Close
Faqja 8 prej 16 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 302
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Kalitja shpirtėrore arrihet nė rrugė tjetėr: me njohje, me qetėsi, me meditim, me mosvlerėsim, me komunikim me natyrėn.
  *
  Tė gjitha nė jetėn njerėzore burojnė nga shpirti, qarkullojnė e qarkullojnė e qarkullojnė nėpėr jetė dhe prapė kthehen nė shpirt.
  *
  Nėpėr vijė shpirtėrore vijnė tė gjitha, ēdo gjė lind nė ide, e ideja burimin e ka nė shpirt.
  *
  Ideja, pastaj, formėsohet nė mendim.
  *
  Mendimi shprehet me fjalė.
  *
  Pėrmes fjalėve tė renditura formėsohet mendimi.
  *
  Fjalėt prodhojnė energji.
  *
  Energjia ėshtė fuqi e liruar.
  *
  Nė qoftė se energjinė, domethėnė fuqinė e liruar, e orienton nga shėndeti, do tė kesh shėndet tė pėrkryer.
  *
  Nė qoftė se fuqinė e liruar e orienton nga liria, begatia, krijimtaria - tė gjitha do tė bėhen pjesė e pėrvojės sate.
  *
  Nė qoftė se fuqinė e liruar e oreinton nga pėrtėritja, rinimi, atėherė, edhe rinimi i trupit tėnd do tė jetėsohet.
  *
  Jeta njėherė ėshtė njohje, pastaj ėshtė zgjedhje e lirė.
  *
  Jeta ėshtė e bukur, mėkta tė mos kėnaqesh.
  *
  Ti je timonieri kryesor, i vetmi, qė me kompetencė mund ta drejtosh jetėn tėnde andej nga dėshiron ti.
  *
  Jeta ėshtė shumė e bukur pėr tė gjithė ata qė duan dhe dinė ta jetojnė.
  *
  Dituri dhe njohje e jetės ėshtė: dėshirat tona janė lajmėtare tė mundėsive tė vėrteta.
  *
  Dėshirat tona e fuqizojnė dhe e formėsojnė vullnetin tonė.
  *
  Vullneti ynė u jep formė e pėrmbajtje tė gjitha veprave tona.
  *
  Veprat tona e formėsojnė nė tėrėsi fatin tonė jetėsor.
  *
  Prandaj edhe ėshtė thėnė: Secili njeri nė kėtė planet mund tė marrė nga jeta e vet sa tė dojė dhe ēka tė dojė.
  *
  Dėshira lind nė njeriun kur tė krijohen parakushtet pėr plotėsimin e saj.
  *
  Tė gjitha dėshirat normale njerėzore, tė mbara e tė mira, tė sinqerta e tė dobishme, mund tė plotėsohen.
  *
  Me lehtėsi tė madhe mund tė plotėsohet dėshira e profilizuar, e qartė, e kthjellėt.
  *
  Ėshtė vėrtetuar se: nė mendjen e njeriut, brenda njėzet e katėr orėve, qarkullojnė 14.000 mendime e dėshira.
  *
  Nėse dėshiron tė tė plotėsohet njė dėshirė, lirohu nga shumėsia, qartėsoje NJĖ dėshirė.
  *
  Jeta pa dėshira, thotė urtaku i lindjes, ėshtė vetėm njė mugėtirė.
  *
  Dhe ēdo dėshirė ėshtė e verbėr, nė qoftė se nuk ka dituri.
  *
  Dhe ēdo dituri ėshtė e kotė, nėse nuk ka punė.
  *
  Dhe ēdo punė ėshtė boshe, nėse nuk ka dashuri.
  (..dhe prapė fillimi)
  *
  …dhe nė fillim ishte fjala.
  *
  Njeriu e ndėrton veten me fjalė.
  *
  Nė pėrvojėn e tė mirėve janė nėnvizuar dy thėnie, dy tė vėrteta tė amshueshme, qė duhet pėrsėritur me mijėra herė:
  *
  E para: Mos mė thuaj se jam i keq, me bie ndėrmend se jam i keq, e ndiej veten keq, punoj e veproj keq dhe – bėhem i keq.
  *
  (Me kėtė akuzė lėndohet ligji i parė i mendjes. Mendja kurrė nuk e pranon fajėsinė. Mendja mund t’i harrojė tė mirat, por akuzėn s’e harron sa tė jetė gjallė.)
  *
  E dyta: Mė thuaj se jam i mirė, harroj se jam i keq, e ndiej veten mirė, punoj e veproj mirė dhe – bėhem i mirė.
  *
  (Dashuri do tė thotė hapje e dyerve dhe dritareve tė mendjės. Fjala ėshtė energji. Dashuri dhe energji nė mendjen e njeriut do tė thotė njė transformim, njė alkimi e brendshme qė jep kėtė rezultat: tė ligen e bėjnė tė mirė, tė mirėn e bėjnė edhe mė tė mirė.)
  *
  Fjala krijon energji, me fjalė arrihet motivimi dhe frymėzimi i njerėzve, sepse fjala e ndryshon edhe biokiminė e trupit tė njeriut.
  *
  Thonė: Thika plagos trupin, fjala shpirtin.
  *
  Por: Mjeku shėron plagėn, fjala shėron shpirtin.
  *
  (Tė njohura: Vraja njeriut shpirtin, trupi i vdes vetė, dhe: Shėroja njeriut shpirtin, trupi shėrohet vetė.)
  *
  Fjala “tė dua”, (thonė tre autorėt, qė u shpallėn mė tė menēurit e shekullit tė njėzetė), krijon me mijėra ndryshime pozitive nė metabolizmin e trupit tė njeriut.
  *
  Fjala e mirė ėshtė fara mė e mirė nė botė dhe gjithnjė jep frytet mė tė kėndshme tė gjinisė njerėzore.
  *
  Mbille farėn e mirė nė njerėz, sepse njeriu ēdo gjė qė bėn nė jetė, e bėn pėr veten e vet...
  *
  E lashtė: Njeriu atė qė mbjell, atė do ta korrė njė ditė...
  *
  Ndėrtoje jetėn e fėmijės tėnd me fjalė tė mira, me fjalė frymėzuese qė fuqizojnė shpirtin. Dhe kėnaqu, pastaj, me rendimentet e farės se mbjellė nė qenėsinė e njomė.
  *
  Por, mos e harro, nė fillimi tė fillimit, vetveten: ndėrtoje veten, ndryshoje veten me fuqinė e fjalės, qė ndryshon edhe biokiminė e trupit tėnd.
  *
  Nė natyrė ēdo gjė ėshtė nė harmoni tė plotė: sa ka sėmundje, aq ka barna pėr shėrim.
  *
  Tė gjitha qė gjenden nė natyrė, gjenden edhe nė trupin e njeriut.
  *
  Dije se mjeku mė i mirė nė botė dhe barnatorja mė komplete nė botė gjenden nė trupin e njeriut.
  *
  Fjala e saktė ėshtė zile alarmi, qė e zgjon nga gjumi mjekun mė tė mirė nė botė, i cili gjendet nė trupin e njeriut.
  *
  Fjala e saktė i hap dyert e barnatores mė komplete nė botė, qė gjendet brenda trupit tė njeriut.
  *
  Pleqėria 60 pėr qind ėshtė bindje: nėse e do rinimin, ndryshoje kėtė bindje me fuqinė e fjalės.

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po ta dinin njerėzit se ēfarė fuqie fshihet nė secilėn fjalė, nė ballinė tė ēdo fjalori do tė qėndronin vėrejtjet: pėr fjalėt negative - “Kujdes, helm!”, pėr fjalėt pozitive - “Thesar i pafund”.
  *
  Fjala ėshtė materiali mė i lirė me tė cilin ndėrtohet lumturia e shtrenjtė njerėzore.
  *
  Fjala krijon energji.
  *
  Pa energji nuk ka jetė.
  *
  Dhe tė lus pėr kujdes nė kėtė pikė: Fjala cakton kahun e energjisė, fuqia e fjalės e orienton pėrdorimin e energjisė: nė polin pozitiv apo negativ.
  *
  Njerėzit e menēur kanė shumė energji. Shihet nė shkallėn e vetėdijėsimit tė tyre! Prandaj, janė tė lehtė, flasin lehtė, ecin lehtė, punojnė lehtė.
  *
  Tė marrėt dhe pėrtacėt nuk kanė energji. Prandaj janė tė rėndė, ecin rėndė, flasin rėndė, punojnė rėndė dhe pėrjetojnė lėndime e pėsime.
  *
  Tė marrėt dhe pėrtacėt janė fare afėr vdekjes. Tė vdekurit peshojnė shumė rėndė, sepse nuk kanė energji.
  *
  Pėrtacia shpirtėrore shtrat tė pushimit e ka vdekjen.
  *
  Njerėzit e bukur e fotogjenikė kanė shumė energji. Energjia e tyre e krijon bukurinė. Populli ynė i cilėson shumė bukur: “u shkrep ftyra!”
  *
  Budallenjtė dhe pėrtacėt janė tė shėmtuar, nė jashtėsinė e tyre duket njė lėkurė e mėrtisur, negative.
  *
  Nė varrin e Ramzesit ėshtė gjetur njė letėr nė tė cilėn shkruante: Qysh ėshtė brenda, ashtu ėshtė jashtė, qysh ėshtė poshtė, ashtu ėshtė lart.
  *
  Pranverė nė shpirt, pranverė nė fytyrė. Natė nė zemėr, natė nė fytyrė. Mjedisin lustėr e bėn mjeshtri - Mashtrim.
  *
  Dhe, prapė: fjala krijon energji. Pėrdore, prandaj, fjalėn pozitive, qė krijon energji tė kulluar...
  *
  Fjala, qė krijon energji, shqiptohet vetėm nė kohėn e tashme.
  *
  Fjala e sotit nuk mund tė krijojė energji pėr dje, as pėr nesėr....
  *
  Dita e djeshme ėshtė ditė e djegur.
  *
  Nė qoftė se flet e mendon nė dje, me dorėn tėnde ia vė vetes pėrpara hirin e ditės sė djegur dhe e ndot frymėmarrjen tėnde.
  *
  Nesėr ėshtė NDOSHTA. Kush e di ajo “nesėr” a do tė vijė, qysh do tė vijė dhe cilat do tė jenė dėshirat tona pėr atė “nesėr”?
  *
  Prandaj, jeto nė sot, nė kėtu e nė TASH. Ky ėshtė i vetmi ēast i jetės reale, i jetės sė vėrtetė.
  *
  Fol nė sot, nė kėtu e nė tash, qė tė jesh tėrėsisht i vetvetes dhe pėr veten tėnde.
  *
  “Nesėr” – thonė tė urtit - ėshtė ditė e mrekullueshme pėr fėmijėt dhe ėndėrrimtarėt.
  *
  Thonė: Tė gjitha lulet e ardhmėnisė ndodhen nė farėn e sė tashmes. Mbill, pra, sot.
  *
  Rruga pėr nė ardhmėni kalon mespėrmes ditės sė sotit.
  *
  Sot, kėtu e TASH: shikoje veten nė sy, me dashuri, dhe thuaj: jam shėndoshė, jam (i,e) lumtur, jam (i,e) gėzuar.
  *
  Kur tė thuash: “Unė jam…” do tė tė dėgjojė ylli yt dhe do tė tė gjejė (kudo tė jesh) ylli yt prijatar nė jetė.
  *
  Mos harro se nuk je jetim, je nė dorėn e ngrohtė tė dritės hyjnore dhe liroje shpirtin nga ngarkesat e panevojshme.
  *
  Nga dora e ngrohtė e dritės hyjnore mund ta largosh vetveten vetėm me njollat e shėmtuara tė dyshimit tėnd.
  *
  Duaje veten tėnde dhe jeto nė ēastin e tashėm, duke shijuar ēdo moment sikur tė ishte i fundit nė jetė.
  *
  Dashuria e plotė ndaj vetvetes arrihet nė kohėn kur pushtohen tė gjitha rrafshet e NJOHJES.
  *
  Dituria, thotė njė urti gjermane, ėshtė diell i shpirtit.
  *
  Ndėrkaq, njė urti irlandeze thotė: dituria e bėn tė dobėtin tė fortė, tė varfėrin mbret, tė ligun tė mirė, budallanė tė arsyeshėm.

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Mos e lejo veten tė shndėrrohesh nė besimtar lypės, por shndėrrohu nė besimtar MIRĖNJOHĖS.
  *
  Zemra mirėnjohėse ėshtė gjithmonė e gjithmonė e gjithmonė brenda thesarit tė pafund tė gjithėsisė.
  *
  Librat e vjetėr thonė: Kur e pyetėn Zotin me ēka mund tė tė shpėrblejmė ne, vdekatarėt e kėsaj bote, Ty qė na dhurove gjithė kėto tė mira, kur dihet se tėrė gjithėsia tė takon Ty, Zoti tha: me njė fjalė goje, thuaj: Tė falėnderoj, o Zot!
  *
  …dhe nuk ėshtė nėnvizim i kotė qė, sa tė gjitha ritualet fetare njė pėr njė, sa tė gjitha lutjet fetare njė pėr njė, FALĖNDERIMI ėshtė nė vendin e parė, thonė kėta libra tė vjetėr.
  *
  E nė shqipen tonė tė bukur, shprehja “tė falem nderit” mban vendin e nderit nė krahasim me tė gjitha shprehjet falėnderuese tė gjuhėve tė tjera.
  *
  (Tė thellohemi pak nė kėtė shprehje tė mrekullueshme: tė falem nderit, pra: pėrulem para nderit tėnd, gjunjėzohem para nderit tėnd, unė zvogėlohem, bėhem kokėrr meli para madhėshtisė sė nderit tėnd! Madhėshtore).
  *
  (A mund ta gjeni njė gjuhė tjetėr tė botės ku sintetizohen respekti e mirėnjohja mė dendur e mė bukur se nė shprehjen e mirė tė shqipes sė bukur: tė falem nderit... tė falėnderoj edhe Ty qė e lexove.)
  *
  (Mė lejoni kėtu njė ēast ngrohtėsie intime, sepse, shpirti mė tha, thuaj: edhe nė varr do ta marr tingullin e muzikės sate hyjnore, o shqipja ime e shenjtė).
  *
  Asgjė nuk ke bėrė ti pėr trupin tėnd, e ke dhuratė.
  *
  A ke ditur ndonjėherė tė thuash: Tė falėndeoj, o Zot, pėr dritėn e syve, pėr mendjen, pėr zemrėn…, pėr tė gjitha kėto tė mira qė m’i ke dhėnė?
  *
  Pėr kėtė dhuratė tė shtrenjtė falėnderohu orė e ēast dhe liroje trupin e prit, se falėnderimi tė kthehet si lumturi e pėrkryer.
  *
  Por, thuaje falėnderimin zėshėm, sinqerisht e me bindje se tėrė botėn mund ta mashtrosh, por shpirtin tėnd dhe Zotin nuk i mashtron dot.
  *
  Mos u shndėrro nė besimtar lypės, mos u bėj lypsar i neveritshėm, sepse lypėsia e prodhon refuzimin.
  *
  Sa herė nė ditė ke shqiptuar lutjet: ”O Zot, mė jep kėtė e atė, mė ndihmo kėtu e atje…” dhe mendo mirė: a ke ditur qė njė herė, vetėm njė herė nė ditė tė shqiptosh falėnderimin?
  *
  Njerėzit gjysmė tė fjetur, ag e terr mendojnė pėr gjėrat qė u mungojnė e kurrė nuk dinė tė jenė mirėnjohės pėr ato qė i kanė.
  *
  Nė qoftė se mendon pėr ato qė i ke, gjithnjė do tė tė dalin shumė mė shumė se ato qė tė mungojnė.
  *
  Mos e humb harmoninė shpirtėrore duke menduar pėr mungesat, por ktheje barabarin e jetės duke menduar pėr begatinė-dhuratė, qė e ke nė pronėsi.
  *
  …dhe thuaje falėnderimin derisa ta dėgjojė ēdo por dhe ēdo fije e indit mė tė hollė tė trupit tėnd.
  *
  Atėherė do tė jesh nė brezin e potencialit tė kulluar, ku mbretėrojnė qetėsia dhe harmonia e plotė.
  (...edhe njė herė: fillimi)
  *
  Ligji themelor i jetės sė njeriut ėshtė ligji i BESIMIT.
  *
  Tė gjitha nė jetėn e njeriut realizohen nė nivelin e besimit: aq sa tė besosh, aq do tė ndodhin, as mė shumė, as mė pak.
  *
  Nė qoftė se beson se ekziston magjia e zezė (sehiret, siē njihen tek ne!), atėherė vėrtet do tė ndeshėsh gjendje tė pakėndshme.
  *
  Nė qoftė se nuk beson nė magjinė e zezė dhe nuk i pėrfill sugjestionet e shėmtuara tė falltarėve e sharllatanėve, atėherė, vėrtet, magjia e zezė pėr ty as nuk ekziston, as nuk ka ekzistuar kurrė.
  *
  Tė besosh nė magjinė e zezė ėshtė marrėzi, madje edhe turp.
  *
  Tė besosh nė magjinė e bardhė do tė thotė: tė besosh nė potencialin e kulluar dhe nė dritėn hyjnore qė gjendet pėrbrenda njeriut.
  *
  Nė qoftė se beson nė sukses, nė begati, nė mirėqenie, atėherė fuqia e panjohur e trupit do tė mundėsojė qė tė gjitha tė bėhen pjesė e pėrvojės sate.
  *
  Nėse dyshon se nuk mundesh, nuk di dhe nuk do t’ia dalėsh mbanė, atėherė dyshimi yt do tė shndėrrohet nė pengesė dhe ti njėmend nuk do t’ia dalėsh, mbanė.
  *
  Dyshimi ėshtė sėmundje e rėndė mentale dhe pengesė serioze qė bllokon fuqitė krijuese.
  *
  Dyshimet i duhen shkencės, pa dyshime nuk ka shkencė. Ngritja shpirtėrore arrihet me besim.
  *
  Besimi dhe bindja e fortė e ndryshojnė edhe metabolizmin e trupit tė njeriut, krijojnė alkiminė e brendshme dhe bėjnė mrekullinė.
  *
  Besimi ėshtė mendim i zgjuar dhe ēelės i qendrave tė energjisė.
  *
  Pa besim tė duhur ti je si uji i lumit, qė rrjedhė teposhtė dhe vetėm teposhtė.
  *
  Besimi i fortė i ēel qendrat e energjisė dhe ti qė dje ishe si ujė i lumit qė rridhte teposhtė, sot shndėrrohesh nė avull, qė me lehtėsi ngjitet pėrpjetė dhe vetėm pėrpjetė.
  *
  Beso se ke shėndet tė mirė, beso se je i lirė, i pasur, i lumtur dhe besimi yt do tė shndėrrohet nė farė tė njėmendtė qė mbillet nė nėndėrdije.
  *
  Pse tė dyshosh, kur katėrēipėrisht ėshtė vėrtetuar se: TĖ GJITHA ligjet e natyrės punojnė pėr tė mirėn e njeriut.
  *
  E do njė dėshmi: kur njeriu e thyen dorėn, ligjet e natyrės bėjnė qė tė rriten qelizat e ashtit dhe dora tė shėrohet. (Mijėra shembuj tė kėtillė do tė takosh nė pėrvojėn tėnde...)
  *
  Njeriu me dyshime e mendime negative gjithė ditėn punon kundėr vetvetes.
  *
  Nuk e thonė mė kot librat e vjetėr: mos ki frikė prej Zotit, frikoju vetes sate.
  *
  Beso, prandaj, nė rrugėn tjetėr, nė rrugėn e sė mirės qė hyn tėrėsisht nė brendinė e ligjeve tė natyrės: realizo tė drejtat e tua...
  *
  E tė drejtat e tua janė: tė kesh shėndet tė pėrkryer, tė kesh liri tė plotė, begati, sukses, gėzim e lumturi.
  *
  Kėto janė tė drejtat e tua, sepse kėto janė gjendje normale tė jetės njerėzore.
  *
  Tė tjerat: sėmundja, robėria, varfėria, fatkeqėsia e mjerimi, qė tė gjitha janė gjendje abnormale, qė ia shkakton njeriu vetvetes me mendime negative.

 4. #144
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Humbolti i pavdekshėm ka thėnė: Do tė vijė dita kur sėmundja do tė jetė marrėzi, sepse tė gjitha sėmundjet bazėn e kanė nė mendimet negative.
  *
  Kur tė krijosh besimin dhe bindjen e plotė nė fuqinė mahnitėse tė mendimit pozitiv, ngritja shpirtėrore shndėrrohet nė lojė.
  *
  Njeriu qė di tė qeshė, di t’i shėrojė tė gjitha hallet e dertet, por edhe tė gjitha sėmundjet...
  *
  Jeta njerėzore nė tėrėsi ėshtė njė lojė e madhe, por jeta me besim tė plotė ėshtė lojė e hareshme.
  *
  Nė lojė nuk ke nevojė ta tensionosh vetveten deri nė sėmundje, sepse loja ėshtė – lojė. Fitore e humbje janė pjesė e lojės.
  *
  Nė lirshmėrinė e plotė, suksesi dhe arritjet nė jetėn materiale realizohen me lehtėsinė e lojės.
  *
  Bujku e hedh farėn nė arė dhe ka bindje tė plotė se ajo farė do tė mbijė dhe fara mbin.
  *
  E pse tė dyshosh ti nė rezultatet e punės satė, tė mbjella nė cilindo aktivitet tė jetės?
  *
  Ai qė punon, ka tė drejtė tė presė rezultatet e punės dhe ato rezultate nuk do tė mungojnė.
  *
  Por, pėr lehtėsim tė lojės dhe tė suksesit duhet t’i largosh njollat qė pengojnė dhe dėmtojnė lojėn, e ato njolla i prodhon frika ose ama e mendimit negativ dhe dyshimi.
  *
  Mos mendo keq pėr askėnd, sepse ai mendim negativ qė lind nė kokėn tėnde, askujt s’i bėn keq. pėrveē - vetes sate.
  *
  Librat e vjetėr thonė: Gjithēka qė dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, bėjuni edhe ju atyre.
  *
  Koka qė prodhon mendimin negativ ėshtė burimi i helmit dhe ai helm do tė shpėrndahet nėpėr trupin e asaj koke.
  *
  Njerėzit negativė vetė e pinė pjesėn mė tė madhe tė helmit tė tyre.
  *
  Njerėzit negativė kanė njė lumturi tė zezė, nata e tyre shpirtėrore kurrė nuk pėrfundon me agim – por me dėshpėrim.
  *
  Njerėzit me mendime negative pėrplasen me njėri-tjetrin gjithnjė nė rrugica tė ngushta.
  *
  Japonezėt thonė: me gjeneralin e fortė nuk ka ushtarė tė dobėt, e si mund tė ketė mendime negative me vetėdije tė lartė?
  *
  Nė qoftė se arrijmė tė kuptojmė se vrasėsi mė dinak i jetės njerėzore ėshtė mendimi negativ, atėherė kemi kuptuar shumė nga ligjet e jetės.
  *
  Mendimi negativ i ngjan frikacakut: i ndjek nga pas ata qė i sheh se dridhen dhe ua mbath para atyre qė i dalin pėrballė.
  *
  Ne do tė jemi, prandaj, tė atillė ēfarė e kemi krijuar amėn e mendimeve tona.
  *
  Ne do tė jemi tė atillė ēfarė e kemi krijuar edhe amėn e BESIMIT tonė.
  *
  Fajėsoje dhe akuzoje kė tė duash, por mos harro se askush nė botė nuk mund tė tė dėmtojė mė shumė sesa ti vetveten.
  *
  Akuza ėshtė ferr. Ai qė akuzon, njė ditė do tė jetė i akuzuar, sepse akuzėn e ka mbjellė si farė tė zgjedhur pėr vete.
  *
  Falja ėshtė parajsė. Ai qė e kultivon faljen do tė lehtėsohet nga njollat e shėmtisė dhe njėmend do ta pėrjetojė shijen e vėrtetė tė lirisė.
  *
  Nė ngritjen shpirtėrore duhet ecur me besim e bindje tė plotė, sepse ėshtė rruga e vetme – njė dhe e vetmja – qė tė ndihmon tė hysh nė ylberin e lumturisė sė plotė e tė pafund.
  *
  Rrita shpirtėrore nuk shihet me sy tė rėndomtė, siē nuk shihet rrita e fėmijės apo rrita e bimės, por ajo ndodh. Dhe kėtė rritė e shohin vetėm sytė e njė vetėdijeje tė lartė.
  *
  Pasi rrita shpirtėrore ėshtė e padukshnme pėr syrin e rėndomtė, atėherė nė kėtė rrugė ecet lirshėm e sigurt vetėm me BESIM.
  *
  Besimi, prandaj, ėshtė ligji suprem i jetės njerėzore dhe do ta arrijnė lumturinė vetėm ata mė tė menēurit, qė nisen nė kėtė rrugė me besim e bindje tė plotė.
  *
  Nė kėtė ēast kur po flasim e po mendojmė pėr besimin dhe ngritjen shpirtėrore, mendimi bie nė zero, barabari i jetės shėnon qendrėn, ne jemi nė harmoni tė plotė me ylberin e dritės hyjnore.
  *
  Kjo ėshtė rruga e lumturisė sė pastėr pėr ata qė i kanė nėntė dhe pėr ata qė i kanė nėntėdhjetė e nėntė vjet. Domethėnė, pėr tė gjithė.
  *
  Tė gjithė njerėzit e kanė njė jetė, por, o Zot, sa pak dinė ta jetojnė atė jetė.
  *
  Nė ēdo dhjetė njerėz, thonė psikanalistėt e kėtij lėmi, vetėm njė di ta bėjė lumturinė shprehi.
  *
  Nėntė tė tjerėt e kanė aftėsuar veten tė merren me prodhimtarinė mė tė shėmtuar nė botė: prodhojnė helm pėr vetveten, por edhe pėr tė afėrmit.
  *
  Vetėdija dhe vetdijėsimi i plotė ia mundėsojnė njeriut qė ta ndėrrojė kahun e energjisė: nė polin pozitiv – parajsa; nė polin negativ – ferri i kėsaj bote.
  *
  Kur tė arrihet pika themelore e rritės shpirtėrore, qė quhet NJOHJE, tė tjerat e kanė emrin e thjeshtė: zgjedhje e lirė e secilit pėr vete dhe pėr jetėn e vet.
  *
  Urtaku tha: Dituria dhe fuqia njerėzore pėrbėjnė po tė njėjtėn gjė, sepse mosnjohja e shkaqeve pengon arritjen e qėllimeve.
  *
  Urtaku tjetėr thotė: Shpirtrat e mėdhenj janė si retė: mbledhin qė tė derdhin.
  *
  ...dhe urtaku i tretė: Vetėm ai zė qė del nga zemra, mund tė arrijė te zemra.
  *
  Nisja mė e sigurt nė rritėn shpirtėrore ėshtė kthimi nė fillim dhe fillim nga e para: mendo pėr veten tėnde.
  *
  Asgjė nuk ke bėrė ti pėr trupin tėnd, e, pasi asgjė nuk ke bėrė pėr ndėrtimin e trupit tėnd, ku po e merr atė tė drejtė ta dėnosh trupin tėnd pėr gabimet e mundshme?
  *
  Nė qoftė se ndonjėherė ke bėrė ndonjė gabim, a thua, nė ato kushte, nė atė orė tė ligė tė gabimit tėnd, ke pasur ndonjė zgjidhje tjetėr qė tė mos bėsh gabim?
  *
  Njerėzit bėjnė gabime pėr shkak tė mjegullnajės qė errėson vetėdijen dhe nuk i shohin edhe njė mjijė rrugė tė tjera alternative.
  *
  E po mirė, ndodhi gabimi dhe ēka tash? Ta akuzosh e ta dėnosh vetveten deri nė shkatėrrim tė plotė?
  *
  Nė jetė ēdo gjė ndėrtohet brenda qarkut tė pėrjetshėm: shkak-pasojė dhe pasojė-shkak.
  *
  Nė qoftė se gabimi tė ka shkaktuar dhembje, ai nuk ka qenė gabim, por: lajm, nxitje, vetėdijėsim.
  *
  Gabimet, qė shkaktojnė dhembje, janė shkolla mė e madhe e VUAJTJES.
  *
  Shkolla e vuajtjes ėshtė e vetmja shkollė me vlerė tė vėrtetė qė tė vetėdijėson.

 5. #145
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nė ngritjen shpirtėrore duhet ecur me besim e bindje tė plotė, sepse ėshtė rruga e vetme – njė dhe e vetmja – qė tė ndihmon tė hysh nė ylberin e lumturisė sė plotė e tė pafund.
  *
  Rrita shpirtėrore nuk shihet me sy tė rėndomtė, siē nuk shihet rrita e fėmijės apo rrita e bimės, por ajo ndodh. Dhe kėtė rritė e shohin vetėm sytė e njė vetėdijeje tė lartė.
  *
  Pasi rrita shpirtėrore ėshtė e padukshnme pėr syrin e rėndomtė, atėherė nė kėtė rrugė ecet lirshėm e sigurt vetėm me BESIM.
  *
  Besimi, prandaj, ėshtė ligji suprem i jetės njerėzore dhe do ta arrijnė lumturinė vetėm ata mė tė menēurit, qė nisen nė kėtė rrugė me besim e bindje tė plotė.
  *
  Nė kėtė ēast kur po flasim e po mendojmė pėr besimin dhe ngritjen shpirtėrore, mendimi bie nė zero, barabari i jetės shėnon qendrėn, ne jemi nė harmoni tė plotė me ylberin e dritės hyjnore.
  *
  Kjo ėshtė rruga e lumturisė sė pastėr pėr ata qė i kanė nėntė dhe pėr ata qė i kanė nėntėdhjetė e nėntė vjet. Domethėnė, pėr tė gjithė.
  *
  Tė gjithė njerėzit e kanė njė jetė, por, o Zot, sa pak dinė ta jetojnė atė jetė.
  *
  Nė ēdo dhjetė njerėz, thonė psikanalistėt e kėtij lėmi, vetėm njė di ta bėjė lumturinė shprehi.
  *
  Nėntė tė tjerėt e kanė aftėsuar veten tė merren me prodhimtarinė mė tė shėmtuar nė botė: prodhojnė helm pėr vetveten, por edhe pėr tė afėrmit.
  *
  Vetėdija dhe vetdijėsimi i plotė ia mundėsojnė njeriut qė ta ndėrrojė kahun e energjisė: nė polin pozitiv – parajsa; nė polin negativ – ferri i kėsaj bote.
  *
  Kur tė arrihet pika themelore e rritės shpirtėrore, qė quhet NJOHJE, tė tjerat e kanė emrin e thjeshtė: zgjedhje e lirė e secilit pėr vete dhe pėr jetėn e vet.
  *
  Urtaku tha: Dituria dhe fuqia njerėzore pėrbėjnė po tė njėjtėn gjė, sepse mosnjohja e shkaqeve pengon arritjen e qėllimeve.
  *
  Urtaku tjetėr thotė: Shpirtrat e mėdhenj janė si retė: mbledhin qė tė derdhin.
  *
  ...dhe urtaku i tretė: Vetėm ai zė qė del nga zemra, mund tė arrijė te zemra.
  *
  Nisja mė e sigurt nė rritėn shpirtėrore ėshtė kthimi nė fillim dhe fillim nga e para: mendo pėr veten tėnde.
  *
  Asgjė nuk ke bėrė ti pėr trupin tėnd, e, pasi asgjė nuk ke bėrė pėr ndėrtimin e trupit tėnd, ku po e merr atė tė drejtė ta dėnosh trupin tėnd pėr gabimet e mundshme?
  *
  Nė qoftė se ndonjėherė ke bėrė ndonjė gabim, a thua, nė ato kushte, nė atė orė tė ligė tė gabimit tėnd, ke pasur ndonjė zgjidhje tjetėr qė tė mos bėsh gabim?
  *
  Njerėzit bėjnė gabime pėr shkak tė mjegullnajės qė errėson vetėdijen dhe nuk i shohin edhe njė mjijė rrugė tė tjera alternative.
  *
  E po mirė, ndodhi gabimi dhe ēka tash? Ta akuzosh e ta dėnosh vetveten deri nė shkatėrrim tė plotė?
  *
  Nė jetė ēdo gjė ndėrtohet brenda qarkut tė pėrjetshėm: shkak-pasojė dhe pasojė-shkak.
  *
  Nė qoftė se gabimi tė ka shkaktuar dhembje, ai nuk ka qenė gabim, por: lajm, nxitje, vetėdijėsim.
  *
  Gabimet, qė shkaktojnė dhembje, janė shkolla mė e madhe e VUAJTJES.
  *
  Shkolla e vuajtjes ėshtė e vetmja shkollė me vlerė tė vėrtetė qė tė vetėdijėson.
  *
  Nė qoftė se akuzon vetveten pėr gabimet e bėra, pėr ēdo ditė do tė pėrjetosh ferrin e ditės sė gabimit.
  *
  Akuza ėshtė ferr. Falja ėshtė parajsė.
  *
  Nė qoftė se ia fal vetes gabimet, do tė pėrjetosh ikjen nga ferri i akuzės dhe hyrjen nė lirinė e parajsės.
  *
  Duaje veten tėnde dhe nė emėr tė dashurisė ndaj vetvetes – falja vetes tė gjitha gabimet.
  *
  Akuza tė rėndon me barrė tė rėndė, dhjetė herė mė tė rėndė se pesha e trupit tėnd.
  *
  Falja tė liron nga barra e panevojshme qė tė shtypė shpirtin.
  *
  Kurrl nuk do tė jesh mė i ri dhe mė budalla se sot. Nesėr do tė jesh mė i moshuar, por edhe mė i menēur pėr t’ia falur vetes gabimet.
  *
  Tė gjitha faljet ta dhurojnė lehtėsimin e trupit dhe lirinė e shpirtit.
  *
  Vazhdoje faljen: ua fal gabimet prindėrve, shokėve, miqve, por edhe tė tjerėve, qė tė kanė lėnduar.
  *
  Ata qė tė kanė lėnduar, kanė qenė vetėm postierė dėrgese. Fali me zemėr dhe ki mėshirė pėr ta.
  *
  Nė tė gjitha ligjet e drejtėsisė botėrore, akuza drejtohet kundėr kryerėsit tė veprės.
  *
  Nė rritėn shpirtėrore gjykohet akti, por nuk akuzohet kryerėsi i veprės.
  *
  Nėse prindėrit nuk tė kanė edukuar mirė, gjykoje aktin e jo kryerėsit e veprės, sepse prindėrit pėr fėmijėn nuk kursehen, por ose nuk kanė ditur, ose nuk kanė mundur mė mirė. Mos i akuzo.
  *
  Nėse dikush tjetėr tė ka lėnduar, ki mėshirė pėr tė gjorin, nuk e ka ditur se njeriu ēdo gjė qė bėn e bėn pėr veten e vet.
  *
  Ti fale, pėrjetoje lirinė dhe lehtėsimin, e mė lėndimin qė ta ka shkatuar – lėri le tė merren ligjet e tjera.
  *
  Por, mos u gėzo kurrė me fatkeqėsitė qė do t’i pėrjetojė armiku yt.
  *
  Ai qė akuzon, njė ditė do tė jetė i akuzuar.
  *
  Ai qė gjykon tė tjerėt, gjykon edhe vetveten.
  *
  Ti e di: Kush mbjell zemėrim, korr pendim.
  *
  Falja ėshtė shėruesi mė i mirė dhe mė i sigurt pėr tė tashmen tėnde.
  *
  Zemra qė fal, ėshtė e lirė, e lehtė, e gėzuar dhe, natyrisht, tėrėsisht e shėndoshė.
  *
  Nė traditėn kulturore shqiptare ėshtė njė thėnie qė prek indin mė tė hollė tė rritės shpirtėrore, thuhet: Pse, bre mik, idhnimin e sontit nuk e lamė pėr nesėr?
  *
  Mrekulli. E kur tė vijė dita e nesėrme dhe tė bėhet sot, prapė hidhėrimin do ta lėmė pėr nesėr.
  *
  E njė ditė – hidhėrimi do tė hidhėrohet me ne pse nuk e pranojmė dhe do tė ikė – pėrgjithmonė.
  *
  Kurrė hidhėrimi, askujt nė botė, nuk i ka dhėnė kėshillė tė mirė.
  *
  Hidhėrimi ėshtė helm pėr trupin, mendjen dhe shpirtin.
  *
  Nė lashtėsi ėshtė formuar kjo e vėrtetė: drurin e bren krimbi, njeriun hidhėrimi.
  *
  Hidhėrimi tė qėllon fort, kur tė vėren se i nėnshtrohesh.
  *
  Mė mirė tė pish ujė i gėzuar, se hash mjaltė i hidhėruar.
  *
  Po tė jetonte Zoti nė tokė, njerėzit e hidhėruar do t’ia thyenin tė gjitha dritaret.
  *
  Mėsuesi tha: Nė njė shtėpi ku ka njė zemėr tė ngushtė, a nuk fryn pėrditė njė erė e acartė?
  *
  Ai qė arrin tė tė hidhėrojė - dije - gjithmonė ėshtė mė i menēur se ti.
  *
  Zoti rri nė zemrat e atyre qė e kėrkojnė, por edhe dreqi rri te ata qė e thėrrasin.
  *
  Nė mesin tonė gjenden njerėz, qė kanė dinakėrinė e menēurisė t’i rrinė larg hidhėrimit.
  *
  Gjithmonė thuaj hidhėrimit: tė falem nderit qė erdhe, mund tė shkosh menjėherė, se unė kam vendosur qė nė qenėsinė time t’u bėj vend vetėm rrezeve tė gėzimit.
  *
  Kush dyshon nė vrasėsin dinak tė quajtur hidhėrim, le tė hajė drekė i hidhėruar dhe le t’i analizojė shqetėsimet qė sjell ushqimi - helm.
  *
  Burimi i pashtershėm i hidhėrimit gjendet gjithnjė nė mendjėn e mjegullt e tė trazuar.
  *
  Ne edhe pajtohemi lehtė, edhe hidhėrohemi lehtė, sepse kėto dy gjendje i ndėrtojmė me njė HIĒ tė madh.
  *
  Populli e thotė pak mė ndryshe: As mos u hidhėro, i hidhėruar, as mos u gėzo, i gėzuar. Nė mes ėshtė harmonia.
  *
  E vėrteta gjendet nė mes, pikėrisht aty ku ndodhet edhe harmonia e plotė shpirtėrore.
  *
  Tė diturit investojnė dhe ndėrtojnė objekte, tė menēurit investojnė dhe e ndėrtojnė vetveten.
  *
  Nė mesin e tė gjithė njerėzve nė botė, vetėm njeriu i menēur ėshtė i lirė, plotėsisht i lirė.
  *
  Kur tė ndeshen mendimet e dy njerėzve tė menēur – lind bukuria, sepse: ndeshja e dy ngjyrave tė bukura – prodhon ngjyra tė reja.
  *
  Urtaku ynė tha: Kush mėson tė tjerėt, mėson mė shumė se ata qė mėsohen.
  *
  Babai i menēurisė ėshtė vuajtja, nėna e menēurisė ėshtė dashuria.
  *
  I menēuri, atė qė e dėshiron e kėrkon nė veten e tij, budallai atė e kėrkon nga tė tjerėt.
  *
  Njerėzit e pasur kanė shumėēka qė nuk u duhet, tė menēurit kanė vetėm atė qė u duhet.
  *
  Nė Talmud thuhet: njeriu i menēur ėshtė mė i rėndėsishėm se sundimtari; kur vdes i menēuri, s’ka zėvendėsim, kur vdes sundimtari, mund tė gjenden edhe me mijėra mė tė mirė.
  *
  Sėmundja e vetme nė botė, sė cilės kurrė nuk do t’i gjendet bar pėr shėrim, ėshtė - marrėzia.
  *
  Jeta, nė shikim tė parė, duket shumė e ndėrlikuar. Jeta dhe fenomenet jetėsore duken shumė-shumė tė ndėrlikuara.
  *
  Por, tė gjitha tė ndėrlikuarat janė edhe tė thjeshta, krejtėsisht tė thjeshta.
  *
  Ėshtė nė mes njė fjalė, vetėm njė fjalė, qė tė ndėrlikuarat i bėn tė thjeshta e tė thjeshtat i bėn tė qarta, ajo fjalė shqiptohet: VETĖDIJĖSIM.
  *
  Tė humburit, nė gjysmėgjumin hipnotik, ecin nėpėr jetė si nė jermi dhe, nė ēdo hap, ndeshin nė pengesa.
  *
  Tė pėrgjumurit e hutuar janė tė humbur dhe e rėndojnė edhe rrugėn nėpėr tė cilėn ecin.
  *
  Tė humburit nė mjegullnajėn e mendimeve nuk arrijnė tė jetojnė nė sot, nė kėtu e nė tash.
  *
  Tė humburit, qė fluturojnė nė krahtė e dėshirave tė shumta, jetojnė nė tė gjitha NDOSHTAT e jetės, por asnjėherė nuk e ndiejnė shijen e vėrtetė tė tė jetuarit.
  *
  Tė humburit nė mendime e dėshira janė kufoma tė gjalla, qė marrin frymė.
  *
  Vetėm me njeriun qė jeton nė ēastin e tashėm, nė sot, nė kėtu e nė tash mund tė bisedosh pėr jetėn-lojė.
  *
  Vetėm njeriu i vetėdijėsuar pėrjeton shijen e vėrtetė, shijen e plotė tė lojės sė bukur e tė lehtė, qė quhet jetė.
  *
  Bukuria e brendshme ėshtė e vetmja bukuri e pėrhershme dhe e pėrjetshme.
  *
  Bukuria e jashtme ėshtė e barabartė me trashėsinė e lėkurės.
  *
  Njerėzit qė vlerėsojnė bukurinė e jashtme, pra mbėshtjellėsin e quajtur lėkurė, janė njerėz qė paguajnė shumė mė shtrenjtė kartonin se mallin qė gjendet nė tė.
  *
  Tė mjerėt ata qė i vlerėsojnė gjėrat qė shihen me sy, sa pak shohin kėta njerėz.
  *
  Shihni njerėzit e pasur: sa shumė prej tyre nuk kanė asgjė, pėrveē frikės se do ta humbin pasurinė.
  *
  Njerėzit qė jetojnė nė cekėtinė, edhe kriterin e bukurisė e kanė tė cekėt.
  *
  Ē’vlerė ka nxitimi i budallait nė rrugėn e humbjes?
  *
  Ma gjeni njė njeri tė menēur, qė pasi t’i thotė dy fjali, tė duket i shėmtuar?
  *
  Ma gjeni njė budalla tė bukur, qė mund ta ruajė bukurinė edhe pas dhjetė minutave tė dialogut?
  *
  Ēdo pemė ka rrėnjė, ēdo menēuri ka njė shkak.
  *
  Njeriu i menēur ngado qė tė shkojė dhe kudo qė tė jetė, bukurinė e merr mė vete.
  *
  Bukuria qė na frymėzon, na freskon e na jep jetė, gjithmonė ėshtė e padukshme.
  *
  Bukuria e vėrtetė nuk mban shumė rroba nė trup.
  *
  Bukuria ėshtė shpresė e premtuar.
  *
  Etja pėr tė bukurėn nuk shuhet kurrė: ajo ėshtė si ylberi, ti e ndjek nė kėtė kodėr, ai del nė tjetrėn.
  *
  Nuk ėshtė e bukur ajo qė duket e bukur, por ajo qė ne mendojmė se ėshtė e bukur.
  *
  Bukuria e vėrtetė ėshtė memece: nuk lavdėrohet kurrė.
  *
  Bukuria e rrallė tė vret njėsoj si helmi i gjarprit.
  *
  Bukuria e vėrtetė ėshtė mendim pozitiv.
  *
  Bukuria e dashuria rrinė nė tė njėjtėn lule.
  *
  Bukuria e pėrkryer e jetės njerėzore ndodhet nė potencialin e kulluar tė dritės hyjnore.
  *
  Bukuria lind nė shpirt, hyn nė njeriun, nė gjeth apo nė lule, qarkullon e qarkullon e qarkullon nėpėr tėrė botėn dhe, prapė, kthehet nė shpirt.
  *
  Rrezet e vėrteta tė shpirtit tė njeriut, ēdo gjė qė prekin, e shndėrrojnė nė art, nė bukuri.
  *
  Ēdo gjė qė ngrihet nė art, shpirtit tė njeriut ia kthen borxhin me rrezet e vėrteta tė bukurisė.
  *
  Bukuria e plotė ndodhet nė NJERIUN, kur njeriu ėshtė njėmend NJERI.
  *
  Njeriu ėshtė njėmend njeri i bukur vetėm atėherė kur arrin ta njohė vetveten.
  *
  Dashuria ėshtė e vetmja fuqi qė e fiton luftėn kundėr dhunės.
  *
  Dashuria ėshtė ilaēi mė i fuqishėm, i njohur deri mė sot, qė e shėron njeriun nga ferri i kėsaj bote, qė quhet frikė.
  *
  Dashuria ėshtė rruga e parė e jetės njerėzore, qė mbulohet me dritė; frika ėshtė rruga e dytė e jetės njerėzore qė mbulohet me terr.
  *
  Dashuria ėshtė si ajri i pastėr, sa herė merr frymė njeriu, e freskon trupin e vet.
  *
  Mund tė jetohet pa dashuri, aq sa mund tė jetohet pa ujė.
  *
  Ēelėsi universal pėr tė gjitha dyert e jetės njerėzore ėshtė njė dhe i vetmi dhe quhet: dashuri.
  *
  Dashuria e ēiltėr shihet edhe nė fund tė detit.
  *
  Tė gjitha dashuritė nė botė janė ura tė vogla qė shpijnė drejt urės madhėshtore e dritės hyjnore.
  *
  Fuqia e dashurisė ėshtė mė e madhe se fuqia e mbretėrve..., pa dashuri s’do tė kishte as njerėz, as mbretėr.
  *
  Ata qė pėrqafojnė dashurinė hyjnore, janė mbretėr tė vėrtetė:
  s’ka mė gjė qė mund t’i lėndojė.
  *
  Dashuria ėshtė njė gjigant qė mund ta lėndojnė thėrmijat e dyshimit.
  *
  Dashuria pa shqetėsime ėshtė sikur uji nė kėnetė, ndotet shpejt.
  *
  Shqetėsimet nuk mund tė maten, por nė shtratin e dashuirsė treten tė gjitha.
  *
  Dashuri e vėrtetė ndėrmjet partnerėve ėshtė: kur tė dy, burrė e grua, i kanė tė gjitha kushtet qė tė jetojnė ndaras dhe, prapė, jetojnė bashkė.
  *
  Ai qė tė bėn tė qash, ai tė do.
  *
  Dashuria dhe era nuk maten nė peshore.
  *
  Dashuria, thonė, ėshtė ėmbėlsirė qė e ka lėngun e ėmbėl, e agimin pranverė.
  *
  Ose tė duhemi, ose tė vdesim, rruga e mesme ėshtė shkrirė nė kėto tė dyja.
  *
  Dashuria i bėn tė ēelin edhe lulet e livadhit.
  *
  Dashuria nuk banon nė mendjen e ndotur nga shėmtitė e urrejtjes.
  *
  Dashuria merr trajtėn e secilės zemėr...
  *
  Shtėpia e dashurisė ėshtė zemra e ēiltėr.
  *
  Dashuria dhe urrejtja nuk mund tė jetojnė nė tė njėjtėn zemėr..., zemra ėshtė e vogėl, nuk i nxė tė dyja.
  *
  Dashuria brenda njė nate mund tė ndėrtojė njė botė.
  *
  Nė botė mund tė ketė tepėr urrejtje, tepėr vuajtje, tepėr mjerim, por kurrė nuk do tė ketė tepėr dashuri.
  *
  Sado qė ta duash njeriun, prapė do tė ketė vend ta duash edhe mė shumė.
  *
  Varri mė i thellė i frikės ndėrtohet nė oqeanin e qetė tė dashurisė.
  *
  Vetėm lulet mė erėmira tė vendlindjes mund t’i gjasojnė dashurisė.
  *
  Dashuria ėshtė ambasador i plotfuqishėm, qė pėrfaqėson me dinjitet zemrėn e njeriut.
  *
  Anonimi i lashtė tha: Kam pak miq; drurin, gurin, pėrroin..., por kur del hėna, mė besoni: jam aq i lumtur, sa s’kam nevojė pėr miq tė tjerė.
  *
  Mund tė kesh pak miq, mund tė kesh shumė miq, njėsoj ėshtė. Por, nė qoftė se nuk jeton nė miqėsi me veten tėnde, nuk e ke asnjė mik.
  *
  Kur ke pak miq, pėrbuzja e vogėl tė vret.
  *
  Kur ke shumė miq, detyrimet e mėdha tė lodhin.
  *
  Kur ke miqėsi mė veten tėnde, jeton nė liri tė plotė.
  *
  Skaj mė skaj tė botės kėrkova shokė e miq, nuk e paskam ditur se mikun mė tė mirė nė botė e paskam pasur nė qenien time.
  *
  Mė thanė se parajsa e kėsaj jete ėshtė: tė kalosh mirė me gruan, me fėmijėt, mė fqinjėt, me shokėt, me miqtė, me dashamirėt, me... E nuk mė thanė se ēelėsi i tė gjitha tė mirave ėshtė vetėm njė: menēuria.
  *
  Mė thanė: budallenjtė i ruhen armikut, tė menēurit i ruhen mikut. E nuk mė thanė: ruaje vetėm VETĖDIJĖSIMIN tėnd.
  *
  Njeriun syēelė nuk mund ta dėmtojė as miku, as armiku.
  Miqėsia dhe hija janė tė pėrkohshme.
  *
  Miqėsia e vėrtetė nuk pėrbėhet prej fjalėve, por prej pėrmbajtjeve.
  *
  Bukurinė e rrezeve tė agimit do ta pėrjetosh vetėm kur t’ia shtrish dorėn mikut tė dėshpėruar.
  *
  Miqėsia e vėrtetė, megjithatė, ėshtė pjesė pėrbėrėse e lumturisė njerėzore.
  *
  Miqėsia e plotė ėshtė e pavdekshme, armiqėsitė jetojnė buzė varrit.
  *
  Nė sytė e mikut tė mirė, e sheh mirėsinė tėnde, nė sytė e armikut, e sheh shėmtinė tėnde.
  *
  Mos u merr shumė me tė metat e mikut tėnd, sepse do tė bindesh se tė njėjtat tė meta ndodhen edhe nė ty.
  *
  Nėse ke njė mik tė mirė, thonė, mos e ha tė tėrin.
  *
  Do tė jetojmė mirė pėr veten tonė, nė qoftė se e gėzojmė mikun mė tė ēiltėr nė botė: fėmijėn.
  *
  Vetėm drita hyjnore ėshtė mik i pėrjetshėm dhe pa asnjė mangėsi.
  *
  Zoti ėshtė miku mė i shtrenjtė nė botė, qė na kujtohet rrallė, vetėm nė rrezik.

 6. #146
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  (... pėr fund)
  *
  Dėshira pėr humor buron nga rrudhat e vuajtjes...T’ia kthejmė bukurinė fytyrės sonė me njė tė qeshur tė ēiltėr...
  *
  Atė ditė qė nuk ke qeshur, atė ditė nuk ke jetuar fare.
  *
  Hulumtimet kanė treguar se fėmijėt qeshin 400 herė nė ditė, adoleshentėt 14 herė nė ditė, tė rriturit asnjėherė.
  *
  Njeriu qė di tė qeshė me gjithė zemėr, di t’i shėrojė tė gjitha sėmundjet.
  *
  Thuhet: Ata qė nuk dinė tė qeshin, le t’i paguajnė varrmihėsit para se tė ngryset dita.
  *
  Humori nuk tė sjell vetėm kėnaqėsi, por tė sjell edhe lirim nga ankthet.
  *
  Humori ėshtė brez i shpėtimit nė lumin e rrėmbyeshėm tė jetės.
  *
  I menēuri tha: Sa herė kam qeshur, gjithnjė kam ndėrtuar urė tė mirė mbi greminat e vuajtjeve.
  *
  Armiku mė i madh pėr njeriun ėshtė mėrzia.
  *
  Mėrzia nuk plaket kurrė.
  *
  Mėrzi e frikė nuk shiten me para, merr sa tė duash.
  *
  Ec e mos qesh kur e lexon kėtė thėnie: Perandori Leka i Madh dhe gomari i tij, pas vdekjes, u bėnė plotėsisht tė barabartė.
  *
  Pėr ēdo ditė ke pse tė qeshėsh..., nė ēdo hap takon njerėz qė duan tė duken mė tė mirė sesa janė.
  *
  Tė rinjtė tregojnė se ē’janė duke bėrė, kėtu s’ka humor; pleqtė tregojnė se ē’kanė bėrė, as kėtu s’ka humor; budallenjtė tregojnė se ē’kanė ndėrmend tė bėjnė – eh, me kėtė marrėzi qeshet edhe Zoti.
  *
  Ēdo njeri pėrpiqet ta gjejė njė shok apo mik tė mirė, por asnjėri nuk bėn pėrpjekje qė vetė tė jetė i mirė.
  *
  Cili ėshtė mė i fuqishėm se vdekja? Ai qė qeshet kur ajo i kėrcėnohet.
  *
  Ēfarė do tė thotė fat? Njė hije.
  *
  Ēfarė do tė thotė lavdi? Njė ėndėrr!
  *
  Fama, thonė latinėt, zgjat sa flaka e njė fijeje kashtė.
  *
  Ēfarė tė dėshirojė njeriu nė rini, e gjen tė plotėsuar nė pleqėri!
  *
  Gėzimi, kur ndahet, ėshtė gėzim i dyfishtė... Dy zemra tė gėzuara pushtojnė edhe malet.
  *
  Ai qė qeshet, mbi tė gjitha, ai mund ta sundojė botėn.
  *
  Tė bėhemi, prandaj, SUNDIMTARĖ TĖ BOTĖS, nė lojėn e bukur qė quhet JETĖ.
  (... fundi i rifillimit)
  Kėtu po e mbyll librin me dhimbjen e pėrshėndetjes, sepse miku im tha: kjo dashuri kurrė nuk e njeh thellėsinė e saj derisa vjen ora e ndarjes.
  Ty, miku im, qė nuk deshe tė tė pėrmendeshin as emri, as inicialet, pėr rritėn tėnde shpirtėrore, po ta them vetėm kėtė:
  Parajsa ėshtė tė qenit i pėrkryer! E ti je nė rrugė tė mirė tė arrish pėrsosmėrinė!

 7. #147
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-06-2009
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  28
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Arber Zhitia (napo)

  E bukur o e bukura,po e bukura e tepruar nuk duket e bukur

  Jeta osht kod,qe lype kohe dhe hapesir per ta zgjedhur.

  Te jetosh me gjepa bosh,sdo t’thot t’jesh bosh nga truri.

  Fjala qe thuhet mbrapa shpine,i perngjan njeriut t’maskuar.

  Vajza e andrave,nje rruge ta hap e nje rrug ta mbylle.

  Dhembja ma e madhe oshte,kur nuk din per qka ndjen dhembje

  Erresira gjykon fajtorin,nese gjykatesi nuk gjykon krimin.

 8. #148
  i/e regjistruar Maska e Jehonn
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  un jam e pajtimit ne faktin qe gabriel.. tha qe xhelozia eshte dashuri per vetveten sepse ti deshiron nje gje qe dikush e ka dhe jo ti qe d.m.th qe i deshiron vetes nje gje me te mire dhe gjerat me te mira i deshirohen njeriut qe e dashuron;vetes ne kete rast

 9. #149
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Jeta eshte nje histori e treguar nga nje idiot plot me furi e zhurme nga e cila nuk kupton dot asgje!!
  skerdigodo@hotmail.com

 10. #150
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Jeta e pashqyrtuar, eshte me mire te mos jetohet"

  Besimi i Sokratit se duhet te reflektojme per jeten qe jetojme eshte frymezuar pjeserisht nga shprehja e famshme e gdhendur ne vendin e shenjte te orakullit ne Delfi, "Njih vetveten". Sekreti i vleres ne profecite e orakullit eshte vete-njohuria, dhe jo unaza e deshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant per vleren e vete-hetimit, sa e shqyrtoi imtesisht jo vetem jeten dhe besimet e tij, por dhe ato te te tjereve. Permes pyetjeve te shumta, ai i detyroi njerezit te hetonin besimet personale. Ai i pa banoret e Athines se tij te dashur te ecnin pergjumesh permes jetes, te jetonin vetem per para, pushtet dhe fame, keshtu qe u be i famshem ne perpjekjen e tij per t'i ndihmuar. Sokrati ishte nje filozof i lashte grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofise perendimore.
  Burimi me i rendesishem i informacionit per Sokratin eshte Platoni. Dialoget e Planonit e portretizojne Sokratin si nje mesues qe mohon te kete dishepuj, si nje njeri i arsyes, i cili i bindet zerit hyjnor ne koken e tij, si nje besimtar qe ka permbushur detyrimet qytetare te vendit te tij. Sokrati i percmon kenaqesite e shqisave, edhe pse eshte i ngazellyer nga bukuria. Ai eshte i perkushtuar ndaj edukimit te qytetareve te Athines, edhe pse eshte indiferent ndaj djemve te tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofise perendimore, dhe eshte praktikuesi me ndikim me te madh.

  "Krijesat nuk duhet te shumohen pa qene nevoja"


  I njohur ndryshe si "Brisku Ockham", ideja ketu eshte se nese gjykojme mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meqe gjithcka eshte e barabarte, atehere duhet te preferojme teorine me te thjeshte. Shkencetaret flasin per kater forca ne univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e forte berthamore dhe forca e dobet berthamore. Ockham perpiqet te formuloje nje teori unifikuese, nje force e vetme qe i mbledh qe te katra.

  "Jeta e njeriut eshte e vetmuar, e varfer, e lige, e vrazhde dhe e shkurter"


  Duke iu referuar gjendjes origjinale te natyres, nje te kaluare te supozuar maternity qyteterimit, philosopher nuk pa arsye te behej nostalgjik. Nderkohe qe author tha: "Njeriu ka lindur i lire, dhe kudo eshte me pranga", philosopher besonte se ne do ta gjejme veten duke jetuar nje jete te eger, te pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerezore eshte e keqe, gjuan njeriun ne menyrat me te shemtuara dhe zinxhiret e shtetit jane te nevojshme.

  "Mendoj, pra ekzistoj"


  Dekarti e filloi filozofine e tij duke dyshuar gjithcka ne menyre qe te kuptoje se cfare mund te dije me nje siguri absolute. Edhe pse ai mund te jete gabim ne gjerat qe mendon, po mendon te pamohueshmen. Mbi pohimin se "une mendoj", Dekarti arrin ne perfundimin se "ekzistoj". Duke qene se besonte ne veten e tij, Dekarti pyet "Kush wad une?" Pergjigja e tij eshte "nje gje qe mendon, perbri gjese fizike te zgjeruar ne tre dimensione", edhe pse nuk ishte i sigurt ne kishte trup.

  "Te jesh, eshte te perceptosh"


  Si idealist, Berkli besonte se asgje nuk eshte reale, pervec mendjes dhe ideve te saj. Idete nuk ekzistojne te pavarura nga mendja. Permes nje linje te nderlikuar dhe me te meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se "te jesh eshte te perceptosh". Dicka ekziston vetem nese dikush ka nje ide per te. Pra nese nje peme bie ne pyll dhe askush s'e degjon, as edhe nje keter, nuk do te kishte peme. Sipas tij, mendja e Perendise gjithmone percepton gjithcka, pra pema gjithmone do te beje zhurme.

  "Jetojme ne boten me te mire te mundshme"


  Novela me e famshme e Volterit "Candid" satirizon me kete pikepamje. Nese hidhni syte rrotull do te habiteni se si dikush e beson kete. Por Libniz besonte se maternity krijimit, Perendia meditonte per te gjitha mundesite e universit dhe zgjodhi te krijoje kete ne te cilin jetojme, pasi besonte se eshte me i miri. Perendia mund te krijonte nje bote pa djallezi, por njerezve do t'u mohoje vullneti i lire dhe s'do te ishte bota me e mire ne dispozicion.

  "Bufi i Minerves i pass krahet vetem kur bie muzgu"


  Pikepamja poetike e Hegelit thote se filozofet nuk kane fuqi. Vetem pas perfundimin te nje epoke mund te kuptojne se cfare ka ndodhur. Por atehere do te jete e veshtire qe gjerat te ndryshojne. Vetem ne epoken e Emanuel philosopher (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti s'beri asgje per te ndryshuar iluminizmin, por e perjetoi me ndergjegje. comedian (1818-1883)ka thene se "filozofet e interpretojne boten ne menyra te ndryshme, e rendesishme eshte ta ndryshojne".

  Kush eshte i vetedijshem per rrezikun e madh qe sjell besimi kur e hedh hapin e besimit, ky eshte subjektivizem


  Ne nje skene nga filmi "Indiana Jones", Indi arriti ne perfundimin se hapi test i rruges se tij ishte hapi i besimit. Kjo eshte teoria e Kirkegardit per fazat e jetes. Faza perfundimtare, faza fetare, kerkon nje besim pasionant dhe subjektiv dhe jo prova objektive, ne fushen paradoksale dhe absurde. cfare eshte absurdja? Besimi ka shperblimet e veta, por nuk eshte i arsyeshem. Shkon pertej arsyes.

  Perendia konsiderohet si i vdekur


  Kete pohim e shprehu me zerin e nje personazhi qe e quajti "I cmenduri" dhe me vone ne gojen e nje karakteri tjeter "Zarathustra". Megjithate, kuptimi i vertete i shprehjes "Perendia ka vdekur" shpesh ngaterrohet per nje pohim ateist. "I vdekur" eshte metaforike ne kete kontekst, do te thote se besimi ne Perendine e krishterimit eshte i lodhur, i ka kaluar koha dhe ne renie. Perendia ka humbur si qendra e jetes dhe burimeve te vlerave. philosopher mendonte se ishte maternity te tjereve kur e tha kete.

  "Ka vetem nje difficulty serioz filozofik, dhe kjo eshte vetevrasja"


  Zgjidhja e Kamyse ndaj problemit filozofik ishte te njohesh dhe te perqafosh absurditetin e jetes. Megjithate, vetevrasja mbetet nje mundesi nese absurditeti eshte shume. Per Kamyne, heroi derisory eshte Sisifus, nje mortal nga mitologjia greke i cili eshte i denuar nga Perendia te rrokullise nje shkemb ne nje koder per ta rrezuar sapo te mberrije ne maje.

  "Askush nuk mund te shkele dy here ne te njejtin lume"

  Herakli nuk eshte i vetem ne ate qe mendon. Mesazhi i tij eshte se realiteti ndryshon vazhdimisht dhe eshte nje proces i vazhdueshem dhe jo nje produkt i qendrueshem. Realiteti eshte i shpejte dhe jo i qendrueshem. Ne kohet moderne, edhe Henri philosopher (1859-1941) e pershkroi kohen si nje proces qe perjetohet. Nje ore ne radhe eshte e ndryshme nga nje ore ne loje.
  skerdigodo@hotmail.com

 11. #151
  ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
  Anėtarėsuar
  16-05-2006
  Vendndodhja
  mEs iLuzionesh te hUmbura
  Postime
  2,763
  Faleminderit
  10
  26 falenderime nė 16 postime
  Gjeja me e veshtir ne 1 miqsi , nuk esht ti tregojm mikut gabimet tona,
  esht ta bejm te shohi gabimet e tija .
  *
  Nuk ka miq, ka veē momente miqsie.
  *
  Roli i 1 miku esht te gjendet ne anen tuaj kur ju jeni ne gabim,
  sepse e gjith bota do jet ne anen tuaj kur ju te keni te drejt.
  La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
  sur tout quand elle a
  le Diable au corps...
  ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

 12. #152
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-10-2009
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Muzika eshte levizja e tingullit qe arrin shpirtin per te edukuar virtytin e tij.

 13. #153
  ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
  Anėtarėsuar
  16-05-2006
  Vendndodhja
  mEs iLuzionesh te hUmbura
  Postime
  2,763
  Faleminderit
  10
  26 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK-FLOYD Lexo Postimin
  Muzika eshte levizja e tingullit qe arrin shpirtin per te edukuar virtytin e tij.
  shum e bukur
  La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
  sur tout quand elle a
  le Diable au corps...
  ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

 14. #154
  i/e regjistruar Maska e unikali
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Postime
  227
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Cdokush ka nje plan , deri kur qellohet ne fytyre - Mike Tyson

 15. #155
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  when people see some things as beautiful,
  other things become ugly.
  when people see some things as good,
  other things become bad.

  -Lao Tzu

 16. #156
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Talk to every woman as if you loved her,
  and to every man as if he bored you

  Oscar Wilde

 17. #157
  Eni Cool
  Anėtarėsuar
  26-08-2009
  Vendndodhja
  Puke
  Mosha
  26
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)
  shume e vertete ka shume nga ata qe hiqen per te zgjuar...ciu

 18. #158
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  I don't fail. I succeed at finding what doesn't work.

  God bless America. But God, please help Canada. lol

 19. #159
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  -Me i zoti i njerezve eshte ai qe eshte i zoti ta permbaje vetveten..
  (SAMI FRASHERI)

  - Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri,sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.
  (.ZORBA)

  - Eshte gabim i madh qe te enderrosh per vete me shume se sa duhet,dhe ta vleresosh veten me poshte sesa duhet..
  (GETE)

  -Te njohesh te tjeret eshte mencuri.Te njohesh veten eshte urtesia me e madhe.Ti imponohesh vullnetit te te tjereve eshte force.Ti imponohesh vetes eshte forca me e madhe..
  (.LAO CE)

  -Nevoja me e thelle e njeriut eshte te shkoje pertej te qenurit vec.Te largohet nga burgu i vetmise.Mungesa e aftesise per tia dale mbane ketij qellimi sjell cmendurine....
  (BUSCAGLIA)

  Vuan gjithnje me shume,kur ke dicka dhe e humb,sesa kur nuk ke asgje per te humbur..
  (KHALED HOSSEINI)

  -Une te jap dashuri sepse te dua,jo sepse pres qe ti te ma kthesh dashurine...Nese te jap dicka duke pritur te ma kthesh me dicka,me siguri do mbetem i deshperuar...
  (LEO BUSCAGLIA)

  -Dy veta mund te bien dakord per shume gjera.Por shpirterat etyre jane si lulet,secila ka rrenjet e veta ne nje vend te percaktuar e askush nuk mund ti afrohet teper tjetrit pa braktisur rrenjen e vet,,gje qe,,sidoqofte eshte e pamundur..h
  (HESSE)


  -Mosperkryerja e kozmosit eshte perkryerja e tij,,,sikur qe eshte shtremberimi i harkut drejtesia e tij,ne te kundert nuk do te mund ta hidhte shtizen....
  (GAZALI)

  -Eshte ngjashmeria ajo qe na ofron,,por eshte e reja ajo qe na mban bashke...
  (BUSCAGLIA)

  - Eshte me mire te lendohesh nga e verteta,se te ngushellohesh me genjeshtra..
  (KHALED HOSSEINI)

  -Kur dashuria do te flase,arsyeja duhet te heshte..

  - C'eshte nje mik?...Nje shpirt qe jeton ne dy trupa...
  (PLATONE.)

  - Kur i shton dijet,shton dhimbjet..
  (.G.BRANO)

 20. #160
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Seneka dhe Nerone.

  Ju keni shum per te bere,i thote,por nuk mund te percaktoni kurre trashgimtarin tuaj.

Faqja 8 prej 16 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. ...Mendime Filozofike...
  Nga xixe xixellonja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 20-12-2011, 15:03
 2. Thėnie pėr gjuhėn
  Nga biligoa nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 03:23
 3. Thenie dhe mendime te arta!
  Nga ester_85 nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-11-2009, 07:22
 4. ndihme per nje ese filozofike plz...
  Nga mina711 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 06:50
 5. Mendime Filozofike
  Nga Estella nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 21-05-2003, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •