Close
Faqja 7 prej 103 FillimFillim ... 567891757 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 2056
 1. #121
  i nnshtruar Maska e master2006
  Antarsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  32
  Postime
  1,250
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga deqanas
  ne kosove... pjesa me e madhe te psh.urrin mjedis fese kur eshte ne pyetje kombi, oj mbeturina enveriste!!!

  Ku po bazohesh ti per ate qe thua? mos ja fut more kot me fol ne emer te shumices ne kosove, kjo nuk eshte aspak e vertet.

 2. #122
  ta ruajm amanetin Maska e deqanas
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  diku tjeter
  Mosha
  42
  Postime
  268
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ikni or talibanet e dreqit, se une flisja per shqipetar te vertet e jo per muxhaheddin fundamentalist!

  feja e shqipetarit eshte shqiptaria!!!
  shihemi ngjykate

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Deqanas i nderuem


  Ti loqkamon pse humb kohe me i replikue pdk-es ?
  Mos loqkum,mos...Ani n`temen e dr.Rugoves!

  Deqanas,ndegjove si kishte reague Besa ne parlament lidhur me memorialin e dr.Rugoves?

 4. #124
  ta ruajm amanetin Maska e deqanas
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  diku tjeter
  Mosha
  42
  Postime
  268
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ndegjova o i nderuem, ndegjova... po me nje hu nuk thuret gardhi!

  mire e shkruajte ne temen e partise se dacit... njerezit po shkojn per tu fotografuar te varri i presidentit, sikur rogneristat para varrit te adem jasharit.

  te lumt ata (rugova, a. jashari, sali cekaj, kol. tahiri, kol. krasniqi, zahiri etj etj) qe nuk jan me per ta perjetuar kete turp qe po e perjetojm ne tani!!!
  shihemi ngjykate

 5. #125
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Botohet monografia "Presidenti Rugova"

  Prishtin, 19 janar - Sapo doli nga shtypi monografia e titulluar "Presidenti Rugova", kushtuar Presidentit historik t Kosovs Ibrahim Rugova, n njvjetorin e ndarjes nga jeta.  N krye t monografis botohet nj tekst i shkurtr, por inspirativ i Presidentit Fatmir Sejdiu me titull "Burrshtetasi i par i Kosovs", n t ciln vlersohet lart figura prej studuesi t letrsis dhe kulturs shqiptare dhe burrshtetasit t par t Kosovs.

  Q n fillim, Sejdiu thekson se vdekja e hershme e Presidentit Rugova ishte "goditje e rnd pr popullin dhe institucionet e Kosovs", n kohn kur m s shumti duhej "pr t'i dal n krye procesit t gjat e t mundimshm historik pr pavarsimin e Kosovs".

  "Rugova dijetar u b udhheqsi i rezistencs s popullit t Kosovs me organizim t pashullembullt q krijoi LDK-n, q - si Lidhje e Prizrenit, pr t ciln ai ushqente dashuri t pakundshoqe - t ndrtonte, tani me sukses t fundm, bazat e shtetit t ri ndrsa rezistonte okupimin serb".

  Gjithashtu Sejdiu si merit t veant t Ibrahim Rugovs vlerson aftsin e tij pr t krijuar shum miq t Kosovs, t pavarsis s saj, n katr ant e bots, duke konstatuar se "edhe nga bota e amshimit Presidenti Rugova sht sot engjll mbrojts i Kosovs".

  Ndrkaq Sabri Hamiti, jep profilin e shumanshm t Ibrahim Rugovs n nj tekst t gjat t titulluar "Memento pr Rugovn", q rri si parathnie e ksaj monografie.

  N fillim t ktij teksti Hamiti konstaton se Ibrahim Rugova i prket brezit t 68-ts dhe m tej Qarkut Kulturor t Prishtins, pr t vazhduar me profilin e kritikut dhe pastaj hyrjen "tepr t vrullshme n politikn e Kosovs, duke dal n ball t lvizjes pr pavarsimin e Kosovs".

  Po ashtu Hamiti jep profilin, si thot, t "nacionalistit t kultivuar" t Rugovs dhe at t pacifistit "n Kosovn q i del tymi", n Ballkanin q e nis kasaphann. Pastaj analizon besimin, elipsat, shenjat, pamjet, mikun, ikonn dhe trashgimin e Rugovs.

  Ky libr prmban shkrime t zgjedhura politike t Ibrahim Rugovs sipas nj kronologjie, por edhe fjalime e mesazhe t ndryshme, si dhe vlersime t personaliteteve t ndryshme politike gjat ceremonive mortore n janar t viti 2006.

  N fund jipet nj kronologji e gjer e jets dhe e veprimtaris letrare dhe politike t Ibrahim Rugovs si dhe nj album me fotografi. Librin e ka botuar Presidenca e Kosovs dhe sht prgatitur nga nj kshill readaktues.

  QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #126
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Pr nder dhe kujtim t Dr. Ibrahim Rugovs

  Presidenti Ibrahim Rugova ishte nj studiues dhe fisnik mendjendritur, q i vuri aftsin dhe talentet e tija n shrbim t popullit t tij: shqiptarve t Kosovs.

  Ai mishroi t gjitha ato cilsi, t cilat karakterizojn qenien e denj njerzore, q udhhiqet nga parimet zemrgjer n fshirjen e padrejtsive pr
  kdo q vuan prej tyre. Ai e pa kt mision si nj thirrje dhe detyr t posame dhe e kreu me dinjitet, fuqi, ndjeshmri dhe menuri.

  Ai u prpoq q me gjith zemr ti bnte thirrje natyrs m fisnike t qenieve
  njerzore, n nj prpjekje pr t zgjidhur dilemat tmerruese t nj rajoni
  t turbullt.

  Emri i tij do t qndroj prgjithmon n panteonin e atyre burrshtetasve
  t rrall q iu prgjigjn t keqes m t mir. Shqiptart kudo vajtojn humbjen e atij q bri aq shum pr shtjen e tyre t drejt, t arritjes s pavarsis m se t merituar t popullit t tij. Ishte nj nder dhe nj bekim q e njoha.

  At Arthur E. Liolin, ShBA
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 7. #127
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Rekuiem pr Presidentin Rugova

  ,,Bota u prket atyre q digjen, e jo atyre q ngrohen - Xh. Spahiu

  Milaim BERISHA

  Dr. Ibrahim RUGOVA sht nj figur poliedrike dhe personalitet i shquar. Ai sht flijim i shpirtit t vizionarit pr hir t idealit liridashs.

  N nism: ishte redaktor n gazetn e studentve ,,Bota e Re dhe n revistn shkencore ,,Dituria, q botoheshin n Prishtin, hulumtues i historis, kryeredaktor i ,,Gjurmimeve albanologjike n Institutin Albanologjik, pastaj kryetar i palkundshm i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs, studiues i shklqyer e kritik i letrsis, ligjrues i hershm dhe mendimtar i veant, i qet dhe i thell, politikan i moderuar dhe PRESIDENT I PAR I KOSOVS.

  Antar korrespodent i ASHAK-s, barts i shum mimeve e dekoratave kombtare e ndrkombtare pr paqe e n shum fusha t tjera, Doctor Honoris Causa t Universitetit VIII - Sorbon, Franc, mimi Saharov i Parlamentit Evropian, sht shpallur Senator Nderi i Evrops, Doktor Nderi i Universitetit t Tirans, ndrsa pr kontributin e tij n fushn e kulturs dhe letrsis, Ministria e Kulturs e Kosovs, dr. Ibrahim Rugovn e ka nderuar me MIMIN KOMBTAR PR VEPR JETSORE AZEM SHKRELI-2006.

  Ai, prve t tjerash, sht mendje e zgjuar, forc e vetdijes s lart dhe ndrgjegje e kohs son dhe kohve n vijim. Ibrahimi sht legjend e gjall, kujtes kombtare e historike dhe vler universale. Ai identifikohet edhe si kultivues i kontinuitetit t tradits.

  Po ashtu Rugova si Bogdani: tejkaluan koht n t cilat jetuan. Madje, mund t konkludojm se Rugova sht studiuesi i cili monumentalizoi veprn e Bogdanit.

  Respektin e zotit Rugova e dshmoi puna e tij dhe pjesmarrja e 56 delegacioneve botrore n ceremonin mortore.

  Rugova tashm sht shndrruar n nj personalitet t spikatur, n prijs q ka unin e vet. Uni i tij sht uni i kombit.

  Ai sht simbol dhe sinonim i rezistencs dhe paqes - pr nj Kosov t pavarur dhe shtet sovran, i demokracis, liris, urtsis dhe dashuris ndrmjet njerzve n Ballkan e n bot.

  Njkohsisht, sht personifikim i humanizmit dhe mirsis n kuptimin e plot s fjals. Dashuria e tij ishte nj dashuri e madhe.

  ndrra e Rugovs nuk ishte ndrr e robit, por strategji e atdhetarit t devotshm, e largpamsit, guximtarit dhe sakrific e misionarit. Rugova: NA BUZQESHTE ME SY, NA PRSHNDESTE ME ZEMR.

  N historin m t re t popullit t Kosovs - Dardanis, ai do t mbetet nj intelektual i dors s par me virtyte kombtare dhe universale.

  Krkesn e tij t vazhdueshme r pavarsin e Kosovs, t mbshtetur nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimit Evropian, do ta realizojm n vepr.

  VETM M T MDHENJT SAKRIFIKOJN. VEPRAT - DO T NA IDENTIFIKOJN.

  Zoti e bekoft flakadanin, Ibrahim Rugova!

  Iliria Post
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 8. #128
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  T tjert pr dr. Ibrahim Rugovn

  Meteor i ndritur i Shqiptarve

  I gjall n zemrn dhe mendjen e do shqiptari. Njeri me dell t fort artisti. Emancipues i mendimit kritiko teorik n letrsin shqiptare. Personalitet i rrall i bots shqiptare. Arkitekti i pavarsis. Njeri q edhe pr s vdekuri i bashkoi shqiptart

  Ajete ZOGAJ

  Akademik Eqrem Basha:
  Me nj dallim t vogl n mosh, ne i takonim t njjts gjenerat dhe na bashkuan interesat dhe interesimet e afrta, t prbashkta, leximi dhe literatura q kmbenim, dshira pr t ndryshuar, s pari si student n Katedrn e Gjuhs dhe t Letrsis Shqipe, pastaj edhe si antar t redaksis s gazets studentore Bota e Re, q u b hal n syt e regjimit.

  Ishim bashk edhe n Shoqatn e Shkrimtarve t Kosovs, q u shqua pr avangardn dhe angazhimin e fuqishm shoqror dhe mbetm miq gjithmon.

  Guximi dhe vizioni i tij na mobilizonte edhe ne, dhe, n qoft se mund t thuhet se i takonim nj gjenerate q solli gjith ato ndryshime n jetn e kosovarit ather meritat i takojn atij.

  Vizioni i tij prej studiuesi, kritiku, teoriku dhe artisti (sepse un gjithnj mendoj se Rugova kishte edhe dell t fort artisti), nuk mbetej mbrapa interesit t tij ndaj asaj q pastaj u zhvillua n lvizje mbarpopullore.

  Leximi, studimi dhe mendja analitike e tij kan ln vepra t rndsishme n letrat shqipe. Sado q sht thn dhe sht shkruar mjaft, s fundi sht botuar edhe vepra e tij e plot, mendoj se meritat e tij n studimet e letrsis, teoris dhe kritiks letrare do t duhet edhe shum koh t vlersohen dhe t vrtetohet rndsia e tyre e vrtet.


  Realizues i pavarsis s Kosovs

  Ramadan Musliu, kritik letrar:

  Ishte diku viti 1980, koha kur kisha dorzuar pr botim librin e par me poezi, Parodia e trupit. Redaktori i biblioteks s poezis, Ali Podrimja, dorshkrimin pr recensim ua kishte dhn Ibrahim Rugovs dhe poetit Qerim Ujkani.

  Ne recensionin e vet Rugova, duke e vlersuar lart dorshkrimin, kishte shkruar se dshiron t njihet me autorin. Natyrisht se ky ishte motiv inicial i
  nj miqsie q zgjati derisa nuk u dha pas politiks dhe nuk kaloi n nivele t tjera komunikimi me mjedisin.

  Gjat asaj kohe mund t them lirisht se kam qen i privilegjuar t njihem me punn dhe sukseset e tij letrare, veanrisht t librit Vepra e Bogdanit,
  problemet e t cilit i kemi debatuar te Elida, por edhe i telasheve dhe halleve t jets s prditshme.

  Dr. Ibrahim Rugova n fushn e studimeve letrare ka meritn e emancipuesit
  t mendimit kritiko-teorik dhe estetik n letrsin shqipe. Po kt mendim e kam shprehur edhe m 21 janar t vitit t kaluar n nj intervist te gazeta Lajm, q ishte fjala e fundit mirnjohse pr t si studiues dhe kritik letrar pr t gjall t tij.

  N veprimtarin politike mund t them se sht realizuesi i projektit intelektual pr pavarsin e Kosovs, projekt q i afirmoi shqiptart e Kosovs si nj element shtetformues sipas nj filozofie moderne politike.

  Slogani i tij i njohur Liri-Pavarsi-Demokraci sht sublimim i nj vizioni q shqiptart e Kosovs do ti bj pjes t demokracis perndimore. Pa kt
  projekt intelektual shqiptart e Kosovs do t trajtoheshin si popull ahistorik, domethn si figurant n proceset historike t ksaj pjese t Evrops.

  Vrtetsin e ktij projekti dshmon edhe prkrahja masive q gjeti n Kosov, sepse doli se sht artikulim i vullnetit politik t nj kolektiviteti. Kjo edhe e ka obliguar komunitetin ndrkombtar q shqiptart ti marr me nj seriozitet q se kan pasur n historin e re t Evrops.

  Prsris edhe njher: dr. Rugova pr kulturn ton ka pasur rolin e emancipuesit, por edhe t valorizuesit t nj procesi letrar kulturor. Nse qarku kulturor i Prishtins, tez q e kam thn q m 1996 n parathnien e librit Kahe dhe premise t kritiks letrare shqiptare (botim i Tirans) e q sht shprdorur duke e interpretuar njanshm, sht trsia e nj procesi kulturor t periudhs s paslufts, Rugova del si nj nga figurat qendrore.

  Mund t themi lirisht se ai ka vn bazn teorike t kritiks letrare shqiptare,
  qoft duke inkuadruar pikpamje t reja pr artin, qoft duke sjell nj aksiologji t re. Brenda opusit t tij kemi studimin morfologjik t letrsis (probleme t gjenaologjis, t semiologjis, por edhe t retoriks e t historis s ideve), sikurse edhe studimin diakronik q e ndeshim te libri Kahe dhe premise t kritiks letrare shqiptare.

  Ai ishte prkrahs i ideve t reja n letrsi, veanrisht i autorve t rinj. Brezi yn jemi shum borxhli ndaj tij.


  Sinonim i njeriut t virtytshm

  Dr. Rexhep Munishi:
  sht hera e par q gjat tr njohjes q kam pasur me dr. Ibrahim Rugovn, q shfaq mendimin publik pr kt personalitet. Kjo pr arsye se pr kt njeri krkohet maturi.

  Me dr. Ibrahim Rugovn u njoha q nga viti 1972, koh kur un isha n Institutin Albanologjik t Prishtins. Nga ai takim yni i par, vrejtm se kemi rrjedha dhe elemente t prbashkta prej nga mund t krijonim nj miqsi, dhe vrtet ndodhi ashtu, ngase ne krijuam nj relacion jashtzakonisht t afrt dhe shum miqsor.

  S pari kemi pasur relacione kolegiale, por na lidhi edhe shkuarja ime n Paris, e m pas edhe shkuarja e tij atje n vitet 70.

  Gjat ksaj kohe, ne korrespondonim me letra e me telefon pr mbresat pr Parisin. Un shkova srish n Paris n vitin 1979 dhe m 1981, kshtu i shndrruam rolet: lidhjet i mbanim vazhdimisht.

  Nga atje i sillja literatur, shkmbenim mendime. Me kt rast do t prmendja vitin 1985, koh kur pr katr muaj kemi qndruar s bashku n Paris, kur ne patm mundsi ta njihnim edhe m mir njritjetrin.

  Mund t them se ai sht nj personalitet i rrall dhe i paprsritshm, dhe se personalitete t tilla si ai nuk lindin shpesh. Ai ishte shpirt njeriu, sinonim i njeriut t virtytshm.

  Ai ishte njeriu q nuk dinte kurr t revanshohej apo t hidhrohej. Ishte
  shum tolerant edhe n kohn kur nuk ka filluar t merret me politik. N planin e krijimtaris ka qen studiues shum serioz.

  Ai ka qen filozof, me fjalt e tij t matura dhe me pesh. Mbi do fjali t tij mund t ndrtosh filozofi, ngase ai ishte njeri i interesuar jashtzakonisht pr
  filozofin dhe pr dijen botrore.

  Ka ditur ti seleksionoj dijetart e mdhenj botror. Njeri i cili ka ditur ti
  interpretoj teorit n letrsi, por edhe teorit e estetiks dhe t filozofis,
  por edhe si personalitet q ka njohur thellsisht kulturat e ndryshme t botrore.

  Un personalisht kam fituar shumka nga takimet dhe koha sa ne kemi qen bashkpuntor n Institutin Albanologjik t Prishtins, dhe kemi shkmbyer ide t jashtzakonshme pr jetn, pr dijen dhe pr kulturn.

  Ne ende nuk jemi t vetdijshm se far personaliteti kemi pasur. Relacioni i im me t ka qen shum miqsor dhe intim. Intimitetet e tij, qoft edhe shum sekrete, mi ka dftuar, por jo edhe ato politike.

  Kjo miqsi ka vazhduar deri n vitin 1989 kur ai u inkuadrua n LDK dhe filloi t merrej me politik. M pas takimet kan qen m t rralla, por nuk ka pushuar asnjher respekti dhe konsiderata ime e thell pr t.

  Dr. Rugova sht nj personalitet historik, personalitet q po t kishim njerz t mirfillt t dijes do ta vlersonim n nivelin m t lart q sht e mundur.

  Ai meriton q pr ti bhen studime shum t thelluara dhe t gjithanshme. T hysh n shpirtin e atij njeriu nuk sht e leht. Ka qen pak i mbyllur, por n brendsin e tij njerzore ka pasur shumka: shum dije, shum njeri, shum shpirt.

  Njerzit e till jan t rrall. Kujtimet e mia jan t jashtzakonshme pr t dhe nuk do t zbehen asnjher.

  Nuk ia vlen pr dr. Ibrahim Rugovn t thuhen vetm fjal t mdha, ngase tani t gjith flasin fjal t mdha pr t. Ai ka merita edhe n politik, ngase kishte sens politik.

  Jam i lumtur q me t kam pasur relacione t ngushta miqsore.


  Lis i madh i vendit t vet

  Dr. Mehmet Halimi:

  Me dr. Ibrahim Rugovn jam njohur qysh n vitin 1973, kur sht pranuar si asistent n Degn e Letrsis n sektorin e Kritiks Letrare.

  N at koh isha n komision bashk me profesor Anton ettn pr pranimin e tij. Ka qen nj djal modest, i thjesht, por shum inteligjent, i thell n
  mendime dhe studime.

  Kjo t jepte t kuptosh se nga ai do t rezultonte nj studiues, i cili do ti freskoj dhe pasuroj studimet letrare.

  Dr. Ibrahim Rugova bashk me Sabri Hamitin solln metoda dhe inovacione t reja n studimet teorike t letrsis dhe t kritiks letrare. sht merit e tij kthesa n kritikn letrare.

  sht pr tu vlersuar momenti kur dr. Ibrahim Rugova u vu n ball t popullit, duke demonstruar sakrific, guxim dhe vullnet t pathyeshm.

  Ai thoshte shpesh se pengesat ekzistojn pr ti tejkaluar. Pengesat i tejkalojn ata q kan vullnet, guxim dhe aftsi.

  Dr. Rugova me tolerancn dhe maturin e tij prej vizionari, arriti q edhe armiqt ti kthente n miq, kundrshtart ti kthej n prkrahs.

  Ishte aftsia e tij q pr nj periudh t shkurtr ta ndrkombtarizoj shtjen e Kosovs n bot. Ai ishte nj lis i madh i lidhur pr truallin e vet.

  Ai nuk ishte vetm nj lis q bn hije pr nj fis, por pr gjith popullin e tij t vuajtur dhe pr kombin. N kohn kur Kosova dhe populli i saj gjendeshin n rrezik nga soldateska serbe, dr. Rugova n krye t lvizjes, pati thn: Ktij populli duhet ti prij dikush.

  Skemi ku t shkojm, sepse jemi mbshtetur pr muri. Dua t sakrifikoj pr popullin dhe vendin tim.

  Ai krijoi LDK-n, parti kjo me kahe dhe qllime krejtsisht t reja. Toleranca e tij, mirkuptimi, modestia dhe sjellja ndaj popullit t vet, i ka br edhe t tjert q ta duan dhe ta mojn.

  U mua edhe nga shum burrshtetas t bots. Ishte shum i kursyer n fjal, por shum konkret n argumente, duke i bindur edhe t tjert se ky popull ka t drejt ta fitoj lirin dhe pavarsin.

  Kurdo q t fitohet pavarsia e Kosovs sht merit e dr. Ibrahim Rugovs, sepse ai ia ka vn gurthemelin asaj.

  Ishte nj altruist i madh, i cili mundohej t krijonte raporte t mira me t gjith. Ka qen njeri prej t cilit t gjith kemi mundur t msojm.

  shtjet madhore i ka ngritur n planin kombtar. I till edhe prfundoi. Ai e ka vendin meritor n historin ton kombtare. Me emrin e tij sht e lidhur pavarsia e Kosovs.

  Secili popull ka yjet e tij q e shndrisin. Dr. Ibrahim Rugova sht meteor i ndritur, q ndrion n qiellin shqiptar.

  Iliria Post
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 9. #129
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Pjetr B. GECI
  KOHA VENDNUMROI

  M 21 janar 2006
  N’orn 11:30
  Koha u ndal
  Apostulli ndrroi jet
  Yllsi e Dardanis
  Vler e ardhmris
  Shndrrim i hyjnis.

  Me muzat mitike bn fjal
  Pr Dardanin Antike
  N Olimp flet me zotat
  U tregon pr tmerret e jets
  Pr kandilin e liris
  Prangn e robris
  Diellin e jets
  Ekspeditat me plot enigma
  Pr gjakun jetn e vdekjen
  U flet pr Natn e Bartolomeut

  Me shpirt u flet shumka
  Q ne nuk dinim n jet

  Kosovs i dha emr
  Edhe prtej largsive
  Hapi dyer burgjesh
  E i la pllumbat n bardhsi

  Pllumbi i paqes
  Kurr s’ndenji n kafaz
  Me qetsin e vet t
  Enjten e Madhe n Velani
  U nis prjetsive
  Me lotin e mburrjes son Kosov
  Prtej amshimit, prtej…


  Mehmet HAZIRI
  JETA ME KUPTIM

  Malet i ran mbi supe
  blerimin ua mori i duroi,
  u mbshtet m fort n Tokn e vet.

  Errat iu prplasn n gjoks, n ball
  i duroi
  i heshti
  eci e eci nuk u ndal...

  Kodrat e urrejtjes
  natn i kishin hyr n’histori
  i shkriu me durim
  me dashuri.

  Rugova ishte bjeshka
  Ibrahimi ishte deti i tij!...


  Hasibe Alishani – BLLACA
  SIMBOL I LIRIS

  Lajmi pr vdekjen e presidentit
  Thell n shpirt na tronditi
  “Mbetm jetim”, dikush ofshani – tha:
  “Presidenti vdiq pr jet na la...”
  Ne jetima nuk kemi mbetur,
  As Rugova nuk ka vdekur!
  Ai ve jet ka ndrrua,
  N’liri, pavarsi,
  N’demokraci sht shndrruar.
  Ai simbol i paqes, dashuri njerzore,
  Lapidar mbi lapidar, u lartsua,
  Vepra e tij sht madhshtore.

  IP
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 10. #130
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Burrshtetasi i par i Kosovs

  Shkruan: Fatmir Sejdiu

  Vdekja e hershme e Presidentit Ibrahim Rugova n fillim t vitit 2006 ishte goditje e rёndё pr popullin dhe institucionet e Kosovёs. Na la kur na duhej mё sё shumti pr ti dal n krye procesit tё gjatё e tё mundimshёm historik pr pavarsimin e Kosovs. Pr njohjen ndёrkombёtare tё pavarsis s Kosovёs, sepse, si e kishte zakon t thoshte Presidenti yn, Kosova sht de fakto e pavarur nga qershori i vitit 1999.

  Si studiues i thellё i letrsis e i kulturs shqiptare, Ibrahim Rugova ka ln nj trashgimi q rri n themelet e dijeve tona. Rugova dijetar u b udhheqsi i rezistencs s popullit shqiptar t Kosovs me organizim t pashembullt q krijoi Lidhja Demokratike e Kosovs, q si Lidhja Shqiptare e Prizrenit, pr t ciln ai ushqente dashuri t pakundshoqe t ndrtonte, tani me sukses t fundm, bazat e shtetit t ri ndrsa rezistonte okupimin serb.

  Ibrahim Rugova u b burrshtetasi i par i Kosovs, shenja mbrojtse e shtetit n krye t t cilit qndroi edhe n kohn kur njihej, por nuk pranohej si i till. N koh t vshtira, Rugova me organizimin m sistematik e t qndrueshm q kishin ngritur shqiptart n kto troje, me mekanizma institucional t vots demokratike, ndrtoi struktura t qndrueshme tё Republikёs sё Kosovёs, qё ishin pjesё e veuar e rezistencёs sё organizuar kundёr okupimit.

  Pr t gjall t vet, Ibrahim Rugova krijoi shum miq t Kosovs e t pavarsis son n t katr ant e bots. Prandaj, edhe nga bota e amshimit, Presidenti Rugova sht sot engjlli mbrojts i Kosovs.

  Veprimtaria e Rugovs, si studiues i letrsis e i kulturs shqiptare, si mendimtar i rrall, me nj filozofi t veant politike, si lider e burrshtetas, t cilin e shquan urtsia dhe konsistenca, do t jet objekt i studimeve t vazhdueshme n t ardhmen.

  Ky libr prmbledh nj zgjedhje shkrimesh t Rugovs n rrjedh kronologjike kryesisht fjalime politike, por edhe kontribute t tjera t veprimtaris s tij shtetrore sikur edhe vlersime q i bjn figurs s Rugovs personalitete nga vendi e bota. sht nj pjes e trashgimis dhe namit q ka ln pas lideri yn historik, t ciln e sjellim ktu me rastin e Dits Prkujtimore, 21 janarit, kur mbushet nj vit q kur ndrroi jet.
  (Tekst hyrs n monografin "Presidenti Rugova")

  Prishtin 4 janar 2007

  QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 11. #131
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike

  1944
  M 2 dhjetor u lind Ibrahim Rugova n fshatin Cerrc, t komuns s Istogut, n nj familje t madhe q kishte prejardhjen nga krahina e Rugovs, apo si njihej n ato an, n familjen e Sadri Elezit. Familja sht e njohur pr tradita kombtare dhe pr qndres t pareshtur kundr pushtuesve. Familja i takon fisit Kelmendi, nnfisi Laji, e vendosur n fshatin Malaj t Rugovs, ku edhe sot i ka pronat e saj.
  Sadri Elezi n historin shqiptare njihet si pjesmarrs, prfaqsues i trevs s Rugovs n tubimet e beslidhjeve shqiptare te Verrat e Lluks dhe t Beslidhjes s Pejs, Besa -Bes, t tribunit popullor, Haxhi Zeks. Gjat asaj kohe t kryengritjeve t mdha shqiptare kundr sundimit t Turqis, Sadri Elezi ka qen krah i djatht i Haxhi Zeks dhe n betejat e shqiptarve kundr ushtris turke 1908-1912, disa her ka qen i plagosur. Sadri Elezi ka pasur plag, nga t cilat edhe ka vdekur dhe varri i tij sht buz minares s Xhamis s vjetr t Istogut.
  Dyndjet e ksaj familjeje n Rrafsh t Dukagjinit pasojn pas njohjes s Sadri Elezit me tribunin e Pejs, Haxhi Zeka. S pari familja vendoset ndrmjet dy luftrave botrore n Gllaviic t Pejs, pastaj n Bajic fshat buz Drinit t Bardh te Banja e Istogut, dhe s fundit n Cerrc, ku sht edhe sot. Por shum pasardhs t saj jetojn edhe n Prishtin dhe n shum shtete t Evrops, m s shumti n Gjermani, Austri, Luksemburg, Zvicr dhe Itali.
  Ibrahimi u lind rreth dy jav pas hyrjes s brigadave partizane, q veten e quanin lirimtare, n Istog dhe n fshatrat e ksaj ane. S pari vijn brigadat partizane t Shqipris, e pas tyre edhe nj brigad partizane e Malit t Zi - Brigada e Boks - e quajtur nga vendsit edhe Brigade e zez, pr shkak t krimeve q ka bri mbi shqiptart.


  1945
  Pa i mbushur as 6 jav, Ibrahimit partizant ia arrestojn baban, Ukn (27-vjear), dhe gjyshin, Rrustn (67-vjear), rreth 10 janarit 1945 dhe i ekzekutojn pa gjyq, mu sikur edhe mbi 70 shqiptar t ksaj ane. Por varret e tyre kurr nuk jan gjetur.
  Me kto vrasje pushteti komunist mbjell tmerr e frik n popull n at dimr t acart e me shum bor. E trajtuar si familje kullake e armiqsore, familja Rugova n Cerrc del me katr burra t vrar e t zhdukur n luft, me tr pasurin e tundshme t konfiskuar nga komunistt.
  N muajin shkurt, pas revolts s armatosur n Drenic, n Kosov vendoset gjendja ushtarake, e cila edhe me tepr e rrit terrorin mbi shqiptart. Njerzit burgosen dhe ekzekutohen me procedur t shkurtr.
  Ibrahim Rugova nj periudh t fmijris s hershme, bashk me nnn e tij, Sofn, e kalon te dajallart e tij, n familjen e Qerim Muriqit (Rugova) n Llukafc t Begut, fshat afr Istogut. Edhe familja e nns ka qen e tradits, e madhe dhe me shum prona buz lumit t Istogut, por edhe me prona t tjera n Koshutan t Rugovs nga e kishte prejardhjen. Nna Sof nuk do t martohet, por do t kujdeset pr djalin e vetm.
  Si pohon edhe vet Ibrahim Rugova, dashuria e afrsia e dajallarve, e sidomos e gjyshit Qerim, nj mjeshtr i holl e latues i gurit, do t ndikoj edhe n prkushtimin e tij ndaj puns dhe vlers njerzore e kombtare, sidomos t tradits shqiptare.
  Rinin e hershme e kalon n bashksi familjare me dy xhaxhallart e vet - Shabanin dhe Aliun - ndrsa m von vetm me xhaxhain e vogl Aliun i cili kujdeset edhe pr shkollimin e Ibrahimit. Por, mbi t gjitha, do t rritet n prehr t dy gjysheve. Pra prve dashuris s pakufishme t nns Sof, ai kishte edhe dashurin dhe kujdesin e nns s babait, gjyshes Shake, dhe gjyshes Raz, nga dajat. Q t dyja mundohen sa munden ti kompensojn dashurin e humbur t njrit prind. E para vdes m 1972, kurse e dyta m 1989.


  1948
  Kur kishte vetm 4 vje, duke lozur me fmijt e lagjes, dgjon dik duke thirr: Uk, eja hyn brenda, dhe menjher me vrap shkon te nna dhe i bie n prehr: Nn, e gjeta babn, ma kishin marr Lushajt! Domethn, si fmij e dinte se babai i kishte humbur dhe sigurisht kishte dgjuar nga t rriturit se ishte diku dhe ndoshta mund t kthehej!


  1949
  Gjyshi Qerimi do ti fal dhuratn e par, nj laps. Shpesh n biseda private Ibrahimi do t flas me admirim pr gjyshin e tij si mjeshtr shum i shkatht q ndrtonte dhe konstruktonte mullinj me uj. Citonte fjalt e tij: Bre daj, si nuk pata do vjet shkoll, se gjyshi edhe aeroplanin e kish konstruktue!
  Por i dinte me dhjetra objekte t ndryshme q kishte ndrtuar n ato an. Vetm n ndrtimin e nj kulle prej mermeri kishte br 20 vjet.
  Ndrkaq Ibrahimi pr t thot: Njfar mase, (atij) ia kam borxh shprehin e puns, t disiplins, pavarsis, besnikrin ndaj parimeve, at rregull shtpiak tradicional, t afrt me jetn, q e pengoi kt familje t bhej komuniste nga oportunizmi.  1950
  Q nga mosha gjashtvjeare do t mbaj n mend fmijrin e rnd dhe me skamje. Pr mua, fmijria, para s gjithash, do t thot vshtirsi e jets, sprov pr t mbijetuar. M kujtohet nj koh, diku nga viti 1950, kur gjith familja kalonte kohn duke u prpjekur t siguroj ushqim, do t rrfej Ibrahimi n librin shtja e Kosovs. Pr kt vit ai thot se nisi uria e vrtet, e cila do t zgjas dhjet vjet.
  N prkushtimin e Ibrahim Rugovs ndaj tradits ka ndikuar edhe afria e tij q nga fmijria me burrat e njohur e t muar rugovas. Si ishte tradit ather, burrat mblidheshin n oda, sidomos gjat netve t dimrit, tregonin histori, kndonin kng trimrie, e sidomos kng kreshnike me lahut e ifteli. Axha i tij, Azemi, ishte nj lahutar i njohur, daja i Ibrahimit, Rrustem Qerimi, ishte nj kngtar i dalluar me ifteli. Fmijria e Ibrahimit kalon n kto ambiente duke u brumosur q n at mosh me kujtes t theksuar historike pr traditn shqiptare.
  Xhaxha i tim at (e ka fjaln pr Azemin) rrfente apo kndonte do mbrmje pas darke deri von, pastaj e ndrprente rrfimin n mes t situats m dramatike dhe thoshte, do t vazhdojm nesr. Ai kndonte ngjarjet me episode, njfar fejtoni, ti themi. Gjith ditn, ne t vegjlit, t pes djemt, flisnim se ka do t ndodhte. (shtja e Kosovs),


  1952
  Ishte 7 vje kur zakonisht fmijt regjistroheshin n shkolln fillore. Ai pa vullnet shkon n shkoll. I vetm, pa shoqri, pas tri ditsh e braktis shkolln, nuk don t shkoj m. Me gjith insistimin e nns dhe t familjarve, n kohn kur duhet t nisej pr n shkoll, fshihej diku, vetm pr t mos shkuar. Afr shkolls ku duhej ti ndiqte msimet ndodhej nj godin q banort e quanin Kulla e popit, burgu komunist. Me siguri kishte dgjuar se aty ia kishin arrestuar, torturuar dhe zhdukur pa gjurm baban dhe gjyshin. Ai si fmij do t ket dgjuar t flitet nga t rriturit pr at godin.  1954
  Pra, rrethanat e rnda t asaj kohe n t ciln kaloi familja dhe frika nga dhuna e pushtetit komunist, bjn q Ibrahim Rugova t filloj n Istog shkolln fillore me dy vjet vones.
  Tashm ishte nnt vje dhe nis t shkoj n shkoll. Por tash nuk shkon vetm. N t njjtn koh regjistrohet edhe djali i xhaxhait t tij, Rrustemi. Ata dy s bashku do t ndjekin msimet q nga klasa e par e fillores deri n prfundim t s mesmes.
  Kur njher do ta kap librin n dor nga ai m nuk do t ndahet kurr. Kshtu do ti ken thn nns s tij t brengosur plakat e fshatit.
  Ai menjher dallohet si m i miri i brezit t vet, e m von i t gjitha brezave t shkolls fillore n Istog. Pr nj kok ishte mbi brezin e tij.
  Si nxns i shkolls fillore fillon t lexoj libra, revista e gazeta t kohs q i sillte n shtpi xhaxhai i tij, Aliu, por mbi t gjitha ishte interesimi i tij i madh pr t lexuar librat e biblioteks s qytetit dhe t shkolls.
  Si nxns i fillore nis t shkruaj poezi q i lexonte n ort letrare.


  1961
  M 3 tetor boton vjershn e par me titull Erdhi vjeshta n gazetn Rilindja (pr fmij). Ndrsa, m 28 nntor boton edhe vjershn e dyt me tri strofa, me titull Uroj - atdheut. N dy vargjet e para kndon: Uroj - atdheut tim/Dy pranvera nmot. N dy vargjet e fundit: Uroj - atdheut/Prher liri!


  1962
  N numrin 1 t muajit shkurt t revists letrare Jeta e re boton poezin me titull Nans, me t ciln e fillon bashkpunimin me kt reviste t vetme letrare n Kosov. Si nxns shembullor, do vit zgjidhet kryetar i klubeve letrare t shkolls.
  Si nxns i fillores me disa antar t familjes gjat vers shkon n pronat familjare n Rugov, nj rrethin malore, por shum piktoreske, ku merr frymzimet e para djaloshare.
  Pas mbarimit t shkolls fillore tetklasshe n Istog, menjher n qershor regjistrohet n Shkolln e Normale n Prishtin. Pr her t par shkon n Prishtin dhe meqense mbrrin me vones, i duhet t kaloj natn nn qiellin e hapur n qytetin e panjohur pr t, pr t pritur mngjesin e nesrm. Mu n qendr t Prishtins, aty ku tani gjendet shtatorja e Nns Tereze, nga mesnata e z gjumi. Vjen nj polic dhe e qorton pse po flinte aty. Pasi i tregon se nuk kishte para pr fjetur n hotel, polici ia krkon letrnjoftimin q nuk e kishte. Por ia tregon prse kishte ardhur n Prishtin dhe pasi ia sheh notat n dftes, polici e lejon t flej aty.
  Por n shtator elen dy paralele t Shkolls Normale t Pejs n Istog. Pr shkak t gjendjes ekonomike, kthehet n Istog, ku i mbaron dy klast e para.
  Gjat dy klasve t normales n Istog si nxns shembullor dhe sadokudo q e njihte serbishten bashk me disa nxns t tjer e detyrojn q t ndjek msimet n serbisht. Por prsri sht nxnsi m i mir i brezit.


  1964
  Tri klast e fundit t normales i kryen n Pej, por tani msimi zhvillohet n gjuhn shqipe. Edhe atje dallohet si nxns, sidomos n lndn e gjuhs shqipe dhe lndve shoqrore. Por hartimin e par t tij n normalen e Pejs, profesori i gjuhs shqipe e noton me not negative. I thot se ka kopjuar, nuk beson se nj nxns mund t shkruaj aq bukur. Por pasi e sheh se edhe hartimet e tjera jan po aq t bukura, ather bindet.
  Si familje e shenjuar armiqsore, nuk i japin burs dhe kushtet ekonomike i ka t rnda. Por tani i ka mundsit m t mdha pr t lexuar dhe pr t thelluar njohurit e veta.
  Prve literaturs n gjuhn shqipe, q ishte e pakt, n serbisht lexon veprat e shkrimtarve t mdhenj botror si Balzakun, Servantesin, Lorkn, Shekspirin, Bajronin, Shelin, Tolstoin, Dostojevskin, Pushkinin, Jeseninin. Disa poezi t ktij t fundit m von do ti prkthej me prkushtim nga origjinali n shqip.
  M von si student, pr disa prej tyre do t shkruaj me nj frymzim t veant.
  Lexon me prkushtim do gj q botohet n revistat shqipe. Si normalist prve poezis, shkruan edhe proza poetike.
  Si pohonte edhe vet, gjat shkolls s mesme nuk an fort kokn pr disa lnd q nuk i interesonin. Gjat atyre orve lexon letrsi apo filozofi. Profesort kishin mirkuptim!


  1967
  Pasi mbaron shkolln e mesme regjistrohet n Degn e Gjuhs dhe Letrsis Shqipe t Fakultetit Filozofik t Prishtins. Vitin e par e kalon n nj gjendje t rnd ekonomike. Pa burs dhe pa kurrfar ndihme. Jeton n konviktin e studentve, por si thuhej ather ilegal.


  1968
  Ky vit sht shum domethns pr Kosovn. Kan kaluar dy vjet nga rnia e Rankoviqit dhe UDB-ja nuk sht m ajo q ka qen. Hetohet nj frym m liberale. Njerzit marrin frym m lirisht. Madje n nj koh shum t shkurtr diskutohet pr Kosovn republik, por shpejt ndrpriten. Ndrsa npr Evrop shprthejn demonstrata t mdha studentore.
  N Kosov pr her t par sillen libra nga Shqipria. sht ky vit q kalon n shenj t shnimit t 500-vjetorit t vdekjes s Sknderbeut, pr t cilin shkruhet pothuajse do dit n shtypin e athershm. N muajin maj organizohet nga pushteti i athershm edhe nj simpozium ndrkombtar pr Sknderbeun. N Prishtin, pas 1948, pr her t par vijn edhe katr studiues nga Tirana. Prgjithsisht hetohet nj zgjim i ndjenjave kombtare q ishin ndrydhur me vite.
  Nj tjetr ngjarje me rndsi ndodh n Prishtin: organizohet Konsulta e njohur gjuhsore. Gjuhtar, shkrimtar dhe ekspert t ndryshm nga Kosova dhe viset shqiptare prreth marrin pjes dhe diskutojn pr tri dit me radh dhe miratojn unisimin e gjuhs standarde shqipe, mu sikur n Shqipri.
  Ndrkaq nj ngjarje tjetr q shnon at vit jan demonstratat e njohura studentore dhe t rinis shkollore n Prishtin dhe n disa qytete t tjera.
  At vit Ibrahim Rugova tashm sht n vitin e dyt t studimeve, por prap pa burs. Shtrngohet t punoj arsimtar n shkolln fillore n Obiliq, tet km. larg Prishtins dhe t studioj. N t njjtn koh i ndjek studimet dhe shkruan n revistat e gazetat e kohs.
  Do t mbahet n mend artikulli q boton Ibrahim Rugova n gazetn e studentve Bota e re n numrin e 28 nntorit t vitit 1968, n prag t demonstratave t studentve dhe t rinis shkollore t 27 nntorit t atij viti, me titull Pavarsia kombtare, me t cilin sikur paralajmron nismn e ideve t veta intelektuale e politike, t cilat, 20 vjet m von, n nj koh shum t rnd, do ti shpreh n mnyr t qart dhe konsistente si trinom - Liri, Pavarsi, Demokraci. Ai shkruan me rastin e prvjetorit t ngritjes s Flamurit kombtar m 28 nntor t vitit 1912 n Vlor nga Ismail Qemali, dhe pasi e quan nj nga ditt m t bardha t historis son, vazhdon: Edhe n kt tok t lavdishme jan djegur shpirtrat pr liri dhe pavarsi, ende digjen dhe prore do t digjen, gjersa t ndris ajo drita flakruese madhshtore, q ngre pesh gjakun e nj trungu n do stin t kohs. Ndrsa fare n fund thot: Duam q ta kemi kudo me t vrtet simbol gjaku, lirie e pavarsie q na shpie m tepr dhe m me hov ndr fitore t reja dhe ngaher t fitojm.
  Gjat ksaj kohe, n radh t par lexon pareshtur dhe si pohon vet, zbulon letrsin moderne, t asaj kohe, shkolln franceze (simbolizmin, Malarmen, Bodlerin), letrsin bashkkohore (Sartrin, Kamyn, Beketin).
  Por tani bhet shum aktiv n aspektin kulturor e letrar. Bashk me disa student t tjer (Rexhep Ismajli, Eqrem Basha, Sabri Hamiti etj.) si pohon vet Rugova, krijojn nj rreth t mendimit t hapur ndaj tendencave t reja t teorive estetike dhe linguistike, t cilt i trhiqte kritika e re franceze dhe strukturalizmi.
  Ishte grup pak i fort, jo nacionalist, por modern, me nj orientim nacional. E gjith kjo m hapi edhe mua q isha veanrisht i mbyllur nga natyra, ndaj bots, ndaj t tjerve.
  Ndrkaq Sabri Hamiti thot: Ibrahim Rugova i prket brezit t 68-ts, dhe m tej Qarkut Kulturor t Prishtins. Nj lvizje e fuqishme studentore q mblidhte pr t parn her t rinjt e tokave shqiptare n Kosov dhe rreth Kosovs, e cila, si thot, do ta shprndante ndikimin e vet lirues edhe n shtresa t tjera t shoqris.


  1969
  Ibrahim Rugova shkruan intensivisht n revistn pr kultur art e letrsi t Prishtins Fjala, ku hap nj rubrik t prhershme t titulluar Zenitet letrare q nga numri 3 i muajit mars t po ktij viti. Shkruan pr Jeseninin, Shelin, Bodlerin e Preverin, por edhe pr Migjenin e Nolin.
  Dhe menjher i bie n sy lexuesit t vmendshm dhe t shkrimtarve.
  Kah fundi i atij viti, Rugova bashk me disa miq t tij student merr ta drejtoj gazetn e studentve Bota a re, t ciln do ta bj nj nga gazetat m t lexuara t kohs dhe q mban vuln e modernitetit t ideve, por edhe t kritikave shoqrore.
  Sabri Hamiti shkruan se lvizja kulturore e intelektuale e prqendruar n brezin universitar e bri gazetn e vet kulturore, revistn e vet kulturore (Dituria) dhe formoi shtpin e vet botuese. Kjo, n mnyr t pashpallur, artikulonte alternativn e njshit pushtetor n kultur, i cili kishte nj gazet t prditshme, nj revist letrare, nj radio, nj shtpi botues n shqip.


  1970
  Ibrahim Rugova dhe Rexhep Ismajli q jan shtyllat kryesore t gazets Bota a re, komentojn veprat m aktuale filozofike e letrare t kohs ose prkthejn punime apo fragmente t veprave t tyre. Nga filozoft e asaj kohe n faqet e gazets Bota a re mund t ndeshen emrat si Leshek Kolakovski, Betrand Rasel, Rozhe Garodi, Lysien Goldman, Karl Jaspers, Erih From etj. Por nuk mungojn as punimet kritike origjinale. Ather mund t botoja artikuj mjaft t angazhuar, tejet modernist, thot Rugova pr at periudh.
  Prandaj m se njher kujdestart ideologjik t partis, duke u shtypur gazeta n shtypshkronj heqin faqen e par, ose ndonj faqe tjetr.
  Po n kt vit, po ky grup krahas gazets, nxjerr edhe revistn Dituria, ku prfshihen kryesisht punime t studentve t fushave t ndryshme dhe n kt kuadr botojn edhe disa vepra letrare.  1971
  Rugovn edhe pak muaj e lan n Bota e re e Dituria. N pranver t ktij viti pushteti e prz bashk me miqt e tij. Prkohsisht fillon t punoj n revistn Fjala. Diplomon n Fakultetin Filozofik.
  Boton veprn e par letrare Prekje lirike, nj prmbledhje t shkrimeve t Zeniteve letrare, n t ciln, manifestoi qart mvetsin dhe pavarsin e vshtrimit dhe t gjykimit, autonomin personale n fushn e kritiks dhe t interpretimit letrar, por edhe revoltn kundr shkrimeve kuaziobjektive q shkruheshin pr letrsin, duke zbritur m shpesh n nj sociologjizm vulgarizues. Kt vepr ia kushton tre m t dashurve t vet:

  Atij, q se njoha asnjher.
  Asaj, q i kushtova me jet.
  Asaj, q m ktheu me fytyr kah jeta.

  Tash von kritiku i ri Kujtim Shala pr kt vepr shkruan:
  elsi pr ta lexuar Rugovn prball kritiks s kohs sht libri Prekje lirike. Ky libr refuzon leximin e jashtm/ sociologjizues/ideologjizues, dominant n kulturn letrare shqipe, dhe provon fuqishm kritikn si rikrijim t veprs letrare. Aty normn e leximit e prcakton estetika e tekstit letrar e jo skemat sociale.
  N vjesht e drgojn pr nj vit n shrbimin e detyrueshm ushtarak n Slloveni.


  1972
  Pasi kthehet nga ushtria punsohet si bashkpuntor shkencor n sektorin e letrsis n Institutin Albanologjik t Prishtins. Po ashtu regjistrohet n studimet pasuniversitare n Universitetin e Prishtins.
  Gjat ktyre viteve n t prkohshmen e athershme boton vazhdimisht punime t ndryshme kritike dhe teoriko-letrare. Prcjell me vmendje zhvillimet n letrsin bashkkohore shqipe.
  Qarku Kulturor i Prishtins tashm prqafon programin e qart letrar e kulturor nacional, por edhe rrymat moderne perndimore t kohs. Ishte periudha kur edhe n Kosov fillon t flitet dhe t shkruhet edhe pr strukturalizmin, semiologjin...


  1975
  N mars t ktij viti martohet me Fan Vuthajn, me t ciln kishte rn n dashuri katr vjet m par.


  1976-1978
  M 8 janar i lind djali i madh, Mendimi. Boton Bibliografin e kritiks letrare shqiptare - 1944 -1974 (s bashku me Isak Shemn).
  N vjesht t ktij viti merr nj burs franceze specializimi. Tet muaj i kalon n Paris n Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, si thot si stazhist te Rolan Barti, t cilit, 20 vjet m von do tia kushtoj ligjratn e Sorbons, me rastin e shpalljes Doktor Nderi t Universitetit VIII n Paris. Por njkohsisht ndjek edhe ligjrata t tjera n Sorbon.
  Isha shum aktiv, e ajo q m stimulonte m s shumti, ishte liria e atij sistemi t msimit...Ishte shkurt, por msova shum. Ishte koha kur filozoft e rinj (Andre Glyksman, Bernar-Anri Levi) kishin prplasjet e mdha, e un shikoja gjith ka mundja. Kisha raporte me Bartin dhe studentt e tij, sidomos me t huajt, kujton m von me entuziazm Rugova ditt e Parisit.
  Por qysh n at koh, si pohon vet, nn influencn e Bartit mediton gjat studimeve mbi relacionet pushteti-dija dhe funksionimin e shtetit, raportet mes strukturs intelektuale dhe shoqris; pikrisht kshtu mund ti qasemi shtjes s ekzistencs s nj lvizjeje pr liri. (Shih shtja e Kosovs). Pranon se ka qen njeri krejtsisht apolitik, edhe pse interesohet shum rreth teoris s pushtetit. M von propozova nj analiz pr marrdhniet mes pushtetit dhe rezistencs me librin Strategjia e kuptimit (1980) dhe n Refuzimi estetik m 1987. Fjala ishte pr formn e vetme t rezistencs s mundshme ndaj shprdorimeve t rnda t pushtetit kundr shqiptarve t Kosovs, e kjo i minonte edhe parimet mbi t cilat mbshtetej ky sistem. (Po aty).


  1978
  Boton veprn e dyt - Kah teoria. sht interesant se dy tekstet e para n fillim t ktij libri Letrsia si differentia specifica dhe Nj korrektiv estetiko-teorik, i shkruan n vitin 1973, ather bashkpuntor i ri n Institutin Albanologjik. Jan kto pjest kryesore t veprs, n t cilat shtron problemin e krijimit t nj rrafshi sa m autentik t trajtimit t letrsis si krijimtari shpirtrore intelektuale.
  N pranver t ktij viti Rugova kthehet nga Parisi plot jet dhe fillon projektin e vet t madh - monografin pr Pjetr Bogdanin. Isha i mahnitur me Bogdanin, pohon Rugova. Ndrkaq duke folur pr metodn q prdor, thot se isha i inspiruar drejtprdrejt nga strukturalizmi, prandaj hutoi shum shqiptar.


  1979
  Botohet Kritika letrare (nga De Rada deri te Migjeni) (s bashku me Sabri Hamitin).


  1980
  Rektorati i Universitetit t Prishtins do ti bj t mundur qndrimin njmujor krkimor (mars-prill) n Bibliotekn Kombtare n Tiran. Atje do t mbledh lndn pr tezn e doktoranturs Kahe dhe premisa..., t ciln do ta mbroj m 1984.
  N qershor i lind djali i vogl, t cilin do ta pagzoj me emrin e babait t tij, Uk, tradit kjo shqiptare q nipi t trashgoj emrin e gjyshit.
  Po kt vit, Ibrahim Rugova boton veprn tjetr t radhs - Strategjia e kuptimit. Vepra ndahet n tri pjes: ese, kritik dhe teori e poezis shqipe. N kt vepr prfaqsohen pikpamjet e Rugovs pr kritikn, ndrsa kta tre kapituj shenjojn pikat kryesore t interesimit t tij si kritik prej m se dhjet vjetsh.
  Pr kt vepr, ku prpiqet t gjurmoj se cilat jan mundsit e kundrshtimit t vdekjes s kuptimit t bots bashkkohore, Rugova prdor konceptin e strategjis negative, q si thot, nj koncept n plan t par polemik, n mnyr q m von konceptin e vet intelektual ta investoj n politik. N histori ndodh q intelektualt t jen t fundit ata q nuk lejojn t bjer populli, do t pohoj Rugova m von.
  Shkruan nj parathnie inspirative me titull Arti i dhembjes universale t kompletit t veprave t Ismail Kadares, n botim t Rilindjes n Prishtin.


  1981
  N mars dhe n prill shprthyen demonstrata t mdha t studentve dhe t rinis pothuajse n t gjitha qytetet e Kosovs, n t cilat krkohej q Kosova t bhej republik n kuadr t federats jugosllave. Ato u shuan me gjak. Gjat atij viti organizohen shum procese politike gjyqsore, n t cilat pjesmarrsit marrin dnime maksimale t parapara me ligj - deri n 15 vjet. N procese t tilla dnohen rreth 6.000 shqiptar.
  N Kosov u vendos gjendja e jashtzakonshme. Pastaj filloi procesi i diferencimit ideopolitik n t gjitha institucionet. Pati prjashtime nga puna. Me nj fjal, nisi nj terror i vrtet propagandistik sidomos ndaj intelektualve. Pr nj fjal goje dnoheshe me burg.
  Ibrahim Rugova punon intensivisht pr ta kryer projektin pr Bogdanin q e kishte nisur q nga viti 1980. Tash i kishte mbetur ti jepte dorn e fundit tekstit t shkruar.
  Ishte gjendje e jashtzakonshme, kishte ushtar gjithandej, makina t policis, autoblinda q shtisnin npr rrugt e Prishtins, e un isha mbyllur dhe shkrova kt (librin).


  1982
  Del nga shtypi vepra aq e pritur - Vepra e Bogdanit 1675-1685 pr t ciln Rugova kishte dhn aq shum mund e prkushtim, por do t ndjej edhe knaqsi t posame q kryen nj pun t madhe.
  Vepra pritet mir nga kritika dhe lexuesit.
  Duke sqaruar n parathnien e librit se far e shtyri t shkruaj kt vepr thot se sht habitur dhe befasuar ku ka gjetur se si Bogdani, pos shtjeve t tjera filozofike -teologjike e filozofike-shkencore, fliste edhe pr metaforat, pr tropologjin dhe pr figurat e ndryshme t retoriks, si dhe pr disa aspekte t poetiks. Mirfilli u entuziazmova dhe iu ktheva puns q kt intuicion dhe entuziazm ta kthej n argument dhe n vlersim, shkurt n njohje t veprs.
  N t vrtet Rugova, i entuziazmuar me veprn e Bogdanit eta e profetve, ndrpret prkohsisht punn n tezn e disertacionit, q e kishte marr m 1979, dhe e shkruan monografin pr Bogdanin.
  Pr kt vepr R. Musliu shkruan: Bogdani i monografis n fjal, thn shkurt, sht Bogdani i Ibrahim Rugovs. Kjo monografi antologjike m n fund hap periudhn e studimeve bogdaniane, por aq edhe t letrsis s vjetr shqipe,.
  Ismail Kadare shkruan m 1990 se si ssht e rasti q Rugova para se t niste udhn e liris u zhyt n botn bogdaniane. Vjersha kozmogonike e Bogdanit, ajo q e mahniste Poradecin, sht quajtur prej nj prej studiuesve t tij, mikut tim Ibrahim Rugova, tani kryetar i Partis (Lidhjes, v.j.) Demokratike t Kosovs Krijimi i rruzullimit.
  Monografia pr Bogdanin do t ribotohet edhe njher n Prishtin m 1990 dhe n t njjtin vit edhe n Tiran.


  1983-1984
  Punon intensivisht vetm n disertacionin e doktoranturs.
  Gjat vitit 84, n Universitetin e Prishtins mbron tezn e doktoranturs me titull Kahe dhe premisa t kritiks letrare shqiptare, 1504-1983.


  1985
  N muajin prill Ibrahim Rugova bashk me disa prfaqsues t Shoqats s Shkrimtarve t Kosov merr pjes n Kongresin e Lidhjes s Shkrimtarve t Jugosllavis n Novi Sad, ku ndodh prplasja e par me shkrimtart serb q tashm ishin instrumentalizuar nga regjimi i Beogradit dhe ishin vn n ball t propagands s egr antishqiptare.
  Ai paraqet kumtesn me titull Liria konkrete. Para se ta lexoj kumtesn bn nj replik distancuese ndaj fjalimit t kryetarit t shkrimtarve t Serbis Miodrag Bullatoviq, i cili me fjalt m brutale sulmon shqiptart dhe madje i akuzon pr gjenocid mbi serbt e Kosovs. Rugova flet pr tendencat restriktive t viteve t fundit q ti imponohen letrsis shqipe n Jugosllavi. Ai do t pyes kolegt e tij shkrimtar nga mbar Jugosllavia: Si mund ta prjetoj lirin un si intelektual shqiptar n kohn kur nga forca t ndryshme me pikpamje dogmatike, m imponohet asimilimi apo dysia. Dhe si mund ta prjetoj lirin, kur sot, tashm 3-4 vjet nga publicistika e verbr dhe nga pseudoshkenca e pseudoletrsia krkohet t zhduket historia ime kombtare, realiteti historik dhe realiteti shoqror, me pretekst t cungimit: hiq kt, hiq at, madje edhe n pikpamje kushtetuese, trheq vmendjen Rugova pr ato q do t pasojn m von nga regjimi i Beogradit ndaj Kosovs.


  1986
  Boton n Prishtin veprn Kahe dhe premisa t kritiks letrare shqiptare (600 faqe), n t ciln kishte punuar disa vite dhe kishte derdhur aq shum mund. Kjo vepr do t ribotohet dhjet vjet m von edhe n Tiran (m 1996).
  Studiuesi i letrsis shqiptare dhe pa dyshim njohsi m i mir i opusit letrar t Ibrahim Rugovs, Sabri Hamiti, pr kt vepr shkruan se me ndrtimin, strukturimin, krkimin, argumentimin, referencat gati shteruese, kaprcen qllimet fillestare t nj monografie dhe merr prmasat e nj enciklopedie pr kritikn shqiptare si disiplin t mendimit dhe t kritiks letrare shqipe.
  Pasi e vlerson si veprn m t madhe e m t ndrliqshme kritike t I. Rugovs, dhe si nj enciklopedi t kritiks. S. Hamiti thot se ajo sht edhe nj nga veprat m t mdha t kritiks shqiptare, duke e br vetvetiu autorin njrin ndr mendimtart m t mdhenj bashkkohor shqiptar pr letrsin.
  N tetor Rugova merr pjes n Takimet ndrkombtare t shkrimtarve n Beograd dhe n kuadr t tyre zhvillohet diskutimi me tem Apokalipsi dhe letrsia sot. Mirpo gjat tr kohs shkrimtart serb diskutojn vetm pr Kosovn me nj diskurs tejet negativ. Pas provokimeve dhe insistimit q edhe Rugova t flas pr Kosovn, ai nuk pranon t flas ditn e par, pr shkak t atmosfers s rnd emocionale, por t nesrmen, ku ishin t pranishm rreth 40 shkrimtar t huaj. Hedh posht t gjitha pohimet pr Kosovn, duke thn se fare nuk i pranoj.
  Tash disa vjet po ajm kokn pr Kosovn dhe me nacionalizmin, sa q sht br pun e mrzitshme, e padurueshme. Rugova diskutimet q zhvillohen i quan diskurs n nivel t shtypit t verdh pr Kosovn
  Kam pritur nga shkrimtart q n frym t vokacionit t tyre, t flasin pr Kosovn si humanist. Ktu vrehet nj dyfytyrsi e madhe: n njrn an pr vete krkohet demokraci, e pr t tjert nj represion dhe negacion total. Mendoj se pr Kosovn duhet krkuar m shum demokraci, humanizm e mirkuptim e m pak represion, se do t jet m mir.
  Kundr fjalimit t Rugovs reagon shkrimtari nga Maqedonia Ante Popovski, i cili krkon prgjegjsi nga Rugova, pastaj e sulmojn Milan Komneniq e Miodrag Bulatoviq. Ky i dyti pr shkak se Rugova po krkonte demokraci pr shqiptart, q sipas tij, nuk e meritojn. (Revista Fjala, 15.12. 1986).


  1987
  Rugova boton librin Refuzimi estetik dhe kjo sht vepra e tij e fundit letrare. Libri e ka marr titullin nga eseja q sht n ball t librit. N parathnien e librit Rugova sqaron se vshtrimi prqendrohet n refuzimin estetik, si kategori e teoris s funksionit t artit n nj kuptim m t liruar e jo si funksion i drejtprdrejt. Por ai thekson se kjo kategori ka edhe konotacione t tjera, se si para situatave t caktuara q sjell rrjedha e kohs, nuk bn ti mbyllsh syt, po t forcosh vet dijen letrare... t insistosh n krijimin e hapsirave t krijimit.... ...sepse n qenien njerzore sht t refuzoj dhe t aprovoj, po t refuzojm kur duhet, cilsi e vrtet njerzore dhe intelektuale.
  Por si e shpjegon vet Rugova refuzimin n kt ese?
  Refuzim do t thot t mos pranosh, t mos pranosh at q t imponohet, e kjo varet nga qndrimi personal dhe nga ai i prgjithshm.
  Pothuajse 20 vjet m von Mark Marku n promovimin e veprave t Rugovs n Tiran do t shkruaj pr kt libr se refuzimi estetik paraprgatit refuzimin e madh politik t shqiptarve, rezistencn e ksaj bote ndaj represionit t ushtruar nga aparati serb i dhuns.
  Kalimi nga nj refuzim n tjetrin sht krejt i natyrshm dhe pr kt vepra e plot e Rugovs sht model i koherencs s njeriut t ideve dhe t njeriut t veprimit, i ideologut dhe politikanit, i njeriut t rrethanave dhe njeriut largpams t s ardhmes.
  Emrohet kryeredaktor i revists shkencore Gjurmime albanologjike q e boton Instituti Albanologjik n Prishtin.
  Rugova n nj intervist pr gazetn Bota e re, duke folur pr raportin inteligjencia-shoqria thot se pushteti i mir i dgjon intelektualt e vrtet, t cilt udhhiqen nga ideja universale e progresit njerzor. Ai thot se intelektuali n Kosov nj koh t gjat sht konsideruar si agjent i shtetit am, nga i cili koncept lirohen pak n vitet 1966-1981. Rugova konstaton se kohve t fundit po shfaqen tendenca reaksionare dhe shoviniste jasht Kosovs q intelektuali shqiptar t etiketohet si element antishtetror, duke ia mohuar legjitimitetin kombtar e kulturor n emr t nj kozmopolitizmi etatist, t nj ortodoksizmi e bizantinizmi primitiv mesjetar t pashembullt n botn bashkkohore.


  1988
  Ibrahim Rugova zgjidhet kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs. Ishte koha kur politikant shqiptar ishin gjunjzuar para sulmeve t egra t Beogradit dhe vetm po zbatonin urdhrat e tij. Ishin shkrimtart q u vun n mbrojtje t popullit dhe iu kundrvun propagands s shfrenuar t regjimit serb.
  Rugova bashk me disa prfaqsues nga Kosova merr pjes n Beograd n muajin prill n bisedat mes shkrimtarve serb e shqiptar me tem: Serbt dhe shqiptart sot n Jugosllavi.
  Ishte koha kur propaganda e regjimit t Beogradit kishte arritur kulmin kundr Kosovs dhe shqiptarve dhe haptas krkohej suprimimi i autonomis s Kosovs, q edhe do t ndodh nj vit m von.
  N at takim Rugova lexon fjalimin e titulluar Strategjia negative, n nj atmosfer t rnd, ku kishte shum publik.
  Mes tjerash Rugova thot se sot nocioni pr Kosovn n Jugosllavi, e sidomos n Serbi, po vdes dita-dits dhe se nuk ka m kuptim njerzor ndaj ka rn n shkalln m t ult t mundshme. N ann tjetr, thot Rugova, serbt krijuan shenjat mbrojtse si shprngulja e serbve, drama kosovare, tragjedia kosovare, eksodi i serbve, dyndjet e serbve, dhunimet, prdhosjet, djegiet, dmet etj., t cilat bhen etiketa t reja dhe shum t forta.
  Rugova konstaton se ky sht kuptimi i zeros s bardh dhe q mbshtetet n kuptimin mitik dhe brenda rrafshit t mitologjive moderne, q bhen surrogate t ideologjive t ndryshme. M tej ai thot se gjat shtat viteve t fundit jan krijuar etiketa t hekurta q i shrbejn nj strategjie t fsheht negative si jan: nacionalizmi shqiptar apo irredentizmi, separatizmi, kundrrevolucioni, gjenocidi, fashizmi, shqiptarofobia, shqiptarizmi, shtja e inteligjencies shqiptare, anarkia eksplorimi popullativ dhe shum e shum t tjera. (Shih I. Rugova: Pavarsia dhe demokracia, Prishtin 1991).
  Edhe prfaqsuesit e tjer t Kosovs u kundrvihen shkrimtarve serb q sulmonin dhe akuzonin shqiptart me etiketimet m t ashpra.
  N maj caktohet takimi i ri bisedave serbo-shqiptare, por nuk do t organizohen kurr.
  N tetor shkrimtart serb n Kosov japin dorheqje nga Shoqata e Shkrimtarve t Kosovs (SHSHK). Rugova dorheqjet e shkrimtarve serb i cilson si prpjekje pr suprimimin e SHSHK dhe si prpjekje q ta kthejn at n statusin e nj seksioni t Shoqats s Shkrimtarve t Serbis, far ishte m hert.
  N Kosov vazhdojn mitingjet serbve q kishin filluar nj vit m par, kurse n Beograd n nntor organizohet nj miting ku marrin pjes rreth nj milion njerz n mbshtetje t serbve t Kosovs. N kt koh suprimohet autonomia e Vojvodins.


  1989
  Edhe ky vit fillon me ngjarje dramatike. Beogradi po prgatiste suprimimin e autonomis s Kosovs. N muajin shkurt minatort e Treps ngujohen n zgafell n nj grev urie n shenj proteste kundr ktyre paralajmrimeve dhe kundr disa udhheqsve shqiptar q zbatonin verbrisht urdhrat e Beogradit. Pas dhjet ditsh prfundon greva dhe burgosen shum prej tyre.
  Nnshkruhet Apeli i 212 intelektualve shqiptar kundr suprimimit t autonomis s vitit 1974. Por n vend se t merret parasysh apeli i tyre, ata sulmohen si nacionalist e separatist.
  M 23 mars Kuvendi i Kosovs, q ishte rrethuar me forca t mdha policore dhe me tanke, nn trysnin e madhe miraton ndryshimet kushtetuese me t cilat suprimohet kushtetuta e vitit 1974.
  Po at dit shprthejn demonstrata t mdha: me dhjetra t vrar. M 28 mars Kuvendi i Serbis triumfalisht shpall se Serbia sht nj e tr. Po at dit prsri demonstrata n Kosov dhe prsri me dhjetra shqiptar t vrar. N Kosov masa t jashtzakonshme dhe or policore. Nga mbar Jugosllavia drgohen forca t mdha policore.
  Ibrahim Rugova duke komentuar protestat do ti deklaroj shtypit italian: Kjo q po ndodh sht kryengritje e popullit kundr dhuns - pr shkak t dhuns. Populli lufton pr autonomi, pr t drejtat e tij. (LUnita, Rom 30 mars 1989).
  N fillim t prillit arrestohen mbi 200 intelektual t profileve t ndryshme nga mbar Kosova dhe drgohen n izolim npr burgje t ndryshme t Serbis, ku torturohen n mnyrn m mizore. Askush nuk guxon t flas dhe t pyes. N vend mbisundon nj terror i vrtet. Ibrahim Rugova sht i vetmi q publikisht denoncon dhunn dhe terrorin mbi shqiptart. Pothuajse sht i vetm n selin e Shoqats e Shkrimtarve t Kosovs. T tjert heshtin.
  Ai vazhdimisht u jep intervista nprmjet telefonit gazetarve t huaj dhe t republikave t veriut t Jugosllavis q vijn n Prishtin.
  Gazeta Veer e Mariborit (Slloveni), m 22 prill 1989, shkruan n hyrje t nj intervist me Rugovn: M duket se Dr. Ibrahim Rugova ende sht i vetmi shqiptar n Kosov q ka guxim t flas ashtu si mendon.
  Kokn mund t ma ndrrojn, por mendimin kurr, i thot Rugova gazetarit, i cili habitet se si sht e mundur q ende flet kshtu. Ndrkaq Rugova parashikon se e ardhmja e Kosovs do t jet e rnd, e tmerrshme, e zez.
  Kremtimin e serbve t 600-vjetorit t betejs s humbur t Kosovs nga turqit, Rugova e quan provokim pr shqiptart. sht thjesht nj fest shoviniste serbe, thot ai.
  Dy dit para se n Gazimestan afr Prishtins t vijn rreth nj milion serb dhe tr krert e Jugosllavis dhe Serbis, Ibrahim Rugova do ti deklaroj gazets s njohur gjermane Shpigel m 26 qershor:
  Nse Serbia prpiqet pr t shtyp identitetin ton kombtar, ather do t ket nj kryengritje. Un vetm mund ti paralajmroj serbt: edhe ata jan nj populli i vogl. N t kaluarn sa her q nj popull i vogl sht prpjekur t luaj rolin e nj fuqie n Ballkan, kjo ka prfunduar me tragjedin e tij. Pas ksaj deklarate Rugova krcnohet seriozisht nga pushteti.
  N ditn e kremtimit t betejs s Kosovs, ku kishte folur Millosheviqi, Rugova n banesn e tij i jep intervist gazetarit t Zri t Ameriks q kishte prcjell manifestimin e serbve, n t ciln denoncon kremtimin si shovinist dhe antishqiptar.
  N muret e hyrjes s ndrtess ku banonte Rugova serbt kishin shkruar nj parull shoviniste e makabr: Samo mrtav shiptar je dobar shiptar (Vetm shqiptari i vdekur sht shqiptar i mir).
  Rugova n vjesht pr her t par shkon n Nju-Jork, ku merr pjes dhe flet n nj tubim kushtuar 300-vjetorit t vdekjes s shkrimtarit t tij t dashur Pjetr Bogdani.
  N kt koh, n vendet e lindjes filluan manifestime t ndryshme dhe nisma t proceseve t pluralizmit. N tetor bie muri i Berlinit.
  N Jugosllavi fillon pluralizmi partiak dhe formohen partit e para n republikat veriore.
  Ibrahim Rugova vihet n krye t partis s par alternative, t themeluar m 23 dhjetor - Lidhjes Demokratike t Kosovs.
  Fillimisht n shtator t atij viti, nj grup shkrimtarsh dhe intelektualsh, n kohn e shqetsimeve m t mdha politike dhe shoqrore, ran dakord pothuajse spontanisht q t themelonin nj parti politike, e cila do ti artikulonte krkesat politike t shqiptarve dhe do t bhej nismtare e proceseve t pluralizmit. Kuvendi themelues u mbajt n selin e Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs, ku n at koh edhe zhvilloheshin t gjitha aktivitetet jo vetm letrare por edhe vlimet shoqrore dhe politike.
  N Kuvendin themelues, prve Kshillit t zgjeruar nismtar pr themelimin e LDK-s, morn pjes gjithsej 96 veta, t cilt me nnshkrimet e veta dhe me deklarime t lira i vendosn themelet e partis s par politike. Megjithse prezent ishin disa gazetar vetm tri media do t njoftonin pr themelimin e LDK-s, ndr t tjera edhe gazeta Rilindja me nj gjysmlajmi. Ndrkaq, TV Prishtina e kontrolluar rreptsisht me shtat dit vones, ndrkoh q lajmi kish marr dhen n bot.
  Pra, vetm 9 muaj nga rrnimi me forc i pozits kushtetuese t Kosovs nga Beogradi, Rugova vihet n krye t nj force t re politike, e cila shum shpejt do t rritet n nj lvizje t madhe gjithpopullore, t ciln do ta drejtoj pr 16 vjet.


  1990
  N LDK shum shpejt do t aderojn me mijra antar. Menjher, n fillim t vitit, nis formimi i degve t saj npr Kosov. Emri i saj bhet i njohur edhe jasht kufijve t shtetit. Rugovn nga t katr ant e prgzojn. Por n t njjtn koh politikant vends komunist dhe sidomos shtypi serb vazhdon sulmet m brutale ndaj Rugovs dhe stigmatizimin e tij, kurse LDK-n e prshkruajn si organizat t separatistve dhe nacionalistve shqiptar.
  Ende vazhdon gjendja e jashtzakonshme. Gjat janarit dhe shkurtit shprthejn protesta fillimisht n Prishtin e pastaj edhe n qytetet e tjera. Prsri me dhjetra t vrar, mu sikur vitin e kaluar. Por tani numri i t vrarve sht dyfish m i madh.
  Mediat vazhdojn t jen t kontrolluara nga pushteti represiv.
  Rugova vazhdon t komunikoj vetm me mediat e huaja dhe ato t veriut t Jugosllavis (Kroacis dhe Sllovenis). Pr politikn represive serbe thot se ka nxjerr n siprfaqe territore, vullnetar dhe arm dhe se satrapt nuk mund t bhen demokrat. N LDK pr nj muaj antarsohen 150 mij vet.
  I pyetur n shkurt po t ktij viti nga gazeta e njohuri italiane Corriere della Sera se cila do t ishte zgjidhja pr Jugosllavin, Rugova thot nj konfederat moderne, e bazuar n komunikimin dhe respektimin e diversiteteve.
  N Beograd dshton Kongresi i komunistve t Jugosllavis, pasi prfaqsuesit nga Sllovenia dhe Kroacia braktisin at. N Kosov shqiptart largohen nga Lidhja e Komunistve n mnyr masive, ndrsa nga Lidhja Socialiste kalojn n LDK.
  Por n muajin mars edhe nj e keqe godet shqiptart: shrbimet sekrete serbe dhe ato ushtarake helmojn nxnsit npr shkolla madje edhe npr erdhe. Statistikat shnojn rreth 7000 nxns t helmuar.
  N muajin prill Rugova bashk me nj grup, q, si thuhej ather, prfaqsonin alternativn e Kosovs, qndron n SHBA pr t dshmuar n Kongresin amerikan, ku paraqitn fakte pr dhunn q ushtrohej mbi shqiptart n Kosov, si burgosjet, vrasjet, izolimet, prjashtimet e njerzve nga puna, pr proceset e montuara politike, pr sulmet brutale ndaj kulturs dhe historis s shqiptarve etj. Gjat asaj dshmie n Kongres prfaqsuesit serb (n mesin e tyre edhe Dobrica Qosiq dhe disa priftrinj) akuzuan shqiptart se po djegin manastire se gjoja n Kosov po zhvillohet luft fetare se gjoja serbt mbrojn krishterimin, kurse shqiptart islamizmin.
  Rugova n nj intervist t botuar m 15 n Fjala, duke komentuar debatet q zhvillohen n at koh pr rregullimin e Jugosllavis thot: Ne si LDK pak m von do t dalim me nj deklarat kushtetuese q do t inkuadrohemi n kto debate pr kushtetutn e re, duke paralajmruar n kt mnyr Deklaratn e njohur kushtetuese apo t pavarsis, si do t quhet m von, m 2 korrik t atij viti.
  Pak m von do t deklaroj se pa shqiptart si subjekt i barabart politik nuk mund t ekzistoj as federata dhe as konfederata jugosllave (Hrvatski rubikon, qershor Zagreb).
  M 2 korrik n Prishtin deputett e Kuvendit t Kosovs shpallin Deklaratn Kushtetuese. Rugova si kryetar i LDK-s, e cila tashm tubonte rreth 700 mij antar, prshndet dhe mbshtet i pari kt deklarat, duke e quajtur nj dokument historik dhe deklarat pr pavarsin. M 5 korrik Rugovn e urdhrojn t paraqitet n polici ku e krcnojn.
  Regjimi serb menjher okupon dhe mbyll TV Prishtinn dhe gazetn e vetme t prditshme n gjuhn shqipe Rilindja dhe vazhdon me masa edhe m t egra.
  Gjat korrikut Rugova shkon n Parlamentin Evropian si mysafir i Partis s popujve t vegjl Arc en Ciele (Ylberi), ku e zgjedhin antar nderi t ktij parlamenti. Gjat atij sesioni PE miraton edhe nj rezolut pr Kosovn.
  Rugova n at koh, duke folur pr afrimin me Shqiprin, krkon t mos ket mure t Berlinit. Un do t dshiroja t shkoja n Shqipri pr t pir kafe, ashtu si bjn t gjith evropiant, thot ai.
  N fund t muajit gusht n Kosov vjen nj delegacion i senatorve dhe kongresistve amerikan n krye me senatorin Bob Dol. Policia me masa represive e me gaz lotsjells nuk lejon tubimin e shqiptarve pr ti prshndetur mysafirt, madje mezi lejon ardhjen e tyre nga aeroporti deri n hotelin Grand.
  M 7 shtator deputett miratojn n Kaanik edhe Kushtetutn e pavarsis.
  Nga fundi i shtatorit Rugova viziton SHBA-t. Ndrsa ndodhej n Nju-Jork, n Prishtin, m 29 shtator, i lind vajza Teuta, t ciln e pagzon nga atje.


  1991
  N fillim t vitit Rugova vendos kontakte me personalitetet nga Shqipria, pas formimit t Partis Demokratike. Po ashtu n Kosov qndron nj delegacion i Parlamentit Evropian.
  Rugova gjat ksaj periudhe bn nj turne npr disa vende t Evrops Perndimore, viziton Francn, Zvicrn dhe Gjermanin. Ai do t shprehet se Kosova n kto qarqe tashm ka hyr si tem q krkon zgjidhje. N Zvicr takon prfaqsuesin e PD-s, Gramoz Pashkon, kurse n Paris shkrimtarin Ismail Kadare. N Gjermani bisedon pr Kosovn n Ministrin e Jashtme t ktij vendi.
  Duke folur n nj intervist rreth ides s bashkimit kombtar q qarkullonte n at koh, Rugova thot se shqiptart si qllim kan pasur dhe do ta ken bashkimin, por duhet punuar me menuri. Bashkimi me forc, me dhun, vshtir tolerohet sot nga Evropa. Por tash pr tash t mendojm dhe ta bjm integrimin n kuadr t Evrops. Njher pr njher duhet t njihemi, t shihemi, e pastaj ti realizojm krkesat tona, edhe pse na sht thn se n t dy ant e kufirit, kemi edhe pikpamje t ndryshme ideologjike. Por kto jan shpifje e gnjeshtra, q u doli boja, sepse nuk sht e mundur q nj popull t ket dy ideologji.
  M 5 maj t ktij viti mbahet edhe Kuvendi i par i Lidhjes Demokratike t Kosovs.
  Ibrahim Rugova zgjidhet me aklamacion kryetar i Lidhjes Demokratike t Kosovs. N fund t Kuvendit, n nj fjalim prmbylls, Rugova deklaron se LDK-ja kontribuoi q sot shqiptart pa frik mund t shtrojn krkesat politike dhe t gjitha problemet q i preokupojn, jo vetm karshi pushtuesit, por kemi arritur q t lirohemi brenda vetvetes. Ndrkaq pr rezistencn paqsore, ai thot se kjo rrug sht opsion dhe ide evropiane pr zgjidhjen e t gjitha problemeve dhe t vatrave t krizs n bot.
  N Deklaratn politike t ktij kuvendi thuhet se sht e drejt e shqiptarve n trojet e tyre etnike t komunikojn e t bashkpunojn n format q i konsiderojn vet m t prshtatshme, sikur q sht e drejt e tyre q n hapsirn gjithshqiptare, n frymn e ecurive t sotme politike e civilizuese evropiane, t bashkpunojn t papenguar dhe t krkojn q kufiri me Shqiprin t shndrrohet nga nj mur i pengimit n nj vij t takimit e t komunikimit t lir ndrshqiptar. Ndrkaq pr krizn dhe gjendjen e rnd n Kosov thuhet se sht rezultat i agresionit hegjemonist, prmes sulmit brutal ushtarako-policor t pashembullt n historin e shteteve federale, Serbia, me miratim t Jugosllavis, shkaktoi vrasje e plagosje, burgosje, ndjekje e persekutime.
  Ibrahim Rugova n muajin korrik zgjidhet kryetar i Kshillit t porsaformuar Koordinues t Partive Politike Shqiptare t Kosov. Ky kshill formohet me qllim t zhvillimit, bashkpunimit dhe t koordinimit t aktivitetit ndrmjet tyre, si subjekte politike t popullit shqiptar, ndrtimit t platforms dhe t strategjis s prbashkt pr t realizuar synimet e shqiptarve dhe pr tiu kundrvn me sukses masave q po ndrmerr pushtuesi pr thyerjen e qenies kombtare.
  M 26-30 shtator mbahet Referendumi me t cilin Kosova shpallet Republik sovrane dhe e pavarur.
  N muajin tetor miratohet Deklarata politike e Kshillit Koordinues t Partive Politike Shqiptare n Jugosllavi, kryetar i t cilit sht Ibrahim Rugova. Kjo deklarat njihet sidomos pr tri opsionet e saj pr zgjidhjen e shtjes shqiptare.
  1. Nse nuk ndryshohen kufijt e jashtm e as ata t brendshm t Jugosllavis, duhet t ekzistoj Republika e Kosovs si shtet sovran dhe i pavarur, me t drejt bashkimi n lidhjen e shteteve sovrane n Jugosllavi. Pjest e popullit shqiptar q mbesin t jetojn n Maqedoni, n Mal t Zi dhe n Serbi do t ken statusin e popullit shtetformues dhe t gjitha t drejtat q dalin nga kjo.
  2. Nse kufijt e jashtm t Jugosllavis nuk ndryshojn, por ndryshojn kufijt e brendshm ndrmjet republikave, ather krkes sht Republika Shqiptare n Jugosllavi, e ndrtuar mbi bazn e parimit etnik dhe t parimeve t tjera q vlejn pr serbt, sllovent dhe popujt e tjer t Jugosllavis.
  3. Nse ndryshojn kufijt e jashtm t Jugosllavis, ather populli shqiptar n Jugosllavi, prmes deklarimit t prgjithshm me plebishit, do t vendos pr bashkimin e territoreve n t cilat jeton Shqipria dhe kshtu do t krijohet shteti integral shqiptar n Ballkan n kufijt e tij etnik.
  M 19 tetor formohet Qeveria e prkohshme e koalicionit e Republiks s Kosovs dhe konsiderohet nj hap i rndsishm n jetn konstitucionale dhe politike.


  1992
  M 24 maj, prkundr krcnimeve t forcave serbe, mbi 89% t qytetarve t Kosovs votuan pr t zgjedhur Presidentin e Republiks s Kosovs dhe 100 deputet pr Parlamentin e Kosovs. Me shumic drrmuese t votave Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Republiks s Kosovs, ndrsa partia e tij LDK fitoi shumicn absolute t vendeve n Parlament. Vzhgues t huaj nga SHBA-t, Anglia, Gjermania, Franca, Danimarka, Norvegjia si dhe vzhguesit e partive q morn pjes n zgjedhje i vlersuan ato demokratike dhe t organizuara mir. Akti i votimit t lir, pjesmarrja masive e qytetarve n votime dhe atmosfera e krijuar, u shndrruan n demonstrim dhe manifestim t vullnetit politik pr pavarsi dhe demokraci t Kosovs.
  Presidenti Rugova merr nj telegram urimi nga Ministri i Jashtm gjerman, Klaus Kinkel, i cili, n emr t Gjermanis, e prgzon pr zgjedhjen e tij President.
  M 15 shtator Presidenti i Kosovs Dr. Ibrahim Rugova takohet me ministrin e Jashtm t Austris Alojz Mok nga i cili krkoi prkrahjen e Austris pr vendosjen urgjente t misioneve vzhguese n Kosov. Alojz Mok nga ana e tij deklaroi se elsi i zgjidhjes s shtjes s Kosovs gjendet n respektimin e vullnetit politik t popullit t saj.
  M 6 tetor Presidenti Rugova qndron n Londr me ftes t Partis Konservatore t Britanis s Madhe, ku takohet me zyrtar t lart t Britanis.
  N muajin tetor Presidenti Rugova qndron pr vizit zyrtare n Slloveni ku takohet me Presidentin slloven Milan Kuan dhe kryemi-nistrin Janez Drnovshek, ku krkon prkrahje pr zgjidhjen e statusit t Kosovs si shtet neutral dhe t pavarur
  M 22 tetor Presidenti Rugova takohet n Sofje me Presidentin e Bullgaris Zhele Zhelev, i cili prshndeti rrugn paqsore q ka marr Dr. Rugova dhe populli i Kosovs pr arritjen e qllimit me mjete politike dhe potencoi se duhet t respektohet vullneti politik i shqiptarve.
  N Shkup Presidenti Rugova takohet me Presidentin e Maqedonis Kiro Gligorov. T dy Presidentt theksuan se jan t vendosur pr gjetjen e mnyrave paqsore pr zgjidhjen e shtjes s Kosovs dhe t Maqedonis.
  M 28 nntor Presidenti Rugova qndron n Vlor n festimin e 80-vjetorit t pavarsis s Shqipris. Gjat qndrimit n Shqipri ai realizon takime me Presidentin Berisha dhe me zyrtar t tjer t lart t shtetit shqiptar.
  N dhjetor, n Bruksel, Presidenti Ibrahim Rugova takohet me sekretarin e shtetit t Ameriks Lorens Igllberger, i cili i shpreh mirnjohje Pesidentit Rugova si lider i popullit shqiptar pr kontributin e tij n ruajtjen e paqes n Kosov. Sekretari i shtetit Igllberger siguroi Presidentin Rugova se nga shqiptart nuk krkohet q t heqin dor nga objektivi i tyre pr t ardhmen e Kosovs.


  1993
  M 5 shkurt Presidenti Rugova krkoi q shtja e Kosovs t zhvendoset nga Konferenca e Gjenevs n Kshillin e Sigurimit t OKB-s. Ne mendojm se Kshilli i Sigurimit mund ta parandaloj konfliktin dhe mund t gjej zgjidhje politike pr shtjen e Kosovs, theksoi Presidenti.
  M 16 shkurt Dr. Ibrahim Rugova udhheq nj delegacion nga Kosova, q kishte shkuar n Amerik me qllim q t njoftoj udhheqsit e Kombeve t Bashkuara dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks pr shtypjen e t drejtave civile, njerzore dhe kombtare t shqiptarve t Kosovs. Presidenti Rugova bri publik planin dhjetpiksh t veprimit pr ta zgjidhur krizn e Kosovs dhe pr tu dhn fund padrejtsive. Pr her t par krkon nj protektorat civil ndrkombtar n Kosov.
  Gjat qndrimit n Uashington Presidenti Rugova u prit nga Tomas Najllz, ndihmssekretar i shtetit pr Evrop dhe Kanada si dhe n Komitetin e Kongresit Amerikan pr Marrdhnie me jasht nga kongresment Li Hamilton, Tom Lantos dhe Ben Gilman.
  Nga 17 deri m 19 shkurt Presidenti Rugova merr pjes n tubimin kushtuar problemit t ish-Jugosllavis t organizuar nga Qendra Karter n Atlanta t SHBA-ve.
  M 23 shkurt Presidenti Rugova krkon n Gjenev zbatimin e menjhershm t rezoluts t miratuar nga OKB-ja dhe t masave preventive pr ti dhn fund krizs s Kosovs para sulmit t paevitueshm ushtarak t forcave serbe.
  N takimin q Presidenti Rugova pati n Gjenev m 24 shkurt me zonjn Sadako Ogata, komisare e UNHCR-s, krkoi q t ndalet rikolonizimi i Kosovs me refugjat serb dhe ndryshimi i strukturs etnike t Kosovs.
  Gjat qndrimit n Franc m 27 shkurt Dr. Rugova u prit nga zvendsministri pr Pun t Jashtme i Francs, Zhorzh Kizhman, ministri i Shndetsis Bernar Kushner dhe nga kryetari i Komisionit pr Pun t Jashtme i Asambles Nacionale Andre Bello. Presidenti i Kosovs, Dr. Rugova krkoi vendosjen e vzhguesve t OKB-s n Kosov, si mas preventive pr parandalimin e eskalimit t konfliktit.
  M 11 mars Shenjtria e Tij, Papa Gjon Pali II priti n audienc Presidentin Rugova nga i cili mori nj Promemorie pr shtjen shqiptare. Gjat qndrimit n Itali ai takon kryeministrin italian Xhuliano dAmato, nga i cili krkoi angazhimin e qeveris italiane pr vendosjen e forcave paqeruajtse n Kosov si hap i par pr shtensionimin e situats dhe fillimin e zgjidhjes s krizs.
  M 12 prill Presidenti Rugova pret nj delegacion t Kongresit Amerikan n prbrje Eliot Engll, Sjuzan Molinari, Bill Pakson dhe Pitr King. Kongresistja Molinari falnderoi Presidentin Rugova pr, si tha ajo. q na keni lejuar t kemi nderin ta mbrojm kauzn tuaj n Amerik.
  M 27 prill gjat vizits s Papa Gjon Palit II n Shqipri, Presidenti Rugova takohet me t n Tiran dhe i dhuron nj gur nga muret e qytetit t Ulpians n shenj kujtimi pr dy martirt e krishterimit, Florin e Laurin.
  N kuadr t vizits s tij n Suedi, Dr. Ibrahim Rugova u takua m 31 prill n Stokholm me ministren e Punve t Jashtme t Suedis, baroneshn Margareta af Uglas. Me kt rast Dr. Rugova krkoi q n Kosov t drgohen forca paqeruajtse t OKB-s, t vendoset protektorati i OKB-s n Kosov. Presidenti i Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova gjithashtu u takua edhe me ministren suedeze t Kulturs dhe t Emigracionit, Birgit Frigebo.
  M 4 maj Presidenti Rugova dhe ai i Shqipris Berisha u takuan n Tiran, ku biseduan pr mundsit e zgjidhjes paqsore t shtjes s Kosovs.
  M 25 maj Presidenti Rugova takon n selin e tij n Prishtin zvendsministrin e Punve t Jashtme t Federats Ruse, Vitali urkin, i cili e njoftoi Presidentin e Kosovs lidhur me planin pr paqe t miratuar n Uashington nga ana e pes antarve t prhershm t KS t OKB-s.
  N nj letr drguar m 31 maj Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s Butros Butros Galit lidhur me grevn e uris t gazetarve dhe shkrimtarve shqiptar, Presidenti Rugova shkruan: Krkoj nga Ju, zoti Sekretar, q t ndrmerrni aksion konkret pr t shptuar jetn e grevistve dhe q t mbroni nj t drejt themelore t nj populli t shtypur, q rrugn paqsore e ka pranuar si mjet pr zgjidhjen e t gjitha shtjeve.
  M 11 gusht Dr. Rugova i shkruan letr ambasadores s SHBA-ve n OKB, zonjs Medlin Ollbrajt, t ciln e falnderon pr angazhimin e saj pr miratimin e rezoluts pr vazhdimin e misioneve vzhguese n Kosov si dhe krkon q si preventiv Kombet e Bashkuara t marrin n protektorat Kosovn pr t normalizuar jetn dhe evituar konfliktin.
  M 18 gusht policia serbe mban Presidentin Rugova m se nj or n nj stacion t policis n Prishtin. Ai po kthehej nga nj dark pune m nj delegacion t Bundestagut gjerman kur u ndalua dhe u drgua n stacion policor.
  M 1 tetor, Dr. Rugova i bn thirrje Kshillit t Sigurimit t OKB-s q sanksionet ndaj Serbis t kushtzohen edhe me shtjen e Kosovs. Po ashtu, ai prshndet krkesn e ministrit t Jashtm t Gjermanis, Klaus Kinkel pr vendosjen e kontingjentit t OKB-s, si preventiv n Kosov dhe marrjen e Kosovs nn mbrojtje ndrkombtare.
  Mund t them se Presidenti Rugova me urtin, menurin, tolerancn e qndresn, e meriton plotsisht mimin Nobel dhe do t ishte n nderin dhe dinjitetin e atij Komiteti q Presidentin Rugova ta laureonte me kt mim, thot m 19 tetor Presidenti i Shqipris Dr. Sali Berisha.
  M 4 nntor Presidenti Rugova njofton Ministrin e Jashtm t Francs, Alen Zhype, se nuk mund t udhtonte pr ta takuar pasi autoritetet serbe i kishin mohuar lshimin e pasaports,
  Presidenti Rugova takon n Tiran, m 17 nntor, Presidentin e Shqipris Sali Berisha. T dy Presidentt theksuan se do tentativ pr heqjen apo lehtsimin e embargos ndaj Serbis sht direkt apo indirekt nj nxitje pr agresionin e Serbis. Heqja e embargos ndaj Serbis, sht e domosdoshme t kushtzohet me zgjidhjen e shtjes s Kosovs dhe paksimin e potencialit ushtarak t Serbis n nivelet e lejuara nga KSBE-ja.
  M 24 nntor Presidenti Rugova flet para deputetve t grupeve parlamentare n Bundestagun gjerman, ku argumenton krkesat e shqiptarve t Kosovs pr shtet t pavarur e neutral.
  Ministri i Punve t Jashtme i Austris, Dr. Alojz Mok, pret m 2 dhjetor n Vjen Dr. Ibrahim Rugovn. Ai thekson se politika e Dr. Rugovs sht e drejt, sepse ka evituar luftn dhe ka ruajtur qenien fizike t popullit t Kosovs. Ministri Mok premton q kjo politik do t prkrahet.
  Sekretari britanik i Shtetit, Dagllas Hog, pret Presidentin Rugova n Foreign Office n Londr. Dagllas Hog dhe Rugova e diskutuan shtjen e Kosovs n aspektin juridik, etnik e historik dhe konstatuan se sht i nevojshm nj aksion i shpejtuar ndrkombtar me qllim t evitimit t konfliktit. Dr. Rugova argumentoi prcaktimin politik t shqiptarve t Kosovs pr shtet t pavarur, neutral dhe t hapur pr rajonin e Ballkanit.
  M 13 dhjetor n Rom, ministri i Jashtm i Italis, Benjamino Andreata, pret n takim Presidentin e Republiks s Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova. Ideja pr protektorat ndrkombtar n Kosov, krahas evitimit t konfliktit, nnkupton edhe krijimin e kushteve pr bisedime t barabarta pr zgjidhjen prfundimtare t shtjes s Kosovs, deklaron me kt rast Presidenti i Kosovs. Ndrsa, ministri Andreata prkujton q ia kan br t ditur Beogradit se shtja e Kosovs sht nj shtje ndrkombtare q duhet zgjidhur n mnyr adekuate.
  Realizohet m 23 dhjetor takimi i Presidentit Rugova me ministrin e Jashtm t Francs, Alen Zhype. Presidenti Rugova e njoftoi ministrin Zhype pr projektin politik pr Kosovn e pavarur e neutrale, duke respektuar vullnetin politik t popullit t Kosovs, t shprehur prmes Referendumit t vitit 91, duke prsritur krkesn pr nj protektorat ndrkombtar mbi Kosovn. Franca, tha Zhype, prkrah t drejtat politike t shqiptarve dhe ajo do t angazhohet q kto t drejta t realizohen
  M 25 dhjetor n Shkup Presidenti i Maqedonis, Kiro Gligorov takon Presidentin Rugova. Bisedohet pr situatn n Kosov e n Maqedoni.
  M 27 dhjetor pas vizitave zyrtare n Gjermani, Austri, Itali, Britani t Madhe dhe Franc, Presidenti i Kosovs Dr. Ibrahim Rugova kthehet n Prishtin ku deklaron: N kto takime u shpreh bindja e t gjithve pr domosdon e parandalimit t ndonj t keqeje n Kosov dhe pr krkimin e nj zgjidhjeje politike e paqsore pr shtjen e Kosovs, sepse po t shprthej ndonj konflikt n Kosov do t ishte rrezik pr tr rajonin. N t gjitha takimet q patm u theksua se shtja e Kosovs nuk sht problem i brendshm i Serbis, por shtje ndrkombtare

  QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 12. #132
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  1994
  M 4 shkurt Presidenti i Republiks s Kosovs takon n Uashington Presidentin e SHBA-ve, Bill Klinton. Takimi u zhvillua n hotelin Hilton t Uashingtonit, para fillimit t Lutjes kombtare t mngjesit, q organizohet pr do vit n kryeqytetin amerikan. Presidenti amerikan Klinton, nnpresidenti All Gor e personalitete t tjera ndrkombtare, prezentuan sfidat aktuale dhe ftuan pr aste t prehjes shpirtrore, udhheqjes morale dhe paqsore t politiks botrore.
  Pas kthimit n Prishtin m 14 shkurt, Presidenti Rugova vlerson si shum t rndsishm dhe t dobishm takimin me Presidentin Klinton, i cili shfaqi shqetsime pr gjendjen n Kosov dhe vlersoi lart politikn ton pr zgjidhjen e shtjes s Kosovs me mjete politike e n rrug paqsore. Klinton dhe Al Gor prsritn qndrimin se SHBA-t nuk do t lejojn zgjerimin e konfliktit n Kosov.
  Un e kam takuar Presidentin Rugova dhe jam admirues i flakt i tij si dhe i hapave t rndsishm q populli i Kosovs i ka br pr zvoglimin e mundsive t prhapjes s nj dhune me prmasa t gjera. Ne po e vzhgojm situatn pr s afrmi atje. Pr t penguar konfliktin n rajon ne kemi drguar trupat tona n Maqedoni, deklaron All Gor m 27 prill.
  N fillim t majit, Dr. Rugova n Prishtin takon ministrin britanik t Shtetit, Dagllas, i cili thot se kjo sht nj vizit e vullnetit t mir, qllimi i s cils sht t gjenden mnyra pr dialog dhe pr zgjidhje t shtjeve n ish-Jugosllavi, ku shtja e Kosovs ka nj rndsi t veant. Rugova thekson se qytetart e Kosovs e kan shprehur vullnetin e tyre politik n Referendumin pr Kosovn e pavarur dhe neutrale, si dhe prkujton se ka krkuar nga bashksia ndrkombtare vendosjen e nj protektorati ndrkombtar civil t prkohshm mbi Kosovn, me qllim t evitimit t konfliktit e t normalizimit t jets dhe t krijimit t kushteve pr zgjidhjen paqsore t shtjes s Kosovs.
  N prill t ktij viti n Paris botohet libri shtja e Kosovs - biseda me Ibrahim Rugovn nga botuesi i njohur Fayard. Autor t librit jan Marie Franoise Allain, dhe Xavier Galmiche, me nj parathnie t shkrimtarit ton t njohur Ismail Kadare.
  M 19 maj Presidenti Dr. Ibrahim Rugova takohet n Kopenhag me kryeministrin danez Pol Nyrup Rasmusen, i cili deklaron se e njeh mir shtjen e Kosovs. Duke i dshiruar mirseardhje, kryeministri Rasmusen tha se sht i nderuar me kt takim me Presidentin Rugova dhe se e njeh mir shtjen e Kosovs.
  M 27 maj, Dr. Rugova takohet me ministrin e Punve t Jashtme t Norvegjis, Bjorn Tore Godal. Rugova thekson se problemi i Kosovs krkon nj zgjidhje urgjente e angazhim konkret dhe prmbajtsor nga ana e bashksis ndrkombtare.
  N korrik Rugova u shkruan letr pjesmarrsve t Samitit G-7 n Napoli t Italis dhe krkon q t ndrmerren veprime konkrete nga bashksia ndrkombtare pr ti dhn fund politiks serbe t agresionit, okupimit dhe t spastrimit etnik t Kosovs, si dhe demilitarizimin dhe mbrojtjen ndrkombtare t saj.
  Ibrahim Rugova rizgjidhet m 14 korrik kryetar i LDK-s n Kuvendin e Dyt zgjedhor t ksaj partie.
  M 10 nntor Presidenti Rugova takohet me ministrin e Jashtm t Holands Hans van Mierlo. Ministri i Jashtm holandez shprehu shqetsimin e tij pr gjendjen n Kosov dhe n rajon, duke vn n pah kontributin e madh t shqiptarve pr ruajtjen e paqes dhe evitimin e konfliktit.
  M 16 nntor Rugova takohet n Bruksel me kryetarin e Senatit belg, Frank Svilen dhe me kryetarin e Asambles Parlamentare t KSBE-s, kurse disa dit m von me ministrin e Jashtm t Zvicrs, Flavio Koti. Zvicra sht e shqetsuar nga gjendja n Kosov, thot ministri zviceran, duke shtuar se vendi i tij sht i gatshm t ofroj shrbimet e mira n drejtim t dialogut dhe zgjidhjes s duhur t shtjes s Kosovs.
  N fillim t dhjetorit Rugova takohet n Uashington me zvendssekretarin amerikan t Shtetit, Strob Talbot, i cili thekson se ndjek me vmendje zhvillimet n Kosov, njeh mir historin dhe realitetin kosovar dhe se administrata amerikane sht e interesuar t pengoj konfliktin dhe t ndihmoj n gjetjen e nj zgjidhjeje t pranueshme pr Kosovn. Po ashtu, ai zotohet se SHBA do t vazhdojn presionin e tyre diplomatik pr zgjidhjen e problemit t Kosovs, si dhe bashkpunimin dhe kontaktet me udhheqjen e Kosovs. Nj takim tjetr t rndsishm Presidenti Rugova pati me ambasadoren e SHBA n OKB, Medlin Olbrajt, e cila thekson se vrejtja e Krshndellave e Presidentit Bush drejtuar Beogradit, q sht prsritur edhe nga Presidenti Klinton, qndron.
  M 17 dhjetor Dr. Rugova takohet n Bon me ministrin gjerman t Punve t Jashtme, Klaus Kinkel. Dr. Rugova thekson se Kosova sht nn pushtim klasik dhe aparteid t hapur nga Serbia, kurse Kinkel deklaron se vendi i tij, Gjermania, ndjek me shqetsim zhvillimet e gjendjes n Kosov dhe veprimet e papranueshme serbe atje.


  1995
  N fillim t prillit, Presidenti Rugova takohet me ministrin britanik t Punve t Jashtme, Dagllas Hrd dhe me sekretarin e Shtetit, Dagllas Hog. Presidenti Rugova thekson se opsioni pr Kosovn e pavarur dhe neutrale, e hapur ndaj Shqipris dhe Serbis, sht shprehje e prcaktimit politik t shqiptarve t Kosovs. Kjo sht zgjidhje optimale dhe realiste, q ka baz edhe n pozitn q ka pasur Kosova n ish-federatn jugosllave, si njsi konstituive e saj. Dagllas Hrd zotohet Londra do t bj presion n Beogradin pr fillimin e dialogut me prfaqsuesit e Kosovs pr zgjidhjen e shtjes s saj. Po ashtu, n Londr Rugova takohet me zonjn Margaret Ther, ish-kryeministre e Britanis s Madhe.
  M 26 prill Presidenti Rugova u takua me ministren e Punve t Jashtme t Suedis Lena Hjelen - Uallen. Dr. Rugova thekson se zgjidhja m reale dhe m optimale sht Kosova e pavarur dhe neutrale. Ndrkaq, Ministrja e suedeze, znj. Uallen thekson se vendi i saj sht i brengosur pr shkak t gjendjes n Kosov dhe se ajo sht e informuar mir me situatn n Kosov dhe n rajon dhe se prkrah nj zgjidhje t pranueshme politike pr Kosovn.
  M 15 qershor Presidenti Rugova u takua me ministrin e Jashtm spanjoll Havier Solana ku thekson se vetm n saje t maturis dhe sakrificave t mdha shqiptart kan arritur ti ikin konfliktit t hapur q do t ishte me pasoja t paparashikueshme pr tr rajonin. Kosova e pavarur dhe neutrale sht zgjidhje optimale dhe realiste e shtjes. Solana shfaq mirkuptim pr shtjen e Kosovs dhe angazhohet pr nj zgjidhje paqsore dhe t drejt t saj.
  M 22 qershor Presidenti Rugova, takohet n Uashington me sekretarin amerikan t Shtetit, Uoren Kristofer. Kristofer thot se SHBA-t e njohin problemin e Kosovs dhe e siguron Presidentin Rugova se SHBA-t nuk do t qndrojn anash n rast t konfliktit n Kosov. Ai thekson se pa zgjidhjen e pranueshme t shtjes s Kosovs nuk do t ket heqje definitive t sanksioneve ndaj Serbis dhe Malit t Zi. Po ashtu, Presidenti Rugova takohet me liderin e shumics n Senatin amerikan, Robert Dol. Senatori Robert Dol tha se shtja e Kosovs sht preokupim i vazhdueshm i Senatit amerikan dhe se SHBA-t prkrahin t drejtat legjitime t popullit shqiptar t Kosovs.
  M 1 shtator, n nj konferenc pr shtyp, Presidenti Rugova, n kontekst t integrimeve shqiptare, paralajmroi se s shpejti do t bisedoj me Presidentin e Shqipris, Dr. Sali Berisha, pr fillimin e projektit pr ndrtimin e autostrads n rrugn e vjetr Lezh-Prizren-Prishtin. Kjo, tha ai, sht nj arterie kryesore q tradicionalisht ka lidhur Kosovn me bregdetin. Realizimi i ktij projekti krkon koh, por duhet t mendojm pr t tashmen dhe t ardhmen do t nnvizoj Dr. Rugova.
  Presidenti Rugova m 22 nntor nderohet me mimin pr Paqe dhe Liri i Fondacionit danez PL FONDEN. N njoftimin e ktij fondacioni thuhet: Arsyeja pse mimi ju jepet sivjet Ju sht puna Juaj brilante pr paqe dhe liri n Kosov, si dhe lufta Juaj kundr diskriminimit etnik n rajon.
  M 7 dhjetor Presidenti i Republiks s Kosovs takohet me nobelisten shqiptare Nn Terezen. Takimi u zhvillua n aeroportin e Roms, gjat rrugs s Presidenti Rugova pr n Uashington. Do t lutem pr popullin e Kosovs, tha Nna Tereze gjat ktij takimi me Presidentin Rugova.
  M 8 dhjetor Presidenti i Republiks s Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova takohet n Uashington me sekretarin amerikan t Shtetit Uoren Kristofer, i dyti brenda gjasht muajve. Rugova shfaq shpresn se SHBA-t, pas suksesit diplomatik n Bosnj, do t angazhohen pr zgjidhjen e shtjes s Kosovs q sht shtje kye n Ballkan. Uoren Kristofer thekson se Shtetet e Bashkuara qndrojn n pozicionin e njohur t artikuluar nga ish-presidenti Bush dhe t ritheksuar nga administrata e Klintonit se nuk do t lejohet konflikti n Kosov.
  Presidenti Rugova takohet m 12 dhjetor me ministrin gjerman Kinkel dhe e njofton pr situatn e rnd n Kosov dhe pr vazhdimin e gjendjes represive dhe t shtypjes s popullit t saj. Ai paraqet qndrimin rreth zgjidhjes s problemit t Kosovs, t artikuluar prmes Referendumit pr Kosovn e pavarur dhe neutrale. Kinkel premton prkrahje politike n institucionet ndrkombtare pr shqyrtimin dhe zgjidhjen e shtjes s Kosovs. Ky ishte takimi i dyt i Presidentit Rugova me ministrin gjerman t Punve t Jashtme brenda nj viti.


  1996
  12 janar: Dr. Ibrahim Rugova prshndet paralajmrimin e ndihms-sekretarit t shtetit t SHBA, Riard Hollbruk, pr hapjen e nj zyre amerikane n kryeqytetin e Kosovs, n Prishtin. Ky sht nj moment i rndsishm n marrdhniet e shklqyeshme midis SHBA dhe Kosovs, dhe tregon kujdesin e vazhdueshm amerikan pr gjendjen n Kosov dhe shtjen e Kosovs, thekson Rugova dhe shfaq shpresn se edhe vende t tjera, nga Evropa, do t hapin zyra t tilla n Kosov.
  N janar, me iniciativ t Komitetit Danez pr Kosovn, Komitetit t Nobelit n Oslo iu drgua kandidatura e Presidentit Rugova pr mimin Nobel pr Paqe pr vitin 1996. N krkesn pr ndarjen e mimit Nobel pr Paqe, jepen shnime biografike, shkencore e politike t Presidentit Rugova dhe prfshihen momentet m t rndsishme politike t viteve t fundit n Kosov.
  N pranver, Dr. Ibrahim Rugova zgjidhet antar korrespondent i Akademis s Arteve dhe t Shkencave t Kosovs (ASHAK).
  Presidenti Rugova, bashk me familjen, merr pjes n hapjen solemne t Zyrs Amerikane n Prishtin m 6 qershor. Hapjen e bri Nnsekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kornblum.
  Nn presion ndrkombtar dhe me ndrmjetsim t organizats Shn Exhidio, n shtator nnshkruhet Marrveshja pr Arsim, gjegjsisht pr kthimin e nxnsve dhe studentve shqiptar n objektet e tyre shkollore, nga t cilat ishin dbuar nga regjimi serb m 1991. Kjo marrveshje, megjith insistimin dhe trysnit ndrkombtare, nuk sht realizuar kurr.
  N dhjetor, Presidenti Rugova nderohet me titullin Doctor Honoris Causa t Universitetit VIII t Parisit (Sorbon).
  Presidentja e Universitetit Paris VIII, Irene Sokolgarsky, tha pr Rugovn: Dr. Ibrahim Rugova, teoricien dhe kritik letrar para se shqiptart t goditeshin prsri nga gjmat e errta t historis evropiane, sht prcaktuar pr aksion politik n mbrojtjen e ekzistencs. Po ky nxns i vjetr i Roland Bartit, i cili ka medituar dhe shkruar shum mbi relacionet forc-dije, nuk sht angazhuar n nj rrug t fardoshme, por universalizmi i tij sht vullneti absolut pr t luftuar pr t drejtat e njeriut dhe pr demokracin. Kjo e ka shtyr t praktikoj dhe t bj t ndiqet nj politik e mosdhuns, absolute, e cila dukej e parealizueshme n kontekstin e lufts dhe t vlimeve nacionaliste.
  I etshm pr toleranc dhe hapje ndaj Evrops, Universiteti Paris VIII sht shum i nderuar me pranimin n cilsin e doktorit t nderit t Ibrahim Rugovs, shkrimtar pacifist dhe i guximshm n rrugn e tij. T mos pyesim ne sot se presim nga Ibrahim Rugova, por m mir t pyesim se pret nj njeri i till nga ne.
  Ndrsa, biografja franceze e Rugovs, Mari Fransoa Alen, deklaron: Pr shkaqe t ndryshme t interesit, shkrimtari, mund t shkruaj pr dashurin, xhelozin, pr dshtimin... pr Zotin, ka nj gj t vrtet q ky nuk mund ta evitoj kurr, kjo sht historia - situata sociale, epoka e tij, q njkohsisht do t thot vet politika.
  Rugova sht ky lloj shkrimtari q ka pranuar t mbaj mbi supe fatin e popullit t vet; sht figur e jashtzakonshme, figur e rrall pacifisti jo vetm n fjal, por edhe n veprime. Kt e ka vrtetuar tash shtat vjet me gjith pengesat dhe grackat e provokimet q ka. Rugova mban ekuilibrin mu nga ajo se si shkrimtar ka shkruar pr prgjegjsin dhe raportet e s mundshmes dhe pushtetit.


  1997
  N prag t konfliktit t armatosur, Rugova bn thirrje q shtjen e Kosovs ta udhhiqnin Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ndrsa pr t, si dhe pr vendet e tjera t Evrops Juglindore, t vendosej aty dhe n Bruksel, krahas kryeqendrave t tjera.
  Krkojm q shtjen e Kosovs ta udhheqin SHBA-t, n bashkpunim me BE-n n baz t vullnetit politik t popullit t Kosovs pr pavarsi e liri.
  Rugova prsriti dhe nj her qndrimin e tij t njohur pr pavarsi t vendit si opsionin m t mir, por thekson se Kosova duhet prkohsisht t jet e hapur ndaj Shqipris dhe ndaj Serbis, por po kshtu ajo duhet t jet e hapur vemas ndaj SHBA-ve. Kosova shtet i pavarur dhe neutral, i hapur ndaj Serbis dhe ndaj Shqipris, me t gjitha garancit pr serbt lokal, me nj protektorat civil ndrkombtar, si faz kalimtare, sht zgjidhje optimale, e cila do t qetsonte rajonin.
  N fillim t vitit Parlamenti Evropian miratoi nj rezolut pr Kosovn, n t ciln bhej thirrje pr ndaljen e represionit serb, vazhdimin e sanksioneve ndaj Serbis dhe hapjen e nj zyreje t BE-s n Prishtin. Rugova bnte thirrje n at koh pr masa preventive dhe pr prani civile ndrkombtare n Kosov.
  Rugova prsri krkon hapjen e nj zyre t BE-s n Kosov.
  N pranvern e ktij viti shprthejn trazira t mdha n Shqipri dhe vendi ndodhet buz lufts qytetare, kurse shteti pothuajse po prmbysej, n nj koh kur Kosovs po i shtohej dhuna e egr e regjimit t Beogradit.
  Rugova shpreh shqetsimet me zhvillimet e atjeshme dhe bn apel pr gjakftohtsi. Pr shkak t t gjitha atyre q po ndodhnin n Shqipri, do ti thot si n shaka zyrtarit t lart amerikan Xhon Kornblum n Prishtin se opsioni momental pr Kosovn do t ishte Kosova e mbyllur ndaj Shqipris dhe Serbis dhe e hapur ndaj SHBA-ve.
  N maj Rugova bri thirrje pr antarsim t Kosovs si vend i pavarur n NATO.
  Ndrkoh, si duket i inkurajuar me ato q po ndodhnin n Shqipri, njri nga krert e institucioneve t Kosovs, sulmon me fjal brutale Rugovn. I pyetur nga gazetart pr kt sulm, ai vetm do t thot: Dikush duhet t mbaj shtpi, edhe kur i ka meshkujt e kqij!
  N fillim t shtatorit shkon pr vizit n Gjermani ku takon pr t satn her ministrin e Jashtm, Klaus Kinkel, dhe rithekson se Kosova shtet i pavarur dhe neutral, i hapur ndaj Shqipris dhe Serbis, me t gjitha garancit pr serbt lokal, me nj protektorat civil ndrkombtar, si faz kalimtare, sht zgjidhja optimale, e cila do t qetsonte gjith rajonin e Evrops Juglindore. Ndrkaq Kinkel deklaron se Kosova nuk do t jet problem i brendshm i Serbis dhe se Gjermania assesi nuk do ta harroj popullin e Kosovs. N t ardhmen do t angazhohemi m fuqishm pr Kosovn.
  N shtator t ktij viti ai vihet n mbrojtje t studentve dhe t rinis, t cilt protestonin ndaj dhuns serbe. Studentt dhe t rinjt e Kosovs jan brez me guxim dhe me kultur politike dhe shtetrore, deklaronte ai, duke i mohuar zrat se ai nuk i prkrahte protestat e studentve ndaj diskriminimit serb.
  Sipas kultit t tradits ai e shpalli Nnn Tereze nn t njerzimit, qytetare t par t nderit t Republiks s Kosovs e simbol t kombit shqiptar.
  N shtator ai prkufizon t drejtn e prfaqsuesve legjitim t Kosovs pr llojin e bisedave me Serbin, duke i paraprir qndrimit t institucioneve pr bisedimet e prcaktuara nga bashksia ndrkombtare n Vjen, gjasht vjet m von. Me serbt do t bisedojm vetm pr jetsimin e shtetit t Kosovs, thoshte ai.
  Presidenti Rugova m 22 nntor deklaron se me fuqin ton kemi arritur t mbijetojm dhe q Kosova t mbetet plot. Mund t flasim, t kritikojm, por duhet t jemi fanatik n prcaktimet tona pr pavarsi, thot ai n nj intervist.
  N fund t vitit Rugova riprcakton edhe nj her frymn e lvizjes s viteve 90, duke e shquar si prcaktim t vetm ndrtimin e shtetit dhe t rendit demokratik, si kundrvnie ndaj dhuns, t ciln e ushtronte Serbia.
  Ibrahim Rugova n cilsin e Presidentit t Republiks s Kosovs m 28 dhjetor t ktij viti shpall zgjedhjet e dyta parlamentare dhe presidenciale pr datn 22 mars 1998.


  1998
  N fillim t vitit Presidenti Rugova kmbngul q lvizja demokratike kishte ruajtur m t mueshmen - substancn etnike - dhe se kishte ndrtuar shoqrin civile n nj lvizje pa dhun, q e ka evituar konfliktin.
  Rugova m 25 shkurt n Kuvendin III rizgjidhet kryetar i LDK-s, gjat punimeve t t cilit nj grup braktis partin i paknaqur me ndryshimet n statut q i jepnin t drejt kryetarit q t propozonte dy t tretat e antarve t lists nismtare pr Kshillin e Prgjithshm.
  M 9 mars, Ibrahim Rugova n cilsin e Presidentit t Republiks s Kosovs shpall dy dit zie pr viktimat e terrorit serb n Prekaz e Llaush t Drenics.
  Dr. Ibrahim Rugova rizgjidhet President i Republiks s Kosovs n zgjedhjet e mbajtura n mars t vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicn e vendeve n Kuvendin e Republiks s Kosovs n at vit.
  Rugova u drgon nj apel Presidentit amerikan Klinton, kryeministrit britanik Bler, Presidentit francez Shirak dhe kancelarit gjerman Kol pr t br presion mbi Beogradin q t ndrpres sulmet e policis dhe t ushtris serbe n Drenic. Ai sht n kontakt t vazhdueshm me qendrat vendimmarrse t bots pr masat preventive n Kosov.
  N prag t zgjedhjeve parlamentare m 22 mars, Kongresi Amerikan miraton nj rezolute, n t ciln krahas krkess q SHBA-t t mos lejojn t prsritet nj Bosnje tjetr n Ballkan, krkohet q zgjedhjet n Kosov t mos pengohen. Ndrkaq ndihmssekretari i Shtetit, Strob Talbot deklaron: Ne kemi nj shprehje n anglisht: zgjedhje n hije. Por, ne presim me padurim q kosovart t mbajn zgjedhje n dritn e diellit.
  M 29 maj Presidenti Rugova n Uashington takohet me Presidentin amerikan Bill Klinton. Pas takimit ai deklaron: Ne ritheksuam se zgjidhja m e mir pr Kosovn do t ishte shteti i pavarur. Ndrkaq Klinton thot se Kosova sht nj nga shqetsimet amerikane dhe se SHBA-t do t intensifikojn angazhimin pr zgjidhjen e shtjes s Kosovs n kuadr t Grupit t Kontaktit dhe t NATO-s. Me insistimin dhe organizimin amerikan Rugova shkon n Beograd dhe takohet me Millosheviqin m 15 maj.
  M 19 korrik konstituohet Parlamenti i Republiks s Kosovs, n t cilin Presidenti i Republiks, Dr. Ibrahim Rugova, premton se tr fuqin e tij do tia kushtoj arritjes dhe ruajtjes s pavarsis s Kosovs.
  N shtator nga Gjermania jep nj deklarat me rastin e vdekjes s Nns Terez, t ciln e vlerson si Nn shqiptare dhe Nn t njerzimit, qytetaren e par nderi t Republiks s Kosovs, simbol t kombit shqiptar, q vjen nga thellsit iliro-shqiptare, duke br drit me kurorn e saj n epokn ton.
  M 22 tetor jepet njoftimi nga Parlamenti Evropian se Ibrahim Rugova sht laureat i mimit Saharov. Rugova t nesrmen deklaron se kjo vjen n ditt e vshtira pr Kosovn dhe sht nj nderim pr popullin dhe gjith qytetart e Kosovs. Kjo sht nj mirnjohje pr rezistencn paqsore t popullit t Kosovs pr liri, pavarsi, demokraci si dhe pr sakrificat e tij.
  M 13 dhjetor shkon n Paris ku kryeministri francez Lionel Zhospen ia dorzon mimin e Francs pr Drejtat e Njeriut. Me at rast takon edhe Presidentin francez, Zhak Shirak, si dhe sekretaren amerikane t Shtetit, Medlin Ollbrajt.
  Presidentit Rugova i dorzohet mimi Saharov i Parlamentit Evropian m 16 dhjetor. Pavarsia e Kosovs do t qetsonte kt pjes t Evrops dhe t bots. S pari do t qetsonte Shqiprin, Maqedonin madje edhe Serbin. Pra do t ishte nj faktor stabilizues n rajon. Po punojm n nj marrveshje kalimtare pr Kosovn, e cila do t qetsonte gjendjen, do t linte dern e hapur pr t ardhmen e saj, tha ai n ceremonin e marrjes s mimit. Nrkaq dy dit m von n Prag e merr mimin Homo homini.


  1999
  Pas intensifikimit t prgatitjeve pr nj konferenc ndrkombtare pr Kosovn, n Kshtjelln e Rambujes, afr Parisit, m 6 shkurt fillon Konferenca e Rambujes. Kosova prfaqsohet nga i gjith spektri politik e ushtarak. Konferenca mbaron m 23 shkurt pa rezultate prfundimtare. Thirret vazhdimi i saj pr datn 15 mars n Paris. Ndrkoh, Presidenti Ibrahim Rugova kthehet n Prishtin.
  N mes t marsit, Rugova dhe prfaqsuesit e tjer t Kosov, nnshkruajn Marrveshjen e Rambujes/Parisit pr Kosovn. Pala serbe refuzon ta nnshkruaj. Hapet rruga pr ndrhyrjen ushtarake t NATO-s n Kosov. Mirpo kjo periudh n mes t dy takimeve t Rambujes dhe Parisit shfrytzohet nga regjimi i Beogradit pr t sjell trupa dhe pajisje t mdha ushtarake shtes. Numri i forcave serbe, n kulmin e lufts, sipas vlersimeve t kohs, mund t ket arritur n 130.000.
  Presidenti Ibrahim Rugova kthehet n Prishtin m 21 mars. M 24 mars fillon fushata ajrore e NATO-s kundr caqeve ushtarake serbe n Kosov, Serbi dhe Mal t Zi.
  M 31 mars, forcat policore serbe hyjn forcrisht n rezidencn e Presidentit Rugova, duke mbajtur at dhe familjen e tij n arrest shtpiak deri m 5 maj.
  N t njjtn koh Serbia vazhdoi me intensitet t shtuar spastrimin etnik t Kosovs, duke i przn afr nj milion shqiptar nga Kosova.
  M 1 prill Presidentin Rugova e detyrojn t takohet me Presidentin serb Millosheviq, pamje t t cilit u dhan n televizionin shtetror serb pr qllime propagandistike dhe diskreditimin e personalitetit t Ibrahim Rugovs.
  M 5 maj, me ndrmjetsimin e bashksis ndrkombtare, para s gjithash t Qeveris italiane dhe t Selis t Shenjt, Rugova s bashku me familjen largohet pr n Itali.
  Me tu vendosur n Itali, Papa Gjon Pali II e pret n audienc Presidentin Rugova s bashku me familjen. Nga Italia nis aktivitetin e tij intensiv diplomatik pr shtjen e Kosovs. Krkon intensifikimin e fushats ajrore t NATO-s kundr Serbis.
  Gjat muajit maj Presidenti Rugova takon kryeministrin britanik Bler, kancelarin gjerman Shrder, shefin e diplomacis franceze Vedrin, Sekretaren e Shtetit t Ameriks Ollbrajt.. Ndrkaq, n qershor viziton Spanjn dhe takon Mbretin Huan Karlos, dhe Kryeministrin spanjoll Aznar. Po ashtu, n qershor viziton shtabin e NATO-s n Mons t Belgjiks, ku takohet me Sekretarin e Prgjithshm, Havier Solann, dhe komandantin e NATO-s, Ueslli Klark.
  Po ashtu gjat muajit maj Presidenti viziton refugjatt kosovar t lufts n Gjermani, Itali dhe Maqedoni.
  Presidenti Rugova, n fund t qershorit, merr pjes n Forumin Ndrkombtar t Krans Montans n Zvicr, ku i jepet mimi i ktij Forumi, mimi i Fondacionit 1999. Rugova deklaron se ky sht lajm i mir pr mua dhe pr popullin e Kosovs, lajm i dyt pas atij t vendosjes s trupave t NATO-s n Kosov dhe kthimit t popullats kosovare n shtpit e veta.
  N diskutimin e vet n Forum, Rugova flet pr nevojn e rindrtimit t Kosovs s shkatrruar nga lufta rindrtim ky politik, demokratik, ekonomik, social e fizik, sepse, si e dini, Kosova ka psuar shkatrrime t mdha.
  Presidenti Rugova u takua m 29 korrik n Rom me sekretaren amerikane t Shtetit, Medlin Ollbrajt.
  Pas qndrimit t tij gati tremujor n Itali (pr shkurt edhe n Gjermani), Presidenti Rugova kthehet m 15 korrik pr nj dit n Prishtin, i pritur przemrsisht nga mijra qytetar prej Hanit t Elezit deri n Prishtin. Ktu u takua me administratorin e par t OKB-s n Kosov, Serxho de Mello. I prshndetur nga mijra njerz prgjat rrugs nga kufiri me Maqedonin, e sidomos n Han t Elezit e n Ferizaj, Dr. Rugova mbrriti rreth ors 12.50 para selis s UNMIK-ut n Prishtin, ku u prit me brohoritje dhe entuziazm nga disa mijra banor t Prishtins. Pr ta pritur Presidentin Rugova kishin dal edhe antar t Kryesis s LDK-s, bashkpuntor t Dr. Rugovs, drejtues t Kuvendit t Kosovs, drejtues t partive politike etj.
  Masa e tubuar para selis s UNMIK-ut mbante portrete t Dr. Rugovs dhe brohoriste Rugova-Rugova, Rugova-NATO, USA etj. si dhe kndonte kngn Besa-bes. Nj vetur me nj fotopankart t Presidentit Rugova qarkulloi rrugve t Prishtins, e prshndetur nga banort dhe kalimtart.
  Presidenti Rugova me t arritur n Prishtin takohet me prfaqsuesin e posam t OKB-s pr Kosovn, Serxho De Mello dhe bisedon me t pr gjendjen m t re n Kosov.
  Presidenti Ibrahim Rugova takon m 15 korrik n Prishtin me administratorin civil t OKB-s n Kosov, Bernar Kushner, i cili ka ardhur n Kosov pr t marr detyrn e re.
  Presidenti takon m 15 korrik edhe me komandantin e forcave t KFOR-it, gjeneralin Majk Xhekson.
  M 31 korrik Presidenti Ibrahim Rugova takon n Prishtin kryeministrin e Britanis s Madhe Toni Bler, i cili ka ardhur pr vizit n Kosov. Rugova e falnderon przemrsisht kryeministrin Toni Bler dhe Britanin e Madhe pr prkrahjen e gjithanshme q i dhan Kosovs dhe pr angazhimet e tyre t pakursyera politike e ushtarake n kuadr t forcave t NATO-s.
  N nj konferenc pr gazetar, mbajtur 24 shtator n Prishtin, Presidenti Rugova nnvizon se formimi i Trupave Mbrojtse t Kosovs sht nj ngjarje me rndsi n Kosovn e lir dhe shton se inteligjencia ushtarake e Kosovs do t ket mundsi q t zhvillohet m tej. Po ashtu, t rinjt e Kosovs do t ken mundsi q t ushtrohen n kto trupa dhe ti kontribuojn zhvillimit demokratik t Kosovs. Ky sht nj transformim pozitiv i UK-s dhe i inteligjencs son ushtarake, konstatoi Presidenti Rugova.
  N t njjtn dit, President Rugova prshndet fillimin e puns s Radiotelevizionit t Kosovs.
  N gusht, Presidenti Rugova, n nj intervist pr t prjavshmen autoritative gjermane Der Spiegel, tha se pavarsisht se kush do t sundoj n Jugosllavi, Kosova do t jet e pavarur.
  Pa marr parasysh se n Jugosllavi do t sundoj Millosheviqi apo opozita, Kosova do t jet e pavarur. Presidenti Rugova shtoi se statusi aktual i Kosovs, n t vrtet, sht nj shkall q i paraprin pavarsis s Kosovs.
  M 2 shtator, Presidenti Ibrahim Rugova bisedoi me ministrin e Mbrojtjes t Gjermanis, Rudolf Sharping pr gjendjen m t re n Kosov dhe pr bashkpunimin e subjekteve politike me faktort civil dhe ushtarak ndrkombtar n Kosov.
  Presidenti Rugova takohet me 13 gusht me kryekomandantin e forcave t NATO-s pr Evrop, gjeneralin Ueslli Klark.
  Nuk sht e vrtet se n Kosov sht krijuar nj klim fashiste. Un kt fjal as q dua ta prmend. At duhet ta hedhin posht edhe gazetart, edhe qytetart edhe forcat politike, edhe institucionet n Kosov. Nse flitet pr rastet e dhuns, q bhen nga personat e paprgjegjshm, ne po i ndrmarrim t gjitha masat bashk me aktivistt tan q i kemi n terren, theksoi Presidenti Rugova n nj konferenc pr shtyp m 20 gusht, n prgjigje t konstatimeve t nj publicisti se sht krijuar nj klim fashiste n Kosov.
  N tetor, Sekretari i Prgjithshm i OKB-s, Kofi Anan, viziton Kosovn. Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova vlersoi se njohja e pavarsis s Kosovs sht zgjidhje e vetme reale politike. N nj intervist q nga fundi i nntorit u dha t prditshmes polake Rzeczpospolita, Rugova ka hedhur posht konfederatn ndrmjet Serbis, Malit t Zi dhe Kosovs. Kemi pasur federatn e mbretris dhe at komuniste, q me dekada ka ekzistuar dhunshm, shtoi Rugova, duke shtuar se nuk mund t merret parasysh kurrfar varsie e Kosovs nga Beogradi.
  M, 25 nntor n Paris, Presidenti Ibrahim Rugova, pas prfundimit t forumit Ballkani nga stabiliteti tek ndrtimi, nnvizoi se zgjidhja e vetme e drejt dhe q do ta qetsonte rajonin sht pavarsia e Kosovs. Kombinimet nuk kan pasur sukses asnjher n Ballkan, prandaj duhet t bjm zgjidhje t qndrueshme dhe t gjitha shtetet q dalin nga ish-Jugosllavia duhet t lidhen drejtprsdrejti me Brukselin.
  Nuk dshiron t deklaroj shum gjra pr fatin e tij gjat lufts. Atyre q at e shihnin si humbs politik ai u prgjigjet preras: Un jam President i Kosovs. Zgjedhjet e para nacionale t vitit 2001 e rikonfirmuan fuqin e tij politike: ai u zgjodh President i par i vendit n Kosovn e paslufts.


  2000
  21 janar: Presidenti Rugova takohet me shefin e Komisionit pr Politik t Jashtme dhe t Siguris s UE-s, Havier Solana.
  31 janar: N Prishtin mbahet mbledhja e pest plenare e Kuvendit t Republiks s Kosovs, n t ciln, mes tjerash, u shqyrtua raporti i puns s Qeveris s Republiks s Kosovs pr periudhn 1991-2000. Presidenti i Republiks, Dr. Ibrahim Rugova, i drejtohet Kuvendit m nj fjal rasti. Ai tha se shtje me rndsi t veant dhe q hap perspektiv sht formimi i strukturave t prbashkta me UNMIK-un. Ne e bm kt hap me qllim q Kosova dhe UNMIK-u t jen m efikas n ndrtimin institucional, ekonomik e social t vendit ton. Kto struktura t prbashkta do t funksionojn deri n zgjedhjet e reja nacionale e lokale n Kosov, tha ai.
  8 prill: N ditn e par t takimit n Budapest, ku debatohet n temn Shqiptart dhe fqinjt e tyre, bashkkryesuesi i Kshillit t Prkohshm Administrativ t Kosovs (KPA) dhe kryetari i LDK-s, Dr. Ibrahim Rugova, u deklaroi gazetarve se pavarsia e Kosovs sht zgjidhja m e mir si pr situatn n rajon, prkatsisht n Shqipri, n Maqedoni, n Shqipri si dhe n vet Serbin, ndonse kt Beogradi me kmbngulje e refuzon.
  Prill: n nj intervist pr Botn Sot, pasi foli pr Kshillin e Prkohshm Administrativ t Kosovs (KPA) si pr nj Qeveri t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova tha se pushtetin ekzekutiv dhe at legjislativ n Kosov e ka Prfaqsuesi Special i Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s Bernar Kushner. Por, sht br nj prpjekje q n kt pushtet apo administrim civil ndrkombtar t marrin pjes edhe kosovart, n mnyr q qeverisja t jet sa m e efektshme, tha ai
  Lidhur me heqjen dor nga posti i Presidentit t Republiks s Kosovs, Rugova tha se heqjen dor nga institucioni i Presidentit t shtetit, ju them me sinqeritetin m t madh, e kam br pr t mirn e popullit t Kosovs. Si e dini, un jam zgjedhur President i shtetit t Kosovs me votime t drejtprdrejta nga populli i Kosovs. Por, kemi dashur t formojm struktura t prbashkta t qeverisjes s prkohshme deri n zgjedhjet e reja n Kosov dhe e falnderoj popullin pr mirkuptim, tha Dr. Rugova.
  Prill Tashm ne jemi jasht Jugosllavis, thot kryetari i LDK-s n nj intervist revists s njohur Der Spiegel. Duke komentuar Rezolutn e OKB-s 1244, Rugova tha: Ky ka qen nj kompromis i madh pr t prfunduar lufta n Kosov. N t nuk sht prjashtuar pavarsia e ardhshme. Dyert pr kt jan t hapura. do gj tjetr prve pavarsis pr ne sht e papranueshme... nse bashksia ndrkombtare, megjithat, kmbngul n integrimin e Kosovs n Jugosllavi, do t ket nj luft t ardhshme. Ne t gjith, pra i gjith populli kosovar, do t ngriteshim n barrikada. Prve ksaj, do t paraqiteshin edhe qarqe politike n Kosov, t cilat do t krkonin bashkimin e t gjith shqiptarve n nj shtet. N Maqedoni momentalisht 30 pr qind e popullsis sht shqiptare. Edhe n Mal t Zi po shtohet numri i shqiptarve. Ne jemi nj popull i ndar.
  19 maj: N mbledhjen e rregullt t Kshillit t Prkohshm Administrativ t Kosovs (KPAK), t cilin e drejtoi z. Bernar Kushner, u debatua pr privatizimin e ekonomis s Kosovs. Kryetari i LDK-s, Ibrahim Rugova, prkrahu procesin e privatizimin. Prmes tij, hapen perspektiva t reja pr investime dhe pr zhvillimin e gjithanshm t Kosovs, u tha Rugova gazetarve.
  12 qershor: Me rastin e 12 qershorit, dits s hyrjes s forcave t NATO-s n Kosov, kryetari i Lidhjes Demokratike t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova i dha nj deklarat Radio-Televizionit t Kosovs (RTK), n t ciln thuhet: Dita e 12 qershorit sht dit e liris s Kosovs, dita e hyrjes s NATO-s dhe KFOR-it n Kosov, dita e kthimit t popullit t Kosovs n vendin e vet. Rugova krkoi angazhim pr ndrtimin e liris, t demokracis dhe t pavarsis s Kosovs.
  15 qershor: Kryetari i Lidhjes Demokratike t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova, vizitoi qytetin e Gjilanit. Kjo sht vizita e tij e par nj komune dhe nj dege t LDK-s brenda ksaj dekade. Vizita e rikonfirmoi popullaritetin e madh t Rugovs te populli i ksaj ane. Lideri i LDK-s arriti pikrisht n orn 9.30 para selis s degs s LDK-s n Gjilan. Aty kishin dal pr ta pritur shum aktivist dhe simpatizant t LDK-s, duke brohoritur Rugova-Rugova, Rugova-Berisha, Rugova-Kosova.
  24 maj 2000: Me ftes t Komitetit pr Politik t Jashtme t Asambles Kombtare t Francs, kryetari i LDK-s, Dr. Ibrahim Rugova, foli pr zgjidhjen politike t shtjes s Kosovs. Rugova theksoi se pavarsia e Kosovs do ti qetsonte shqiptart dhe do tia bnte t qart Beogradit se Kosova sht e humbur pr t prgjithmon.
  19 qershor: Prfaqsuesit e zyrave t pes vendeve t Grupit t Kontaktit n Prishtin u takuan me antart e Kshillit t Prkohshm Administrativ t Kosovs. Prfaqsuesit nga SHBA, Anglia, Franca, Italia dhe Gjermania dhe antart e KPA-s diskutuan pr mundsit e hartimit t nj kushtetute t prkohshme pr Kosovn, pr prgatitjet q po bhen pr zgjedhjet lokale, si dhe pr mundsit e caktimit t nj date t prafrt pr mbajtjen e zgjedhjeve t prgjithshme n Kosov. Dr. Rugova tha se LDK-ja angazhohet pr nj sistem t kombinuar t sistemit proporcional me at mazhoritar.
  1 korrik: Kryetari i LDK-s, Dr. Ibrahim Rugova, viziton qytetin e Podujevs. Mijra qytetar nga Podujeva dhe fshatrat prreth q nga ort e mngjesit kishin mbushur rrugt e qytetit pr t pritur kryetarin e LDK-s dhe bashkkryesuesin e KPA-s. Dr. Rugova mbrrin n Podujev n mesdit, i shoqruar nga Kol Berisha, nnkryetar dhe Sabri Hamiti, antar i Kshillit t Prgjithshm t LDK-s, si dhe nga kshilltart Xhemail Mustafa dhe Skender Hyseni. Mijra llapjan mbanin n duar flamuj kombtar dhe fotografi t Dr. Rugovs, duke brohoritur emrin e tij. Para mijra qytetarve, Rugova tha: Kam knaqsin q sot ndodhem n Podujevn e lir. Ju ishit ata t cilt luftuat dhe sakrifikuat pr kt tok t lir. Llapjant dhan shum dshmor pr lirin e Kosovs.
  Rugova n varrezat e fshatit Bradash t ksaj komune vuri kurora lulesh mbi varrin e Enver Malokut, ish-shef i Qendrs pr Informim t Kosovs dhe bashkpuntor i tij i ngusht.
  9 korrik: N orn 23.00, n afrsi t rezidencs s Presidentit Rugova, n lagjen Velania, nga nj vetur n lvizje persona t panjohur shtien me arm zjarri n dy raste. Raste t ngjashme n afrsi t rezidencs s Presidentit Rugova ka pasur edhe m par, si n muajin tetor t vitit 1999.
  26 korrik: Pas Konferencs katrditshe n Early House afr Uashingtonit, u nnshkrua nj deklarat me titull: Pakti kundr dhuns, midis prfaqsuesve shqiptar dhe atyre serb q e organizoi Instituti Amerikan pr Paqe. Deklaratn e nnshkruan t gjith pjesmarrsit sipas radhs alfabetike, por vetm si individ dhe jo n emr t ndonj partie.
  27 korrik: Pas prfundimit t konferencs n Early House afr Uashingtonit Dr. Ibrahim Rugova, bashk me nj pjes t delegacionit t shqiptarve, pati takime me ndihmssekretarin e shtetit Tomas Pikering dhe me kshilltarin e Medlin Ollbrajtit, Xhems OBrajan. Rugova pati nj takim t veant e t przemrt n Uashington me ambasadorin e SHBA-ve n OKB, Riard Hollbruk.
  29 gusht: Rugova, bisedoi me kryesuesin e Komisionit ndrkombtar pr personat e zhdukur, Robert Dol. Takimi u mbajt n Zyrn amerikane n Prishtinn dhe aty ishte i pranishm edhe shefi i ksaj zyre, Kristofer Dell.
  31 gusht: Kryetari i LDK-s, Dr. Ibrahim Rugova, takohet n Prishtin me Komisionerin pr Politik t Jashtme dhe t Siguris i BE-s, Havier Solana. N takim u bisedua pr gjendjen m t re politike e t siguris n Kosov dhe pr domosdon e nj procesi zgjedhor tolerant dhe demokratik.
  28 tetor: Mbahen zgjedhjet e para lokale n Kosovn e paslufts. LDK-ja e prir nga Rugova fiton 58 pr qind t votave dhe pushtetin n shumicn drmuese t komunave t Kosovs gjat zgjedhjeve t sponsorizuara ndrkombtarisht.
  23 nntor: N Prishtin, n nj atentat, u vra Xhemail Mustafa, kshilltar i Rugovs, bashkpuntor shumvjear i tij.  2001
  M 26 janar Hans Hakerup dha Dokumentin e par t Udhtimit (pasaportn), lshuar nga UNMIK-u. Marrsi i par sht Ibrahim Rugova.
  M 1 shkurt, pr t zgjidhur nj problem n skajin e ndar t Kosovs, n Mitrovic, nj plan katrpiksh e nnshkruan Hans Hakerup, Karlo Kabixhiozu dhe lidert shqiptar t prfaqsuar nga Kshillin e Prkohshm Administrative (KPA), Rugova, Thai dhe Haradinaj.
  M 22 prill, Korniza Kushtetuese e Kosovs i dorzohet KPA-s, e pannshkruar dhe pa pajtimin mes liderve e ekspertve vends me ata ndrkombtar. PSSP Hakerup e nnshkroi kt Korniz, e cila mundsoi formimin e Institucioneve t Prkohshme Vetqeverisse (IPVQ), m 15 maj, nj dit pasi q kishte shpallur se zgjedhjet e prgjithshme n Kosov do t mbaheshin m 17 nntor 2001.
  N tetor fillon fushata zgjedhore, pasi sht shprndar Kshilli Tranzitor i Kosovs (KTK).
  Lidert shqiptar nuk e din far prmban marrveshja UNMIK-Beograd pr t kandisur serbt q t dalin n zgjedhje, e arritur n mes t PSSP Hakerup dhe nnkryetarit t Qeveris s Serbis, oviq. Ky dokument u nnshkrua m 5 nntor. Kur shpaloset, Rugova, n takim me kryetart e degve t LDK-s, e quan t papranueshm kt dokument.
  M 17 nntor mbahen zgjedhjet e prgjithshme (parlamentare) n Kosov, t vzhguara nga ndrkombtart. dy dit m von OSBE shpall rezultatet e zgjedhjeve: LDK 46 pr qind, PDK 26 pr qind, AAK 8 pr qind... sht hera e dyt q LDK-ja, e prir nga Dr. Ibrahim Rugova, i fiton zgjedhjet n Kosovn e paslufts. N baz t rezultateve prfundimtare t zgjedhjeve nacionale t mbajtura m 17 nntor t vitit 2001 n Kosov, Lidhja Demokratike e Kosovs (LDK), e prir nga Dr. Ibrahim Rugova, ka fituar 45.65 pr qind t votave, ose 359,851 vota, gjegjsisht 47 deputet n Kuvendin e Kosovs.
  M 28 nntor, n Prishtin vendoset shtatorja e Sknderbeut. Kishte me dhjetra mijra pjesmarrs. Rugova mban nj fjalim n manifestimin q shprfaq divergjencat n mes politikanve shqiptar. Opozita nuk merr pjes n manifestim.
  N fillim t dhjetorit, Rugova takohet me Hashim Thain e Ramush Haradinajn n prpjekje pr t gjetur formuln e qeverisjes mbi baz t rezultatit t zgjedhjeve t 17 nntori. Pa rezultat.
  M 10 dhjetor konstituohet Kuvendi i Kosovs. Seanca e par e pasuksesshme, lidert shqiptar pa marrveshje mes tyre.
  Tri dit m von vazhdon seanca e Kuvendit t Kosovs: Rugova nuk fiton votat pr President t Kosovs. Seanca e re e Kuvendit shtyhet deri n fillim t janarit.  2002
  As vazhdimi i tret i seancs s par t Parlamentit t Kosovs, mbajtur m 10 janar, nuk zgjedh Presidentin e Kosovs. Kjo do t bhet n fillim t marsit.
  Ibrahim Rugova mban fjal rasti n ceremonit e rivarrimit t Grvallajve n Dubovik m 24 shkurt. Stuhi moti t keq prcjell kt ngjarje, por edhe kundrthnie t shkaktuara nga antar t familjeve Grvalla.
  M 28 shkurt, N rezidencn e tij n Prishtin, PSSP-ja i ri, gjermani Mihail Shtajner, takon Ibrahim Rugovn, Hashim Thain, Ramush Haradinajn, dhe kryetarin e Kuvendit t Kosovs, Nexhat Dacin, n t ciln krkohej formula pr zgjedhjen e Presidentit dhe t Qeveris s Kosovs. Aty nnshkruhet marrveshja politike pr ngritjen e institucioneve t Kosovs.
  M 4 mars, n nj seanc t Kuvendit t Kosovs, Kosova plotson strukturn e lart pushtetore t vendit. Kuvendi i Kosovs zgjedh pr President t vendit Dr. Ibrahim Rugovn, dhe pr kryeministr Bajram Rexhepin. Ai q njihej si Kryetari Rugova dhe Kryetari i Republiks s Kosovs pr nj dekad, bhej tani President i njohur ndrkombtarisht i Kosovs.
  M 12 prill, Presidentit Rugova pret n rezidencn e vet pr nj takim t prbashkt PSSP Shtajner, Komandantin e KFOR-it, Valenten, Kryeministrin Rexhepi e Kryetarin e Kuvendit, Nexhat Dacin.
  Me prshndetjen mir se erdhe, gjeneral, m 16 prill, Presidenti Rugova pret pr her t par komandantin e TMK-s, gjenerallejtnant Agim ekun.
  M 3 maj, Presidenti Rugova nis dshmin e tij kundr ish-diktatorit serb Millosheviq n Tribunalin e Hags. Dshmia mbaron m 6 maj. Serbia deshi ta shkatrroj me luft Kosovn dhe shqiptartUn kurr nuk kam pasur frik dhe nuk jam ndier i rrezikuar nga UK-ja, thot Rugova n gjyqin e Hags.
  M 8 qershor, n Kuvendin e katrt zgjedhor t LDK-s, Ibrahim Rugova rizgjidhet kryetar i partis.
  N fund t qershorit, Presidenti Rugova merr pjes n nj konferenc triditore ndrkombtare n Krans Montana t Zvicrs, n t ciln mbajti nj fjal pr Kosovn. Presidenti i Kosovs foli n sesionin plenar n temn Kosova sht e gatshme pr investime t huaja si dhe n temn Zgjerimi i Evrops dhe Evropa Juglindore - konsolidimi i demokracis sht elsi.
  M 2 korrik, 12-vjetorin e Deklarats Kushtetuese, para mijra pjesmarrsve Presidenti Rugova zbulon bustin e Nns Tereze n Prishtin. Prej sot shtatorja e Nns Tereze, do t jet pran Monumentit t Gjergj Kastriotit-Sknderbeut. Prej sot fmijt tan dhe brezat e ardhshm do t rriten me shtatoren madhshtore t Nns son t Madhe, tha Rugova dhe theksoi: Ne ndihemi krenar q jemi popull i Sknderbeut, q jemi popull i Nns Tereze, Nns son t shenjt.
  22 gusht mban datn shkrimi Prurimi i veprs s madhe t Sabri Hamitit, teksti i mbram q Ibrahim Rugova shkroi e botoi pr s gjalli n fushn e dijes letrare.
  M 23 gusht, Presidenti Ibrahim Rugova zbulon n Gllamnik t Podujevs lapidarin e bashkpuntorit t tij, kshilltarit pr informim, Xhemail Mustafs, i vrar n mnyr mizore n nj atentat m 23 nntor 2000 n Prishtin. Presidenti e prjetoi rnd humbjen e bashkpuntorit t ngusht shumvjear.
  M 10 shtator nis zyrtarisht fushata zgjedhore pr zgjedhjet lokale t 26 tetorit n Kosov
  11 shtator, Presidenti Rugova dhe PSSP e shpallin 11shtatorin Dit t Prkujtimit n Kosov n nderim t viktimave t 11 shtatorit t vitit 2001.
  M 17 tetor, Presidenti Rugova pruron rrugn dhe sheshin Bill Klinton n Prishtin. Mban nj fjal rasti n rrug, n lagjen Dardania t Prishtins.
  M 24 tetor mbyllet fushata zgjedhore 2002, ndrsa m 26 tetor n Kosov votohet pr her t dyt pr pushtetin lokal. Zgjedhjet kalojn n atmosfer t qet dhe pa incidente. T nesrmen, m 27 tetor, n Leshan t Therands, vritet kryetari i ksaj komune Uk Bytyi dhe dy shoqrues e tij. Bytyi kishte dal t festonte fitoren e partis s tij, LDK-s s udhhequr nga Ibrahim Rugova.
  M 3 nntor, PSSP Shtajner nnshkruan rezultatin prfundimtar t zgjedhjeve t dyta lokale n Kosov: LDK fiton 45.12 pr qind t votave, PDK 29.10 pr qind, AAK 8.55 pr qind n nivel t vendit.
  N zgjedhjet e dyta lokale n Kosovn e paslufts, mbajtur m 26 tetor 2002, Lidhja Demokratike e Kosovs (LDK) ka fituar n 19 komuna (nga 30 sa ka Kosova), kurse mbi 50 pr qind t votave n 11 komuna: n Prishtin, Gjilan, Mitrovic, Ferizaj, Burim, Therand, Podujev, Vushtrri, Kastriot, Fush-Kosov dhe Viti. LDK-ja ka fituar m shum se partit e tjera edhe n Pej, Dean, Gjakov, Prizren, Rahovec, Dragash, Klin dhe Dardan.
  M 8 nntor 2003, Presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova, me nj dekret t veant emroi ambasadorin Bob Dol (Bob Dole), senator shumvjear amerikan, si Ambasador Nderi t Kosovs n Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Rugova e vlerson senatorin legjendar Dol si mik t madh t Kosovs. Emrimi i senatorit Dol sht nj moment i rndsishm pr mua dhe pr popullin e Kosovs, thuhet n dekretin e Presidentit t Kosovs, Ibrahim Rugova.
  Rugova takohet me Sekretari i prgjithshm i OKB-s, Kofi Anan, i cili arrin pr nj vizit n Kosov m 18 nntor.
  M 23 dhjetor, Presidenti Rugova e shpall Shtpi t Pavarsis t Kosovs ish- ndrtesn e Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs, e cila n vitet e nntdhjeta t shekullit XX ka shrbyer si seli e institucioneve shqiptare t Kosovs q bn rezistenc ndaj okupimit serb. Ishte kjo shtpi shtetrore e Kosovs, po ashtu ishte shtpi prfaqsuese e Kosovs dhe e interesave t saj, sepse npr t kan kaluar me qindra diplomat, kongresmen, senator e deputet amerikane, evropian dhe t shum vendeve t tjera, tha Dr. Rugova. Mund t themi se pas Shtpis s Lidhjes s Prizrenit, q ishte shtpi e lidhjes s t gjith shqiptarve, sot n kryeqytetin e Kosovs po e prurojm Shtpin e Pavarsis, q do t jet shtpi e liris, e pavarsis, e popullit t Kosovs, tha Presidenti Rugova.


  2003
  N fillim t shkurtit mori pjes n Lutjen e Mngjesit n SHBA. U takua me zyrtar nga Departamenti i Shtetit dhe antar t legjislativit amerikan, prkrahs t shtjes s Kosovs.
  M 13 shkurt, Presidenti Rugova takon n Rom kryeministrin italian, Silvio Berluskonin.
  T nesrmen, m 14 shkurt, n qytetin Terni, n afrsi t Roms, Rugova mori mimin Shn Valentini, t cilin ia ndau bashkia e ktij qyteti. Kt mim e ka marr para Rugovs edhe nobelistja Nna Tereze.
  28 shkurt: nj vit pas nnshkrimit t marrveshjes pr Qeverin e Koalicionit, Ibrahim Rugova, Hashim Thai, Ramush Haradinaj, Nexhat Daci e Bajram Rexhepi, nnshkruajn Deklaratn me t ciln tregojn prkushtimin pr ruajtjen e koalicionit.
  Gjat tri ditve, duke filluar nga data 9 qershor, Kosova shnon 125 vjetorin e Lidhjes s Prizrenit me manifestime t organizuara nn prkujdesjen e Presidentit t Kosovs. Ditn e par, Presidenti Rugova njofton se ka dekoruar 37 personalitete t njohura nga Kosova dhe vende t ndryshme t bots me dekoratn Medalja e Art e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit.
  Njhersh, Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova ka dekoruar t gjith themeluesit dhe veprimtart e Lidhjes s Prizrenit me dekoratn Hero i Kosovs. N kuadr t shnimit t 125-vjetorit t LSHP dhe n baz t kompetencave kushtetuese t gjith themeluesit, duke filluar nga Ymer Prizreni, Abdyl Frashri, Sylejman Vokshi, Vaso Pash Shkodrani, Ferid e Shaqir Curri, e veprimtar t ndryshm i kam shpall Hero t Kosovs, tha Presidenti.
  M 10 qershor Presidenti Rugova dhe flet para deputetve t Parlamentit Evropian n Bruksel. Interesimi i deputetve sht t dgjojn fjalt e udhheqsit autentik t kosovarve. Takon shum eurodeputet, njohs dhe prkrahs t shtjes s Kosovs.
  N fund t qershorit, Presidenti Rugova merr pjes n Forumin e Krans Montans n Zvicr. Kosova sht n rrug t mir t ndrtoj nj demokraci aktive dhe moderne, thot Rugova n at tubim ndrkombtar.
  M 8 korrik, Presidenti Rugova takon pr her t dyt komandantin e TMK-s, gjeneral Agim ekun. N fazn tjetr, TMK do t jet nj forc mbrojtse e Kosovs, thot Rugova.
  29 gusht: N fshatin Hajvali, afr Prishtins, Presidenti Ibrahim Rugova v gurthemelin e Tempullit t Paqes. Kosova ka tradit paqsore. Pr m shum se dhjet vjet, e frymzuar nga Nna Tereze, Kosova ndrtoi nj rezistenc dhe lvizje paqsore pr liri e pavarsi, dhe shtetin e vet q u mbrojt nga kosovart dhe miqt tan SHBA-t, Bashkimi Evropian dhe NATO, tha Rugova,, duke vn re se ky tempull do t jet m i madhrishm, sepse e mban emrin e Nns son t madhe Tereze, nobelistes s paqes, dhe i kushtohet asaj. N manifestim merr pjes dhe flet ministri italian pr shtje t Bashkimit Evropian, Roko Butilione.
  17 shtator: Shefi i Shtatmadhoris i ushtris amerikane, gjenerali Riard Mejers, viziton Kosovn , ku takohet me Presidentin Ibrahim Rugova dhe viziton ushtart amerikan n kampin Bondsteel. Gjat takimit n rezidencn e vet, Rugova i krkon gjeneralit Mejers ndihmn e mtejme t ushtris amerikane pr Kosovn.
  19 shtator: Presidenti Rugova takohet dhe bisedon n Prishtin me ish-Presidentin amerikan Bill Klinton, i cili, po at dit, u shpall Doktor Nderi i Universitetit t Prishtins.
  30 shtator: PSSP Hari Holkeri, i cili kishte arritur n kt detyr n muajin paraprak, pas takimeve me lidert institucional dhe politik t Kosovs, Serbis dhe t bashksis ndrkombtare, bn t qart 14 tetorin si dat t fillimit t bisedimeve Kosov-Serbi pr shtje praktike, q do t mbahen n Vjen.
  14 tetor: mbahet takimi i par midis Prishtins e Beogradit pas lufts s vitit 1999. Pas shum prpjekjeve t Hari Holkerit dhe t bashksis ndrkombtare, takimi fillon n pallatin Hofburg t Vjens, pr si ishte thn shtje praktike n mes t dy kryeqyteteve. N kt takim marrin pjes prfaqsues t lart t BE-s, OSBE-s, NATO-s dhe t Grupit t Kontaktit. Nga kosovart morn pjes Presidenti Rugova dhe kryeparlamentari Daci, kurse nga serbt Kryeministri Zhivkoviq dhe zvendskryeministri oviq. Takimin e ka hapur kancelari austriak Volfgang Shysel. Kosova demokratike dhe e pavarur sht e gatshme ti pranoj obligimet ndrkombtare, ka potencuar n fjalimin e vet Presidenti Rugova.
  Presidenti Ibrahim Rugova merr pjes n Vatikan, m 19 tetor, n ceremonit e lumturimit t Nns Tereze, misionares shqiptare Gonxhe Bojaxhiu me origjin nga Kosova, lindur n Shkup. Para m se gjysm milioni njerzve, n sheshin Shn Pjetri n Vatikan, Papa Gjon Pali i dyt ka lumturuar Nnn Terezn, s cils Vatikani iu referohet si Nn Tereza e Kalkuts. N ceremoni merr pjes edhe Presidenti i Shqipris, Alfred Moisiu, po edhe qindra personalitete nga Kosova dhe Shqipria.
  M 23 tetor, Presidenti Rugova organizon pr her t par Darkn e Lams n Prishtin. E quan fest iliro-shqiptare t falnderimeve, manifestim q do t bhet tradicional.
  Papa Gjon Pali II pret n audienc Presidentin e Kosovs, Dr. Ibrahim Rugovn, m 19 dhjetor. Rugova takohet n Vatikan edhe me Sekretarin e Shtetit t Vatikanit, kardinalin Sodano. Rugova krkon nga Papa q ta ushtroj ndikim e tij pr njohjen formale t pavarsis s Kosovs
  M 24 dhjetor, n vigjilje t festive t fundvitit, n prani t mediave, Presidenti Rugova nnshkruan Rregulloren pr Dekoratat, Urdhrat dhe Tituj e nderit q i jep Presidenti i Kosovs, mbi baz t dispozitave kushtetuese n fuqi.  2004
  Presidenti Rugova i raporton pr her t par para Kuvendit t Kosovs, duke mbajtur nj Fjalim Vjetor m 22 janar.
  Presidenti Rugova merr pjes n ndarjen e mimit Saharov q Parlamenti Evropian ia ndan OKB-s dhe Kofi Ananit. Rugova takohet me Kofi Ananin m 29 janar.
  N Antverpen t Belgjiks, Presidenti Rugova shpallet Senator Nderi i Evrops.
  M 5 mars, Rugova, bashk me Holkerin e Rexhepin, marrin pjes n varrimin e Presidentit maqedonas Boris Trajkovski n Shkup, i cili m 26 shkurt kishte humbur jetn afr Mostarit, n Bosnj.
  12 mars - N rezidencn e Presidentit Rugova n Velani, n ort e hershme t mngjesit hidhet nj granat dore. Shkaktohen vetm dme materiale, jan dmtuar xhamat e prparm t dritareve t ndrtess, por nuk ka t lnduar. Presidenti me gjith familjen ka qen n rezidenc n kohn e sulmit. Muhamet Hamiti, zdhns i Presidentit t Kosovs, n reagimin e par, kt akt e quan sulm t rnd kriminal mbi institucionin m t lart t vendit, vlersim q pranohet prgjithsisht nga spektri institucional. Kryesia e LDK-s vendos q m 17 mars (e mrkur), n orn 12:00, n Prishtin, t mbahet nj protest paqsore, si reagim ndaj ktij sulmi kundr institucionit t Presidentit t Kosovs dhe kundr dhuns dhe akteve t tjera kriminale.
  M 14 mars, Holkeri cakton 23 tetorin dat t mbajtjes s zgjedhjeve parlamentare n Kosov, t dytat n Kosovn e paslufts.
  16 mars: n veri t Mitrovics, tre fmij shqiptar nga abra mbyten n ujrat e lumit Ibr, ndrsa pohimet e para t nj fmije tjetr q ka mbijetuar flasin se ata jan ndjekur me qen prej serbve dhe jan detyruar t hidhen n lum. Gjat dits ndrkaq, n Prishtin, mijra protestues kishin br thirrje kundr politiks s administrats ndrkombtare, posarisht ndaj veprimeve q ata i kan quajtur kundr vlerave t lufts lirimtare. Protesta t ngjashme jan mbajtur njkohsisht n 27 komuna t Kosovs.
  Pr tri dit, 17 19 mars, Kosova prballet me ngjarjet m t rnda t paslufts, t njohura si ngjarjet e marsit t vitit 2004. Presidenti Rugova dhe udhheqja vendore, me ndonj prjashtim, akuzohen nga ndrkombtart pr reagim t ngadalt dhe t pamjaftueshm.
  22 prill: Presidenti i Shqipris Alfred Moisiu viziton Kosovn.
  M 27 prill, n selin e OKB-s n Nju Jork, Presidenti Rugova takohet me Sekretarin e Prgjithshm t OKB-s, Kofi Anan; krkon njohjen e pavarsis s Kosovs. Anan, ndrkaq, insiston n formuln e prmbushjes s standardeve para definimit t statusit politik t Kosovs. Rugova gjat ksaj vizite n SHBA takon edhe guvernatorin e Nju -Jorkut Xhorxh Pataki dhe 20 ambasador t shteteve antare t OKB-s.
  21 maj: Rugova ia dorzon kontratn pr projektin zbatues t autostrads Prishtin-Durrs kompanis gjermane BPI-Consult. Presidenti Rugova kishte hedhur iden e ndrtimit t autostrads Prishtin-Durrs kah mesi i viteve nntdhjet t shekullit XX. Ajo tanim njihet si autostrada e Rugovs .
  19 qershor: Ibrahim Rugova rizgjidhet n krye te LDK-s n kuvendin e pest t ksaj partie.
  M 2 korrik, n 14 vjetorin e shpalljes s Deklarats Kushtetuese, e njohur m von si Deklarata e Pavarsis, Presidenti Rugova shpall se do t dekoroj deputett e Kuvendit t Kosovs, delegatt e 2 Korrikut, me Medaljen e Art t Pavarsis.
  M 9 korrik, Presidenti Rugova merr pjes n varrimin e Presidentit austriak Tomas Klestil. Gjat qndrimit n Vjen, Rugova takohet me guvernatorin e Kalifornis, Arnold Shfarcenegerin, i cili ishte i deleguar special i Presidentit Bush n varrimin e Presidentit austriak.
  M 8 shtator, Presidenti Rugova e viziton Shqiprin, ku nuk kishte qndruar q prej vitit 1997. Takohet me Presidentin Moisiu, Kryeministrin Nano, liderin e opozits Berisha.
  Po ashtu, merr mimin Doctor Honoris Causa, me t cilin e nderon Universiteti i Tirans.
  18 shtator: Rugova nderon Otto von Habsburgun me Medaljen e Art t Liris, ndrsa Rugova vet nderohet me mimin e Evrops 2004, i cili i dorzohet n Prishtin nga Habsburgu.
  8 tetor: Ish-senatori amerikan Robert Doll arrin pr nj vizit n Kosov. Nj dit m von Presidenti Rugova ia dorzon atij Medaljen e Art t Liris.
  21 tetor: Prfundon fushata zgjedhore 2004.
  23 tetor: Mbahen zgjedhjet e dyta parlamentare n Kosov.
  Rezultate e shpallura nga OSBE n fillim t nntorit japin kt pasqyr rezultatesh zgjedhore: LDK kishte fituar 45.42 pr qind t votave, apo 47 deputet n Kuvend, PDK 28.85, apo 30 deputet, AAK 8.39, apo 9 deputet, Ora 6.23 apo 7 deputetShefer, Solana e Kofi Anan i lavdrojn zgjedhjet dhe krkojn formim t shpejt t institucioneve.
  Pas shum negociatave, m 17 nntor, LDK dhe AAK arrijn marrveshjen pr koalicionin qeveriss, bashk me PSHDK-n dhe disa subjekte minoritare joserbe. Marrveshja mundson q Rugova t zgjedhet m pas n Kuvend srish President i Kosovs, Haradinaj Kryeministr, ndrsa Daci Kryetar i Kuvendit. N opozit mbeten PDK dhe Ora. Marrveshjen e njeh shefi i UNMIK-ut Jesen- Petersen, i cili deklaron se do t ishte jodemokratike ti thot jo Haradinajt (pr Kryeministr), ndrkoh q Solana deklaron se Haradinaj nuk sht personi m i prshtatshm pr kt post, pr shkak t zrave q dilnin se ai mund t paditet nga Tribunali i Hags.
  23 nntor: LDK dhe AAK i caktojn ministrat e vet, pasi dit m par kishin arritur marrveshjen e koalicionit.
  26 nntor: Rugova e dekoron Adem Jasharin me Urdhrin Hero i Kosovs.
  3 dhjetor 2004: Presidenti Rugova me vota t fshehta u rizgjodh n krye t vendit edhe pr nj mandat pas tre rrathsh t votimeve n Kuvendin e Kosovs. N dy rratht e para kundrkandidat i Ibrahim Rugovs ishte Ram Buja nga PDK, i cili n rrethin e tret u trhoq nga votimi i mtejshm. N fund, nga 99 deputet, pro Ibrahim Rugovs votuan 64, kundr ishin 32 dhe tri vota ishin t pavlefshme.
  7 dhjetor: Rugova e Haradinaj takohen n Velani, pr her t par pas zgjedhjes s tyre n krye t institucioneve.
  23 dhjetor: LDK shnon 15-vjetorin e themelimit. Rugova dekoron LDK dhe nj numr veprimtarsh t LDK-s me Medaljen e Pavarsis.  2005
  Me rastin e Vitit t Ri 2005, Presidenti Rugova organizon m 12 janar nj pritje tradicionale pr korin diplomatik t akredituar n Prishtin. Prve prfaqsuesve t zyrave t huaja diplomatike, jan t pranishm edhe shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen, komandanti i KFOR-it gjenerali Iv d Kermabo, shefi i misionit t OSBE-s n Kosov Paskal Fieski, kryeparlamentari Nexhat Daci, Kryeministri Ramush Haradinaj me antart e kabinetit t tij qeveritar, komandanti i TMK-s gjenerali Agim eku dhe prfaqsues t tjer ndrkombtar dhe t jets institucionale e kulturore. Rugova tha se n vitin q sapo filloi pret prkrahjen m t madhe t diplomatve t huaj n Prishtin dhe t vendeve t tyre, sepse si u shpreh, kjo i duhet Kosovs pr t ecur m shpejt.
  Presidenti Rugova, mban fjalimin Vjetor n Kuvendin e Kosovs m 26 janar. Ai zotohet se institucionet do t punojn pr njohjen e drejtprdrejt t pavarsis s Kosovs. Opozita krkon debat pr fjalimin e tij, por ky nuk pranohet nga shumica qeverisse.
  23 shkurt: Presidenti Rugova merr vendim, pas presioneve t autoriteteve ndrkombtare n Kosov, q t trhiqet nga posti i kryetarit t LDK-s.
  M 15 mars, Presidenti Rugova i shpton nj atentati n qendr t Prishtins. Ngjarja ndodh rreth ors 8 e 20 minuta, derisa ai po kalonte n rrugn Agim Ramadani, pr t shkuar n takim me Komisionerin pr Politik t Jashtme Havier Solann n ndrtesn e Kuvendit. Besohet se mjeti shprthyes q ishte vendosur n nj kontejner afr Slovenia Sportit, ishte aktivizuar me teledirigjues, ndrsa burime t afrta me mbrojtjen e Presidentit kishin thn se at e kishte shptuar shkalla e lart e siguris s makins n t ciln gjendej, gjegjsisht shkalla e blindimit t saj. Pr fat t keq, ende ka element, ende ka njerz q dshirojn ta destabilizojn Kosovn, tha Rugova n lidhje m atentatin, pas takimit me Solann.
  M 18 mars Rugova nominon pr kryeministr Bajram Kosumin, pas dorheqjes q kishte dhn dhjet dit m hert kryeministri Haradinaj, n vazhdn e ngritjes s aktakuzs s Tribunalit t Hags ndaj tij.
  M 7 prill, Presidenti Rugova kryeson delegacionin e Kosovs q merr pjes n varrimin e Papa Gjon Palit II, i cili vdiq n Vatikan m 3 prill.
  12 prill: Presidenti Rugova refuzon nj takim me Presidentin serb Boris Tadiq para se t njihet pavarsia e Kosovs. Takimi mund t ndodh vetm n rrafsh multilateral, n ndonj konferenc ndrkombtare, insistonte Rugova.
  21 prill: Pas krcnimeve dhe nj paralajmrimi, sipas policis, pr rrezik, SHPK-ja merr nn kujdesje Rezidencn dhe Presidentin e Kosovs Ibrahim Rugova.
  N cilsin e kryesueses s Institutit Kombtar Demokratik (National Democratic Institute NDI), ish-Sekretarja amerikane e Shtetit Medlin Ollbrajt (Madeleine Albright) qndron n Kosov nga 4 deri m 6 korrik.
  Presidenti i Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova, n nj solemnitet rasti, i dorzoi m 5 korrik ish-Sekretares amerikane t Shtetit, Medlin Ollbrajt, Medaljen e Art t Liris, me t ciln e ka dekoruar m 12 qershor 2004, n 5-vjetorin e Dits s Liris t Kosovs.
  7 korrik: N Kosov qndron kongresisti amerikan Eliot Engll, t cilin Presidenti Rugova e nderon me Medaljen e Art t Liris pr kontributin e tij pr pavarsin e Kosovs. N nj fjalim n Kuvendin e Kosovs, Engll thot se Kosova do t jet shum shpejt e pavarur.
  15 korrik: Presidenti Rugova pret n takim n Prishtin me kryetaren e Unionit Demokratik t Gjermanis (CDU) Angela Merkel, udhheqse e opozits gjermane, e cila do ti fitoj zgjedhjet nacionale n Gjermani tre muaj m von. Pas nj takimi me Presidentin e Kosovs Ibrahim Rugova dhe Kryeministrin Kosumi, Merkel deklaron: I di dshirat e kosovarve pr statusin.
  M 24 gusht, Presidenca e Kosovs njofton se pr shkak t nj ftohjeje, si ishte menduar asokohe, Presidenti Rugova ka reduktuar veprimtarit zyrtare. Ky njoftim vinte disa dit pasi Rugova ishe kthyer nga pushimet verore q i kishte kaluar n Itali.
  Gjat ceremonis s vnies s gurthemelit t Katedrales katolike n Prishtin, m 26 gusht, Presidenti Rugova tha: Sot sht nj dit e madhe pr Kryeqytetin dhe pr gjith Kosovn, sepse po e bekojm gurin e themelit t nj tempulli t shenjt, q i kushtohet Nns s dashur shqiptaro-kosovare dhe Nns s Njerzimit t lumturs Nna Tereze asaj q lartsoi nderin e Kosovs dhe t shqiptarve n gjith planetin duke i afirmuar vlerat tona dhe duke ndihmuar gjith njerzimin.
  Gurthemeli i Katedrales vihet pr nder t 95-vjetorit t lindjes s Nns Tereze nga ana e Presidentit Rugova, Ipeshkvit t Ipeshkvis s Kosovs Imzot Mark Sopi dhe kardinalit t Uashingtonit Teodor Mekkerik, n oborrin e gjimnazit Xhevdet Doda. Katedralja nis t ndrtohet n 600 vjetorin e lindjes s kryeheroit kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu. N kt ceremoni nuk marrin pjes prfaqsuesit e opozits dhe t Bashksis Islame t Kosovs.
  Ndrkaq, ftohja pr t ciln fliste Zyra e Presidentit dukej m serioze gjat kohs kur Rugova mbajti fjaln n ceremonin e Katedrales: me frymmarrje t vshtirsuar, dukshm i molisur.
  M 27 gusht, Presidenti Rugova udhton pr n qendrn mjeksore amerikane n Landstuhl t Gjermanis pr ekzaminime mjeksore. Nj jav m von, m 4 shtator, Rugova kthehet n Prishtin.
  M 5 shtator, Presidenti i drejtohet kombit me njoftimin pr smundjen e vet. Mjekt kan gjetur se vuaj nga kanceri i lokalizuar n mushkri, prandaj m kan caktuar nj terapi intensive shruese, tha ai, pr t shtuar: Jam i bindur se me ndihmn e Zotit do t kaprcej edhe kt betej dhe do t vazhdojm t punojm s bashku m fuqishm pr njohjen e pavarsis s vendit ton, Kosovs, sa m par nga miqt tan amerikan e evropian.
  7 shtator: Presidenti Rugova pret n takim ambasadorin Kai Aide dhe PSSP-n Jesen Petersen.
  13 shtator: Ibrahim Rugova cakton Ekipin negociator t Kosovs, at q u quajt Ekip i Unitetit edhe pas vdekjes s themeluesit dhe udhheqsit t tij.
  28 shtator: Kuvendi i Kosovs miraton Ekipin negociator t Kosovs, n nj seanc q nga opozita cilsohet si e dshtuar, ndonse dy antar t opozits (Thai dhe Surroi) bhen pjes e Ekipit pesantarsh.
  6 tetor: N Rezidencn e Presidentit t Kosovs Ibrahim Rugova mbahet takimi i par i Ekipit negociator t Kosovs ku marrin pjes Rugova, Daci, Kosumi, Thai, Surroi dhe koordinatori i grupeve punuese Blerim Shala.
  12 tetor: Tribunali i Hags vendos q pas lirimit me kusht, ti mundsoj kryeministrit Ramush Haradinaj t merret me politik, nj vendim ky q shfuqizohet menjher, dy dit m von, pas ankesave t Prokuroris. Vendimi i ri pritet t merret pas festave t fundvitit, ndrsa n ndrkoh Haradinaj kishte zhvilluar nj takim me Rugovn, m 14 tetor.
  28 tetor: Grupi Negociator i Kosovs prmbyll takimin e dyt pa vendim pr grupet punuese. Pas ktij takimi disa nga pjesmarrsit than se ka pasur edhe ofendime midis vet antarve t grupit.
  1 nntor: Mediat njoftojn se Marti Ahtisari sht emruar kryenegociator pr Kosovn. Presidenti Rugova i drgon letr Nikollas Brnsit dhe Grupit t Kontaktit, n t ciln thuhet se populli i Kosovs sht zotuar pr Kosovn e pavarur dhe sovrane, t njohur n kufijt e saj.
  7 nntor: Ibrahim Rugova takohet n rezidencn e vet me ministrin e Jashtm rus Sergej Lavrov n Prishtin. Lavrov hap Zyrn Ruse n Prishtin.
  15 nntor: Rugova i jep mbshtetje transformimit t TMK-s n forc mbrojtse gjat nj takimi q zhvillon me gjenerallejtnant Agim ekun.
  20 nntor: Ekipi Negociator i Kosovs formulon qndrimet prfundimtare para ardhjes s Ahtisarit n Kosov.
  21 nntor: Ahtisari vjen n Kosov pr t filluar misionin e tij. Jam i lumtur q po fillojm zgjidhjen e statusit t Kosovs, deklaron ai n Aeroportin e Prishtins. Delegacioni i Kosovs miraton dokumentin mbi pozicionin kosovar pr statusin.
  22 nntor: Grupi Negociator ia dorzon Ahtisarit dokumentin pr vizionin e kosovarve pr statusin final.
  M 28 nntor, n Ditn e Flamurit, n Prishtin, shoqatat e dala nga lufta e UK-s pranojn se natn midis t hns dhe t marts kan hequr nga shtyllat elektrike flamujt e Presidentit Rugova, t vendosur nga KK i Prishtins dhe i djegin publikisht ata para ndrtess s KK t Prishtins me pretekstin se vendosja e flamurit personal, si e kan quajtur ato flamurin e Presidentit, ka qen nj provokim. N ann tjetr, Presidenti Rugova e dnon kt akt, duke i quajtur persona t pandrgjegjshm ata q e kan djegur flamurin q ai e ka propozuar pr flamur t shtetit t ardhshm t Kosovs.
  10 dhjetor: Presidenti Rugova bn paraqitjen e fundit publike jasht rezidencs s vet. Ndez Bredhin e festave t stins n qendr t Prishtins dhe mban nj fjal rasti.
  23 dhjetor: Presidenti Rugova dhe kryeministri Kosumi, pas nj takimi t prbashkt n rezidencn e Presidentit, e vlersojn vitin 2005 t suksesshm pr Kosovn dhe luten q n vitin 2006 pavarsia t realizohet . LDK kremton 16 vjetorin e themelimit. Presidenti Rugova u drejtohet kryetarve t degve t LDK-s m nj fjal t shkurtr. Paraqitjet e ksaj dite do t jen paraqitjet e fundit publike t Presidentit Rugova.  2006
  6 janar: Presidenti Ibrahim Rugova merr urime nga Presidenti Bush dhe kryeministri Bler pr festat e fundvitit.
  11 janar: Pas nj sulmi n zemr, vdes n moshn 68 vjeare Imzot Mark Sopi, ipeshkv i Ipeshkvis s Kosovs. Presidenti Rugova shpall ditn e shtun, 14 janar 2006, ditn e varrimit t Imzot Sopit, dit zie n tr territorin e Kosovs.
  16 janar: Presidenti Ibrahim Rugova priti kardinalin e Venedikut, Anxhelo Skola dhe shefin e Zyrs Amerikane n Prishtin, Filip Goldberg. Kto ishin takimet e fundit q Presidenti Rugova kishte zhvilluar me diplomat t huaj para se t ndrronte jet.
  21 janar: Presidenti Ibrahim Rugova ndrron jet. Zyra pr Shtyp e Presidentit lshoi nj njoftim pas ors 12:00, n t cilin ndr t tjera thuhej: Presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova, prijsi i Kosovs n vitet e mdha t procesit pr pavarsi t vendit ton, ndrroi jet sot (e shtun) n ora 11:38.
  Presidenti Rugova ndrroi jet n shtpin e vet n Prishtin, duke pasur prreth familjen e tij, mjekun personal me stafin ndihms nga vendi, si dhe mjek amerikan. N ndrkoh, zdhnsi i Presidentit, Muhamet Hamiti, u kishte deklaruar medieve ndrkombtare: Rugova e zhvilloi betejn e vet me kancerin me dinjitet dhe guxim t madh deri n frymn e fundit.
  21-25 janar Kshilli i Varrimit, i udhhequr nga kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci, n t cilin marrin pjes figura eminente vendore por edhe autoritetet m t larta ndrkombtare n Kosov, cakton fillimisht 5 dit zie, pr t vendosur n fund q pr Presidentin Rugova Kosova do t mbante 15 dit zie deri m 6 shkurt. Bhen prgatitjet e plota pr ceremonit mortore t Presidentit Rugova. Qindra mijra njerz, simbas vlersimeve t mediave t huaja mbi nj milion, me gjith motin e ftoht me temperatura deri n -18 grad celsius q mbretrojn n Kosov, i bjn nderime Presidentit t ndjer, trupi i t cilit ishte sjell pr homazhe n hollin e Kuvendit t Kosovs.
  26 janar Rreth nj gjysm milioni njerz marrin pjes n funeralin e Presidentit Rugova, i cili pasditen me acar varroset n Varrezat e Dshmorve n Velani. Rugova varroset me nderimet m t larta shtetrore e ushtarake, q jan quajtur ceremoni kombtare. Mbi 50 delegacione nga vende t ndryshme t bots, udhhequr edhe nga delegacione presidenciale, marrin pjes n shrbesat prkujtimore. Arkivoli me trupin e Presidentit Rugova, mbshtjell me Flamurin e tij propozuar pr Flamur shtetror t Kosovs, bartet n Shtratin e Topit nga formacione t Trupave Mbrojtse t Kosovs, q kryen ceremonit ushtarake t nj funerali shtetror, gjat kortezhit q niset nga ndrtesa e Kuvendit t Kosovs, pr t kaluar, npr Rrugn Nna Tereze, rrugs kah Fakulteti i Filologjis dhe Instituti Albanologjik, ku kishte studiuar e punuar Rugova, prpjet drejt salls 1 Tetori. Fjal prkujtimore n ceremonin qendrore mbajn PSSP Soren Jessen-Petersen, kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci, kryeministri Bajram Kosumi, Prfaqsuesi i Lart i BE-s pr Politik t Jashtme, Havier Solana, antari i kabinetit t Presidentit amerikan Bush, Xhekson, dhe nnkryetari i LDK-s, Kol Berisha.
  Rreth ors 14.35 minuta kortezhi funebr, pasi kalon npr rrugn Agim Ramadani, dhe rrugs prpjet drejt Varrezave t Dshmorve, mbrriti n vendin ku do t pushoj prgjithnj - n Varrezat e Dshmorve n Velani, jo shum larg nga rezidenca ku kaloi 12-13 vjett e fundit t jets. Trupi i Presidentit Rugova u lshua n tokn e Kosov pak minuta m von, para ors 15:00. Varri i Presidentit Rugova, mbuluar me pllak t bardh mermeri, ruan me shkronja t arit shnimet elementare: Ibrahim Rugova, 1944-2006.
  I gjith funerali i Presidentit nga ora 09:00 e mngjesit transmetohet drejtprdrejt n t tri televizionet me shtrirje kombtare n Kosov RTK, RTV21 dhe KTV, por edhe nga stacione televizive nga Shqipria. Ndrkaq, disa televizione t huaja koh pas kohe kyen n transmetim t drejtprdrejt.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Personalitetet politike pr Rugovn  Presidenti Rugova pr shum vite udhhoqi fushatn pr paqe dhe demokraci n Kosov dhe fitoi respektin e bots pr qndrimin e tij parimor kundr dhuns.
  Shtetet e Bashkuara kan humbur nj mik t vrtet. Gjat viteve t konfliktit, Ibrahim Rugova ishte zri i arsyes dhe maturis q i ndihmoi popullit t Kosovs pr t vn bazat pr nj t ardhme paqsore. Humbja e ktij zri, n kt koh vendimtare, sht posarisht tragjike pr Kosovn. M lejoni t'ju siguroj se Shtetet e Bashkuara mbesin t prkushtuara pr t punuar me gjith njerzit e Kosovs pr ndrtimin e nj ardhmrie q sht stabile, demokratike dhe prparimtare. (Xhorxh Bush, President i SHBA-ve)

  * * *

  Sot, Franca i jep homazhe rolit historik dhe kurajs politike q animuan Ibrahim Rugovn pr t mbrojtur gjat viteve 1990 t drejtat demokratike t popullit kosovar dhe pr t punuar n kthimin e paqes dhe pajtimit n regjionin tuaj.
  Mungesa e bashkshortit tuaj, tani kur kan filluar bisedimet pr shtjen e statusit final, bhet tani edhe m tragjike. Prgjegjsia tani i takon t gjith prgjegjsve politik pr t marr prsipr amanetin e tij dhe t shpien n t mir procesin e negociatave me nj shpirt realizmi, tolerance dhe dialogu si e kishte ai. Franca shpreh urimin q Kosova do i tregohet besnike ktij zhvillimi t thellsimit t pajtimit, prov kjo q Kosova do i tregohet besnike ktij zhvillimi t thellsimit t pajtimiy, prov kjo q Kosova duhet t kaloj pr t'ju afruar Bashkimit Europian. (Shak Shirak, President i Francs)  Presidenti Rugova ishte nj forc e rndsishme n jetn e Kosovs, pr shum vjet. Popullariteti i tij n mesin e popullit t Kosovs dshmon pr mbshtetje t gjer pr prpjekjet e tij joviolente pr t ardhmen e Kosovs. Jam shum i lumtur q kam pasur rastin t takohem me t. (Toni Bler, kryeministr britanik)  * * *
  Ibrahim Rugova i dha trajt politiks n Evropn Juglindore me personalitetin e tij t fuqishm. Ai promovoi zgjidhje paqsore pr konfliktin n Kosov dhe punoi pr t ardhmen e Kosovs pa menduar as pr shndetin e vet.
  "Austria do t vazhdoj me gjith fuqin e saj t'i mbshtes prpjekjet pr arritjen e stabilitetit dhe paqes s qndrueshme n Kosov. (Volfgang Shysel, Kancelar i Austris)

  * * *

  Humbja e Presidentit Rugova sht nj humbje e madhe dhe e rnd, jo vetm pr Kosovn, por pr cilindo q flet shqip dhe aq m tepr n nj moment kaq delikat, kur Kosova po hyn n fazn e negociatave pr t fituar Pavarsin e saj.
  Presidenti Rugova prej mse 20 vjetsh ka luftuar, sht prpjekur dhe ka br mos q problemi i Kosovs t dal n rend ndrkombtar...
  Gjith populli shqiptar, gjith shqiptart ndjekin me dhimbje t dyfisht dhe humbjen e Presidentit, e njeriut simbol pr Kosovn, e njeriut flamur pr Kosovn, e njeriut, i cili shkriu jetn, por fatkeqsisht nuk e arriti deri n fund t realizoj ndrn e tij t shoh me syt e tij Kosovn e lir. Kujtimi i tij do mbetet i paharruar. ( Alfred Moisiu, President i Shqipris)  * * *

  Sot, me dhimbje t thell, zi t rnd, pikllim t madh, do shqiptar msoi lajmin e hidhur t ndarjes nga jeta t Presidentit t Kosovs, Ibrahim Rugova, prijsit dhe legjends s qndress qytetare, misionarit t madh t paqes, pavarsis s Kosovs, mikut t madh, t muar t perndimit n Ballkan.
  Doktor Ibrahim Rugova pr 18 vjet udhhoqi qndresn legjendare t qytetarve t Kosovs pr liri, pavarsi, dinjitet. Ai u shndrrua n mishrimin e aspiratave, shpresave, idealeve m fisnike t qytetarve t Kosovs, t cilat i mbrojti me nj prkushtim t jashtzakonshm, me nj qendres epike, me sukses t madh.
  Sot, ai ndahet nga qytetart e tij q aq shum e deshn dhe e respektuan, ndahet nga familja, ndahet nga miqt e tij, por jeta, shpirti, vepra e Ibrahim Rugovs shndrrohet n drit, n frymzim pr t gjith qytetart e Kosovs, q me prkushtim, toleranc, t ojn prpara Kosovn, si nj shoqri demokratike t qytetarve t barabart prpara ligjit, si nj vend t pavarur, i sigurt n t ardhmen e tij europiane, integrimin n NATO dhe n BE. (Sali Berisha, Kryeministr i Shqipris)

  * * *
  Shqiptart e Kosovs m vdekjen e Ibrahim Rugovs, kan humbur udhheqsin e tyre, politika e matur e t cilit ishte kruciale n momentin ky politik n t cilin po futet Kosova. Shpresoj dhe besoj s prfaqsuesit legjitim t shqiptarve t Kosovs do t din ta vazhdojn rrugn e nisur nga ai, duke marr vendime t qarta pr popullin e Kosovs por, duke i ikur ekstremizmit t mundshm i cili do t ndalonte arritjen e qllimeve t nisura. (Stjepan Mesiq, Presidenti i Kroacis)
  * * *

  Jam shum i piklluar me rastin e vdekjes s presidentit Rugova. Kam pasur nder ta mbshtes luftn e tij pr paqe dhe liri. E kam dashur dhe e kam admiruar shum. Rezistenca e tij e padhunshme ndaj shtypjes s Millosheviqit inspiroi botn.
  Me Presidentin Rugova jam takur shum her n Shtpin e Bardh. Ka qen knaqsi, sa her e kam takuar, sepse do her m impresiononte me devotshmrin dhe pasionin e tij pr paqe, liri dhe pr nj t ardhme m t mir pr popullin e tij.
  Vdekja e Presidentit Rugova sht humbje e madhe pr Kosovn, por un shpresoj se vdekja e Dr. Rugovs do t'i inspiroj t gjith kosovart q t vazhdojn t punojn m me ngulm pr paqe dhe liri". (Bill Klinton, President amerikan 1992-2000)  * * *

  Lufta e Presidentit Rugova pr popullin e Kosovs do t mbahet mend pr nj koh shum t gjat. Besoj se populli i Kosovs, edhepse i veshur n zi, do t gjej forc dhe do ta vazhdoj punn dhe pr ta forcuar paqen dhe prparimin e Kosovs. (Pervez Musharaf, Presidentit t Pakistanit)

  * * *

  Kur e kam takuar Ibrahim Rugovn pr her t par, ai dukej si nj z i vetmuar, n betej t vetmuar, duke bartur nj shall q thoshte se do ta varte, vetm kur ta sheh vendin e lir. E shikoja duke ndjekur ndrrn e popullit t vet nn kushte t jashtzakonshme me urtsi dhe kmbngulsi, dhe u bra admirues dhe shok i tij. far knaqsie ishte ta shoh m n fund n Prishtin pa shallin e tij! Mbaj zi pr ndrrimin e jets, s bashku me tr popullin e Kosovs. Derisa Kosova e fitoi lirin nn udhheqsin e tij, tani prjetoi nj humbje t tmerrshme n nj pike kritike, kur shum pun mbeten pr tu br. (Riard Hollbruk, diplomat i njohur amerikan)

  * * *
  Dr. Rugova ishte nj njeri i madh dhe heroik q personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike t popullit t Kosovs pr nj shtetet sovran, t pavarur dhe t njohur nga komuniteti ndrkombtar. Ka qen privilegj pr mua t punoja n aspektin profesional me Dr. Rugovn dhe ta konsideroja at nj nga miqt e mi m t ngusht gjat rreth dy dekadave q kur u njoha me t.
  Prpjekja e madhe e Presidentit Rugova pr lirin, demokracin dhe pavarsin e Kosovs ka t njejtat prmasa me fushatat e ngjashme paqsore dhe historike t Mahatma Gandidit, Nelson Mandels dhe Martin Luther Kingut. (Bob Doll, senator shumvjear amerikan)

  * * *

  Ibrahim Rugova, tash dihet jo m n hapsirn shqiptare, por edhe n at evropiane dhe botrore sht pranuar si nj lider i shquar i Kosovs, si nj nga lidert m t shquar t kombit shqiptar nj njeri q u gjend n kohn e duhur n nj moment t historis shum, shum t rndsishme pr Kosovn dhe pr gjith kombin shqiptar. Kjo dashuri e popullit shqiptar, ky nderim q i bhet sot, kjo jehon e tij e dshmon m s miri kt q thash. (Ismail Kadare, shkrimtar)
  * * *

  Ibrahim Rugova, kryetar pa pallat e pa komb, lufttar idesh, lufttar i paqes, nj burr kmbnguls dhe i vetmuar q e drgoi popullin e vet drejt nj t ardhmeje q nuk do t jete vese e mir, na prkujton angazhimin ton dhe premtimet tona.
  Pa t, pa kmbnguljen e tij, pa rezistencn e refuzimit t tij, nuk do t kishte sot as Kosov as shpres s liris pr t. Ai ishte nj erudit, m me dshir autokrat, i paparashikueshm dhe fleksibl njkohsisht, njeri i dialogut, lufttar kmbnguls, shum popullor dhe megjithat i izoluar, gjithnj i sjellshm, aq sa druajtja e tij, kultura e tij e thell dhe maturia e bnin ndonjher krenar. Dhe afr tij kaloi Historia. (Ismail Kadare),

  * * *

  E takova Rugovn pr her t par m 1990 n Cavtat, afr Dubrovnikut, kur Instituti Kombtar Demokratik, me seli n Uashington, bri njrn nga prpjekjet e fundit pr t sjell bashk politikant, shkrimtart dhe intelektualt nga grupet e ndryshme etnike n Jugosllavin q asokohe shprbhej me shpejtsi. U largova nga konferenca i bindur se treni tashm ishte larguar nga stacioni dhe se grupet e ndryshme po shkonin secili n drejtimin e vet ‑ dhe t prkushtuar q kt ta bnin me dhun. Megjithat, duke i dgjuar zrat e ashpr t serbve dhe t kroatve, isha i befasuar nga butsia e Rugovs: ja ku ishte nj udhheqs i nj grupi q sht viktimizuar m shum se t tjert ‑ e megjithat aty nuk kishte aspak hidhrim, asnj sharje, aspak urrejtje. Rugova po ashtu kishte arsye t mjaftueshme personale pr t mos falur: edhe babai edhe gjyshi i tij ishin vrar nga komunistt e Titos n konfliktet civile pas vitit 1945.
  Duke reflektuar rreth ktij personi t pazakonshm, patriotik dhe jo t dhunshm, njeriu nuk mund t prmbahet nga mendimi se sa e ndryshme do t ishte skena jon n Lindjen e Mesme po t kishin palestinezt nj lider si ai. Rruga e Kosovs drejt pavarsis ende sht e shtruar me gur, por ‑ me disa prjashtime t pakndshme ‑ ajo nuk ka qen e hapur me terrorizm, dhun dhe bombahedhs vetvrass. Populli i tij ‑ dhe bota ‑ duhet t'i falnderohen Ibrahim Rugovs pr kt: n butsin e tij kishte elik. (Shlomo Avinier, profesor i Shkencave Politike n Universitetin e Jerusalemit)

  * * *
  Ibrahim Rugova ka qen nj udhheqs i veant i popullit shqiptar n Kosov, nj udhheqs q ndryshonte nga shum udhheqs shqiptar, por edhe nga shum udhheqs n rajonin e Ballkanit. Udhheqs t till t nj forme t afrt ka pasur n bot, si ishte Gandi, q shum e krahasojn Rugovn me Gandin, por si ishte edhe Martin Luter, por edhe si ishte Alende i Kilit.
  Merita e madhe e Ibrahim Rugovs sht q e bashkoi popullin n nj popull t vetm q t luftonte pr pavarsin. Edhe ata q ishin pr luft n fund u bashkuan me Ibrahim Rugovn pasi ai ishte nj burr i menur, dinte t'i zbuste gjakrat, dhe formoi nj koalicion edhe me ato forca q kishin nj drejtim tjetr pr lirimin dhe pavarsin e Kosovs.
  Esht nj fat i madh q ai vinte nga letrsi; udhheqs, e nuk vinte nga politika t bnte m pas vjersha.
  Mendoj se ne nuk e kemi kuptuar aq mir Rugovn. Un e kam kritikuar pr ann paqsore t drejtimit t tij, kam br edhe ironi me shallin e tij, dhe tani ndjej njfar pendese q n at koh nuk e kam kuptuar aq shum. Por tani un kam kuptuar q nuk kam pasur t drejt. (Dritro Agolli, shkrimtar)

  * * *

  Dr.Ibrahim Rugova sht personaliteti m i madh i kohs s re, ai sht autor i shkrimit dhe i brjes s historis s lavdishme t Kosovs n kto dy decenie t fundit. Presidenti Ibrahim Rugova ishte burrshtetasi i par e m imadhi i Kosovs i cili krijoi miqsi t prhershme me vendet demokratike t Evrops e bots, e n veanti me Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Dr.Ibrahim Rugova sht lideri i par i shqiptarve u cili vuri themelet e shtetit t Pavarur t Kosovs. Ai sht i pari Kryetar i Shtetit t Kosovs, i Kosovs s lir e demokratike, i Kosovs s Pavarur.
  Burrat e mdhenj e shkruajn vet historin! Burrat e mdhenj nuk vdesin kurr! Presidenti Ibrahim Rugova, ishte nj burr i madh i Pavarsis s Kosovs! (Akademik Mark Krasniqi, shkrimtar dhe kryetar i PSHDK-s)

  * * *  Esht nj realitet tragjik q t kujton Moisiun n Bibl, i cili pr 40 vjet u end n shkrettir, por nuk u lejua t futet n tokn e shenjt. Lvizja pr pavarsi n Kosov sht udhhequr nga Dr. Rugova, por tani q po fillojn negociatat ai nuk do t jet n tryezn e bisedimeve. Esht e rndsishme q trashgimia e tij t ohet prpara. (Dejvid Filips, drejtor Ekzekutiv i Fondacionit "Eli Vizel pr Njerzimin")
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 14. #134
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Njerzit e pends pr Rugovn  Intelektual q bri emr qysh n vitet '70 t sh. 20 n fushn e studimeve letrare e t kulturs shqiptare, por njhersh i angazhuar pr t uar prpara proceset e prgjithshme emancipuese n Kosov dhe ndr shqiptar, veprimtar i shquar n lvizjen kulturore t studentve me drejtimin e gazets Bota e re, por edhe me botimin e revists Dituria dhe t botimeve t veanta, Dr. Ibrahim Rugova natyrshm hyri n qarkun e elits intelektuale t asaj kohe. Veprimtaria studimore n fush t letrave dhe t kulturs shqiptare q Dr. Rugova ndrmori pas fazs studentore n Institutin Albanologjik solli si rezultat veprn e tij t gjer q shnoi rritje t cilsis s atyre studimeve dhe njhersh ndikoi ndjeshm n lirimin e opinionit dhe t kndvshtrimeve n ato fusha nga shtrngesa t ndryshme ideologjike t kohs. Rrezatimet e tij butsisht liruese intelektuale u prhapn jo vetm prmes veprave t tij, po edhe prmes projekteve t shumta hulumtuese, udhheqjes s revistave shkencore e kulturore dhe t Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs. Me veprn e tij studimet shqiptare n fushat me t cilat ai u mor shnuan nj hap cilsisht t ri.
  N vitet '80 t sh. 20 n kohn e shtypjes s prgjithshme t shqiptarve t Kosovs dr. Rugova bashk me intelektualt e tjer u ndodh n trysnin e prgjithshme t Serbis, pr ka u prdorn dhe mjetet e shtrngimit t shtetit jugosllav. Qndresa shqiptare shtypej egrsisht, ndrsa intelektualve u binte barra q t hapnin rrug pr t shqyrtuar seriozisht krkesat popullore pr liri, barazi dhe emancipim.
  N kohn e prshkallzimit t trysnive mbi intelektualt n vitet 1988 9, Dr. Ibrahim Rugova, prmes Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs qe ndr zrat q arrinin t artikuloheshin publikisht n mbrojtje t interesave kombtare, kulturore e t tjera shqiptare dhe fare natyrshm u b bashkbiseduesi m i paraplqyer i opinionit publik evropian n kt fush. N tr dekadn e fundit t sh. 20 dr. Ibrahim Rugova u njoh ndrkombtarisht si lideri i lvizjes m t madhe paqsore n Evrop, lideri i lvizjes s gjer pr emancipim, pr lirim kombtar e pr pavarsi t Kosovs. Personaliteti i tij u mua lart pr shpalosjen dhe begatimin e vlerave evropiane t kohs.
  N vitet '90 dr. Ibrahim Rugova me Lidhjen Demokratike t Kosovs, s cils i priu deri n astet e fundit, u b nj nga figurat e shquara t lvizjes politike n Ballkan drejt daljes nga shtrngesat e prgjithshme t regjimeve komuniste, e n t njjtn koh drejt lirimit kombtar. N kt dekad t rndsishme pr Kosovn Dr. Rugova dhe lvizja demokratike s cils i printe arriti ta ndrlidhte lvizjen e Kosovs me prpjekjet pr demokratizim n Shqipri.
  Dr. Rugova ishte nj nga bashkbiseduesit substancial n kontaktet e Perndimit lidhur me Ballkanin. Prmes figurs s tij Kosova dhe lvizja e saj pr emancipim t prgjithshm kombtar, shoqror e demokratik gjetn artikuluesin dhe zdhnsin, u bn t njohura dhe t pranishme n botn diplomatike t kohs n Evrop dhe SHBA. (Rexhep Ismajli, kryetar i ASHAK-ut)

  * * *

  Dr.Ibrahim Rugova, teoricien dhe kritik letrar para se shqiptart t goditeshin prsri nga gjmat e errta t historis evropiane, sht prcaktuar pr aksion politik n mbrojtjen e 'ekzistencs'. Po ky nxns i vjetr i Roland Bartit, i cili ka medituar dhe shkruar shum mbi relacionet forc-dije, nuk sht angazhuar n nj rrug t fardofshme, por universalizmi i tij sht vullneti absolut pr t luftuar pr t drejtat e njeriut dhe pr demokracin. Kjo e ka shtyr t praktikoj dhe t bj t ndiqet nj politik e mosdhuns, absolute, e cila dukej e parealizueshme n kontekstin e lufts dhe t vlimeve nacionaliste.
  I etshm pr toleranc dhe hapje ndaj Evrops, Universiteti Parisi 8 sht shum i nderuar me pranimin n cilsin e doktorit t nderit t Ibrahim Rugovs, shkrimtar pacifist dhe i guximshm n rrugn e tij. T mos pyesim ne sot 'se 'presim nga Ibrahim Rugova', por m mir t pyesim "se 'pret nj njeri i till nga ne". (Irene Sokolgarski, presidente e Universitetit t Parisit VIII, 1996)

  * * *

  Rugova erdhi n politik n rrethana t veanta dhe pasi q kt e krkonte nevoja e q mund ta krahasojm me V. Havelin, i cili n vitin '86 thoshte: 'Pr shkaqe t ndryshme t interesit t shkrimtarit, i cili mund t shkruaj pr dashurin, xhelozin, pr dshtimin... pr Zotin, ka nj gj t vrtet q shkrimtari nuk mund ta evitoj kurr, q sht historia-situata sociale, epoka e tij q njkohsisht do t thot vet politika'.
  Rugova sht ky lloj shkrimtari q ka pranuar t mbaj mbi supe fatin e popullit t vet; sht figur e jashtzakonshme, figur e rrall pacifisti jo vetm n fjal, por edhe n veprime. Kt e ka vrtetuar tash shtat vjet me gjith pengesat dhe grackat e provokimet q ka. Rugova mban ekuilibrin mu nga ajo se si shkrimtar ka shkruar pr prgjegjsin dhe raportet e t mundshmes dhe pushtetit...
  N vitin 1981 Kosova u b pik e kuqe e Evrops me manifestimet pr liri e pavarsi q u shtypn me gjak. Procese politike, dnime t rnda. N at koh Rugova ishte duke shkruar monografin e Pjetr Bogdanit, shkrimtar i shekullit XVII, n Prizren, humanist dhe liberator i nj pjese t Kosovs.
  Eset e tij (1980) n 'Strategjin e kuptimit', ishin shenja q nnkuptonin m von edhe n 'Refuzimi estetik', ku dshmoi se letrsia sht siprore ndaj pushtetit, dhe se vetm literatura ishte n form t s mundshmes n veprimet e pushtetit. Rugova ishte i njohur me miqt e tij Eqrem Basha e Rexhep Ismaili, t formuar n Franc, edhe pse n vitin 1985 mori qndrim t guximshm n mesin e shkrimtarve, por edhe kur ishte n aksion t t shprehurit. Kt e shpjegon n librin 'shtja e Kosovs'. Denoncimi i terrorit s pari kaloi nga t shprehurit e letrsis. Prej aty erdhi edhe miqsia pr Francn, pr studimet e tij nn disertacionin e dr. Roland Barthes (1976-1977). Semiologjia dhe strukturalizmi ishin arma e tij m e fort. Ai ka deklaruar n libr se ka dy rrug pr intelektualin: t qndrohet me librin dhe t merret me veprimin.
  N vitin 1988 ishte kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs, kur n 'Refuzimi estetik' thekson: 'Refuzim do t thot t mos pranohet ajo q imponohet'. M 1989 ai diferencohet, i larguar nga e drejta, i zhgnjyer; do i dyti shqiptar i ndaluar nga policia - do t thot mbi 700.000 veta."
  ...E gjith biografia e dr. Rugovs del nga angazhimi i literaturs q prodhoi tipin e veprimit q ai udhheq sot: lirin dhe demokracin. Dr.Rugova sht nj els q hap nj rrug nga literatura n aksion politik.
  Rugova sht prcaktuar t shkoj deri n fund t lojalitetit t tij. Politika pr t sht nj shrbim (service), por u mbetet besnik angazhimeve t tij si shkrimtar. Kshtu, sistemi i tij politik sht fryt i elaborimit me situatn...
  E shohim at n pozicion intermediar midis intelektualve t Perndimit dhe t Lindjes, duke u inspiruar, po e citoj, nga t part pr at ka i takon teoris, por duke e pasur t njjtin fat me t dytt" Ai do t preferonte pa dyshim t mbetej pran librave: n mnyr modeste thot: 'Nse mbetet dika prej meje n historin shqiptare, ky do t jet emri im intelektual". (Mari Fransua Alen, profesoresh universiteti dhe koautore e librit "shtja e Kosovs" 1996)

  * * *

  Nse duhet ta them me dy fjal, vlersimi im pr Rugovn shprehet me faktin se sot Kosova sht n prag t pavarsis, sepse pa kontributin e tij Kosova nuk do t ishte sot ktu ku sht. Pra, nuk dua t'i jap individit rndsi m shum se 'presupozohet n historin moderne, por roli i figurave t mdha t historis, megjithat sht i pazvendsueshm. N kt kuptim, Rugova futet tek ato figura t mdha evropiane t shekullit XX.
  Asnj shqiptar, asnj ballkanik nuk ka mundur t ket kaq shum histori.
  E veanta e personalitetit t Rugovs sht se ai arriti t krijoj nj frym, pra nuk bri kalorsin e vetmuar, nuk e ndrtoi veten e tij si miti i Gjergj Elez Alis, si t thuash, por veproi vrtet si nj misionar i madh,
  mbolli frymn e tij n t gjith shoqrin e Kosovs, gj q sht madhshtore.
  Rugova arriti t bind t gjith komunitetin ndrkombtar se kjo sht nj frym q i jep Kosovs t drejtn morale dhe politike t jet nj vend i pavarur. (Besnik Mustafaj, ministr i Jashtm i Shqipris)


  * * *

  (...) Dhe n shtetin ende pa vend a n vendin ende pa shtet, n kryeqytetin e t cilit vihen menjher shtatoret e Nn Terezs dhe t Sknderbeut, krahas t rnve m t fundit, populli bn President Ibrahim Rugovn, njeriun urtak dhe t vendosur, t paepurin dhe t ballprballshmin, vizionarin, t armatosurin pa asnj arm, me fushbetej idealet dhe t drejtn, paqen, bisedimet, diplomacin, bindjen, sa dhe robris s vet nuk i iku prmes plojs. Lider n pushtim, intelektual i klasit t par, politikan sa i thjesht dhe enigmatik, filozof gandist n Ballkanin e egr, me nj shall tradicional, metafor e shamis tragjike q lidhnin n krye rugovasit e tij, akademik, firm e njohur e letrave n kulturn kombtare, kritik letrar fillimisht, kryetar i shkrimtarve dhe kryetar i partis s par opozitare, i Lidhjes Demokratike, q t kujtonte n emr Lidhjen e hershme t Prizrenit, me portretin e Papa Vojtils n sfond, tani pr t kundrshtuar hapur regjimin komunist t sllavve t jugut, hordhit e t cilve i vran baban dhe gjyshin mbas Lufts s Dyt Botrore. Jetimi q do t bhej ati i nj kauze, asaj t lirimit, duke iu kushtuar i tri pavarsis s vendit, q dshironte ta fitonte me mjete paqsore, edhe pse kishte prball padrejtsi, mashtrime, dhunn e nj shteti stalinist, krime dhe gjak. U shmangej t gjithave dhe asgjje. Dhe u b ikona e paqes n popullin e vet t pakt, q e bri t njohur kudo bashk me veten...
  Ai e pa nga larg pavarsin, m qart nga t gjith dhe priu si nj profet n ecjen e funeralt drejt saj, dhe n mbrritje shkoi t shplodhet pr t ln ta prekin t tjer e t tjer, me mijra, vet popullin. (Visar Zhiti, shkrimtar)

  * * *  Ibrahim Rugova, "kolosi i brisht i Kosovs", si sht quajtur shpesh, sht nj president "siu generis". President t till, pa arm, pa zyre, pa ushtri, mund t tallen e t keqtrajtohen nga ata q kan t gjitha kto, ashtu si e talln dhe i vun kurorn me gjemba Krishtit. E n t vrtet serbve u plqen t tallen ashtu. E megjithat, ky president pritet ndrkaq prej shefave t shteteve, ka jep shpres se bota dika ka msuar, s paku nga historia e Krishtit.
  Mjafton t lexosh kt rrfim t gjat t Rugovs, pr t kuptuar mir personazhin e vet si dhe idet e platformn e tij e t shqiptarve. Por ajo q kapet edhe m qart nga ky libr sht se sa larg dhe sa lart qndron ky lider shqiptar n krahasim me gjith lidert e tjer q e kan kthyer Ballkanin n log t trbimit e t zis.
  Si i till Rugova s'sht aspak nj prjashtim. Prndryshe, po t ishte nj prjashtim, po t ishte thjesht nj poet a nj vizionar vetanak, ai as do t kishte prkrahjen e gjithmbarshme t shqiptarve e as do t zgjidhej prej tyre lider.
  Rugova sht pjell e nj kombi, e nj aspirate dhe e nj qytetrimi, bots shqiptare. (Ismail Kadare, parathnie n librin "Ibrahim Rugova - shtja e Kosovs).

  * * *
  Nuk ka dyshim se Ibrahim Rugova, Presidenti I Kosovs, edhe gjat aktit t vdekjes dhe pas saj, po e miqson Kosovn me nj pjes t bots, madje me at q vendos, dhe po e bn at pjes t bots prkrahse t pavarsis, t ndrrs pr t'u br shtet.
  E ka arritur kt n radh t par me vizionin e tij paqsor, po kmbnguls dhe t prer n drejtsi, pr drejtsi, n Ballkanin konfliktuoz. Por, po aq edhe me rrezatimin e tij thellsisht njerzor dhe me begatin shpirtrore n kontakt me bashkbiseduesit. Dhe t gjith, gati pa prjashtim, veojn sharmin e tij q rrezaton apriori dashamirsi q n takimin e pare. E pushton dhe e bn pr vete bashkbiseduesin prmes nj hapjeje t plot, t gatshme pr t rrahur deri n fund edhe mospajtimin. Pr arsye se Ibrahim Rugova, n mesin e militantve vinte nga nj tjetr sere, nga ajo e krijuesve t vlerave shpirtrore. Ai ishte krijues prnga natyra, jo pse hapat e par i bri n poezi, por Rugova ishte poet edhe n shkrimet e natyrs teorike m precise lidhur me artin.
  Dhe ja, krijuesi shfaqet tashti si artikulues i ndrrs pr liri, si prijs i popullit t vet. Rugova e njihte dhe e ka prmendur n studimet e veta filozofin antik Platonin, i cili poett i mbante t paaft n shtje shteti, i konsideronte si prijs t but, q i mposht emocioni, mendim q u miratua dhe u prjashtua gjat 2500 viteve.
  Edhe ata q pajtohen plotsisht me filozofin, nuk harrojn ndrkaq t shtojn: burrshtetas edhe m i keq se poeti sht ai q nuk ka lexuar asnj poezi.
  Rugova krijues, q n nism gjakon ta shtrij edhe ta gjej sa m thell shpirtin e gjuhs dhe t mendjes, t popullit t vet ndr shekuj, q n fillim ndrronte t gjej shkallt e lidhjes, vazhdimsis t ktij shpirti n koh, t'i bj ato t prekshme, si fjal dhe parafjal, pr kohn e vet, krijues q do t jet krkues i qart, deri n rreptsi, i vlerave n art. Tani n rolin e prijsit, natyra paqsore dhe tolerante, tingllojn si misionare, n nj strategji pr t mos lshuar pe, para asnj mimi.
  Ibrahim Rugova, edhe si prijs, edhe si krijues, ka zn vend t rendsishm n historin politike dhe kulturore shqiptare. Ka ln gjurm t qndrueshme edhe gjat ecjes s par, edhe gjat s dyts. Do t mbeten vall njsoj n mbamendjen kolektive shqiptare, vepra kritike dhe ajo politike? Mund t themi me bidje t plot se si krijues, Ibrahim Rugova nuk do t mund t anashkalohet. Por, ndrkaq, si prijs, ashtu si e prfundoi jetn, mbetet t dshirojm t njjtn. Mbase vepra e tij n fushn e atdhetaris do t ket m shum fat: do t ndrpritet tradita shqiptare q gjithka t filloj nga e para, me at q vjen i fundit.
  Mbetet pr t'u dshiruar ndrprerja e ktij ceni shqiptar, por jo edhe pr t'u besuar plotsisht, kur t kihen parasysh kto dit zie: sidomos lott dhe "lott", dhimbjet dhe "dhimbjet", bindjet dhe "bindjet", t shfaqur me aq bollk para ekraneve televizive. ( Ali Aliu, akademik dhe kritik letrar)  * * *

  Tek Rugova jan dy an t s njjt medalje, politikani bashkkohor modern q sendrtoi dhe projektoi ndrrat e shqiptarve t Kosovs pr pavarsi, por edhe dijetari q n kuptimin letrar, n kuptimin e shkencs letrare, n kuptimin e verifikimit t shenjave letrare gjithkohore, hapsinore plotson portretin, ndoshta t nj njeriu jo t zakonshm. Un pata knaqsin q gjat gjith periudhs dhjetor 2005 dhe janar 2006 kur e lexoja edhe nj here veprn letrare, politologjike, shqyrtimore, shkencore t Rugovs dhe nse m prpara dija se kemi t bjm me njrin prej studiusve m t zellshm, m t plot n kuptimin metodologjik, pas ktij rileximi fatlum, un arrij t bj reale nj ide q nuk besoj t jet e vetmja, q Rugova n kuptimin letrar dhe kulturor, s pari me veprn "Historia e mendimit kritik" pr mendimin tim sht m tepr se kaq, sht enciklopedi e mendimit kritik, duke filluar q n zanafilln e atyre mendimeve t hedhura nga Bogdani n librin "eta e profetnv"? dhe deri n mesin e viteve 80‑t t shekullit q kaloi.
  (...)Nse do t vihet re, ose do t kishim parasysh vatrat ku ligjrohet shqip, ndikimi i Rugovs n Prishtin, ose n Mal t Zi, ose n Shkup sht m i prekshm, sht m i ndjeshm, ndrsa n territorin e Shqipris zyrtare, pr mendimin tim, sht n fillesat e veta. Them kshtu, sepse Shqipria zyrtare n kt periudh m shum ka par politikanin tek ai se sa studiusin. M shum ka par njeriun e ndrrs q sendrtoi lvizjen pr pavarsi, se sa hulumtuesin e zellshm, se sa hulumtuesin pa asnj kufizim, as krahinor, as provincial, as social, as rrafshor. Duke qen n kto dimensione, n kto prmasa mbetet shum pr t par nga prvoja studimore e Rugovs. Mbetet shum pr t funksionalizuar institucionet shqiptare q merren me letrsi, institucionet shqiptare q merren me gjuhsi, n njfar mnyre q fakultetet e gjuhs dhe t letrsis t do shkolle t gjejn prvojn q t shfrytzojn veprn e Rugovs, q t shfrytzojn kt shenj q pr mua n historin e mendimit shqiptar sht shenja m e plot, m e prsosur. Nse i japim nj prcaktim retorik Rugovs n gjith kt kontribut, s pari: Rugova sht shenjtor, nuk sht Gandi dhe shenjtrimi i tij sht i prekshm, t paktn n far ka ln t shkruar. Shenjtrimi sht n at akt qytetar t jashtzakonshm q bri n vitin 1989 n historin e Evrops Juglindore dhe Evrops Lindore n prgjithsi t sendrtimit t s pares parti antikomuniste. Ndrsa krahasimi me Gandin nuk m plqen, sepse Evropa, me far duket, dimensionin e projektimit t ndrrs tenton ta formuloj sipas dshirave t veta. Them q dimensioni i gandizmit sht nj nevoj q ka politika. (Behar Gjoka, studiues i letrsis)  * * *

  elsi pr ta lexuar Rugovn prball kritiks s kohs sht libri Prekje lirike. Ky libr refuzon leximin e jashtm/ sociologjizues/ideologjizues, dominant n kulturn letrare shqipe, dhe provon fuqishm kritikn si rikrijim t veprs letrare. Aty normn e leximit e prcakton estetika e tekstit letrar e jo skemat sociale. Veprn e prodhon diskursiletrar; ajo prmbush kt diskurs, duke qen nj shfaqje konkrete e tij, dhe asnj strukture tjetr. (Kujtim M. Shala, kritik letrar)
  * * *

  Vepra Kahe e premisa, me ndrtimin, strukturimin, krkimin, argumentimin, referencat gati shteruese, kaprcen qllimet fillestare t nj monografie dhe merr prmasat e nj enciklopedie pr kritikn shqiptare si disiplin t mendimit dhe kritikn letrare shqipe si zhanr letrar. Kjo pa dyshim sht vepra m e madhe e m e ndrligjshme kritike e Ibrahim Rugovs, nj nga veprat m t mdha t kritiks shqiptare, duke e br autorin njrin ndr mendimtart m t mdhenj bashkkohor shqiptar pr letrsin. (Sabri Hamiti, studiues i letrsis)
  * * *

  Mund t themi se monografia e Rugovs "Vepra e Bogdanit" na jep vizionin kritik rugovian mbi kt autor t letrsis son t vjetr, apo, si thon pr Rasinin e Bartit, se sjell nj lexim kritik, nj vision autentik t nj kritiku t madh pr nj autor t madh. Bogdani i monografis n fjal, thn shkurt, sht Bogdani i Ibrahim Rugovs. Kjo monografi antologjike m n fund edhe hap periudhn e studimeve bogdaniane, po aq edhe t letrsis s vjetr shqipe. (Ramadan Musliu, kritik letrar)
  * * *

  Kam qen recenzues pr disa libra, madje pr disa libra problematik. Se cila ka qen sjellja ime me shkrimtart n at koh, duke prfshir rolin tim si recensues, kushdo mund t'u drejtohet autorve t veprave q kam recensionuar, t cilt, n fakt "kshtu ka qlluar" n at koh jo vetm nuk shiheshin me sy t mir, por kishin edhe ndonj problem me pushtet, si: Prof. Ramadan Sokoli, Dr. Ibrahim Rugova, Zija ela, Fahri Balliu, Arben Imami, Petraq Kolevica dhe t tjer.
  Pr recensionin q u vu n vend t hyrjes n botimin e librit t I. Rugovs "Vepra e Bogdanit", madje, pati kritika t rrepta n shtypin letrar, derisa u arrit n prfundimin se "nuk mund t krkohet humanizm n nj vepr me prmbajtje teologjike". Pr m tepr, kjo polemik u b objekt diskutimi edhe n takimin e R. Alis me intelektualt e kryeqytetit n gusht t vitit 1990.
  (Shaban Sinani, studiues i letrsis)
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Memento pr Rugovn

  Shkruan: Sabri Hamiti

  I. BIOGRAFIA

  Ibrahim Rugova lindi m 2 dhjetor 1944 n fshatin Cerc, komuna e Istogut. M 10 janar 1945 komunistt jugosllav ia pushkatuan t atin, Ukn dhe gjyshin Rrust Rugova, q kishte qen lufttar i njohur kundr etave etnike q po deprtonin n Kosov gjat Lufts s Dyt Botrore.
  Ibrahim Rugova shkolln fillore e kreu n Istog, t mesmen e kreu n Pej, m 1967. Fakultetin Filozofik Dega Gjuh e Letrsi Shqipe e kreu n Prishtin. Gjat vitit akademik 1976-77 qndroi n Paris, n Ecole Pratique des Hautes Etudes, nn mbikqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore n studimin e letrsis, me prqendrim n teorin letrare. Doktoroi n fushn e letrsis n Universitetin e Prishtins, m 1984. N vitin 1996 Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh antar korrespondent i Akademis s Arteve dhe Shkencave t Kosovs. N fillim ishte redaktor n gazetn e studentve Bota e re dhe n revistn shkencore Dituria (1971-72), q botoheshin n Prishtin. Nj koh punoi edhe n revistn Fjala. Mandej, pr afro dy dekada, Dr. Ibrahim Rugova veprimtarin e vet shkencore e zhvilloi n Institutin Albanologjik si hulumtues i letrsis. Nj koh ka qen kryeredaktor i revists Gjurmime albanologjike t ktij Instituti. Me krijimtari letrare u mor q nga fillimi i viteve gjashtdhjet.

  Ka botuar kto vepra:

  Prekje lirike, Rilindja, Prishtin, 1971,
  Kah teoria, Rilindja, Prishtin, 1978,
  Bibliografia e kritiks letrare shqiptare 1944-1974, Instituti Albanologjik, Prishtin, 1976 (s bashku me Isak Shemn),
  Kritika letrare (nga De Rada te Migjeni), Rilindja, Prishtin, 1979 (s bashku me Sabri Hamitin),
  Strategjia e kuptimit, Rilindja, Prishtin, 1980
  Vepra e Bogdanit 1675-1685, Rilindja, Prishtin, 1982,
  Kahe dhe premisa t kritiks letrare shqiptare 1504-1983, Instituti Albanologjik, Prishtin, 1986
  Refuzimi estetik, Rilindja, Prishtin, 1987,
  Pavarsia dhe demokracia, Fjala, Prishtin, 1991,
  shtja e Kosovs, Dukagjini, Pej, 1994,
  Kompleti i veprave t Ibrahim Rugovs n tet vllime, Faik Konica, Prishtin, 2005  Dr. Ibrahim Rugova m 1988 u zgjodh kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs, q u b brtham e fuqishme e lvizjes shqiptare e cila kundrshtoi sundimin komunist serb dhe jugosllav n Kosov.
  Si intelektual me nam q i jepte z ksaj lvizjeje intelektuale e politike Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh, m 23 dhjetor 1989, nga themelimi kryetar i Lidhjes Demokratike t Kosovs, partis s par politike n Kosov q sfidoi drejtprdrejt regjimin komunist n fuqi. LDK, nn udhheqjen e Dr. Ibrahim Rugovs, u b shpejt forca politike prijse n Kosov, duke mbledhur shumicn e popullit rreth vetes. N bashkpunim me forcat e tjera politike shqiptare n Kosov si dhe me Kuvendin e athershm t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova dhe LDK-ja prmbylln kornizn ligjore pr institucionalizimin e pavarsis s Kosovs. Deklarata e pavarsis (2 korrik 1990), shpallja e Kosovs Republik dhe miratimi i kushtetuts s saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pr pavarsin dhe sovranitetin e Kosovs, mbajtur n fund t shtatorit 1991, qen prelud pr zgjedhjet e para shumpartiake pr Kuvendin e Kosovs, mbajtur m 24 maj 1992. Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh kryetar i Republiks s Kosovs. Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh kryetar i Republiks s Kosovs n zgjedhjet e mbajtura n mars t vitit 1998.
  Nn udhheqjen e Dr. Ibrahim Rugovs LDK-ja fitoi shumicn e votave n zgjedhjet e para lokale t sponsorizuara ndrkombtarisht n Kosovn e paslufts n tetor t vitit 2000 si dhe n zgjedhjet e para nacionale n vitin 2001 dhe n zgjedhjet e dyta lokale t vitit 2002. LDK fitoi edhe zgjedhjet e fundit nacionale m 2004.
  Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Kosovs n mars t vitit 2002 dhe u rizgjodh edhe m 2004.

  mimet dhe titujt ndrkombtar t Ibrahim Rugovs:

  M 1995, Dr. Ibrahim Rugovs iu dha mimi pr paqe i Fondacionit Paul Litzer n Danimark.
  M 1996, Dr. Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit t Parisit VIII, Sorbon, Franc.
  M 1998, Dr. Ibrahim Rugovs iu nda mimi Saharov i Parlamentit Evropian.
  N vitin 1999, Dr. Rugova mori mimin pr paqe t qytetit Mynster, Gjermani, ndrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedik, Milano dhe Breshia.
  N vitin 2000, Dr. Ibrahim Rugova mori mimin pr paqe t Unionit Demokratik t Katalonis Manuel Carrasco i Formiguerra n Barcelon, Spanj.
  N vitin 2004 Dr. Ibrahim Rugova u nderua me mimin e Evrops, Senator Nderi nga Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi.
  U nderua gjithashtu nga Komonuelthi i Pensilvanis (SHBA), Mik i Shteteve t Bashkuara t Ameriks.
  M 2004, Dr. Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit t Tirans.  Dr. Ibrahim Rugova vdiq m 21 kallnor 2006 n Prishtin dhe u varros n Bregun e Diellit me nderimet m t mdha t popullit t Kosovs.  II. KRITIKA
  1. Qarku i Prishtins
  Ibrahim Rugova i prket brezit t 68-ts, dhe m tej Qarkut Kulturor t Prishtins.
  N fund t viteve gjashtdhjet t shekullit njzet Prishtina u b qytet universitar duke u prir nga nj lvizje e fuqishme studentore e kulturore, q mblidhte pr t parn her t rinjt e tokave shqiptare: n Kosov e rreth Kosovs. Kjo lvizje kulturore e intelektuale, krejt natyrshm e bri qendrn n Universitetin e Prishtins, pr ta shprndar ndikimin e vet lirues edhe n shtresa t tjera t shoqris. Fuqia e ksaj lvizjeje u prqendrua n kultur e krijimtari, me artikulim m t fuqishm n letrsi, me shenjn e fuqishme nacionale e autentike dhe me shenjn e modernitetit.
  N kto vite Prishtina, si dhe gjith Kosova, kishte nj gazet t prditshme, nj revist letrare, nj radio, nj shtpi botuese n shqip. Lvizja kulturore e intelektuale e prqendruar n brezin universitar e bri gazetn e vet kulturore, revistn e vet kulturore dhe formoi shtpin e vet botuese. Kjo, n mnyr t pashpallur, artikulonte alternativn e njshit pushtetor n kultur.
  Protagonist n t gjitha kto lvizje kulturore e letrare, q prqendroheshin n Fakultetin Flozofik, ishte Ibrahim Rugova me krijuesit e brezit t tij student, kryesisht t gjuhs e t letrsis shqipe. Tani m disa nga nismtart e ktij qerthulli kulturor e letrar jan ngritur n shkalln m t lart n fushat e tyre krijuese n shqip. Njri nga m prfaqsuesit sht Ibrahim Rugova, me prcaktim kritik letrar e studiues i letrsis dhe i kulturs shqiptare.
  Qerthulli kulturor i Prishtins, q m von do t zhvillohet edhe n nj kultur letrare, n fillim t viteve shtatdhjet t shekullit njzet kishte prqafur nj program letrar e kulturor, qoft pa e afishuar: t hyhet sa m thell n njohjen trashgimis shpirtrore nacionale e n t njjtn koh t ket nj hapje ndaj kulturave t tjera perndimore, sidomos t modernitetit t tyre.
  Ibrahim Rugova si krijues e kritik nuk u sht larguar asnjher ktyre dy krkesave t qerthullit kulturor t Prishtins, pr dy decenie t plota t krijimtaris letrare kritike.

  2. Profili i kritikut

  Pak nga miqt e tij e dijn q Ibrahim Rugova n moshn e re shkollore ka shkruar lirik dhe ka prkthyer poezi. Mirpo emri i tij letrar publik sht br i njohur me shkrimet letrare n rubrikn Zenite letrare t prhershme n revistn Fjala. Tekstet, q rimerrnin n nj lexim krejt subjektiv e t lir, vepra t shkrimtarve botror e shqiptar, lexoheshin me mallin e leximit t letrsis s vrtet. Kto shkrime Ibrahim Rugova, pas nj rileximi redaktues, i botoi n librin Prekje lirike. Vet titulli prcakton natyrn e shkrimeve estetike-poetike, q nuk i iknin lirizmit t interpretim. Mendoj q ky ishte nj revolt kundr shkrimeve kuaziobjektive q shkruheshin pr letrsin duke zbritur m shpesh n nj sociologjizm vulgarizues.
  N librin e dyt Kah teoria, t botuar shtat vite m von, e gjejm Rugovn n skajin tjetr t diskursit kritik. Tashm ai, gjith dijen e madhe letrare, gjith mjeshtrin e shkrimit kritik t argumentuar, e on kah qllimi suprem: t artikulohet n nivelin m t lart teorik letrsia si krijimtari individuale e veant, e ndryshme nga t tjerat, q duke pasur praktik origjinale t krijimit, krkon edhe kritere t vetat t interpretimit. Tashm, revolta lirike e librit t par kthehet n sistem vetanak t mendimit e t argumentimit.
  Dy polet kritike, t shfaqura n dy librat e par, e kan prcaktuar fuqishm gjith krijimtarin kritike t Ibrahim Rugovs n vitet shtatdhjet e tetdhjet t shekullit njzet. Ky ndikim n nj ann ka prodhuar nj diskurs kritik t lirshm, shpesh me gjuh konotative, madje n nivel t metafors, pr tu kurorzuar me trajtn e eseut e t kritiks interpretuese; kurse n ann tjetr ka prodhuar diskursin kritik t argumentuar duke e ngritur n nivel t abstragimit teorik, madje krejt n teori t letrsis e t kritiks; por gjithmon me krkesn pr kultivimin e temave abstrakte n shqip, nprmjet rindrtimeve terminologjike.
  Dy libra t ngjashm, prmbledhje esesh e kritikash, kapin tekstet kritike t Ibrahim Rugovs t viteve shtatdhjet n Strategjia e kuptimit dhe t viteve tetdhjet n Refuzimi estetik. Sharmi themelor i shkrimeve kritike, q korrespondojn n radh t par me librat e botuar gjat ktyre viteve dhe me autort kryesisht t brezit t tij, sht se jan shkruar rndom si kritika t para (pun tepr e vshtir n interpretimin e vlersimin e letrsis) duke prodhuar edhe mendimin e par publik pr veprat, e njkohsisht duke krijuar aureoln e kritiks s respektueshme.
  N shkrime t tjera, n kta libra, Rugova lshohet ngadal n koh pr t studiuar formacione artistike e doktrina letrare shqiptare, po ashtu autor t njohur t tradits; ashtu edhe fenomene letrare, kryesisht kritike t modernitetit evropian.
  Dy libra t tjer, tani monografik, q provojn deri n skaj fuqin krijuese e intelektuale t Ibrahim Rugovs jan Vepra e Bogdanit dhe Kahe e premisa t kritiks letrare shqiptare 1504-1983. N t parin bhet interpretimi i fuqishm i tekstit bogdanian n librin e par origjinal shqip eta e profetve, duke analizuar t gjitha aspektet e strukturat e tekstit bashk me domethnien e tij. Rugova ktu ribn gjenetikn dhe bn analitikn e veprs s autorit t madh t vjetr shqiptar, duke e par at t njnjshm, nprmjet temave, strukturave letrare, domethnieve nacionale; duke analizuar sistemin e plasat e tij. Studiuesi, i formuar me dijet moderne letrare, dshmon q teksti bogdanian nuk sht dshmi por sht nj qenie e gjall kulturore, madje bashkkohse, nj vler q jeton. Vepra shpejt u b paradigm e studimeve shqiptare, jo vetm bogdaniane.
  Mirpo, projekti m i ndrliqshm e m i rndsishm studimor i Ibrahim Rugovs mbetet monografia pr kritikn shqiptare. Ky libr sht dhe kurora kritike e tij. Aty gjejm nj sistematizim t mendimit kritik shqiptar q lidhet me letrsin dhe kritikn letrare, dhe m thell nj vetdije kulturore t shqiptarve. Idet themelore, duke u fiksuar nga Barleti deri te autort bashkkohor, jan trajtuar jo si rend kronologjik i shfaqjeve, por si vlera n nj sistem t sprovuar t mendimit letrar. Rugova lucid ktu informon, analizon, interpreton. Vepra merr vlern e nj projekt-enciklopedie pr kritikn letrare shqiptare duke u br, q nga shfaqja, nj pik reference e pakalueshme n kt fush.
  Prfundimisht Ibrahim Rugova sht nj kritik modern q teorin e ndrton si maj q del nga interpretim i tekstit letrar, kurse vlersimin e bn si nj prqasje me universalitetin e krijimit letrar. Kjo t shpie nga qerthulli i letrsis kombtare n universumin e literaturave t tjera.
  Nj t till sprov e kishte nisur Rugova n shkrimin pr rrnjt e degt letrare, pra pr trashgimin origjinare dhe shprndrrimet e mvonshme duke sjell n relacion krijues Shqipen, Aristotelin e Xhojsin. Kjo aventur krijuese ishte ndrprer prnjher. Dhe kjo duhet t quhet humbje pr krkimet n letrsin shqipe.
  Konteksti sociokulturor, thoshim m par, por rrethanat nacionale, do t themi tani, e bn apo m sakt e detyruan Ibrahim Rugovn, q nga njeriu meditant t kaloj te njeriu militant. Pr t parin menduam e shkruam, pr t dytin shkruajm n vijim.
  E mbyllim kt pjes me nj metafor: Prekje e Gurit. Brezat e idealistve (nse mbeten gjall) do t tregojn a u formsua guri nga prekja dhe pr sa koh ndodhi kjo.
  (Marr nga monografia "Presidenti Rugova, q sapo doli nga shtypi)
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 16. #136
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Prishtin, 15 maj 1998, 15:30 CE

  Takimi Millosheviq - Rugova zgjati rreth nj or e gjysm


  Beograd 15 maj (QIK)

  Sot n Beograd, rreth ors 13:30, prfundoi takimi Millosheviq - Rugova, q u mbajt n shtpin e bardh. Deri m tash nuk jan dhn hollsi rreth prmbajtjes e rezultateve t bisedimeve.

  Pas takimit me Millosheviqin, kryetari i Republiks s Kosovs dr. Ibrahim Rugova me grupin e kshilldhnsve t tij dr. Fehmi Aganin, Mahmut Bakallin, dr. Pajazit Nushin dhe Veton Surroin, u takua n rezidencn e shefit t Misionit t SHBA-ve n Beograd, z. Riard Majlz, me ambasadort n Beograd t vendeve t Grupit t Kontaktit.
  Pas ors 15:30, dr. Rugova do t mbaj nj konferenc pr gazetar n hotelin "Hajat".

 17. #137
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Motmoti i dhembjes

  M 21 janar 2006, n Prishtin, Kosova e Lir, pushoi zemra fisnike e Presidentit t Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova. Vdekja e tij, n moshn 61-vjeare, megjithse jo e pa-pritun, ka trondit zemrat e miliona shqiptarve dhe miqve e t huaj n do knd t bots.

  Humbja e tij n nj periudh kritike pr trojet dardane e pr kombin shqiptar e bn kt humbje edhe m t thell. Ngushllimet tona m t ndieshme pr familjen Rugova, kolegt e tij, dhe t gjith vllezrit e motrat tona shqiptare t Republiks s Lir t Kosovs.

  Un e njoha Presidentin Ibrahim Rugova n prill t vitit 1990, kur ai me kolegt e tij erdhn n Washington,D.C. I qart n mendime, i bindur n drejtsin e kauzs s tij, i frymzuar nga idet prparimtare dhe demokratike t bots euro-atlantike, Dr. Rugova krkoi t bindte Administratn amerikane n drejtsin e krkesave t tija pr mbrojtje t popullsis shqiptare t persekutueme nga autoritetet komuniste serbo-jugosllave, dhe pr njohjen e identitetit shqiptar t atdheut t tij.

  Kt mision ai e kreu me sukses, duke fituar kredibilitetin e Kongresit dhe t Ekzekutivit amerikan. Fal puns s tij, sot problemi shqiptar n ish-Jugosllavi sht n rendin e dits s diplomacis botrore, e sidomos amerikane.

  (Ato dit, Shqipria pr Kosovn ka qen nj udhtare e hutueme n mes t dy botve: njena e vdekun bashk me ramjen e turpshme t komunizmit, dhe tjetra e traumatizueme nga mbasefekti i ktij fenomeni t shmtuem,dhe e paafte me lind si bot evropiane)

  Q nga viti 1990 e deri sot, un e prkraha me ndrgjegje t plot kt figur madhshtore t historis bashkkohore t Kosovs martire, e mova punn e tij, dhe dhash kontributin tim modest do her q ai e krkoi. Sot, un vajtoj nj udhheqs shqiptar, q e lindi e rriti nana shqiptare, nj shembull t shklqyeshm t fisnikris dardane, nj intelektual t ndershm e prparimtar, e nj burr shteti q arriti shkalln superiore t njihet n histori si babai i kombit pr m shum se dy milion shqiptar t Kosovs.

  Presidenti Ibrahim Rugova, njeriu dhe vepra, do t mbetn gjithher nj individ-subjekt i mirnjohjes, dhe nj subjekt-objekt studimi e interpretimi q do t pasurojn historin ton kombtare shqiptare. Pr 16 vjet me radh, intelektuali i angazhuaem shqiptar, Dr. Ibrahim Rugova, ka jetue me litar n gryk. Ma n fund, e mundi smundja, e heshti vdekja fizike. Por Ibrahim Rugova asht nga ata q tejkalojn pragun e vdekjes, e fitojn prmasa universale, n koh e hapsin. Kjo figure e shqueme bujarie dardane, ka marr prmasa t prhershme q mundin edhe vdekjen.

  Pushoft n paqe e lavdi t prjetshme!

  Madhshtia e personalitetit t Ibrahim Rugovs u realizue sidomos kur ai prballoi dilemn e terrorit millosheviian: a duhet t trhiqemi para nji realiteti te ktill qysh n fillim, a duhet ta denojm, si duhet t reagojme? A duhet t prpiqemi me e tejkalue, tue e vesh lakuriq murtajn e terrorit komunist serb para bots s qytetnueme, tue fitue kshtu simpatin e botes, si viktim e pafajshme q refuzon dorzimin pa kushte? Prgjigja q dha Dr. Ibrahim Rugova ka qene rezistenca aktive me mjete paqesore,- jo agresionit, jo shtypjes, jo nnshtrimit, dhe jo dhuns si arm e qndress s patundun, deri n fitoren finale, t largt ndoshta, por t sigurt.

  2

  Zgjedhja jon e ndrgjegjshme

  Lvizja jon shkruante Dr. Rugova ka lindur nga nj domosdoshmri (e imponuar), dhe nga nj zgjedhje jona (e ndrgjegjshme). Populli e kuptoi se me koh ne do te fitojm. Ai kupton gjithashtu se nuk ka zgjidhje tjetr ve vetprmbajtjes kur ballafaqo-het terroriNj luft n Kosov, do t thot masakr Ne psojm dhunn shtetrore dhe segragacionin. Q kjo gjendje nuk ashte nj luft e hapur, sht merita e politiks son paqsore t rezistencs.

  Dr. Ibrahim Rugova ka qene arkitekti dhe mjeshtri i puns q zbatoi kt politik!

  Si rrjedhim, nj shoqri e re shqiptare ka lind n Kosov! Sot, vllaznit e motrat tona po ndrtojn nj jet t re, moderne: nji vazhdimsi kulturale, morale e politike n Kosov. Me nji fjal, esencn e nji identiteti dardan t njimendt, paraardhs i liris s vrtet pr t gjith. Filozofi shqiptar, Ibrahim Rugova, q humbi gjyshin dhe babain 27 vjear n vitin e mbrapsht 1945, dy viktima t terrorit serb, dhe q prjetoi n Kosovn martire vitet evrasjes kolektive t nji populli t heshtun (Ch.von Kohl), shprehet kshtu: Na garantojm se nuk do t ket hakmarrje, na nuk do ta lejojm! Prndryshe, do t dshtojm n prpjekjen ton me kput zinxhirin e dhuns (n vendin ton)Na jemi angazhue me adoptue vlerat politike e shpirtnore t Evrops (t perndimit)

  Kjo kthes shnon edhe lindjen e patriotizmit te ri e modern n trojet dardane!

  Kundrshtimi q i bahej sistemit komunist n Kosov ishte prbuzja e rendit politik dhe qetsis q mbshtetej n bindjet terroriste q prjashtonin ekskluzivisht dhe sistematikisht qeverisjen e qytetareve, dhe te drejtat e tyne me marre pjes n shoqni e shtet. Kundrshtimi q i bahej sistemit komunist n Kosov nuk ishte vetm prbuzja e nji qndrimi imoral t papranueshm, i nji perspektive politike q sakrifikonte t drejtn e do individi me qen i lir. Ky kundrshtim merrte formn e rezistencs koshiente, kur shtypja e pushtetit t kuq poshtnonte qeniet njerzore, dhe n formn ma t ult - sidomos t pambrojtunit, t dobtit, q vuejshin pa za n nj heshtje mbytse. Ky kundrshtim q u konkretizue n rezistencn e organizueme kundr murtajs komuniste serbe n Kosov ushqeu shpirtat e t gjith pjesmarrsve t revoltuem, sikur dojshin me thane: O vlla, o motr! Un jam me ju! Ju jeni n zemrn time, n mendjen time, si nji dshmi e gjalle e mesazhit tuej ringjalls q premton shpresn, shpresn e liris pr t gjith njerzimin!

  Njeriu duhet t ket nji ndjenj t fort lidhje me nj tjetr njeri. N munges t ksaj ndjesie, asgja nuk na afron. Dy qenie njerzore jan t huej pr njeni-tjetrin. Lind nevoja e pjesmarrjes s pandashme n njerzimin mbar. Ushqehet e kultivohet ndjesia e bashksis, e afrimit, e unjisimit n nji qllim t prbashkt, n nj rrug t prbashkt n ndrtimin e mbajtjes s nji bote t prbashkt. Ky ashte revolucioni paqesor i Kosovs s okupueme. Dhe, ky ka qen edhe mesazhi i lvizjes paqsore t Kosovs q udhhoqi Dr. Ibrahim Rugova. Kjo ashte rruga e rezistencs politike e civile e inspirueme nga nji intelektual i formuem n shkolln q refuzon dhunn, n shkolln e universalitetit t t drejtave, dhe t demokracis (Allain e Galmiche).

  Ky asht edhe patriotizmi i ri e modern q zhvillohet sot n trojet dardane!

  3

  Esenca e mendimit t tij

  Pr shqiptarin Ibrahim Rugova, nji Kosov e lir dhe e pavarun ka qene esenca e mendimit tij. Trashgimi i tij, dshira e tij ma intime, bota e tij q asgja tjetr nuk e zavendson ose ndryshon, ashte nji esenc qe tejkalon do gja tjetr n jetn e tij Pr botn e Rugovs, aty ku mbarojn vlerat e trashgueme shqiptare, aty fillon antishqiptarizmi. Pr breznin e Rugovs, nevoja e absolutes n botn e kaosit ka qen e, un mendoj se akoma mbetet, e zavendsueme nga shqiptart me nji prqafim pa kushte t toks dardane q disa her ka marr edhe tone fanatizmi, dhune e agresioni. Kosova e lir dhe e pavarur, q e andrroi Ibrahim Rugova, po kultivon patriotizmin e ri dardan!

  Pr intelektualin Ibrahim Rugova nji Kosov e lir dhe e pavarun, dhe hymja n Evrop kan qen dhe mbeten nji element i fatit shqiptar, nji paevitueshmeni historike. Ai mendoi pr at, e studioj at, e prfytyroj me nji konfidenc t plot n t ardhmen, dhe priti momentin e duhun me realizue kt element t fatit shqiptar. Kjo ka qen andrra e tij q ai ushqeu me kujdes, e dashunoi dhe e shprndau rreth e rreth vetes, pr miq e kundrshtar njilloj. Intelektual i frymzuem nga idet e Renaissancs evropiane dhe idealet e humanizmit kontinental, ishte i prgatitun me pranue modernizmin..

  N shekullin q jetoi, mendimi i tij intelektual nuk ka qen nji krcim nga konceptet mesjetare n modernizmin e shekullit njizet. Q nga studjuesi i Pjeter Bogdanit deri te studenti i Roland Barthes ka nji vazhdimsi pa ndrpremje kujdesi pr njeriun. Pr Dr. Ibrahim Rugovn, nji komb prbahet nga qenie t lira, t krijueme nga Zoti q ai besonte - si individ t lir me vullnet t lir (nji frym kristiane, q ai e njohu mir), individ q jetojn, e mendojn me plot ndjesi.

  Ai kuptoi se nji ideologji nuk duhet t jet pr asnji arsye qoft, la somma sapienza, as jeleku i ngusht, ligji hyjnor i padiskutueshm dhe i paprekshm. Njeriu, duhet t mbetet qendra e vmendjes son; do gja tjetr mendohet n funksion t shrbimit pr njeriun, e vetm pr njeriun. Intelektuali aktivist Ibrahim Rugova e kishte t qart kt aksiom, dhe nuk e tradhtoi asnji her. Ai zgjodhi aksionin me qllim q kombet e Ballkanit nji dit t pranojn jetn e prbashkt, q t provoj se asht e mundun mbrojtja e nji kauze kombtare pa ra n kurthin e nacionalizmit (Allain e Galmiche). Prndryshe, ai do t kishte kalue ort e gjata n bibliotek!

  Intelektuali aktivist Ibrahim Rugova e kishte t qart diferencn n mes shqiptarve t shtypun, e serbeve shtyps n Kosov! T part njohin veten plotsisht n imazhin e krijuem nga vet popullsia shqiptare e Kosovs. Ata identifikohen me vendin e tyne, shkrihen n botn e vendit t tyne, marrin pjes n jetn e vendit tyne; me nji fjal, ata pranojn me jetue n nji gjendje t mbarsun me tragjedi.

  T dytt,. mohojn identitetin kosovar, dhe interesi i tyne asht vetm akademik, ose tregtar. Serbt nuk e ndjejn Kosovn. Prandej, shqiptaret vuejn, dhe luftojn kundr kaosit t ngjarjeve tragjike, q me ngulm ata prpiqen me i transformue n nji lvizje njerzore e lirimtare!

  Na garantojm se nuk do t ket hakmarrje; nuk do ta lejojm! N qoft se qeveria jon q nesr vjen n fuqi do t lejonte nji gja t ktill, kjo do t thot se qeveria jon nuk ka than gja, nuk ka ba gja me kput zinxhirin e dhuns. Populli i Kosovs asht

  angazhue nga Ibrahim Rugova me adoptue vlerat politike e shpirtnore t Europs. (Allain e Galmiche). Prsri, kjo ashte filozofia e nji intelektuali shqiptar q ka humb gjyshin e babn 27-vjear, viktima t terrorit komunist, n vitin e mbrapsht 1945. I vran si kafsht shprehet Ibrahim Rugova q predikon rezistencn paqsore!

  Sa e madhe ashte distanca, sa i nalt asht superioriteti i udhheqsit Ibrahim Rugova, n krahasim me at t Sllobodan Millosheviit, q zhyti Ballkanin n furin e lufts e shkatrrimit. I pari n piedestalin e respektit ndrkombtar e kandidat pr mimin Nobel pr Paqe; i dyti kriminel lufte para Gjykats Ndrkombtare pr Krime Lufte n Hag!

  Kjo lvizje pr adoptimin e vlerave politike e shpirtnore t Evrops prfaqson esencn e nji identiteti dardan t njimendt pr do njenin, dhe asht paraardhs i liris fizike pr t gjith, pa prjashtim. Nga nji zhvillim i ktill, shpjegon Dr. Ibrahim Rugova, njerzit angazhohen pr nj t ardhme m t mir; t bashkuar ata angazhohen, mobilizohen. Ata jan koshient pr kt. sht shtje jete o vdekje.

  4.

  Lind solidariteti i t prsekutuemve!

  Ata (serbt) kan pushtetin; ne kemi autoritetin, shkruen Ibrahim Rugova. Kjo sht, n fund t fundit, baza e qenies son, paradokset e tyre, t qeshurit nn hijen e litarit. Kjo asht arsyeja q populli pa dyshim m i shtypur n ish-Jugosllavi ka lind popullin m t lir, shkruen gjykatsi francez Antoine Garapon.

  Ktu kam njoh Rugovn. Ai nuk ka ndryshue. Ai asht gjithnji ai q ka qen. Rugova asht nji njeri i rrall, nji n do njiqind vjet, dhe sot ai ashte shpirti i Kosovs, shprehet prof. Musa Jupolli i Universitetit t Parisit.

  Sot, vajtojm humbjen e ktij apostulli t paqes dhe liris pr t gjith. Por nji dit, poeti, q dielli, hana e yjet e shoqnojne n botn q pr ne t tjert mbetet e errt, do t kndojbashk me lyrn e tij t prarueme. Sepse, sot para ksaj viktime t rame nga smundja e pashrueshme, njerzimi ushqehet me nji msim, fisnikrin e t cilit vetm poeti gojart asht n gjendje me shprehe.

  Poet! O kangtar i orve t dallueme! Mbaje sot pr ne t gjall ndjenjn naltsuese t frymzimit q na mbush kto dit soditja e paepun e bujarit t shuem dardan!

  Sami REPISHTI, Nju Jork, Iliria Post
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 18. #138
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  TE NDARE PRANE VARRIT

  Prvjetori i par i vdekjes s Ibrahim Rugovs e gjen t ndar Lidhjen Demokratike e
  Kosovs. Madje edhe pran varrit t Presidentit t ndjer homazhet do t bhen ndaras.  Shpend Limoni
  Kosov Gjoci
  Prishtin 20 janar j vit m par kur Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova
  u nda nga jeta e kishte ln t bashkuar Lidhjen Demokratike t Kosovs.
  Njerzit e mbledhur rreth ksaj partie t ciln Rugova e kishte udhhequr
  rreth 16 vjet kishin respektuar ditt e mortit duke mos
  hallakatur punt brenda subjektit q de jure kishte mbetur pa udhheqs.
  Mirpo, nuk ishte dashur t kaloj shum koh pr
  ndryshimet dramatike n skenn politike t Kosovs, t cilat disa
  muaj m von m s shumti i kushtuan vet LDK-s.
  Shkarkimi i Nexhat Dacit nga posti i Kryeparlamentarit, i cili pas
  Ibrahim Rugovs mund t thuhet se ishte nj nga figurat karizmatike
  t ksaj partie, ishte vetm nj sinjal i fragmentarizmit t pariparueshm
  n subjektin m t madh politik n vend. Nj vit m pas LDK nuk sht
  m nj parti si n kohn e Rugovs.Nga ky subjekt tani kan dal
  dy parti, t cilat ende jan duke vazhduar konfliktin pr marrjen
  e vuls s vazhdimsis partiake t LDK-s s vjetr.
  Animozitetet q kan shfaqur, tashm kto dy subjekte, gjat
  fushats e n veanti pas Kuvendit t gjasht zgjedhor jan zbutur
  n prvjetorin e par t vdekjes s Rugovs. Ideja e organizmit
  institucional t ktij prvjetori duket se i ka kontribuar ksaj.
  Megjithat vuln e ktij e organizimi e mban Presidenti Fatmir
  Sejdiu, rivali kryesor i Nexhat Dacit n zgjedhjet partiake.
  Ushtruesi detyrs s kryetarit t LDK-s Ekrem Kryeziu ka
  deklaruar se organizimi i ktij prvjetori sht institucional, nn
  patronatin e Presidentit t Kosovs e jo pun e partis.
  "Nuk e ka partia organizimin e ka kryetari Kosovs" ka thn
  Kryeziu t shtunn pr Express. Kryeziu ka br t ditur se
  Kryetari i Kosovs do t ket fjaln kryesore n manifestimin qendror
  ndrsa sipas tij takime m intime do t mbahen edhe npr
  deg n tr Kosovn. Kryeziu nuk ka komentuar direkt
  rreth mundsis s dy partit t organizojn dika t prbashkt
  duke thn se n kt rast kjo sht shtje e institucioneve

  sht obligim moral i institucioneve t Kosovs kshtu bhet
  gjithkund prandaj ky sht nj rast i till se kryetari i Kosovs sht
  kryetar i t gjithve edhe atyre q nuk e pranojn madje edhe i
  minoriteteve" ka thn Kryeziu. Ndrkaq Lidhja
  Demokratike e Nexhat Dacit nuk ka organizuar dika "paralele"
  pasi q organizimin pr prvjetorin e vdekjes e konsiderojn
  institucional. N nj prononcim pr Express
  zdhnsi i LD-s Lulzim Zeneli ka deklaruar kjo parti
  do t jet prezent n manifestimin qendror q do t
  mbahet n Teatrin Kombtar. Po do t marrim pjes, pasi
  sht organizimi sht n nivel shtetror", ka thn Zeneli.
  Mirpo homazhet te varri i
  Rugovs megjithat do t bhen ndaras.
  "Lidhja Demokratike me t gjitha strukturat e saj duke filluar
  prej nivelit qendror n nivel t degve me 21 do t kryejn
  homazhe n mnyr t organizuar tek varri i Presidentit"
  ka thn Zeneli. Ai ka thn se ky prvjetor
  do t shnohet edhe n nivel t degve por jo me ndonj organizim,
  i cili sipas Zenelit do t ishte n nivel partiak.
  "Nuk e kemi pa t nevojshme pr vet faktin se vet
  figura dhe emri i Presidentit ndrlidhet jo vetm n aspektin
  partiak por ka dimensione shum m t mdha. Dhe trajtimi
  i figurs n niveli shtetror dhe institucional e
  ka pas prkrahjen nga ne dhe kemi konsideruar se duhet t
  trajtohet ashtu", ka thn Zeneli.
  Mirpo edhe pse jan zbutur pr kt prvjetor dy partit
  do t vazhdojn rrugt e tyre ndaras. Madje edhe sot,
  te varri i Presidentit t ndjer do t shkojn ndaras.

 19. #139
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Rugova gjithmon mes nesh

  Data: 21/01/2007, ora

  Rugova gjithmon mes nesh


  Nj vit m par "kolosi i brisht" u nda nga jeta duke trandur krejt boten shqiptare.Por njerzit si Rugova kan dy jet,nj fizike e nj tjetr q fillon aty ku e para mbaron si gjith ata q kan kushtezuar fatet e shoqris s prbotshme.Kosova sht n pragun e Pavarsis dhe Rugova sht aty prezent me trashigimine e tij politike e humane si logjike dhe si vizion.Nse artikulojm pak m thjesht politikisht, Rugova ,Kosova dhe Pavarsia jan nj trinom i pandashem q sot n epoken e globalizmit shihen s bashku."Rugova edhe me vdekjen e tij i dha m shum jet shtjes s Kosoves" thot Kadare e kjo sht nj sintez e krejt mendimit politik e diplomatik nj vit m par e q besohet pa medyshje edhe sot.Politikani q shndrrohet n lider shpirtror, kulturologu dhe permasa humane si pak kund tjetr bashkohen tek nj njeri si tek ai.Shpesh her nocionin e historis e perdorojm pa e kuptuar se po e teprojm por ksaj her vertete kombi shqiptar dhe Kosova jan n prag t ors s madhe dhe pr ta prekur kt ndrr,pr t qn m t mnur dhe tolerant, m t besueshem dhe integrues mjafton t mos harrojm pr asnj ast Ibrahim Rugoven i cili n doktrinen e tij largpamse dhe iluministe u njesua me filozofin e Pjetr Bogdanit ;Nn Terezs,Papa Gjon Palit,Gandit,Saharovit .Si nj rilindas postmodern ai t shkuarn kulturore dhe historike t kombit t tij e racionalizoi n bashkkohsi duke krijuar nj mendim politik dhe etik t panjohur m par n Ballkanin e trazuar nga nacionalizmat e verbr dhe Kosoven tokn ku po konservohej krimi shekullor e shndrroi n tok paqeje.Klasa politike Kosovare dhe m gjr nuk ka nevoj ta kerkoj mendimin dhe veprimin e emancipuar politik gjetk, ndr libra utopistesh dhe konferenca t organizmave nderkomtar,sigurisht ato vlejn mjaft por ata kan modelin Rugova i cili e tejkaloi kohen ton.Pas rnies s murit t Berlinit hapsira shqiptare ballafaqohej me sfida atje liria kombetare ketu ajo politike,andej e ketej kufirit u shfaqen or t ligshta por vetm dy burra patin tagrin me ju kundervn formave t idhta t s keqs pushtimit t huaj dhe terbimit ideologjik,Sali Berisha dhe Ibrahim Rugova sipas parimi kantian "duhet t reagosh ndaj s keqs q t mos bhesh fajtor pr triumfin e saj".Riard Hollbruk nj mik i shqiptarve pat thn "Kosova ndoshta nuk do t ekzistonte sot pa vizionin dhe kmbnguljen e tij" dhe prandaj sot kur perkulemi me nderim para ketij profeti duhet t kujtojm se ai sht gjithmon aty si rojtar i perjetshem i fatit t vndit t tij.Ministria e Kultures s Shqiperis e cila n shnj nderimi pr kt statist t madh po prgatit nj botim special me mendime dhe stdudime mbi vepren e estetetit,shkrimtari, Presidentit dhe njeriut Rugova n lartsin e vemendjes q meriton t bindur q ai sht gjithmon midis nesh n palcen e krejt bots shqiptare.
  Re. Op.

 20. #140
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Nesr zhvillohen manifestime n "Ditn prkujtimore pr Presidentin Rugova"

  Data: 21/01/2007, ora

  Nesr zhvillohen manifestime n "Ditn prkujtimore pr Presidentin Rugova"


  Prishtin, 19 janar- Nn kujdesin e Presidentit t Kosovs, Dr.Fatmir Sejdiu, t dieln m 21 janar me rastin e njvjetorit t vdekjes s Presidentit historik t Kosovs, Dr.Ibrahim Rugova, mbahet manifestimi, "Dita prkujtimore pr Presidentin Rugova", njofton zyra pr informim e Presidencs. Sipas programit t Presidencs t parapar me kt rast, nga ora 9.00 deri n ora 11.00, drejtuesit e institucioneve vendse dhe ndrkombtare, si dhe personalitete nga jeta publike bjn homazhe te varri i Presidentit Rugova, n "Velani" t Prishtins. Gjat ksaj kohe sipas zv/kryeministrit Lutfi Haziri, nderimet do t prcillen nga TMK-ja dhe SHPK-ja, ndrsa gjith flamujt do t jen t ulur n gjysmshtiz. Ndrsa, nga ora 11.00-15.00, vazhdojn homazhet pr qytetart e interesuar. N ora 12.00 mbahet manifestimi qendror n Teatrin Kombtar n Prishtin, ku do t flas Presidenti i Kosovs Fatmir Sejdiu. Ndrsa n ora 15.00, mbahet tubim letrar me temn "Rugova i letrsis" n Bibliotekn Kombtare dhe Universitare t Kosovs, ku do t ligjrojn Sabri Hamiti, Kujtim Shala dhe Vehbi Miftari. Ndrkaq, n orn 18.00 Presidenti Rugova do t prkujtohet me ndezjen e qirinjve n sheshin "Skenderbeu" dhe prgjat Bulevardit "Nna Terez", n t dy ant e rrugs. Manifestimi do t prmbyllet me mbajtjen e nj koncerti nga Filharmonia e Kosovs n salln e Kuqe t Pallatit t Rinis n ora 20.00 me koncert-homazhin e Filarmonis s Kosovs. Edhe shtpia e Presidentit Rugova n Velani do t jet e hapur nga familja Rugova pr t gjitha delegacionet q sipas protokollit do ta vizitojn familjen. Haziri tha poashtu se t gjitha partit jan t ftuara pr pjesmarrje, pa prjashtim. N homazhe dhe manifestime qndrore sipas Ram Manajt, sekretarit t Prgjithshm t LDK-s jan t thirrur t gjith prfaqsuesit e institucioneve ndrkombtare t pranishm n Kosov. Sipas Vehbi Miftarit, LDK-ja nuk ka parapar manifestime t veanta n Prishtin, por ajo do t jet pjes e ktyre organizimeve q mbahen nn kujdesin e Presidencs. Por, t dieln do t bhen homazhe te Memoriali i Presidentit Rugova nga t gjith kryetart e degve t LDK-s, t cilat do t organizojn akademi prkujtimore sipas parashikimeve t tyre vetjake. Jeta e Presidentit Rugova u shua n orn 11.38, m 21 janar 2006.  Bujar Leskaj

  Minister i Turizmit,Kultures,Rinis dhe Sporteve..

Faqja 7 prej 103 FillimFillim ... 567891757 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
 4. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •