Close
Faqja 51 prej 103 FillimFillim ... 41495051525361101 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,001 deri 1,020 prej 2056
  1. #1001
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    anë e mbanë këndon Kosova
    Ibrahim mo nuk bon nona

  2. #1002
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,488
    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    anë e mbanë këndon Kosova
    Ibrahim mo nuk bon nona
    Mos u merzit Busave!Ne i respektojm personalitetet vetem nga frika.
    Dhe ata qe nuk kan frike,nuk e respektojn se nuk jane ne lartesin e tije.

  3. #1003
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Edhe mbreterit shahen mbas shpine. Biles ne ato raste kur mund te fshihemi pas avatareve dhe nikave, keto sharje na vien edhe me lehte. Nuk na vie veshtire, e behemi edhe trima, edhe atdhetare edhe te menqem.
    Nuk e di, perse Thaqi,Jakupi, Ramushi, e shume te tjere qe rrahin gjoks, nuk dalin haptazi ta shajne Rugoven? Nuk e di, perse keta atdhetar, prej " me te medhejve qe paten ndonjehere shqiptaret" shkojn e perkulen para varrit te Rugoves?

    Nuk e di, perse te padishmit kan zene kaq shume hapsire ne hapsiren tone shqiptare?

  4. #1004
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Disa krijesa lënë të kqija edhe pasi shkojn nga kjo bëtë!

    busavata, a për Ibrahim Krajkoven është ky varg a?

    Kili
    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    BAC, U KRYMB!
    PO TENTOJN TA NGULFATIN VETVENDOSJE! QË NË FILLIM KOMUNISTAT TITISTO-ENVERISTO-RUGOVIST!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  5. #1005
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Ja cfar thojn Bashkepuntoret e Rugoves.

    Shkëlzen Maliqi: Ibrahim Rugova - Pllaka monotone e gramafonit!

    Kryetari “historik” i Kosovës Ibrahim Rugova do të mbahet në mend si politikan, që ka folur relativisht pak, shumë pak në karrierën e tij politike. Po t´i radhisim, (pa i ripërsëritur) të thënat e tij në intervista, kumtesa, deklarata…apo edhe në konferencat e të premteve me gazetarë, ato do të mund të përmblidheshin jo në më shumë se tri faqe gazete. Ibrahim Rugova edhe në takimet me përfaqësues dhe zyrtarë të huaj, ishte fjalë pakë, i paqartë e si i tillë reprodukues i fjalëve të njejta. Këtë sens politikë të z.Rugova, më së miri e sipërfaqëson i biri i ish’udbashit Mehmet Maliqi, Shkëlzen Maliqi, një mik i hershëm i tij, gjatë një turneje politike nëpër disa shtete perëndimore.

    Sh.Maliqi për herë të parë (gjatë këtij itinerari politik) ka zbuluar disa aftësi të panjohura të Ibrahim Rugovës. Gjatë takimeve thotë Maliqi: ”Ajo që më ka befasuar më së shumti në profilin e politikanit që përfaqësonte Rugova, të cilin e njihja mirë, ishte një aftësi e tij deri atëherë e panjohur për mua e përsëritjes deri në përpikëri të „tregimit“ të njëjtë politik. Në çdo takim që mbajtëm, e ne i kishim rreth 60 (takime) ato ditë, ai i fliste gjërat e njëjta, me të dhëna, konstatime e kërkesa të njëjta, madje krijohej bindja se edhe akcentet gjenerale dhe intonimet brenda fjalive i kishte të njëjta. Dhe e gjithë kjo përsëritje, që mua më duket pak e bezdisshme, kishte diçka prej përsëritjes automatike të gramafonit në të cilin sillet vazhdimisht e njëjta pllakë, ku mekanizmi kujdeset që pllaka, sapo të përfundojë një takim, të rikurdisej nga filllimi për takimin tjetër. Ndodhte shpesh që Rugova as që i dëgjonte me vëmendje pyetjet, por ia niste aty ku ishte i kurdisur...”, konstaton Maliqi. (Për më tepër lexo te revista „Zëri shqiptar“ nr. 5-6 Viti 53, 22 qershor 1997, faqe 5).

    Dhe, gjatë krejt karierës politike, pak gjëra kanë ndryshuar në atë pllakën monotone të Ibrahim Rugovës. Në të vërtet, kohë pas kohe në diskursin e tij janë bërë ca ndryshime dhe stërhollime të vogla, ku në disa raste janë futur edhe nocione të reja. Dhe kjo mbetje në formulimet në dukje të ngurtësuara, e kombinuar me strategjinë e pritjes dhe të mosveprimit, ka qenë gjithnjë një moment iritues jo vetëm për kundërshtarët dhe rivalët e tij politik, por shpeshherë edhe për vetë bashkëpunëtorët e tij të ngushtë. Ata, nuk e kishin të qartë se cila ishte porosia e kësaj përsëritjeje, e këtij emitimi të vazhdueshëm monoton, sikurse ajo pllaka e gramafonit. S´ka dyshim se ky “ritual magjik” i Rugovës pasqyronte plotësisht pafuqinë dhe kotësinë e strategjisë politike që proklamonte në opinion.

    ...................................

    Bujar Bukoshi: Shkaku kryesor për dështimin e realizimit praktik të pavarësisë ishte dhe është Ibrahim Rugova!

    Qeveria e Kosovës në exil edhe pse ishte formuar nga „presidenti historik“ i Republikës së Kosovës Ibrahim Rugova, ky i fundit shpeshherë nuk hezitonte të thoshte se kjo qeveri “është një qeveri sa për sy e faqe”. Gjatë viteve 1995-1997 marrëdhëniet ndërmjet „presidentit“ Rugova në Prishtinë dhe „kryeministrit“ Bukoshi në Ulm të Gjermanisë (aty e kishte selinë Bukoshi) u acaruan në përmasa shqetësuese, për shkak të mosrespektimit dhe injorimit të Qeverisë nga ana e Rugovës dhe degëve të LDK-së në Gjermani etj. Në të vërtet epiqendra e konfliktit Rugova-Bukoshi ishte çëshjta e parave (financave). Bujar Bukoshi duke qenë i injoruar nga Prishtina, një kohë ia bllokoi të gjitha mjetet financiare „presidentit“ Rugova dhe tarafit të tij politikë, i cili abuzonte tmerrshëm me paratë e mërgimtarëve, që i grumbullonin tagrambledhësit e Bukoshit në perëndim.
    Në këtë periudhë konflikti në realcionin: „president“ - „kryeministër“, Bujar Bukoshi i zemruar, shfaq edhe publikisht qëndrimet e tij kundër Ibrahim Rugovës, për monopolin e krijuar politik…, dhe dëmet që po ia shkaktonte jetësimit praktik të pavarësisë së Kosovës etj. Bosi i 3% Bukoshi, në një komunikim të hapur me lexuesit e revistës javore „Zëri shqiptar“, i lëshon një sërë akuzash në adresë të kryebosit të vet Ibrahim Rugova. Me këtë rast po i shkëpusim disa pyetje-përgjigje.

    - Në pyetjen e lexuesit I.S nga Gjilani:

    ”Sa e ndien veten fajtor kryeministri Bukoshi dhe qeveria të cilin ai e drejton për gjendjen e krijuar në Kosovë?”

    - Bujar Bukoshi përgjigjet (citoi):

    “Ndihem fajtor se shumë më herët do të duhej të kisha deklaruar se shkaku kryesor për dështimin e realizimit praktik të pavarësisë ishte dhe është Ibrahim Rugova. Ndihem fajtor se shumë më herët do të duhej të isha shumë më kritik ndaj monopolizimit total të jetës sonë politike dhe kombëtare nga ana e një personi; të isha kritik edhe për efektet negative, ndoshta katastrofale të një dukurie të tillë. Por, duke qenë koshient për mungesën e traditës demokratike, kam hezituar ta bëjë këtë, me qëllim që kjo të mos interpretohet si krijim i një tereni për përçarje. Tashmë shihet çartë se përçarjet ekzistojnë vetëm midis atyre që në Kosovë të vazhdojë sundimi serb dhe atyre që luftojnë për Kosovën e lirë.”- përfundon citati.

    - Në pyetjen e I.M me qëndrim në Zvicër:

    ”Duke e ditur rëndësinë e institucioneve shtetërore dhe duke qenë i bindur për angazhimin tuaj, ju pyes se kush janë ata që pengojnë forcimin e këtyre institucioneve?”

    - Bukoshi pa hezitim përgjigjet:

    “IBRAHIM RUGOVA, me disa servilë rreth tij. Nuk është gabim shtypi: Ibrahim Rugova me disa servilë rreth tij. Ai ka refuzuar dhe refuzon të institucionalizojë Kosovën dhe në këtë mënyrë është njëri nga shkaktarët kryesorë të kësaj gjendjeje në të cilën jemi. Ai në mënyrë të çuditshme shkatërroi komunikimin me Qeverinë dhe jo vetëm me të: ai nuk komunikon as në Prishtinë si duhet me të tjerët. Në interpretimin tim janë disa faktorë dhe veti të Rugovës që sollën një gjendje të këtillë:

    - deliri i tij i madhështisë që ndeshet me inkompetencën e tij, me deficitin intelektual dhe moral, me frikën e tij;

    - mungesa e koordinimit të politikës dhe moskokëçarja ndaj zhvillimeve;

    - dyshimi mbi njerëzit që sinqerisht kanë menduar dhe mendojnë të angazhohen për çështjen tonë, por edhe dyshimi edhe mbi vet çështjen;

    - aventurat politike për të hyrë në marrëveshje diletante si ajo e arsimit;

    - papërgjegjësia për të mbrojtur qytetarët e Kosovës të cilët, ndryshe nga ai angazhohen dhe flijohen për pavarësi të saj. Kështu mund të vazhdohet gjatë dhe shumë prej këtyre aspekteve janë të njohura fare mirë.”

    -përfundon citati.

    - Ndërkaq në një pyetje të V.A - në Zvicër:

    “A mendoni se me qëndrimet tuaja karshi presidentit Rugova e keni dëmtuar çështjen kombëtare?”

    - Bujar Bukoshi do të përgjigjet:

    “Jo, aspak nuk mendoj ashtu, bile mendoj të kundërtën. Mos bëni gabim të identifikoni presidentin Rugova me çështjen kombëtare, sepse këto janë dy gjëra të ndryshme. E kundërta është e vërtetë: qëndrimi injorues i z.Rugova ndaj Qeverisë së Republikës së Kosovës e ka dëmtuar çështjen.” - përfundon citati.

    .................................

    Milazim KrasniqI: Ibrahim Rugova në vazhdimësi ka refuzuar të pranojë UÇK-në
    Milazim Krasniqi, shkrimtar dhe publicist i shquar, dhe njëri nga themeluesit e LDK-së, dhe bashkëpunëtor i afërt i z. Rugova, i pakënaqur me politikën diletante të Ibrahim Rugovës, në qershor 2000 largohet nga LDK-ja. Shkaqet e tërheqjes nga LDK-ja z. Krasniqi i bën të njohura në një konferencë me gazetarë më 16 qershor 2000. Ai para gazetarëve vuri në pah se “njëra nga çështjet, e cila ka filluar dhe po përfundon kontestin ndërmjet nesh, është çështja e vlerësimit të UÇK-së, kontributet e saj për çlirimin e Kosovës, për dimensionin dhe rolin historik që ka pasur UÇK-ja për çlirimin e vendit dhe për historinë më të re të Kosovës” - ka thënë Milazim Krasniqi.

    “Siç e dini, Ibrahim Rugova në vazhdimësi ka refuzuar të pranojë edhe ekzistencën e kësaj Ushtrie, madje edhe pasi që është transformuar dhe demilitarizuar ajo, ai nuk ka pranuar t'ia shqiptojë as emrin e plotë, por ka vazhduar në mënyrë fanatike t‘i quajë grupe të armatosura ose grupe të frustruara”. - thekson bindshëm Milazim Krasniqi. Sipas tij, ky qëndrim fanatik i Ibrahim Rugovës, është edhe njëri nga shkaqet kryesore të tensionimeve të tashme në skenën politike të Kosovës. “Nëse një parti, e cila për dhjetë vjet ka qenë partia më e madhe, e cila ka pasur edhe mandatin që të udhëheqë popullin, nuk pranon se në Kosovë kanë rënë mijëra dëshmorë në mbrojtje të atdheut, atëherë shtrohet dimensioni moral se a ia vlen të angazhohesh dhe të punosh në një parti të tillë siç është LDK-ja”, thotë z. Krasniqi.

    Fajtor për mungesën e unifikimit ka qenë gjithnjë Ibrahim Rugova

    Sipas Milazimit, mospajtimet e tij me Rugovën, kishin filluar, atëherë kur ai ishte përpjekur të ndikoi në ndryshimin e qëndrimit të mbrapshtë të Ibrahim Rugovës për UÇK-në. “Gjatë kohës së luftës, unë kam marrë njëherë një gjysmë miratimi për të kontaktuar me Shtabin e Përgjithshëm të UÇK-së. Kam qenë i vetmi zyrtar i LDK-së që kam shkuar në Shtabin e Përgjithshëm dhe jam përpjekur për të vënë një kontakt, që të bëjmë një proces unifikimi dhe e them me përgjegjësi se fajtor për mungesën e unifikimit ka qenë gjithnjë Ibrahim Rugova. Këtë e them jo se e kam dëgjuar, por e them se kam qenë palë në mes”, thotë para gazetarëve z. Krasniqi. Milazim Krasniqi theksoi po ashtu se ka qenë i vetmi zyrtar i LDK-së që ka reaguar ndaj takimit të Rugovës me Millosheviqin pa prani ndërkombëtare më 15 maj të vitit 1998.

    Ibrahim Rugova njeriu që minoi formimin e qeverisë së përbashkët

    Në konferencën me gazetarë Krasniqi shpërfaq edhe veprimet e dëmshme të Rugovës gjatë vitit 1998, kur improvizonte lloj-lloj grupe negociatorësh për dialog me Serbinë duke shpërfillur kështu rolin e Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Me kët rast z. Krasniqi iu drejtohet gazetarëve, si vijon: “E dini se çfarë përpjekjesh janë bërë nga faktorët ndërkombëtarë veçanërisht nga diplomacia amerikane, për të formuar një grup negociatorësh të shqiptarëve. E dini se çfarë improvizimesh banale bënte Ibrahim Rugova me lloj-lloj grupesh në kohën kur faktori që determinonte jetën dhe realitetin në Kosovë ishte UÇK-ja. Fatmirësisht u arrit me presione politike të faktorëve ndërkombëtarë të aleatëve, tani që të formohet një delegacion shqiptar dhe aty u arrit edhe një marrëveshje për formimin e një qeverie të përbashkët (në krye me Mehmet Hajrizin - Sh.B), e cila do të ishte shpëtimi i vetëm i Kosovës në kohën e luftës dhe pas saj, mirëpo përsëri ishte Ibrahim Rugova njeriu që minoi formimin e asaj qeverie”.

    LDK-ja, parti private e Rugovës, e cila punon me programin e vitit 1990!

    Milazim Krasniqi, më pastaj pasqyroj me argumente edhe gabimet e Ibrahim Rugovës në planin partiak: “Në planin e brendshëm partiak z. Rugova ka bërë privatizimin e plotë të Partisë deri në masën sa sinqerisht po ju them, ajo mund të quhet parti private e Rugovës”. Sipas Krasniqit, Ibrahim Rugova nuk është duke lejuar që të bëhen ndryshime në program dhe statut të partisë, duke rikujtuar se “statuti i vjetër i Partisë, neni 24, kryetarit të Partisë i jep të drejtën të propozojë 55 kandidatë për Këshill të Përgjithshëm, ndërsa Kuvendit, i cili është organi më i lartë i Partisë, i jep të drejtën që t’i propozojë vetëm 20 kandidatë. Kjo, vlerësoi Krasniqi, e vë kryetarin e LDK-së mbi Partinë”.

    Ai po ashtu tërhoqi vërejtjen para gazetarëve duke e bërë të ditur “se LDK-ja ende punon me programin e vitit 1990”, nga i cili program citoi një fjali, “LDK-ja angazhohet për Jugosllavi federative, ose konfederative dhe për reformën e këtij sistemi politik në këtë drejtim”, dhe më pastaj theksoi “se ky është programi zyrtar i LDK-së”. Po ashtu në këtë rast ai shprehu edhe pakënaqësinë e tij me politikën e kuadrove në parti, anëtar i së cilës ishte edhe vetë. “Ekziston vetëm një klan rreth zotëri Rugovës, i cili harton lista, dërgon njerëz nëpër departamente, krijon borde dhe asnjë zgjidhje nuk bëhet në organet drejtuese të Partisë, të cilat kanë mandat statutor për të marrë vendime”.

    Smirëziu Ibrahim Rugova!

    Në vazhdim z. Krasniqi pa hamendje vuri në pah edhe faktin se në ditën e çlirimit të Prishtinës, Ibrahim Rugova u ka dhënë urdhër aktivistëve të LDK-së, që të mos dalin në qytet as për ta përshëndetur marshimin e TMK-së dhe as për të marrë pjesë në gëzimin për ditën e çlirimit të vendit, vetëm për shkak të faktit se këto manifestime ishin organizuar nga faktorë të tjerë, sipas tij. Ndërsa përpjekjen e dështuar të LDK-së, për të organizuar një kremte të 12 qershorit në Prishtinë, e quajti disfatë totale. Milazim Krasniqi, gjithashtu fajëson z. Rugova edhe për një deklaratë të papërgjegjshme të tij, ku thotë se “ka informata të sigurta se të burgosurit shqiptarë do ta kremtojnë ditën e çlirimit në burgjet e Serbisë. Për një njeri normal kjo është një deklaratë e pakuptueshme dhe e pamoralshme, sepse sipas kësaj deklarate të z. Rugova del se burgjet serbe janë aq humane sa lejojnë edhe kremtimin e ditës kur ata kanë kapitulluar”- përfundon Milazim Krasniqi, njëri nga ish-themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

    ...................................

    Fadil Hysaj: Rugova nuk njeh këshillë që i vjen në gjuhën shqipe!
    - “Sekreti i parë për të ditur me folë në shoqëri, qëndron në të diturit për të dëgjuar” - thotë H.G. Watson.

    Duke u bazuar në këtë thënie, për temën që po shtjelloj, shtrohet pyetja: A ka ditur, dhe a ka dashur Ibrahim Rugova t´i dëgjoi deri në fund, kur i flisnin njerëzit e oborrit të tij?!

    Bashkëpunëtorët e tij të brendshëm thonë JO, katërcipërisht JO! Për të argumentuar këtë JO, po marrë një shembull konkret. Regjisori i njohur Fadil Hysaj, njëri nga bashkëpunëtorët shumëvjeçarë i „presidentit historik“ Ibrahim Rugova, në një intervistë dhënë revistës “Kombi“, flet shumanshëm për politikbërjen e Rugovës, gjatë viteve kur ishte pjesë e oborrit të tij politikë.

    Në pyetjen e gazetarit:

    - “Kuluareve politike flitet se Rugova në fakt nuk ka këshilltarë të mirë dhe se as që di çfarë ndodh rreth tij. A mendoni se është e vërtetë kjo?”


    Fadil Hysaj përgjigjet (citoi):

    “Rugova nuk njeh këshillë që i vjen në gjuhën shqipe. Ai nuk njeh këshillë që i flitet në shqip. Është kjo një sindromë e çuditshme. Ai të njëjtën këshillë mbase mund të dëgjojë nga dikush i cili nuk i flet shqip, por shqip jo. Ai nuk ka sens, nuk ka nerv dhe nuk mund të të dëgjojë që t´ia thuash mendimin deri në fund nëse i flet shqip. Unë e kam këtë përvojë të komunikimit me të. Ai bëhet nervoz kur të dëgjon sepse i flet shqip. Në të njëjtën kohë e kam dëgjuar se kur t´i vijë një administrator i huaj dhe ky ka pasur durim që ta dëgjojë me orë të tëra, edhe pse nuk ka thënë asgjë, ka folur bosh. Ndërsa nga ana tjetër edhe sikur Robert Doll t´i fliste shqip, Rugova kurrë nuk do ta dëgjonte. Unë pandeh se këtu ekziston një kompleks historik. Ai nuk e beson se ekziston shqiptar në rruzull që do të dinte këtij t´i jepte këshilla. Sepse ai mendon se është i vetmi shqiptar që di. Por, për të qenë fatkeqësia më e madhe, ka edhe mjaft shqiptarë që mendojnë se ky është shqiptari që di ndërsa shqiptarët tjerë nuk dinë asgjë. Kjo do të thotë se ne jemi viktimë e një koncepti injorant në politikë, të një mazohizmi në këtë plan, sepse ne mendojmë se jemi të mjerë dhe dikush tjetër duhet të na lëkundë e të na rrisë si jetimë. Pra, është ky kompleksi i jetimit”. - përfundon citati. (Burimi: Lexoni më gjerësisht revistën “Kombi”, Viti IV Nr. 29, datë 05. 08. 2000, faqe 30).

    Mos t´ju vjen çudi, ky ishte Ibrahim Rugova i vërtet, sepse këtë gjë e faktojnë bindshëm pikërisht bashkëpunëtorët e tij më të afërt !!!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  6. #1006
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Mos t´ju vjen çudi, ky ishte Ibrahim Rugova i vërtet, sepse këtë gjë e faktojnë bindshëm pikërisht bashkëpunëtorët e tij më të afërt !!!
    Nëse ti dhe Enveristi sipër keni kaq shumë fakte, na u përgjigj pak pytjeve të mia më sipër. Jo për gjë por ngelët duke ngritur temën e njëriut Frëng, dhe duke ulur këtë të njëriut që u hoq qafe.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #1007
    i/e regjistruar Maska e Etniku
    Anëtarësuar
    25-12-2008
    Postime
    252
    Ibrahim Rugova nuk është më vetëm kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, nuk ka më përgjegjësinë dhe obligimet vetëm për ato që zihen në vilën trekatëshe të Velanisë. Ai është president i Kosovës. Si i tillë, ai nuk duhet ta ndjejë më veten vetëm si Ibrahim Rugovë, ai nuk duhet të mendojë më si Ibrahim Rugovë, ashtu sikurse edhe duhet të ketë shumë kujdes, madje shumë, që të mos e takojë më kush në shkallën më të lartë të dehjes dy orë pas mesditës…
    Kryetari i LDK-së tashmë është president i Kosovës. Presidentllëku, ndonëse post më shumë dekorativ, megjithatë është institucioni më i lartë në Kosovë, pa të cilin s’bën dhe i cili si me pahir i ra hise njërit prej konsumatorëve rekord të alkoolit. Institucioni i presidentit duhet të ketë respektin e të gjithë qytetarëve të Kosovës, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet t’i respektojë që të gjithë qytetarët e Kosovës dhe që të gjitha vlerat e përpjekjeve të qytetarëve të saj për liri, dinjitet e mirëqenie. Këto vlera atakohen ndjeshëm kur një personalitet që qëndron në majë të fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon t’i respektojë ato, së paku, duke mos i këputur apo censuruar në mënyrën më cinike nga mesazhet apo urimet formale të radhës.
    Pasditen e 23 marsit, për nder të trevjetorit të fillimit të fushatës së NATO-s kundër caqeve serbe, karikatura e një kinsepejgam’eri që ka zënë shkamin e presidentit, ka lëshuar një mesazh, i cili në njërën anë (atë që shihej) ishte shumë bukur i thurrur dhe vlerësonte lartë ndihmën që kishin dhënë për lirinë e Kosovës NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-të (siç i kishte renditur presidenti). Në po të njëjtin mesazh, por në anën që s’shihej, të parin për nga rëndësia e tij të lëshuar që nga ulja në shkamin e presidentit të Kosovës, po ashtu të parit të njohur ndërkombëtarisht, Ibrahim Rugova i ka bërë një injorim skandaloz kryevlerës shqiptare të shekullit XX, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sikurse në të gjitha deklaratat e tij të deritashme, ashtu edhe kësaj radhe, ai nuk ka denjuar që as tani si president të respektojë sakrificën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, falë luftës dhe strategjisë politike të SHP të së cilës, të nëntëmbëdhjetë vendet anëtare të NATO-s dhe demokracisë perëndimore u vunë krah popullit të Kosovës në fazën e fundit të luftës për çlirimin e saj. Ai s’e ka përmendur rolin qendror të UÇK-së për lirinë e Kosovës dhe ka injoruar gjakun e mijëra dëshmorëve të lirisë bashkë më gjymtyrët a gjysëmtrupat e varrosur të po ashtu mijëra invalidëve të luftës të UÇK-së. Edhe pse në fakt nuk janë të shumtë (vetëm disa mijëra), këta megjithatë përbëjnë elitën e meritorëve që janë të denjë për respektin e secilit qytetar të Kosovës, e lëre më të presidentit të saj.
    Ky mbase është fillimi i mbrapshtë i punës së një presidenti dhe të treguarit e kokës së tendencës së dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik të vendit - presidenca, në të cilën ai tashmë ka zënë vend. Uçëkëfobia e Ibrahim Rugovës, njëjtë sikurse deri dje në pozitën e vetëm të kryetarit të LDK-së, është treguar e pashërueshme edhe tani kur ai flet e përshëndet edhe nga posti i presidentit të Kosovës. Nuk është e qëlluar nëse ndokush këtë do të përpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetëm si përzierje konceptesh në kokën e Ibrahim Rugovës në të cilën nuk ekzistuaka dallimi ndërmjet LDK-së dhe Kosovës apo se për të LDK-ja është Kosovë dhe Kosova është LDK, kurse në majë të të dyjave i paprekshëm qëndron doktori që dikur vlerësonte lartë letërsinë socrealiste dhe vjershat që himnizonin figurën e shokut Tito.
    LDK nuk është Kosovë dhe fanelën e saj kryetari i LDK-së do të duhej ta harrojë në dhomën e tij të fjejtjes, që në momentin kur ka menduar të bëhet president. Si president ai reprezenton një Kosovë të tërë dhe jo partinë dinosaurus LDK.
    Nëse për Ibrahim Rugovën kryetar i LDK-së ka qenë e pasuportueshme Ushtria Çlirimtare e Kosovës, atëherë për Ibrahim Rugovën kryetar Kosove, nuk duhet të vlejë e njëjta gjë. Është UÇK ajo që krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes së lirisë dhe këtë duhet ta pranojë presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovës, siç thonë qarqet nga Velania, që portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar të UÇK-së, të jetë në zyrën e presidentit është skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bën të jetë në zyrë, pasi që Kosova ka më shumë se një Adem Jashar, pra ka shumë Adem Jashara, është atakimi më i rëndë moral që prapa shpine i është bërë UÇK-së dhe që, në të njëjtën kohë, ka ngacmuar sedrën e disa të ndershmëve të LDK-së të cilët kanë shprehur mospajtimin me këtë qëndrim. Në qoftë se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermëshit UÇK, atëherë le të ndërrojë vend nga aty ku është ulur… UÇK qëndron mbi të gjithë dhe ajo është e pacënueshme. Ajo nuk guxon të atakohet apo injorohet nga askush, qoftë ai edhe presidenti…
    Këto dhe parallogari të tjera është dashur të bëhen me kohë nga ai (Nëse s’ta mban të jesh president në kuptimin e plotë të fjalës, atëherë ndërro vend se nuk je i vetmi).
    Mesazhi i presidentit të Kosovës në fundjavën që shënonte trevjetorin e bombave të para të NATO-s kundër Serbisë është më shumë se gjysmak dhe është më shumë se fyes për vlerat sublime të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa të cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do të ndodhte as 24 marsi ’99 e as 12 qershori i tre muajve më vonë.
    Nëse presidenti nuk repsekton UÇK-në, atëherë ai nuk meriton respektin e asnjë qytetari të Kosovës e lëre më votën. Rugova nuk guxon tani, nga atje lartë ku ka hypur, ta shohë UÇK-në si rivale e as si përbindëshe. UÇK ka qenë dhe do të jetë tmerr për apetitet përbindëshe të Beogradit dhe atyre që mendojnë përdhunimin e Kosovës. Rugova duhet të bëhet burrë e të flasë për rëndësinë e marsit dhe Jasharët, për heroizmin e tyre. Rugova duhet të çdehet njëherë nga sasia e lartë e rakisë, të zbresë në tokë e të kuptojë se nuk është gjithçkabërës dhe se nuk peshojnë sa ai në njërën anë e sa Kosova në tjetrën…
    Ai, pasi që i ra shorti e u bë president, si i tillë nuk duhet të jetë president gjysmak e as gjysë(m)president si dhe nuk guxon që herë të tjera të lëshojë mesazhe gjysmake, aq më shumë të atilla që e harrojnë qëllimshëm Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, sikurse bëri në mesazhin e fundit përshëndetës apo të parin qyshkur ka hypur në fronin e presidentit, në të cilinin e censuroi ultë, madje shumë ultë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, duke mos e përmendur as edhe me një fjalë të vetme rolin historik të saj për lirinë e Kosovës, rolin historik të saj për datën e 24 Marsit 1999, kur krah UÇK-së dhe përpjekjeve të shqiptarëve për liri u vu Aleanca e nëntëmbëdhjetë vendeve demokratike të botës, me në krye SHBA-të.
    Njeriu që nuk njeh një vlerë kaq sublime të një populli, sikurse UÇK-në, nuk është i denjë për të qenë president i tij. Rugova duhet ta dijë se aty ku është duhet bërë punë institucionale e jo politikë sensi partiak. Tekefundit mijëra dëshmorët, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së e pranojnë presidentin e Kosovës (edhe pse si i tillë u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar për njeriun që qëndron në majë të tij, ndërkohë që edhe presidenti duhet t’i harrojë paragjykimet dhe të njohë vlerat e atyre që dhanë jetën për lirinë, sikurse edhe të atyre që për lirinë dhanë copëzat e trupit (atyre që prej 5 deri në 60 përqind të trupave e kanë varrosur gjatë luftës) dhe atyre që ideuan, bënë luftën dhe që tani janë në skenën politike të Kosovës. Presidenti duhet ta njohë sakrificën dhe ta mendojë mirë atë sa herë që lëshon mesazhe…

    Ai nuk duhet t’u frikësohet heronjve të gjallë e të rënë të lirisë së Kosovës.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Etniku : 02-09-2010 më 21:00

  8. #1008
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Etniku Lexo Postimin
    Ibrahim Rugova nuk është më vetëm kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, nuk ka më përgjegjësinë dhe obligimet vetëm për ato që zihen në vilën trekatëshe të Velanisë. Ai është president i Kosovës. Si i tillë, ai nuk duhet ta ndjejë më veten vetëm si Ibrahim Rugovë, ai nuk duhet të mendojë më si Ibrahim Rugovë, ashtu sikurse edhe duhet të ketë shumë kujdes, madje shumë, që të mos e takojë më kush në shkallën më të lartë të dehjes dy orë pas mesditës…
    Kryetari i LDK-së tashmë është president i Kosovës. Presidentllëku, ndonëse post më shumë dekorativ, megjithatë është institucioni më i lartë në Kosovë, pa të cilin s’bën dhe i cili si me pahir i ra hise njërit prej konsumatorëve rekord të alkoolit. Institucioni i presidentit duhet të ketë respektin e të gjithë qytetarëve të Kosovës, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet t’i respektojë që të gjithë qytetarët e Kosovës dhe që të gjitha vlerat e përpjekjeve të qytetarëve të saj për liri, dinjitet e mirëqenie. Këto vlera atakohen ndjeshëm kur një personalitet që qëndron në majë të fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon t’i respektojë ato, së paku, duke mos i këputur apo censuruar në mënyrën më cinike nga mesazhet apo urimet formale të radhës.
    Pasditen e 23 marsit, për nder të trevjetorit të fillimit të fushatës së NATO-s kundër caqeve serbe, karikatura e një kinsepejgam’eri që ka zënë shkamin e presidentit, ka lëshuar një mesazh, i cili në njërën anë (atë që shihej) ishte shumë bukur i thurrur dhe vlerësonte lartë ndihmën që kishin dhënë për lirinë e Kosovës NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-të (siç i kishte renditur presidenti). Në po të njëjtin mesazh, por në anën që s’shihej, të parin për nga rëndësia e tij të lëshuar që nga ulja në shkamin e presidentit të Kosovës, po ashtu të parit të njohur ndërkombëtarisht, Ibrahim Rugova i ka bërë një injorim skandaloz kryevlerës shqiptare të shekullit XX, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sikurse në të gjitha deklaratat e tij të deritashme, ashtu edhe kësaj radhe, ai nuk ka denjuar që as tani si president të respektojë sakrificën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, falë luftës dhe strategjisë politike të SHP të së cilës, të nëntëmbëdhjetë vendet anëtare të NATO-s dhe demokracisë perëndimore u vunë krah popullit të Kosovës në fazën e fundit të luftës për çlirimin e saj. Ai s’e ka përmendur rolin qendror të UÇK-së për lirinë e Kosovës dhe ka injoruar gjakun e mijëra dëshmorëve të lirisë bashkë më gjymtyrët a gjysëmtrupat e varrosur të po ashtu mijëra invalidëve të luftës të UÇK-së. Edhe pse në fakt nuk janë të shumtë (vetëm disa mijëra), këta megjithatë përbëjnë elitën e meritorëve që janë të denjë për respektin e secilit qytetar të Kosovës, e lëre më të presidentit të saj.
    Ky mbase është fillimi i mbrapshtë i punës së një presidenti dhe të treguarit e kokës së tendencës së dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik të vendit - presidenca, në të cilën ai tashmë ka zënë vend. Uçëkëfobia e Ibrahim Rugovës, njëjtë sikurse deri dje në pozitën e vetëm të kryetarit të LDK-së, është treguar e pashërueshme edhe tani kur ai flet e përshëndet edhe nga posti i presidentit të Kosovës. Nuk është e qëlluar nëse ndokush këtë do të përpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetëm si përzierje konceptesh në kokën e Ibrahim Rugovës në të cilën nuk ekzistuaka dallimi ndërmjet LDK-së dhe Kosovës apo se për të LDK-ja është Kosovë dhe Kosova është LDK, kurse në majë të të dyjave i paprekshëm qëndron doktori që dikur vlerësonte lartë letërsinë socrealiste dhe vjershat që himnizonin figurën e shokut Tito.
    LDK nuk është Kosovë dhe fanelën e saj kryetari i LDK-së do të duhej ta harrojë në dhomën e tij të fjejtjes, që në momentin kur ka menduar të bëhet president. Si president ai reprezenton një Kosovë të tërë dhe jo partinë dinosaurus LDK.
    Nëse për Ibrahim Rugovën kryetar i LDK-së ka qenë e pasuportueshme Ushtria Çlirimtare e Kosovës, atëherë për Ibrahim Rugovën kryetar Kosove, nuk duhet të vlejë e njëjta gjë. Është UÇK ajo që krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes së lirisë dhe këtë duhet ta pranojë presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovës, siç thonë qarqet nga Velania, që portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar të UÇK-së, të jetë në zyrën e presidentit është skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bën të jetë në zyrë, pasi që Kosova ka më shumë se një Adem Jashar, pra ka shumë Adem Jashara, është atakimi më i rëndë moral që prapa shpine i është bërë UÇK-së dhe që, në të njëjtën kohë, ka ngacmuar sedrën e disa të ndershmëve të LDK-së të cilët kanë shprehur mospajtimin me këtë qëndrim. Në qoftë se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermëshit UÇK, atëherë le të ndërrojë vend nga aty ku është ulur… UÇK qëndron mbi të gjithë dhe ajo është e pacënueshme. Ajo nuk guxon të atakohet apo injorohet nga askush, qoftë ai edhe presidenti…
    Këto dhe parallogari të tjera është dashur të bëhen me kohë nga ai (Nëse s’ta mban të jesh president në kuptimin e plotë të fjalës, atëherë ndërro vend se nuk je i vetmi).
    Mesazhi i presidentit të Kosovës në fundjavën që shënonte trevjetorin e bombave të para të NATO-s kundër Serbisë është më shumë se gjysmak dhe është më shumë se fyes për vlerat sublime të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa të cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do të ndodhte as 24 marsi ’99 e as 12 qershori i tre muajve më vonë.
    Nëse presidenti nuk repsekton UÇK-në, atëherë ai nuk meriton respektin e asnjë qytetari të Kosovës e lëre më votën. Rugova nuk guxon tani, nga atje lartë ku ka hypur, ta shohë UÇK-në si rivale e as si përbindëshe. UÇK ka qenë dhe do të jetë tmerr për apetitet përbindëshe të Beogradit dhe atyre që mendojnë përdhunimin e Kosovës. Rugova duhet të bëhet burrë e të flasë për rëndësinë e marsit dhe Jasharët, për heroizmin e tyre. Rugova duhet të çdehet njëherë nga sasia e lartë e rakisë, të zbresë në tokë e të kuptojë se nuk është gjithçkabërës dhe se nuk peshojnë sa ai në njërën anë e sa Kosova në tjetrën…
    Ai, pasi që i ra shorti e u bë president, si i tillë nuk duhet të jetë president gjysmak e as gjysë(m)president si dhe nuk guxon që herë të tjera të lëshojë mesazhe gjysmake, aq më shumë të atilla që e harrojnë qëllimshëm Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, sikurse bëri në mesazhin e fundit përshëndetës apo të parin qyshkur ka hypur në fronin e presidentit, në të cilinin e censuroi ultë, madje shumë ultë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, duke mos e përmendur as edhe me një fjalë të vetme rolin historik të saj për lirinë e Kosovës, rolin historik të saj për datën e 24 Marsit 1999, kur krah UÇK-së dhe përpjekjeve të shqiptarëve për liri u vu Aleanca e nëntëmbëdhjetë vendeve demokratike të botës, me në krye SHBA-të.
    Njeriu që nuk njeh një vlerë kaq sublime të një populli, sikurse UÇK-në, nuk është i denjë për të qenë president i tij. Rugova duhet ta dijë se aty ku është duhet bërë punë institucionale e jo politikë sensi partiak. Tekefundit mijëra dëshmorët, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së e pranojnë presidentin e Kosovës (edhe pse si i tillë u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar për njeriun që qëndron në majë të tij, ndërkohë që edhe presidenti duhet t’i harrojë paragjykimet dhe të njohë vlerat e atyre që dhanë jetën për lirinë, sikurse edhe të atyre që për lirinë dhanë copëzat e trupit (atyre që prej 5 deri në 60 përqind të trupave e kanë varrosur gjatë luftës) dhe atyre që ideuan, bënë luftën dhe që tani janë në skenën politike të Kosovës. Presidenti duhet ta njohë sakrificën dhe ta mendojë mirë atë sa herë që lëshon mesazhe…

    Ai nuk duhet t’u frikësohet heronjve të gjallë e të rënë të lirisë së Kosovës.
    Ja po shtoj një pytje tjetër përvec atyre më sipër.
    Për cilën UCK po flisni ? Jo për gje por nga periudha e burgimit të parë te Hotit, e deri tek lufta në Maqedoni flitet se kanë qënë të paktën 7 njësi indipendente. A po flisni për Uk Lushin a ? Apo po na flisni për Hashim Thacin ? Po na flisni për Ukshin Hotin, Haradinajn e Rugovën, a po na flisni për Fatos Nanon ?

    Duhet të cilësosh zotëri se cilin fraksion të UCK-së po analizon në rrelatë me Rugovën. Nëse po analizon fraksionin Thaci, ke citime nga Blair tek Allbrajt e shumicën e liderëve perëndimorë që nuk e honepsin dot këtë njëri, përvec Francës, e cila i dha një rrol më të madh se meritonte në Rambuje.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  9. #1009
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2010
    Postime
    520
    Citim Postuar më parë nga Etniku Lexo Postimin
    Ibrahim Rugova nuk është më vetëm kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, nuk ka më përgjegjësinë dhe obligimet vetëm për ato që zihen në vilën trekatëshe të Velanisë. Ai është president i Kosovës. Si i tillë, ai nuk duhet ta ndjejë më veten vetëm si Ibrahim Rugovë, ai nuk duhet të mendojë më si Ibrahim Rugovë, ashtu sikurse edhe duhet të ketë shumë kujdes, madje shumë, që të mos e takojë më kush në shkallën më të lartë të dehjes dy orë pas mesditës…
    Kryetari i LDK-së tashmë është president i Kosovës. Presidentllëku, ndonëse post më shumë dekorativ, megjithatë është institucioni më i lartë në Kosovë, pa të cilin s’bën dhe i cili si me pahir i ra hise njërit prej konsumatorëve rekord të alkoolit. Institucioni i presidentit duhet të ketë respektin e të gjithë qytetarëve të Kosovës, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet t’i respektojë që të gjithë qytetarët e Kosovës dhe që të gjitha vlerat e përpjekjeve të qytetarëve të saj për liri, dinjitet e mirëqenie. Këto vlera atakohen ndjeshëm kur një personalitet që qëndron në majë të fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon t’i respektojë ato, së paku, duke mos i këputur apo censuruar në mënyrën më cinike nga mesazhet apo urimet formale të radhës.
    Pasditen e 23 marsit, për nder të trevjetorit të fillimit të fushatës së NATO-s kundër caqeve serbe, karikatura e një kinsepejgam’eri që ka zënë shkamin e presidentit, ka lëshuar një mesazh, i cili në njërën anë (atë që shihej) ishte shumë bukur i thurrur dhe vlerësonte lartë ndihmën që kishin dhënë për lirinë e Kosovës NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-të (siç i kishte renditur presidenti). Në po të njëjtin mesazh, por në anën që s’shihej, të parin për nga rëndësia e tij të lëshuar që nga ulja në shkamin e presidentit të Kosovës, po ashtu të parit të njohur ndërkombëtarisht, Ibrahim Rugova i ka bërë një injorim skandaloz kryevlerës shqiptare të shekullit XX, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sikurse në të gjitha deklaratat e tij të deritashme, ashtu edhe kësaj radhe, ai nuk ka denjuar që as tani si president të respektojë sakrificën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, falë luftës dhe strategjisë politike të SHP të së cilës, të nëntëmbëdhjetë vendet anëtare të NATO-s dhe demokracisë perëndimore u vunë krah popullit të Kosovës në fazën e fundit të luftës për çlirimin e saj. Ai s’e ka përmendur rolin qendror të UÇK-së për lirinë e Kosovës dhe ka injoruar gjakun e mijëra dëshmorëve të lirisë bashkë më gjymtyrët a gjysëmtrupat e varrosur të po ashtu mijëra invalidëve të luftës të UÇK-së. Edhe pse në fakt nuk janë të shumtë (vetëm disa mijëra), këta megjithatë përbëjnë elitën e meritorëve që janë të denjë për respektin e secilit qytetar të Kosovës, e lëre më të presidentit të saj.
    Ky mbase është fillimi i mbrapshtë i punës së një presidenti dhe të treguarit e kokës së tendencës së dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik të vendit - presidenca, në të cilën ai tashmë ka zënë vend. Uçëkëfobia e Ibrahim Rugovës, njëjtë sikurse deri dje në pozitën e vetëm të kryetarit të LDK-së, është treguar e pashërueshme edhe tani kur ai flet e përshëndet edhe nga posti i presidentit të Kosovës. Nuk është e qëlluar nëse ndokush këtë do të përpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetëm si përzierje konceptesh në kokën e Ibrahim Rugovës në të cilën nuk ekzistuaka dallimi ndërmjet LDK-së dhe Kosovës apo se për të LDK-ja është Kosovë dhe Kosova është LDK, kurse në majë të të dyjave i paprekshëm qëndron doktori që dikur vlerësonte lartë letërsinë socrealiste dhe vjershat që himnizonin figurën e shokut Tito.
    LDK nuk është Kosovë dhe fanelën e saj kryetari i LDK-së do të duhej ta harrojë në dhomën e tij të fjejtjes, që në momentin kur ka menduar të bëhet president. Si president ai reprezenton një Kosovë të tërë dhe jo partinë dinosaurus LDK.
    Nëse për Ibrahim Rugovën kryetar i LDK-së ka qenë e pasuportueshme Ushtria Çlirimtare e Kosovës, atëherë për Ibrahim Rugovën kryetar Kosove, nuk duhet të vlejë e njëjta gjë. Është UÇK ajo që krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes së lirisë dhe këtë duhet ta pranojë presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovës, siç thonë qarqet nga Velania, që portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar të UÇK-së, të jetë në zyrën e presidentit është skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bën të jetë në zyrë, pasi që Kosova ka më shumë se një Adem Jashar, pra ka shumë Adem Jashara, është atakimi më i rëndë moral që prapa shpine i është bërë UÇK-së dhe që, në të njëjtën kohë, ka ngacmuar sedrën e disa të ndershmëve të LDK-së të cilët kanë shprehur mospajtimin me këtë qëndrim. Në qoftë se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermëshit UÇK, atëherë le të ndërrojë vend nga aty ku është ulur… UÇK qëndron mbi të gjithë dhe ajo është e pacënueshme. Ajo nuk guxon të atakohet apo injorohet nga askush, qoftë ai edhe presidenti…
    Këto dhe parallogari të tjera është dashur të bëhen me kohë nga ai (Nëse s’ta mban të jesh president në kuptimin e plotë të fjalës, atëherë ndërro vend se nuk je i vetmi).
    Mesazhi i presidentit të Kosovës në fundjavën që shënonte trevjetorin e bombave të para të NATO-s kundër Serbisë është më shumë se gjysmak dhe është më shumë se fyes për vlerat sublime të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa të cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do të ndodhte as 24 marsi ’99 e as 12 qershori i tre muajve më vonë.
    Nëse presidenti nuk repsekton UÇK-në, atëherë ai nuk meriton respektin e asnjë qytetari të Kosovës e lëre më votën. Rugova nuk guxon tani, nga atje lartë ku ka hypur, ta shohë UÇK-në si rivale e as si përbindëshe. UÇK ka qenë dhe do të jetë tmerr për apetitet përbindëshe të Beogradit dhe atyre që mendojnë përdhunimin e Kosovës. Rugova duhet të bëhet burrë e të flasë për rëndësinë e marsit dhe Jasharët, për heroizmin e tyre. Rugova duhet të çdehet njëherë nga sasia e lartë e rakisë, të zbresë në tokë e të kuptojë se nuk është gjithçkabërës dhe se nuk peshojnë sa ai në njërën anë e sa Kosova në tjetrën…
    Ai, pasi që i ra shorti e u bë president, si i tillë nuk duhet të jetë president gjysmak e as gjysë(m)president si dhe nuk guxon që herë të tjera të lëshojë mesazhe gjysmake, aq më shumë të atilla që e harrojnë qëllimshëm Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, sikurse bëri në mesazhin e fundit përshëndetës apo të parin qyshkur ka hypur në fronin e presidentit, në të cilinin e censuroi ultë, madje shumë ultë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, duke mos e përmendur as edhe me një fjalë të vetme rolin historik të saj për lirinë e Kosovës, rolin historik të saj për datën e 24 Marsit 1999, kur krah UÇK-së dhe përpjekjeve të shqiptarëve për liri u vu Aleanca e nëntëmbëdhjetë vendeve demokratike të botës, me në krye SHBA-të.
    Njeriu që nuk njeh një vlerë kaq sublime të një populli, sikurse UÇK-në, nuk është i denjë për të qenë president i tij. Rugova duhet ta dijë se aty ku është duhet bërë punë institucionale e jo politikë sensi partiak. Tekefundit mijëra dëshmorët, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së e pranojnë presidentin e Kosovës (edhe pse si i tillë u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar për njeriun që qëndron në majë të tij, ndërkohë që edhe presidenti duhet t’i harrojë paragjykimet dhe të njohë vlerat e atyre që dhanë jetën për lirinë, sikurse edhe të atyre që për lirinë dhanë copëzat e trupit (atyre që prej 5 deri në 60 përqind të trupave e kanë varrosur gjatë luftës) dhe atyre që ideuan, bënë luftën dhe që tani janë në skenën politike të Kosovës. Presidenti duhet ta njohë sakrificën dhe ta mendojë mirë atë sa herë që lëshon mesazhe…

    Ai nuk duhet t’u frikësohet heronjve të gjallë e të rënë të lirisë së Kosovës.
    NGA E KOPJOVE KETE SE S ESHE SHKRIMI JOT KY

  10. #1010
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Nëse ti dhe Enveristi sipër keni kaq shumë fakte, na u përgjigj pak pytjeve të mia më sipër. Jo për gjë por ngelët duke ngritur temën e njëriut Frëng, dhe duke ulur këtë të njëriut që u hoq qafe.
    Munde te mi tregosh pytjet?
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  11. #1011
    i/e regjistruar Maska e Etniku
    Anëtarësuar
    25-12-2008
    Postime
    252
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Ja po shtoj një pytje tjetër përvec atyre më sipër.
    Për cilën UCK po flisni ? Jo për gje por nga periudha e burgimit të parë te Hotit, e deri tek lufta në Maqedoni flitet se kanë qënë të paktën 7 njësi indipendente. A po flisni për Uk Lushin a ? Apo po na flisni për Hashim Thacin ? Po na flisni për Ukshin Hotin, Haradinajn e Rugovën, a po na flisni për Fatos Nanon ?

    Duhet të cilësosh zotëri se cilin fraksion të UCK-së po analizon në rrelatë me Rugovën. Nëse po analizon fraksionin Thaci, ke citime nga Blair tek Allbrajt e shumicën e liderëve perëndimorë që nuk e honepsin dot këtë njëri, përvec Francës, e cila i dha një rrol më të madh se meritonte në Rambuje.
    Un vet pjese e luftes jame dhe un spo ju kuptoj se nga i nxoret 7 fraksione dhe si qenkan e kush qenkan se sot po i degjoj un dije qe nje fraksion tradhtar qe u fute ne radhet e UCK ishte FARKU qe e formuan UDBA me tradhetaret dhe klyshet e saj dhe padronin Bukoshi dhe Rugova tjerat mi thuaj shoku
    e sa per pyetjet te tjera ju takojne politikes ti kuptojne se ne i dijem dhe nuk pajtohemi me to pervec nje Kombi dhe nje Flamuri nuk njofem tjeter flas per krahun tim, Kurse tradhetaret dhe servilet e pranojne ate po une jo kure.
    me respekt Etniku

  12. #1012
    i/e regjistruar Maska e Etniku
    Anëtarësuar
    25-12-2008
    Postime
    252
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Nëse ti dhe Enveristi sipër keni kaq shumë fakte, na u përgjigj pak pytjeve të mia më sipër. Jo për gjë por ngelët duke ngritur temën e njëriut Frëng, dhe duke ulur këtë të njëriut që u hoq qafe.
    Te rinjte, nje pjese e tyre qe jane skllaveruar mentalisht nga falangat e krimit sllav, duhet te shkeputen nga vargonjte e politikes anti-shqiptare titiste te perfaqesuar nga rugova katrani dhe mbeturinat e tjera kolaboracioniste qe predikojne 'paqen' kur deri dje ishin veta duart sllave, veglat slave…

    Prandaj, larosheve buzequmesht dhe rufove te tjere ju kujtoj te pastrojne mire breket sepse akoma u mbajne ere kur i mbushen gjate Luftes se UCK-se. Akoma nuk ju eshte thare m..ti ne breke - a ju ka lezet Flamuri ne dore kur me nder i kini mbushur poturet plot, nga i pari deri tek i fundit! Flamuri nuk mbahet dot nga 'ushteria' e te menderosurve.

    Po ashtu saktesova shume mire ne mendje se kush jane armiqte dhe bashkepunetoret e tyre, si edhe kuptova perse disa fuksa[spiuna, ose bij spiunesh] ketu ne forum i dalin ne krah tradhetise dhe turpit

    Sa eshte statistika e sotme, e shprehur ne perqindje ndaj numurit total te shqiptareve, e njerezve ne Kosove Sot te cilet kane perzjerje gjaku. Pra sa perqind e njerezve ne Kosove kane lindur nga familje te perzjera shqiptare - serbe?

    Me hamendje mendoj se perqindja duhet te jete shume e vogel sepse edhe lufta nacionale ka qene vdekjeprurese. Megjithate, statistike te perafert do te desha nga ju meqenese jini me ne brendesi te situates ne Kosove dhe jetoni apo kini jetuar atje me pare. Kjo pergjigje do te me ndihmonte te kuptoja me mire natyren e bazes simpatizante te rugoves dhe 'asnjeanesine' rufjane. Gjithashtu kjo pergjigje do te me ndihmonte shume, te 'filtroja' perjashta numrin e individeve me gjak te perzjere, per te kuptuar me qarte shkallen e efektivitetit te indokrinimit sllav ne nje pjese te adoleshences shqiptare ne Kosoven e pushtuar. Nje pjese e konsiderueshme e ish-adoleshences shqiptare qe jetoj vitet e milloshevicit sot jane ne moshe nen 25 vjec. Kuptimi i kesaj kategorie shqiptaresh mund te me jape nje panorame te qarte te perhapjes apo manifestimit te psikozes pro-sllave nen petkun e politikes anti-komuniste te partise se rufjanit ish-komunist titist.

    Nga te gjithe ky taborr spiunesh dhe 'gjykatesish' sa prej tyre gjenden sot ne Kosove dhe me se merren ata? A jane te organizuar me parti politike dhe me cilat parti jane angazhuar pas shporrjes se padroneve te tyre naziste?

    Ti o hoxha i fshatit dhe kthetra,plaku ,Brari ,Drenicaku97 e keni gjithe mllefin me Enverin qe ju mbylli xhamint por harroni sllavin qe jo vetem te mbylli xhamine por edhe deren e konakut. Dhe mendoj une se sot nuk n'a lufton Enveri, i cili paska bere kerdine nga katundi jot, por po n'a lufton sllavi me veglat e tij rufjane ne Prishtine dhe Tirane bashke.

    Nga pasojat qe kane lene bemat e tyre, sala dhe cercja jane dy dordolecat me te mire per shkavelline. Nisur nga bemat e tyre sot ne themi me plot te drejte se ata jane DY DUART E ZGJATURA te serbise.

    Per kete kategori, pra per "kosovaret" sikurse ju pelqen larosheve te quhen apo "perfaqesohen" [mesa duket nuk ju vjen voli te quhen shqiptare!], kam folur une. Kesaj kategorie te degjeneruarish, pa ndergjegje te formuar kombetare, u kam thene me te drejte qe akoma i kane breket te mbushura qe nga Lufta e UCK-se. Keta jane te mpiret e kohes, sonanbulet te cilet perpiqen ti japin ketij brezi shqiptaresh kudo qe jetojne emrin e Disfatizmit. "Kombi kosovar", 'kosovaret', 'flamuri me rrathe rathe', 'hymni kosovar' etj. etj. -ketu nanuriten keta naive qe si sanco panco kerkojne t'i bejne karshillek plejadave te tera shqiptaresh qe e vulosen historine e Shqiperise me Gjakun e tyre te paharuar.

    Pushteti i zgjatur KORRUPTON!

    Askush nuk ben perjashtim nga kjo ligesi.

    Besa ne Kultet u perket popujve primitive kurse sot njerezve me mentalitet te prapambetur - mos dalja dot nga lekura e vetes. Mediokritet i cili 'gatuan' verberisht Fatkeqesine qe mund te hiqet qafe nga Njerez te cilet jetojne me kohen.

    Dihet, punet e veshtira bien mbi shpatullat e kohes qe 'Lyp' njerez te denje.

    Ne kontribuam me rufon ne artin ushtarak te botes me nje metode origjinale, me taktiken dhe strategjine e luftes rufjane. Edhe shkavellet nuk e mblodhen mendjen, sepse po t'ja kishin mbathur ata me pare me tanke perjashta Kosoves, atehere Bota nuk do t'i bombardonte por do t'jua falte Kosoven si ne tepsi, tave kosi. Mirepo nuk e mblodhen te uruaren rradake shkavellet qe te kuptonin kete vigan luftetar sypatrembur qe kshim ne dhe te n'a roje sa malet

    Prandaj mire eshte t'i leme menjane ndasite per mustaqet e celos, sikurse i thote populli. Ishte rugova nuk eshte rugova ne politike apo president ky fakt nuk i prish pune Kosoves sepse Kosova ka shume e shume njerez te tjere qe dine t'i bejne ato pune shume here me mire

    Hajde balit, si i thon kosovaret andej. A ke ndonje fakt apo ngjarje t'a renditesh ketu me fakte e statistika sikurse e bejne te tjeret. Pra n'a trego ndonje gje interesante se si gjykoheshin shqiptaret nga titoja dhe shkavellia e serbise. Ketu eshte themra e akilit sot ne Kosove - rrenjet e krizes morale qe vijne nga thellesia e brezave qe po injorohen nga fantazmat sllave si ai katran mavria i prishtines.

    Propozoj qe Rugoves t'i bejme nje bust me mushke. Ne vend te shpates, rugoves t'i veme ne dore ... c'fare se ... fjala vjen, nje 'presh'. Mos harrojme shallin se e kaplon gripi dhe i behen shytat.

    Hajt per hajer na kjofte! E beme edhe heroin; c'fare n'a duhet Skenderbeu kur kemi Rugoven azgan, sypatrembur. Mirepo, duhet biseduar edhe me ata te Tiranes qe t'i bejne edhe ata nje bust me gomar ose mushke. I ka pas per zemer 'virtytet' e ketyre kafsheve te perunjuna - durimin, 'urtesine', dhe 'kembenguljen' [kete vetine e fundit e ka perfituar nga mushka].


    Koha sigurisht po ben te veten. Vullneti i Popullit eshte i Patjetersuar, vallja po hiqet me hir dhe me pahir sipas Rritmit te Diktuar nga Populli qe kerkon Pamvaresine. Dihet se cilet kane tradhetuar ose penguar Kauzen e Pamvaresise se Kosoves. Populli ata i njeh, bile arrij t'i njoh edhe une qe ketej larg - puthadoret bien ere, era vjen nga 'presidenca'. Po nuk u pastrua presidenca, mjedisi do te vazhdoje te mbetet i ndotur sepse ka pleraxhinj te vegjel qe 'zbrazin kazane me plera' rrugeve.

    Nuk eshte e lehte te arrihet Pamvaresia - armiku yne nuk jane vetem serbet por edhe puthadoret te cilet parazitojne ne presidence. Populli i Kosoves mund t'a kuptoje nje dite qarte se presidenca duhet 'dizinfektuar' qe parazitet te mos perhapen!

    Degjoni,

    Sa per Tradhetar me Damke, Rugova qelb dynjane. Kufome e Gjalle si Milloshevici, shoku i tij. Harruat kur u takuan ne dite te veshtira ne Beograd?

  13. #1013
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    krejt mir i thue ti gjanat or etniki..
    mirpo.. nji gja e vogel te pengon me bind njerzit se qashtu asht si thue ti..

    edhe se soji juaj..pra enverizma kosovare.. ja ka kalue ne sofistikim te propagandes dhe vet kq te ppsh-se qe damkoste "armiqte e popullit".. e ju tuj zhbirilue e fallcifikue mbi figuren e rugoves.. perseri diku ju ka ngec sharra ne gozhd..

    sa tonelata leter asht konsumue e sa kilometra filma e video asht harxhue e sa mjeshtri kan mpreh pena e stilografa me punue me nxi rugoven..prap dikund ju asht pj.erdh mundi..

    eshte fjala per varrimin e rugoves..

    ne se ne at varrim kishin ardh maxhupat e shkijet.. e sllobat e arkanat.. krejt pallavra juaj kish xan vend ne mendjet e shqiptareve..

    mirpo ju bani sikur harroni se poplli i kosoves e jo i beligradit.. ishte ai qe u rreshtue per gjat rrugve te prishtines me percjell presidentin..
    se ishin krejt ne kapuca te bardh ata mijra e mijra e mijra pleq te mocem.. qe erdhen me u pershndet me lot nder sy me te urtin rugov..
    nuk pash me kapuca te zij te shumadijes un neper prishtn ne at minus 24 grad.. te atij dimri..
    vec shqiptar e shqiptar pa fund..
    bile dhe tre nga shefat e juaj kryesor erdhen ne sallen ku u ba ceremonia mortore..
    i ka pa krejt kosova aty..dhe hashimin dhe Xhavitin dhe Fatmirin..
    dhe mir kan ba qe kan ardh se kan permirsue figuren e tyne..

    krejt populli pau aty se rugoves i erdhen krejt perfaqsuesit e vendeve te cilat te grupuem ne nato.. ishin ata qe e shpetuan Kosoven nga genocidi .. e sketerra..

    pra kjo "gja e vogel" ta rrezon ty etnik krejt.. propaganden 20 e ca vjecare te enverizmes kosovare qosoiste mu.taviste.. lepekero-iste demaqo-egoiste..

    pra sa do qe jini lodh tash 20 e ca vjet tuj i vnue gur nder rrota LDK se Rugoves e Kosoves.. e sado qe kini qen shum rezultativ ne kto pun te flliqta.. perseri sot ka kosov te lire e te mbrojtun nga aleatat qe i bani miq te Kosves qay Rugov shalli..



    ..


    jini smu pi urrejtjes.. pi xhelozis.. prej budallakis .. pse ishte NATO qe e shpetoj Kosoven..

    e ish rugova me LDK qe e hapi qat udh .. per Kosoven..

    se per ju kosova sot do ishte nen dhe e shkrumbume.. e sot vec kolonet serb do mbillnin speca e patellxhana ne Kosov..

    e ju ho ho e hi hihi te knaqun neper xheneva e mynshena tuj rras pasul e tuj shku me u rrezit neper golema e barcelona..

    se sa te zot ishit ju.. e pa e mjera familje e Jasharve..

    erdh arkani e gjet vetem Komandantin.. me vec do gra e fmij..

    ju kerkund..

    se ju ishit te xanun me shum pun te mdhaja..
    ishit tuj fabrikue.. komunikatat e dites.. pra "bombat" kunder Rugoves e LDK-se..e kosoves.. se pun tjeter nuk kini dit me ba..

    edhe me vra kini dit ndoj ahmet krasniq me ndihm te shokve klosa.. ne tiran..

    natyrisht po dijshit dhe pun tjera..

    me plackit pumpa benzini.. e vra ekrema drini.. me ningja te pagum me qese florini..



    aii bre..puna juj..

    edhe tash po rrini tan sy e vesh tuj prit.. se kur.. edvin veli erion-ruci po ja vnon zjarrin shqipnis..

    qe me festue.. ju..

    ..



    hajt tash shko piji ilacet o etnik..

    ..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 04-09-2010 më 01:26

  14. #1014
    i/e regjistruar Maska e Etniku
    Anëtarësuar
    25-12-2008
    Postime
    252
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    krejt mir i thue ti gjanat or etniki..
    mirpo.. nji gja e vogel te pengon me bind njerzit se qashtu asht si thue ti..

    edhe se soji juaj..pra enverizma kosovare.. ja ka kalue ne sofistikim te propagandes dhe vet kq te ppsh-se qe damkoste "armiqte e popullit".. e ju tuj zhbirilue e fallcifikue mbi figuren e rugoves.. perseri diku ju ka ngec sharra ne gozhd..

    sa tonelata leter asht konsumue e sa kilometra filma e video asht harxhue e sa mjeshtri kan mpreh pena e stilografa me punue me nxi rugoven..prap dikund ju asht pj.erdh mundi..

    eshte fjala per varrimin e rugoves..

    ne se ne at varrim kishin ardh maxhupat e shkijet.. e sllobat e arkanat.. krejt pallavra juaj kish xan vend ne mendjet e shqiptareve..

    mirpo ju bani sikur harroni se poplli i kosoves e jo i beligradit.. ishte ai qe u rreshtue per gjat rrugve te prishtines me percjell presidentin..
    se ishin krejt ne kapuca te bardh ata mijra e mijra e mijra pleq te mocem.. qe erdhen me u pershndet me lot nder sy me te urtin rugov..
    nuk pash me kapuca te zij te shumadijes un neper prishtn ne at minus 24 grad.. te atij dimri..
    vec shqiptar e shqiptar pa fund..
    bile dhe tre nga shefat e juaj kryesor erdhen ne sallen ku u ba ceremonia mortore..
    i ka pa krejt kosova aty..dhe hashimin dhe Xhavitin dhe Fatmirin..
    dhe mir kan ba qe kan ardh se kan permirsue figuren e tyne..

    krejt populli pau aty se rugoves i erdhen krejt perfaqsuesit e vendeve te cilat te grupuem ne nato.. ishin ata qe e shpetuan Kosoven nga genocidi .. e sketerra..

    pra kjo "gja e vogel" ta rrezon ty etnik krejt.. propaganden 20 e ca vjecare te enverizmes kosovare qosoiste mu.taviste.. lepekero-iste demaqo-egoiste..

    pra sa do qe jini lodh tash 20 e ca vjet tuj i vnue gur nder rrota LDK se Rugoves e Kosoves.. e sado qe kini qen shum rezultativ ne kto pun te flliqta.. perseri sot ka kosov te lire e te mbrojtun nga aleatat qe i bani miq te Kosves qay Rugov shalli..



    ..


    jini smu pi urrejtjes.. pi xhelozis.. prej budallakis .. pse ishte NATO qe e shpetoj Kosoven..

    e ish rugova me LDK qe e hapi qat udh .. per Kosoven..

    se per ju kosova sot do ishte nen dhe e shkrumbume.. e sot vec kolonet serb do mbillnin speca e patellxhana ne Kosov..

    e ju ho ho e hi hihi te knaqun neper xheneva e mynshena tuj rras pasul e tuj shku me u rrezit neper golema e barcelona..

    se sa te zot ishit ju.. e pa e mjera familje e Jasharve..

    erdh arkani e gjet vetem Komandantin.. me vec do gra e fmij..

    ju kerkund..

    se ju ishit te xanun me shum pun te mdhaja..
    ishit tuj fabrikue.. komunikatat e dites.. pra "bombat" kunder Rugoves e LDK-se..e kosoves.. se pun tjeter nuk kini dit me ba..

    edhe me vra kini dit ndoj ahmet krasniq me ndihm te shokve klosa.. ne tiran..

    natyrisht po dijshit dhe pun tjera..

    me plackit pumpa benzini.. e vra ekrema drini.. me ningja te pagum me qese florini..



    aii bre..puna juj..

    edhe tash po rrini tan sy e vesh tuj prit.. se kur.. edvin veli erion-ruci po ja vnon zjarrin shqipnis..

    qe me festue.. ju..

    ..



    hajt tash shko piji ilacet o etnik..

    ..
    Ju Qytetare te Kosoves,kushdoqofshi,dhe sado qe te jeni,E kam fjalen per JU qe keni punuar dhe qe vazhdoni qe te punoni per Strukturat e UDB-se(ne Kosove i njohur si Organizata:Sigurimi i Atedheut),duhet ti veni gishtin Kokes,dhe te deshmoni se vertet dini ta nuhatni kohen.
    Ashtu sic keni ditur ta shitni nderin dhe burrerin tuaj,ne kohet,kur Jugosllavija ishte e foret,njeashtu Ju duhet ta dini dhe ta kuptoni se Prrallat me mret,endrrat per nje Rikethim te Serbise ne Kosove,kane marre fund,andaj mos i besoni suite se Rame Mares dhe ish KOS-istave,sepse ato dit te begata per Ju,ku Ju shfrynit pezmin tuaj,mbi bashkombasit tuaj,vetem per te bere gara,dhe per ti hyre ne hater Oficerve tuaj te Beogradit,pra Ato kohra kane perfunduar,andaj kthehunii mbare,per hirre te femijeve tuaj,dhe mos degjoni edhe me tutje sojin dhe Prrallat e Ram Mares,Milihate Termkollit,Genc Kelmendit,Bajrush Morines,Adem Salihut,Halil Matoshit Brerit ...etj...
    Kosva do ecen perpara,bashke me bashkesin Nderkombtare,e cila nuk eshte e predispozuar,qe edhe me tutje ta kercej vallen e UDB-se,te cilen e ka kercyer per 80 vite me radhe.
    U beje thirrje gjithe {atrioteve qe u sakrifikuan gjate jetes,qe tu rikthehen energjive te tyre pozitive,dhe mos te shendrrohen ne URA te Turpshme,te atyre,qe per Pese Lek,na shendrrojne ne nje KOMB te shpifur,dhe realizojne endrren e Azem Vllasit,Remzi Kolgecit,Ali Shukriut,Ibrahim Rugoves,dhe Hijenave Btjer ,si puna e ketyre Ndyresirave.
    UROJ dhe rekomandoj,qe mos tu japim shpjegime kurkujt,per Tradhtarin Ahmet Krasniqi,e as per Karvanin e gjate,te Tradhtareve,si puna e tij.
    Ai ishte krenar qe i sherbent Serbise,ndersa Ne duhet ta respektojme zgjedhjen e tij,dhe te mos ja shtremberojme Historin,sepse bejme mekat MORAL-HISTORIK e Shkencor

  15. #1015
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Citim Postuar më parë nga Etniku Lexo Postimin
    Ju Qytetare te Kosoves,kushdoqofshi,dhe sado qe te jeni,E kam fjalen per JU qe keni punuar dhe qe vazhdoni qe te punoni per Strukturat e UDB-se(ne Kosove i njohur si Organizata:Sigurimi i Atedheut),duhet ti veni gishtin Kokes,dhe te deshmoni se vertet dini ta nuhatni kohen.
    Ashtu sic keni ditur ta shitni nderin dhe burrerin tuaj,ne kohet,kur Jugosllavija ishte e foret,njeashtu Ju duhet ta dini dhe ta kuptoni se Prrallat me mret,endrrat per nje Rikethim te Serbise ne Kosove,kane marre fund,andaj mos i besoni suite se Rame Mares dhe ish KOS-istave,sepse ato dit te begata per Ju,ku Ju shfrynit pezmin tuaj,mbi bashkombasit tuaj,vetem per te bere gara,dhe per ti hyre ne hater Oficerve tuaj te Beogradit,pra Ato kohra kane perfunduar,andaj kthehunii mbare,per hirre te femijeve tuaj,dhe mos degjoni edhe me tutje sojin dhe Prrallat e Ram Mares,Milihate Termkollit,Genc Kelmendit,Bajrush Morines,Adem Salihut,Halil Matoshit Brerit ...etj...
    Kosva do ecen perpara,bashke me bashkesin Nderkombtare,e cila nuk eshte e predispozuar,qe edhe me tutje ta kercej vallen e UDB-se,te cilen e ka kercyer per 80 vite me radhe.
    U beje thirrje gjithe {atrioteve qe u sakrifikuan gjate jetes,qe tu rikthehen energjive te tyre pozitive,dhe mos te shendrrohen ne URA te Turpshme,te atyre,qe per Pese Lek,na shendrrojne ne nje KOMB te shpifur,dhe realizojne endrren e Azem Vllasit,Remzi Kolgecit,Ali Shukriut,Ibrahim Rugoves,dhe Hijenave Btjer ,si puna e ketyre Ndyresirave.
    UROJ dhe rekomandoj,qe mos tu japim shpjegime kurkujt,per Tradhtarin Ahmet Krasniqi,e as per Karvanin e gjate,te Tradhtareve,si puna e tij.
    Ai ishte krenar qe i sherbent Serbise,ndersa Ne duhet ta respektojme zgjedhjen e tij,dhe te mos ja shtremberojme Historin,sepse bejme mekat MORAL-HISTORIK e Shkencor
    Nuk jam enverist por pajtohem pike per pike.Nuk ka askush te drejte te ndryshoje te kaluaren e askujt per interesa politike te momentit,kjo nuk eshte e mundur se ndryshe edhe Boro Vukmiroviqi do te na del nacionalist e patriot shqiptare.Rugova komandant i UÇK-se e keshtu me radhe.Mund ta merrni me mend dikush Rugoven ne uniformen e komandantit te UÇK-se?! Jo pra as ne enderr. Ta ndryshojme te ardhmen per te mos u perserite kurre e kaluara ne menyre qe mos te na ndodhe si ne vitet e fubdit te shekullit te kaluar ku aq shum shqiptare punonin per interesat e okupatorit kunder popullit te tyre.

    Sa per Ahmet Krasniqin ai vete zgjodhi rrugen e tij kur ne uniformen e ushtrise Serbe u zu robe lufte duke vra civile dhe djege fshatra te krioateve qe luftonin per lirine e traullit te tyre,U denua me burg shumvjeqare nga drejtesia kroate per krime kunder njerzimit qe me pastaj ushtria serbe liroj dy oficer te ushtrise kroate ne kembim per a. Krasniqin.Pyetni dhe te bindeni per keto.

    Secilit hakun sipas vepres:atdhetareve dhe heronjeve respektin dhe lavdine ndersa trathetareve turpin dhee mallkimin.Barazimi i te mires dhe te keqes eshte kunder drejtesise te robit dhe zotit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga kapidani 9 : 04-09-2010 më 10:45

  16. #1016
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    krejt mir i thue ti gjanat or etniki..
    mirpo.. nji gja e vogel te pengon me bind njerzit se qashtu asht si thue ti..

    edhe se soji juaj..pra enverizma kosovare.. ja ka kalue ne sofistikim te propagandes dhe vet kq te ppsh-se qe damkoste "armiqte e popullit".. e ju tuj zhbirilue e fallcifikue mbi figuren e rugoves.. perseri diku ju ka ngec sharra ne gozhd..

    sa tonelata leter asht konsumue e sa kilometra filma e video asht harxhue e sa mjeshtri kan mpreh pena e stilografa me punue me nxi rugoven..prap dikund ju asht pj.erdh mundi..

    eshte fjala per varrimin e rugoves..

    ne se ne at varrim kishin ardh maxhupat e shkijet.. e sllobat e arkanat.. krejt pallavra juaj kish xan vend ne mendjet e shqiptareve..

    mirpo ju bani sikur harroni se poplli i kosoves e jo i beligradit.. ishte ai qe u rreshtue per gjat rrugve te prishtines me percjell presidentin..
    se ishin krejt ne kapuca te bardh ata mijra e mijra e mijra pleq te mocem.. qe erdhen me u pershndet me lot nder sy me te urtin rugov..
    nuk pash me kapuca te zij te shumadijes un neper prishtn ne at minus 24 grad.. te atij dimri..
    vec shqiptar e shqiptar pa fund..
    bile dhe tre nga shefat e juaj kryesor erdhen ne sallen ku u ba ceremonia mortore..
    i ka pa krejt kosova aty..dhe hashimin dhe Xhavitin dhe Fatmirin..
    dhe mir kan ba qe kan ardh se kan permirsue figuren e tyne..

    krejt populli pau aty se rugoves i erdhen krejt perfaqsuesit e vendeve te cilat te grupuem ne nato.. ishin ata qe e shpetuan Kosoven nga genocidi .. e sketerra..

    pra kjo "gja e vogel" ta rrezon ty etnik krejt.. propaganden 20 e ca vjecare te enverizmes kosovare qosoiste mu.taviste.. lepekero-iste demaqo-egoiste..

    pra sa do qe jini lodh tash 20 e ca vjet tuj i vnue gur nder rrota LDK se Rugoves e Kosoves.. e sado qe kini qen shum rezultativ ne kto pun te flliqta.. perseri sot ka kosov te lire e te mbrojtun nga aleatat qe i bani miq te Kosves qay Rugov shalli..



    ..


    jini smu pi urrejtjes.. pi xhelozis.. prej budallakis .. pse ishte NATO qe e shpetoj Kosoven..

    e ish rugova me LDK qe e hapi qat udh .. per Kosoven..

    se per ju kosova sot do ishte nen dhe e shkrumbume.. e sot vec kolonet serb do mbillnin speca e patellxhana ne Kosov..

    e ju ho ho e hi hihi te knaqun neper xheneva e mynshena tuj rras pasul e tuj shku me u rrezit neper golema e barcelona..

    se sa te zot ishit ju.. e pa e mjera familje e Jasharve..

    erdh arkani e gjet vetem Komandantin.. me vec do gra e fmij..

    ju kerkund..

    se ju ishit te xanun me shum pun te mdhaja..
    ishit tuj fabrikue.. komunikatat e dites.. pra "bombat" kunder Rugoves e LDK-se..e kosoves.. se pun tjeter nuk kini dit me ba..

    edhe me vra kini dit ndoj ahmet krasniq me ndihm te shokve klosa.. ne tiran..

    natyrisht po dijshit dhe pun tjera..

    me plackit pumpa benzini.. e vra ekrema drini.. me ningja te pagum me qese florini..



    aii bre..puna juj..

    edhe tash po rrini tan sy e vesh tuj prit.. se kur.. edvin veli erion-ruci po ja vnon zjarrin shqipnis..

    qe me festue.. ju..

    ..



    hajt tash shko piji ilacet o etnik..

    ..
    O Brari shko shokit e ha... "bari",se per tjeter sen nuk je ti.

    Po qysh bre pas asaj qe ky coftina Rugoviqi,e quajti terrorist UCK-ne,mbajti zgjedhje ne Kosove,kur atehere po luftonte Adem Jashri,kurr nuk e vizitoj familjne Jasharaj,kurr nuk i vizitoj familjet e deshmorve,invalidet e luftes,etj,prap ti dhe shum si ti me mende ne koke,e perkeraheni Rugoviqin??!!!!

    Jo ja jeni Injorant ja jeni djale i Udbashit,por ishalla je injorant.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  17. #1017
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Meqënese ju përsërisni, atëher dhe unë përsëris. Mirë është ti përgjigjemi pak këtyre pyetjeve. Rugova u zhduk nga kjo botë, acarimi i juaj ndaj figurës së tij është thjeshtë i pashpjegueshëm. Kjo figurë po sulmohet shumë sot, dhe nuk është cudi, se ka filluar sulm i hapur edhe ndaj figurave të tjera kombëtare duke filluar nga Skënderbeu e më gjërë.

    1) E kujt është Kosova ?
    2) Cdo të thotë të jesh Kosovar ?
    3) Cdo të thotë UNMIK ?
    4) Cdo të thotë EULEX ?
    5) Cdo të thotë 1244 ?
    6) Cfare tregon ai flamuri - ma lejo ta cilësoj, i plazhit ?
    7) A lejohet Kosova ti bashkangjitet ndonjë shteti tjetër ?
    8) Cili është karakteri i shtetit Kosovar ?
    9) Cdo të thotë decentralizim dhe si po zbatohet ?
    10) Cfarë përmbajnë nenet 1,2,4,5,6, 57 dhe 59 ?
    12) Cfarë territoresh i falëm Maqedonisë ?
    13) Kush është dhe përse u krijua Maqedonia dhe cfarë përbërje territoresh ka ? (shkurtimisht)
    14) Kush janë kufijtë natyral Dardan dhe a kanë ndryshime të mëdha me Vilajetin Kosovar dhe cilët janë ato të Kosovës Titiste ?
    15) Sa ishte borxhi i Serbisë para luftës Jugosllave me të gjitha shtetet, pas akordit te Dejtonit, dhe para fillimit të luftës së Kosovës ?
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #1018
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304


    Shikojeni qyqarinnnnn!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  19. #1019
    i/e regjistruar Maska e Etniku
    Anëtarësuar
    25-12-2008
    Postime
    252
    Citim Postuar më parë nga fattlumi Lexo Postimin
    Ja pse duhej te organizohej me mire lufta ne Kosove.Sepse kishin dalur"komandantet"e kacubave qe shtienin nje plumb dhe iknin ****** dhe lini popullin e shkrete nen tytat dhe thikat e paramilitareve serb.Kjo gje apo ky organizim nuk u be kurre sepse siq te kam thene edhe ne nje postim me larte lufta ose me mire thene mbrojtja e shqiptareve ne Kosove u shantazhua pikerisht nga ata te cilet ti i mbrone.
    Agim Ramadani,Sali Ceku,Rrustem Berisha(edhe pse e nderroi kahun ne fund per shkak te lekeve bashke edhe me Kudusi Lamen) dhe shume e shume te tjere ishin ushtarak qe perkrahnin ministrine e atehershme dhe nje perkrahje te fuqishme i jepnin dr.Rugoves.Ne mesin e tyre ka qene te ta rikujtoj edhe Naim Maloku dhe shume e shume te tjere.

    A mos jane keta ushtaret e Tahir Zemaj-t qe ti thua qe i la ne Rugove.Jo nuk jane Jane rezultat i komandantllekut te kaqubave te juaja.Ja rezultatin...236 burra te pushkes ne duar te serbeve,peng.Ky eshte rezultati i komandantllekut tuaj,gjersa ne anen tjeter shpifni gjoja per dezertor te luftes.


    LUFTE KACUBASH ESHTE BERE DHE KA QENE PER RGUOVICIN TEND QE I QUAJTI GRUPE TE FRUSTRUARA TERORIST JA TI BILBIL I RUGOVES KU GJINDEN ATO QE NUK I DORZOHEN SERBISE JO SI KETO LEGEN QE KANE NGRITE DUART NENSHTRIM IDIJOTESK PSHURANA
    SHIKOJE LUFTEN MIRE DHE MOS HA m....... OK MOSE ME NXJER SHKIJET KEETU PIS FEMIJ SPIJUN

  20. #1020
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Pjese nga intervista e Dr.Noel Malcolm.

    Jeta Xharra: Ne historine e Kosoves i kemi dy hero dhe ikona te ndryshme qe kane percaktuar,qe kane cuar ne pavaresi dhe jane dy ekstreme.Ne njeren ane e kemi Rugoven me rezistencen e tij paqesore dhe durimin.Ndersa ne anen tjeter,kemi Adem Jasharin,duke sakrifikuar nje duzine te antareve te familjes se tij dhe fqinjeve per mbrojtje deri ne vdekje te shtepise familjare.Si i shihni keto dy ekstreme?Si do te shpjegoni keto dy ekstreme ne udheheqjen e historise se fundit te Kosoves?

    Noel Malcolm: Duket si nje kontrast dramatik.Por,ate qe une e shoh si nje historian,eshte qe keto jane dy produkte te se njejtes situate politike.Pothuajse dy anet e nje monedhe.Dhe kjo situate ka qene nje situate me rritje jotolerante te krijuar ne Kosove nga politikat e Millosheviqit.Mbi te gjitha nga politikat e tij por ne kuptim me te gjere nga nje karakter afatgjate te politikes se Beogradit ndaj shqiptareve te Kosoves.Ne thelb,kriza e krijuar nga Millosheviqi ka pasur pasoja te pashmangshme.Nje prej pasojave ka qene qe mobilizimi politik ka pasur nevoje te kete nje karakter te posaqem,ka pasur nevoje qe te jete jo vetem nje parti,por nje levizje popullore.Rugova e ka plotesuar kete rol ne kohen kur ka qene patjeter e nevojshme qe te jete dikush i durueshem dhe i kujdesshem,nje figure e unifikuar qe eshte figure evropiane,nje intelektual me reputacion ne Evrope,i cili nuk do te paraqitet si nje ekstremist vendor,i cili nuk do te paraqitet si nje radikal islamist.Dikush qe nuk eshte nje ekstremist vendor,qe nuk eshte radikal islamist.Dhe Rugova i kishte keto te gjitha,i ka plotesuar te gjitha keto role.Ka qene shume me rendesi per popullin e Kosoves qe ka qene dikush si Rugova ne ate kohe.

    Jeta Xharra: Madje,ka mbijetuar reputacionin per takimin me Millosheviqin pergjate pastrimit etnik?

    Noel Malcolm: Po,por ato kane qene rrethana te jashtezakonshme kur ai eshte mbajtur ne terr mbi shumeqka qe ishte duke ndodhur.Ne te njejten kohe,rendesia e Adem Jasharit shpjegohet me te njejtat ngjarje.Nga fakti qe ky lloj i politikes ka qene i nevojshem per te terhequr simpatine dhe perkrahjen e perendimit.Perkrahje e thelle ne nivel moral,por shume ngurruese ne nivelin praktik.Ne fund kjo politike nuk do te perfitonte drejtperdrejte nga Millosheviqi,gjerat qe kane qene absolutisht te nevojshme.Kjo ndjenje e deshperimit ka cuar drejt veprimeve ushtarake dhe drejt veprimeve ndonjehere te mburrjes,ndonjehere te heroizmit,ndonjehere te martirizimit.Eshte e nevojshme qe te shihen qe te dy keto fenomene si pjese e te njejtit proces.

Tema të Ngjashme

  1. Kështu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
    Nga Kuksjan_forever në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
  3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
  4. Kushtetuta e Republikës së Kosovës
    Nga YlliRiaN në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •