Close
Faqja 51 prej 104 FillimFillim ... 41495051525361101 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,001 deri 1,020 prej 2063
 1. #1001
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga merkuri Lexo Postimin
  Nuk ishte e tera per leket, por ishte per besen qe e kishin dhene, se vendit do ti dalin zot dhe do te lene nje jete shume luxoze ne Perendim e gjetiu dhe nuk do mund ti pengoj askush qe te luftojne per lirin e Kosoves.

  Eshte e vertete se ata u tradhtuan, por pavarsisht asaj, pranuan edhe nen urdherat e analfabetve te luftojne, vetem e vetem qe te hyn ne Kosove per ta dhene kontributin e tyre.

  Po ta ceku vetem nje rast;

  Erdhi nje epror ushtarak me pervoj nga Diaspora per te luftuar, dhe posa mbrrin ne Kosove, prezentohet se eshte eprore ushtarak me pervoje, kur e pyesin se ku e ka bere ate pervoje, ai thot se ka mbarue shkollimin ne APJ.

  Posa u thet keto fjale, ata ja fusin armen ne fyte, e qarmatosin dhe menjiher ja japin nje kazme-terrnakop dhe i thojne mihe kanalin, se nese askush nuk do vdes ne te, di do jesh i pari!

  Eprori i gjor kishe lene gruan dhe femijt ne Perendim dhe ishte pajis edhe me paisje radiolidhje, te cilat ja plaqkisin menjiher, mundohet te rezistoj me te mire duke ju thene se ai e njef strategjine e mihjeve te istikameve, por keta kursesi te binden dhe kur e shef se rrugedalje tjeter nuk ka, ju drejtohet serish me fjale te urta, se do te mihim natyrisht te gjithe, por qe une serish ju kisha keshillue qe ne baze te keti tereni, duhet ndryshe te mihen kanalet, nga se ne kete forme, armiku ka shume me laht te qelloj.

  Ata "komandantet" e shumt serish i kercnohen dhe i thon, vetem edhe njeher nese kundershton, do te jesh i vrar!

  Ky i gjori ul koken dhe fillon te gropoj me tere forcen gjithnji duke i ndejt tyta ke koka!

  Ne nje moment kersasin armen jo larg vendit ku ata hapnin kanale dhe pa nje pa dy, nuk ke mujt ti shofesh nga hikja te qoroditur ne drejtime te ndryshme, dhe ky eprori i gjore mbetet aty me kazmen ne dore!

  Kur e shef"trimerin" e "komandanteve", ndalet dhe e veshtron terenin nga pervoja dhe menjiher merr nje drejtim tjeter nga kishin hik ata, nga se e dinte qe armiku nese i dikton, do i ve ne rrthoj, e ky del me nje shpat dhe po veshtron!

  Per ti ra me shkurt, e shef se aty nuk kishte ushtar, po vetem "komandanta", then serish kufirin dhe kthehet kah kishte ardh dhe natyrisht qe nuk u kthye ma kurr!

  Per rastin e ketyre roberve te zene pas shpartallimit te FARK-ut, fajtor ishte ai i cili se pari i shpalli lufte FARK-ut, pastaj ja preu te gjitha furnizimet me arme dhe ushqime, dhe natyrisht qe u detyruan te terhiqen ose te luftonin mes vllezerve!
  Lexo o Harbut se keto si kame bere un po klyshet qe ty po ju lepine kembet
  ka thon Milazim Krasniqi dhe Fadil Hysaj,dy bashkpuntort m t afr t Ibrahim Rugovs,pas largimit t tyre nga radht e LDK-s n shenj paknaqsie ndaj verimeve t pa matura politike t kryetarit Rugova?!?!
  &
  Milazim Krasniqi shkrimtar dhe publicist i shquar,dhe njri nga themeluesit e LDK-s i paknaqur me politikn e Ibrahim Rugovs n qershor 2000 largohet nga LDK-ja.Shkaqet e trheqjes nga LDK-ja z.Krasniqi i bn t njohur n nj konferenc me gazetar m 16 qershor 2000.
  Ai para gazetarve vuri n pah se njra nga shtjet, e cila ka filluar dhe po prfundon kontekstin ndrmjet nesh, sht shtja e vlersimit t UK-s, kontributet e saj pr lirimin e Kosovs,pr dimensionin dhe rolin historik q ka pasur UK-ja pr lirimin e vendit dhe pr historin m t re t Kosovs, u shpreh Krasniqi.

  N vijim z.Krasniqi thot:
  Si e dini,Ibrahim Rugova n vazhdimsi ka refuzuar t pranoj edhe ekzistencn e ksaj Ushtrie,madje edhe pasi q sht transformuar dhe demilitarizuar ajo,ai nuk ka pranuar t'ia shqiptoj as emrin e plot,por ka vazhduar n mnyr fanatike ti quaj grupe t armatosura ose grupe t frustruara.
  Sipas tij ky qndrim fanatik i Ibrahim Rugovs,sht edhe njri nga shkaqet kryesore t tensionimeve t tashme n skenn politike t Kosovs. Nse nj Parti, e cila pr dhjet vjet ka qen partia m e madhe, e cila ka pasur edhe mandatin q t udhheq popullin, nuk pranon se n Kosov kan rn mijra dshmor n mbrojtje t atdheut, ather shtrohet dimesioni moral se a ia vlen t angazhohesh dhe t punosh n nj parti t till si sht LDK-ja-thot z.Krasniqi. Mospajtimet e tij me Rugovn, kishin filluar, si thot z.Krasniqi, me prpjekjet e tij pr t ndikuar n ndryshimin e qndrimit t tij t mbrapsht pr UK-n.Gjat kohs s lufts, un kam marr njher nj gjysm miratimi pr t kontaktuar me Shtabin e Prgjithshm t UK-s. Kam qen i vetmi zyrtar i LDK-s q ka shkuar n Shtabin e Prgjithshm dhe jam prpjekur pr t vn nj kontakt, q t bjm nj proces unifikimi dhe e them me prgjegjsi se fajtor pr mungesn e unifikimit ka qen gjithnj Ibrahim Rugova. Kt e them jo se e kam dgjuar,por e them se kam qen pal n mes, tha para gazetarve z.Krasniqi.

  Milazim Krasniqi theksoi po ashtu se ka qen i vetmi zyrtar i LDK-s q ka reaguar ndaj takimit t Rugovs me Milosheviqin pa prani ndrkombtare n maj t vitit 1998.
  N vijim z.Krasniqi ju drejtohet gazetarve:E dini se far prpjekjesh jan br nga faktort ndrkombtar veanrisht nga diplomacia amerikane,pr t formuar nj grup negociatorsh t shqiptarve,e dini se far improvizimesh banale bnte Ibrahim Rugova me lloj-lloj grupesh n kohn kur faktori q determinonte jetn dhe realitetin n Kosov ishte UK-ja. Fatmirsisht u arrit me presione politike t faktorve ndrkombtar t aleatve,tani q t formohet nj delegacion shqiptar dhe aty u arrit edhe nj marrveshtje pr formimin e nj qeverie t prbashkt(n krye me Mehmet Hajrizin-vrejtja ime),e cila do t ishte shptimi i vetm i Kosovs n kohn e lufts dhe pas saj,mirpo prsri ishte Ibrahim Rugova njeriu q minoi formimin e asaj qeverie.
  Z. Krasniqi, m tutje argumentoi edhe gabimet e Ibrahim Rugovs n planin partiak:N planin e brendshm partiak z. Rugova ka br privatizimin e plot t Partis deri n masn sa sinqerisht po ju them,ajo mund t quhet parti private e Rugovs.Sipas Krasniqit,Ibrahim Rugova nuk sht duke lejuar q t bhen ndryshime n program dhe statut t partis duke rikujtuar sestatuti i vjetr i Partis, neni 24, kryetarit t Partis i jep t drejtn t propozoj 55 kandidat pr Kshill t Prgjithshm,ndrsa Kuvendit, i cili sht organi m i lart i Partis, i jep t drejtn q ti propozoj vetm 20 kandidat. Kjo, vlersoi Krasniqi, e v kryetarin e LDK-s mbi Partin. Ai po ashtu trhoqi vrejtjen para gazetarve duke e br t ditur se LDK-ja, ende punon me programin e vitit 1990, nga i cili program citoi nj fjali,"LDK-ja angazhohet pr Jugosllavi federative, ose konfederative dhe pr reformn e ktij sistemi politik n kt drejtim, dhe m pastaj theksoi se ky sht programi zyrtar i LDK-s. Po ashtu n kt rast ai shprehu edhe paknaqsin e tij me politikn e kuadrove n parti, antar i s cils ishte edhe vet. Ekziston vetm nj klan rreth zotri Rugovs,i cili harton lista,drgon njerz npr departamente,krijon borde dhe asnj zgjidhje nuk bhet n organet drejtuese t Partis, t cilat kan mandat statutar pr t marr vendime.
  N vazhdim z. Krasniqi pa hamendje vuri pah edhe faktin se n ditn e lirimit t Prishtins, Ibrahim Rugova u ka dhn urdhr aktivistve t LDK-s,q t mos dalin n qytet as pr ta prshndetur defilimin e TMK-s dhe as pr t marr pjes n gzimin,pr ditn e lirimit t vendit vetm pr shkak t faktit se kto manifestime ishin organizuar nga faktor t tjer, sipas tij. Ndrsa prpjekjen e dshtuar t LDK-s, pr t organizuar nj kremt t 12 qershorit n Prishtin e quajti disfat totale.
  Milazim Krasniqi,gjithashtu fajson z.Rugova edhe pr nj deklarat t paprgjegjshme t tij,ku thot se "ka informata t sigurta se t burgosurit shqiptar do ta kremtojn ditn e lirimit n burgjet e Serbis. Pr nj njeri normal kjo sht nj deklarat e pakuptueshme dhe e pamoralshme,sepse sipas ksaj deklarate t z.Rugova del se burgjet serbe jan aq humane sa lejojn edhe kremtimin e dits kur ata kan kapitulluar.

  &
  Edhe regjisori i njohur Fadil Hysaj(bashkpuntor i Rugovs q nga themelimi i LDK-s)gjithashtu i paknaqur me veprimet politike t z.Rugova detyrohet t largohet prfundimisht nga kjo parti.N nj intervist dhn revistsKombi,Viti IV Nr.29,dat 05.08.2000,faqe 30,n pyetjen e gazetarit:Koluareve politike flitet se Rugova n fakt nuk ka kshilltar t mir dhe se as q di far ndodh rreth tij. A mendoni se sht e vrtet kjo?

  z.Hysaj prgjigjet:
  Rugova nuk njeh kshill q i vjen n gjuhn shqipe.Ai nuk njeh kshill q i flitet n shqip.sht ky nj sindrom i uditshm.Ai t njejtn kshill mbase mund t dgjoj nga dikush i cili nuk i flet shqip,por shqip jo.Ai nuk ka sens,nuk ka nerv dhe nuk mund t t dgjoj q tia thuash mendimin deri n fund nse i flet shqip.Un e kam kt prvoj t komunikimit me t.Ai bhet nervoz kur t dgjon sepse i flet shqip.N t njejtn koh e kam dgjuar se kur ti vjen nj administrator i huaj dhe ky ka pasur durim q ta dgjoj me or t tra,edhepse nuk ka thn asgj,ka folur bosh.Ndrsa nga ana tjetr edhe sikur Robert Doll ti fliste shqip,Rugova kurr nuk do ta dgjonte.Un pandeh se ktu ekziston nj kompleks historik.Ai nuk e beson se ekziston shqiptar n rruzull q do t dinte ktij ti jap kshilla. Sepse ai mendon se sht i vetmi shqiptar q din.Por,pr t qen fatkeqsia m e madhe,ka edhe mjaft shqiptar q mendojn se ky sht shqiptari q din ndrsa shqiptart tjer nuk dijn asgj.Kjo do t thot se ne jemi viktim e nj koncepti injorant n politik,t nj mazohizmi n kt plan,sepse ne mendojm se jemi t mjer dhe dikush tjetrduhet t na lkund e t na rris si jetim.Pra,sht ky kompleksi i jetimit.

 2. #1002
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Nuk ua ze per te madhe disave ketu qe vjellin vrere kunder Rugoves.Vjellin vrere sepse pikerisht me kete vrere te tyre jetojne jeten e pasluftes ne Kosove.
  Jane tipa profitera te luftes,dhe ate profitera te paskrupullt,te pa merite.Thjeshte nuk e meritojne jeten e mire qe bejne sot sepse nuk kane bere gje vetem jane marre me ideologji dhe komandantizem te pasluftes ne Kosove.
  Jane profitera te ideologjive te kalbura marksiste.Vazhdoni jetoni jete kesisoj derisa te shkruhet historia ashtu siq edhe ka ndodhur.Deri atehere, i keni forumet dhe gazetat e juaja marksiste ku mund te shitni pseudopatriotizmin e juaj te qelbur.Turp.
  Pr nj gj ke t drejt q; LDk-ja sht m e vjetra. Sepse ajo nga nj parti UND-OZN e pas luftes Me Ali Shukrin e Fadil Hoxhen, e vazhdoi me LKK( Lexo: Lidhja Komuniste e Kosovs) me Azem vllasin e Remzi Kotecin ( lexo,Kolgecin) duke ia hjekur ma von veq qata " Komuniste e duke e brDemokratike q njihet edhe sot me Emrin LDK...

  Ti o qenke akoma axhami e ketu po flet qysh e ke degju " balin e madh"apo qysh t'ka than " shoferi I Ibrahim Rugoves" apo edhe " rrobaqepsja" e Fanes...
  Po sa pr UK-n e din edhe zogjt se Si, kush, kur dhe prse e formuan...
  Shiko, hajt atje te do tema tjera, t ktij Forumi; ku ka humor, seks, sport e futja qysh mundesh e qysh dish...

  Luftn e ka b ushtria lirimtare e Kosovs s bashku me " pakicen" ( qysh po na quajn disa n kt forum)sepse shumica ishin n Stankovec e n egran, E Kuks e qe besa kishte edhe t atill q kishin shkue te hasmi ne " Cerna Gora"...
  Pra luften e bn jo partit ( LDK e PDK e LPK e UNikomb e...)por Ushtria lirimtare e Kosovs e formuar dhe e udhhequr nga LPK-ja gjer n vitin 1998...
  Natyrisht q pas ktij viti ajo m nuk i ka takuar LPK-s por e atyre q kan milituar n radht e saj... Ti mundesh nj gjje ti japsh shpiit por kur ajo fillon t rritet dhe t zgjerohet , ather m nuk sht e jotja. Dhe kt gj m s miri e kishte kuptuar LPK-ja e cila m von u b zbatuese e urdhrave t Shtabit t Prgjithshm t UK-s...

  Po ishte nj "ushtri" - oroditse me emrin " FARK" t cilt ushtronin n Shqipri dhe n mbrmje argtohej nper restoranet shqiptare n Tropoj dhe gjetiu n Shqipri, q pinin uiski dhe Marlboro dhe t cilt dilnin n malin Dajti dhe luanin lojn " me gjerman e partizan".

  Kur sht n pyetje UK-ja mos i przieni partit sepse ajo ishte Ushtri e Popullit... LDK ishte kundr saj ( krert e LDK-s sepse antaresia ka qen dika tjetr) ndersa PDK sht formuar pas luftes nga njerz shum - shum fisnik dhe t dshmuar Kombtarisht...
  Andaj Fatleshi thuaj " balit t madh" q nuk t paska rrfyer me t prjetuara por edhe ai e paska pas, me t dgjuara...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Etniku : 31-08-2010 m 23:01

 3. #1003
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime n 34 postime
  etnuk..

  ti po shoh se po dijshe me citue tjeret mirpo fjalet e mija i paske ndryshue e ke tash sa dit qe po luan si po don vet me to.

  lexo mire tjeret pastaj kundershto.

  gjeje at shkrim me krokodil e sille ktu e flasim..

  tash pak lakmus un ty..

  cka mendon shoki etnik per luftarin uk bytyqi?
  po per komandant drinin?
  a din gja pse u vran?

 4. #1004
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  etnuk..

  ti po shoh se po dijshe me citue tjeret mirpo fjalet e mija i paske ndryshue e ke tash sa dit qe po luan si po don vet me to.

  lexo mire tjeret pastaj kundershto.

  gjeje at shkrim me krokodil e sille ktu e flasim..

  tash pak lakmus un ty..

  cka mendon shoki etnik per luftarin uk bytyqi?
  po per komandant drinin?
  a din gja pse u vran?
  Brari nuk flasme per Uke Bytyqin ketu e as per Komandant Drinin ok
  Ketu flasme per Coftinen Rugovna.

 5. #1005
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Me qe une nuk e kame per detyre te ju spjegoje per Rugoven , pore ju vete e kerkuate nje gje te tille .

  Reformat ne Evrope kishin filluare me shkaterimin e murrit te Berlinit, ne vitin 1989.

  Lufta e ftofte nedermjet USA , evroperendimoreve dhe Bashkimit Sovjetik.

  Shkatrimi total i Stalinizmit ,komunizmit.


  Shkaterimi -zhdukja e Federates jugosllave.


  Shpallja e Kosoves shtete.

  Rugova, si nje udheheqes i shqipetareve te Kosoves ishte i detyruare qe te kerkoje durim ne popullin e vete ,duke e ditur se durimi ka edhe pasoja . Fjalen durim nuk e shpiki Rugova ,pore ishte keshill i Kongresmeneve amerikan, dhe disa udheheqesve evropiane. Pse te behet durim ??? Nga viti 1968, e deri ne vitin 1990, shqipetaret e Kosoves, nuk kishin arme edhe nje lepur t'a ndjekin, lere me qe te luftojne kunder nje fuqie si qe ishte ish jugosllavia.

  S'i reagoi Rugova ne kete momente ?? Kroacia dhe Sllovenia ishin te gatshem qe luften e vitit 1991 ne ish Jugosllavi t'a fillojne ne Kosove. Per fate te mirre Rugova, e kuptoi shume mire intrigat e sllaveve. Kjo ishte nje diplomaci e Rugoves me durim apo i detyruare qe te perfill planet e Amerikes , deri sa te arrihet qellimi, pozitiv per Kosoven.
  O deshtake mjerane,

  Kosova do te kishte fituar lirine shume me lehte dhe me me pak humbje nese lufta do t'i hapej serbit ne te njejten kohe kur e palloi ne mendere ushteria kroate me kundermesymjen ne krajna.

  Po kush t'i hapte lufte, mumja dhe mumjet qe e pasonin!

  Te ishte per mumjet edhe sot Kosova do te ishte e roberuar. Flasin dhe llomotisin mumjet sot se i cliroj bota, por ne fakt bota po ndihmon serbin sot, gje e cila tregon se bota nuk do t'i binte serbit nese nuk do te shikonte rezistencen serioze dhe te vendosur te UCK-se. Bota e kuptoj se ajo lufte qe u ndez ne Kosove nuk do te shuhej me deri ne clirimin e Kosoves prandaj nderhyri qe t'i jepte fund sa me shpejt asaj katastrofe qe ju kanos popullsise se pambrojtur gra, femije, pleq dhe te semure te shperngulur. Lufta perseri do te vazhdonte deri ne fund, deri ne lodhjen dhe shkaterrimin ekonomik serb qe do te shkrihej nga lufta e gjate guerrile e shqiptareve.

  Prandaj liria dhe clirimi nga pushtuesi nuk vjen permes 'paqes', llomotitjeve, nenshtrimit te pafund. Liria dhe Pamvaresia burojne nga Luftae e Armatosur Clirimtare.

  Ky eshte mesimi historik te cilin e perjetuan brezi i sotem i shqiptareve te Kosoves. Mesimet duhen pervetesuar qe roberia jo vetem te mos vije perseri por edhe te mos guxoje te vije.

  Sa per mumjet, serbi edhe sot e pushton Kosoven.

  Por Kosoves i kane dale zot ata qe diten ta luajne kembezen e maliherit.

  Lavdi Deshmoreve, luftetareve dhe perkrahesve te UCK-se!

  Turp mumjeve! e dhe Coftines RUGOVNA

 6. #1006
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,065
  Faleminderit
  68
  76 falenderime n 61 postime
  an e mban kndon Kosova
  Ibrahim mo nuk bon nona

 7. #1007
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,429
  Faleminderit
  308
  344 falenderime n 291 postime
  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  an e mban kndon Kosova
  Ibrahim mo nuk bon nona
  Mos u merzit Busave!Ne i respektojm personalitetet vetem nga frika.
  Dhe ata qe nuk kan frike,nuk e respektojn se nuk jane ne lartesin e tije.

 8. #1008
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,658
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe mbreterit shahen mbas shpine. Biles ne ato raste kur mund te fshihemi pas avatareve dhe nikave, keto sharje na vien edhe me lehte. Nuk na vie veshtire, e behemi edhe trima, edhe atdhetare edhe te menqem.
  Nuk e di, perse Thaqi,Jakupi, Ramushi, e shume te tjere qe rrahin gjoks, nuk dalin haptazi ta shajne Rugoven? Nuk e di, perse keta atdhetar, prej " me te medhejve qe paten ndonjehere shqiptaret" shkojn e perkulen para varrit te Rugoves?

  Nuk e di, perse te padishmit kan zene kaq shume hapsire ne hapsiren tone shqiptare?

 9. #1009
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  2,207
  Faleminderit
  8
  12 falenderime n 9 postime
  Disa krijesa ln t kqija edhe pasi shkojn nga kjo bt!

  busavata, a pr Ibrahim Krajkoven sht ky varg a?

  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC, U KRYMB!
  PO TENTOJN TA NGULFATIN VETVENDOSJE! Q N FILLIM KOMUNISTAT TITISTO-ENVERISTO-RUGOVIST!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 10. #1010
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,488
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ja cfar thojn Bashkepuntoret e Rugoves.

  Shklzen Maliqi: Ibrahim Rugova - Pllaka monotone e gramafonit!

  Kryetari “historik” i Kosovs Ibrahim Rugova do t mbahet n mend si politikan, q ka folur relativisht pak, shum pak n karriern e tij politike. Po ti radhisim, (pa i riprsritur) t thnat e tij n intervista, kumtesa, deklarata…apo edhe n konferencat e t premteve me gazetar, ato do t mund t prmblidheshin jo n m shum se tri faqe gazete. Ibrahim Rugova edhe n takimet me prfaqsues dhe zyrtar t huaj, ishte fjal pak, i paqart e si i till reprodukues i fjalve t njejta. Kt sens politik t z.Rugova, m s miri e siprfaqson i biri i ish’udbashit Mehmet Maliqi, Shklzen Maliqi, nj mik i hershm i tij, gjat nj turneje politike npr disa shtete perndimore.

  Sh.Maliqi pr her t par (gjat ktij itinerari politik) ka zbuluar disa aftsi t panjohura t Ibrahim Rugovs. Gjat takimeve thot Maliqi: ”Ajo q m ka befasuar m s shumti n profilin e politikanit q prfaqsonte Rugova, t cilin e njihja mir, ishte nj aftsi e tij deri ather e panjohur pr mua e prsritjes deri n prpikri t „tregimit“ t njjt politik. N do takim q mbajtm, e ne i kishim rreth 60 (takime) ato dit, ai i fliste gjrat e njjta, me t dhna, konstatime e krkesa t njjta, madje krijohej bindja se edhe akcentet gjenerale dhe intonimet brenda fjalive i kishte t njjta. Dhe e gjith kjo prsritje, q mua m duket pak e bezdisshme, kishte dika prej prsritjes automatike t gramafonit n t cilin sillet vazhdimisht e njjta pllak, ku mekanizmi kujdeset q pllaka, sapo t prfundoj nj takim, t rikurdisej nga filllimi pr takimin tjetr. Ndodhte shpesh q Rugova as q i dgjonte me vmendje pyetjet, por ia niste aty ku ishte i kurdisur...”, konstaton Maliqi. (Pr m tepr lexo te revista „Zri shqiptar“ nr. 5-6 Viti 53, 22 qershor 1997, faqe 5).

  Dhe, gjat krejt kariers politike, pak gjra kan ndryshuar n at pllakn monotone t Ibrahim Rugovs. N t vrtet, koh pas kohe n diskursin e tij jan br ca ndryshime dhe strhollime t vogla, ku n disa raste jan futur edhe nocione t reja. Dhe kjo mbetje n formulimet n dukje t ngurtsuara, e kombinuar me strategjin e pritjes dhe t mosveprimit, ka qen gjithnj nj moment iritues jo vetm pr kundrshtart dhe rivalt e tij politik, por shpeshher edhe pr vet bashkpuntort e tij t ngusht. Ata, nuk e kishin t qart se cila ishte porosia e ksaj prsritjeje, e ktij emitimi t vazhdueshm monoton, sikurse ajo pllaka e gramafonit. Ska dyshim se ky “ritual magjik” i Rugovs pasqyronte plotsisht pafuqin dhe kotsin e strategjis politike q proklamonte n opinion.

  ...................................

  Bujar Bukoshi: Shkaku kryesor pr dshtimin e realizimit praktik t pavarsis ishte dhe sht Ibrahim Rugova!

  Qeveria e Kosovs n exil edhe pse ishte formuar nga „presidenti historik“ i Republiks s Kosovs Ibrahim Rugova, ky i fundit shpeshher nuk hezitonte t thoshte se kjo qeveri “sht nj qeveri sa pr sy e faqe”. Gjat viteve 1995-1997 marrdhniet ndrmjet „presidentit“ Rugova n Prishtin dhe „kryeministrit“ Bukoshi n Ulm t Gjermanis (aty e kishte selin Bukoshi) u acaruan n prmasa shqetsuese, pr shkak t mosrespektimit dhe injorimit t Qeveris nga ana e Rugovs dhe degve t LDK-s n Gjermani etj. N t vrtet epiqendra e konfliktit Rugova-Bukoshi ishte shjta e parave (financave). Bujar Bukoshi duke qen i injoruar nga Prishtina, nj koh ia bllokoi t gjitha mjetet financiare „presidentit“ Rugova dhe tarafit t tij politik, i cili abuzonte tmerrshm me parat e mrgimtarve, q i grumbullonin tagrambledhsit e Bukoshit n perndim.
  N kt periudh konflikti n realcionin: „president“ - „kryeministr“, Bujar Bukoshi i zemruar, shfaq edhe publikisht qndrimet e tij kundr Ibrahim Rugovs, pr monopolin e krijuar politik…, dhe dmet q po ia shkaktonte jetsimit praktik t pavarsis s Kosovs etj. Bosi i 3% Bukoshi, n nj komunikim t hapur me lexuesit e revists javore „Zri shqiptar“, i lshon nj sr akuzash n adres t kryebosit t vet Ibrahim Rugova. Me kt rast po i shkpusim disa pyetje-prgjigje.

  - N pyetjen e lexuesit I.S nga Gjilani:

  ”Sa e ndien veten fajtor kryeministri Bukoshi dhe qeveria t cilin ai e drejton pr gjendjen e krijuar n Kosov?”

  - Bujar Bukoshi prgjigjet (citoi):

  “Ndihem fajtor se shum m hert do t duhej t kisha deklaruar se shkaku kryesor pr dshtimin e realizimit praktik t pavarsis ishte dhe sht Ibrahim Rugova. Ndihem fajtor se shum m hert do t duhej t isha shum m kritik ndaj monopolizimit total t jets son politike dhe kombtare nga ana e nj personi; t isha kritik edhe pr efektet negative, ndoshta katastrofale t nj dukurie t till. Por, duke qen koshient pr mungesn e tradits demokratike, kam hezituar ta bj kt, me qllim q kjo t mos interpretohet si krijim i nj tereni pr prarje. Tashm shihet art se prarjet ekzistojn vetm midis atyre q n Kosov t vazhdoj sundimi serb dhe atyre q luftojn pr Kosovn e lir.”- prfundon citati.

  - N pyetjen e I.M me qndrim n Zvicr:

  ”Duke e ditur rndsin e institucioneve shtetrore dhe duke qen i bindur pr angazhimin tuaj, ju pyes se kush jan ata q pengojn forcimin e ktyre institucioneve?”

  - Bukoshi pa hezitim prgjigjet:

  “IBRAHIM RUGOVA, me disa servil rreth tij. Nuk sht gabim shtypi: Ibrahim Rugova me disa servil rreth tij. Ai ka refuzuar dhe refuzon t institucionalizoj Kosovn dhe n kt mnyr sht njri nga shkaktart kryesor t ksaj gjendjeje n t ciln jemi. Ai n mnyr t uditshme shkatrroi komunikimin me Qeverin dhe jo vetm me t: ai nuk komunikon as n Prishtin si duhet me t tjert. N interpretimin tim jan disa faktor dhe veti t Rugovs q solln nj gjendje t ktill:

  - deliri i tij i madhshtis q ndeshet me inkompetencn e tij, me deficitin intelektual dhe moral, me frikn e tij;

  - mungesa e koordinimit t politiks dhe moskokarja ndaj zhvillimeve;

  - dyshimi mbi njerzit q sinqerisht kan menduar dhe mendojn t angazhohen pr shtjen ton, por edhe dyshimi edhe mbi vet shtjen;

  - aventurat politike pr t hyr n marrveshje diletante si ajo e arsimit;

  - paprgjegjsia pr t mbrojtur qytetart e Kosovs t cilt, ndryshe nga ai angazhohen dhe flijohen pr pavarsi t saj. Kshtu mund t vazhdohet gjat dhe shum prej ktyre aspekteve jan t njohura fare mir.”

  -prfundon citati.

  - Ndrkaq n nj pyetje t V.A - n Zvicr:

  “A mendoni se me qndrimet tuaja karshi presidentit Rugova e keni dmtuar shtjen kombtare?”

  - Bujar Bukoshi do t prgjigjet:

  “Jo, aspak nuk mendoj ashtu, bile mendoj t kundrtn. Mos bni gabim t identifikoni presidentin Rugova me shtjen kombtare, sepse kto jan dy gjra t ndryshme. E kundrta sht e vrtet: qndrimi injorues i z.Rugova ndaj Qeveris s Republiks s Kosovs e ka dmtuar shtjen.” - prfundon citati.

  .................................

  Milazim KrasniqI: Ibrahim Rugova n vazhdimsi ka refuzuar t pranoj UK-n
  Milazim Krasniqi, shkrimtar dhe publicist i shquar, dhe njri nga themeluesit e LDK-s, dhe bashkpuntor i afrt i z. Rugova, i paknaqur me politikn diletante t Ibrahim Rugovs, n qershor 2000 largohet nga LDK-ja. Shkaqet e trheqjes nga LDK-ja z. Krasniqi i bn t njohura n nj konferenc me gazetar m 16 qershor 2000. Ai para gazetarve vuri n pah se “njra nga shtjet, e cila ka filluar dhe po prfundon kontestin ndrmjet nesh, sht shtja e vlersimit t UK-s, kontributet e saj pr lirimin e Kosovs, pr dimensionin dhe rolin historik q ka pasur UK-ja pr lirimin e vendit dhe pr historin m t re t Kosovs” - ka thn Milazim Krasniqi.

  “Si e dini, Ibrahim Rugova n vazhdimsi ka refuzuar t pranoj edhe ekzistencn e ksaj Ushtrie, madje edhe pasi q sht transformuar dhe demilitarizuar ajo, ai nuk ka pranuar t'ia shqiptoj as emrin e plot, por ka vazhduar n mnyr fanatike t‘i quaj grupe t armatosura ose grupe t frustruara”. - thekson bindshm Milazim Krasniqi. Sipas tij, ky qndrim fanatik i Ibrahim Rugovs, sht edhe njri nga shkaqet kryesore t tensionimeve t tashme n skenn politike t Kosovs. “Nse nj parti, e cila pr dhjet vjet ka qen partia m e madhe, e cila ka pasur edhe mandatin q t udhheq popullin, nuk pranon se n Kosov kan rn mijra dshmor n mbrojtje t atdheut, ather shtrohet dimensioni moral se a ia vlen t angazhohesh dhe t punosh n nj parti t till si sht LDK-ja”, thot z. Krasniqi.

  Fajtor pr mungesn e unifikimit ka qen gjithnj Ibrahim Rugova

  Sipas Milazimit, mospajtimet e tij me Rugovn, kishin filluar, ather kur ai ishte prpjekur t ndikoi n ndryshimin e qndrimit t mbrapsht t Ibrahim Rugovs pr UK-n. “Gjat kohs s lufts, un kam marr njher nj gjysm miratimi pr t kontaktuar me Shtabin e Prgjithshm t UK-s. Kam qen i vetmi zyrtar i LDK-s q kam shkuar n Shtabin e Prgjithshm dhe jam prpjekur pr t vn nj kontakt, q t bjm nj proces unifikimi dhe e them me prgjegjsi se fajtor pr mungesn e unifikimit ka qen gjithnj Ibrahim Rugova. Kt e them jo se e kam dgjuar, por e them se kam qen pal n mes”, thot para gazetarve z. Krasniqi. Milazim Krasniqi theksoi po ashtu se ka qen i vetmi zyrtar i LDK-s q ka reaguar ndaj takimit t Rugovs me Millosheviqin pa prani ndrkombtare m 15 maj t vitit 1998.

  Ibrahim Rugova njeriu q minoi formimin e qeveris s prbashkt

  N konferencn me gazetar Krasniqi shprfaq edhe veprimet e dmshme t Rugovs gjat vitit 1998, kur improvizonte lloj-lloj grupe negociatorsh pr dialog me Serbin duke shprfillur kshtu rolin e Ushtrin lirimtare t Kosovs. Me kt rast z. Krasniqi iu drejtohet gazetarve, si vijon: “E dini se far prpjekjesh jan br nga faktort ndrkombtar veanrisht nga diplomacia amerikane, pr t formuar nj grup negociatorsh t shqiptarve. E dini se far improvizimesh banale bnte Ibrahim Rugova me lloj-lloj grupesh n kohn kur faktori q determinonte jetn dhe realitetin n Kosov ishte UK-ja. Fatmirsisht u arrit me presione politike t faktorve ndrkombtar t aleatve, tani q t formohet nj delegacion shqiptar dhe aty u arrit edhe nj marrveshje pr formimin e nj qeverie t prbashkt (n krye me Mehmet Hajrizin - Sh.B), e cila do t ishte shptimi i vetm i Kosovs n kohn e lufts dhe pas saj, mirpo prsri ishte Ibrahim Rugova njeriu q minoi formimin e asaj qeverie”.

  LDK-ja, parti private e Rugovs, e cila punon me programin e vitit 1990!

  Milazim Krasniqi, m pastaj pasqyroj me argumente edhe gabimet e Ibrahim Rugovs n planin partiak: “N planin e brendshm partiak z. Rugova ka br privatizimin e plot t Partis deri n masn sa sinqerisht po ju them, ajo mund t quhet parti private e Rugovs”. Sipas Krasniqit, Ibrahim Rugova nuk sht duke lejuar q t bhen ndryshime n program dhe statut t partis, duke rikujtuar se “statuti i vjetr i Partis, neni 24, kryetarit t Partis i jep t drejtn t propozoj 55 kandidat pr Kshill t Prgjithshm, ndrsa Kuvendit, i cili sht organi m i lart i Partis, i jep t drejtn q t’i propozoj vetm 20 kandidat. Kjo, vlersoi Krasniqi, e v kryetarin e LDK-s mbi Partin”.

  Ai po ashtu trhoqi vrejtjen para gazetarve duke e br t ditur “se LDK-ja ende punon me programin e vitit 1990”, nga i cili program citoi nj fjali, “LDK-ja angazhohet pr Jugosllavi federative, ose konfederative dhe pr reformn e ktij sistemi politik n kt drejtim”, dhe m pastaj theksoi “se ky sht programi zyrtar i LDK-s”. Po ashtu n kt rast ai shprehu edhe paknaqsin e tij me politikn e kuadrove n parti, antar i s cils ishte edhe vet. “Ekziston vetm nj klan rreth zotri Rugovs, i cili harton lista, drgon njerz npr departamente, krijon borde dhe asnj zgjidhje nuk bhet n organet drejtuese t Partis, t cilat kan mandat statutor pr t marr vendime”.

  Smirziu Ibrahim Rugova!

  N vazhdim z. Krasniqi pa hamendje vuri n pah edhe faktin se n ditn e lirimit t Prishtins, Ibrahim Rugova u ka dhn urdhr aktivistve t LDK-s, q t mos dalin n qytet as pr ta prshndetur marshimin e TMK-s dhe as pr t marr pjes n gzimin pr ditn e lirimit t vendit, vetm pr shkak t faktit se kto manifestime ishin organizuar nga faktor t tjer, sipas tij. Ndrsa prpjekjen e dshtuar t LDK-s, pr t organizuar nj kremte t 12 qershorit n Prishtin, e quajti disfat totale. Milazim Krasniqi, gjithashtu fajson z. Rugova edhe pr nj deklarat t paprgjegjshme t tij, ku thot se “ka informata t sigurta se t burgosurit shqiptar do ta kremtojn ditn e lirimit n burgjet e Serbis. Pr nj njeri normal kjo sht nj deklarat e pakuptueshme dhe e pamoralshme, sepse sipas ksaj deklarate t z. Rugova del se burgjet serbe jan aq humane sa lejojn edhe kremtimin e dits kur ata kan kapitulluar”- prfundon Milazim Krasniqi, njri nga ish-themeluesit e Lidhjes Demokratike t Kosovs.

  ...................................

  Fadil Hysaj: Rugova nuk njeh kshill q i vjen n gjuhn shqipe!
  - “Sekreti i par pr t ditur me fol n shoqri, qndron n t diturit pr t dgjuar” - thot H.G. Watson.

  Duke u bazuar n kt thnie, pr temn q po shtjelloj, shtrohet pyetja: A ka ditur, dhe a ka dashur Ibrahim Rugova ti dgjoi deri n fund, kur i flisnin njerzit e oborrit t tij?!

  Bashkpuntort e tij t brendshm thon JO, katrciprisht JO! Pr t argumentuar kt JO, po marr nj shembull konkret. Regjisori i njohur Fadil Hysaj, njri nga bashkpuntort shumvjear i „presidentit historik“ Ibrahim Rugova, n nj intervist dhn revists “Kombi“, flet shumanshm pr politikbrjen e Rugovs, gjat viteve kur ishte pjes e oborrit t tij politik.

  N pyetjen e gazetarit:

  - “Kuluareve politike flitet se Rugova n fakt nuk ka kshilltar t mir dhe se as q di far ndodh rreth tij. A mendoni se sht e vrtet kjo?”


  Fadil Hysaj prgjigjet (citoi):

  “Rugova nuk njeh kshill q i vjen n gjuhn shqipe. Ai nuk njeh kshill q i flitet n shqip. sht kjo nj sindrom e uditshme. Ai t njjtn kshill mbase mund t dgjoj nga dikush i cili nuk i flet shqip, por shqip jo. Ai nuk ka sens, nuk ka nerv dhe nuk mund t t dgjoj q tia thuash mendimin deri n fund nse i flet shqip. Un e kam kt prvoj t komunikimit me t. Ai bhet nervoz kur t dgjon sepse i flet shqip. N t njjtn koh e kam dgjuar se kur ti vij nj administrator i huaj dhe ky ka pasur durim q ta dgjoj me or t tra, edhe pse nuk ka thn asgj, ka folur bosh. Ndrsa nga ana tjetr edhe sikur Robert Doll ti fliste shqip, Rugova kurr nuk do ta dgjonte. Un pandeh se ktu ekziston nj kompleks historik. Ai nuk e beson se ekziston shqiptar n rruzull q do t dinte ktij ti jepte kshilla. Sepse ai mendon se sht i vetmi shqiptar q di. Por, pr t qen fatkeqsia m e madhe, ka edhe mjaft shqiptar q mendojn se ky sht shqiptari q di ndrsa shqiptart tjer nuk din asgj. Kjo do t thot se ne jemi viktim e nj koncepti injorant n politik, t nj mazohizmi n kt plan, sepse ne mendojm se jemi t mjer dhe dikush tjetr duhet t na lkund e t na rris si jetim. Pra, sht ky kompleksi i jetimit”. - prfundon citati. (Burimi: Lexoni m gjersisht revistn “Kombi”, Viti IV Nr. 29, dat 05. 08. 2000, faqe 30).

  Mos tju vjen udi, ky ishte Ibrahim Rugova i vrtet, sepse kt gj e faktojn bindshm pikrisht bashkpuntort e tij m t afrt !!!

 11. #1011
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,785
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Disa Lexo Postimin
  Mos tju vjen udi, ky ishte Ibrahim Rugova i vrtet, sepse kt gj e faktojn bindshm pikrisht bashkpuntort e tij m t afrt !!!
  Nse ti dhe Enveristi sipr keni kaq shum fakte, na u prgjigj pak pytjeve t mia m sipr. Jo pr gj por ngelt duke ngritur temn e njriut Frng, dhe duke ulur kt t njriut q u hoq qafe.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #1012
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ibrahim Rugova nuk sht m vetm kryetar i Lidhjes Demokratike t Kosovs, nuk ka m prgjegjsin dhe obligimet vetm pr ato q zihen n viln trekatshe t Velanis. Ai sht president i Kosovs. Si i till, ai nuk duhet ta ndjej m veten vetm si Ibrahim Rugov, ai nuk duhet t mendoj m si Ibrahim Rugov, ashtu sikurse edhe duhet t ket shum kujdes, madje shum, q t mos e takoj m kush n shkalln m t lart t dehjes dy or pas mesdits
  Kryetari i LDK-s tashm sht president i Kosovs. Presidentllku, ndonse post m shum dekorativ, megjithat sht institucioni m i lart n Kosov, pa t cilin sbn dhe i cili si me pahir i ra hise njrit prej konsumatorve rekord t alkoolit. Institucioni i presidentit duhet t ket respektin e t gjith qytetarve t Kosovs, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet ti respektoj q t gjith qytetart e Kosovs dhe q t gjitha vlerat e prpjekjeve t qytetarve t saj pr liri, dinjitet e mirqenie. Kto vlera atakohen ndjeshm kur nj personalitet q qndron n maj t fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon ti respektoj ato, s paku, duke mos i kputur apo censuruar n mnyrn m cinike nga mesazhet apo urimet formale t radhs.
  Pasditen e 23 marsit, pr nder t trevjetorit t fillimit t fushats s NATO-s kundr caqeve serbe, karikatura e nj kinsepejgameri q ka zn shkamin e presidentit, ka lshuar nj mesazh, i cili n njrn an (at q shihej) ishte shum bukur i thurrur dhe vlersonte lart ndihmn q kishin dhn pr lirin e Kosovs NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-t (si i kishte renditur presidenti). N po t njjtin mesazh, por n ann q sshihej, t parin pr nga rndsia e tij t lshuar q nga ulja n shkamin e presidentit t Kosovs, po ashtu t parit t njohur ndrkombtarisht, Ibrahim Rugova i ka br nj injorim skandaloz kryevlers shqiptare t shekullit XX, Ushtris lirimtare t Kosovs. Sikurse n t gjitha deklaratat e tij t deritashme, ashtu edhe ksaj radhe, ai nuk ka denjuar q as tani si president t respektoj sakrificn e Ushtris lirimtare t Kosovs, fal lufts dhe strategjis politike t SHP t s cils, t nntmbdhjet vendet antare t NATO-s dhe demokracis perndimore u vun krah popullit t Kosovs n fazn e fundit t lufts pr lirimin e saj. Ai se ka prmendur rolin qendror t UK-s pr lirin e Kosovs dhe ka injoruar gjakun e mijra dshmorve t liris bashk m gjymtyrt a gjysmtrupat e varrosur t po ashtu mijra invalidve t lufts t UK-s. Edhe pse n fakt nuk jan t shumt (vetm disa mijra), kta megjithat prbjn elitn e meritorve q jan t denj pr respektin e secilit qytetar t Kosovs, e lre m t presidentit t saj.
  Ky mbase sht fillimi i mbrapsht i puns s nj presidenti dhe t treguarit e koks s tendencs s dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik t vendit - presidenca, n t ciln ai tashm ka zn vend. Ukfobia e Ibrahim Rugovs, njjt sikurse deri dje n pozitn e vetm t kryetarit t LDK-s, sht treguar e pashrueshme edhe tani kur ai flet e prshndet edhe nga posti i presidentit t Kosovs. Nuk sht e qlluar nse ndokush kt do t prpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetm si przierje konceptesh n kokn e Ibrahim Rugovs n t ciln nuk ekzistuaka dallimi ndrmjet LDK-s dhe Kosovs apo se pr t LDK-ja sht Kosov dhe Kosova sht LDK, kurse n maj t t dyjave i paprekshm qndron doktori q dikur vlersonte lart letrsin socrealiste dhe vjershat q himnizonin figurn e shokut Tito.
  LDK nuk sht Kosov dhe faneln e saj kryetari i LDK-s do t duhej ta harroj n dhomn e tij t fjejtjes, q n momentin kur ka menduar t bhet president. Si president ai reprezenton nj Kosov t tr dhe jo partin dinosaurus LDK.
  Nse pr Ibrahim Rugovn kryetar i LDK-s ka qen e pasuportueshme Ushtria lirimtare e Kosovs, ather pr Ibrahim Rugovn kryetar Kosove, nuk duhet t vlej e njjta gj. sht UK ajo q krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes s liris dhe kt duhet ta pranoj presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovs, si thon qarqet nga Velania, q portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar t UK-s, t jet n zyrn e presidentit sht skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bn t jet n zyr, pasi q Kosova ka m shum se nj Adem Jashar, pra ka shum Adem Jashara, sht atakimi m i rnd moral q prapa shpine i sht br UK-s dhe q, n t njjtn koh, ka ngacmuar sedrn e disa t ndershmve t LDK-s t cilt kan shprehur mospajtimin me kt qndrim. N qoft se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermshit UK, ather le t ndrroj vend nga aty ku sht ulur UK qndron mbi t gjith dhe ajo sht e pacnueshme. Ajo nuk guxon t atakohet apo injorohet nga askush, qoft ai edhe presidenti
  Kto dhe parallogari t tjera sht dashur t bhen me koh nga ai (Nse sta mban t jesh president n kuptimin e plot t fjals, ather ndrro vend se nuk je i vetmi).
  Mesazhi i presidentit t Kosovs n fundjavn q shnonte trevjetorin e bombave t para t NATO-s kundr Serbis sht m shum se gjysmak dhe sht m shum se fyes pr vlerat sublime t Ushtris lirimtare t Kosovs, pa t cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do t ndodhte as 24 marsi 99 e as 12 qershori i tre muajve m von.
  Nse presidenti nuk repsekton UK-n, ather ai nuk meriton respektin e asnj qytetari t Kosovs e lre m votn. Rugova nuk guxon tani, nga atje lart ku ka hypur, ta shoh UK-n si rivale e as si prbindshe. UK ka qen dhe do t jet tmerr pr apetitet prbindshe t Beogradit dhe atyre q mendojn prdhunimin e Kosovs. Rugova duhet t bhet burr e t flas pr rndsin e marsit dhe Jashart, pr heroizmin e tyre. Rugova duhet t dehet njher nga sasia e lart e rakis, t zbres n tok e t kuptoj se nuk sht gjithkabrs dhe se nuk peshojn sa ai n njrn an e sa Kosova n tjetrn
  Ai, pasi q i ra shorti e u b president, si i till nuk duhet t jet president gjysmak e as gjys(m)president si dhe nuk guxon q her t tjera t lshoj mesazhe gjysmake, aq m shum t atilla q e harrojn qllimshm Ushtrin lirimtare t Kosovs, sikurse bri n mesazhin e fundit prshndets apo t parin qyshkur ka hypur n fronin e presidentit, n t cilinin e censuroi ult, madje shum ult Ushtrin lirimtare t Kosovs, duke mos e prmendur as edhe me nj fjal t vetme rolin historik t saj pr lirin e Kosovs, rolin historik t saj pr datn e 24 Marsit 1999, kur krah UK-s dhe prpjekjeve t shqiptarve pr liri u vu Aleanca e nntmbdhjet vendeve demokratike t bots, me n krye SHBA-t.
  Njeriu q nuk njeh nj vler kaq sublime t nj populli, sikurse UK-n, nuk sht i denj pr t qen president i tij. Rugova duhet ta dij se aty ku sht duhet br pun institucionale e jo politik sensi partiak. Tekefundit mijra dshmort, invalidt dhe veterant e lufts s UK-s e pranojn presidentin e Kosovs (edhe pse si i till u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar pr njeriun q qndron n maj t tij, ndrkoh q edhe presidenti duhet ti harroj paragjykimet dhe t njoh vlerat e atyre q dhan jetn pr lirin, sikurse edhe t atyre q pr lirin dhan copzat e trupit (atyre q prej 5 deri n 60 prqind t trupave e kan varrosur gjat lufts) dhe atyre q ideuan, bn luftn dhe q tani jan n skenn politike t Kosovs. Presidenti duhet ta njoh sakrificn dhe ta mendoj mir at sa her q lshon mesazhe

  Ai nuk duhet tu friksohet heronjve t gjall e t rn t liris s Kosovs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Etniku : 02-09-2010 m 22:00

 13. #1013
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,785
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Etniku Lexo Postimin
  Ibrahim Rugova nuk sht m vetm kryetar i Lidhjes Demokratike t Kosovs, nuk ka m prgjegjsin dhe obligimet vetm pr ato q zihen n viln trekatshe t Velanis. Ai sht president i Kosovs. Si i till, ai nuk duhet ta ndjej m veten vetm si Ibrahim Rugov, ai nuk duhet t mendoj m si Ibrahim Rugov, ashtu sikurse edhe duhet t ket shum kujdes, madje shum, q t mos e takoj m kush n shkalln m t lart t dehjes dy or pas mesdits…
  Kryetari i LDK-s tashm sht president i Kosovs. Presidentllku, ndonse post m shum dekorativ, megjithat sht institucioni m i lart n Kosov, pa t cilin s’bn dhe i cili si me pahir i ra hise njrit prej konsumatorve rekord t alkoolit. Institucioni i presidentit duhet t ket respektin e t gjith qytetarve t Kosovs, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet t’i respektoj q t gjith qytetart e Kosovs dhe q t gjitha vlerat e prpjekjeve t qytetarve t saj pr liri, dinjitet e mirqenie. Kto vlera atakohen ndjeshm kur nj personalitet q qndron n maj t fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon t’i respektoj ato, s paku, duke mos i kputur apo censuruar n mnyrn m cinike nga mesazhet apo urimet formale t radhs.
  Pasditen e 23 marsit, pr nder t trevjetorit t fillimit t fushats s NATO-s kundr caqeve serbe, karikatura e nj kinsepejgam’eri q ka zn shkamin e presidentit, ka lshuar nj mesazh, i cili n njrn an (at q shihej) ishte shum bukur i thurrur dhe vlersonte lart ndihmn q kishin dhn pr lirin e Kosovs NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-t (si i kishte renditur presidenti). N po t njjtin mesazh, por n ann q s’shihej, t parin pr nga rndsia e tij t lshuar q nga ulja n shkamin e presidentit t Kosovs, po ashtu t parit t njohur ndrkombtarisht, Ibrahim Rugova i ka br nj injorim skandaloz kryevlers shqiptare t shekullit XX, Ushtris lirimtare t Kosovs. Sikurse n t gjitha deklaratat e tij t deritashme, ashtu edhe ksaj radhe, ai nuk ka denjuar q as tani si president t respektoj sakrificn e Ushtris lirimtare t Kosovs, fal lufts dhe strategjis politike t SHP t s cils, t nntmbdhjet vendet antare t NATO-s dhe demokracis perndimore u vun krah popullit t Kosovs n fazn e fundit t lufts pr lirimin e saj. Ai s’e ka prmendur rolin qendror t UK-s pr lirin e Kosovs dhe ka injoruar gjakun e mijra dshmorve t liris bashk m gjymtyrt a gjysmtrupat e varrosur t po ashtu mijra invalidve t lufts t UK-s. Edhe pse n fakt nuk jan t shumt (vetm disa mijra), kta megjithat prbjn elitn e meritorve q jan t denj pr respektin e secilit qytetar t Kosovs, e lre m t presidentit t saj.
  Ky mbase sht fillimi i mbrapsht i puns s nj presidenti dhe t treguarit e koks s tendencs s dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik t vendit - presidenca, n t ciln ai tashm ka zn vend. Ukfobia e Ibrahim Rugovs, njjt sikurse deri dje n pozitn e vetm t kryetarit t LDK-s, sht treguar e pashrueshme edhe tani kur ai flet e prshndet edhe nga posti i presidentit t Kosovs. Nuk sht e qlluar nse ndokush kt do t prpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetm si przierje konceptesh n kokn e Ibrahim Rugovs n t ciln nuk ekzistuaka dallimi ndrmjet LDK-s dhe Kosovs apo se pr t LDK-ja sht Kosov dhe Kosova sht LDK, kurse n maj t t dyjave i paprekshm qndron doktori q dikur vlersonte lart letrsin socrealiste dhe vjershat q himnizonin figurn e shokut Tito.
  LDK nuk sht Kosov dhe faneln e saj kryetari i LDK-s do t duhej ta harroj n dhomn e tij t fjejtjes, q n momentin kur ka menduar t bhet president. Si president ai reprezenton nj Kosov t tr dhe jo partin dinosaurus LDK.
  Nse pr Ibrahim Rugovn kryetar i LDK-s ka qen e pasuportueshme Ushtria lirimtare e Kosovs, ather pr Ibrahim Rugovn kryetar Kosove, nuk duhet t vlej e njjta gj. sht UK ajo q krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes s liris dhe kt duhet ta pranoj presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovs, si thon qarqet nga Velania, q portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar t UK-s, t jet n zyrn e presidentit sht skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bn t jet n zyr, pasi q Kosova ka m shum se nj Adem Jashar, pra ka shum Adem Jashara, sht atakimi m i rnd moral q prapa shpine i sht br UK-s dhe q, n t njjtn koh, ka ngacmuar sedrn e disa t ndershmve t LDK-s t cilt kan shprehur mospajtimin me kt qndrim. N qoft se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermshit UK, ather le t ndrroj vend nga aty ku sht ulur… UK qndron mbi t gjith dhe ajo sht e pacnueshme. Ajo nuk guxon t atakohet apo injorohet nga askush, qoft ai edhe presidenti…
  Kto dhe parallogari t tjera sht dashur t bhen me koh nga ai (Nse s’ta mban t jesh president n kuptimin e plot t fjals, ather ndrro vend se nuk je i vetmi).
  Mesazhi i presidentit t Kosovs n fundjavn q shnonte trevjetorin e bombave t para t NATO-s kundr Serbis sht m shum se gjysmak dhe sht m shum se fyes pr vlerat sublime t Ushtris lirimtare t Kosovs, pa t cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do t ndodhte as 24 marsi ’99 e as 12 qershori i tre muajve m von.
  Nse presidenti nuk repsekton UK-n, ather ai nuk meriton respektin e asnj qytetari t Kosovs e lre m votn. Rugova nuk guxon tani, nga atje lart ku ka hypur, ta shoh UK-n si rivale e as si prbindshe. UK ka qen dhe do t jet tmerr pr apetitet prbindshe t Beogradit dhe atyre q mendojn prdhunimin e Kosovs. Rugova duhet t bhet burr e t flas pr rndsin e marsit dhe Jashart, pr heroizmin e tyre. Rugova duhet t dehet njher nga sasia e lart e rakis, t zbres n tok e t kuptoj se nuk sht gjithkabrs dhe se nuk peshojn sa ai n njrn an e sa Kosova n tjetrn…
  Ai, pasi q i ra shorti e u b president, si i till nuk duhet t jet president gjysmak e as gjys(m)president si dhe nuk guxon q her t tjera t lshoj mesazhe gjysmake, aq m shum t atilla q e harrojn qllimshm Ushtrin lirimtare t Kosovs, sikurse bri n mesazhin e fundit prshndets apo t parin qyshkur ka hypur n fronin e presidentit, n t cilinin e censuroi ult, madje shum ult Ushtrin lirimtare t Kosovs, duke mos e prmendur as edhe me nj fjal t vetme rolin historik t saj pr lirin e Kosovs, rolin historik t saj pr datn e 24 Marsit 1999, kur krah UK-s dhe prpjekjeve t shqiptarve pr liri u vu Aleanca e nntmbdhjet vendeve demokratike t bots, me n krye SHBA-t.
  Njeriu q nuk njeh nj vler kaq sublime t nj populli, sikurse UK-n, nuk sht i denj pr t qen president i tij. Rugova duhet ta dij se aty ku sht duhet br pun institucionale e jo politik sensi partiak. Tekefundit mijra dshmort, invalidt dhe veterant e lufts s UK-s e pranojn presidentin e Kosovs (edhe pse si i till u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar pr njeriun q qndron n maj t tij, ndrkoh q edhe presidenti duhet t’i harroj paragjykimet dhe t njoh vlerat e atyre q dhan jetn pr lirin, sikurse edhe t atyre q pr lirin dhan copzat e trupit (atyre q prej 5 deri n 60 prqind t trupave e kan varrosur gjat lufts) dhe atyre q ideuan, bn luftn dhe q tani jan n skenn politike t Kosovs. Presidenti duhet ta njoh sakrificn dhe ta mendoj mir at sa her q lshon mesazhe…

  Ai nuk duhet t’u friksohet heronjve t gjall e t rn t liris s Kosovs.
  Ja po shtoj nj pytje tjetr prvec atyre m sipr.
  Pr ciln UCK po flisni ? Jo pr gje por nga periudha e burgimit t par te Hotit, e deri tek lufta n Maqedoni flitet se kan qn t paktn 7 njsi indipendente. A po flisni pr Uk Lushin a ? Apo po na flisni pr Hashim Thacin ? Po na flisni pr Ukshin Hotin, Haradinajn e Rugovn, a po na flisni pr Fatos Nanon ?

  Duhet t cilsosh zotri se cilin fraksion t UCK-s po analizon n rrelat me Rugovn. Nse po analizon fraksionin Thaci, ke citime nga Blair tek Allbrajt e shumicn e liderve perndimor q nuk e honepsin dot kt njri, prvec Francs, e cila i dha nj rrol m t madh se meritonte n Rambuje.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 14. #1014
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-03-2010
  Postime
  536
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Etniku Lexo Postimin
  Ibrahim Rugova nuk sht m vetm kryetar i Lidhjes Demokratike t Kosovs, nuk ka m prgjegjsin dhe obligimet vetm pr ato q zihen n viln trekatshe t Velanis. Ai sht president i Kosovs. Si i till, ai nuk duhet ta ndjej m veten vetm si Ibrahim Rugov, ai nuk duhet t mendoj m si Ibrahim Rugov, ashtu sikurse edhe duhet t ket shum kujdes, madje shum, q t mos e takoj m kush n shkalln m t lart t dehjes dy or pas mesdits
  Kryetari i LDK-s tashm sht president i Kosovs. Presidentllku, ndonse post m shum dekorativ, megjithat sht institucioni m i lart n Kosov, pa t cilin sbn dhe i cili si me pahir i ra hise njrit prej konsumatorve rekord t alkoolit. Institucioni i presidentit duhet t ket respektin e t gjith qytetarve t Kosovs, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet ti respektoj q t gjith qytetart e Kosovs dhe q t gjitha vlerat e prpjekjeve t qytetarve t saj pr liri, dinjitet e mirqenie. Kto vlera atakohen ndjeshm kur nj personalitet q qndron n maj t fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon ti respektoj ato, s paku, duke mos i kputur apo censuruar n mnyrn m cinike nga mesazhet apo urimet formale t radhs.
  Pasditen e 23 marsit, pr nder t trevjetorit t fillimit t fushats s NATO-s kundr caqeve serbe, karikatura e nj kinsepejgameri q ka zn shkamin e presidentit, ka lshuar nj mesazh, i cili n njrn an (at q shihej) ishte shum bukur i thurrur dhe vlersonte lart ndihmn q kishin dhn pr lirin e Kosovs NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-t (si i kishte renditur presidenti). N po t njjtin mesazh, por n ann q sshihej, t parin pr nga rndsia e tij t lshuar q nga ulja n shkamin e presidentit t Kosovs, po ashtu t parit t njohur ndrkombtarisht, Ibrahim Rugova i ka br nj injorim skandaloz kryevlers shqiptare t shekullit XX, Ushtris lirimtare t Kosovs. Sikurse n t gjitha deklaratat e tij t deritashme, ashtu edhe ksaj radhe, ai nuk ka denjuar q as tani si president t respektoj sakrificn e Ushtris lirimtare t Kosovs, fal lufts dhe strategjis politike t SHP t s cils, t nntmbdhjet vendet antare t NATO-s dhe demokracis perndimore u vun krah popullit t Kosovs n fazn e fundit t lufts pr lirimin e saj. Ai se ka prmendur rolin qendror t UK-s pr lirin e Kosovs dhe ka injoruar gjakun e mijra dshmorve t liris bashk m gjymtyrt a gjysmtrupat e varrosur t po ashtu mijra invalidve t lufts t UK-s. Edhe pse n fakt nuk jan t shumt (vetm disa mijra), kta megjithat prbjn elitn e meritorve q jan t denj pr respektin e secilit qytetar t Kosovs, e lre m t presidentit t saj.
  Ky mbase sht fillimi i mbrapsht i puns s nj presidenti dhe t treguarit e koks s tendencs s dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik t vendit - presidenca, n t ciln ai tashm ka zn vend. Ukfobia e Ibrahim Rugovs, njjt sikurse deri dje n pozitn e vetm t kryetarit t LDK-s, sht treguar e pashrueshme edhe tani kur ai flet e prshndet edhe nga posti i presidentit t Kosovs. Nuk sht e qlluar nse ndokush kt do t prpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetm si przierje konceptesh n kokn e Ibrahim Rugovs n t ciln nuk ekzistuaka dallimi ndrmjet LDK-s dhe Kosovs apo se pr t LDK-ja sht Kosov dhe Kosova sht LDK, kurse n maj t t dyjave i paprekshm qndron doktori q dikur vlersonte lart letrsin socrealiste dhe vjershat q himnizonin figurn e shokut Tito.
  LDK nuk sht Kosov dhe faneln e saj kryetari i LDK-s do t duhej ta harroj n dhomn e tij t fjejtjes, q n momentin kur ka menduar t bhet president. Si president ai reprezenton nj Kosov t tr dhe jo partin dinosaurus LDK.
  Nse pr Ibrahim Rugovn kryetar i LDK-s ka qen e pasuportueshme Ushtria lirimtare e Kosovs, ather pr Ibrahim Rugovn kryetar Kosove, nuk duhet t vlej e njjta gj. sht UK ajo q krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes s liris dhe kt duhet ta pranoj presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovs, si thon qarqet nga Velania, q portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar t UK-s, t jet n zyrn e presidentit sht skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bn t jet n zyr, pasi q Kosova ka m shum se nj Adem Jashar, pra ka shum Adem Jashara, sht atakimi m i rnd moral q prapa shpine i sht br UK-s dhe q, n t njjtn koh, ka ngacmuar sedrn e disa t ndershmve t LDK-s t cilt kan shprehur mospajtimin me kt qndrim. N qoft se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermshit UK, ather le t ndrroj vend nga aty ku sht ulur UK qndron mbi t gjith dhe ajo sht e pacnueshme. Ajo nuk guxon t atakohet apo injorohet nga askush, qoft ai edhe presidenti
  Kto dhe parallogari t tjera sht dashur t bhen me koh nga ai (Nse sta mban t jesh president n kuptimin e plot t fjals, ather ndrro vend se nuk je i vetmi).
  Mesazhi i presidentit t Kosovs n fundjavn q shnonte trevjetorin e bombave t para t NATO-s kundr Serbis sht m shum se gjysmak dhe sht m shum se fyes pr vlerat sublime t Ushtris lirimtare t Kosovs, pa t cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do t ndodhte as 24 marsi 99 e as 12 qershori i tre muajve m von.
  Nse presidenti nuk repsekton UK-n, ather ai nuk meriton respektin e asnj qytetari t Kosovs e lre m votn. Rugova nuk guxon tani, nga atje lart ku ka hypur, ta shoh UK-n si rivale e as si prbindshe. UK ka qen dhe do t jet tmerr pr apetitet prbindshe t Beogradit dhe atyre q mendojn prdhunimin e Kosovs. Rugova duhet t bhet burr e t flas pr rndsin e marsit dhe Jashart, pr heroizmin e tyre. Rugova duhet t dehet njher nga sasia e lart e rakis, t zbres n tok e t kuptoj se nuk sht gjithkabrs dhe se nuk peshojn sa ai n njrn an e sa Kosova n tjetrn
  Ai, pasi q i ra shorti e u b president, si i till nuk duhet t jet president gjysmak e as gjys(m)president si dhe nuk guxon q her t tjera t lshoj mesazhe gjysmake, aq m shum t atilla q e harrojn qllimshm Ushtrin lirimtare t Kosovs, sikurse bri n mesazhin e fundit prshndets apo t parin qyshkur ka hypur n fronin e presidentit, n t cilinin e censuroi ult, madje shum ult Ushtrin lirimtare t Kosovs, duke mos e prmendur as edhe me nj fjal t vetme rolin historik t saj pr lirin e Kosovs, rolin historik t saj pr datn e 24 Marsit 1999, kur krah UK-s dhe prpjekjeve t shqiptarve pr liri u vu Aleanca e nntmbdhjet vendeve demokratike t bots, me n krye SHBA-t.
  Njeriu q nuk njeh nj vler kaq sublime t nj populli, sikurse UK-n, nuk sht i denj pr t qen president i tij. Rugova duhet ta dij se aty ku sht duhet br pun institucionale e jo politik sensi partiak. Tekefundit mijra dshmort, invalidt dhe veterant e lufts s UK-s e pranojn presidentin e Kosovs (edhe pse si i till u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar pr njeriun q qndron n maj t tij, ndrkoh q edhe presidenti duhet ti harroj paragjykimet dhe t njoh vlerat e atyre q dhan jetn pr lirin, sikurse edhe t atyre q pr lirin dhan copzat e trupit (atyre q prej 5 deri n 60 prqind t trupave e kan varrosur gjat lufts) dhe atyre q ideuan, bn luftn dhe q tani jan n skenn politike t Kosovs. Presidenti duhet ta njoh sakrificn dhe ta mendoj mir at sa her q lshon mesazhe

  Ai nuk duhet tu friksohet heronjve t gjall e t rn t liris s Kosovs.
  NGA E KOPJOVE KETE SE S ESHE SHKRIMI JOT KY

 15. #1015
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,488
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Nse ti dhe Enveristi sipr keni kaq shum fakte, na u prgjigj pak pytjeve t mia m sipr. Jo pr gj por ngelt duke ngritur temn e njriut Frng, dhe duke ulur kt t njriut q u hoq qafe.
  Munde te mi tregosh pytjet?

 16. #1016
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Ja po shtoj nj pytje tjetr prvec atyre m sipr.
  Pr ciln UCK po flisni ? Jo pr gje por nga periudha e burgimit t par te Hotit, e deri tek lufta n Maqedoni flitet se kan qn t paktn 7 njsi indipendente. A po flisni pr Uk Lushin a ? Apo po na flisni pr Hashim Thacin ? Po na flisni pr Ukshin Hotin, Haradinajn e Rugovn, a po na flisni pr Fatos Nanon ?

  Duhet t cilsosh zotri se cilin fraksion t UCK-s po analizon n rrelat me Rugovn. Nse po analizon fraksionin Thaci, ke citime nga Blair tek Allbrajt e shumicn e liderve perndimor q nuk e honepsin dot kt njri, prvec Francs, e cila i dha nj rrol m t madh se meritonte n Rambuje.
  Un vet pjese e luftes jame dhe un spo ju kuptoj se nga i nxoret 7 fraksione dhe si qenkan e kush qenkan se sot po i degjoj un dije qe nje fraksion tradhtar qe u fute ne radhet e UCK ishte FARKU qe e formuan UDBA me tradhetaret dhe klyshet e saj dhe padronin Bukoshi dhe Rugova tjerat mi thuaj shoku
  e sa per pyetjet te tjera ju takojne politikes ti kuptojne se ne i dijem dhe nuk pajtohemi me to pervec nje Kombi dhe nje Flamuri nuk njofem tjeter flas per krahun tim, Kurse tradhetaret dhe servilet e pranojne ate po une jo kure.
  me respekt Etniku

 17. #1017
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Nse ti dhe Enveristi sipr keni kaq shum fakte, na u prgjigj pak pytjeve t mia m sipr. Jo pr gj por ngelt duke ngritur temn e njriut Frng, dhe duke ulur kt t njriut q u hoq qafe.
  Te rinjte, nje pjese e tyre qe jane skllaveruar mentalisht nga falangat e krimit sllav, duhet te shkeputen nga vargonjte e politikes anti-shqiptare titiste te perfaqesuar nga rugova katrani dhe mbeturinat e tjera kolaboracioniste qe predikojne 'paqen' kur deri dje ishin veta duart sllave, veglat slave

  Prandaj, larosheve buzequmesht dhe rufove te tjere ju kujtoj te pastrojne mire breket sepse akoma u mbajne ere kur i mbushen gjate Luftes se UCK-se. Akoma nuk ju eshte thare m..ti ne breke - a ju ka lezet Flamuri ne dore kur me nder i kini mbushur poturet plot, nga i pari deri tek i fundit! Flamuri nuk mbahet dot nga 'ushteria' e te menderosurve.

  Po ashtu saktesova shume mire ne mendje se kush jane armiqte dhe bashkepunetoret e tyre, si edhe kuptova perse disa fuksa[spiuna, ose bij spiunesh] ketu ne forum i dalin ne krah tradhetise dhe turpit

  Sa eshte statistika e sotme, e shprehur ne perqindje ndaj numurit total te shqiptareve, e njerezve ne Kosove Sot te cilet kane perzjerje gjaku. Pra sa perqind e njerezve ne Kosove kane lindur nga familje te perzjera shqiptare - serbe?

  Me hamendje mendoj se perqindja duhet te jete shume e vogel sepse edhe lufta nacionale ka qene vdekjeprurese. Megjithate, statistike te perafert do te desha nga ju meqenese jini me ne brendesi te situates ne Kosove dhe jetoni apo kini jetuar atje me pare. Kjo pergjigje do te me ndihmonte te kuptoja me mire natyren e bazes simpatizante te rugoves dhe 'asnjeanesine' rufjane. Gjithashtu kjo pergjigje do te me ndihmonte shume, te 'filtroja' perjashta numrin e individeve me gjak te perzjere, per te kuptuar me qarte shkallen e efektivitetit te indokrinimit sllav ne nje pjese te adoleshences shqiptare ne Kosoven e pushtuar. Nje pjese e konsiderueshme e ish-adoleshences shqiptare qe jetoj vitet e milloshevicit sot jane ne moshe nen 25 vjec. Kuptimi i kesaj kategorie shqiptaresh mund te me jape nje panorame te qarte te perhapjes apo manifestimit te psikozes pro-sllave nen petkun e politikes anti-komuniste te partise se rufjanit ish-komunist titist.

  Nga te gjithe ky taborr spiunesh dhe 'gjykatesish' sa prej tyre gjenden sot ne Kosove dhe me se merren ata? A jane te organizuar me parti politike dhe me cilat parti jane angazhuar pas shporrjes se padroneve te tyre naziste?

  Ti o hoxha i fshatit dhe kthetra,plaku ,Brari ,Drenicaku97 e keni gjithe mllefin me Enverin qe ju mbylli xhamint por harroni sllavin qe jo vetem te mbylli xhamine por edhe deren e konakut. Dhe mendoj une se sot nuk n'a lufton Enveri, i cili paska bere kerdine nga katundi jot, por po n'a lufton sllavi me veglat e tij rufjane ne Prishtine dhe Tirane bashke.

  Nga pasojat qe kane lene bemat e tyre, sala dhe cercja jane dy dordolecat me te mire per shkavelline. Nisur nga bemat e tyre sot ne themi me plot te drejte se ata jane DY DUART E ZGJATURA te serbise.

  Per kete kategori, pra per "kosovaret" sikurse ju pelqen larosheve te quhen apo "perfaqesohen" [mesa duket nuk ju vjen voli te quhen shqiptare!], kam folur une. Kesaj kategorie te degjeneruarish, pa ndergjegje te formuar kombetare, u kam thene me te drejte qe akoma i kane breket te mbushura qe nga Lufta e UCK-se. Keta jane te mpiret e kohes, sonanbulet te cilet perpiqen ti japin ketij brezi shqiptaresh kudo qe jetojne emrin e Disfatizmit. "Kombi kosovar", 'kosovaret', 'flamuri me rrathe rathe', 'hymni kosovar' etj. etj. -ketu nanuriten keta naive qe si sanco panco kerkojne t'i bejne karshillek plejadave te tera shqiptaresh qe e vulosen historine e Shqiperise me Gjakun e tyre te paharuar.

  Pushteti i zgjatur KORRUPTON!

  Askush nuk ben perjashtim nga kjo ligesi.

  Besa ne Kultet u perket popujve primitive kurse sot njerezve me mentalitet te prapambetur - mos dalja dot nga lekura e vetes. Mediokritet i cili 'gatuan' verberisht Fatkeqesine qe mund te hiqet qafe nga Njerez te cilet jetojne me kohen.

  Dihet, punet e veshtira bien mbi shpatullat e kohes qe 'Lyp' njerez te denje.

  Ne kontribuam me rufon ne artin ushtarak te botes me nje metode origjinale, me taktiken dhe strategjine e luftes rufjane. Edhe shkavellet nuk e mblodhen mendjen, sepse po t'ja kishin mbathur ata me pare me tanke perjashta Kosoves, atehere Bota nuk do t'i bombardonte por do t'jua falte Kosoven si ne tepsi, tave kosi. Mirepo nuk e mblodhen te uruaren rradake shkavellet qe te kuptonin kete vigan luftetar sypatrembur qe kshim ne dhe te n'a roje sa malet

  Prandaj mire eshte t'i leme menjane ndasite per mustaqet e celos, sikurse i thote populli. Ishte rugova nuk eshte rugova ne politike apo president ky fakt nuk i prish pune Kosoves sepse Kosova ka shume e shume njerez te tjere qe dine t'i bejne ato pune shume here me mire

  Hajde balit, si i thon kosovaret andej. A ke ndonje fakt apo ngjarje t'a renditesh ketu me fakte e statistika sikurse e bejne te tjeret. Pra n'a trego ndonje gje interesante se si gjykoheshin shqiptaret nga titoja dhe shkavellia e serbise. Ketu eshte themra e akilit sot ne Kosove - rrenjet e krizes morale qe vijne nga thellesia e brezave qe po injorohen nga fantazmat sllave si ai katran mavria i prishtines.

  Propozoj qe Rugoves t'i bejme nje bust me mushke. Ne vend te shpates, rugoves t'i veme ne dore ... c'fare se ... fjala vjen, nje 'presh'. Mos harrojme shallin se e kaplon gripi dhe i behen shytat.

  Hajt per hajer na kjofte! E beme edhe heroin; c'fare n'a duhet Skenderbeu kur kemi Rugoven azgan, sypatrembur. Mirepo, duhet biseduar edhe me ata te Tiranes qe t'i bejne edhe ata nje bust me gomar ose mushke. I ka pas per zemer 'virtytet' e ketyre kafsheve te perunjuna - durimin, 'urtesine', dhe 'kembenguljen' [kete vetine e fundit e ka perfituar nga mushka].


  Koha sigurisht po ben te veten. Vullneti i Popullit eshte i Patjetersuar, vallja po hiqet me hir dhe me pahir sipas Rritmit te Diktuar nga Populli qe kerkon Pamvaresine. Dihet se cilet kane tradhetuar ose penguar Kauzen e Pamvaresise se Kosoves. Populli ata i njeh, bile arrij t'i njoh edhe une qe ketej larg - puthadoret bien ere, era vjen nga 'presidenca'. Po nuk u pastrua presidenca, mjedisi do te vazhdoje te mbetet i ndotur sepse ka pleraxhinj te vegjel qe 'zbrazin kazane me plera' rrugeve.

  Nuk eshte e lehte te arrihet Pamvaresia - armiku yne nuk jane vetem serbet por edhe puthadoret te cilet parazitojne ne presidence. Populli i Kosoves mund t'a kuptoje nje dite qarte se presidenca duhet 'dizinfektuar' qe parazitet te mos perhapen!

  Degjoni,

  Sa per Tradhetar me Damke, Rugova qelb dynjane. Kufome e Gjalle si Milloshevici, shoku i tij. Harruat kur u takuan ne dite te veshtira ne Beograd?

 18. #1018
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime n 34 postime
  krejt mir i thue ti gjanat or etniki..
  mirpo.. nji gja e vogel te pengon me bind njerzit se qashtu asht si thue ti..

  edhe se soji juaj..pra enverizma kosovare.. ja ka kalue ne sofistikim te propagandes dhe vet kq te ppsh-se qe damkoste "armiqte e popullit".. e ju tuj zhbirilue e fallcifikue mbi figuren e rugoves.. perseri diku ju ka ngec sharra ne gozhd..

  sa tonelata leter asht konsumue e sa kilometra filma e video asht harxhue e sa mjeshtri kan mpreh pena e stilografa me punue me nxi rugoven..prap dikund ju asht pj.erdh mundi..

  eshte fjala per varrimin e rugoves..

  ne se ne at varrim kishin ardh maxhupat e shkijet.. e sllobat e arkanat.. krejt pallavra juaj kish xan vend ne mendjet e shqiptareve..

  mirpo ju bani sikur harroni se poplli i kosoves e jo i beligradit.. ishte ai qe u rreshtue per gjat rrugve te prishtines me percjell presidentin..
  se ishin krejt ne kapuca te bardh ata mijra e mijra e mijra pleq te mocem.. qe erdhen me u pershndet me lot nder sy me te urtin rugov..
  nuk pash me kapuca te zij te shumadijes un neper prishtn ne at minus 24 grad.. te atij dimri..
  vec shqiptar e shqiptar pa fund..
  bile dhe tre nga shefat e juaj kryesor erdhen ne sallen ku u ba ceremonia mortore..
  i ka pa krejt kosova aty..dhe hashimin dhe Xhavitin dhe Fatmirin..
  dhe mir kan ba qe kan ardh se kan permirsue figuren e tyne..

  krejt populli pau aty se rugoves i erdhen krejt perfaqsuesit e vendeve te cilat te grupuem ne nato.. ishin ata qe e shpetuan Kosoven nga genocidi .. e sketerra..

  pra kjo "gja e vogel" ta rrezon ty etnik krejt.. propaganden 20 e ca vjecare te enverizmes kosovare qosoiste mu.taviste.. lepekero-iste demaqo-egoiste..

  pra sa do qe jini lodh tash 20 e ca vjet tuj i vnue gur nder rrota LDK se Rugoves e Kosoves.. e sado qe kini qen shum rezultativ ne kto pun te flliqta.. perseri sot ka kosov te lire e te mbrojtun nga aleatat qe i bani miq te Kosves qay Rugov shalli..  ..


  jini smu pi urrejtjes.. pi xhelozis.. prej budallakis .. pse ishte NATO qe e shpetoj Kosoven..

  e ish rugova me LDK qe e hapi qat udh .. per Kosoven..

  se per ju kosova sot do ishte nen dhe e shkrumbume.. e sot vec kolonet serb do mbillnin speca e patellxhana ne Kosov..

  e ju ho ho e hi hihi te knaqun neper xheneva e mynshena tuj rras pasul e tuj shku me u rrezit neper golema e barcelona..

  se sa te zot ishit ju.. e pa e mjera familje e Jasharve..

  erdh arkani e gjet vetem Komandantin.. me vec do gra e fmij..

  ju kerkund..

  se ju ishit te xanun me shum pun te mdhaja..
  ishit tuj fabrikue.. komunikatat e dites.. pra "bombat" kunder Rugoves e LDK-se..e kosoves.. se pun tjeter nuk kini dit me ba..

  edhe me vra kini dit ndoj ahmet krasniq me ndihm te shokve klosa.. ne tiran..

  natyrisht po dijshit dhe pun tjera..

  me plackit pumpa benzini.. e vra ekrema drini.. me ningja te pagum me qese florini..  aii bre..puna juj..

  edhe tash po rrini tan sy e vesh tuj prit.. se kur.. edvin veli erion-ruci po ja vnon zjarrin shqipnis..

  qe me festue.. ju..

  ..  hajt tash shko piji ilacet o etnik..

  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 04-09-2010 m 02:26

 19. #1019
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  krejt mir i thue ti gjanat or etniki..
  mirpo.. nji gja e vogel te pengon me bind njerzit se qashtu asht si thue ti..

  edhe se soji juaj..pra enverizma kosovare.. ja ka kalue ne sofistikim te propagandes dhe vet kq te ppsh-se qe damkoste "armiqte e popullit".. e ju tuj zhbirilue e fallcifikue mbi figuren e rugoves.. perseri diku ju ka ngec sharra ne gozhd..

  sa tonelata leter asht konsumue e sa kilometra filma e video asht harxhue e sa mjeshtri kan mpreh pena e stilografa me punue me nxi rugoven..prap dikund ju asht pj.erdh mundi..

  eshte fjala per varrimin e rugoves..

  ne se ne at varrim kishin ardh maxhupat e shkijet.. e sllobat e arkanat.. krejt pallavra juaj kish xan vend ne mendjet e shqiptareve..

  mirpo ju bani sikur harroni se poplli i kosoves e jo i beligradit.. ishte ai qe u rreshtue per gjat rrugve te prishtines me percjell presidentin..
  se ishin krejt ne kapuca te bardh ata mijra e mijra e mijra pleq te mocem.. qe erdhen me u pershndet me lot nder sy me te urtin rugov..
  nuk pash me kapuca te zij te shumadijes un neper prishtn ne at minus 24 grad.. te atij dimri..
  vec shqiptar e shqiptar pa fund..
  bile dhe tre nga shefat e juaj kryesor erdhen ne sallen ku u ba ceremonia mortore..
  i ka pa krejt kosova aty..dhe hashimin dhe Xhavitin dhe Fatmirin..
  dhe mir kan ba qe kan ardh se kan permirsue figuren e tyne..

  krejt populli pau aty se rugoves i erdhen krejt perfaqsuesit e vendeve te cilat te grupuem ne nato.. ishin ata qe e shpetuan Kosoven nga genocidi .. e sketerra..

  pra kjo "gja e vogel" ta rrezon ty etnik krejt.. propaganden 20 e ca vjecare te enverizmes kosovare qosoiste mu.taviste.. lepekero-iste demaqo-egoiste..

  pra sa do qe jini lodh tash 20 e ca vjet tuj i vnue gur nder rrota LDK se Rugoves e Kosoves.. e sado qe kini qen shum rezultativ ne kto pun te flliqta.. perseri sot ka kosov te lire e te mbrojtun nga aleatat qe i bani miq te Kosves qay Rugov shalli..  ..


  jini smu pi urrejtjes.. pi xhelozis.. prej budallakis .. pse ishte NATO qe e shpetoj Kosoven..

  e ish rugova me LDK qe e hapi qat udh .. per Kosoven..

  se per ju kosova sot do ishte nen dhe e shkrumbume.. e sot vec kolonet serb do mbillnin speca e patellxhana ne Kosov..

  e ju ho ho e hi hihi te knaqun neper xheneva e mynshena tuj rras pasul e tuj shku me u rrezit neper golema e barcelona..

  se sa te zot ishit ju.. e pa e mjera familje e Jasharve..

  erdh arkani e gjet vetem Komandantin.. me vec do gra e fmij..

  ju kerkund..

  se ju ishit te xanun me shum pun te mdhaja..
  ishit tuj fabrikue.. komunikatat e dites.. pra "bombat" kunder Rugoves e LDK-se..e kosoves.. se pun tjeter nuk kini dit me ba..

  edhe me vra kini dit ndoj ahmet krasniq me ndihm te shokve klosa.. ne tiran..

  natyrisht po dijshit dhe pun tjera..

  me plackit pumpa benzini.. e vra ekrema drini.. me ningja te pagum me qese florini..  aii bre..puna juj..

  edhe tash po rrini tan sy e vesh tuj prit.. se kur.. edvin veli erion-ruci po ja vnon zjarrin shqipnis..

  qe me festue.. ju..

  ..  hajt tash shko piji ilacet o etnik..

  ..
  Ju Qytetare te Kosoves,kushdoqofshi,dhe sado qe te jeni,E kam fjalen per JU qe keni punuar dhe qe vazhdoni qe te punoni per Strukturat e UDB-se(ne Kosove i njohur si Organizata:Sigurimi i Atedheut),duhet ti veni gishtin Kokes,dhe te deshmoni se vertet dini ta nuhatni kohen.
  Ashtu sic keni ditur ta shitni nderin dhe burrerin tuaj,ne kohet,kur Jugosllavija ishte e foret,njeashtu Ju duhet ta dini dhe ta kuptoni se Prrallat me mret,endrrat per nje Rikethim te Serbise ne Kosove,kane marre fund,andaj mos i besoni suite se Rame Mares dhe ish KOS-istave,sepse ato dit te begata per Ju,ku Ju shfrynit pezmin tuaj,mbi bashkombasit tuaj,vetem per te bere gara,dhe per ti hyre ne hater Oficerve tuaj te Beogradit,pra Ato kohra kane perfunduar,andaj kthehunii mbare,per hirre te femijeve tuaj,dhe mos degjoni edhe me tutje sojin dhe Prrallat e Ram Mares,Milihate Termkollit,Genc Kelmendit,Bajrush Morines,Adem Salihut,Halil Matoshit Brerit ...etj...
  Kosva do ecen perpara,bashke me bashkesin Nderkombtare,e cila nuk eshte e predispozuar,qe edhe me tutje ta kercej vallen e UDB-se,te cilen e ka kercyer per 80 vite me radhe.
  U beje thirrje gjithe {atrioteve qe u sakrifikuan gjate jetes,qe tu rikthehen energjive te tyre pozitive,dhe mos te shendrrohen ne URA te Turpshme,te atyre,qe per Pese Lek,na shendrrojne ne nje KOMB te shpifur,dhe realizojne endrren e Azem Vllasit,Remzi Kolgecit,Ali Shukriut,Ibrahim Rugoves,dhe Hijenave Btjer ,si puna e ketyre Ndyresirave.
  UROJ dhe rekomandoj,qe mos tu japim shpjegime kurkujt,per Tradhtarin Ahmet Krasniqi,e as per Karvanin e gjate,te Tradhtareve,si puna e tij.
  Ai ishte krenar qe i sherbent Serbise,ndersa Ne duhet ta respektojme zgjedhjen e tij,dhe te mos ja shtremberojme Historin,sepse bejme mekat MORAL-HISTORIK e Shkencor

 20. #1020
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Etniku Lexo Postimin
  Ju Qytetare te Kosoves,kushdoqofshi,dhe sado qe te jeni,E kam fjalen per JU qe keni punuar dhe qe vazhdoni qe te punoni per Strukturat e UDB-se(ne Kosove i njohur si Organizata:Sigurimi i Atedheut),duhet ti veni gishtin Kokes,dhe te deshmoni se vertet dini ta nuhatni kohen.
  Ashtu sic keni ditur ta shitni nderin dhe burrerin tuaj,ne kohet,kur Jugosllavija ishte e foret,njeashtu Ju duhet ta dini dhe ta kuptoni se Prrallat me mret,endrrat per nje Rikethim te Serbise ne Kosove,kane marre fund,andaj mos i besoni suite se Rame Mares dhe ish KOS-istave,sepse ato dit te begata per Ju,ku Ju shfrynit pezmin tuaj,mbi bashkombasit tuaj,vetem per te bere gara,dhe per ti hyre ne hater Oficerve tuaj te Beogradit,pra Ato kohra kane perfunduar,andaj kthehunii mbare,per hirre te femijeve tuaj,dhe mos degjoni edhe me tutje sojin dhe Prrallat e Ram Mares,Milihate Termkollit,Genc Kelmendit,Bajrush Morines,Adem Salihut,Halil Matoshit Brerit ...etj...
  Kosva do ecen perpara,bashke me bashkesin Nderkombtare,e cila nuk eshte e predispozuar,qe edhe me tutje ta kercej vallen e UDB-se,te cilen e ka kercyer per 80 vite me radhe.
  U beje thirrje gjithe {atrioteve qe u sakrifikuan gjate jetes,qe tu rikthehen energjive te tyre pozitive,dhe mos te shendrrohen ne URA te Turpshme,te atyre,qe per Pese Lek,na shendrrojne ne nje KOMB te shpifur,dhe realizojne endrren e Azem Vllasit,Remzi Kolgecit,Ali Shukriut,Ibrahim Rugoves,dhe Hijenave Btjer ,si puna e ketyre Ndyresirave.
  UROJ dhe rekomandoj,qe mos tu japim shpjegime kurkujt,per Tradhtarin Ahmet Krasniqi,e as per Karvanin e gjate,te Tradhtareve,si puna e tij.
  Ai ishte krenar qe i sherbent Serbise,ndersa Ne duhet ta respektojme zgjedhjen e tij,dhe te mos ja shtremberojme Historin,sepse bejme mekat MORAL-HISTORIK e Shkencor
  Nuk jam enverist por pajtohem pike per pike.Nuk ka askush te drejte te ndryshoje te kaluaren e askujt per interesa politike te momentit,kjo nuk eshte e mundur se ndryshe edhe Boro Vukmiroviqi do te na del nacionalist e patriot shqiptare.Rugova komandant i UK-se e keshtu me radhe.Mund ta merrni me mend dikush Rugoven ne uniformen e komandantit te UK-se?! Jo pra as ne enderr. Ta ndryshojme te ardhmen per te mos u perserite kurre e kaluara ne menyre qe mos te na ndodhe si ne vitet e fubdit te shekullit te kaluar ku aq shum shqiptare punonin per interesat e okupatorit kunder popullit te tyre.

  Sa per Ahmet Krasniqin ai vete zgjodhi rrugen e tij kur ne uniformen e ushtrise Serbe u zu robe lufte duke vra civile dhe djege fshatra te krioateve qe luftonin per lirine e traullit te tyre,U denua me burg shumvjeqare nga drejtesia kroate per krime kunder njerzimit qe me pastaj ushtria serbe liroj dy oficer te ushtrise kroate ne kembim per a. Krasniqin.Pyetni dhe te bindeni per keto.

  Secilit hakun sipas vepres:atdhetareve dhe heronjeve respektin dhe lavdine ndersa trathetareve turpin dhee mallkimin.Barazimi i te mires dhe te keqes eshte kunder drejtesise te robit dhe zotit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kapidani 9 : 04-09-2010 m 11:45

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 05:41
 4. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 20:17
 5. Prcaktimi Pr lirimin Me do Mjet
  Nga Llapi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 13:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •