër shqiptarë, Lukaj cilësohet si “magjistari” i Wall Street, duke mbetur një nga menaxherët më të rinj të një rangu aq të lartë.

    13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
    Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur në Bronks, Nju-Jork, njëkohësisht dhe udhëheqës i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane. Ai është me origjinë shqiptare dhe që prej vitit 1989 ka bërë 15 udhëtime në Ballkan.

    14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
    Supermodelja me origjinë shqiptare, Emina Cunmulaj, është shpallur ylli i ri i revistës së famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” në SHBA.

    15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
    Ai është një gazetar amerikan me famë botërore dhe mbi të gjitha me origjinë shqiptare.

    16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
    Ka lindur në Ontario, Kanada më 1 Nntor 1969 nga prindër shqiptarë. Është një lojtar hokeji mjaft i famshëm në Kanada.

    17. James Biberi – aktor, SHBA
    Aktor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërkohë që prindërit e tij janë shqiptarë.

    18. Tania Doko – këngëtare, Australi
    Ajo e ushtron aktivitetin e saj në Australi, por tashmë dihet se ajo është një këngëtare e suksesshme me rrënjë shqiptare.

    19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
    Si shumë të tjerë, edhe Mirela Tafaj është një soprano shqiptare, e cila ka bërë emër edhe jashtë kufijve të Shqipërisë.

    20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
    Elona Bojaxhi është modele dhe aktore me origjinë nga Berati. Ajo është zbuluar nga një regjisor, duke filluar më pas karrierën aktoriale.

    21. Laureta Meci – aktore, SHBA
    Laureta Meci, e lindur në Kuçovë, ka përfunduar shkollën prestigjioze të aktrimit “Stella Adler” në Nju-Jork dhe po avancon me karrierën e saj.

    22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
    Balerin i famshëm shqiptar në Itali, u bë i njohur nga programi televiziv “Amici”.

    23. Kledi Kadiu – balerin, Itali
    Balerin shqiptar me famë të madhe në Itali, pas pjesëmarrjes dhe suksesit të tij në programin televiziv “Amici”.

    24. Leon Cino – balerin, Itali
    Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë, edhe Leon Cino u bë i njohur shumë shpejt në Itali.

    25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
    Sërish një balerin shqiptar që u bë shumë shpejt protagonist i programit “Amici”.

    26. Marina Malota – aktore SHBA
    Ajo vjen nga një familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur në shumë filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndërkohë që edhe vëllai dhe motra e saj merren me aktrim.

    27. Tedi Papavrami – violinist, Francë
    I lindur në Tiranë, ai studio në konservatorin kombëtar “Superieur de Musique” në Paris. Ai ka interpretuar në shumë skena të botës.

    28. Erald Dervishi – kampion botëror shahu
    I lindur në Durrës, ai është një nga kampionët më të rinj në historinë botërore të Shahut.

    29. Mirsa Adami – pianiste
    E lindur në Tiranë, Mirsa Adami fitoi në 1990-ën çmimin e parë në një konkurs për të rinjtë në Itali dhe një vit më vonë interpretoi në Roterdam, Holandë. Ajo luan si soliste në dhomën e muzikës dhe është shumë e suksesshme.

    30. Saimir Pirgu – tenor
    Pavarësisht se në moshë të re, Saimir Pirgu u bë shumë shpejt i njohur si tenor, duke fituar një sërë çmimesh në Itali.

    31. Nate Dushku – aktor, SHBA
    Ai është vëllai i Eliza Dushkut dhe njësoj si ajo rrjedh nga e njëjta familje me origjinë shqiptare dhe është njëkohësisht aktor.

    32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
    Ata që kanë parë seritë e filmit “Ninja” duhet ta kenë parë pa e ditur se ai është shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe në “Chinatown”.

    33. Liria Begeja – regjisore, Francë
    Liria Begeja është regjisorja e njohur franko-shqiptare.

    34. Elsa Lila – këngëtare, Itali
    Pasi korri mjaft sukses me çmimet e saj të para në Festivalin Kombëtar Shqiptar, ajo u bë e njohur edhe në Itali, ku mori pjesë në festivalin e Sanremos.

    35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
    Pasi ka studiuar në Shkollën e Baletit në Tiranë, Astrit Zejnati ka arritur të jetë balet maestro në Arizona.

    36. Miriam Cani – këngëtare, Gjermani
    Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmë e njohur në Gjermani dhe në vende të tjera evropiane, është nga Elbasani.

    37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
    Ajo është shumë e re, por një teniste me një të ardhme që premton shumë, me 124 trofe deri tani.

    38. William Gregory – astronaut, SHBA
    William Gregory është një astronaut amerikan, paraardhësit e të cilit kanë emigruar nga Shqipëria në fillim të këtij shekulli.

    39. Aurela Gaçe - këngëtare, SHBA
    Këngëtare shqipëtare që tashmë po korr sukses edhe në SHBA.

    40. Igli Tare – futbollist, Itali
    Futbollisti shqiptar, i cili është mjaft i suksesshëm gjithashtu në Itali.

    41. Ambeta Toromani – balerinë, Itali
    Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë edhe Ambeta Toromani u bë shumë shpejt e njohur në Itali.

    42. Oni Pustina – model, Itali
    I shfaqur në reklama të ndryshme, Oni Pustina është modeli i famshëm shqiptar që luan rolin e postierit në emisionin “Ce posta per te”.



    43. Valbona Çoba – modele, aktore, SHBA
    Ajo u bë e njohur fillimisht në Shqipëri, më pas në Greqi si një modele e famshme, ndërsa tani është modele dhe aktore në SHBA.

    44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
    I diplomuar në Shkollën e Baletit në Tiranë, ai ka performuar live me këngëtarin e muzikës kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenë koreograf i disa pjesëve të grupit N’SYNC.

    45. Masiela Lusha
    E lindur në Shqipëri, Masiela Lusha po vazhdon karrierën e saj prej aktoreje në SHBA. Ajo është shfaqur në shumë filma dhe spote publicitare.

    46. Kristina O’Donnelly
    E lindur në Romë, Kristina O’Donnelly është e bija e një shqiptari të Maqedonisë. Ajo është shkrimtare mjaft e famshme.

    47. Mariela Cingo
    Mariela është një pianiste e re shqiptare me banim në Londër, ku ka fituar shumë çmime për interpretimet e saj.

    48. Laura Mersini Houghton
    Ajo është kozmologe dhe është shqiptare, si dhe një nga femrat e pakta në botë që merren me këtë shkencë.

    49. Ardian Harri
    Ai është një profesor shqiptar në Universitetin e Shtetit të Misisipit në departamentin e ekonomisë bujqësore.

    50. Luan Krasniqi, boksier
    Ai është tashmë një boksier më famë, i cili ka mbajtur deri vonë titullin Kampion i Evropës
    Tirana Observer 04-02-2006
    www.tiaranaobserver.com

  2. #2
    CeRrIkS & Albanian-4-EvEr Maska e CERIKSI-CHICAGO
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Vendndodhja
    CHICAGO
    Postime
    178
    lol vet ike nxjerr keto nice

    po nene tereza - mother tereza ku eke
    JUVENTUS # 1

    ITALIA WORLD CHAMPION

  3. #3
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga CERIKSI-CHICAGO
    lol vet ike nxjerr keto nice

    po nene tereza - mother tereza ku eke
    Eh...mire e ke ti Chikago; nene Tereza dhe Ibrahim Rugova. Edhe ata duhet me i shenuar, sepse per mendimin tim edhe ata kan qene te famshem si per Shqiperine, ashtu edhe per shume vende ne bote.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arcimedes : 05-02-2006 më 06:30
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  4. #4
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Ka edhe tjere qe jane me ma shume fame se disa nga ata ne ate liste.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  5. #5
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anëtarësuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Në botën e çudirave
    Postime
    755
    Nga Bota e spektaklit unë do shtoja dhe atë magjistarin nga Fieri që po bën goxha karrierë në Itali e gjetkë,Nadir-in

    Për mua në vend të parë meritoj vetëm unë lool
    .........................

  6. #6
    i vetlarguar Maska e Arcimedes
    Anëtarësuar
    26-12-2005
    Vendndodhja
    Holland
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga miki_ro
    Nga Bota e spektaklit unë do shtoja dhe atë magjistarin nga Fieri që po bën goxha karrierë në Itali e gjetkë,Nadir-in

    Për mua në vend të parë meritoj vetëm unë lool
    Miki ro, u kenaqa kur e lexova kete tenden.
    Edhe un ta jap ty vendin e pare. Urime.
    I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

  7. #7
    GoLdEn BoY Maska e Wind_of_Change
    Anëtarësuar
    23-12-2005
    Vendndodhja
    atu ku ndodhen tifozet e italise
    Postime
    251
    O Milaniste ke harruar Erion Bogdanin.
    Mendoj se e meriton edhe ai nje vend ne ate liste.

  8. #8
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anëtarësuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Ajo ka nxjerre 50 ju vazhdoni me te tjeret nese keni qejf.

    i 51 eshte ai roja shkolles po behet i njohur ne te gjithe Elbasanin
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  9. #9
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Ktu jon ata qe jan gjalle o njerez.. jo ata qe kan vdek


    Peace... u prefshin ne paqe :P

  10. #10
    Kercimtari numer NJO Maska e cool_dancer
    Anëtarësuar
    03-08-2003
    Postime
    179
    e mixha ramë????
    June 16, World cup 1st round: ARGENTINA-surbia 6:0

  11. #11
    Perjashtuar Maska e MICHI
    Anëtarësuar
    14-09-2004
    Postime
    1,537
    Ti e ke bo ate listen mre? se ke harruar ca jo per gje. peace.

  12. #12
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    1 . Nena Tereze - Gonxhe Bojaxhiu



    Pastaj vijne te tjeret....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Cimo : 05-02-2006 më 18:41

  13. #13
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Nuk e di se si ke haruar nobeliste shqiptar ...nese e ke be paqellim te falet nese me athere turp te kesh
    Ndryshuar për herë të fundit nga Cimo : 05-02-2006 më 18:41

  14. #14
    Fshatar i varfer Maska e Chingy
    Anëtarësuar
    25-09-2004
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    363
    Citim Postuar më parë nga Ballisti_Tetove
    Nuk e di se si ke haruar dy nobelistet shqiptar ...nese e ke be paqellim te falet nese me athere turp te kesh
    Po ta lexosh me durim dhe te arrish deri tek personazhi i shtate do shofesh qe esht edhe Ferid Murati.
    Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

  15. #15
    ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
    Anëtarësuar
    11-12-2004
    Postime
    2,443
    Citim Postuar më parë nga Chingy
    Po ta lexosh me durim dhe te arrish deri tek personazhi i shtate do shofesh qe esht edhe Ferid Murati.

    Ok... Flm ,nuk e kisha pare.. ...e permisova

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-03-2005
    Postime
    359
    Citim Postuar më parë nga iliria e para
    Ka edhe tjere qe jane me ma shume fame se disa nga ata ne ate liste.
    Cilet jane ?

  17. #17
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    E çfare kriteri eshte ndjekur per nja ca nga keto ketu?
    Se dhe Tiloncja ka bo nja ca foto per Vogue ...ndaj them

  18. #18
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    Citim Postuar më parë nga Ballisti_Tetove
    Nuk e di se si ke haruar nobeliste shqiptar ...nese e ke be paqellim te falet nese me athere turp te kesh
    lali lexoje mir qe se kom bo un ket po osht mor nga i website shko ankoju atyre

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Pergezime Milanistes per kete studim interesant.

    Po Ibrahim Kodren e harruat?

    Le te behet me 100 tani lista e Vipave.

  20. #20
    .. Maska e km92
    Anëtarësuar
    24-08-2005
    Vendndodhja
    Kumanovë
    Postime
    4,210
    Citim Postuar më parë nga MiLaNiStE
    Ata ia kanë dalë të fitojnë një emër në Shqipëri. Më pas ia kanë dalë që nëpërmjet këtij emri të përcjellin vlerat e kombit tonë në mbarë botën. Në të gjitha kohërat ka pasur shumë shqiptarë që kanë shërbyer si ambasadorë të kulturës dhe vlerave shqiptare në botë. Dhe në këtë kohë, ja cilët janë shqiptarët fama e të cilëve shkoi përtej kufijve të vendit tonë.

    1. Ismail Kadare – shkrimtar
    Shkrimtari me famë tashmë botërore dhe fitues i çmimit “Man Booker Prize”

    2. Inva Mula – soprano
    Sopranoja me famë ndërkombëtare, e cila përfaqëson denjësisht vendin tonë në skenat botërore.

    3. Ana Oxa – këngëtare, Itali
    Këngëtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbërritur në Itali nga Shqipëria dhe pikërisht nga Kruja.

    4. Sandra Bullock, aktore SHBA
    Është bërë e ditur se babai i Sandra Bullock është me origjinë shqiptare.

    5. James Belushi – aktor, SHBA
    Aktori i famshëm amerikan, James Belushi, dhe vëllai i të ndjerit John Belushi, është me origjinë shqiptare.

    6. Eda Zari - këngërare, Gjermani
    Lindur në Tiranë, Eda Zari jeton prej vitesh në Gjermani, ku është një këngëtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo është gjithashtu ambasadore e kulturës së Shqipërisë.

    7. Ferid Murati
    Nobelisti me baba shqiptar dhe nënë amerikane, Ferid Murati, fitoi çmimin “Nobel” në mjekësi në vitin 1998.

    8. Angjelin Prelocaj
    Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj është fitues i një sërë çmimesh ndërkombëtare.

    9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
    Aktorja e cila luajti përkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s në filmin “Historia e një djali”, është me origjinë shqiptare.

    10. Agim Kaba – aktor, SHBA
    Shumë pak e dinë se djaloshi simpatik që ka luajtur në telenovelën “Ndërsa bota rrotullohet”, është me origjinë shqiptare.

    11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA
    Regjisori dhe producenti hollivudian e bëri të ditur para disa vjetësh kur mbërriti në Shqipëri prejardhjen e tij shqiptare.

    12. Riçard Lukaj – ekonomist, Wall Street, SHBA
    I lindur në Itali nga prindër shqiptarë, Lukaj cilësohet si “magjistari” i Wall Street, duke mbetur një nga menaxherët më të rinj të një rangu aq të lartë.

    13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
    Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur në Bronks, Nju-Jork, njëkohësisht dhe udhëheqës i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane. Ai është me origjinë shqiptare dhe që prej vitit 1989 ka bërë 15 udhëtime në Ballkan.

    14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
    Supermodelja me origjinë shqiptare, Emina Cunmulaj, është shpallur ylli i ri i revistës së famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” në SHBA.

    15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
    Ai është një gazetar amerikan me famë botërore dhe mbi të gjitha me origjinë shqiptare.

    16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
    Ka lindur në Ontario, Kanada më 1 Nntor 1969 nga prindër shqiptarë. Është një lojtar hokeji mjaft i famshëm në Kanada.

    17. James Biberi – aktor, SHBA
    Aktor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërkohë që prindërit e tij janë shqiptarë.

    18. Tania Doko – këngëtare, Australi
    Ajo e ushtron aktivitetin e saj në Australi, por tashmë dihet se ajo është një këngëtare e suksesshme me rrënjë shqiptare.

    19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
    Si shumë të tjerë, edhe Mirela Tafaj është një soprano shqiptare, e cila ka bërë emër edhe jashtë kufijve të Shqipërisë.

    20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
    Elona Bojaxhi është modele dhe aktore me origjinë nga Berati. Ajo është zbuluar nga një regjisor, duke filluar më pas karrierën aktoriale.

    21. Laureta Meci – aktore, SHBA
    Laureta Meci, e lindur në Kuçovë, ka përfunduar shkollën prestigjioze të aktrimit “Stella Adler” në Nju-Jork dhe po avancon me karrierën e saj.

    22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
    Balerin i famshëm shqiptar në Itali, u bë i njohur nga programi televiziv “Amici”.

    23. Kledi Kadiu – balerin, Itali
    Balerin shqiptar me famë të madhe në Itali, pas pjesëmarrjes dhe suksesit të tij në programin televiziv “Amici”.

    24. Leon Cino – balerin, Itali
    Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë, edhe Leon Cino u bë i njohur shumë shpejt në Itali.

    25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
    Sërish një balerin shqiptar që u bë shumë shpejt protagonist i programit “Amici”.

    26. Marina Malota – aktore SHBA
    Ajo vjen nga një familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur në shumë filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndërkohë që edhe vëllai dhe motra e saj merren me aktrim.

    27. Tedi Papavrami – violinist, Francë
    I lindur në Tiranë, ai studio në konservatorin kombëtar “Superieur de Musique” në Paris. Ai ka interpretuar në shumë skena të botës.

    28. Erald Dervishi – kampion botëror shahu
    I lindur në Durrës, ai është një nga kampionët më të rinj në historinë botërore të Shahut.

    29. Mirsa Adami – pianiste
    E lindur në Tiranë, Mirsa Adami fitoi në 1990-ën çmimin e parë në një konkurs për të rinjtë në Itali dhe një vit më vonë interpretoi në Roterdam, Holandë. Ajo luan si soliste në dhomën e muzikës dhe është shumë e suksesshme.

    30. Saimir Pirgu – tenor
    Pavarësisht se në moshë të re, Saimir Pirgu u bë shumë shpejt i njohur si tenor, duke fituar një sërë çmimesh në Itali.

    31. Nate Dushku – aktor, SHBA
    Ai është vëllai i Eliza Dushkut dhe njësoj si ajo rrjedh nga e njëjta familje me origjinë shqiptare dhe është njëkohësisht aktor.

    32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
    Ata që kanë parë seritë e filmit “Ninja” duhet ta kenë parë pa e ditur se ai është shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe në “Chinatown”.

    33. Liria Begeja – regjisore, Francë
    Liria Begeja është regjisorja e njohur franko-shqiptare.

    34. Elsa Lila – këngëtare, Itali
    Pasi korri mjaft sukses me çmimet e saj të para në Festivalin Kombëtar Shqiptar, ajo u bë e njohur edhe në Itali, ku mori pjesë në festivalin e Sanremos.

    35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
    Pasi ka studiuar në Shkollën e Baletit në Tiranë, Astrit Zejnati ka arritur të jetë balet maestro në Arizona.

    36. Miriam Cani – këngëtare, Gjermani
    Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmë e njohur në Gjermani dhe në vende të tjera evropiane, është nga Elbasani.

    37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
    Ajo është shumë e re, por një teniste me një të ardhme që premton shumë, me 124 trofe deri tani.

    38. William Gregory – astronaut, SHBA
    William Gregory është një astronaut amerikan, paraardhësit e të cilit kanë emigruar nga Shqipëria në fillim të këtij shekulli.

    39. Aurela Gaçe - këngëtare, SHBA
    Këngëtare shqipëtare që tashmë po korr sukses edhe në SHBA.

    40. Igli Tare – futbollist, Itali
    Futbollisti shqiptar, i cili është mjaft i suksesshëm gjithashtu në Itali.

    41. Ambeta Toromani – balerinë, Itali
    Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë edhe Ambeta Toromani u bë shumë shpejt e njohur në Itali.

    42. Oni Pustina – model, Itali
    I shfaqur në reklama të ndryshme, Oni Pustina është modeli i famshëm shqiptar që luan rolin e postierit në emisionin “Ce posta per te”.



    43. Valbona Çoba – modele, aktore, SHBA
    Ajo u bë e njohur fillimisht në Shqipëri, më pas në Greqi si një modele e famshme, ndërsa tani është modele dhe aktore në SHBA.

    44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
    I diplomuar në Shkollën e Baletit në Tiranë, ai ka performuar live me këngëtarin e muzikës kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenë koreograf i disa pjesëve të grupit N’SYNC.

    45. Masiela Lusha
    E lindur në Shqipëri, Masiela Lusha po vazhdon karrierën e saj prej aktoreje në SHBA. Ajo është shfaqur në shumë filma dhe spote publicitare.

    46. Kristina O’Donnelly
    E lindur në Romë, Kristina O’Donnelly është e bija e një shqiptari të Maqedonisë. Ajo është shkrimtare mjaft e famshme.

    47. Mariela Cingo
    Mariela është një pianiste e re shqiptare me banim në Londër, ku ka fituar shumë çmime për interpretimet e saj.

    48. Laura Mersini Houghton
    Ajo është kozmologe dhe është shqiptare, si dhe një nga femrat e pakta në botë që merren me këtë shkencë.

    49. Ardian Harri
    Ai është një profesor shqiptar në Universitetin e Shtetit të Misisipit në departamentin e ekonomisë bujqësore.

    50. Luan Krasniqi, boksier
    Ai është tashmë një boksier më famë, i cili ka mbajtur deri vonë titullin Kampion i Evropës
    Tirana Observer 04-02-2006
    www.tiaranaobserver.com

    Qenkan ketu te gjithe po ketu nuk po e shoh emrin tim :P:P lol
    hahahahahaha

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Rexhep Qosja: Të vërtetat e vonuara
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
  3. Kënga e Gjergj Elez Alisë
    Nga Ullmar Qvick në forumin Folklori shqiptar
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
  4. A e duan shqiptarët bashkimin kombëtar?
    Nga Sabriu në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 82
    Postimi i Fundit: 05-05-2006, 11:56
  5. Zgjimi Kombëtar
    Nga dodoni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-11-2004, 08:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •